Apple AirTag – Co je to? Jak funguje? Jaká je cena lokalizačního čipu?
Uspěchaná doba nejednou dohání člověka ke ztrátě vlastní hlavy, nemluvě o předmětech každodenního použití. „Kde jsou klíče od auta?“ „Kde jsem nechal tašku?“ „Sebrala jsem si všechno?“ To jsou otázky, které nejednomu z nás proběhnou hlavou pravidelně, a to každý den. Přestože žijeme ve světě, který se ani na vteřinu nezastaví, faktem zůstává, že vysokou rychlostí se vyvíjejí i moderní technologie. Proto nás už ani nepřekvapí, že z dílny Apple vzešel takzvaný hledač ztracených předmětů jménem AirTag.
AirTag je chytrý lokalizátor sloužící k vyhledávání předmětů, které často ztrácíme. Jeho malé rozměry a úhledný kulatý design umožňují připevnění na konkrétní objekt pomocí AirTag pouzdra ve tvaru přívěsku nebo klíčenky. Zařízení funguje na bázi zakomponovaného čipu, jehož prostřednictvím se následně Apple AirTag připojí k vašemu zařízení, přičemž informace o aktuální poloze AirTagu, a tedy hledaného objektu, přecházejí do iPhonu přes Bluetooth.
Nejednoho uživatele potěší skutečnost, že se jedná o zařízení odolné vůči prachu a vodě. Netřeba se proto bát, pokud vám náhodou klíče spolu s Airtagem padnou do louže, protože AirTag „přežije“ i v případě, že je půl hodiny ponořen do kapaliny v metrové hloubce. Výrobce také přihlížel na šetrnost použitých materiálů vůči životnímu prostředí, a proto zvolil recyklovaný cín.
Spojízdnění Apple AirTagu
Pokud o koupi Apple AirTagu ve vašem případě rozhoduje nutnost nabíjení dalšího zařízení, potěšíme vás. Zařízení pro lokalizaci předmětů AirTag nedisponuje nabíječkou ani nabíjecím portem, protože funguje čistě na bázi vyměnitelné knoflíkové baterie CR2032, jejíž životnost přesahuje jeden rok. Navíc její výměna je naprosto jednoduchá a první baterie je většinou v ceně balení.
Abyste zpojezdnili AirTag, musíte po jeho rozbalení odstranit plastovou bariéru, která zabraňuje baterii v kontaktu se zbytkem zařízení. Po provedení tohoto úkonu je tento smarttag připraven k párování s vaším zařízením, přičemž následně stačí už jen v aplikaci s názvem „Najít“, která je v základní systémové výbavě iPhonů, pojmenovat AirTag (např. klíče od domu apod.) a fyzicky jej připevnit k příslušnému, běžně se ztrácejícímu předmětu.
Dostupnost funkcí AirTagu v závislosti na typu iPhonu
AirTag lze připojit k jakémukoli iPhonu od iPhonu 6S až po iPhone 13 Pro Max, avšak v závislosti na generaci se liší i dostupné funkce AirTagu. Přestože na iPhone typech starších než iPhone 11 a iPhone 11 Pro lze používat AirTag, tato zařízení mají zpřístupněnou pouze funkci přibližné polohy objektu a zvukovou signalizaci, která uživatele navádí k poloze Apple AirTagu.
Výše uvedené modely iPhonu a novější generace mají k dispozici funkci navigace s přesným zaměřením, a to díky speciálnímu vestavěnému čipu U1, který vyhledává jiné čipy U1 ve svém okolí, čímž dokáže určit jejich směr a vzdálenost. Je to v podstatě ultraširoko-pásmová technologie, která uživatele navede k hledanému objektu s přesností na decimetry, a to zobrazením směru a přesné vzdálenosti AirTagu v iPhonu uživatele.
Duální detekce hledaného předmětu
AirTag funguje na principu duální detekce hledaných předmětů. V první řadě disponuje funkcí, která umožňuje zazvonění AirTagu pro snazší nasměrování k přesné poloze, kde se hledaný předmět aktuálně nachází. Zazvonění AirTagu je dostupné prostřednictvím aplikace „Najít“, kde v položce „Předměty“ zvolíte hledaný objekt, přičemž následně přehrajete zvuk na reproduktoru AirTagu. Potom už jen stačí jít za zvukem.
Pokud použití zvukové signalizace může potenciálně vzbudit celou domácnost, případně je při okolním ruchu naprosto zbytečné, pomůže vám vizuální detekce s Airtagem. Pokud jste majitelem novějšího iPhone zařízení, bude to hračka. V první řadě je nejdůležitější, abyste se co nejvíce přiblížili k poloze uvedené na mapě v aplikaci „Najít“. V novějších zařízeních se širokým detekčním záběrem je pak v aplikaci dostupná možnost přesného nasměrování k hledanému předmětu za pomoci směrové šipky a ukazatele vzdálenosti. Oba polohové indikátory jsou spolehlivé svou přesností na decimetry.
Ztracený AirTag? Žádný problém
Při ztrátě AirTagu není třeba zoufat. Na světě existuje celá síť uživatelů Apple produktů, kteří vám mohou s nalezením AirTagu pomoci. Stačí přepnout v položce „Předměty“ daný AirTag do režimu „Ztraceno“ a čekat na notifikaci. AirTag totiž vysílá zabezpečený signál prostřednictvím Bluetoothu, díky kterému se může připojit na jakékoli zařízení s aplikací „Najít“ ve svém okolí. Tato nápomocná funkce do vašeho iPhonu ihned vyšle upozornění s přibližnou polohou AirTagu.
Další kroky jsou už na vás. Můžete se spolehnout na nepřesnou lokalitu označenou v notifikaci, vybrat se na to konkrétní místo, a pak se už jen svépomocí snažit najít svůj AirTag. Nebo můžete zvolit jednodušší cestu, a to prostřednictvím aplikace, přes kterou zpřístupníte své kontaktní informace nálezci poté, co nálezce přiloží AirTag ke čtečce NFC na svém chytrém telefonu. Není třeba se ničeho bát, protože všechna data jsou plně anonymizována, a celý proces nalezení ztraceného AirTagu probíhá bez zásahu do soukromí uživatelů.
Úplná anonymita a zaručené soukromí
Anonymita a soukromí jsou záležitosti, na které se v době sdílení dat a informací na veřejných sítích zaměřuje celá společnost. V případě AirTagu se není třeba bát, protože jeho poloha je zpřístupněna jen ve vašem zařízení, a tudíž ji vidí jen majitel. Také se do AirTagu neukládají údaje o poloze uživatele a ani se v čipu nezálohuje historie takových dat. V anonymitě dokonce zůstávají i zařízení, která dopomohou k nalezení ztraceného AirTagu. Zpřístupněna je možnost sdílení polohy AirTagu s přáteli či rodinou. Záleží na uživateli, zda se rozhodne tuto funkci využít.
Sledování cizím AirTagem nehrozí
Přesnost a účinnost AirTagu může v mnoha případech vyvolávat strach o bezpečnost. Pokud nastane situace, že vám cizí osoba bez vašeho vědomí vloží svůj AirTag do batohu nebo kabátu s nečistým úmyslem vás z dálky sledovat prostřednictvím svého zařízení, váš iPhone vás na tuto skutečnost upozorní. O cizím AirTagu ve vaší blízkosti vás informuje prostřednictvím oznámení.
Pokud se vám AirTag nepodaří najít, po chvíli se automaticky spustí zvukový signál na cizím AirTagu, díky kterému jej můžete poté jednodušeji vypátrat. Toto je však jeden z těch horších scénářů, na které společnost Apple svůj produkt předem připravila.
Cena lokalizačního čipu
Přestože Apple není levnou záležitostí, majitelé iPhonů si svá zařízení pochvalují. Stejné je to s příslušenstvím. Lokalizační čip je dostupný za cca 830 Kč, v případě, že si zakoupíte čtyřbalení, zaplatíte cca 2 600 Kč. Nezapomeňte k tomu připočítat poutko, případně koženou klíčenku, abyste lokalizátor měli jak na často ztrácený předmět připevnit.
Otázky a odpovědi – FAQ
Nenašli jste v článku to, co jste hledali? V sekci otázek a odpovědí jsme si pro vás připravili pár dodatečných zajímavostí. Pokud ani tam nenacházíte potřebné informace, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Vždy se je snažíme zodpovídat co nejdříve.
Bude mi iPhone značit blízkost nastaveného předmětu s AirTagem i doma?
Informuje AirTag o vybití baterie?
Jak vyměnit baterii v AirTagu?
Galéria obrázkov
Ďalšie články z kategórie Mobilní telefony
Komentáre
Dobrý den, mohu se zeptat? Chystám se na dovolenou a chtěla bych airtag dat svému pejskovi, abych viděla jeho polohu. Dosáhne airtag daleko a ukazuje přesnou polohu pořád?
Odpovedať
Dobrý den,
dosah v exteriéru je zhruba 25 až 30 metrů v závislosti na terénu, přesnost je na decimetry.
Lžete....
Někteří Vaši rádoby zakázníci v oblasti Praha - 5,. sledují jiné občany. Můj právník toto nezákonné chování předal orgánům v trestním řízení. Fuciman v.r.