Nejlepší elektrické skútry 2024 + recenze
Jedním z nejrychlejších a nejpohodlnějších způsobů dopravy v rušném městě jsou elektrické skútry. Tyto dopravní prostředky zaznamenaly za poslední období velký růst v popularitě a prodejnosti. Na trhu přibývají stále nové modely. Rozhodli jste se, že si i vy jeden pořídíte? Pokud je vaše odpověď ano, tak jste na správném místě. Vypracovali jsme pro vás test nejlepších elektrických skútrů. Kromě vítěze testu Racceway Century vám představíme také mnoho jiných modelů a pomůžeme vám i se samotným výběrem.
Jaký elektrický skútr koupit?
Elektroskútr je lákavý dopravní prostředek. Nepatří však k nejlevnějším investicím. Proto je vhodné, abyste si koupi dobře promysleli a pečlivě si nastudovali všechny potřebné parametry. Myslíme však i na ty z vás, kteří nemají čas na čtení kompletních recenzí nebo jdou měnit jeden model za druhý. V této části vám proto nabízíme krátký přehled modelů z našeho testu.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Racceway Century ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
NQi Sport ✔ Náš TIP | Zobrazit produkt | |
Racceway Kobra ✔ Výhodný nákup | Zobrazit produkt |
Racceway Century
Výkon 2000 W, max. dojezd 50 km, max. rychlost 45 km/h, max. nosnost 150 kg, doba nabíjení 6 hod.
Zobrazit více infoPokud od skútru neočekáváte jen odvoz, ale také stylový vzhled, pak je tento pro vás jako stvořený. Hned na první pohled si každý všimne jeho krásného retro designu. Na výběr máte dokonce více barevných provedení – ve žluté, červené, bílé, černé a stříbrné. Kromě toho, že má pěkný design, je také velmi výkonný. O vysoký výkon a maximální rychlost 45 km/h se stará tichý elektrický motor s příkonem 2 000 W. Jeho nosnost činí 150 kg a najednou přepraví dvě osoby. Minusem je kratší, 50km dojezd, který však můžete zdvojnásobit náhradní baterií.
Hodnocené parametry
Elektrické skútry jsou ztělesněním současného trendu elektro mobility. Jejich počet na cestách přibývá každým rokem. Základem jejich úspěchu je vysoký komfort, jednoduché ovládání, jízdní vlastnosti často na úrovni větších motorek a bezkonkurenční rychlost přesunu po přeplněných městech. Vyplatí se také zmínit nízkou spotřebu a jednodušší možnost parkování skútru, která je častou komplikací ve větších městech. Při výběru nového dopravního prostředku se nedívejte jen na jeho design, ale hlavně se zaměřte na funkčnost. Pokud chcete, abyste se na něm bezpečně dovezli do města, práce či do školy a aby vám sloužil dlouhá léta, věnujte svůj čas prostudování důležitých parametrů. Pro rychlou orientaci jsme je uspořádali do tabulky níže.
Jelikož náš test sestává z několika modelů, které se od sebe odlišují nejen cenou, ale také technickými parametry, věříme, že v něm oslovíme co nejvíce zákazníků. Při výběru nepřehlédněte ani recenze od spotřebitelů, které vám pomohou vytvořit ucelenější obraz o reálném dojezdu či údržbě. Informace o produktech, prodejnosti, dostupnosti a recenze nám poskytl cenový prohlížeč Heureka.cz. Pokud vás zajímá, kde tyto skútry koupíte, najdete je např. na ověřeném e-shopu Alza.cz. Na závěr máme pro vás ještě jednu radu – netřeba zapomínat, že jde o jednostopý dopravní prostředek, proto se blíže podívejte i na všechny ze zákona „povinné papíry“, které si musí budoucí majitel před cestováním vybavit.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze elektrických skútrů
Elektroskútr tvoří specifický přechod mezi motocyklem a kolem. Není tak nákladný na pohonné hmoty jako motocykl a zároveň je stabilnější a rychlejší než kolo. Samotný elektrický pohon je při aktivním používání několikanásobně levnější a ekologičtější než benzin. Díky tomu se vám prvotní investice rychle vrátí v úspoře na pohonných hmotách. Do tohoto dopravního prostředku se vyplatí zainvestovat. S výběrem už nemusíte mít obavy. Následovat budou recenze vybraných modelů elektrických skútrů. Začtěte se do nich a dozvíte se všechny důležité informace na jednom místě. Recenze jsou objektivní a žádný z představených modelů není propagován.
Racceway Century
Výkon 2000 W, max. dojezd 50 km, max. rychlost 45 km/h, max. nosnost 150 kg, doba nabíjení 6 hod.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud hledáte výjimečný elektrický skútr, pak vás zaujme Racceway Century. Nejenže je výkonný, dokonce vypadá velmi stylově. Hned na první pohled si každý všimne jeho retro designu, který je dostupný ve vícero barevných provedeních. Na výběr jej máte ve žluté, červené, černé, bílé nebo stříbrné barvě. Velice pěkně se na něm vyjímají chromové prvky.
Skútr má výkonu na rozdávání. O vysoký výkon a maximální rychlost 45 km/h se stará tichý elektrický motor s příkonem 2 000 W, který neprodukuje žádné zplodiny. Jízdní vlastnosti jsou rovněž vychytané. Stroj má kyvnou hlavici a výborně odpružená 11palcová kola. Nechybí ani spolehlivé hydraulické kotoučové brzdy. Uživatelé ocení funkci uzamčení řídítek s alarmem na dálkové ovládání a možnost jednoduchého nastartování pomocí klíče.
Při pohledu na technické parametry vás možná zklamal jeden údaj. Je jím kapacita baterie, a to pouhých 20 Ah, což se podepsalo na kratším dojezdu (50 km). Napájení zajišťuje vyjímatelná lithiová baterie o hmotnosti 7,5 kg, kterou můžete dobíjet doma. Tento elektrický skútr totiž může mít napojenou ještě jednu baterii. To vám ve výsledku zdvojnásobí akční rádius (dojezd až 100 km), což zajisté oceníte. Druhou baterii můžete umístit do prostoru pod sedadlem.
Tento skútr nás velmi zaujal nejen svým vzhledem, ale také technickými parametry a cenou. Jeho koupí se vydáte zlatou střední cestou, kterou vám určitě doporučujeme. I když má jednu větší nevýhodu, z hlediska poměru ceny a kvality si vede výborně. Je lehký, takže se s ním jednoduše manipuluje, a navíc je šetrný k životnímu prostředí. Elektrický skútr Racceway Century spadá do kategorie malých motorek a k jeho řízení je zapotřebí řidičský průkaz AM.
Výkon: 2 000 W ● Kapacita baterie: 20 Ah ● Napětí baterie: 60 V ● Maximální dojezd: 50 km ● Maximální rychlost: 45 km/h ● Hmotnost: 80 kg ● Maximální nosnost: 150 kg ● Počet osob: 2 ● Doba nabíjení: 6 h ● Řidičské oprávnění: AM
Racceway E-Fichtl
Výkon 250 W, max. dojezd 40 km, max. rychlost 25 km/h, max. nosnost 120 kg, doba nabíjení 8 hodin.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZvažujete koupi skútru, který byste využívali spíše na krátké vzdálenosti? Pokud vám takový typ bude dostačovat, tak vám představujeme cenově výhodný a výkonný model Racceway E-Fichtl. Vzhledem ke svým parametrům je zařazen do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem, a tak jej můžete řídit i bez řidičského průkazu. Motor o výkonu 500 W je elektronický omezen na 250 W. Šetrnost k životnímu prostředí, nulová produkce zplodin a tichý chod jsou samozřejmostí.
Skútr zvládne na jedno nabití ujet kolem 40 km. Díky pedálům po vybití baterie můžete k dojezdu využít šlapání. Plné nabití akumulátoru pak zabere zhruba 8 hodin, přičemž lze baterii vyjmout a nabíjet nezávisle na elektroskútru. Maximální rychlost tohoto elektrického skútru se vytáhne na 25 km/h. Pohodlí při jízdě mají na starosti tlumiče, ocenitelná je určitě také prostorná konstrukce s úložným systémem pod sedadlem i v přední části. Hydraulické kotoučové brzdy jsou zárukou kvalitní a bezpečné jízdy. 16" kola si poradí is jízdou v terénu či na polních cestách. S nosností do 120 kg je určen spíše pro jednu osobu, krátkodobě však uveze i dvě osoby. Ve výbavě naleznete dálkové ovládání s alarmem a LED osvětlení s denním a nočním režimem.
Uvědomujeme si, že tento model má nízký výkon, ale nehodnotíme to jako výraznou nevýhodu. Navíc, za tuto cenu je to pochopitelné. Mnoho uživatelů ocení tak levnější, ale přitom kvalitní přístroj, který mohou využívat pro krátké jízdy do města. V poměru cena/kvalita jej považujeme za šikovného pomocníka na krátké cesty.
Výkon: 250 W ● Kapacita baterie: 12 Ah ● Napětí baterie: 48 V ● Maximální dojezd: 40 km ● Maximální rychlost: 25 km/h ● Hmotnost: 74 kg ● Maximální nosnost: 120 kg ● Počet osob: 1 ● Doba nabíjení: 8 h ● Řidičské oprávnění: není třeba
Racceway Kobra
Výkon 240 W, max. dojezd 50 km, max. rychlost 25 km/h, max. nosnost 120 kg, doba nabíjení 4 – 6 hodin.
Prohlédnout nejlepší nabídkuRacceway Kobra patří do kategorie „malých mopedů“. Ptáte se, co to znamená? Mnohé výhody, ale také nevýhody. K jeho řízení nepotřebujete registraci ani řidičský průkaz, avšak stroj dosahuje jen nízkého výkonu. Další Racceway model Racceway E-Fichtl má podobný výkon a technické parametry. Racceway Kobra disponuje motorem o výkonu 240 W.
Tento model zaujme spíše méně náročné uživatele, kteří hledají skútr pro rychlé, bezpečné a pohodlné přesuny do práce či za zábavou. Jeho maximální dojezd je omezen na 50 km. Nabíjení je pak otázkou 4 až 6 hodin, takže přes noc je stroj připraven k další jízdě. Maximální rychlost, kterou můžete jet, je 25 km/h. Svojí nosností do 120 kg je určen pro jednu osobu. Po vzoru automobilů je vybaven dálkovým ovládáním s alarmem a také má denní i noční svícení řešené úspornou, ale přitom výkonnou technologií LED. Větší kola a kvalitní tlumiče se postarají o to, abyste se nemuseli vyhýbat terénu a polním cestám. Má klasické pedály, takže můžete v případě vybití baterie k cíli došlapat, což vzhledem k hmotnosti pouhých 54 kg není problém.
Určitě mnozí uznají, že má příliš nízký výkon. Právě ten však může být pro někoho výhodou a důvodem ke koupi. Potěší nízká cena, ale také to, že na jízdu nepotřebujete řidičský průkaz. Naopak, minusem je krátká výdrž baterie, se kterou je třeba u storje s nízkým výkonem počítat.
Výkon: 240 W ● Kapacita baterie: 12 Ah ● Napětí baterie: 48 V ● Maximální dojezd: 50 km ● Maximální rychlost: 25 km/h ● Hmotnost: 54 kg ● Maximální nosnost: 120 kg ● Počet osob: 1 ● Doba nabíjení: 4 – 6 h ● Řidičské oprávnění: není třeba
Další zajímavé produkty
Kdo by si nepřál namísto cestování městskou hromadnou dopravou či stání v dlouhých kolonách cestovat rychle, pohodlně a navíc ekologicky. Jelikož každý má jiné preference, snažili jsme se být při výběru skútrů do našeho testu zohledňovat požadavky různých spotřebitelů. Proto jste se v testu mohli setkat s výkonnými i méně výkonnými modely, s různými odlišnými parametry. Je možné, že vás z výše testovaných modelů neoslovil ani jeden. Pokud na koupi však stále trváte, nezoufejte. Připravili jsme pro vás ještě následující odstavce, ve kterých vám nabídneme několik dalších alternativních modelů.
Na krátké cesty do práce, školy či výlety si vystačíte s elektrickým motocyklem Racceway E-Babeta. Ukrývá v sobě motor o výkonu 250 W a umožní na jedno nabití dojet do vzdálenosti 40 km. Pokud se vám předčasně vybije baterie, zbytek cesty můžete došlapat díky pedálům. Velká 16" kola zaručí pohodlnou jízdu i po nerovném povrchu, abyste necítili kamínky pod nohama. Motocykl je vhodný pouze pro jednu osobu, ale krátkodobě se na něm mohou odvést dva lidé. Celková hmotnost by však neměla překročit nosnost 120 kg. Maximální rychlost tohoto modelu může dosáhnout 25 km/h.
Modelem Segway eScooter E125S potěšíme spíše náročnější zájemce. Tento elektrický skútr s maximálním výkonem 3 kW umí jezdit rychlostí 45 km/h a řadí se do kategorie L1 od 15 let. Překvapením je jeho typický dojezd 108 km, který se za ideálních podmínek může navýšit až na 140 km. Pyšní se neustálou online konektivitou, MATRIX LED světlomety a ochranou proti zlodějům AHRS. Všechny potřebné informace naleznete na LED displeji s křišťálovým efektem. Vyzdvihujeme jeho kvalitní zpracování a moderní vzhled. Pokud se vám zalíbil, počítejte s vyšší pořizovací cenou.
Elektrický skútr ViaGo Bologna vás zaujme na první pohled svým designem. Všechny ovládací prvky jsou umístěny přímo na řídítkách a na vrchní straně světlometu dominuje přehledný digitální tachometr (zobrazuje rychlost, ujeté kilometry, kontrolky světel nebo aktuální stav nabití). Skútr je napájen akumulátorem, jehož celkové napětí je 60 V a kapacita 20 Ah. To ve spojení s 2 000 W elektromotorem vystačí pro maximální dojezd na jedno nabití 50 km. Skutečný dojezd pak samozřejmě závisí na stylu jízdy, hmotnosti řidiče, popřípadě i spolujezdce, a terénu. Maximální zatížení stroje je 170 kg. Rychlost můžete nastavit na max. 45 km.
Moderní elektrický skútr za přijatelnou cenu? Prohlédněte si model Racceway Mona. Patří do kategorie malých motocyklů a je vhodný pro osoby od 15 let, s platným řidičským oprávněním AM. O vysoký výkon a maximální rychlost 45 km/h se stará tichý elektrický motor o příkonu 1 500 W, který má nulovou produkci zplodin. Délka trasy, kterou s tímto skútrem můžete přejít na jedno nabití baterie, může dosahovat až 60 km. Jeho maximální nosnost je až 150 kg.
Stylovou novinkou, ovšem za vyšší pořizovací cenu, je elektrický skútr Racceway JLG. Jeho motor o výkonu 3 000 W nabízí maximální rychlost až 85 km/h. Na svůj výkon a rychlost by však mohl mít baterii s delším dojezdem, jelikož jeho baterie má dojezd jen 65 km. Je však možné použít dvě baterie a zdvojnásobit výdrž ze 65 na 130 km. Vyniká skvělými jízdními vlastnostmi. Je vhodný pro dvě osoby, o komfort se postarají 12“ kola, bezpečnost zaručí kotoučové brzdy a nechybí mu ani kvalitní LED osvětlení.
Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz
Při koupi je vhodné, abyste si všímali prodejnosti produktů. Často tak narazíte na kvalitu a výhody modelu, pro které je často kupován. Důležité je však zjistit, proč tomu tak je. Nejprodávanější produkt ještě nemusí hned znamenat úspěch. Obvykle takové modely disponují mnoha recenzemi, ze kterých se o něm dozvíte všechny plusy i minusy. Sestavili jsme pro vás žebříček aktuálně nejprodávanějších modelů elektrických skútrů. Vzhledem k tomu, že se prodejnost mění, tabulku v pravidelných intervalech aktualizujeme. Informace nám poskytl oblíbený portál Heureka.cz.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Racceway E-Fichtl | Zobrazit produkt | |
Elektropower Sunra Sport SP | Zobrazit produkt | |
Racceway E-babeta | Zobrazit produkt | |
ViaGo Riga | Zobrazit produkt | |
ViaGo Venice | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat elektrický skútr
Celý proces od výběru až po koupi elektrického skútru se na první pohled může zdát velmi komplikovaný. Bez dostupných informací by komplikovaný i byl. Právě proto jsme zpracovali náš test, abychom vám s výběrem pomohli a abyste všechny důležité informace našli na jednom místě. Představíme vám, jaké detaily musíte před koupí zvážit, co od skútru očekávat a na co si dát pozor. Správný výběr elektrického skútru vás bude těšit dlouhou dobu. Je to velmi užitečný pomocník, který v sobě spojuje komfort, eleganci, inovativní technologie, jednoduchou ovladatelnost či dlouhý dojezd. Důležité je umět si správně vybrat, a s tím vám už pomůžeme níže.
- Spotřeba
- Nabíjení
- Dojezd
- Baterie a její životnost
- Výkon a maximální rychlost
- Brzdový systém
- Cena a renomované značky
Ekonomický a ekologický provoz
Mezi největší výhody elektroskútrů patří určitě to, že šetří nejen přírodu, ale také peněženku. Stroj je poháněn elektřinou, takže při používání nejsou produkovány žádné znečišťující látky. Skútry jsou maximálně tiché a tedy ohleduplné k okolí, lidem i zvířatům. Navíc, vození se na elektrickém modelu je značně levnější oproti benzínovým skútrům. Počáteční investice se vám rychle vrátí na provozních nákladech. Udává se, že provoz elektroskútru je více než 10krát výhodnější oproti klasickým skútrům a dokonce 40krát levnější v porovnání s autem. Všechno má však svá pro i proti. Spotřeba také není jednotná, ale ovlivňuje ji několik faktorů. Mezi ně patří hmotnost jezdce, styl jízdy, stav vozovky a jiné. Abychom vám dali alespoň přibližný odhad spotřeby, tak ta se pohybuje přibližně na 3 kWh na 100 km. Za zmíněných 100 km zaplatíte kolem 20 Kč (samozřejmě, závisí to na ceně elektřiny). Když si vezmeme pro srovnání benzínový skútr, který má na 100 km spotřebu 2 – 3 l, tak vás jízda bude stát několikanásobně více, než při nabíjení akumulátoru.
Nezapomeňte na nabíjení
Elektroskútr je třeba před jeho provozem nabít. Pohon je zajištěn eletromotorem, který je napájen baterií. Odpadá vám tak starost s tankováním a stavem nádrže, ale naopak přibývá starost s nabíjením a stavem baterie. Nabíjení je jednoduchá záležitost, na kterou vám postačí připojení na klasickou elektrickou zásuvku 230 V. Praktičtější je pak pořídit si skútr, u kterého lze baterii vyjmout. Nabíjení je pak jednodušší a můžete ji napojit z pohodlí domova nebo kanceláře. Plné nabití baterie závisí na jejím typu. V průměru trvá nabíjení po plném stavu 4 – 8 hodin. Na stav baterie myslete před každou jízdou, aby se nestalo, že se vybije dříve, než to budete čekat. U některých modelů můžete mít akumulátory až dva, čímž zvýšíte celkový dojezd.
Dojezd elektrického skútru
Dojezdová vzdálenost (vzdálenost, kterou skútr dokáže přejít na jedno nabití) je jednou z klíčových hodnot, která často bývá rozhodujícím parametrem při výběru. Mnohdy bývá právě dojezd i jednou z nevýhod mnoha modelů elektrických skútrů. Určitě tento parametr nezanedbávejte a stanovte si, na jaké vzdálenosti budete prostředek využívat. Obvykle se dojezd pohybuje kolem 30 – 80 km. Pro běžné cestování do práce a domů jsou takové modely dostačující. Pokud patříte k zájemcům, kteří plánují využívat skútr pro delší jízdy, jednoznačně byste měli přemýšlet nad modely, které jsou na jedno nabití schopny ujet až 120 km. Počítejte však u nich s vyšší pořizovací cenou. Problém krátkého dojezdu lze vyřešit tím, že si pořídíte druhou baterii do zásoby, pokud to model bude dovolovat. Aktuální stav baterie si můžete kontrolovat na displeji nebo v mobilní aplikaci.
Typy baterií a jejich životnost
Kvalitní baterie do elektrického skútru je také základem úspěchu. Její kapacita poskytne optimální dojezd a soustavný výkon. Má vliv na celkovou využitelnost skútru. Kapacita se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 20 do 40 Ah, ale můžete se setkat i s menšími 12Ah bateriemi.
Kromě kapacity je důležitý také typ baterie. Současné elektroskútry nabízejí olověné a lithiové baterie. Oba typy mají svá specifika, která tvoří silné i slabé stránky.
- Olověné akumulátory – dostupné jsou za nižší pořizovací cenu. Nijak jim to však neubírá na kvalitě a jsou dokonce bezporuchové. Mají vyšší hmotnost oproti lithiovým. Musíte při nich dbát na to, že stroj je nutno po každé jízdě nabíjet. Pokud tak neučiníte, můžete jí snížit životnost.
- Lithium-iontové baterie – jsou dražší alternativou. Jejich hmotnost je menší a výhodou je, že je nemusíte pravidelně dobíjet. Jejich životnost se počítá ne na léta, ale na cykly.
- Vyjímatelná baterie – je lepší volbou. Výhodou je, že ji můžete ze skútru vyjmout a nabíjet prakticky kdekoli.
- Nevyjímatelná baterie – je pevně spojena s tělem skútru. Nemůžete ji vyjmout ani přenášet. Nabít ji můžete jen v případě, že celý skútr zaparkujete do blízkosti elektrické zásuvky.
Slot na dvě baterie
Některé baterie mají jen malou kapacitu a krátký dojezd. S tímto problémem vám může pomoci slot pro dvě baterie. Pokud do zařízení vsunete ještě náhradní baterii, významně tak zvýšíte kapacitu, a tedy i celkovou dojezdovou vzdálenost.
Životnost baterie se počítá v letech nebo cyklech
U olověných baterií se počítá životnost klasicky na léta. Jejich průměrná životnost představuje 4 až 7 let. Životnost lithium-iontových baterií se vyjadřuje v nabíjecích cyklech. Může jít o 300, ale také o 2 000 nabíjecích cyklů. Po jejich vyčerpání je třeba počítat se zhoršenými vlastnostmi baterie a je vhodné ji vyměnit za novou. Tyto baterie jsou však nejpoužívanější a běžně dostupné.
Výkon a maximální rychlost
Elektromotor je srdcem elektrického skútru, jeho nejdůležitější komponent. Při výběru vhodného výkonu je třeba zohlednit vaše očekávání ohledně rychlosti a schopnosti překonávat překážky. Určuje se podle typu silnice, stylu jízdy, terénu i hmotnosti jezdce. Náročnější terén plný kopců a stoupání bude vyžadovat vyšší výkon a naopak, pokud vás čeká cesta po rovině, vystačíte si s nižším výkonem.
Rozdělení elektromotorů podle výkonu a rychlosti
- Elektromotor s výkonem do 1 200 W – Spodní mez výkonu elektrických skútrů začíná na 250 W. Tento výkon dovoluje jezdci pohybovat se maximálně rychlostí 25 km za hodinu. Zájemce lákají svou dostupností i nízkou cenou.
- Elektromotor s výkonem od 1 200 do 4 000 W – Jedná se o výkonnější a dynamičtější stroje, které dokáží jezdci poskytnout větší zážitek z jízdy. Jedná se o nejpopulárnější volbu, která umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 45 km/h. Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto modelu, vystačíte si s řidičským oprávněním AM, resp. B.
- Elektromotor s výkonem od 4 000 W – Tyto vysoce výkonné modely lze již porovnat s klasickými motocykly. Jejich rychlost může dosahovat až 100 km/h. Vyžadují však řidičské oprávnění A1 a jejich cena je výrazně vyšší oproti méně výkonným modelům.
Kotoučové brzdy jsou zárukou bezpečnosti
Brzdy také představují podstatný parametr současných elektrických skútrů. Kvalitní brzdy zajišťují bezpečnost při jízdě. V praxi rozlišujeme 3 základní typy brzd:
- Bubnové brzdy – jejich největší výhodou je, že jsou bezúdržbové a nejlevnější. Jsou však nejméně účinným typem brzd.
- Diskové brzdy – i tento druh brzd je bezúdržbový a dokonce jsou účinnější než bubnové brzdy.
- Hydraulické kotoučové brzdy – tyto brzdy jsou nejúčinnější a nejpoužívanější. Jejich nevýhodou, ve srovnání s bubnovými a diskovými brzdami, je údržba, kterou vyžadují.
Výrobci moderních elektrických skútrů se nejčastěji přiklánějí k osazování kotoučových brzd. U některých modelů se však můžete setkat také s kombinací více řešení.
Investice, která se vyplatí
Od ceny se odvíjí celková kvalita a výkonnost produktu. Koupě elektrického skútru není levná záležitost, a proto počítejte s vyšší investicí, která se vám do pár let vrátí. Cenové rozpětí je velmi široké a začíná od cca 20 000 Kč. Zejména výkonnější stroje vyčerpají vaši peněženku nejvíc.
Skútr začínající na cenově nejnižší úrovni, která se pohybuje kolem 25 000 Kč, je dobrou volbou pro začátečníky a nenáročné uživatele. Slabší motor a nízká rychlost bývá typická u těchto modelů. Za 25 000 Kč si umíte pořídit především stroj s výkonem do 250 W. Maximální rychlost se pohybuje do 25 km/h. Často k používání takového stroje nepotřebujete ani řidičský průkaz. Jsou dobrou volbou pro kratší cesty do práce, školy nebo do města.
Zlatá střední cesta s sebou nese kvalitnější a výkonnější skútry. Jezdci dokážou nabídnout rychlost 45 km/h a dojezd více než 60 km. Pro většinu cestovatelů jsou tato zařízení dostačující. Zaplatíte za ně od 30 000 do 50 000 eur.
Cenová kategorie nad 70 000 Kč nabízí nejvýkonnější modely, které uspokojí i náročné zákazníky. Vysoký výkon, dlouhý dojezd, maximální rychlost, mobilní aplikace, GPS a jiné pokročilé funkce jsou většinou důvodem k jejich koupi.
Trhu vládnou elektrické skútry Racceway
Stejně jako cena je důležitý i výrobce. Určitě vám nedoporučujeme sáhnout po neznámém výrobci, který bude nabízet levné a nekvalitní výrobky. Zainvestujte raději do kvalitní značky a uvidíte, že se vám vaše investice brzy vrátí. Představíme vám pár ověřených výrobců elektrických skútrů, se kterými neuděláte krok vedle.
Náš srovnávací test kvalitu jednotlivých modelů potvrdil a můžeme říci, že trhu vládnou elektrické skútry Racceway. Český výrobce je přímo zaměřen na ekologické dopravní prostředky. Ve své nabídce má nejen elektrické skútry, ale také babety, mopedy a elektrokoloběžky. Dražší, ale kvalitní přístroje nabízí firma NIU. Její produkty potěší náročné uživatele. K výrobě používají značkové komponenty Bosch, Panasonic a pod. V kategorii elektrických skútrů vám má co nabídnout i firma Hecht. Tuto značku si většina spojuje se zahradní technikou. Je to jejich hlavním zaměřením, ale v nabídce najdete i elektrické skútry. Jsou dobrým poměrem ceny a kvality, ale doporučujeme je spíše méně náročným uživatelům a seniorům.
Otázky a odpovědi – FAQ
Věříme, že pokud jste se rozhodli pro koupi elektrického skútru, tak jsme vám s výběrem pomohli. Závěr našeho testu je již věnován vám, našim čtenářům. V našem testu jste se mohli dozvědět odpovědi na mnohé vaše dotazy. Pokud však nějaké zůstaly nezodpovězeny, neváhejte nám je zanechat v komentáři. Rádi vám odpovíme a poradíme. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme. Pokud máte s nějakým zmíněným výrobkem již zkušenost, budeme rádi, pokud se o ni podělíte. Můžete tak pomoci mnoha nerozhodným kupujícím.
Po jakých typech silnic může jezdit elektrický skútr?
V čem je elektrický skútr lepší než benzínový?
Je elektrický skútr opravdu tak šetrný k životnímu prostředí?
Pro kolik osob je vhodný?
NIU MQi GT
Výkon 3 100 W, max. dojezd 80 km, max. rychlost 70 km/h, max. nosnost 269 kg, doba nabíjení 4,5 hod.
Prohlédnout nejlepší nabídkuSkútr NIU MQi GT disponuje vyšším výkonem než vítěz testu Racceway Century i jako výkonný NQi Sport. Inteligentní elektrický skútr je vybaven motorem Bosch o výkonu 3 100 W. Jeho maximální rychlost může dosahovat až 70 km/h. K jeho používání musíte mít řidičské oprávnění skupiny AM. Dvě lithiové baterie s kapacitou 62 Ah zaručí na jedno nabití dojezd až 80 km a nabíjení je také zkráceno na 4,5 hodiny. Co řeknete na zmíněné parametry? Zamlouvají se vám? V tom případě budete muset zainvestovat.
Elektroskútr nabízí 3 režimy jízdy, které si můžete zvolit, a to režim s maximální rychlostí 25 km/h, režim s nejvyšší rychlostí 55 km/h, který je vhodný pro jízdu po městě nebo režim s maximální rychlostí 70 km/h. O hladkou jízdu se postarají 14" kola. Ty navíc poskytnou dobrou přilnavost na silnici. O ostré osvětlení se postarají kvalitní světlomety. Nechybí ani denní světla a 360-stupňová funkce zase umožní vidění i v noci.
Vracíte se v noci z práce či z města? Díky dálkovému ovládání skútr naleznete také ve tmě. Po jeho stisknutí se rozsvítí světla na skútru a vydá zvuk. Podobně jako model NQi Sport i tento můžete připojit k chytrému telefonu a prostřednictvím aplikace NIU sledovat baterii, historii GPS a jiné informace. Na skútru zajisté oceníte inteligentní ovládací panel, který vás bude informovat o stavu baterie, režimu jízdy i rychlosti. Součástí výbavy je tempomat, parkovací asistent i bezpečnostní výstražný systém.
Vyšší cena rovná se vyšší výkon. U tohoto modelu to platí několikanásobně. Pokud patříte k náročným zákazníkům a hledáte výkonný a kvalitní skútr nejen do města, ale také na výlety, tak se po tomto určitě ohlédněte. Svými parametry nás přesvědčil o výkonnosti i propracovanosti. Designově je jednoduše zpracován a dostanete jej v bílé, modré i černé barvě.
Výkon: 3 100 W ● Kapacita baterie: 62 Ah ● Napětí baterie: 48 V ● Maximální dojezd: 80 km ● Maximální rychlost: 70 km/h ● Hmotnost: 115 kg ● Maximální nosnost: 269 kg ● Počet osob: 2 ● Doba nabíjení : 4,5 h ● Řidičské oprávnění: A1
Racceway E-Moped
Výkon 250 W, max. dojezd 40 km, max. rychlost 25 km/h, max. nosnost 120 kg, doba nabíjení 8 hod.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZdá se vám náš vítěz testu Racceway Century příliš výkonný a hledáte spíše malý skútr na krátké vzdálenosti? V tom případě vás možná zaujme model Racceway E-Moped. I když svými parametry za vítězem zaostává, mnohým zákazníkům bude stačit. Jde o jednoduchý, ale poctivý skútr, který spolehlivě odvede svou práci.
Pod kapotou se nachází motor s výkonem 500 W, který mu umožňuje dosáhnout rychlosti až 35 km/h. Výkon motoru je však omezen na 250 W, čímž se snížila i maximální rychlost, a to na 25 km/h. Nižší výkon motoru bude vyžadovat méně energie z baterky, díky čemuž se prodlouží dojezd. S tímto skútrem můžete na jedno nabití v ideálních podmínkách ujet až 80 km. Kromě toho vyniká svojí šetrností k životnímu prostředí, nulovou produkcí zplodin a tichým chodem. Je určený pro jednu osobu, na velmi krátkou vzdálenost však může odvézt i dvě osoby. Jejich celková hmotnost nesmí přesáhnout 120 kg.
Díky 16palcovým kolům s výbornými tlumiči si poradí s nerovnostmi na silnici a v určitých případech i s nezpevněnou vozovkou. Nechybí mu klasické pedály, které slouží k došlapu. Ten však není náročný a zvládne to i netrénovaný „cyklista“. Samozřejmostí je dálkové ovládání s alarmem, který vás upozorní na nechtěnou manipulaci se strojem. Úsporná LED světla se zase postarají o denní a noční osvětlení.
Za nevýhodu tohoto modelu bychom mohli označit nižší výkon. Pokud se na to však podíváme z pohledu nízké ceny, pak byste v této kategorii jen stěží našli něco lepšího a výkonnějšího. Potrpíte-li si na design, pak vaše touhy tento model nenaplní. Skútr působí jednoduchým dojmem, který neurazí, ale ani neuchvátí. Náš finální verdikt zní: Racceray E-Moped je skvělou volbou pro nenáročné uživatele, kteří hledají komfortní a ekologický způsob dopravy. Vzhledem ke svým parametrům je zařazen do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem, a proto ho můžete řídit i bez řidičského průkazu. Nízká cena je taktéž důvod, proč po něm sahá mnoho zákazníků.
Výkon: 250 W ● Kapacita baterie: 12 Ah ● Napětí baterie: 48 V ● Maximální dojezd: 40 km ● Maximální rychlost: 25 km/h ● Hmotnost: 74 kg ● Maximální nosnost: 120 kg ● Počet osob: 1 ● Doba nabíjení: 8 h ● Řidičské oprávnění: není třeba
NIU NQi Sport
Výkon 2 400 W, max. dojezd 51 km, max. rychlost 45 km/h, max. nosnost 269 kg, doba nabíjení 7 hod.
Prohlédnout nejlepší nabídkuChytrý elektrický skútr, který najednou uveze dvě osoby. Umožňuje mu to velká nosnost, která dosahuje až 269 kg. Stroj je vybaven motorem Bosch s výkonem 2 400 W. Svojí výkonností i ostatními parametry se podobá vítězi testu Racceway Century. Díky vysokému výkonu se dokáže pohybovat rychlostí 45 km/h. Jeho nevýhodou je kratší dojezd – 51 km. Baterie se nabíjí sedm hodin.
Předností elektrického skútru NQi Sport je bezpečnost. O tu se postará brzdový systém EBS, který se vyznačuje o 50 % kratší brzdnou dráhou než u běžných elektroskútrů. Systém rekuperace kinetické energie a rekuperační brzdění se navíc postarají o návrat energie z brzdění do baterie. LED osvětlení zajistí lepší viditelnost za každého počasí. Jezdit můžete i za silnějšího deště, jelikož je skútr vodotěsný. Ve výbavě má tento model tempomat, parkovacího asistenta i výstražný systém. Novinkou je oproti předchozím modelům připojení skútru k vlastnímu smartphonu. Prostřednictvím aplikace můžete sledovat jeho baterii, historii GPS a jiné užitečné informace.
Co se týče poměru ceny a kvality, model NQi Sport si vede velmi dobře. Vyzdvihujeme také pěkný, moderní design. Kompaktní rozměry budou užitečné zejména při parkování. Spotřebitelské recenze těchto strojů na našich e-shopech nenajdete. Ze zahraničních portálů však víme, že se jedná o kvalitní a výkonné stroje. To je i případ tohoto skútru NQi Sport. Jeho jedinou nevýhodou je krátký dojezd a následné dlouhé dobíjení baterie. Myslete na to, že k jízdě na tomto skútru už je zapotřebí řidičský průkaz skupiny AM.
Výkon: 2 400 W ● Kapacita baterie: 26 Ah ● Napětí baterie: 60 V ● Maximální dojezd: 51 km ● Maximální rychlost: 45 km/h ● Hmotnost: 99 kg ● Maximální nosnost: 269 kg ● Počet osob: 2 ● Doba nabíjení: 7 h ● Řidičské oprávnění: AM
Testované produkty
Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada
Komentáre
Další blbec co dělá pro racceway, ano je to česká firma, ale viago je mnohem kvalitnější, nabízejí lepší kapacitu baterie a ne těžké olověné které se zrovna nehodí na ekologiku, já už vlastnil obě značky a nakonec zůstal u viago,sice jsou o něco drahé, ale zase mají kvalitu 1000 w motor a dojezd na nejlepší baterie 100 km při zátěži 2 osob, váha 109 kg zvládne Vigo 90 km u racceway max 60 viago, nevěřte těmto kecům. Pokud srovnáte obě značky, tak viago vítězí jak lepším motorem, dojezdem, lepší váhou, tak kvalitou
Odpovedať