Eliptické trenažéry

Nejlepší eliptické trenažéry 2024 + recenze

Pokud hledáte ideální stroj na kardio, díky kterému procvičíte spodní i horní část těla, bude pro vás eliptický trenažér dobrou volbou. Tento stroj je vhodný na spalování tuků i formování svalstva. Je vynikající i na rehabilitaci po zranění. Náš spotřebitelský test se zaměřil na porovnání několika modelů. Strávili jsme desítky hodin porovnáváním, abychom vybrali ten nejlepší. Zrealizovali jsme průzkum trhu a studovali parametry a spotřebitelské recenze - nejlepší hodnocení získal NordicTrack C7.5.

Publikované: 03.03.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký eliptický trenažér koupit?

Na to, abyste si vybrali vhodný eliptický trenažér, nemusíte číst podrobné recenze a ani našeho průvodce výběrem. Vítěze testu, náš tip a i produkt, který se cenově vyplatí, vám v krátkosti představíme už teď.

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Atlanta Black   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Housefit Motio 80   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
NordicTrack C7.5   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
NordicTrack C7.5

NordicTrack C7.5

Až 22 kg zátěžové kolo, trenažér umožňuje nastavit sklon kroku a také regulovat odpor při cvičení – nabídka až 26 přednastavených programů.

Zobrazit více info

Eliptický trenažér s 22kg zátěžovým kolem umožňuje nastavit sklon kroku a také odpor při cvičení. Nabízí až 26 přednastavených programů, na displeji můžete sledovat čas, rychlost, spálené kalorie i svůj tep.

Cenový trhák
Spartan Basic

Spartan Basic

Veľmi jednoduchý levný trenažér s pevnou a stabilní konstrukcí.

Zobrazit více info

Spartan Basic se řadí do kategorie levných trenažérů. Model je velmi jednoduchý. Konstrukce je však pevná a neměli jsme pocit nestability.

Náš TIP
inSPORTline Atlanta Black

inSPORTline Atlanta Black

Skvělé recenze uživatelů, pevná konstrukce s nosností až 150 kg a plynulý chod i s regulací odporu.

Zobrazit více info

Ačkoli se eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black řadí mezi stroje s lehčím zátěžovým kolem (7 kg), je vhodnou volbou pro domácí trénink. Ze strany uživatelů se těší nadprůměrným hodnocením.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hodiny, které jsme strávili průzkumem trhu, studováním jednotlivých eliptických trenažerů a jejich hodnocením, přinesly výsledky. Na první pohled se vám možná zdá jeden eliptický trenažér stejný jako druhý, skutečnost je však jiná. Při výběru toho nejlepšího produktu pro vaše potřeby si je třeba všímat určitých parametrů. Na naše testování měly největší vliv následující parametry a vlastnosti.

Hmotnost zátěžového kola
Délka kroku
Brzdový systém
Programy
Konektivita

V testu jsme porovnávali modely od různých výrobců (inSPORTline, NordicTrack, Master či Housefit), přičemž jsme informace o spokojenosti zákazníků čerpali z portálu Heureka a e-shopů, které je mají v nabídce. Námi stanovená kritéria splnily víceré eliptické trenažéry. Které z nich se nejvíc vyplatí?

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním porovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informaci na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, rovněž však analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat. 

Recenze eliptických trenažerů

Na základě studia parametrů a porovnávání s konkurenčními produkty jsme si pro vás připravili nezaujaté hodnocení různých modelů eliptických trenažerů. Podívali jsme se na jejich silné i slabé stránky bez toho, abychom upřednostňovali konkrétní značku či prodejce. Jak dopadly jednotlivé modely v našem testu?

Víťaz testu

NordicTrack C7.5

Až 22 kg zátěžové kolo, trenažér umožňuje nastavit sklon kroku a také regulovat odpor při cvičení – nabídka až 26 přednastavených programů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Eliptický trenažér NordicTrack C7.5 se řadí do kategorie dražších strojů, proto jsme od něho měli při testování vysoké očekávání. Nenechal se zahanbit a příjemně překvapil hmotností zátěžového kola (22 kg), nastavitelností odporu magnetického brzdového systému (22 možností) i délkou (48 cm) a nastavitelností sklonu kroku (do 20 stupňů).

Regulace zátěže je elektronická, v této cenové kategorii by mělo jít o standard. Na počítači s 5" LCD displejem se při cvičení zobrazuje čas, rychlost, spálené kalorie, prošlá vzdálenost, výkon, frekvence otáček i tep. Chybějí hodiny a signalizace překročení tepu. Trenažér váží 93 kg, což bylo při cvičení cítit. Konstrukce je pevná a při cvičení se nehýbá. Nosnost je 125 kg, což je přijatelná hodnota.

Zaujal nás počet programů (26 variant) a možnost vlastního nastavení pomocí aplikace iFit. S ohledem na cenu nám chyběl HRC program. Líbil se nám vestavěný ventilátor, který poskytuje osvěžení během cvičení. Pedály jsou s protiskluzovým povrchem, takže cvičení je bezpečné. Měření tepu se provádí přes dotykové snímače na rukojetích, ale je možné i připojení hrudního pásu přes Bluetooth.

Milou vychytávkou jsou vestavěné reproduktory, oceňujeme také vestavěný držák na lahev a na tablet. Přestože setrvačník se nachází vpředu, je přístroj tichý. Pohon je totiž řešený pomocí plochého řemene, což přispívá k tichému chodu přístroje. Vzhledem na cenu bychom ocenili, kdyby byl hrudní pás součástí balení.

Pozitíva

Počet programů
Hmotnost zátěžového kola
Integrovaný ventilátor

Negatíva

Vyšší cena
Chybí signalizace překročení tepu
Bez HRC programu

Rozměry: 174 x 63 x 172 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 93 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 22 kg ● Délka kroku: 48 cm ● Max. nosnost = 125 kg ● Počet programů: 26

Cenový trhák

Spartan Basic

Veľmi jednoduchý levný trenažér s pevnou a stabilní konstrukcí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Chod byl plynulý a tichý, což mile překvapilo. Je to díky použitému systému Belt Drive, ale také díky kvalitním kluzným pouzdrům ve všech kloubových spojeních. Řídítka, v nichž jsou vestavěné snímače tepové frekvence, se ovládala pohodlně.

Protože jde o základní model, hledat nějaké vychytávky a nadstandardní parametry je zbytečné. Magnetický brzdný systém Super Silent Magnetic s manuálním ovládáním zátěže s 5kg zátěžovým kolem a 5 stupni zátěže je na domácí trénink úplně dostačující. Počítač je umístěný na středové tyči mezi řídítky. Je jednoduchý, zobrazuje základní údaje jako čas, ušlou vzdálenost, aktuální rychlost, počet spálených kalorií a aktuální tepovou frekvenci.

Pozitíva

Jednoduchá konstrukce
Kvalitní zpracování
Poměr cena a výkon

Negatíva

Jednoduchý počítač zobrazuje jen základní údaje
Některé hodnoty udává špatně

Rozměry: 108 x 44 x 157 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 29 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 5 kg ● Délka kroku: -, Nosnost = max. 100 kg ● Počet programů: -

Náš TIP

inSPORTline Atlanta Black

Skvělé recenze uživatelů, pevná konstrukce s nosností až 150 kg a plynulý chod i s regulací odporu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black se v našem testu ocitl především díky příznivým hodnocením ze strany spotřebitelů a i jeho prodejnosti. Při testování jsme zjistili, že je vhodnou volbou pro domácí cvičení pro osoby s nižší hmotností.

Přestože na první pohled trenažér neoslní, do tečky splní, co slibuje – kvalitní trénink v domácím prostředí. Na rozdíl od vítěze našeho testu NordicTrack C7.5 se nemůže pochlubit žádnými programy. To je jeho největší mínus. S ohledem na cenu to však nebylo žádným překvapením. Hmotnost zátěžového kola je 7 kg, zátěž se dá ovládat manuálně v 8 stupních. Délka kroku je průměrná, postačí tedy menším i vyšším osobám. Snímače tepové frekvence se nacházejí na držadlech, hrudní pás se připojit nedá.

Zaujalo nás, že se dá nastavit poloha pedálů (3 úrovně), konstrukce je stabilní a i přes nižší hmotnost (51 kg) se při cvičení nehýbe. Systém vyrovnávání a transportní kolečka jsou samozřejmostí i v této cenové kategorii. Trenažér je tichý a jeho chod plynulý, za což vděčí systému BeltDrive. Pro domácí trénink jde o ideální volbu.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Změna pozice pedálů
Odolná konstrukce

Negatíva

Je třeba ho poměrně často promazávat
Chybějí programy
Chybí držák na lahev

Rozměry: 145 x 61 x 155 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 51 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 7 kg ● Délka kroku: 40 cm ● Max. nosnost = 150 kg ● Počet programů: -

Klarfit Myon Cross

Díky rozměrům je trenažér vhodný i do stísněnějších prostor, zátěžové kolo váží 12 kg a spárovat stroj je možné i s aplikací Kinomap.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Domácí trenažér Klarfit Myon Cross je základním modelem, což znamená, že je levný a vhodný pro domácí tréning. Přes nízkou hmotnost konstrukce se může stroj pochlubit 12kg zátěžovým kolem. Pohon zajišťuje SilentBelt System, eliptický trenažér je tichý. Magnetický brzdný systém umožňuje nastavit 8 úrovní odporu.

Nízký pohodlný vstup, nízká hmotnost a absence funkcí tento přístroj předurčují na použití pro seniory a občasné sportovce. Přesto, že nejsou k dispozici žádné programy, dá se připojit k aplikaci Kinomap. Pomocí aplikace se dá cvičit po celém světě pomocí videí, která uživatelé pravidelně aktualizují.

Na jednoduchém počítači se zobrazuje čas, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie a tep. Snímače tepu se už standardně nacházejí na rukojetích. Monitor napájejí 2 AAA baterie. Přes nízkou cenu bychom ocenili aspoň držák na lahev. Výrobce neudává délku kroku, víc než 38 cm to však nebude.

Pozitíva

12kg zátěžové kolo
Aplikace Kinomap
Nízký vstup

Negatíva

Délka kroku
Žádné programy
Chybí držák na lahev

Rozměry: 71 x 64 x 152 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 23 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 12 kg ● Délka kroku: - cm ● Max. nosnost = 100 kg ● Počet programů: -

Pre náročných

Master EC100

Model s vyšší cenovkou disponuje předním pohonem a integrovaným ventilátorem – nabízí až 40 stupňů zátěže a max. nosnost až 150 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do našeho testu se dostal i zástupce z nejvyšší cenové kategorie – eliptický trenažér s předním pohonem Master EC100. Přestože je dražší než vítěz našeho testu NordicTrack C7.5, nabízí méně programů (9) a také menší hmotnost zátěžového kola (13,5 kg).

První nás zaujal robustní rám eliptického trenažéru. Hmotnost je až 109 kg, při cvičení je přístroj stabilní a drží na místě. Zátěžové kolo má 13,5 kg, čímž se řadí do střední třídy a je vhodný i na pravidelné cvičení. Příjemně překvapilo 40 stupňů zátěže, nadstandardní délka kroku (50 cm) i Self-Generate systém. Cvičením se vytváří energe, potřebná na provoz, napájení proto není nutné.

Na výběr je jen 9 programů, z toho 5 přednastavených, 2 podle srdeční frekvence, uživatelský program, fitness test a manuální program. Ačkoliv je programů málo, oceňujeme manuální program, protože si každý může nastavit stroj tak, jak mu to vyhovuje. Na LED displeji se během cvičení zobrazuje čas, vzdálenost, spálené kalorie, tepová frekvence, RPM otáčky, Watt a METs. Tep se měří pomocí snímačů na rukojetích, možné je i připojení hrudního pásu. Ten by měl být součástí balení.

Jako plus vnímáme integrovaný ventilátor a grafické zobrazení 400m okruhu. Sledování okruhu se dá vnímat jako motivace při tréningu k překonávání sebe samého.

Pozitíva

40 stupňů zátěže
Délka kroku
Vysoká nosnost

Negatíva

Nižší počet programů
Vyšší cena

Rozměry: 198 x 70 x 170 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 109 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 13,5 kg ● Délka kroku: 50 cm ● Max. nosnost = 150 kg ● Počet programů: 9

Další zajímavé produkty

Výběr nového eliptického trenažéru nemusí být vždy jednoduchý. Námi testované produkty ukázaly, že se eliptické trenažéry odlišují nejen technickými parametry, ale i cenou a hodnoceními ze strany uživatelů. To, co vyhovuje jednomu, nemusí být ideální pro druhého. Jedno je však jisté, nejlevnější eliptické trenažéry nemusí být tou nejšťastnější volbou. Pokud patříte mezi náročnější zákazníky a nenašli jste v našem testu to, co hledáte, mohly by vás zaujat následující alternativy.

Eliptický trenažér Tunturi Performance C55 s 32 kg setrvačníkem v přední části zaujme počtem programů, délkou kroku i konektivitou. Pomocí Bluetooth se dá použít s aplikacemi Console, Fit Hi Way a Kinomap, díky čemuž můžete zvyšovat svoji kondici v různých terénech.

Model Housefit Motio 80 se zátěžovým kolem s hmotností 19 kg a délkou kroku 40 cm je vhodný na domácí tréning. Na výběr je 20 stupňů zátěže, 15 programů, do paměti se dají uložit individuální programy pro 4 osoby. Díky programu Recovery dokáže trenažér zhodnotit fyzickou kondici cvičící osoby.

Zajímavý je i eliptický trenažér Tunturi Performance C50. Pohon v zadní časti stroje s rotační masou s hmotností 28 kg, 20 programů, možnost připojení aplikací i-Console+, Fit Hi Way, Kinomap a délka kroku 42 cm zaujmou nejvíce.

Eliptický trenažér inSPORTline inCondi ET600i upoutá už na první pohled. Hmotnost zátěžového kola je 5 kg, což je na domácí tréning vyhovující, vybírat se dá z 16 stupňů zátěže. Potěší 12 programů a multimediální využití stroje. Délka kroku není nastavitelná, má 40 cm.

Do skupiny alternativních produktů právem patří i eliptický trenažér NordicTrack C 5.5 s 21 kg zátěžovým kolem. Nastavitelná délka kroku (41 – 51 cm), zabudované reproduktory, vstavěný ventilátor, nastavitelný sklon, 22 přednastavených programů a velmi dobré recenze z něj činí dobrého kandidáta ke koupi.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Vycházejíc z údajů na cenovém porovnávači Heureka.cz jsme pro vás připravili řebříček TOP 5 nejprodávanějších eliptických trenažerů. Je třeba brát ho s rezervou, protože prodej nemusí vždy odrážet kvalitu. Prodejnost se k tomu všemu rychle mění. Sekci pravidelně aktualizujeme, abyste vždy zjistili, které eliptické trenažéry se řadí mezi spotřebiteli nejoblíbenější.

Názov Hodnotenie Detail
HouseFit Motio 305*Zobrazit produkt
Acra BE53E5*Zobrazit produkt
StormRed Devil5*Zobrazit produkt
Fitness King Orbitrek Klasik5*Zobrazit produkt
Fitness King Orbitrek Platinum5*Zobrazit produkt

Cvičení na eliptickém trenažéru, známým i pod názvem orbitrek, je vhodným kardio tréninkem pro všechny, kteří mají problémy s klouby, resp. je chtějí šetřit. Díky pohyblivým rukovětím a nastavitelnému odporu si dokážete pomocí jednoho přístroje vytvořit intenzivní celotělový tréning. Vhodný je na hubnutí, rehabilitaci i udržování se v kondici. Eliptický trenažér poskytuje trénink simulující běh (bez nárazu), jeho účinky proto nejsou zanedbatelné.

Nejprodávanější nebo nejlevnější eliptické trenažéry nemusí být zároveň ty nejlepší. Na základě jakých důležitých parametrů vybírat eliptický trenažér? Náš průvodce výběrem vám to prozradí.

Jak vybrat eliptický trenažér

  • Hmotnost zátěžového kola
  • Délka kroku
  • Brzdový systém
  • Kloubové spoje
  • Programy
  • Konektivita
  • Funkce počítače
  • Hmotnost a nosnost eliptického trenažeru
  • Doplňkové funkce a vlastnosti
  • Cena a renomované značky

Eliptický trenažér a hmotnost setrvačníku

Setrvačník, zátěžové kolo, setrvačníková hmota jsou označení pro jedno a to samé – parametr, který je při výběru eliptického trenažéru velmi důležitý. Hmotnost setrvačníku totiž ovlivňuje kvalitu a plynulost šlapání, zároveň určuje odpor kola při změně rychlosti či zrychlení. Platí, že čím je vyšší hmotnost setrvačníku, tím větší úsilí musíte vynaložit při cvičení, abyste dosáhli určité rychlosti. Těžší kolo nabízí větší plynulost šlapání.

Lehčí zátěžová kola mají 7 až 10 kg, středně těžké od 11 do 20 kg a ty nejtěžší 20 a víc kg. Těžší kola snesou větší zátěž než ty lehčí, proto jsou i vhodnější na časté cvičení. Při výběru hmotnosti zátěžového kola je však třeba přihlížet i na hmotnost cvičící osoby. Ano, těžší setrvačníky jsou lepší, avšak pouze pro lidi s vyšší hmotností. Pro váhově lehčí osoby postačí na domácí cvičení i setrvačník s hmotností 7 kg. Sportovci, kteří chtějí cvičit pravidelně, by se měli poohlédnout po trenažéru se zátěžovým kolem těžším než 15 kg.

Zátěžové kolo bývá nejčastěji umístněné vzadu anebo vpředu (tyto stroje bývají hlučnější), zřídka ve středu. Na cvičení nemá umístnění výraznější vliv, jde spíše o designovou záležitost.

Délka kroku souvisí i s rozměry trenažéru

Komfort šlapání značně ovlivňuje délka kroku. Tento parametr úzce souvisí s rozměry stroje, jelikož menší, resp. kratší přístroje obvykle poskytují i menší délku kroku. Platí, že pohyb by měl být přirozený a při cvičení byste se neměli cítit omezováni. Ve většině případů je délka kroku od 30 do 50 cm, přičemž nižším osobám (cca do 170 cm) postačí délka 30 cm, pro vyšší osoby (cca 180 cm) 40 cm. Nejvhodnější je, pokud je délka nastavitelná. Pokud si totiž můžete nastavit větší délku, než je doporučená, víc si při cvičení "zamakáte". S rostoucí délkou kroku roste taktéž přirozenost pohybu při cvičení. Za univerzální pro nižší i vyšší postavy se považuje délka kroku 38 cm.

V této souvislosti je třeba zajímat se i o "rozteč" pedálů, tedy o to, jak daleko jsou pedále od sebe. V nabídce jsou trenažéry s rozestupem 9, ale i 18 cm. Tento parametr přispívá ke komfortu cvičení. Nejvhodnější je si přistroj před koupí vyzkoušet, abyste zjistili, jaký rozestup vám vyhovuje nejvíc.

Eliptický trenažér – magnetický nebo elektromagnetický brzdový systém

Brzdové systémy se dělí na pásové, magnetické a elektromagnetické. Pásový brzdový systém je obvykle hlučnější a rychle se opotřebuje. V současnosti se s ním setkáte už jen minimálně. Nejčastěji se používá magnetický brzdový systém, který se vyznačuje tichým chodem a dlouhou životnostíElektromagnetický (indukční) brzdový systém je vhodný na intenzívní cvičení, jelikož je jeho životnost nadprůměrná a poruchovost minimální. Brzdový systém využívá elektromagnet, zátěž regulujete elektronicky za pomoci cívky, čímž měníte sílu působení magnetu na setrvačník.

Eliptický trenažér – délka kroku

Orbitrek má i regulaci zátěže

Při tomto parametru sledujte i nastavitelnost odporu. Zátěž můžete ovládat manuálně nebo elektronicky. Při manuálním nastavování je k dispozici otočné kolečko, intenzitu nastavujete jeho pootočením. Při elektronickém systému máte obvykle na výběr víc možností, nastavení je pohodlnější a rychlejší.

Kloubové spoje jsou znakem kvality

Tento parametr má výrazný vliv na výdrž zařízení a určuje též nutnost pravidelné údržby. Kloubové spoje se dělí na 3 základní druhy – kluzná, slitinová a ložisková pouzdra. Kluzná jsou levná, avšak mají nízkou odolnost a je nutné jejich časté promazávání. Ložisková jsou dražší, ale bezúdržbová a mají vysokou odolnost. Nejdražší a zároveň nejodolnější (vydrží obrovskou zátěž) jsou ložisková pouzdra. Na domácí cvičení jsou nejvhodnější slitinové verze.

Programy a konektivita

Variabilita přednastavených a vlastních programů je možností, jak si ozvláštnit trénink. Jde o velmi dobrý způsob, jak zvyšovat kondici či spalovat kalorie. Mohou se lišit profilem terénu, automaticky upravovat zátěž, aby si cvičící osoba udržovala tepovou frekvenci v určité zóně (HRC program), či umožní dosáhnout cílového výkonu (Watt program).

Pokud eliptický trenažér nabízí Bluetooth nebo bezdrátové připojení, můžete při cvičení využívat šikovné aplikace a mapy, měřit tep pomocí hrudního pásu, přenášet si údaje do telefonu či tabletu anebo se podělit o své výsledky na sociálních sítích. Bluetooth připojení vnímáme jako velkou výhodu, protože zvyšuje atraktivitu tréninku.

Funkce počítače

Chcete vědět, kolik kalorií jste při cvičení spálili, jak dlouho jste cvičili, jakou vzdálenost jste ušli nebo jaká byla vaše rychlost? Na jednoduchém počítači byste měli všechny požadované údaje při cvičení vidět. Nejčastěji se computer ovládá jedním tlačítkem a údaje se na monitoru střídají. Při výběru si všímejte toho, co všechno můžete při cvičení sledovat. Standardem je čas, ujetá vzdálenost, počet spálených kalorií, rychlost, pulz. Některé stroje dokáží měřit tělesný tuk, úroveň fyzické kondice (funkce Recovery), výkon (watt), otáčky za minutu, ale např. i pokojovou teplotu.

Počítač eliptického trenažéru

Hmotnost a nosnost eliptického trenažéru

Na komfort má při cvičení výrazný vliv hmotnost eliptického trenažéru. Jde totiž o dobrý indikátor robustnosti a stability přístroje. Velmi lehké trenažéry nejsou obvykle velmi stabilní a mají tendenci pohybovat se při cvičení. Trenažér může mít 30, ale i 100 kg. Hmotnost vám navíc prozradí i to, pro koho je přístroj určený. Ty s nižší váhou jsou přirozeně vhodnější pro osoby s menší hmotností a nižší výškou. Ty robustnější mohou používat i objemnější osoby.

Hmotnost eliptického trenažéru a jeho nosnost spolu úzce souvisí. Základní eliptické trenažéry s nízkou hmotností mají nosnost okolo 100 kg. Trenažéry ze střední kategorie nabízí nosnost okolo 130 až 150 kg. U skutečně robustních přístrojů se nezřídka setkáte s nosností do 200 kg.

Funkce eliptických trenažérů

Při výběru nejlepšího eliptického trenažéru nezapomínejte ani na doplňkové funkce, které vám mohou zpříjemnit cvičení. Které to jsou?

  • Monitor srdcového tepu – snímač tepové frekvence se nejčastěji nachází na rukovětích trenažéru. Některé přístroje umožňují měření i pomocí hrudního pásu nebo ušního upínání.
  • Nastavitelnost sklonu – nastavení sklonu pedálů umožňuje zlepšení komfortu při cvičení. Některé trenažéry nabízí automaticky nastavitelný sklon, související s přednastavenými cvičebními programy.
  • Typy rukovětí – většina, avšak ne všechny eliptické trenažéry mají dva páry rukovětí – pohyblivé a pevné. Pohyblivé umožňují procvičení horní časti těla, ty pevné dodávají vyšší stabilitu v začátcích cvičení.
  • Stojan na tablet – obvykle ho mají trenažéry s Bluetooth nebo WiFi připojením. Místo integrovaného počítače můžete používat telefon nebo tablet k monitorování tréninku.
  • Držák na láhev – jde o praktickou drobnost, která bohužel není běžnou součástí všech eliptických trenažérů. Samozřejmě, že vhodnější jsou přístroje s držákem, abyste měli nápoj vždy po ruce.
  • Systém vyrovnávání nerovností podlahy – díky němu můžete trenažér používat i na méně rovném povrchu.
  • Transportní kolečka – slouží k pohodlnější manipulaci s přístrojem.
  • Tichý chod – zda je eliptický trenažér tichý se obvykle dozvíte z recenzí a hodnocení spotřebitelů. Ve všeobecnosti jsou tišší trenažéry s magnetickým brzdovým systémem a BeltDrive systémem.

Domácí eliptický trenažér

Kvalitní eliptický trenažér něčo stojí

Cena je z pohledu spotřebitele často významným faktorem. Dostupné jsou levné i dražší eliptické trenažéry, ty nejlevnější však obvykle kvalitou a často i funkcemi zaostávají. V cenové kategorii do 12 000 Kč najdete obvykle základní modely s malým počtem programů, nízkou nosností, lehčím zátěžovým kolem.

Pokud se poohlédnete po dražších modelech v cenové kategorii 12 000 až 27 000 Kč, natrefíte už na stroje s poměrně kvalitní a pevnou konstrukcí, vysokou nosností i hmotností zátěžového kola. Takové stroje jsou určené na intenzivnější trénink.

Za cenu nad 27 000 Kč už koupíte kvalitní stroje jak konstrukčně, tak i po stránce funkcí. Často nabízí několik uhlů sklonu, nadstandardní počet programů, nastavitelnou délku kroku, ale i mnoho stupňů zátěže nebo obrovský displej.

Nejlepší eliptické trenažéry, recenze chválí inSPORTline, NordicTrack a Duvlan

V poměru cena/kvalita je nejvhodnější volbou značka inSPORTline. V její nabídce se nacházejí levnější i dražší kousky, které se těší dobrým hodnocením ze strany uživatelů. Levné eliptické trenažéry má Duvlan, Spartan, Housefit, Master i HMS. Skutečně kvalitní přístroje v tomto segmentu nabízí NordicTrackSole, ale i americká značka Xterra.

Otázky a odpovědi – FAQ

Máte ještě otázky ohledně testování a výběru eliptického trenažéru? Napište nám své otázky do komentářů. Abychom vám s výběrem co nejvíce pomohli, sekci Otázky a odpovědi pravidelně doplňujeme o to, co vás zajímá.

Jelikož jde o variaci kardiovaskulárního cvičení vedle běhu na páse nebo stacionárním kole, které nezatěžuje klouby, je vhodné pro každého. Při cvičení nedochází k nárazům, proto se klouby výrazně neopotřebovávají. Je vhodné pro každého, kdo chce zvýšit svoji kondici či snížit hmotnost.

Eliptický trenažér je primárně vhodný na kardiovaskulární trénink. To znamená, že napomáhá při spalování tuků a při hubnutí. Ačkoliv při cvičení na tomto stroji zapojujete velké množství svalových skupin, není určený pro budování svalů.

Při cvičení na eliptickém trenažéru dochází k posilňování lýtek, stehen, zadku, svalů zad, rukou a ramen. Zároveň při cvičení zapojujete i celý střed těla.

Cenový trhák

Capital Sports Helix Air

Model s 19 přednastavenými programy, 24 úrovněmi odporu a zátěžovým kolem s hmotností 12 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levný, ale výkonný, tak by se dal ve zkratce definovat eliptický trenažér Capital Sports Helix Air. Zaujal nás počtem programů (19), hmotností zátěžového kola (12 kg) i počtem stupňů zátěže (24).

Délka kroku je jen 36 cm, proto je tento trenažér vhodný hlavně pro malé lidi a seniory. Z 19 programů je 15 přednastavených a 4 uživatelské. Nechybí HRC, kterým např. nedisponuje vítěz testu trenažér NordicTrack C7.5, a ani WATT program. Capital Sports Helix Air nás při testování příjemně překvapil funkcí Recovery a měřením množství tělesného tuku. Při cvičení se dá využít doplňková funkce Kinomap. Stačí se přihlásit a vytvořit si účet, mínusem je, že převážná část obsahu je zpoplatněná. Na počítači se během cvičení zobrazují hodiny, čas, rychlost, zdolaná vzdálenost, kalorie a tepová frekvence.

Trochu nás zarazila nízká hmotnost přístroje, 32 kg je poměrně málo. Vzhledem k délce kroku a určení by však neměl být problém s jeho stabilitou. 12kg zátěžové kolo se nachází vzadu, což je v případě trenažérů do domácnosti více méně standard. Díky řemenovému pohonu SilentBelt je chod přístroje tichý.

Eliptický trenažér nedisponuje systémem vyrovnávání nerovností, držákem na lahev a neumožňuje připojení hrudního pásu.

Pozitíva

Počet stupňů zátěže
Programy
Aplikace Kinomap

Negatíva

Chybí držák na lahev
Nedá se připojit hrudní pás
Délka kroku

Rozměry: 138 x 62 x 175 cm (D x Š x V) ● Celková hmotnost = 32 kg ● Hmotnost zátěžového kola = 12 kg ● Délka kroku: 36 cm ● Max. nosnost = 120 kg ● Počet programů: 19

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(92.4%)