Bezdrátová sluchátka do uší

Nejlepší bezdrátová sluchátka do uší 2024 + recenze

Dobrá hudba, zajímavý podcast či pracovní hovor. Ať už se ve vašich uších přehrává cokoliv, ostrý a ničím nerušený zvuk by měl být samozřejmostí. Ovšem znáte to – hluční sousedé, tramvaj či neodbytné děti v pozadí dokážou v takových případech pořádně prověřit naši trpělivost. Řešením mohou být bluetooth sluchátka do uší se stále populárnější technologií potlačení okolního hluku. Právě tou disponuje také absolutní vítěz našeho srovnání, a sice model sluchátek Intezze CLIQ. Nezapomeňte však dočíst článek až do konce. Objevíte v něm nejen tipy na 10 nejlepších bezdrátových sluchátek do uší, ale také návod, jak si v této kategorii vybrat zaručeně správně. 

Publikované: 23.07.2021
Aktualizované: 19.07.2024

Jaká bezdrátová sluchátka do uší koupit?

Určitě si pamatujete doby, kdy se sluchátka do uší vybírala podle barvy či typu konektoru. Ty jsou ovšem už dávno pryč a na trhu dnes rozhodují úplně jiné parametry. Díky našemu srovnávacímu testu naleznete na jednom místě všechny důležité technické specifikace, podle kterých byste se měli při koupi bezdrátových sluchátek řídit. Nezapomněli jsme ani na dlouhodobé uživatelské zkušenosti, protože právě ty uživateli pomáhají v dotvoření si komplexního obrazu o konkrétním modelu a celkové nabídce obecně. Která jsou tedy ta nejlepší bezdrátová sluchátka do uší?

Názov Hodnotenie Detail
Intezze CLIQ   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Apple AirPods Pro   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy Buds Pro   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Cenový trhák
Xiaomi Redmi Buds 3 Lite

Xiaomi Redmi Buds 3 Lite

Špuntová sluchátka, 6 mm měnič, bluetooth 5.2, výdrž na jedno nabití 5 hodin, ANC, odolnost IP54.

Zobrazit více info

Levná bezdrátová sluchátka značky Xiaomi zaujmou nejen dostupnou cenou, ale také moderním designem. Zpracování je plastové a ergonomické. Špuntová sluchátka vydrží na jedno nabití 5 hodin. Dodávány jsou s nabíjecím pouzdrem, které prodlouží výdrž až na 18 hodin. Ovládání je dotykové. Vybaveny jsou i mikrofony, díky čemuž je dostupná funkce telefonování. Sluchátka potěší kompaktními rozměry a zvýšenou odolností IP54. Nedostatkem je horší izolace okolního ruchu.

Náš TIP
Samsung Galaxy Buds Pro

Samsung Galaxy Buds Pro

Špuntová sluchátka s ANC technologií, 11mm měnič, výdrž na jedno nabití 8 hodin, Bluetooth 5.0.

Zobrazit více info

Stále častěji promlouvá v segmentu bezdrátových sluchátek i jihokorejský výrobce Samsung. Možná i proto je jeho model Samsung Galaxy Buds Pro SM-R190 jedním z nejlepších, které v současnosti trh nabízí. Technologie ANC se v tomto případě přizpůsobuje situaci, a když sluchátka detekují váš hlas, vypne se. Zvuk od AKG s certifikací Harman zase vytvoří prostorový Dolby Atmos výstup. Sluchátka vydrží hrát (spolu s kapacitou dobíjecího pouzdra) až 28 hodin, respektive 18 hodin při vypnuté technologii AAC.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Abyste neudělali při koupi bezdrátových sluchátek do uší chybu, měli byste brát ohled na několik důležitých parametrů. Mezi ně přitom nespadají jen dlouhodobé uživatelské zkušenosti a spokojenost spotřebitelů v praxi, ale také důležité technické specifikace. Nemusíte se obávat, v nabídce se rozhodně neztratíte. Díky našemu srovnávacímu testu totiž naleznete vše přehledně napsané na jednom místě. Na co si tedy dát při výběru bluetooth sluchátek pozor?

Kvalita zvuku
Způsob zavedení sluchátek
Komfort při nošení
Výdrž na jedno nabití
Doplňkové funkce

Abychom vám dokázali představit ty nejlepší produkty, jejichž koupě by pro vás měla být skutečným potěšením, strávili jsme desítky hodin průzkumem trhu, analýzou a porovnáváním jednotlivých modelů sluchátek. Nevycházeli jsme jen z produktových katalogů výrobců či nezávislých zahraničních zdrojů, nápomocnými se nám stali i srovnávač cen Heureka.cz, internetoví prodejci Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz či elektrodomy Datart a NAY Elektro.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze bezdrátových sluchátek do uší

Slíbili jsme vám shrnutí nejdůležitějších technických specifikací a dlouhodobých uživatelských zkušeností na jednom místě. To vše a ještě mnohem více naleznete v našem nezávislém a nezaujatém srovnávacím testu, který si za cíl klade pomoci potenciálním spotřebitelům s výběrem nejlepšího možného produktu. V tomto případě se spolu zaměříme na otázku, jak si vybrat nejlepší bezdrátová sluchátka do uší?

Cenový trhák

Xiaomi Redmi Buds 3 Lite

Špuntová sluchátka, 6 mm měnič, bluetooth 5.2, výdrž na jedno nabití 5 hodin, ANC, odolnost IP54.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Z dílny společnosti Xiaomi přišla na trh bezdrátová sluchátka Redmi Buds 3 Lite. Spotřebitele sluchátka zaujmou především nízkou cenou a následně moderním designem a kompaktními rozměry. Dodávány jsou s nabíjecím pouzdrem, díky kterému se prodlouží jejich výdrž.

Bluteooth „špuntovky“, jak se zvykne tomuto typu sluchátek říkat, Xiaomi Redmi Buds 3 Lite patří do kategorie levných. Proto je třeba počítat s kompromisy. Velkým pozitivem však je s určitostí výdrž baterie. Bez pouzdra vydrží na jedno nabití až 5 hodin. S pouzdrem až 18 hodin. Poněkud nepraktické je, že pouzdro nedisponuje žádným ukazatelem stavu nabití. Nevíte tak, jestli má krabička energii na 18 hodin nebo 2 hodiny. V tomto směru trochu nedomyšlené.

Akustické podání hudby nepatří k nejhorším. Chybět budou basy, ale v dané ceně není třeba očekávat nadstandard. Naopak, zvuk je i na základě hodnocení zákazníků na dobré úrovni a ohlasy jsou pozitivní. Problém uživatelé nehlásili ani s připojením či při spárování s mobilním telefonem. Ten se může dostavit až těsně před vybíjením sluchátek, když Bluetooth 5.2 ztrácí signál. Xiaomi sluchátka umožňují přijímání hovorů, mají funkci telefonování.

Na první pohled by se Xiaomi Redmi Buds 3 Lite podobali různým konkurenčním modelům. Jsou kompaktní a velmi lehké. Provedení je plastové a bluetooth sluchátka disponují certifikaci IP54. Dotykové ovládání je v zásadě standardní a funkcemi bezdrátová sluchátka nijak nepřekvapí – přepínání hudby jedním poklepáním, spuštění či pozastavení hudby nebo trojitým poklepáním přijmete hovor.

Několik zákazníků i odborné testy nedoporučují sluchátka pro dlouhý poslech. Přestože je výrobce označuje přívlastkem ergonomické, mezi recenzemi najdete několik postřehů, které konstatují, že v uchu nesedí dobře nebo tlačí. Dalším podstatným nedostatkem jsou mikrofony, které jsou sice vysoce citlivé, ale šum a ozvěna jsou během hovorů velmi výrazné. S potlačováním okolního šumu tedy rozhodně nepočítejte. V tomto ohledu se tedy projeví nízká cena.

Celkový dojem ze sluchátek Xiaomi Redmi Buds 3 Lite je přímo úměrný ceně, za kterou si je lze pořídit. V zásadě, nízká cena je jejich nejsilnější stránka. Na základě recenzí spotřebitelů však ani zvuk není úplně marný a právě naopak. Akustika je dobrá až pro horší izolaci ruchů. Ta se projevuje i při telefonování, kdy jsou šum a ozvěna poměrně výrazné a srozumitelnost je výrazně horší. Kritika je směřována i na samotnou ergonomii. Mezi recenzemi je několik postřehů, že sluchátka tlačí a během dlouhého poslechu jsou nekomfortní.

Pozitivem je dobrá výdrž baterie na úrovni 5 hodin na jedno nabití, s pouzdrem až 18 hodin. Nepraktické je jen to, že sluchátka ani pouzdro nemají indikátor stavu nabití a nevíte tak, kolik energie si baterie nesou. Celkově však kvalita zvuku a provedení odpovídá nízké cenové kategorii.

Pozitíva

Relativně dobrý zvuk
Výdrž baterie
Nízká cena

Negatíva

Slabé potlačování okolního hluku
Nekvalitní mikrofon
Tvar špuntů

Typ sluchátek: špunty ● Velikost měniče: 6 mm ● Výdrž: 5 hod. (s pouzdrem 18 hod.) ● Bluetooth: 5.2 ● Odolnost: IP54 ● Typ nabíjení: USB-C ● Hmotnost: 36 g (s pouzdrem)

Náš TIP

Samsung Galaxy Buds Pro

Špuntová sluchátka s ANC technologií, 11mm měnič, výdrž na jedno nabití 8 hodin, Bluetooth 5.0.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nekompromisní bezdrátová sluchátka určená pro všechny příležitosti – přesně taková jsou bluetooth špuntová sluchátka Samsung Galaxy Buds Pro SM-R190. Samozřejmostí je přítomnost technologie ANC, která dokáže v případě potřeby odfiltrovat až 99 % okolního hluku. Samotná sluchátka dále disponují dvoupásmovými reproduktory s větším měničem, díky čemuž je uživatel obdařen vyváženým zvukem a vysokou frekvenční odezvou. O plné basy se postará 11milimetrový woofer (basový reproduktor), nízké zkreslení a ostrý prostorový zvuk zase zajistí tweeter (výškový reproduktor) o velikosti 6,5 mm.

Samotná špuntová sluchátka z dílny Samsungu se mohou pochlubit i příjemnou výdrží zajišťující dlouhé hodiny bezproblémového poslechu. Samsung Galaxy Buds Pro zvládnou hrát na jedno nabití po dobu 5 hodin se zapnutou technologií ANC, respektive 8 hodin bez zapnuté technologie ANC. V závislosti na způsobu používání dobíjecí obal nabídne dalších 13 až 20 hodin čistého zvuku. Ve srovnání s konkurenčními modely mají sluchátka navrch z hlediska odolnosti. Vydrží totiž tlak vody v hloubce 1 metru, a to po dobu 30 minut. Přesto je výrobce nedoporučuje používat během plavání, sprchování či v sauně.

Pozitíva

Funkce ANC
Výdrž baterie
Odolnost

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ sluchátek: špunty ● Velikost měniče: 11 mm ● Výdrž: 8 hod. (s pouzdrem 28 hod.) ● Bluetooth: 5.0 ● ANC: ano

Dobré recenzie

Apple AirPods MRXJ2ZM/A

Sluchátka do uší bez ANC technologie, lightning konektor, výdrž na jedno nabití 5 hodin, Bluetooth 5.0.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Klasické „AirPody“ se staly ve světě bezdrátových sluchátek už jakousi ikonou. Nožičku trčící z ucha si přitom neoblíbili jen uživatelé iPhonů, ale i příznivci jiných operačních platforem. A i když jsou na trhu už několik let, v segmentu bezdrátových sluchátek mají stále co říct. V našem srovnání jde o první sluchátka typu „do uší“, tedy taková, která si nezavedete přímo do zvukovodu. I z tohoto důvodu zde funkce ANC chybí. Částečně ji nahrazuje čip H1, který mikrofonům dopomáhá hluk filtrovat metodou formování paprsku, ale děje se tak jen během toho, kdy sluchátka detekují hlas uživatele. Přesto mohou špunty uživateli chybět.

Sluchátka AirPods se těší velké oblibě zejména z důvodu široké konektivity. Ta by podle výrobce měla v porovnání s první generací sluchátek probíhat až 1,5krát rychleji, přičemž latence při hraní her by měla klesnout o 30 %. Oblíbené je i chytré ovládání sestávající z dotykových ploch, kterým dopomáhá přítomnost pohybového akcelerometru či optického senzoru. Sluchátka tak rozpoznají nejen uživatelův hlas, ale i to, zda jsou právě zavedena v uších. Pokud ne, reprodukovaný zvuk jednoduše pozastaví, čímž šetří výdrž baterie. Ta je zde spíše průměrná. Sluchátka dokážou hrát na jedno nabití po dobu 5 hodin, respektive zvládnou 3 hodiny hovoru. S bezdrátovým dobíjecím obalem však výdrž stoupá na slušných 24 hodin.

Pozitíva

Kvalita provedení
Přítomné funkce

Negatíva

Absence špuntů
Chybí podpora funkce ANC

Typ sluchátek: do uší ● Konektor: lightning ● Výdrž: 5 hod. (s pouzdrem 24 hod.) ● Bluetooth: 5.0 ● ANC: ne

Další zajímavé produkty

Nevybrali jste si z porovnávaných modelů? Žádné obavy, přinášíme vám také tipy na 5 alternativních bezdrátových/bluetooth sluchátek do uší. Každá z nich budou přitom vynikat v něčem jiném – některá vás překvapí skvělými funkcemi, jiná potěší příjemnou cenou. Při výběru opět sehrála roli i dlouhodobá spokojenost mezi uživateli. Díky tomu si můžete být jistí, že koupí sluchátek neuděláte krok vedle.

Sluchátka Honor Choice Earbuds X5 potěší zejména milovníky AirPods z dílny Applu, na které se nápadně podobají. Vedle designu mají přitom podobnou výdrž baterie – 27 hodin s nabíjecím pouzdrem či konektivitu na úrovni Bluetooth 5.2. Jsou odolné proti stříkající vodě. Nabídnou také technologii ANC. Jedná se o levná bluetooth sluchátka do uší, která cílí zejména na sportovce.

Takovými jsou i nenápadné špunty Niceboy Hive Podsie dostupné v bílém i černém barevném provedení. Ty v sobě kombinují 8milimetrový měnič s frekvenčním rozsahem od 20 Hz do 20 MHz. Přítomné kodeky AAC a SBC se ve spojení s technologií MaxBass postarají o příjemný zvuk za každých okolností. Přítomné je i potlačení okolního hluku, očekávejte ho však spíše na základní úrovni. Na druhou stranu však potěší nadstandardní výdrž na jedno nabití, až 9,5 hodiny, přičemž s plnou kapacitou nabíjecího pouzdra tato hodnota stoupne na 35 hodin.

Pokud považujete špunty Pro z dílny Samsungu za zbytečně výkonné, sáhněte po jejich nenápadnějším sourozenci Samsung Galaxy Buds2 SM-R177. Ty nabídnou příznivější cenu v kombinaci se stále zajímavými parametry. Potěší funkce aktivního potlačení okolního hluku5hodinová výdrž na jedno nabití. Ta se navíc díky nabíjecímu obalu znásobí, a sluchátka tak nabídnou celkem 20 hodin reprodukovaného zvuku. Samozřejmostí je bezdrátové nabíjení i trojice přítomných mikrofonů.

Po klonu nejvýkonnějších sluchátek Applu zde máme další kopii – tentokrát klasických AirPodů. Postaral se o ni čínský výrobce Xiaomi, který své zařízení pojmenoval jako Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic. Sluchátka do uší slibují 5hodinovou výdrž na jedno nabití a celkem 20 hodin poslechu díky nabíjecímu pouzdru. Aktivní potlačení ruchu chybí, i když mikrofony se jej snaží nahradit a hladinu přehrávaného zvuku upravují automaticky. Výhodou je přítomnost kodeku AAC, dotykového ovládání i podpory hlasového asistenta.

Řadu představených produktů uzavírá zástupce zlaté střední cesty v podobě modelu Koss TWS/150i. V tomto případě se výrobce vydal cestou důsledného vyplnění zvukovodů pomocí špuntů, což mu umožnilo sluchátka vybavit i funkcí aktivní redukce šumu (ANC). Zbývající parametry přitom nenadchnou, ale ani neurazí – odolnost na úrovni IPX5, frekvenční rozsah od 20 Hz do 20 MHz, průměr měniče na úrovni 5,8 mm, 6hodinová výdrž baterie a konektivita na maximální vzdálenost 10 metrů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Při výběru nových bluetooth sluchátek byste neměli zohlednit jen kvalitu provedení či technické parametry, ale také spokojenost mezi uživateli. I proto je důležité sledovat žebříček nejprodávanějších bezdrátových sluchátek do uší, který vám vždy napoví o těch nejnovějších trendech na českém trhu. Seznam nejprodávanějších sluchátek vychází z údajů srovnávacího portálu Heureka.cz. Ty pro vás budeme pravidelně aktualizovat, díky čemuž se můžete vždy těšit na ten nejaktuálnější žebříček.

Názov Hodnotenie Detail
Apple AirPods Pro 2. Generation5*Zobrazit produkt
O2 pods+ Mark II5*Zobrazit produkt
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A5*Zobrazit produkt
Samsung Buds2 Pro SM-R5105*Zobrazit produkt
Xiaomi Redmi Buds 55*Zobrazit produkt

Zvažujete nákup nových bezdrátových sluchátek? Nezapomeňte si ho pořádně promyslet. Aby vás totiž sluchátka nezklamala, budete muset vycházet z několika důležitých parametrů, technických specifikací či uživatelských zkušeností. Které to jsou? To se dozvíte v našich tipech, jak si vybrat nejlepší bluetooth sluchátka.

Jak vybrat bezdrátová sluchátka do uší

  • Bluetooth verze
  • Špunty vs. sluchátka do uší
  • Výdrž a způsob nabíjení
  • Ovládání
  • Další důležité parametry
  • Funkce, které zaujmou
  • Velikost sluchátek
  • Cena a renomovaní výrobci

Co je to bluetooth a jak funguje?

Ještě před koupí samotných sluchátek je dobré vědět, na jakém principu pracují. Připojení totiž probíhá přes bezdrátovou technologii Bluetooth, přičemž samotný standard si za cíl klade propojit dvě zařízení tak, aby spolu dokázala komunikovat. V tomto případě tak mluvíme o propojení chytrého telefonu či notebooku s bezdrátovými sluchátky. Bluetooth mezi nimi následně převádí signál a audio soubory, a to tak, aby byl výsledkem souvislý hudební tok v uživatelových uších. Na trhu se můžete setkat s více verzemi bezdrátové technologie Bluetooth, které přitom přímo ovlivňují rychlost a stabilitu přenosu. V případě bluetooth sluchátek jsou nejčastěji využívanými verze:

  • Bluetooth 4.0: Vznikl v roce 2010 jako doplnění o rok starší verze 3.0. Cílem nebylo nahradit ji, ale vylepšit stabilitu připojení. Díky technologii Bluetooth verze 4.0 vydrží zařízení spárované i při ztrátě spojení. Výhodou je fakt, že vysílání neruší LTE signál. Přesto se však jedná o starší verzi, která se již v současně produkovaných sluchátkách nepoužívá, setkat se s ní můžete spíše u doprodávaných modelů.
  • Bluetooth 5.0: Novější verze, se kterou se na trhu setkáte nejčastěji. V tomto případě klesla energetická náročnost na zařízení, zlepšila se responzivita a zřídila se možnost volby mezi několika přenosovými rychlostmi. Platí přitom, že čím nižší rychlost je zvolena, tím je dosah připojení větší. Bluetooth 5.0 je považován za výrazný krok ke zlepšení internetu věcí. Od roku 2016 je tak v segmentu bezdrátových sluchátek nejvyužívanější.
  • Bluetooth 5.1: Jde o jakousi nástavbu verze 5.0 z roku 2019. V tomto případě se vylepšení dotkla zejména oblastí, které s bezdrátovým přenosem zvuku bytostně nesouvisí – vylepšena byla navigace a stanovení polohy.
  • Bluetooth 5.2: Jak už jistě tušíte, i toto vylepšení vychází z verze 5.0. Inovace z roku 2020 se přitom přímo podílí na kvalitě zvuku produkovaného v bezdrátových bluetooth sluchátkách. Vylepšení totiž přineslo LE Audio zlepšení zvuku vzduchem a opětovné snížení energetické náročnosti. 

Špunty vs. sluchátka do uší

Jedním z nejzákladnějších dělení bezdrátových sluchátek do uší je to z hlediska zavedení. Rozlišujeme špuntová sluchátka, která si za cíl kladou vyplnit celý zvukovod, a klasická sluchátka do uší, standardně dodávaná v balení s chytrým telefonem. 

Bezdrátové špunty do uší

Špuntová bluetooth sluchátka jsou vhodná zejména v případě výraznějšího pohybu. Gumové nástavce jsou dodávané standardně ve třech velikostech (S, M, L), díky čemuž se přizpůsobí většině uší. V takovém případě drží sluchátko pevně ve zvukovodu, čímž klesá riziko jeho vypadnutí a ztracení. Výhodou těsnění je také filtrování okolního hluku. To může být buď pasivní, nebo aktivní. Nevýhodou špuntových sluchátek může být tlak vyvíjený na ucho. Pro některé uživatele může být při delším nošení nepříjemný.

Bluetooth sluchátka do uší vycházejí z konstrukce, kterou známe ještě z minulého desetiletí. I v tomto směru se však snaží výrobci inovovat. Příkladem jsou ergonomicky tvarovaná sluchátka AirPods z dílny amerického výrobce Apple. Ta zapadnou do ucha, kde se mírně „zakotví“. Nevýhodou otevřenější konstrukce (ve srovnání se špunty) je, že nedokážou efektivně filtrovat nežádoucí hluk z okolí. Při vyšší hlasitosti navíc zvuk vychází do okolí. Zpravidla se však jedná o levnější sluchátka vhodná k provizornímu či nouzovému využití.

Sluchátka vydrží hrát několik hodin

Samotná bluetooth sluchátka disponují vlastní baterií zajišťující jejich výdrž při přehrávání hudby. Je však nutné si uvědomit, že vzhledem k velikosti samotného sluchátka nelze očekávat žádné zázraky. Důležitou tak není ani kapacita baterie, ale způsob používání. Různé modely totiž disponují různými technologiemi – za příklad si vezměme sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku (ANC). V případě, že budeme tuto technologii aktivně využívat, výdrž sluchátek klesne o čtvrtinu až třetinu v porovnání s tou, kdy bude ANC vypnuté. Obecně můžeme říci, že se výdrž na jedno nabití bude pohybovat standardně v rozmezí několika hodin, nejčastěji v rozmezí 60 minut – 10 hodin

Nabíjení sluchátek pomocí nabíjecího pouzdra

Výdrž na jedno nabití není v případě výdrže sluchátek tím nejdůležitějším parametrem. Mnohem důležitější se v tomto případě stává výdrž nabíjecího pouzdra. Ta totiž rozhoduje o tom, kolikrát sluchátka nabijete naplno bez potřeby elektrické energie. V obalu se navíc sluchátka nabíjejí i průběžně. I proto výrobci nabíjecí pouzdra vybavují moderními Li-Ion akumulátory schopnými dobít sluchátka i několikrát. Standardem je v celkovém součtu alespoň 15hodinová výdrž sluchátek, cokoli nad touto hranicí je spíše výhodou.

Nabíjecí pouzdro bezdrátových sluchátek

Při koupi se nezapomeňte zaměřit také na způsob, jakým se samotné pouzdro nabíjí. Většina výrobců totiž přechází na nabíjecí konektor USB-C, který zpravidla zajišťuje také funkci rychlého nabíjení. Díky němu postačí 10 či 20 minut v elektrické síti a vaše sluchátka získají dostatek energie pro několikahodinové přehrávání. Stále oblíbenějším se stává bezdrátové nabíjení. Dávejte si však pozor na to, aby jej vaše pouzdro podporovalo. Na trhu můžete stále najít i starší nabíjecí konektory jako microUSB nebo lightning. V takovém případě je třeba myslet na to, abyste s sebou vždy měli potřebný kabel, popřípadě redukci

Ovládat je můžete tlačítkem i dotykem

Způsob ovládání sluchátek souvisí jak s funkcionalitou, tak i komfortem. Obecně totiž rozlišujeme dva základní typy ovládání – mechanické a dotykové. První typ pracuje s mechanickými tlačítky přímo na sluchátkách. Tento způsob ovládání je sice mimořádně přesný, na druhou stranu však může působit (zejména v případě špuntových sluchátek) nepříjemně. Na zařízení je totiž třeba vyvinout větší tlak, výsledkem čehož je hlubší zatlačení do zvukovodu. Alternativou může být dotykové ovládání pomocí dotykových ploch či gest. Na sluchátko není třeba tlačit, díky čemuž předejdete jeho zatlačování do zvukovodu. Zejména v případě mokrých či znečištěných rukou však sluchátko nemusí zareagovat správně a požadavek může vyhodnotit chybně. 

Parametry, které byste neměli přehlížet

  • Frekvence: Rozhoduje o tom, co všechno ve svých sluchátkách uslyšíte. Zvuk je totiž mechanickým vlněním v látkovém prostředí, které v lidském uchu vyvolává zvukový vjem. Ten je standardně pokrytý v rozmezí od 16 do 20 000 Hz, respektive 20 kHz. Právě to je horní hranice, se kterou se v případě bezdrátových sluchátek setkáte nejčastěji. Jakákoli vyšší frekvence by byla zbytečná. Bezdrátová sluchátka proto standardně pracují s frekvencí od 20 Hz do 20 kHz.
  • Impedance: Kontroverzní veličina, na které budete vždy ztrácet. Jedná se o odpor, který bude muset zvuk překonat, aby se dostal do vašich uší. Mohli byste si proto říci, že čím menším odporem budou sluchátka disponovat, tím to bude pro uživatele výhodnější. Do puntíku to však neplatí. Nižší odpor sice znamená nižší energetickou náročnost, ale také nižší kvalitu reprodukovaného zvuku. Pokud si tedy chcete užít nejvyšší možnou kvalitu, budete muset strpět také vyšší odpor. To však doporučujeme jen v případě, že máte k dispozici elektrickou síť pro případné dobíjení. Obecně by impedance v případě bezdrátových bluetooth sluchátek do uší neměla přesáhnout hodnotu 100 Ω.
  • Citlivost: V tomto případě jde o akustický tlak, který sluchátka dokážou vyprodukovat. Platí přímá úměra – čím vyšší tlak, tím vyšší bude hlasitost reprodukovaného zvuku. Je třeba vybírat s rozumem, dlouhodobé vystavení příliš vysoké hlasitosti totiž může sluch nenávratně poškodit. Rozumnou volbou budou sluchátka s citlivostí do 100 dB/mW (decibelů na miliwatt). 

Klasická sluchátka do uší

Tyto funkce si jednoduše zamilujete

Při výběru bezdrátových sluchátek do uší se nezapomeňte zaměřit také na parametry, které se budou přímo podílet na kvalitě a komfortu při poslechu. Které doplňkové funkce jsou ty nejlepší? 

  • ANC – funkce aktivního potlačení okolního hluku: Technologii ANC nebo také Active Noise Cancellation či aktivní potlačení okolního hluku oceníte zejména v případech, kdy cestujete hromadnou dopravou nebo se soused rozhodne ve vedlejším bytě rekonstruovat. Tato funkce využívá mikrofony přítomné na sluchátkách (zpravidla kombinaci vnějších a vnitřních, avšak závisí to na vybavení konkrétního modelu) k vytváření aktivního šumu. Ten následně působí destruktivně na ruchy z okolí, díky čemuž se jich do ucha dostává jen nezbytné minimum. Výsledkem je vysoká kvalita a ostrost reprodukovaného zvuku. Někteří výrobci navíc nabízí možnost individuálního nastavení ANC, a to na základě aktuálních potřeb. Pokud přecházíte přes silnici, míru aktivního potlačení okolního hluku byste si měli z důvodu bezpečnosti snížit. I proto je standardem nastavení úrovně ANC na 0, 25, 50, 75 a 100 %. Platí, že čím nižší hodnotu si zvolíte, tím více ruchů uslyšíte. Někteří z producentů nabízejí také takzvaný „awareness mode“, tedy režim, kdy sluchátka zvuk reprodukují přímo z vestavěných mikrofonů. Funkci oceníte zejména při rozhovorech, během kterých si tak nemusíte sluchátka vytahovat z uší.
  • Automatické pozastavení přehrávání: Představte si situaci, kdy na vás někdo v rychlosti promluví, případně se jen potřebujete zorientovat v prostoru. Namísto složitého pozastavení skladby či podcastu si stačí sluchátka jednoduše vytáhnout z uší. Ta na základě okolního tlaku vyhodnotí, že zvuk zrovna neposloucháte, a automaticky jej pozastaví. Po opětovném zavedení sluchátek ho zase znovu spustí.
  • Režim šetření baterie: Ta nejmodernější bluetooth sluchátka do uší dokážou samostatně vyhodnotit i situace, kdy ztrácejí svou výdrž. V takovém případě je možné nastavení automatického či manuálního spuštění režimu šetření baterie. Sluchátka sníží hlasitost reprodukovaného zvuku, vypnou režim aktivního potlačení hluku či znemožní využívání hlasového asistenta. V tomto režimu setrvají do chvíle, než je opět nabijete.

Ani příliš malá, ani příliš velká; ani příliš těžká, ani příliš lehká

Při výběru svých nových sluchátek byste neměli zapomínat ani na komfort při nošení. Typ a tvar sluchátek si vybírejte dle vlastních požadavků a preferencí. Vždy se však přesvědčte o tom, že vám sluchátka v uších pevně sedí a nevypadávají. V opačném případě riskujete jejich ztrátu. Dobré je vyhnout se i nejlehčím modelům z váhové kategorie začínající na jednotkách gramů. Na sluchátka v uších totiž můžete velice snadno zapomenout.

Zohledněte také velikost samotného nabíjecího pouzdra. Většina výrobců jej přizpůsobuje pro potřeby přenášení v kapsách, v některých případech však bude lepší volit samostatnou taštičku či batoh.

Cena může překvapit hned dvakrát

O tom, že žijeme ve světě moderních technologií, už není nejmenších pochyb. Projevuje se to i v segmentu bezdrátových sluchátek, kde už dnes neplatí to, co ještě před rokem platilo. Změny na trhu se koneckonců v největší míře odrážejí na cenách samotných produktů. Ty, které si svoji pozici na trhu léta získávaly, dnes zakoupíte poměrně výhodně. Pokud jste však milovníky nejnovějších technologií, budete muset sáhnout hlouběji do své peněženky.

Obecně můžeme říct, že vlajkové lodě společností jako Apple, Samsung, Sony či Sennheiser jen zřídka „podlézají“ hranici 5 000 Kč. V závislosti na provedení vás naopak mohou stát i deset tisíc korun. O to příjemnější je pohled na „low end“ zařízení, respektive sluchátka střední třídy. Ta obvykle nabídnou cenu v rozmezí od 500 do 3 000 Kč. Konečná cena se samozřejmě odvíjí nejen od přítomných funkcí či kvality zpracování, ale také od výrobce. 

Stabilními hráči jsou Apple i Samsung, ke slovu se dostává Xiaomi

Právě značka na obalu je jedním z parametrů, který dokáže cenu produktu zvýšit nebo snížit. V segmentu bezdrátových sluchátek do uší se přitom stále častěji objevují menší výrobci soustředící se na středně náročné a nenáročné uživatele. To však rozhodně není případ technologických gigantů v podobě společností Apple (dlouhodobě oblíbená jsou sluchátka Apple AirPods Pro) a Samsung. Zatímco první jmenovaná se zaměřuje na bezchybný design v kombinaci s vlastními technologiemi, Samsung se vydal cestou kooperací se společnostmi AKG či Harman. Nutno podotknout, že oba způsoby fungují na výbornou, což se projevuje nejen na prodejnosti, ale také na spokojenosti uživatelů se samotnými produkty.

Pro mnohé jsou však funkcemi nabitá sluchátka k běžnému použití zbytečná. V takovém případě je vhodné zaměřit se spíše na produkty čínského producenta Xiaomi. Jeho výhodou je, že nové modely představuje prakticky nepřetržitě, díky čemuž dokáže pokrýt širší požadavky trhu. Prioritně se však zaměřuje na bluetooth sluchátka za dostupné ceny, která svým provedením či funkcemi neurazí ani nenadchnou. V mnoha případech mohou designově připomínat produkty z produkce konkurentů, avšak s pozměněnou funkcionalitou. Uživatelé si v tomto případě pochvalují zejména dostupnost a kvalitu provedení. Pozor si však dejte na kompatibilitu a dostupnost na evropském trhu. Ta může být u některých modelů značně problematická.

Otázky a odpovědi – FAQ

S koupí bezdrátových sluchátek vyvstává také řada otázek. Pokud se přitom nechcete při výběru spálit, odpovědi na ně byste měli znát s dostatečným předstihem. I proto jsme do článku zařadili sekci otázek a odpovědí, v níž zodpovíme vše, co vás zajímá. Odpovědi budeme doplňovat v pravidelných intervalech, a to tak, abychom společně pomohli co nejširšímu spektru potenciálních uživatelů. V případě, že vás něco zajímá, neváhejte se na nás obrátit v komentářích.

Na úvod je třeba říci, že výběr typu sluchátek je značně subjektivní. V případě špuntových sluchátek považujeme za výhodu důkladné utěsnění zvukovodů. Výsledkem je tak vyšší kvalita reprodukovaného zvuku a nižší úroveň okolního hluku. Špuntová sluchátka v uchu navíc zpravidla působí pevnějším dojmem, při chůzi nebo běhu proto tolik nehrozí, že je ztratíte. Sluchátka do uší pro vás zase mohou být příjemnější z hlediska dlouhodobého nošení. Nezavádějí se do zvukovodů, na ucho tak vyvíjejí menší tlak. Musíte však počítat s absencí aktivní redukce okolního šumu (ANC). 

Technologie ANC nebo také Active Noise Cancellation či aktivní potlačení okolního hluku si za cíl klade odfiltrovat od reprodukovaného zvuku takové ruchy, které mohou mít na jeho kvalitu negativní vliv. Uživatel ji ocení zejména v prostředcích hromadné dopravy, na frekventovaných místech či v prostorách, kde se potřebuje plně soustředit. ANC pracuje na principu aktivního šumu, který působí destruktivně na nevyžádané ruchy z okolí. Využívá k tomu zpravidla jeden nebo více mikrofonů a speciální mikročip. Ten vytváří opozitní vlny, díky čemuž nepříznivé ruchy či šumy minimalizuje a brání jejich vstupu do zvukovodu uživatele. 

Samotná výdrž se odvíjí od vícero parametrů počínaje typem využívané baterie a konče její kapacitou. Přímo ji ovlivňuje i přítomnost a míra využívání doplňkových technologií, například ANC. Standardně se výdrž sluchátek na jedno nabití pohybuje v rozmezí 3–10 hodin, můžete však najít také modely, které tuto hranici „podlézají“ či přesahují. Většina dostupných modelů dnes disponuje nabíjecím pouzdrem, které dokáže sluchátka ještě několikrát plně dobít. Při koupi sluchátek je třeba brát ohled nejen na velikost samotné baterie, ale také na typ nabíjecího pouzdra. Ta nejmodernější totiž disponují funkcí rychlého nabíjení, díky které dokážou sluchátkům během 10 minut dodat energii na 1 nebo 2 hodiny. 

Nejčastěji se na trhu setkáte s bezdrátovými sluchátky využívajícími přenosovou technologii Bluetooth. Jedná se o bezdrátový standard propojující dvě nebo více zařízení, v tomto případě sluchátka a zařízení, se kterým je chcete používat. Při koupi sluchátek se zaměřte na verzi technologie Bluetooth. Obecně totiž platí, že čím bude verze vyšší, tím bude připojení stabilnější. V ideálním případě je dobré sáhnout po bluetooth ve verzi alespoň 5.0. Samotné připojení již probíhá jednoduše a intuitivně – sluchátka musíte uvést do provozu, a to zpravidla vytažením z nabíjecího obalu. Ve svém zařízení následně vyhledejte v nastavení připojení bluetooth a počkejte, dokud technologie sluchátka nedetekuje. Následně obě zařízení klepnutím propojte. Některá ze sluchátek ještě disponují samostatnou aplikací, díky které si můžete přizpůsobovat několik přídavných funkcí. Její dostupnost a kompatibilitu se svým zařízením si zkontrolujte v obchodu s aplikacemi.

Xiaomi Haylou GT2s

Špuntová sluchátka, 7,3mm měnič, Bluetooth 5.0, výdrž na jedno nabití 4 hodiny, chybí ANC.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Trh neustále roste a jeho nabídka se stává téměř neomezenou. Platí to i v případě špuntových sluchátek, která si svého zástupce našla i v podobě levného modelu určeného pro nenáročné uživatele. Stala se jím sluchátka Xiaomi Haylou GT2s. Druhá generace oblíbených špuntů s sebou přináší zlepšení v podobě uzavíratelného pouzdra, technické specifikace však zůstávají nezměněné. Opět zde najdeme 7,2mm měnič pracující na frekvenci od 20 Hz do 20 MHz. Impedance sluchátek dosahuje 16 Ω, citlivost 105 dB. Konektivita na úrovni Bluetooth ve verzi 5.0 zase slibuje dosah do vzdálenosti 15 metrů od připojeného zařízení.

Uživatelé si v případě sluchátek Xiaomi Haylou GT2s pochvalují zejména jejich nenápadnost – se špuntem o váze 3,7 gramu rychle zapomenete, že ho vůbec máte v uchu. Nízká váha si bohužel vybrala svou daň v podobě nižší výdrže na jedno nabití. Sluchátka dokážou hrát nepřetržitě po dobu 4 hodin, dalších 8 rezervních nabídne nabíjecí pouzdro s baterií o kapacitě 380 mAh. Mírnou nevýhodou mohou být i mechanická tlačítka na obou sluchátkách. Při jejich stisknutí si tak budete špunty zavádět hlouběji do zvukovodů. Pokud se tomu chcete vyhnout, sáhněte raději po sluchátkách s dotykovým ovládáním. Vhodnou alternativou může být v tomto případě model Sony WF-1000XM3.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Příjemná váha sluchátek

Negatíva

Málo funkcí
Slabší výdrž baterie

Typ sluchátek: špunty ● Velikost měniče: 7,2 mm ● Výdrž: 4 hod. (s pouzdrem 12 hod.) ● Bluetooth: 5.0 ● ANC: ne

Pre náročných

Apple AirPods Pro MWP22ZM/A

Špuntová sluchátka s ANC technologií, lightning konektor, výdrž na jedno nabití 4,5 hodiny, Bluetooth 5.0.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

U kalifornské společnosti s nakousnutým jablkem v logu ještě chvíli zůstaneme. Apple totiž nabízí i výkonnější a vyladěnou verzi svých oblíbených AirPodů nesoucí označení Apple AirPods Pro MWP22ZM/A. „Pro“ verze sluchátek Apple zároveň zastupuje i pozici nejprodávanějších bluetooth sluchátek na českém trhu. Zasluhuje se o to několik zajímavých funkcí. Jednou z nich je i již dobře známá technologie ANC. Ta detekuje přilnavost špuntů k uším a na základě výsledků filtruje okolní šum tak, aby zůstal zážitek z poslechu co nejlepší. Celkově dokážou odfiltrovat až 99 % nevyžádaného hluku, avšak v případě potřeby lze sluchátka přepnout do režimu propustnosti. Ten se zase postará o vaši bezpečnost během cesty do práce či školy.

Sluchátka disponují odolností na úrovni IPX4, což by mělo stačit k ochraně před stříkající vodou s tlakem 50–150 Kn/m². O bezproblémovou konektivitu se postará technologie bluetooth ve verzi 5.0, o komfort při používání zase dotykové plošky. Ty předejdou zbytečnému zatlačování sluchátek hlouběji do zvukovodu. I v tomto případě přitom platí, že výdrž na jedno nabití – ve srovnání s podobně drahými konkurenty – příliš nepotěší. Zastavila se totiž na hodnotě 4,5 hodiny nepřetržitého přehrávání se zapnutou funkcí aktivního potlačení okolního hluku. Jako uživatel si nepomůžete ani v režimu propustnosti, v tom získáte navíc jen 30 minut. Výdrži však pomáhá nabíjecí pouzdro, které může výdrž prodloužit až na celkových 24 hodin. V zásadě tak můžeme konstatovat, že se AirPods Pro od Applu specifikacemi přibližují k vítězi testu, sluchátkům Sony WF-1000XM3, a to pouze s jedním rozdílem – od konkurence je zaručeně odlišíte pomocí vyčuhující nožičky.

Pozitíva

Funkce ANC
Kvalita provedení

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ sluchátek: špunty ● Konektor: lightning ● Výdrž: 4,5 hod. (s pouzdrem 24 hod.) ● Bluetooth: 5.0 ● ANC: ano

Sony WF-1000XM3

Špuntová sluchátka s ANC technologií, AAC a SBC formát, 6mm měnič, Bluetooth 5.0, 6hodinová výdrž na jedno nabití.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Absolutním vítězem našeho srovnávacího testu se stal model sluchátek Sony WF-1000XM3 – na první pohled nenápadné černé špunty, které však ve svých útrobách ukrývají několik zajímavých specifikací. Jednoznačně největší výhodou je přítomnost technologie ANC, tedy aktivního potlačení okolního hluku. Díky němu se můžete jednoduše zbavit nepříjemného ruchu v kanceláři či během cestování. Díky gumové koncovce zapadne sluchátko přímo do vašeho zvukovodu a ruch z okolí jednoduše odfiltruje. Potěší i přítomnost AAC kodeku z dílny Apple, který zde vhodně doplňuje starší SBC formát a výrazně tak zvyšuje kvalitu reprodukovaného zvuku.

O hudební výstup se v tomto případě stará měnič o velikosti 6 milimetrů, samotná sluchátka jsou schopná vyprodukovat standardní frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz. Samozřejmostí je přítomnost bezdrátové technologie Bluetooth ve verzi 5.0, díky čemuž bude připojení rychlé a stabilní. Příjemně potěší i výdrž baterie, na jedno nabití totiž sluchátka zvládnou hrát 6 hodin při zapnutém ANC, případně 8 hodin bez aktivního potlačení okolního hluku. Spolehnout se můžete i na 3 plná dobití pomocí pouzdra. Celkově vás tak čeká 24hodinová, respektive 32hodinová výdrž baterie, a to v závislosti na způsobu používání. Nabíjení přitom proběhne rychle, pouhých 10 minut v elektrické síti se postará o další hodinu a půl hudebního zážitku. Sluchátka nabízejí dotykové plošky, díky kterým se ovládání stává jednoduchým a intuitivním.

Pozitíva

Funkce ANC
Výdrž baterie

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ sluchátek: špunty ● Velikost měniče: 6 mm ● Výdrž: 6 hod. (s pouzdrem 24 hod.) ● Bluetooth: 5.0 ● ANC: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sluchátka

Vaše hodnocení:
(88.2%)

Komentáre
Jarda 06.Jul.2022

za mě mezi top sluchátky určitě chybí oppo enco X od společnosti Dynaudio. malé, lehké,dobre sedí a ten zvuk který z nich jde je skvělý. nádherně čisté a hluboké basy v plném rozsahu krásně čisté středy a křišťálově čisté výšky. i při plné hlasitosti,ktera je poměrně velká je zvuk pořád dokonale vyvážený.

Odpovedať