Bazénová chemie – chlor, tablety, odvločkovače
Napustíte bazén, zapnete filtraci a už se nemusíte o nic starat. Ano, takový scénář zní krásně, bohužel však není reálný. Aby byla voda ve vašem bazénu průzračně modrá, nezapáchala a neměla negativní účinky na zdraví, budete jí muset věnovat svou pozornost, ale zejména přiměřené dávky vhodné bazénové chemie. V tomto článku vám řekneme vše o dostupných přípravcích, jejich výběru i správném používání.
Jakou bazénovou chemii koupit?
Na začátek vám vždy nabízíme tabulku produktů, které se vyplatí vzhledem k poměru cena–výkon. Tentokrát naleznete odkazy na produkty, které by se vám v péči o bazén mohly hodit, přímo v textu. Doufáme, že vám budou tuto, ale i další sezóny nápomocné.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Chlór šok Sparkly | Zobrazit produkt | |
Chemoform Alkalita | Zobrazit produkt | |
Savo Komplex 3v1 | Zobrazit produkt | |
Vločkovač | Zobrazit produkt | |
Chemoform Algicid standard | Zobrazit produkt |
- Proč se voda v bazénu „zašpiní“
- Rozdělení bazénové chemie
- Chlorová bazénová chemie
- Stabilizovaný chlor
- Šoková terapie chlorem
- Vločkovače/flokulanty
- Bazénová chemie Savo: jak vybrat tu správnou + jak a kdy ji používat
- Bazénová chemie bez chloru
- Bazénová chemie pro děti
- Elektrická bazénová chemie
- Bazénová chemie pro úpravu minerálů a kovů
- Bazénová chemie pro úpravu pH
- Bazénová chemie na řasy
- Pár slov o bazénové chemii na závěr
- Diskusia
Proč se voda v bazénu „zašpiní“
Pokud budete znát příčiny znečištěné vody v bazénu, bude se vám s ní bojovat mnohem jednodušeji. Jedním z největších problémů jsou mechanické nečistoty jako listí, větvičky, utopený hmyz, tráva, ale i mikroskopická špína, např. prach a pyl. Ve chvíli, kdy se nacházejí v bazénu, vytvářejí ideální prostředí pro množení řas a vodních bakterií. Schopnost „živit“ bakterie a řasy mají i jiné nečistoty, přičemž mnohé z nich do bazénu donesete vy sami na plavkách či pokožce. Mluvíme o olejích, tedy mastnotě, odumřelé kůži, vlasech, nehtech či kožním mazu.
Mechanické nečistoty, řasy a bakterie nejsou jediným důvodem, na základě kterého musíte používat bazénovou chemii. Za „zašpiněním“ vody může stát také nevyvážené pH nebo chemická nerovnováha vody. Nejčastějším problémem bývá nadbytek nebo nedostatek vápníku a železa. Velkou škodu nadělá také nadměrná koncentrace tzv. vázaného chloru a nedostatečné množství volného chloru či tvorba amoniaku.
Rozdělení bazénové chemie
Aby voda v bazénu nezezelenala, nezežloutla, nezhnědla nebo se nezakalila, musíte bazénovou chemií „pokrýt“ všechny její požadavky, což znamená, že do bazénu nestačí lít čistý chlor. Kromě čistoty je důležité i správné pH, obsah minerálů a chemická rovnováha. Bazénová chemie se proto dělí podle toho, k čemu přesně je určená. Rozlišujeme bazénovou chemii na:
- běžnou dezinfekci: patří sem přípravky na bázi chloru, případně jeho náhrady, např. peroxidu vodíku;
- šokovou dezinfekci: na šokování se používá také chlor nebo jeho náhrady;
- vločkování;
- úpravu pH;
- úpravu koncentrace minerálů;
- proti řasám.
Chlorová bazénová chemie
Chlor, jeden z nejdůležitějších dezinfekčních prvků, ničí bakterie, viry i spory řas. Zároveň jde o velmi levnou bazénovou chemii. Chlor funguje na principu oxidace kontaminantů, při které je zlikviduje na molekulární úrovni (vstoupí do jejich molekul). To je důvod jeho vysoké účinnosti.
Na trhu jsou běžně dostupné 3 formy chlorové bazénové chemie:
- Granule se aplikují přímo do vody, proto nejsou považované za nejúčinnější typ chlorové dezinfekce. Problémem je zejména jejich nerovnoměrné rozpouštění, což může způsobit zmíněnou chemickou nerovnováhu. Navíc jde o jednu z dražších alternativ.
- Tablety se dají označit za levnou bazénovou chemii, která je jednoduchá k použití. Můžete je vložit přímo do skimmeru (plovák) nebo automatického dávkovače chloru (chlorátor). Problémy s nerovnoměrným rozpouštěním tablet jsou výjimečné.
- Tekutý chlor je také levnou alternativou, kterou nabízí mnoho výrobců bazénové chemie. Na nejznámější z nich (Savo) se za chvíli podíváme blíže.
Stabilizovaný chlor
Chlor je vystavován mnoha vnějším vlivům. Nejzásadnějšími z nich jsou sluneční záření a teplo. K tomu, aby nedošlo k jeho rychlému vyprchání, slouží tzv. stabilizátor chloru, kterým je kyselina kyanurová. Při jejím použití chlor v bazénu vydrží třikrát až pětkrát déle, čímž se podstatně snižují provozní náklady.
Kyselina kyanurová se nachází v mnoha chlorových přípravcích. Pokud je přítomna, mluvíme o tzv. stabilizovaném chloru. Informaci o obsahu stabilizátoru v daném produktu byste měli najít v jeho popisu. Ne vždy však musíte narazit na spojení „kyselina kyanurová“. To, že je chlor stabilizovaný, vám odhalí údaje jako „trichloro-s-triazinetrione“ nebo „trichlor“.
Kyselinu kyanurovou můžete do bazénu aplikovat i samostatně. Dejte si však pozor na její správné dávkování. Za ideální koncentraci je považováno 100 ppm kyseliny kyanurové. Její hodnoty můžete změřit např. pomocí speciálních testovacích proužků.
Pokud to se stabilizátorem přeženete, účinky chloru se naopak sníží. To přispívá ke vzniku mléčného zakalení. Jediným opravdu efektivním způsobem, jak snížit koncentraci kyseliny kyanurové, je vyměnit část vody. Obměnou poloviny z objemu vody v bazénu se hladina kyseliny sníží v průměru o 50 %.
Kdy použít nestabilizovaný chlor
Nestabilizovaný chlor není vyloženě „špatný“. Jeho nevýhodou je vyšší citlivost na sluneční ultrafialové záření, které způsobuje snížení jeho efektivity. Pokud však svůj bazén pravidelně zakrýváte, můžete bez obav použít i tento typ chloru. Nestabilizovaný chlor je vhodný i k „šokování“ vody, které se provádí v noci. Pokud je na štítku od daného výrobku uvedeno pouze „chlornan vápenatý“ nebo „Cal-Hypo“, jde o nestabilizovanou formu této dezinfekce. Nestabilizované jsou nejčastěji chlorové granule.
Šoková terapie chlorem
V souvislosti s chlorem jsme již několikrát zmínili (a ještě zmíníme) pojmy vázaný a nevázaný chlor, šoková chlorová terapie, chlorové šokování či šokovač. První důležitá informace: volný chlor je dobrý, ten vázaný je špatný.
Volný chlor je hlavní dezinfekční složkou vody v bazénu. Nazývá se také jako chloramin a vzniká v důsledku procesu, při kterém chlor reaguje s organickými nečistotami (tráva, listí, větvičky, hmyz, moč, pot, odumřelá pokožka atd.). Pokud jsou ve vašem bazénu přítomné chloraminy, voda získá typický chlorový zápach a může způsobit štípání očí, podráždění pokožky nebo různé dýchací problémy.
Aby byla voda čistá a bezpečná, je důležité kontrolovat obsah obou druhů chloru a také poměr mezi nimi. Za ideální koncentraci volného chloru je považována hodnota nad 3 ppm, což je cca 0,3 až 0,5 mg/l. Max. koncentrace vázaného chloru nesmí přesáhnout 0,5 ppm, nejlepší je však hodnota 0,0 ppm.
Hladiny chloru v bazénu změříte pomocí více metod. Asi nejjednodušší z nich jsou testovací proužky. Pozor, slouží pouze ke změření tzv. celkového a volného chloru. K měření vázaného chloru neexistují žádné pomůcky ani metody. Jeho koncentraci zjistíte tak, že od naměřených hodnot celkového odečtete hodnoty volného chloru.
Ať už je ve vodě nadbytek špatného, nebo nedostatek dobrého chloru, je třeba použít zmíněnou šokovou terapii či tzv. superchloraci, při které se voda přechloruje cca desetinásobně. K tomuto účelu slouží speciální produkty, např. Chlór šok Sparkly, Laguna, Marimex či Den Braven Cranit.
Vločkovače/flokulanty
Vločkovače nebo tzv. flokulanty slouží k odstranění (vysrážení) miniaturních nečistot, které se nazývají koloidy (částice o velikosti od 1 nm do 1 μm), a zakalení z vody. Vločkovač na sebe naváže nečistoty, které jsou malé na to, aby byly zachyceny filtrací. Vytvoří z nich větší shluky, které se mohou zaseknout ve filtračním systému. Jejich další funkcí je rozjasnění bazénové vody.
Vločkovače jsou nazývány také jako projasňovače či zjiskřovače vody (např. BluePool Tekutý vločkovač a zjiskřovač). Tyto přípravky zpravidla obsahují chlor, nejčastěji ve formě různých sloučenin, např. chlorid hlinitý (hliník + chlor) v přípravku Fokul Ultra Laguna. Cena vločkovačů se pohybuje okolo 120 Kč za litr.
Použití bazénové chemie k odstranění koloidů
Použití této bazénové chemie se doporučuje zejména preventivně, a to v množství 25–35 ml (cca 2 PL) na 5 m³ vody jednou za 7 dní. Před aplikací vločkovače zkontrolujte pH vody. Je nejúčinnější pouze při pH v rozmezí od 6,8 do 7,2. Použití bazénové chemie k zachycování miniaturních nečistot je nezbytné i v případě, že ke znečištění vody již došlo, např. po použití algicidních přípravků na řasy. V tomto případě se doporučuje aplikace 50 ml přípravku na 5 m³ vody.
Vločkovače se aplikují přímo do skimmeru (plováku). Pokud sáhnete po tekutém přípravku, nezapomeňte ho předem dobře promíchat v plastové nebo kovové nádobě. Tablety a granule můžete použít okamžitě. Alternativou je nalití či nasypání vločkovače přímo do vody.
Spolu s aplikací vločkovače je nutné zapnout filtraci alespoň na 15 min., abyste dosáhli rozproudění vody. Po této době filtrační systém vypněte a vodu během noci nechte „v klidu“. Přípravek zatím vysráží nečistoty. Následně zapněte filtraci nebo použijte vodní vysavač a nečistoty odstraňte mechanicky.
Bazénová chemie Savo: jak vybrat tu správnou + jak a kdy ji používat
Bazénová chemie Savo patří v našich končinách k nejpopulárnějším produktům na bázi chloru. Produkty této značky mají mnoho výhod, a to vysokou účinnost, poměrně nízkou pořizovací cenu a bezpečnost při používání. K plusům patří také to, že Savo obsahuje chlornan sodný, který nemá vliv na hladiny vápníku ani kyseliny kyanurové a nemění pH vody. Chlornan je navíc považován za nejlepší typ bazénové chemie na zelenou vodu.
Pod značkou Savo je dostupných několik výrobků, které můžete použít na téměř všechny problémy s vodou. Na následujících řádcích se podíváme na základní použití bazénové chemie Savo.
- Ideálním přípravkem na preventivní a komplexní péči o bazén jsou tablety Savo Komplex 3v1.
- Pokud zaznamenáte, že se ve vodě začínají množit řasy, použijte chlór. Doporučené dávkování je 22 g na 1 m³ vody. V případě hnědých a černých druhů řas můžete aplikovat až dvojnásobek max. dávky, a to opakovaně v krátkých časových intervalech. Pozor, během používání chlóru se v bazénu nesmíte koupat.
- Po úspěšné likvidaci je vhodné použít Savo Vločkovač nebo Savo Projasňovač.
- Savo Original vám doporučujeme použít tehdy, když je na tom voda opravdu špatně. Přiměřená dávka se pohybuje okolo 250 ml na 1 m³ vody.
- V případě, že bazénová chemie Savo Originál zaúčinkuje, nezapomeňte následně do vody přidat i Savo Vločkovač / Savo Projasňovač. Jakmile se hodnoty chloru dostanou na bezpečnou hranici, kterou je 0,3 až 0,5 mg/l, můžete se vrátit k používání tablet Savo Komplex 3v1.
Bazénová chemie bez chloru
Účinnou složkou bezchlorové bazénové chemie jsou nejčastěji látky jako biguanid, peroxid vodíku, stříbro či tzv. aktivní kyslík. Tato alternativa má několik nevyvratitelných výhod, ovšem i nevýhody.
Plusy:
- Šetrná k životnímu prostředí, pokožce i vlasům
- Vhodná pro lidi s citlivou pokožkou
- Vlivem slunečního záření nedochází k její degradaci
- Neprodukuje chloraminy
Minusy:
- Nižší efektivita v porovnání s chlorem
- Vyšší cena
- Nutnost kombinovat vícero přípravků (většinou)
- Některé přípravky mohou způsobit zakalení vody v bazénu
Biguanid a peroxid vodíku
Jde o látku podobnou peroxidu vodíku, která byla původně vyvinuta jako chirurgický dezinfekční prostředek. Biguanid účinkuje tak, že kontaminanty spojí do shluků, které jsou nerozpustné ve vodě. Díky tomu je může zachytit filtrační systém. Pozor, tento proces může způsobit nadměrné ucpávání filtrace.
Peroxid vodíku při kontaktu s kontaminanty reaguje velmi rychle. Při tomto procesu se rozkládá na neškodný vodík a vodu. Je dražší než chlor, zároveň se udává, že je až dvakrát účinnější, proto ho stačí dávkovat v polovičních množstvích. K bezchlorové bazénové chemii s peroxidem vodíku patří např. Marimex Super OXI, Azuro OXI a BIO, produkty značky Poly Pool na běžnou i šokovou dezinfekci, oxidaci, vločkování i úpravu pH.
Bezchlorová bazénová chemie na bázi bromu
Jednou z bezchlorových alternativ bazénové chemie jsou přípravky na bázi bromu. Jeho dezinfekční účinky fungují na principu, při kterém dojde k rozbití chemických vazeb molekul kontaminantů, jejich oddělení a zničení. Výhodou bromu je jeho pomalejší rozklad. Nevýhodou zase to, že při rozpadu vytváří bromaminy. Jde o podobné látky, jakými jsou zmíněné chloraminy. Na rozdíl od nich mají slabší zápach, účinnost bromu však snižují stejně. I v případě vzniku bromaminů je nutné přistoupit k šokové chlorové terapii.
Bazénová chemie pro děti
Některé produkty jsou prodávány pod názvem „bazénová chemie pro děti“. Ve skutečnosti nejde o nic speciálního, nýbrž o „obyčejnou“ bazénovou chemii bez chloru. Hlavní výhodou této alternativy (z jakéhosi dětského pohledu) je, že nezpůsobuje štípání očí. Bezchlorové přípravky jsou vhodné i pro alergiky, astmatiky, lidi, kteří trpí kožními problémy, např. ekzémy, lupénkou, atd.
Na bezchlorové alternativy nejen pro děti narazíte v nabídce mnoha prodejců i výrobců. Doporučujeme vám hledat např. mezi bazénovou chemií Mountfield, kde najdete produkty jako Azuro Mini Bio či Azuro OXI tablety Mini.
Elektrická bazénová chemie
Mezi elektrickou bazénovou chemii patří různá zařízení pro úpravu pH či výrobu chloru, u kterých odpadá nutnost použití klasických přípravků. Hlavními výhodami této alternativy jsou:
- Bazén (téměř) bez chemikálií, což je prospěšné pro vaše zdraví i životní prostředí.
- Poměrně nízké provozní náklady – nemusíte průběžně investovat do nákupu bazénové chemie.
K nejpopulárnějším typům elektrické bazénové chemie patří solinátory, moduly pro úpravu pH a ionizátory. Do této kategorie můžeme zařadit i chlorátory. Jde o zařízení, která se instalují přímo na potrubí filtračního systému. Vložíte do nich chlor, který je následně do vody dávkován automaticky, v případě některých modelů poloautomaticky.
Solinátor
Solinátor je nezbytný v případě, že chcete k dezinfekci vody používat speciální sůl do bazénů. Bez něj je sice sůl prospěšná pro vaši pokožku, neslouží však k dezinfekci vody. Toto zařízení rozkládá molekuly soli, které přeměňuje na aktivní chlor. Ten je ve srovnání s klasickým chlorem považován za účinnější, navíc při něm nevznikají problémy, jako je např. produkce chloraminů. Cena solinátorů začíná na cca 4 000 Kč a končí na více než 70 000 Kč. Samotná bazénová sůl je naopak velmi levná. Celkem 25kg balení koupíte už od 250 Kč.
Moduly pro úpravu pH
Zařízení pro úpravu pH fungují zpravidla jako přídavné moduly k chlorátorům (instalují se do jejich spodní části). Modul pomocí sondy průběžně měří hodnoty pH vody a na základě aktuálního vyhodnocení její kvality integrované dávkovací čerpadlo reguluje pH. Cena této elektrické bazénové chemie se pohybuje okolo 15 000–17 500 Kč.
Ionizátor
Ionizátory slouží k hloubkové dezinfekci vody. Produkují ozon, ionty kovů či tzv. trojmocný kyslík, který je účinný při likvidaci všech choroboplodných zárodků (bakterie, kvasinky, améby, řasy atd.). Při použití ionizátorů, se kterými se setkáte i pod pojmenováním ozonové generátory, není nutná aplikace chloru a většinou ani jiné bazénové chemie. Tato zařízení stojí 10 000 až 50 000 Kč.
Bazénová chemie pro úpravu minerálů a kovů
Přítomnost kovů a minerálů v bazénové vodě je nezbytná, avšak pouze v malém množství. Mluvíme o prvcích, jako je měď, železo či vápník. Nadbytek těchto prvků může způsobit např. zezelenání (nadbytek mědi) či zhnědnutí (nadbytek železa) vody v bazénu.
Nadměrná koncentrace kovů a minerálů může být také důsledkem nevyváženého pH, nadměrného používání přípravků proti řasám či dezinfekčních prostředků. Např. stříbro patří k silným baktericidům, měď je zas účinný algicid. Častým problémem bývá i nadměrné a příliš časté „šokování“ vody nebo množení řas.
Pokud zjistíte, že vaše voda „trpí“ nadbytečným obsahem minerálů, je vhodné použít přípravek k jejich eliminaci v kombinaci s vločkovačem. Důležitou součástí boje s kovy a minerály je filtrace, která by měla být zapnutá během celého procesu aplikace bazénové chemie pro tento účel. Na trhu je dostupná řada produktů na snížení pH a minerálů ve vodě. Z populárních můžeme zmínit např. Marimex AquaMar Studna Mineral nebo mnohé přípravky bazénové chemie Laguna.
Bazénová chemie pro úpravu pH
Ideální pH bazénové vody by mělo být mírně zásadité. Obecně se jeho hodnoty doporučují udržovat v rozmezí od 7,4 do 7,6. Na pH má vliv téměř vše. Dešťová voda, listí a jiné nečistoty, např. i ty z vaší pokožky. Jeho zvýšení (zásaditost – nad 7,6) i snížení (kyselé/alkalické pH – pod 7) stojí za mléčným zakalením vody. Zakalení přitom nesouvisí přímo s hodnotou pH. Nízké nebo vysoké pH ovlivňuje aktivitu chloru a chemickou rovnováhu vody.
- Příliš zásadité pH brání správnému rozpouštění vápníku. V důsledku toho dochází k jeho hromadění, vysoké koncentraci a vzniku tzv. tvrdé vody.
- Kyselé pH způsobuje vysokou reaktivitu chloru, která stojí za jeho rychlejším vyprcháním a následnou přeměnou na nežádoucí, kombinovaný chlor. Kyselé pH je zároveň ideálním prostředím pro množení vodních řas a bakterií.
Nízké, alkalické pH zvýšíte použitím přípravků na bázi kyseliny muriatové nebo jiných účinných látek. K nejpopulárnějším patří bazénová chemie Savo pH+, ale i další produkty, např. Chemoform Alkalita a pH+ nebo MPT pH PLUS.
Pokud chcete používat co nejméně bazénové chemie, pro zvýšení pH můžete vyzkoušet i jeden z domácích triků, kterým je obyčejná soda bikarbona. V případě, že se v bazénové vodě nachází nadbytek vápníku, aplikujte do ní vločkovač. Vhodné je i chlorové šokování. Ke snížení zásaditého pH jsou určené přípravky s přesně opačným efektem, např. Savo pH−. Mnoho produktů najdete také v nabídce bazénové chemie Laguna a Marimex, ale i Den Braven.
Bazénová chemie na řasy
Voda má ideální pH, neobsahuje nadbytek minerálů ani kovů a hladiny chloru jsou v ní dokonale vyvážené. V ideálním světě by řasy neměly šanci. V realitě se to však stává zcela běžně. Přípravky k odstranění řas z bazénové vody se jmenují algicidy (typ pesticidů).
I řasy odstraníte zejména pomocí přípravků s chlorem, neboť právě jeho nedostatek, nerovnováha nebo nadbytek vázaného chloru mohou spustit jejich množení. Algicidy plní funkci jakési první pomoci. Jejich aplikace je vhodná okamžitě při přemnožení řas, užívat je však můžete až do doby, než „vyrovnáte“ hladiny chloru.
Algicidy jsou vhodné i pro preventivní použití, určitě vám ale nedoporučujeme, abyste to s nimi přeháněli. Jejich přemíra může narušit chemickou rovnováhu vody, protože mnohé z nich obsahují různé druhy kovů. K populárním algicidním přípravkům proti řasám patří např. bazénová chemie Laguna Algicid Blue, Chemoform Algicid standard, Wetter Algicid či Mastersil Algicid.
V rámci prevence před vznikem vodních řas je vhodné používat i bazénovou chemii pro eliminaci fosfátů, které můžeme klidně označit za hnojivo pro řasy. Tyto chemické látky, nazývané také jako volný fosfor, se do vody dostanou na vašich plavkách či spolu s různým organickým odpadem. K vhodné bazénové chemii pro likvidaci fosfátů patří např. Fluidra Nophos a mnoho dalších.
Postup aplikace bazénové chemie proti řasám
Přesný postup použití algicidní bazénové chemie závisí na konkrétním výrobku a množství řas ve vodě. Vždy se držte předepsaného dávkování, v opačném případě můžete aplikací algicidu nadělat více škody než užitku. Při boji s řasami je však důležité nejen správné dávkování, ale také další ošetření vody.
- Do vody přidejte algicid v kombinaci se šokovým chlorovým přípravkem.
- Následně nechte filtraci pracovat minimálně 10 hod.
- Po 24 hod. použijte vločkovač.
- Posledním krokem je mechanické vyčištění bazénu pomocí kartáče či bazénového vysavače, na trhu jsou dostupné i speciální čisticí houbičky.
Pár slov o bazénové chemii na závěr
Už víte, že používání bazénové chemie není úplně jednoduchá věc. Navíc jde o jeden z faktorů, který má zásadní vliv na provozní náklady bazénu. Naše rada zní, abyste se péči o vodu věnovali průběžně. Prevence je jednodušší, ale zejména levnější.
Pokud ani po přečtení našeho článku netušíte, který z přípravků je vhodný právě do vašeho bazénu, případně pokud nevíte, co přesně stojí za zezelenáním či zhnědnutím vody, doporučujeme vám sáhnout po bazénové chemii 5v1. Jde o přípravky, které mají dezinfekční účinky, zároveň slouží jako prevence před vznikem řas, plní funkci vločkovače, udržují správné pH vody, regulují její tvrdost, a tudíž i koncentraci minerálů.