Nejlepší čističky vzduchu 2024 + recenze
Alergeny, kuchyňské zápachy nebo cigaretový kouř. To vše proudí vzduchem v našich domácnostech a dráždí naše dýchací cesty. A pokud k tomu přičteme i znečištěný vzduch, zjistíme, že do našich plic se ve skutečnosti dostává nejen nekvalitní, ale i škodlivý mix zplodin či prachových částic. Existuje však řešení – čistička vzduchu. Ta si dokáže poradit s alergeny i roztoči, díky čemuž dopřeje našim dýchacím cestám zdravější „palivo“. Řešením pro vás může být vítěz našeho testu, a sice Electrolux PA91-404GY s funkcí automatické úpravy vzduchu. Na trhu je však dostupná řada jiných zajímavých čističek, proto neváhejte pokračovat ve čtení, aby vaší pozornosti neušla žádná z nich.
Jakou čističku vzduchu koupit?
Přestože trh nabízí spotřebitelům téměř nepřeberné množství čističek vzduchu, její koupi byste neměli zbytečně uspěchat. Důležité je orientovat se v jednotlivých parametrech, díky čemuž předejdete špatnému výběru svého nového spotřebiče. V našem přehledném výběru máte k dispozici TOP 3 produkty, které se těší velké oblibě mezi uživateli. Každý z nich je označen štítkem kvality, který je v dané kategorii řadí mezi nejlepší.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Electrolux PA91-404GY | Zobrazit produkt | |
Rowenta QU5030F0 | Zobrazit produkt | |
TrueLife AIR Purifier P7 | Zobrazit produkt |
Electrolux PA91-404GY
Systém PureSense na monitorování kvality ovzduší, 5fázová filtrace, výkon filtrace na úrovni 485 m³, hlučnost 17–46 dB.
Zobrazit více infoNaše srovnání jednoznačně ovládla čistička vzduchu Electrolux PA91-404GY. Zaujala funkcí neustálého měření a vyhodnocování kvality vzduchu v interiéru i exteriéru, díky čemuž z něj dokáže v procesu 5stupňové filtrace odstranit všechny nečistoty. Poradí si s místnostmi o velikosti do 92 m² a při výkonu filtrace 485 m³ za hodinu dokáže odstranit až 99,9 % bakterií ve velikosti od 0,1 µm.
Ionic-CARE Triton X6
Elektrostatický filtr, 3 režimy, hlučnost 8 dB, příkon max. 12 W.
Zobrazit více infoPokud hledáte účinnou čističku vzduchu ve spojení s ionizátorem za dostupnou cenu, řešením pro vás může být Ionic-CARE Triton X6. Nabízí tři úrovně výkonu, díky kterým si dokáže poradit s místností velkou do 75 m². Svůj příkon si však zachovává na úrovni 12 W, díky čemuž je neuvěřitelně šetrný. Použitý elektrostatický filtr není potřeba vyměňovat, stačí ho jen čas od času vyčistit.
TrueLife AIR Purifier P7 WiFi
Příkon 56 W, sedminásobná filtrace vzduchu, regulace výkonu, UV lampa s technologií UVCAir.
Zobrazit více infoModerní čistička vzduchu TrueLife s vícenásobnou filtrací a ionizátorem disponuje vysokým vzduchovým výkonem a rozsáhlým pokrytím. Výhodou čističky vzduchu je také WiFi připojení. Lze ji ovládat pomocí smartphonu. Silnou stránkou je i velmi tichý chod a také režim nočního filtrování vzduchu. Zajímavostí je barevné podsvícení podle míry znečištění vzduchu.
Hodnocené parametry
Kvalitní čistička vzduchu by měla být v první řadě účinná. I proto jsme v našem srovnání vycházeli z parametrů ověřených uživateli a jejich dlouhodobými zkušenostmi. Při výběru jsme se soustředili na objektivní parametry, jakými jsou výkon, typ filtrace či velikost místnosti, do níž je přístroj vhodný. Díky těmto parametrům si potenciální spotřebitelé dokážou vytvořit ucelený obraz o čističkách vzduchu ještě před koupí.
Naše srovnání nejlepších čističek vzduchu vychází z vícero českých a zahraničních odborných zdrojů. Technické parametry a předpoklady jsou následně spojeny s dlouhodobými uživatelskými zkušenostmi z portálů Heureka.cz, Alza.cz, Mall.cz či Kasa.cz, tak abyste dostali informace vždy z první ruky.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze čističek vzduchu
Ačkoli může být design zařízení při koupi lákavý, řídit se jím nelze. I proto je při výběru čističky vzduchu mimořádně důležité zaměřovat se na skutečně podstatné parametry, které by měly při koupi hrát prim. Náš výběr je nezávislý a nezaujatý, přičemž ve značné míře zohledňuje dlouhodobé uživatelské zkušenosti spotřebitelů. Cílem našeho srovnání není vyzdvihnout konkrétní model, ale poukázat na praxí ověřené výhody a nevýhody v případě každého zařízení.
Electrolux PA91-404GY
Systém PureSense na monitorování kvality ovzduší, 5fázová filtrace, výkon filtrace na úrovni 485 m³, hlučnost 17–46 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZ čističky vzduchu Electrolux PA91-404GY nedělá vítěze našeho testu jen vysoká účinnost filtrace, ale i fakt, že je doslova nabitá moderními technologiemi. Systém PureSense dokáže nepřetržitě monitorovat kvalitu ovzduší v interiéru i exteriéru. Naměřené hodnoty přitom automaticky implementuje do procesu čištění, díky čemuž si můžete být jistí, že budete mít ve vaší domácnosti vždy kvalitně přefiltrovaný vzduch.
Model z dílny švédské společnosti Electrolux disponuje příkonem v rozmezí 4–28 W (v závislosti na zvoleném režimu) a výkonem filtrace na úrovni 485 m³ vzduchu za hodinu. O dokonalé pročištění vzduchu se postará 5fázová filtrace. Nejprve se ke slovu dostane mechanický filtr, který ze vzduchu odstraní největší prachové částice. Následně antibakteriální vrstva zabrání růstu mikroorganismů a vzduch připraví pro HEPA filtr. Ten se postará o odstranění drobných alergenů a prachových částic o velikosti 0,3 mikronu. Abyste vaši domácnost zbavili nepříjemných pachů, výrobce se do čističky rozhodl zapracovat také uhlíkový filtr. V poslední fázi čištění vzduchu vykoná svou roli ionizátor, který odstraní zbývající nečistoty s využitím kladných a záporných iontů.
Model Electrolux PA91-404GY se může pochlubit nízkou úrovní hluku v rozmezí 17–46 dB, díky čemuž vám poslouží i během spánku. Kompaktní rozměry zařízení, které se zastavily na hodnotách 56,5 × 31,5 × 31,5 cm, a hmotnost 7,9 kilogramu jsou zárukou jednoduchého přenosu zařízení. Pokud přesto hledáte kompaktnější zařízení, nepřehlédněte zařízení Ionic-CARE Triton X6.
Vzduchový výkon: 485 m³/h ● Příkon: 28 W ● Hlučnost: 17–46 dB ● Hmotnost: 7,9 kg
Ionic-CARE Triton X6
Elektrostatický filtr, 3 režimy, hlučnost 8 dB, příkon max. 12 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuIonic-CARE Triton X6 je na první pohled nenápadné zařízení, které však i za málo peněz dokáže uživateli poskytnout hodně muziky. Tato 70 centimetrů vysoká, 24 centimetrů hluboká, 21 centimetrů široká a 4,23 kilogramu vážící čistička je ideální volbou do domácností, ve kterých poskytne neuvěřitelně tichý chod ve spojení s nulovými náklady na výměnu filtru.
Na svůj chod používá soustavu elektrod, které nasávají okolní vzduch za pomoci tzv. elektronového větru. Přitažené nečistoty následně zachycuje elektrostatický filtr. Ten si dokáže poradit nejen s prachem, ale také s chemikáliemi, alergeny, kuchyňským a cigaretovým zápachem, viry, plísněmi či rozpadovými prvky radonu. Velkou výhodou elektrostatického filtru je jeho odolnost. Stačí ho jednoduše otřít vlhkým hadříkem, eventuálně při větších nečistotách nanést vodu se saponátem. To vše při zachování skvělých filtračních účinků na úrovni 96 %.
Výrobce modelu Ionic-CARE Triton X6 slibuje vedle příkonu 12 W maximální denní provozní náklady 10 centů, přičemž snížit si je můžete výběrem jednoho ze tří dostupných režimů. Nízký výkon vám zajistí účinnost v místnosti o velikosti do 15 m², přičemž si při provozním tempu sestávajícím z 20 sekund filtrace a 120 sekund nečinnosti zachová příkon pouze 5 W. Střední výkon čističky zvedne příkon pouze na 7 W, výrazně se však zvýší účinnost přístroje. Ten tak dokáže pokrýt 50 m² prostoru, a to při vzduchovém výkonu 38 m³ za hodinu. Pokud se však nechcete omezovat, zvolte si plný výkon. Ten zajistí filtraci vzduchu v prostoru o velikosti do 75 m² a pročistí 65 m³ vzduchu za hodinu své práce. Potěší i proces ionizace vzduchu, využívající kladné a záporné ionty k odstranění posledních nečistot.
Vzduchový výkon: 65 m³/h ● Příkon: 12 W ● Hlučnost: 8 dB ● Hmotnost: 4,23 kg
TrueLife AIR Purifier P7 WiFi
Příkon 56 W, sedminásobná filtrace vzduchu, regulace výkonu, UV lampa s technologií UVCAir.
Prohlédnout nejlepší nabídkuModerní čistička vzduchu TrueLife s vícenásobnou filtrací a ionizátorem disponuje vysokým vzduchovým výkonem a rozsáhlým pokrytím. Výhodou čističky vzduchu je také WiFi připojení. Lze ji ovládat pomocí smartphonu. Silnou stránkou je i velmi tichý chod a také režim nočního filtrování vzduchu. Zajímavostí je barevné podsvícení podle míry znečištění vzduchu.
Nejdůležitějším úkolem čističky vzduchu je spolehlivá filtrace vzduchu. TrueLife AIR Purifier P7 WiFi je velmi výkonné zařízení s příkonem 56 W a pokryje prostor o rozloze 35 až 40 m2. Při maximálním výkonu dokáže přefiltrovat až 310 m3 za hodinu. O čistý vzduch se stará vícenásobná filtrace, která sestává ze vstupního filtru, následuje antibakteriální filtr, HEPA filtrace, uhlíkový filtr, katalytická funkce, UV lampa a ionizátor. Právě UV lampa s technologií UVCAir výrazně zvyšuje efektivitu čištění vzduchu. Čistička dokáže zlikvidovat až 93,5 % prachových částic a až 99,9 % alergenů a mikrobů. Zařízení disponuje citlivým prachovým senzorem a automaticky tak dokáže detekovat úroveň znečištění a přizpůsobit výkon.
Vybavena je také regulací výkonu, časovačem a nočním režimem. V nočním režimu ventilátor pracuje při velmi nízkých otáčkách. Doménou zařízení, kterou oceňují i zákazníci, je tichý chod. Hlučnost se pohybuje na úrovni 30 až 58 dB. V případě automatického režimu si výkon čistička reguluje na základě toho, jaká je míra znečištění vzduchu. Podle potřeby však můžete aktivovat i časovač. Ovládací panel s displejem se nachází na horní části přístroje. Tlačítka jsou dotyková. Výhodou WiFi připojení je fakt, že můžete prostřednictvím aplikace ovládat výkon a aktivovat časovač (1 až 8 hodin).
Velmi stylovým a současně i praktickým indikátorem nečistot ve vzduchu je barevné podsvícení samotné čističky. Na základě barvy přesně víte, jaká je míra znečištění (zelená [nejlepší], modrá, žlutá, červená [nejhorší]). Čistička má také indikátor výměny filtru. V balení se nachází jeden, který je již součástí konstrukce. Doporučujeme při výměně investovat do kvalitního uhlíkového filtru. Jeho úkolem je likvidovat zápachy i bakterie, takže je důležité, aby byl dostatečně efektivní. Opomenout nemůžeme ani velmi povedený design. Zařízení působí velice moderně a v prostoru rozhodně nebude rušivým elementem.
Názory zákazníků jsou opravdu pozitivní. Převládají kladné názory a spotřebitelé vnímají i silné stránky této čističky vzduchu. Častou zmiňovanou výhodou je velmi tichý chod, ale především vysoká účinnost filtrování vzduchu. Přestože tento model nepatří k nejlevnějším, nabízí velmi účinnou, vícenásobnou filtraci, která disponuje UV lampou a ionizátorem. Pro alergiky tak jde o velmi vhodnou koupi. Výkon zařízení je dostačující a spotřebitele těší také nízká spotřeba elektrické energie. Zařízení se podle nich jednoduše a intuitivně ovládá. Plusem je i možnost stažení mobilní aplikace. Lze aktivovat dětský zámek, tak aby nedošlo k nežádoucí změně nastavení.
Spotřebitelé vítají automatický režim, během něhož čistička sama detekuje míru znečištění vzduchu a reguluje svůj výkon. Přístroj je kompaktní a dobře zpracovaný. Zajímavostí je barevná LED indikace podle úrovně kvality vzduchu, což signalizují čtyři různé barvy podsvícení (zabudovaný senzor prachových částic v ovzduší). Čistička vzduchu má také časovač. V případě, že požadujete vyšší výkon a chcete pokrýt větší prostor, vaše požadavky určitě splní čistička vzduchu Winix ZERO PRO s výkonem 470 m3/hod., přičemž zvládne efektivně fungovat i v prostoru o výměře 80 až 120 m2.
Vzduchový výkon: 310 m³/h ● Doporučené pokrytí: 35–40 m2 ● Příkon: 56 W ● Hlučnost: 30–55 dB ● Hmotnost: 10,7 kg
Winix Zero Pro
Vzduchový výkon 470 m³ za hodinu, tři režimy filtrace (automatický, normální a noční), 5stupňová filtrace.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKvalitní čistička vzduchu Winix Zero Pro se skvělým výkonem zajišťujícím účinnost až do 120 m². Příkon zařízení se zastavil na hodnotě 90 W při maximálním zatížení, v takovém případě dokáže dosáhnout maximálního vzduchového výkonu 470 m³ za hodinu. Nabízí tři režimy filtrace (automatický, normální a noční), čtyřúrovňový indikátor kvality vzduchu a režim časovače. Ovšem tím, co z ní dělá skutečně výjimečné zařízení, je způsob filtrace ovzduší.
Winix Zero Pro totiž pracuje hned s pěti technologiemi, aby dosáhla co nejlepšího výsledného efektu. Filtrace začíná v omyvatelném předfiltru, který vzduch připraví pro True HEPA filtr H13. Ten dokáže s účinností 99,97 % z okolí odstranit částice kouře, prachu, pylové částice či spory plísní o velikosti 0,3 mikrometru. Nepříjemného kuchyňského nebo cigaretového zápachu vás zbaví AOC filtr s aktivním uhlím. Jeho velkou výhodou je nejen trojnásobně vyšší účinnost ve srovnání s běžným uhlíkovým filtrem, ale i fakt, že ho stačí jednoduše vyčistit jednou za tři měsíce provozu. Ve čtvrté fázi čištění přichází na scénu patentovaná úprava Cleancel™, která působí jako jakási hygienická bariéra. Ta zabraňuje bakteriální kontaminaci HEPA filtru a zároveň znemožňuje mikroorganismům proniknout zpět do ovzduší. Proces čištění vzduchu je ukončen technologií PlasmaWave® – pojistným systémem, který vzduch v poslední fázi ionizuje, čímž mu dodává potřebnou svěžest.
Vzhledem ke svému výkonu je čistička vzduchu Winix Zero Pro vedle domácností vhodným doplňkem také v kancelářích. Působit tam bude nenápadným dojmem, o což se postarají její stále přijatelné rozměry 69,5 × 49 × 32 centimetrů. Díky váze 9,7 kilogramu můžete zařízení podle potřeb přenášet. Je pro vás výkon 470 m³ za hodinu zbytečně vysoký? Sáhněte po vítězi našeho testu Electrolux PA91-404GY.
Vzduchový výkon: 470 m³/h ● Výměra místnosti: 120 m² ● Příkon: 90 W ● Hlučnost: 56 dB ● Hmotnost: 9,7 kg
Tesla Smart Air Purifier Pro XL
Senzor monitorování vzduchu, vzduchový výkon 510 m³/h, prostor o výměře max. 61 m2, hlučnost max. 67 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuK recenzovaným modelům přidáváme model čističky vzduchu od Tesly. Tento přístroj disponuje vysokým vzduchovým výkonem, což je výhodou z hlediska rychlosti filtrace. Rovněž dokáže pokrýt dostatečně velký prostor. Nechybí ani generátor iontů a UV lampa. Se senzorem kvality vzduchu dokáže efektivně vyhodnotit kvalitu ovzduší v místnosti.
Zařízení je vybaveno senzorem, který monitoruje stav (kvalitu) vzduchu v prostoru. Senzor detekuje množství částic prachu v ovzduší a dokáže tak v automatickém režimu optimalizovat výkon. Přístroj dosahuje vzduchového výkonu až 510 m³/h. Dokáže pokrýt prostor o výměře až 61 m2. Chod je poměrně tichý, případně můžete výkon regulovat. Při nízkém výkonu se hlučnost pohybuje na úrovni jen 20 dB. U přístroje tak klidně můžete i spát, což velmi oceňují i samotní uživatelé.
Model je vybaven i dětským zámkem. Účinná filtrace disponuje HEPA filtrem, fotokatalytickým filtrem a také UVC lampou, která má sterilizační efekt. Díky účinné filtraci se dokážete zbavit alergenů, mikrobů i plísní. Výhodou je také omyvatelný předfiltr. Pachy pohlcuje uhlíkový filtr, který je vyměnitelný. Spotřebitelům se přístroj líbí i po designové stránce.
Ovládat ji lze za pomoci ovládacího panelu s čelním displejem. Ovládací panel s tlačítky se nachází na horní straně čističky vzduchu. Zajímavostí je dostupná aplikace od Tesly, prostřednictvím které můžete nastavovat výkon nebo jednoduše aktivovat časovač. Čistička Tesla Smart Air Purifier Pro XL je vybavena WiFi modulem (nepodporuje 5G síť). Výduchy směřují nahoru, čímž je zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu v prostoru. Přímo v aplikaci nebo na zařízení můžete aktivovat tichý režim.
Spotřebitelé si pochvalují především účinnost filtrace a výhodou je rovněž senzor monitorování kvality vzduchu. Přístroj si v automatickém režimu dokáže výkon regulovat sám. Zákazníky těší možnost ovládání zařízení pomocí mobilní aplikace (Smart Life nebo Tuya). Dobré je, že aplikace je dostupná v českém i slovenském jazyce. Za pozitivní vlastnost lze nepochybně považovat tichý chod přístroje. Při nejnižším výkonnostním stupni v tichém režimu nepřekračuje hladina hluku hranici 20 dB.
Uživatelé chválí i kvalitu zpracování. Výhodou je také omyvatelný předfiltr a cenově dostupné náhradní filtry. Přítomna je UV lampa, která efektivně přispívá k likvidaci mikrobů a alergenů a zároveň má sterilizační účinky. Ionizátor zase účinně zachycuje částice prachu. Výrobce spotřebitelé chválí za design zařízení, přestože rozměry jsou oproti některým konkurentům větší.
Vzduchový výkon: 510 m³/h ● Doporučené pokrytí: max. 61 m2 ● Příkon: 60 W ● Hlučnost: 20–67 dB ● Hmotnost: - kg
Další zajímavé produkty
Přestože je nabídka čističek vzduchu na trhu velmi široká, je potřeba říct, že pouze reflektuje současnou poptávku po podobných zařízeních. I proto jsme se rozhodli do našeho srovnání zařadit pět alternativních produktů, jejichž parametry a doplňkové funkce rozhodně stojí za povšimnutí. Pokud jste si tedy nevybrali svůj nový spotřebič z pětice testovaných zařízení, možná vás osloví jedno z těch bonusových.
Jednou z možností ke koupi je i ETA Ventum 1569 90000. Ta disponuje kombinací HEPA a uhlíkového filtru, které se starají o důkladnou filtraci vzduchu v prostoru. Jeho velikost by neměla překročit 35 m², v opačném případě čistička ztrácí na své efektivitě. Nespornou výhodou je, že může fungovat i jako samostatný ventilátor, a to hned se třemi rychlostními stupni.
Zaujal vás model Winix Zero Pro, ale jeho skvělý výkon byste v menším prostoru nevyužili? Máme pro vás dobrou zprávu, dostupná je i jeho nenápadnější verze Winix Zero. Ta je vhodná do místností o velikosti 35 m², v nichž dokáže vzduch přefiltrovat až 4,5krát. To vše při čtyřech fázích čištění využívajících omyvatelný předfiltr, True HEPA H13 filtr, uhlíkový filtr a technologii PlasmaWave®. Celková účinnost Winix Zero se přitom vyšplhala na úroveň 99,97 %.
Stejnou účinnost filtrování nežádoucích částic ve vzduchu prokázal i třístupňový True HEPA filtr v čističce Xiaomi Mi Air Purifier, který si dokáže poradit s částicemi o velikosti 0,3 mikronu. Díky příkonu na úrovni 38 W se může produkt z dílny čínského giganta pochlubit vzduchovým výkonem 380 m³ za hodinu, což bez problémů postačí do běžné domácnosti.
Zaujmout vás může i model Rohnson R-9600, jenž využívá pět stupňů filtrace + UV sterilizační lampa + Negativní Anion Ionizátor. Uživateli nabízí také funkci třírychlostního ventilátoru. Účinně si poradí se vzduchem v místnosti do 60 m². Velkou výhodou je nízká hladina hluku, ta dosahuje jen 48 dB, díky tomu je tak přístroj vhodný i do vaší ložnice. Čističku lze pohodlně ovládat pomocí smartphonu, dálkového ovladače, ale také prostřednictvím kontrolního panelu přímo na těle samotného zařízení.
K ekosystému Xiaomi se ještě na chvíli vrátíme. Mezi alternativními produkty by totiž neměla chybět čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro. Ta slibuje efektivní práci v prostorách o velikosti do 60 m². Samozřejmostí je přítomnost filtru s aktivním uhlím bojujícím se zápachy v místnosti. Nechybí ani laserový senzor pevných částic a optimalizovaný tlakový systém, který je schopen za hodinu vyčistit až 500 m³ vzduchu za hodinu.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Jedním z parametrů, které byste měli při koupi čističky vzduchu zvažovat, je také dlouhodobá spokojenost a zájem mezi uživateli. I proto jsme se rozhodli do výběru zařadit modely, které patří mezi nejprodávanější na českém trhu. Údaje získáváme z portálu Heureka.cz a vzhledem k měnícím se preferencím uživatelů je pravidelně aktualizujeme.
Návod, jak vybrat čističku vzduchu
Při výběru nové čističky vzduchu byste měli myslet minimálně o krok dopředu. Budete ji používat pouze v jedné místnosti, nebo ji máte v plánu přesouvat? Chcete se zbavit kuchyňského zápachu, případně vás trápí alergie? Jak moc jste citliví na hluk? Jak už jistě tušíte, trh nabízí řadu kvalitních modelů. Je však důležité znát odpovědi na všechny otázky předem, aby vaše nová pomocnice odpovídala vašim představám.
- Výkon
- Typ filtru
- Hlučnost
- Spotřeba energie
- Rozměry a hmotnost
- Přídavné funkce
Výkon musí odpovídat velikosti místnosti
V první řadě byste měli vědět, kam čističku umístíte. Obecně totiž platí, že vzduchový výkon by měl být alespoň tak vysoký, aby dokázal spotřebič daný prostor vyčistit minimálně 2,5krát. Odborníci se přitom shodují, že v případě alergiků stoupá nutnost čištění až na číslo 4. Je to zejména z důvodu nižší citlivosti přístrojů na některé druhy alergenů.
Při koupi čističky vzduchu byste měli znát dva vzorce:
- Pro nealergiky – plochu podlahy v m² vynásobte výškou místnosti v metrech. Výsledek následně vynásobte číslem 2,5.
- Pro alergiky – plochu podlahy v m² vynásobte výškou místnosti v metrech. Výsledek následně vynásobte číslem 4.
Příklad: Podlahová plocha místnosti je 15 m², výška místnosti 3 metry. Obě čísla vzájemně vynásobte, dostanete hodnotu 45. Jde o objem místnosti udávaný v m³. Tuto hodnotu následně vynásobte číslem 2,5, výsledkem bude 112,5 m³. Znamená to, že aby čistička efektivně pročistila vzduch ve vašem obýváku alespoň 2,5krát, potřebuje disponovat vzduchovým výkonem nejméně 112,5 m³ za hodinu.
Na kvalitním filtru nešetřete
Stejně důležitým parametrem je i typ použitého filtru. Ten lze totiž s nadsázkou označit za „plíce“ čističky, které filtrují nečistoty ze vzduchu. Myslete na to, že každý z filtrů disponuje jinými benefity. Neexistuje filtr, který by ze vzduchu stoprocentně odstranil všechny pevné i plynné částice. Nejlépe tedy uděláte, pokud sáhnete po modelu s vícestupňovou filtrací. Pojďme se však podívat na to, s jakými filtry se můžete setkat v praxi:
- HEPA filtr: V současnosti jde o nejpoužívanější vzduchový filtr. Důvodem je jeho vysoká účinnost (99,99 %). HEPA filtry si přitom často dokážou poradit s prachovými či alergenními částicemi o velikosti 0,3 mikronu. Jejich nevýhodou je zvýšená hladina hlučnosti, kterou většinou přístroje využívající při své činnosti ventilátor produkují.
- Elektrostatický filtr: Ke své činnosti používá poměrně sofistikovanou metodu nabíjení nečistot ve vzduchu elektrostatickou energií. Díky tomu si mohou čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem dovolit pracovat bez ventilátoru, výsledkem čehož je tišší chod zařízení. Ani v tomto případě se však nevyhneme pověstnému „ale“ – elektrostatický filtr disponuje účinností na úrovni 99 %, ovšem pouze v případě větších částic.
- Filtr s aktivním uhlím: Většinou jde o doplňkové filtry, které zajišťují jeden z kroků při vícestupňovém čištění vzduchu v místnosti. Je třeba říct, že v tomto případě nejde o filtry, které zachycují pevné částice – svou činnost soustředí na pachy a plynné výpary. Pokud vás tedy trápí cigaretový kouř nebo vám vadí kuchyňské pachy, přítomnost filtru s aktivním uhlím v čističce rozhodně nepodceňte.
- Vodní filtr: Přestože jde na první pohled o vhodného kandidáta, který zajišťuje tichý chod přístroje, s jeho účinností je to už o poznání horší. Účinnost méně kvalitního vodního filtru totiž může bez problémů klesnout k hodnotě 50 %, což je – zejména v případě alergiků – žalostně málo. Nečistoty a alergeny se navíc usazují do vody, ta se však následně opět vypařuje do prostoru. Je proto potřeba ji pravidelně vyměňovat.
- Fotokatalytický filtr: Činnost tohoto typu filtru je poměrně složitá – využívá chemické reakce pod vlivem UV záření, mluvíme tedy o činnosti katalyzátoru. Světlo a oxid uhličitý se starají o rozklad poměrně slušné porce bakterií, roztočů a alergenů. Vedlejším efektem vlivu UV záření na kyslík je tvorba ozónu.
Chcete při zapnuté čističce spát? Dejte si pozor na hluk
Mnohem obezřetnější byste již měli být ohledně hluku, který spotřebič produkuje. Plánujete vzduch filtrovat během spánku? V tom případě buďte obezřetní hned dvojnásobně. Čističky vzduchu totiž mohou vyprodukovat hluk i na úrovni 50 dB, což je během spánku nepřijatelné. Neznamená to však, že se máte nejvyšší možné hladiny hluku okamžitě zaleknout. Je třeba si uvědomit, že přístroj jí dosáhne jen málokdy. Záviset to bude především na zvoleném programu čištění. Pokud disponuje nočním režimem, dejte si pozor, aby hladina hluku nepřekročila hranici 30 dB. Čím nižší tato hodnota bude, tím méně vás bude přístroj rušit.
Spotřeba energie není velká
Je přirozené, pokud chceme v domácnosti šetřit. Jsou však oblasti, kde se to nevyplatí – a jednou z nich je i čistička vzduchu. Příkon se u běžných modelů totiž pohybuje v rozmezí jednotek až stovek wattů. Představte si modelovou situaci:
Rozhodnete se zakoupit čističku vzduchu s příkonem 100 W. Tato u vás poběží 10 hodin denně (a pro lepší představu uveďme, že na plný výkon) – za 10 hodin nepřetržitého provozu při plném výkonu tak spotřebuje 1 kWh. Čistička však takto pracovat po celou dobu nebude, spotřeba se tedy ještě výrazně sníží. Je přitom potřeba si uvědomit, že v domácnosti najdeme řadu mnohem větších „žroutů“ elektrické energie. Například pokud vlastníte starší, neúspornou ledničku – ta vám může za den spotřebovat i 3,5 kWh energie, tedy trojnásobek toho, co dokáže při nejpesimističtějším scénáři poměrně výkonná čistička vzduchu.
Kompaktnost řešte pouze tehdy, pokud plánujete spotřebič přenášet
V zásadě platí, že kompaktnost zařízení by prim hrát neměla. Pokud je však pro vás prioritou čistička vzduchu do bytu, budou menší rozměry jen výhodou. Velikost a hmotnost přístroje by však neměly nikdy klesat na úkor nižšího výkonu a efektivity práce. Kompaktnost tak řešte jedině za předpokladu, že plánujete zařízení často přenášet. I v takovém případě si dejte pozor, aby byl její výkon dostatečný k použití ve všech prostorách.
Ventilátor a ionizátor potěší
Většina čističek vzduchu disponuje i doplňkovými či prémiovými funkcemi. Mnohé z nich jsou vázané na konkrétní značku, proto o nich nemá smysl hovořit. Existují však také obecné funkce. Takové, které sice nepotřebujete, ale jejich přítomnost vám mnohdy výrazně usnadní život. Které to jsou?
- Časovač: Kvalitnější přístroje se mohou pochlubit časovačem. Díky němu můžete pomocí svého smartphonu pohodlně spustit čištění vzduchu ve vaší domácnosti tak, aby byl při vašem příchodu dokonale přefiltrovaný. U levnějších modelů zase nepochybně oceníte opakované zapnutí nebo vypnutí po několika hodinách.
- Ventilátor: Zajišťuje lepší proudění vzduchu v místnosti, avšak na jeho kvalitu nemá žádný vliv. Oceníte ho zejména v létě.
- Regulace výkonu: Díky možnosti regulace výkonu můžete nastavit přístroj podle konkrétní situace – naplno, když k vám zavítá návštěva, na střední výkon během dne a na malý během noci.
- Ionizátor: Při procesu ionizace vzduchu dochází k jeho nabíjení zápornými ionty, které na sebe následně vážou pachové částice. Výsledkem je záporně ionizovaný vzduch v místnosti, příjemnější k vdechování.
Cena se odvíjí od velikosti prostoru i funkcí
Jedním z důležitých parametrů při koupi nové čističky vzduchu je cena. Je třeba si uvědomit, že ji ovlivňuje řada faktorů (počínaje značkou a konče funkcemi). Je tak na zvážení každého uživatele, aby se před koupí zamyslel nad tím, co od přístroje očekává.
Pokud hledáte čističku vzduchu do bytu nebo domu, možnosti máte poměrně široké. Pravděpodobně vám totiž postačí zařízení vhodné do menších místností, ovšem z hlediska účinnosti stále na velmi vysoké úrovni. Takové může být vaše již za několik stovek korun. Doporučujeme vám však vybírat si zejména na základě uvedených specifikací a uživatelských zkušeností. V takovém případě se cena kvalitní čističky do domácnosti může vyšplhat na rozmezí 2 500 až 10 000 Kč.
Cena bude stoupat přímo úměrně nejen se zvyšující se výměrou místnosti, ale také s požadavky uživatele. Pokud požadujete funkci časovače, nepřetržité kontroly kvality vzduchu, ionizátoru, vícenásobné filtrace či ventilátoru, budete muset počítat i s vyššími vstupními náklady. Stejně to bude i v případě, že je vaší prioritou čistička vzduchu do kanceláře. Počítat totiž budete muset nejen s většími prostorami, ale i větším počtem lidí a frekventovanějším pohybem. To vše jsou faktory, které mohou cenu bez problémů „vystřelit“ i nad hodnotu 12 000 Kč.
Ověřené jsou značky Winix či Philips, místo na trhu si získává také Xiaomi
I když je preference značky značně subjektivní, při výběru produktu zastává v hlavě spotřebitele významnou roli. Doporučujeme vyhnout se čističkám vzduchu od výrobců, kteří jsou na trhu krátce nebo nabízejí produkty certifikované pouze v některých regionech.
K ověřeným výrobcům se řadí jihokorejská značka Winix. Na trhu působí již více než 40 let, od roku 2014 jsou navíc její produkty testovány zkušenými alergology v České republice, díky čemuž si můžete být jisti vysokou efektivitou čištění. Čínský technologický gigant Xiaomi nabízí produkty za příznivější ceny než konkurence (alespoň obvykle), a to bez nepříznivého vlivu na parametry.
Přestože na globálním trhu působí desítky až stovky výrobců čističek vzduchu, důvěřovat všem by bylo naivní. Vězte však, že koupě produktu z dílny ověřených producentů, jakými jsou Philips, Electrolux či ETA, byste litovat neměli. Dražší, avšak velmi kvalitní produkty nabízí i společnost Dyson.
Otázky a odpovědi – FAQ
Při koupi čističky vzduchu pochopitelně vyvstává řada otázek, které potenciální spotřebitel potřebuje mít jednoznačně zodpovězené. Máte nějaké otázky i vy? Neváhejte nám je položit v sekci komentářů. Odpovědi na otázky budeme do sekce Otázky a odpovědi pravidelně doplňovat, abychom tak společně pomohli co nejširší skupině současných i budoucích uživatelů.
Kdy mám čističku vzduchu zapínat?
Kam mám čističku vzduchu umístit?
Jaké filtry jsou v čističce nejlepší?
Philips Series 4000i AC3858/50
Certifikace ECARF, HEPA filtr, funkce Dual Scan, ovládání prostřednictvím mobilní aplikace Clean Home+.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZařízení Philips Series 4000i AC3858/50 s certifikací ECARF skoncuje s alergeny ve vaší domácnosti. Na zachytávání malých bakterií, virů a prachových a alergenních částic používá vysoce účinný HEPA filtr, který si dokáže poradit až s 99,9 % částic o velikosti 3 nanometrů. Příkon 60 W vám zajistí dostatečnou účinnost v prostorách o velikosti 60 m², při nejvyšším výkonu však budete muset počítat s poměrně vysokou hlučností na úrovni 70 dB. Philips však svou čističku přizpůsobil i spánku a vybavil ji funkcí nočního režimu (získala označení Quiet Mark). Díky ní se úroveň hluku sníží na 24 dB.
Při testování nás zaujala funkce Dual Scan, která dokáže zkontrolovat přítomnost škodlivých plynů a PM2,5 částic až 60 000krát za minutu. Identifikovat přitom dokáže i částice 800krát menší než smog, resp. částice menší, než je nejmenší známý virus. Díky tomu nabízí uživateli vždy dokonale čistý vzduch. Trojrozměrná cirkulace vzduchu zase výrazně zefektivní práci přístroje. V prostoru o velikostí 20 m² dokáže odfiltrovat vzduch za pouhých šest minut.
Čističku vzduchu můžete ovládat jednoduše pomocí ovládacího panelu na těle zařízení, případně prostřednictvím mobilní aplikace Clean Home+. Ta vám v reálném čase prozradí kvalitu vzduchu v místnosti i v exteriéru. Samotné zařízení je poměrně robustní, jeho rozměry se zastavily na hodnotách 71,8 × 31 × 31 centimetrů. Váha na úrovni 9,4 kilogramu předurčuje umístění zařízení na zem. Hledáte spíše zařízení, které byste umístili do police? Sáhněte po Ionic-CARE Triton X6.
Výměra místnosti: 60 m² ● Příkon: 60 W ● Hlučnost: 70 dB ● Hmotnost: 9,4 kg ● Typ filtru: HEPA filtr
Dyson Pure Cool TP04
Průtok vzduchu 350 litrů za sekundu, oscilace na úrovních 45°, 90°, 180° a 350°, detekce částic PM10, VOC, NO2, nepřetržitý monitoring ovzduší.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPro náročné uživatele se stane vítězem našeho srovnání nepochybně čistička vzduchu Dyson Pure Cool TP04. Ta nabízí vedle své primární funkce a příkonu na úrovni 40 W i funkci ventilátoru, což nepochybně oceníte během horkých letních měsíců. Těšit se můžete na průtok vzduchu na úrovni 350 litrů za sekundu či oscilaci na úrovních 45°, 90°, 180° a 350°. Je tak jen na vás, zda necháte zařízení distribuovat vyčištěný vzduch do celé místnosti, nebo jen do její části. V každém případě si můžete podle svých preferencí vybrat mezi prouděním vzduchu dopředu nebo dozadu.
Samotná klimatizace dokáže detekovat přítomnost částic PM10, VOC, NO2 ve vzduchu a automaticky tak spustit režim čištění. Přítomný HEPA filtr dokáže zachytit 99,95 % mikročástic a alergenů už o velikosti 0,3 mikronu. Uhlíkové filtry se zase postarají o odstranění plynů z ovzduší. Uživatelé u tohoto zařízení oceňují zejména nepřetržitý monitoring ovzduší, který může reagovat úpravami v nastaveních již v případě drobných změn kvality vzduchu. Velkou výhodou zařízení je jeho kompaktnost. Dyson Pure Cool TP04 váží jen 4,98 kilogramu, díky čemuž jej můžete bez problémů přesouvat tak, jak se vám to právě hodí. Atypické jsou i rozměry 106 × 22,5 × 22,5, které značí, že designový model TP04 je v porovnání se svými konkurenty vyšší a užší, díky čemuž lépe zapadne do prostoru. Pokud je však pro vás ve srovnání s designem důležitější výkon, svou pozornost zaměřte na model Winix Zero Pro.
Dyson Pure Cool TP04 lze ovládat díky LCD navigačnímu panelu na těle zařízení, pomocí dálkového ovladače, případně prostřednictvím mobilní aplikace. Výhodou oproti konkurenčním modelům je i podpora hlasového asistenta Amazon Alexa.
Příkon: 40 W ● Typ filtru: HEPA filtr ● Průtok vzduchu: 350 l/s ● Hmotnost: 4,98 kg