Čističe oken

Nejlepší čističe oken 2024 + recenze

Čističe oken, ať už ty ruční, akumulátorové, nebo robotické, mohou údržbu vašeho příbytku zásadním způsobem usnadnit. Pro ty z vás, kteří uvažují nad koupí tohoto pomocníka, jsme si připravili test čističů oken, v němž zvítězil model Leifheit 51003. Najdete v něm také podrobný návod na výběr a tipy na správné používání různých druhů čističů.

Publikované: 27.10.2021
Aktualizované: 15.07.2024

Jaký čistič oken koupit?

Vybrat ten nejlepší čistič oken není až tak náročný úkol. Stačí se soustředit na několik důležitých parametrů a vzít v úvahu i své osobní požadavky. Chcete-li tento proces co nejvíce urychlit, na úvod svého testu vám přinášíme krátký souhrn toho nejdůležitějšího o 3 zajímavých modelech, které jsme ocenili speciálními štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit 51003 5* Zobrazit produkt
Sencor SCW 3001YL 5* Zobrazit produkt
Leifheti Nemo 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Leifheit 51003

Leifheit 51003

Aku čistič oken, doba provozu 35 min., doba nabíjení 180 min., objem nádržky 100 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 1,2 kg.

Zobrazit více info

Aku čistič oken Leifheit 51003 s teleskopickou tyčí je ideálním řešením k domácímu použití, jelikož s ním na jedno nabití v průměru a za ideálních podmínek umyjete přibližně 35 oken. Čistič nabijete za necelé 3 hodiny a jeho nádržka na špinavou vodu má dostačující kapacitu 100 ml. K výrazným pozitivům patří dodávané příslušenství, které obsahuje teleskopickou tyč a oboustranný mop. Naopak negativně hodnotíme jeho vysokou hmotnost.

Cenový trhák
Sencor SCW 3001YL

Sencor SCW 3001YL

Aku čistič oken, doba provozu 20 min., doba nabíjení 240 min., objem nádržky na vodu 100 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 800 g.

Zobrazit více info

Čistič oken Sencor SCW 3001YL je levný model s trochu kratší dobou provozu a delším nabíjením akumulátoru, ale k použití v klasické domácnosti s nepříliš velkým počtem oken či zrcadel je jako stvořený. Má velmi nízkou hmotnost, 100ml nádržku na špinavou vodu a je dodáván s lahví s rozprašovačem a integrovaným mopem.

Náš TIP
Kärcher WV 6 Plus

Kärcher WV 6 Plus

Aku čistič oken, doba provozu 100 min., doba nabíjení 170 min., objem nádržky 150 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 800 g.

Zobrazit více info

Aku čistič oken Kärcher WV 6 Plus je vhodnou volbou pro ty z vás, kteří hledají pomocníka na mytí velkého počtu oken a jiných hladkých povrchů. Vydrží až 100 min., přičemž jeho nabíjení trvá jen 170 min., je vybaven 150ml nádržkou a má velmi nízkou hmotnost. V balení naleznete i praktickou láhev s rozprašovačem a mopem.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Jak bylo zmíněno výše, čističe oken nejsou příliš komplikovanými zařízeními. V případě aku modelů, které jsou v našem testu zastoupeny v největší míře, byste se měli zaměřit zejména na funkce (tedy to, zda daný model slouží pouze k leštění, nebo i mytí), výdrž akumulátoru, kapacitu nádržky a celkové provedení. Výběr robotického čističe oken je, i když se to tak na první pohled nemusí jevit, rovněž vcelku jednoduchý. Abychom mohli jednotlivé modely co nejlépe ohodnotit a zároveň je porovnat mezi sebou, před jejich výběrem a následným recenzováním jsme si stanovili žebříček nejdůležitějších vlastností, ke kterým jsme přihlíželi nejvíce.

Poměr mezi cenou a výkonem
Funkce a multifunkčnost
Výdrž akumulátoru na jedno nabití
Kapacita nádržky na vodu
Doba nabíjení
Příslušenství
Hmotnost

Zajímá vás, jak a podle čeho byly jednotlivé čističe oken do našeho testu vybírány? Kromě zmíněných parametrů pro nás byly rozhodující spotřebitelské recenze čističů oken na populárních portálech, jako je Okay, Alza, Heureka či Mall. Dále jsme se zaměřovali pouze na ověřené značky Leifheit, Sencor, Kärcher a Hobot a v neposlední řadě jsme se orientovali i podle aktuální míry prodejnosti.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze čističů oken

Náš test čističů oken je zaměřen zejména na aku modely, které jsou nejdostupnější a nejpopulárnější alternativou. Abychom uspokojili i ty náročnější z vás, vybrali jsme i jednoho zástupce robotických čističů oken, které pracují zcela samostatně. Naše recenze vznikaly desítky hodin. Snažili jsme se v nich neopomenout žádný důležitý parametr, přihlížet ke zkušenostem spotřebitelů a v neposlední řadě jsme do konečného hodnocení nenechali zasahovat výrobce ani prodejce těchto zařízení.

Víťaz testu

Leifheit 51003

Aku čistič oken, doba provozu 35 min., doba nabíjení 180 min., objem nádržky 100 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 1,2 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Aku čistič na okna Leifheit 51003 Window Cleaner, se kterým umyjete nejen okna, ale také zrcadla, dlaždice či jiné hladké povrchy, není nejvýkonnějším modelem na trhu, ale vzhledem k atraktivní pořizovací ceně jde o velmi dobrou volbu do téměř každé domácnosti. Čistič je vybaven Li-ion akumulátorem s výdrží 35 min. Jedná se o jakýsi nepsaný standard, se kterým se setkáte i u modelu Kärcher WV 2. V praxi s těmito automatickými čističi oken umyjete přibližně 30–35 oken.

Doba nabíjení akumulátoru, které probíhá prostřednictvím dodávané nabíječky, se pohybuje kolem 180 min., což považujeme za přiměřené. Elektrické odsávání je dostatečně silné. Odnímatelná nádržka na nasátou vodu má objem 100 ml. Otvor nádržky je dostatečně široký, vylévání vody je tudíž velmi jednoduché. Na modelu Leifheit 51003 nás zaujala jeho multifunkčnost. Tento čistič je dodáván s 28cm hlavicí, ale v případě, že máte menší okna či zrcadla, k němu můžete dokoupit menší hlavici se 17cm šířkou záběru.

V balení naleznete praktickou teleskopickou tyč o délce 43 cm, kterou využijete při mytí ploch ve výšce. Díky CLICK System je její výměna velmi jednoduchá. Poslední součástí příslušenství je oboustranný mop s absorpční poduškou z mikrovlákna, kterou můžete prát v pračce. Čistič oken Leifheit 51003 je tedy určený i k samotnému mytí, nejen leštění povrchů. Pozor, nedisponuje integrovaným rozprašovačem, čisticí prostředek proto musíte na povrchy aplikovat samostatně. Tento fakt zároveň pokládáme za menší minus, stejně tak jako poměrně vysokou hmotnost, která činí cca 1,3 kg.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Multifunkčnost
Bohaté příslušenství

Negatíva

Bez integrovaného rozprašovače
Vysoká hmotnost

Doba provozu = 35 min. ● Doba nabíjení = 180 min. ● Objem nádržky = 100 ml ● Šířka záběru = 28 cm ● Hmotnost = 1,2 kg ● Rozměry (Š × V × H) = 23 × 35 × 10 cm ● Typ akumulátoru = Li-ion

Cenový trhák

Sencor SCW 3001YL

Aku čistič oken, doba provozu 20 min., doba nabíjení 240 min., objem nádržky na vodu 100 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 800 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Čistič oken Sencor SCW 3001YL, který je vhodný k mytí i leštění všech hladkých povrchů, na nás udělal opravdu dobrý dojem. Jedná se o lehký, výkonný a multifunkční aku čistič, který je dostupný za velmi přívětivou pořizovací cenu. Sencor SCW 3001YL je vybaven 3,6V Li-ion akumulátorem, který na jedno nabití vydrží v provozu přibližně 20 min., což by mělo stačit k umytí 10–15 oken. Za negativum považujeme vcelku dlouhou dobu nabíjení, která činí až 4 hodiny.

Samotný aku čistič oken Sencor SCW 3001YL slouží pouze jako stěrka na finální leštění. V balení však naleznete také transparentní 200ml láhev s rozprašovačem a mopem, se kterým dané povrchy umyjete. Nádržka na špinavou vodu má 100 ml, což je srovnatelné s modelem Leifheit 51003. Pracovní šířka představuje standardních 28 cm.

S čističem oken Sencor SCW 3001YL se manipuluje opravdu pohodlně. Váží pouze necelých 800 g a je určený k používání ve všech úhlech. K plusům řadíme také ergonomickou a velmi pohodlnou rukojeť, kterou můžete uchopit levou i pravou rukou, vcelku nízkou hlučnost a indikátor stavu akumulátoru. Teleskopickou tyč v balení nenajdete, bohužel si ji nemůžete ani dokoupit, což však vzhledem k nízké pořizovací ceně nehodnotíme až tak negativně.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Nízká hmotnost
Láhev s rozprašovačem a mopem v balení

Negatíva

Kratší doba provozu
Delší doba nabíjení
Bez integrovaného rozprašovače

Doba provozu = 20 min. ● Doba nabíjení = 240 min. ● Objem nádržky = 100 ml ● Šířka záběru = 28 cm ● Hmotnost = 800 g ● Rozměry (Š × V × H) = 28 × 12 × 37 cm ● Typ akumulátoru = Li-Ion

Náš TIP

Kärcher WV 6 Plus

Aku čistič oken, doba provozu 100 min., doba nabíjení 170 min., objem nádržky 150 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 800 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Aku čistič na okna Kärcher WV 6 Plus je dobrou volbou pro všechny z vás, kteří potřebují uklízet hodně a dlouho. Z hlediska funkcí či síly odsávání se jedná o dobrý, ale průměrný aku čistič oken. Z hlediska výdrže akumulátoru, rychlosti nabíjení a kapacity sběrné nádobky však tento model využijete i při úklidu v celém paneláku. Kärcher WV 6 totiž disponuje Li-ion akumulátorem, který na jedno nabití vydrží v provozu až 100 min. Čisticí výkon tohoto modelu činí 300 m², v praxi s ním tak stihnete umýt přibližně 100 oken. Díky funkci rychlonabíjení ho na druhou stranu nabijete za pouhých 170 min., což je méně než v případě čističe Leifheit 51003 s podstatně kratší, jen 35min. dobou provozu.

Samotný čistič na okna Kärcher WV 6 Plus je jen stěrkou. Nedisponuje integrovaným rozprašovačem, proto slouží pouze k finálnímu leštění oken a jiných povrchů. V balení však stejně jako u Sencor SCW 3001YL či Kärcher WV 2 naleznete láhev s rozprašovačem a mopem, se kterou můžete dané povrchy i umýt. Další předností modelu Kärcher WV 6 Plus je objem nádržky na špinavou vodu. Má až 150 ml a její vylévání probíhá velmi jednoduše. Na druhou stranu tento aku čistič oken váží pouhých 800 g. V rukou se drží velmi pohodlně, není hlučný a k praktičnosti přispívá i digitální zobrazení času zbývajícího do vybití akumulátoru.

Na hlavici Kärcher WV 6 Plus se nachází gumová stěrka s 28cm pracovním záběrem, která na první pohled vypadá naprosto obyčejně. Hlavice je však uzpůsobená k mytí v blízkosti podlah či okenních rámů, což úklid podstatně usnadňuje. Gumovou stěrku navíc můžete jednoduše vyjmout a umýt.

Pozitíva

Nadstandardně dlouhá doba provozu a rychlé nabíjení
Nízká hmotnost a jednoduchá obsluha
Rozprašovač s mopem v balení

Negatíva

Vyšší cena
Bez integrovaného rozprašovače

Doba provozu = 100 min. ● Doba nabíjení = 170 min. ● Objem nádržky na špinavou vodu / rozprašovač = 150 ml ● Šířka záběru = 28 cm ● Hmotnost = 800 g ● Rozměry (Š × V × D) = 28 × 31 × 12,6 cm ● Typ akumulátoru = Li-ion

Kärcher WV 2 Premium

Aku čistič oken, doba provozu 35 min., doba nabíjení 185 min., objem nádržky 100 ml, šířka záběru 28 cm, hmotnost 600 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kärcher 1.633-426.0 WV 2 je dalším aku čističem oken, který je vhodný k běžnému domácímu použití. Je vybaven Li-ion akumulátorem, který na jedno nabití vydrží v provozu cca 35 min., a jeho čisticí výkon činí 105 m², což je srovnatelné s modelem Leifheit 51003. V praxi byste s ním proto měli stihnout umýt přibližně 30–35 oken o standardních rozměrech.

Nádržka na špinavou vodu má 100 ml, což je vzhledem k výkonu a výdrži akumulátoru zcela dostačující. Hlavici tvoří klasická stěrka o šířce 28 cm, v balení však naleznete i menší náhradní hlavici, která má jen 17 cm. Stejně jako v případě modelu Kärcher WV 6 Plus k čističi dostanete i láhev s rozprašovačem a mopem, nabíječku a 20ml sáček s čisticím prostředkem.

Obsluhu modelu Kärcher 1.633-426.0 WV 2 pokládáme za jednoduchou a praktickou. Vylévání špinavé vody i výměna hlavic jsou nenáročné a na stav akumulátoru vás upozorní LED kontrolka integrovaná ve spínači, která se nachází pěkně „na očích“. Plusem je také velmi nízká hmotnost, která dosahuje pouhých 600 g, a nízká hlučnost.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Velmi nízká hmotnost
Láhev s rozprašovačem a mopem v balení

Negatíva

Delší doba nabíjení v poměru k výdrži akumulátoru
Bez integrovaného rozprašovače

Doba provozu = 35 min. ● Doba nabíjení = 185 min. ● Objem nádržky na špinavou vodu / rozprašovač = 100 ml ● Šířka záběru = 28 cm ● Hmotnost = 600 g ● Rozměry (Š × V × D) = 28 × 32 × 12 cm ● Typ akumulátoru = Li-ion

Pre náročných

Hobot 298

Robotický čistič oken, objem zásobníku na vodu 40 ml, šířka záběru 24 cm, hmotnost 1 280 g, délka napájecího kabelu 4 m, délka bezpečnostního lanka 5 m.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hobot 298 je v našem testu jediným zástupcem robotických čističů oken, které při práci nepotřebují vaši pomoc. Tento fakt se odráží na pořizovací ceně a samozřejmě i funkcích a schopnostech. Pro lepší představu: v porovnání s aku čističem oken Kärcher WV 6 Plus, který je ze všech vybraných aku modelů nejdražší, je Hobot 298 dražší až čtyřnásobně.

Hobot 298 je vybaven integrovanou nádržkou na vodu i čisticí roztok a ultrasonickým rozprašovačem, který na skle vytváří 15μm vrstvu z vody a/nebo čisticího přípravku. Tento model je určený zejména k mytí skleněných ploch, dokáže si poradit i s jinými povrchy, dokonce i těmi neskleněnými nebo nerovnými. Pracovní plocha nesmí být menší než 40 × 40 cm nebo větší než 5 × 6 m, jelikož se jedná o vcelku robustní model o rozměrech 24 × 24 × 10 cm a hmotnosti, která přesahuje 2 kg. Tento model je proto vhodný zejména pro ty z vás, kteří ho budou využívat k mytí větších oken či prosklených dveří a stěn.

Výrazným pozitivem je, že zmiňovaný ultrazvukový rozprašovač stojí za velmi malou spotřebou vody, což je dobré zejména vzhledem k malému objemu zásobní nádržky, která má jen 40 ml. Hobot 298 drží na skle, ze kterého odstraňuje prach a které následně pomocí utěrky z mikrovlákna i opravdu dobře čistí. Během mytí musí být zapojený do elektrické zásuvky. Zároveň se v něm nachází záložní Li-ion akumulátor, který se zapne v případě výpadku proudu. A pokud by došlo i k jeho vybití, robota zachrání pojistné bezpečnostní lanko. Robotický čistič Hobot disponuje laserovými senzory a velmi přesným navigačním systémem, díky čemuž pracuje zcela samostatně. Pokud byste chtěli do úklidu zasahovat, můžete využít dálkový ovladač nebo aplikaci ve svém telefonu.

Jak bylo zmíněno, Hobot 298 musí být během provozu zapojený v elektrické zásuvce, koneckonců jako všechny robotické čističe oken. Vzhledem k tomu, že k 5m napájecímu kabelu můžete připojit také 4m prodlužovačku, která se nachází v balení, tento model považujeme za velmi praktický. K negativům řadíme vysokou cenu a trochu větší hlučnost, která dosahuje 64 dB. Perfekcionisty nemusí ohromit ani horší schopnost robota manévrovat v rozích.

Pozitíva

Vysoký výkon a spolehlivá navigace
Malá spotřeba vody / čisticího prostředku
Vhodný na různé typy povrchů

Negatíva

Vyšší cena
Větší hlučnost
Horší manévrování v rozích

Min./max. velikost čištěného povrchu = 40 × 40 cm / 5 × 6 m ● Pracovní šířka = 24 cm ● Objem zásobníku na vodu = 40 ml ● Typ akumulátoru = Li-ion ● Spotřeba = 72 W ● Hlučnost = 64 dB ● Délka kabelu/lanka = 4/5 m ● Hmotnost = 1 280 g ● Rozměry (Š × V × D) = 24 × 24 × 10 cm

Další zajímavé produkty

Do svého testu čističů oken jsme zařadili zejména aku modely, které slouží k finálnímu leštění hladkých povrchů. Pokud hledáte pomocníka, který zvládne veškerou práci zcela samostatně, přinášíme vám ještě několik tipů na šikovné automatické čističe oken. Mezi našimi tipy najdete i další zástupce aku stěrek, kteří nás oslovili nadstandardní dobou provozu nebo nízkou pořizovací cenou.

Robotický čistič oken Tesla RoboStar W700 využívá utěrku z mikrovlákna s pěti vrstvami. Je určený k mytí ploch o min. rozměrech 50 × 70 cm, přičemž si umí dobře poradit i s rohy a okraji. Navigaci zajišťuje chytrý gyroskop a senzory na spodní straně, bezpečnost pojistné lanko a záložní akumulátor.

Robotický čistič oken Xiaomi Hutt DDC5 je určený zejména k mytí větších skleněných ploch. Je vybaven chytrou navigací s detekcí hran, díky které pracuje spolehlivě a zcela samostatně. Robot disponuje také otočným senzorem proti pádu bez zaseknutí a bezpečnostním lankem. Menší nevýhodou je absence ovládání prostřednictvím mobilní aplikace.

Kärcher WV 5 Plus N je aku čistič oken s výdrží o délce 100 min. Tento model s pracovním záběrem 28 cm nabijete za cca 170 min., je vybaven 150ml nádržkou na špinavou vodu, váží 800 g a v případě potřeby na něm můžete vyměnit čisticí hlavici. Kärcher WV 5 Plus N je určený pouze k finálnímu leštění, k mytí oken vám poslouží dodávaná láhev s rozprašovačem a utěrkou z mikrovlákna.

Aku čistič oken Vileda 153230 Windomatic ocení všichni méně nároční spotřebitelé. Je levný, přiměřeně výkonný a jeho obsluha je snadná. Nádržka na zachycování špinavé vody má 100 ml, akumulátor vydrží v provozu až 40 min. a jeho čisticí výkon činí 120 m², což stačí k umytí cca 50 oken. Aku čistič Vileda váží pouhých 640 g a má 27cm pracovní záběr.

Jako poslední jsme pro vás vybrali další robotický čistič oken, a sice Hobot 388. Nachází se na něm automatický rozprašovač i integrovaný zásobník na čisticí prostředek s menším objemem (24 ml). Hobot 388 disponuje GYRO senzorem a navigačním systémem s AI-Technology S4.0. K benefitům patří funkce dvojitého čisticího cyklu. Čistič můžete ovládat prostřednictvím dálkového ovladače nebo aplikace ve svém telefonu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

V úvodu testu čističů oken jsme zmínili, že při výběru jednotlivých modelů jsme se orientovali i podle míry jejich prodejnosti. Abyste se podle tohoto parametru mohli orientovat i při svém výběru, připravili jsme si pro vás průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších čističů oken na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit 51003 5* Zobrazit produkt
Leifheit 51000 5* Zobrazit produkt
Kärcher WV 2 Premium 5* Zobrazit produkt
Leifheit Nemo 51030 5* Zobrazit produkt
Leifheit 51016 5* Zobrazit produkt

Dvoupatrový rodinný dům může mít více než 20 oken, nemluvě o milovnících moderního designu, kteří se rozhodli klasické stěny vyměnit za ty skleněné. Zrcadla, obklady, skleněný nábytek, to jsou další části domácnosti, které vyžadují speciální přístup. Čističe oken jsou určené právě k efektivnějšímu, jednoduššímu a rychlejšímu mytí skleněných nebo jiných hladkých povrchů. V našem návodu se podíváme na jednotlivé typy čističů oken a zároveň vám prozradíme, na co byste se měli při jejich výběru zaměřit. Důležité totiž není jen to, abyste si pořídili co nejvýkonnější model. Musí korespondovat s vašimi individuálními požadavky i potřebami vaší domácnosti.

Jak vybrat čistič oken

  • Typy čističů oken
  • Jak vybrat ruční čistič (stěrku) na okna
  • Jak vybrat aku čistič oken
  • Jak vybrat robotický čistič oken
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy čističů oken

Sáhnout po tom správném typu čističe oken je v rámci výběru alfou a omegou. Na trhu se běžně setkáte s:

  • klasickými ručními stěrkami,
  • aku čističi oken,
  • robotickými čističi oken.

Každá z těchto alternativ má svá pozitiva i negativa. Na následujících řádcích se podíváme na hlavní rozdíly mezi uvedenými typy čističů oken. Ve chvíli, kdy budete mít jasno v tom, který z nich je vhodný přímo pro vás, můžete přistoupit k jednotlivým technickým parametrům, funkcím a dalším specifikům.

Ruční čističe (stěrky) na okna

To, jak vypadá klasická ruční stěrka na okna, ví asi každý, protože jste se s ní určitě setkali např. na čerpací stanici nebo v obchodním centru. Jedná se o nejlevnější alternativu. K výhodám dále patří nulové provozní náklady, velmi snadná obsluha a také to, že stěrkou umyjete každý centimetr včetně rohů.

Při mytí oken pomocí ruční stěrky vynaložíte více energie. Výsledek přitom nemusí být stoprocentní. Voda nebo čisticí prostředek z oken navíc v tomto případě stékají na rámy oken a parapetní desky, proto se nevyhnete použití dalších pomůcek na úklid. V neposlední řadě mohou v případě nesprávné techniky či použití nevhodného čisticího prostředku na oknech zůstat šmouhy a jiné nedokonalosti.

Ruční čistič (stěrka) na okna

Na trhu jsou dnes dostupné i různé vylepšené alternativy ručních modelů. Za zmínku stojí např. magnetické čističe oken, kterými umyjete obě strany skleněné plochy najednou. Jde o poměrně levná zařízení, která využijete při mytí i finálním leštění. Nevýhodou je, že magnetické čističe oken nejsou určené k údržbě zrcadel či obkladů.

Zmíněný problém se stékající vodou vyřeší stěrky s mopem, které jsou dostupné ve 2 základních verzích. První z nich jsou modely, které se skládají ze dvou částí – hlavice s gumovou/silikonovou stěrkou, pod kterou se nachází oválný nebo plochý mop, druhou zase stěrky, které tvoří pouze jeden plochý nebo oválný mop s textilním povrchem.

Aku čističe oken

I při práci s aku (tedy elektrickými) čističi oken, které se nazývají také jako ruční aku/elektrické vysavače, musíte vynaložit určitou energii. Ve srovnání s předchozím typem těchto pomůcek se však jedná o podstatně jednodušší úkon. Aku čistič neslouží k mytí. Okno či jiný skleněný povrch musíte předem umýt pomocí houbičky/hadru a čisticího prostředku. Aku čističem oken s odsáváním odstraníte zbytky vody i čisticího přípravku a daný povrch zároveň vyleštíte. Výjimkou jsou modely s integrovaným rozprašovačem a mopem, které slouží i k samotnému mytí.

Aku čistič oken

Aku čističe využijete nejen při údržbě oken, ale také v koupelnách při mytí zrcadel a sprchových koutů, skleněných dveří či příček nebo obkladů s hladkým povrchem. K nevýhodám této alternativy patří vyšší pořizovací cena (ve srovnání s ručními stěrkami), nutnost dobíjení akumulátoru a skutečnost, že z důvodu větších rozměrů se s aku čističem nedostanete do všech rohů.

Robotické čističe oken

Robotické čističe oken, které se díky silnému podtlaku „přicucnou“ na skleněný povrch, pracují zcela samostatně. Okna leští i myjí. Některé jsou vybaveny speciálními technologiemi, které si poradí i s vysloveně odolnými nečistotami, případně jsou schopny mýt i jiné než skleněné povrchy (kachličky, sklobeton atd.). Robotické modely jsou v porovnání s aku čističi podstatně dražší. Proto jejich koupi doporučujeme zejména těm z vás, kteří potřebují mýt velký počet oken, skleněné stěny či dveře. Jinak řečeno, v případě mytí 5 oken jde o zbytečný luxus. Robotické čističe oken navíc většinou nejsou schopné pracovat na ploše menší než 40 × 40 cm.

Robotický čistič oken

Robotické čističe oken musí být během provozu zapojené do sítě, což někteří spotřebitelé považují za nepříliš praktické. Zároveň jsou vybaveny záložním akumulátorem, který je zachrání v případě výpadku elektřiny. K bezpečnosti přispívá také pojistné lano. Orientaci na daném ohraničeném povrchu zajišťují senzory, chytrá navigace a různé systémy na principu gyroskopu.

Jak vybrat ruční čistič (stěrku) na okna

Přestože ruční stěrky nepatří k přímo sofistikovanému pracovnímu nářadí, při jejich nákupu byste měli přihlížet k několika důležitým faktorům. Prvním z nich je výrobní materiál. Nejčastěji narazíte na plastové a kovové stěrky. Ve druhém zmiňovaném případě vám doporučujeme sáhnout po kousku z nerezového kovu, např. lehkého hliníku. Zde se zároveň dostáváme k dalšímu podstatnému parametru, kterým je hmotnost. Plastové modely obvykle váží 100 až 200 g, ty kovové 150 až 300 g. Stírací plocha může být vyrobena z gumy nebo silikonu, její odolnost a životnost se však většinou odvíjejí od celkové kvality daného produktu.

Jak vybrat ruční čistič – stěrku na okna

Při výběru se zaměřte také na provedení rukojeti. Na trhu jsou dostupné ruční stěrky s krátkou a dlouhou rukojetí nebo ty teleskopické, tedy nastavitelné, které považujeme za nejpraktičtější volbu. Posledním a asi nejdůležitějším parametrem je šířka hlavice. Stěrky jsou tradičně vyráběny ve čtyřech provedeních: 25, 35, 45 a 55 cm. Ty užší oceníte při údržbě menších ploch/oken, širší se hodí k mytí velkých oken, skleněných dveří či stěn.

Jak vybrat aku čistič oken

Výběr aku čističe oken je už o něco komplikovanější, stále však nejde o vědu. V první řadě byste se měli zaměřit na dobu provozu, která souvisí s kapacitou použitého akumulátoru. Pokud nechcete polovinu úklidu strávit čekáním na jeho dobití, vyberte si model, který podporuje rychlonabíjení. Do třetice byste neměli přehlédnout údaje o multifunkčnosti, jednoduchosti použití, velikosti nádržky na špinavou vodu a dodávaném příslušenství. Na všechny vyjmenované parametry se na následujících řádcích podíváme trochu blíže.

Čisticí výkon – výdrž akumulátoru

Doba, po kterou aku čistič vydrží pracovat na jedno nabití, se standardně pohybuje od 20 do 40 min. Za tuto dobu byste měli stihnout umýt 20 až 50 standardně velkých oken, což je více než dost. Čističem totiž nebudete povrchy přímo mýt, ale pouze leštit. Navíc nebude zapnutý nonstop. Pokud patříte k extrémním puntičkářům, aku čistič chcete využívat v komerčních prostorách nebo máte opravdu hodně oken, doporučujeme vám sáhnout po modelu s náhradním akumulátorem nebo po profesionálním kousku. Profesionální čističe vydrží v provozu zpravidla 100 min. a déle. Informaci o délce provozu u čističů oken naleznete vyjádřenou i ve formě čisticího výkonu, který hovoří o tom, kolik standardně velkých oken stihnete umýt na jedno nabití akumulátoru.

Jak vybrat aku čistič oken

  • Čisticí výkon okolo 50 m² = 15–20 oken
  • Čisticí výkon okolo 100 m² = 30–35 oken
  • Čisticí výkon okolo 300 m² = 100 oken

Doba nabíjení akumulátoru

Při výběru určitě nepřehlédněte ani údaje o délce nabíjení akumulátoru, a to zejména v případě, že sáhnete po modelu s kratší výdrží. Většinou jde o dobu 2 až 4 hodin. Pro lepší představu: kvalitní čističe oken s výdrží kolem 35 min. byste měli nabít za max. 180 min. Modely, které podporují tzv. rychlonabíjení, nabijete za méně než 180 min., a to i v případě, že mají nadstandardně dlouhou výdrž.

Typ a rozměry hlavice  

Jednou z hlavních částí aku čističů oken je hlavice, na které se nachází gumová/silikonová stěrka. Kromě klasické stěrky můžete narazit i na hlavice s mopem či houbičkou. Chcete-li toto zařízení používat na různých površích, je dobré sáhnout po modelu s vyměnitelnými hlavicemi. V tomto případě si všímejte, zda jsou náhradní hlavice součástí balení. Pokud si je musíte dokoupit samostatně, nepřehlédněte údaje o jejich pořizovací ceně a dostupnosti.

Dalším důležitým parametrem jsou rozměry hlavice neboli tzv. pracovní záběr/šířka. Obecně se dají rozdělit na malé hlavice s pracovním záběrem cca 14–17 cm, které jsou vhodné k mytí menších ploch, a standardní s 28cm záběrem, které oceníte ve větších rodinných domech a při mytí větších oken či zrcadel.

Objem nádržky na špinavou vodu

Objem nádržky na vodu, kterou čističem odsajete z umývaného povrchu, je většinou přímo úměrný jejímu výkonu. Čističe oken na domácí použití mají zpravidla 100ml nádržku, ty profesionální i větší – 150 až 200 ml. Výhodou objemnější nádržky je fakt, že zachycenou vodu nemusíte vylévat příliš často. Na druhou stranu se větší nádržka na vodu odrazí na celkové hmotnosti spotřebiče.

Aku čistič oken objem nádržky

Výkon

Informace o výkonu aku čističe oken mohou být uvedeny ve formě příkonu nebo jmenovitého výkonu. Tak či onak, v obou případech platí nepsané pravidlo, že v rámci běžného domácího použití si vystačíte s modelem, jehož výkon je kolem 10–15 W. Pokud budete čistič využívat při údržbě větších ploch, sáhněte po kousku s výkonem od 20 W výše.

Funkce a příslušenství

Aku čističe oken nebývají vybaveny obrovským množstvím funkcí. I přesto však můžete narazit na modely, které jsou v porovnání s ostatními o něco pokrokovější. Z funkcí nejčastěji narazíte na:

  • Indikátor stavu akumulátoru v podobě digitálního zobrazení zbývajícího času nebo světelné LED kontrolky.
  • Integrovaný rozprašovač, který čistič proměňuje i v pomůcku na čištění – rozprašovač je většinou kombinovatelný s hlavicí s mopem.
  • Hlavice s dorazem – jedná se o hlavici s gumovou stěrkou a speciálním dorazem, který slouží k tomu, abyste se s ní dostali ke všem okrajům (pozor, ne do rohů).

Příslušenství, které se obvykle nachází přímo v balení nebo lze samostatně dokoupit:

  • náhradní akumulátor,
  • nabíječka,
  • dokovací stanice,
  • náhradní hlavice,
  • nástavec s mopem,
  • náhradní utěrky/návleky na mop z mikrovlákna,
  • čisticí prostředek od výrobce,
  • láhev s rozprašovačem, někdy i mopem,
  • teleskopická tyč, kterou připojíte k čističi, takže s ním pohodlně umyjete i vyvýšené plochy.

Jak vybrat robotický čistič oken

Ve chvíli, kdy na scénu vstupují technologie, se může zdát, že se výběr stává o něco náročnějším. V případě robotických čističů oken to však neplatí na 100 %. Tyto spotřebiče totiž nedisponují řadou rozdílných funkcí. Proto byste se měli zaměřit zejména na základní parametry, k nimž patří provedení, min. a max. rozměry pracovní plochy, kapacita záložního akumulátoru, hmotnost, přesnost navigace a způsob ovládání.

Jak vybrat robotický čistič oken

Provedení

Provedení v případě robotických čističů oken není důležité jen z estetického hlediska. Na trhu jsou běžně dostupné 2 verze robotů, a to čtvercové (hranaté) a zaoblené. Výhodou zaoblených modelů je, že plochy umyjí i v těsné blízkosti okrajů. Kromě toho jsou vhodné k údržbě kulatých či oválných oken, zrcadel a dalších nehranatých povrchů. V tomto případě jsou problematickou oblastí rohy, do kterých se zaoblené modely neumí dostat. Hranaté roboty si poradí s rohy, bohužel se nedokážou úplně přiblížit k okrajům.

Rozměry pracovní plochy

Robotické čističe oken nejsou příliš velká zařízení. Většinou mají něco kolem 28 × 30 cm. To však znamená, že čištěná plocha nesmí být menší nebo stejně velká. Při výběru proto nepřehlédněte údaj o minimálních a maximálních rozměrech pracovní plochy, na kterou je daný model určený. Většina automatických čističů oken je schopná pracovat v prostoru od 35–40 × 35–40 cm. Maximální rozměry čištěné plochy se zpravidla pohybují kolem 5–6 × 5–6 m. Tento parametr se odvíjí zejména od délky napájecího kabelu, pojistného lanka a velikosti integrované nádržky na špinavou/čistou vodu nebo čisticí prostředek.

Záložní akumulátor

Záložní akumulátor je nezbytnou výbavou každého kvalitního robotického čističe oken. V případě, že dojde k výpadku elektřiny, slouží jako záložní zdroj energie, který zabrání „odlepení“ a následnému pádu spotřebiče na zem. Při výběru nepřehlédněte údaje o jeho kapacitě, resp. výdrži. Nepsaným standardem je výdrž kolem 50–60 min., některé modely dokážou se záložním zdrojem energie pracovat i déle než 100 min.

Robotický čistič oken parametry

Hmotnost

Údaj o hmotnosti robotických čističů oken přehlíží mnoho spotřebitelů, jelikož tyto přístroje při úklidu není nutné držet v rukou. Pozor, váhu čističe musí udržet vaše okno, dveře, stěna či zrcadlo. Pokud tedy neodhadnete max. nosnost daného povrchu, úklid může skončit velmi špatně.

Robotické automatické čističe oken většinou váží něco kolem 1,3 kg. Můžete narazit i na lehčí modely, které mají méně než kilogram, a rovněž na ty těžší s váhou kolem 2 až 3 kg. Takovouto hmotnost by měly „ustát“ skleněné tabule o tloušťce od 3 mm výše. Není to neměnné pravidlo, proto si tento parametr pro jistotu ověřte předem, např. u výrobce vašich oken.

Ovládání, navigace a bezpečnostní prvky

Robotické čističe oken se na plochách, které myjí, orientují díky různým navigačním systémům a senzorům, které využívají gyroskop, jsou schopné detekovat hrany nebo si pamatují ujetou trasu. Těm se nebudeme podrobněji věnovat, protože každý výrobce využívá své vlastní technologie. Pokud si chcete ověřit, zda je orientace daného modelu dobrá, nebo ne úplně nejlepší, doporučujeme vám, abyste si přečetli spotřebitelské nebo nezávislé recenze robotických čističů oken.

Oblastí, o které se dá říci víc, je ovládání. Nejlepší čističe oken můžete ovládat prostřednictvím dálkového ovladače i příslušné aplikace ve svém telefonu. U levnějších kousků většinou chybí možnost použití aplikace, což mnozí spotřebitelé považují za výrazné negativum. Konečná volba se odvíjí jen a pouze od vašich preferencí.

Robotický čistič oken – ovládání

Základním bezpečnostním prvkem je již zmíněný záložní akumulátor. Kromě něho by měl být každý kvalitní robotický čistič oken vybaven jisticím lankem a přísavkami, resp. přísavnými pásy. Všímejte si také údaje o délce jisticího lana, ten totiž určuje, v jak velkém prostoru může spotřebič pracovat. Standardem je délka 4 až 5 m.

Další důležité parametry

Při výběru robotických čističů oken byste měli věnovat pozornost ještě několika důležitým drobnostem, o kterých si povíme více na následujících řádcích.

  • Náhradní utěrky: Nejčastěji jsou vyrobeny z mikrovlákna. Mohou, ale nemusí být součástí balení. Určitě je dobré, pokud jich spolu s čističem dostanete alespoň několik. Všímejte si také toho, jestli je můžete prát, a tudíž používat opakovaně.
  • Napájecí + prodlužovací kabel: Je velmi praktické, pokud k čističi dostanete i prodlužovací kabel, jelikož délka toho napájecího málokdy přesáhne 4 m.
  • Integrovaná nádržka: Nádržka na špinavou i čistou vodu a čisticí prostředek se nachází u všech automatických čističů oken. Všímejte si jejího objemu. Nejmenší nádržky mají 25, ty největší i 100 ml. Objem nádržky má přímý vliv na to, jak často budete muset zasahovat do činnosti spotřebiče. Důležitou roli hraje také spotřeba vody/prostředku daného modelu.
  • Příkon: Souvisí se spotřebou elektrické energie. Robotické čističe oken zpravidla nemívají příkon větší než 90 W. U těch úspornějších se pohybuje kolem 70 W.
  • Hlučnost: Robotické čističe oken nejsou nejtiššími zařízeními. Jejich hlučnost běžně přesahuje 70 dB, což zároveň považujeme za max. přijatelnou hranici.

Nejlevnější jsou ruční čističe oken

Ruční stěrky na okna nejsou příliš velkou investicí. Ty nejlevnější seženete již od 50 Kč, nejdražší stojí 1 000 Kč. Za zlatou střední cestu lze označit modely za 250–500 Kč. V tomto případě jde většinou o čističe oken s teleskopickou tyčí, které jsou vyrobené z pevných, kvalitních a odolných materiálů, případně jsou vybavené hlavicí s mopem. Na trhu narazíte i na ruční stěrky za více než 2 500 Kč. Většinou se jedná o nářadí, které můžete využít při údržbě všelijakých povrchů, např. podlah či střech.

Nejlevnější aku čističe oken jsou dostupné za cenu do 1 200 Kč. V této kategorii naleznete modely s menší nádržkou na vodu a slabší výdrží akumulátoru, která většinou není delší než 20 min. Častým negativem bývá i delší doba dobíjení, která může přesáhnout 4–5 hod., méně pohodlné a praktické provedení a vyšší hmotnost.

Aku čističe za 1 200 až 2 500 Kč mají větší nádržku na vodu (100–200 ml) a akumulátor s podstatně delší výdrží. S nejvýkonnějšími modely můžete na jedno nabití pracovat i déle než 1,5 hod. Výhodou dražších modelů bývá také kratší doba nabíjení, jelikož mnohé z nich podporují rychlonabíjení. Díky němu čistič nabijete za méně než 2 hodiny. Kvalita zpracování a provedení bývá na vysoké úrovni.

Robotické čističe oken jsou z této trojice nejdražší. Jejich cena začíná na 5 000 a končí na cca 10 000 Kč. Cenové rozdíly mezi jednotlivými modely jsou tedy spíše minimální. Dražší kousky obvykle disponují různými pokrokovými systémy, které zefektivňují čištění, senzory, které např. lépe detekují hrany, nebo jsou vybaveny větší nádržkou. Dražší robotické čističe bývají lehčí a jsou ovladatelné prostřednictvím mobilních aplikací. Není to však neměnným pravidlem.

Oblíbené jsou značky Kärcher, Leifheit, Tesla i Hobot

Ruční stěrky najdete v nabídce mnoha výrobců, jelikož jsou dostupné v každém druhém supermarketu či na benzinové stanici. Mezi ověřené značky patří např. Vileda, Leifheit, Spokar, Compass, Homepoint nebo Toro. Přesným opakem jsou robotické modely. Ty totiž vyrábí jen několik výrobců. K oblíbené volbě spotřebitelů patří např. robotické čističe oken Xiaomi, Hobot, Tesla, Symbo či Ecovacs.

Pokud hledáte aku čistič oken, můžeme vám doporučit značky Kärcher a Leifheit, které patří v současnosti k nejpopulárnějším. Milovníkům značky ETA doporučujeme sáhnout po čističi oken ETA Finestro, který spadá do kategorie spotřebičů za cenu do 1 000 Kč. Levné aku modely naleznete i mezi čističi oken Concept, Vileda a Sencor.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud jste v našem testu čističů oken ani návodu na jejich výběr nenašli informace, které jsou pro vás důležité, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Vaše otázky průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně co nejdříve odpovědět. Několik odpovědí na často kladené dotazy jsme si pro vás připravili i na následujících řádcích.

Pod názvem 3D čistič oken se ukrývá magnetický oboustranný čistič na okna. Tyto úklidové pomůcky jsou dostupné již od necelých 250 Kč, pokud tedy hledáte šikovnou a levnou alternativu stěrky, aku nebo robotického čističe, nejde o špatnou volbu.

V případě ručních stěrek můžete použít jakýkoli přípravek. Sáhnete-li po aku čističi s integrovaným rozprašovačem nebo robotickém modelu, doporučujeme vám, abyste si přečetli pokyny výrobce. Většinou lze použít jakýkoli čisticí přípravek, což platí i u aku čističů bez integrovaného rozprašovače.

Parní čističe oken nejsou určené pouze k čištění oken, ale jakýchkoli povrchů. Tuto alternativu je proto možné označit za multifunkčnější. Spotřebitelské recenze parních čističů na okna potvrzují, že se jedná o velmi efektivní a hygienický způsob údržby celé domácnosti. Na výběr máte větší modely, které využijete i při čištění podlah, nábytku, kuchyňských linek, sprchových koutů či zrcadel, ale i menší, ruční parní čističe oken, které slouží k rychlému čištění menších ploch.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(90%)

Komentáre
Petr Toračka 05.May.2022

Dobrý den chci se zeptat v čem je problém u čističe oken ,když ta kontrolka pořád bliká a nenabíjí.A jestli jde baterie vyměnit.

Odpovedať