Gramofony

Nejlepší gramofony 2024 + recenze

Potrpíte si na kvalitní zvuk a už vás nebaví poslouchat oblíbené písně prostřednictvím moderních médií? Máte slabost pro retro zařízení? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, gramofony jsou rozhodně vaším šálkem kávy. V našem testu jsme si připravili několik hudebních zařízení, která z jiných gramofonů na trhu vyčnívají svými ukázkovými parametry. I z tohoto zúženého výběru se nám podařilo vymezit jedinečného vítěze – gramofon Pioneer PLX-500. Připravili jsme také detailní návod, na jehož základě proběhne váš výběr toho správného gramofonu bez jakýchkoliv problémů.

Publikované: 26.07.2023
Aktualizované: 19.07.2024

Jaký gramofon si koupit?

Zatímco podrobně zpracované recenze obsáhlého charakteru jsou jako stvořené pro spotřebitele, kterým záleží i na poslední maličkosti potenciálně odlišující konkrétní produkt od zbytku nabídky na trhu, krátké shrnutí nejdůležitějších technických parametrů vybraných zařízení je spíše pro ty, co si zakládají výhradně na klíčových vlastnostech toho kterého modelu.

Názov Hodnotenie Detail
Pioneer PLX-500   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Technics SL-1500   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Denon DP-400   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Pioneer PLX-500

Pioneer PLX-500

DJ gramofon s přímým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., manuální ovládání.

Zobrazit více info

DJ gramofon Pioneer disponuje přímým pohonem a USB vstupem, který z něj činí nejen vhodné zařízení pro „dýdžejování“, ale také pro domácí přehrávání oblíbených desek. Jeho robustní konstrukce brání jakýmkoli externím vibracím, čímž vzniká velmi čistý přenos zvuku. Kvalitě produkovaného zvuku také přispívá stabilní zahnutí ramínka ve tvaru „S“.

Cenový trhák
Crosley Voyager

Crosley Voyager

DJ gramofon s řemínkovým pohonem, rovné ramínko, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., manuální ovládání.

Zobrazit více info

Gramofon tradičního vzhledu s kufříkovým obalem je vhodným zařízením pro milovníky vintage stylu, kteří jsou však nakloněni k moderním technologiím. Tento hudební přehrávač totiž obsahuje Bluetooth přijímač, díky kterému je na něj možné se připojit různými zařízeními a následně tak přehrávat hudbu i bez použití typických vinylových desek.

Náš TIP
Denon DP-400

Denon DP-400

Hi-Fi gramofon s řemínkovým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., poloautomatické ovládání.

Zobrazit více info

Gramofon Denon se sympatickým a sofistikovaným designem funguje na principu řemínkového pohonu, který však dokonale vyvažuje stabilní ramínko ve tvaru „S“. I přes na první pohled menší rozměry dokáže toto zařízení vyprodukovat opravdu velkolepý zvuk, který potěší nejednoho uživatele. Stabilní konstrukce eliminuje nežádoucí vlivy externích vibrací, čímž podmiňuje vznik opravdu kvalitního zvuku.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ovládání, kvalita zpracování, druh pohonu či samotný typ gramofonu. To vše jsou podstatné parametry, které by měly ve velké míře rozhodovat při výběru správného gramofonu. Naším stanoveným cílem je vybrané produkty zrecenzovat a určit tak jedinečného vítěze našeho testu, což se nám podaří jen tehdy, pokud si předem stanovíme jistá kritéria, na základě kterých budeme během testu, porovnávání a hodnocení na vybrané produkty nahlížet. Staly se jimi právě parametry, které do značné míry ovlivňují kvalitu produkovaného zvuku, ale také efektivitu a funkčnost gramofonu.

Ovládání
Kvalita zpracování
Typ gramofonu
Druh pohonu
Rychlost otáček
Rozměry a design
Cena
Napájení jiných zařízení
Možnost digitalizace nahrávek

Stanovené parametry nám podstatně zúžily seznam nejlepších gramofonů, se kterými jsme později dále pracovali. Do top žebříčku se dostaly produkty nejrůznějších značek, jako například Pioneer, Denon, Audio Technica či Crosley, ale také se mezi ně vtěsnali gramofony z dílen výrobců Technics či Victrola. Všichni uvedení producenti jsou známí výrobou audiotechniky, kde nesmí chybět ani gramofony, které se opětovně rozmáhají po celém světě. Na hodnocení jednotlivých produktů měly vliv zejména vytyčené parametry a spotřebitelské názory volně dostupné na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, Datart.cz či Kasa.cz, přičemž nám v tomto případě ve velké míře pomohla i webová stránka Muziker.cz. Jednotlivé modely z našeho testu se odlišují nejen z hlediska ceny, ale také funkcemi či individuálními vlastnostmi, které z nich činí jedinečné gramofony na trhu.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze gramofonů

Vypracování našich obsáhlých recenzí předcházel důkladný studijní a analytický proces nejdůležitějších parametrů, silných a slabých stránek popsaných ve velkém množství spotřebitelských referencí k vybraným modelům gramofonů, což nás následně dovedlo ke vzájemnému porovnání, zhodnocení a přiřazení příznačných štítků jednotlivým produktům. Recenze jsou detailním shrnutím vytyčených parametrů vybraných gramofonů a našich prvotních dojmů z nich.

Víťaz testu

Pioneer PLX-500

DJ gramofon s přímým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., manuální ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

DJ gramofon Pioneer je samozřejmě vhodný pro účely domácího přehrávání desek, ale z funkčního hlediska je primárně stvořený spíše pro lidi vykonávající tzv. dýdžejování. I z tohoto důvodu je umožněno propojení s DJ pulty určenými pro mixování hudby a ovládání digitálních skladeb. Na této funkci má největší zásluhu USB vstup. Díky tomuto konektoru může uživatel vytvářet digitalizované záznamy přehrávaných desek.

Gramofon Pioneer disponuje přímým pohonem s vysokým točivým momentem, který dopřeje dokonalý rozběh na rychlost 33 otáček za minutu během jedné vteřiny. Na výběr jsou tři možné rychlosti přehrávání (33 / 45 / 78 ot./min.) jako u všech modelů našeho testu. Co potěší některé uživatele, je rozhodně adaptér pro EP desky se širším výřezem, který je součástí balení. V něm najdete také podložku na gramofonový kryt či protiprachový kryt pro ochranu gramofonu před nežádoucími nečistotami. Někoho může odrazovat manuální způsob ovládání zařízení, ale vzhledem k tomu, že je primárně určeno pro DJe, automatické ovládání nepřichází logicky v úvahu.

Svými robustními rozměry mírně převyšuje pro náročné uživatele určený model Technics SL-1500CEG, ale tento konstrukční parametr je podstatnou pomocí v eliminaci nežádoucích vibrací během přehrávání desek, čímž uživatel dosahuje velmi čistého zvukového přenosu. Odolnost gramofonu Pioneer však tkví i v hliníkovém talíři o průměru 332 milimetrů. Z hlediska designu lze volit ze dvou barevných provedení, přičemž obě působí velmi elegantně, takže výběr záleží na preferenci samotného uživatele. Ovšem rozdíly mezi dvěma nabízenými barvami lze badat i z aspektu ceny.

Odborníci na DJ gramofony model Pioneer považují za jakousi vhodnou vstupní bránu do světa jmenovaného druhu gramofonů. Adekvátní je spíše pro méně náročné uživatele, ale svým všestranným využitím okouzlí nejednoho náročnějšího posluchače. Velkou výhodou je možnost digitalizace desek, což umožňuje výše zmíněné USB připojení. Za rozumnou cenu lze získat nejen kvalitní provedení, ale i čistý zvuk, intuitivní manuální ovládání, na pohled elegantně vypadající přístroj, široké možnosti nastavení zařízení a k tomu všemu ještě i kryt proti prachovým částicím.

Pozitíva

Kvalita za rozumnou cenu
Všestranně použitelný
USB vstup

Negatíva

Větší rozměry

Typ gramofonu: DJ gramofon ● Druh pohonu: přímý ● Ramínko (tvar): tvar „S“ ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: manuální ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ano ● Bluetooth: ne ● Protiprachový kryt: ano ● Barevné provedení: černé a bílé ● Rozměry: 450 x 159 x 368 mm ● Hmotnost: 10,7 kg

Cenový trhák

Crosley Voyager

DJ gramofon s řemínkovým pohonem, rovné ramínko, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., manuální ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

DJ gramofon Crosley Voyager v kufříkovém stylu zpracování zařízení má široký výběr z hlediska barvy vnějších komponentů, a tedy samotného kufříkového obalu. Pokud hledáte něco neutrálnějšího, můžete si vybírat z klasických barev, jako černá, bílá, béžová, šedá či hnědá, přičemž jsou však k dispozici i trochu odvážnější varianty v modrém, růžovém, červeném, zeleném nebo fialovém provedení. Je však třeba si všímat jistých odchylek ve smyslu pořizovací ceny gramofonu.

Gramofon Crosley Voyager svým elegantním vintage stylem zapadne do jakéhokoli prostoru, přičemž mu díky kufříkovému designu nechybí na kompaktnosti přihrávající snadné manipulaci se zařízením. Fakt, že jde o přístroj nepodporující připojení USB či přehrávání CD nosičů, však dorovnává dispozice vestavěného bluetooth přijímače. Rozhraní bluetooth umožňuje připojení telefonu, tabletu či notebooku a následné přehrávání hudby prostřednictvím těchto zařízení. Přístroj má také 3,5mm Jack vstup vhodný pro drátová sluchátka.

Na rozdíl od modelů jako Audio Technica AT-LP120xUSBPioneer PLX-500 je vintage gramofon Crosley Voyager poháněn na řemínkovém principu. Přístroj funguje na bázi čistě manuálního ovládání, takže jehlu připevněnou na přenosce rovného ramínka musí uživatel položit na vybranou vinylovou desku svépomocí. Hlasnou reprodukci zvuku mají na starosti dva vestavěné širokopásmové stereo reproduktory, které však uspokojí jen méně náročné posluchače, kteří si nepotrpí na extrémně vysokou kvalitu produkovaného zvuku.

Gramofonový model Crosley Voyager nabízí vynikající zážitek z obsluhy klasicky vypadajícího a na tradičním principu fungujícího hudebního přehrávače, avšak z hlediska produkovaného zvuku a jeho kvalitativních vlastností jde spíše o zařízení vhodné pro běžné posluchače a milovníky vinylových desek. Nejlepší je, pokud si jej pořídí vlastník starších desek, protože ty nové z nějakého důvodu nechce zařízení přehrávat. I přes tyto negativní aspekty jde o velmi praktický přístroj se snadno přenosnou konstrukcí, sympatickým designem a výhodným bonusem v podobě bluetooth přijímače.

Pozitíva

Lehký a přenosný
Vypadá a působí dražší
Zvuk je dostačující pro nenáročné uživatele

Negatíva

Nové desky nepřehraje
Nižší kvalita zvuku i zpracování

Typ gramofonu: DJ gramofon ● Druh pohonu: řemínkový ● Ramínko (tvar): rovné ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: manuální ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ne ● Bluetooth: ano ● Protiprachový kryt: ne (pouze přenosný kufřík) ● Barevné provedení: černé, bílé, béžové, fialové, hnědé, modré, růžové, šedé, zelené a červené ● Rozměry: 330 x 185 x 295 mm ● Hmotnost: 2,9 kg

Náš TIP

Denon DP-400

Hi-Fi gramofon s řemínkovým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., poloautomatické ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Sofistikovaně působící Hi-Fi gramofon Denon poskytuje uživatelům výběr ze dvou barevných provedení, mezi nimiž však dochází k mírné cenové odchylce. To nemění nic na tom, že se jedná o designově velmi sympatické kousky, které zapadnou do nejedné moderní domácnosti. I přes své menší hmotnostní rozměry nacházející se někde na rozmezí modelů Crosley Voyager a Audio Technica AT-LP120xUSB, dokáže okouzlit velkolepým zvukem a stabilní konstrukcí eliminující jakékoli vlivy vnějších vibrací.

Řemínkový pohon s nižší životností komponentů ho sice posouvá na nižší příčky z hlediska kvality provedení, ale rameno zahnuté do tvaru „S“ přihrává kvalitě zvuku, kterou zařízení produkuje. Bonusem je integrovaný zesilovač vytvářející úžasný zvukový prostor, přičemž o přesnou reprodukci zvuku se stará automatický snímač rychlosti. Z hlediska ovládání jde o poloautomatické zařízení. To znamená, že v určitých momentech funguje gramofon čistě na automatizovaném principu. V případě gramofonu Denon jde o automatické zvednutí ramínka a zastavení otáčení po dohrání vinylové desky.

Velkou výhodou gramofonů, které jsou velmi citlivé na ty nejmenší částečky nečistot, je kryt proti prachu obsažený v balení zařízení. Nedisponuje jím však každý gramofon nabízený na našem trhu. No gramofon Denon, stejně jako produkty Audio Technica AT-LP120xUSBTechnics SL-1500CEG či vítěz testu Pioneer PLX-500, obsahuje tento parádní bonus. Kryt má v tomto případě dvě různá využití. Jednak jako odnímatelná ochrana proti nečistotám, jednak jako stojan na obal přehrávané vinylové desky. I přesto, že Hi-Fi gramofon Denon nepodporuje rozhraní Bluetooth, a navíc nedisponuje ani USB vstupem, lze jej spárovat s velkým množstvím různých zařízení. Avšak ty musí splňovat požadavek v podobě příslušnosti k audio aparátům z řady Denon Design.

Přestože je gramofon Denon vyhlášen čistým a kultivovaným zvukem, kvalitní konstrukcí, jednoduchým ovládáním a rychlou montáží, existují i jisté negativní aspekty tohoto zařízení. V první řadě jde o zmiňovaný protiprachový kryt. Ten má sice dvojí využitelnost, ale jeho primární funkce v podobě ochrany proti prachu není vykonávána tak efektivně jako by uživatel čekal. Jedná se totiž o moderně působící, do designu zapadající neprůhledný kryt, který nepokrývá celou plochu gramofonu a nelze jej využít v průběhu přehrávání desky, protože v momentě, kdy zaujme svou původní polohu, pokryje otočný gramofonový talíř, čímž znemožní jakékoli přehrávání desky. Další nevýhodou je integrovaný předzesilovač, který však za mnoho nestojí a naštěstí jej lze vypnout. Vzhledem k ceně jde stále o velmi kvalitní a funkční zařízení, které zapadne do nejedné domácnosti.

Pozitíva

Snadná výměna komponentů
Kvalitní zařízení za dobrou cenu
Krásný zvuk

Negatíva

Nepraktický kryt proti prachu
Špatný vestavěný předzesilovač

Typ gramofonu: Hi-Fi gramofon ● Druh pohonu: řemínkový ● Ramínko (tvar): tvar „S“ ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: poloautomatické ● Napojení jiných zařízení: ano (v rámci audiosystému) ● USB: ne ● Bluetooth: ne ● Protiprachový kryt: ano ● Barevné provedení: černé a bílé ● Rozměry: 132 x 414 x 342 mm ● Hmotnost: 5,8 kg

Pre náročných

Technics SL-1500CEG

Hi-Fi gramofon s přímým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., automatické ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Titul nejdražšího produktu v našem testu přísluší tradičně modelu určenému pro náročnější uživatele, kterým je v tomto případě Hi-Fi gramofon Technics. Ten je z hlediska dispozice rozličných barevných provedení jakousi kombinací modelů Audio Technica AT-LP120xUSB a Denon DP-400. Výrobce totiž nabízí uživateli volbu ze tří základních barev působících velmi elegantně a moderně, a to z černé, bílé a stříbrné. Tento výjimečný model nejenže nabízí unikátní zážitek z produkovaného zvuku, ale také celou řadu funkčních technologií, jako je bezjádrový motor zajišťující stabilní otáčky či vysoce citlivé ramínko přenosky pečující o kvalitu zvuku.

Gramofon Technics disponuje přímým pohonem typickým pro tuto značku gramofonů. Ten zajišťuje nejenom špičkový zvuk, ale i přesnou rychlost otáček. Preciznost otáček pořizuje i řízení výkonu motoru, které je přizpůsobeno hmotnosti talíře. O zamezení kolísání otáček se stará zmiňovaný stator bez jádra. Gramofon také obsahuje ekvalizérový modul, který má samostatné napájení oddělené od motorového, čímž se vytváří mnohem čistší zvuk. Na ceně se odráží nejen množství zmiňovaných technologií zlepšujících zážitek z poslouchaného, ale také kvalita zpracování, která zamezuje rychlému opotřebení jednotlivých komponent, čímž se prodlužuje životnost celého zařízení.

Na rozdíl od modelu Crosley Voyager je gramofon Technics vybaven citlivým ramínkem prohnutého tvaru, což zvyšuje jeho stabilitu, a tím pádem dosahuje přesnějšího čtení drážek přehrávané vinylové desky. Nechtěnou rezonanci zvuku má na starosti dvouvrstvý gramofonový talíř zhotovený z odlehčené pryžové vrstvy a odolného hliníkového základu. Tak dochází k tlumení vibrací, což pozitivně ovlivňuje produkovaný zvuk. Velkou výhodou je plně automatické ovládání, které nevyžaduje žádnou extrémní obsluhu ze strany uživatele, což umožňuje posluchači naplno si užívat hudby produkované profesionálním gramofonem vysoké kvality.

I přesto, že se jedná o zařízení profesionálního charakteru, nedisponuje USB vstupem či bluetooth rozhraním. Je tedy určeno výhradně do audiosystémů, které zdůrazní přednosti gramofonu Technics. Kromě podstatně převažujících pozitiv v podobě velmi kvalitního zvuku, snadné manipulace s protiprachovým krytem obsaženým v ceně balení, extrémně stabilní jehly, kterou jen tak něco nevyvede „z míry“ a neslyšitelného motoru, má tento špičkový přístroj i pár nedostatků. Ty se ukazují na automatizovaném ovládání, které není tak naprosto domyšlené. Automatické zvednutí ramínka totiž funguje na principu předčasného ukončení přehrávání desky, a to za 20 až 30 vteřin. Tím pádem nedochází k úplnému přehrání hudebního záznamu, což snižuje estetický zážitek z poslouchaného. Nejednoho uživatele může odradit i podstatně vyšší cena, která je vzhledem k odolnosti, profesionálnosti a funkčnosti daného zařízení více než férová.

Pozitíva

Těžký, ale velmi stabilní
Vysoká kvalita produkovaného zvuku
Příslušenství

Negatíva

Vyšší cena
Nedomyšlené automatické zvednutí ramínka

Typ gramofonu: Hi-Fi gramofon ● Druh pohonu: přímý ● Ramínko (tvar): tvar „S“ ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: automatické ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ne ● Bluetooth: ne ● Protiprachový kryt: ano ● Barevné provedení: černé, bílé a stříbrné ● Rozměry: 453 x 169 x 373 mm ● Hmotnost: 9,9 kg

Dobré recenzie

Audio Technica AT-LP120xUSB

DJ gramofon s přímým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., manuální ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Trojici DJ gramofonů v rámci našeho testu (Crosley Voyager a Pioneer PLX-500) završuje model z dílny japonského výrobce Audio Technica, který je na trhu k dispozici ve dvou neutrálních, ale luxusně působících barevných provedeních. Třeba si však uvědomit, že černý gramofon je dražší než totožný model ve stříbrném provedení. Jelikož se jedná o gramofon primárně určený k „dýdžejování“, přísluší mu i náležité funkce a vlastnosti, které dokáží nejlépe zúročit právě uživatelé pohybující se v hudební branži.

Velkou výhodou je USB konektor, který má gramofon Audio Technica k dispozici, díky čemuž nejenže umožňuje uživatelům připojení rozličných zařízení k samotnému gramofonu, ale také otevírá prostor pro převádění záznamů do digitálních formátů a jejich další úpravu.

Ze základních parametrů, které přísluší většině DJ gramofonů, je třeba zmínit přímý pohon a dokonale vyvážené ramínko prvotřídní kvality ve tvaru „S“. Gramofon také disponuje hliníkovým otočným talířem s přilnavým povrchem, na který je velmi snadné přesně umístit vinylovou desku, a tím pádem s ní i dále manipulovat. Zpřístupněna je i možnost regulace rychlosti otáček a samotného přehrávání hudby, přičemž přirozeně gramofon disponuje manuálním ovládáním a funkcí obousměrného chodu desky, což umožňuje DJi provádět skrečování (pohyb desky na otočném talíři do jedné i druhé strany bezpečným způsobem).

Gramofon Audio Technica přináší velké množství výhod v podobě kvalitního zvuku, masivního zpracování odolného proti poškození vlivem časté manipulace, odnímatelného akrylového krytu proti prachu, pevného talíře a vypínatelného předzesilovače. Přesto však existují jistá negativa, pro která se nezasloužil o přívlastek Vítěz testu. Mezi ty patří například fakt, že se jedná o zcela manuálně ovládané zařízení, které je třeba pozorně sledovat před ukončením desky, aby nedošlo k nežádoucímu poškození jehly či samotné přehrávané desky. Za zmínku také stojí nevýhoda v podobě delšího času, který vyžaduje nastavení gramofonu. Přestože se v DJ gramofonu Audio Technica popřekávaly mnohé slabé i silné stránky, stále ještě lze konstatovat, že z hlediska poměru ceny a kvality jde o opravdu top gramofon nabízený na našem trhu.

Pozitíva

Profesionální gramofon
Kvalitní zvuk
Odnímatelný akrylový kryt proti prachu

Negatíva

Manuální ovládání
Předzesilovač by mohl být lepší
Nastavení vyžaduje více času

Typ gramofonu: DJ gramofon ● Druh pohonu: přímý ● Ramínko (tvar): tvar „S“ ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: manuální ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ano ● Bluetooth: ne ● Protiprachový kryt: ano ● Barevné provedení: černé a stříbrné ● Rozměry: 452 x 352 x 142 mm ● Hmotnost: 8 kg

Další zajímavé produkty

Během zpracování tématu nás oslovilo pár dalších produktů spadajících do kategorie gramofonů, které však nenašly své místo v našem testu. Přesto se mezi nimi najdou takové, které stojí za zvážení v procesu výběru toho nejlepšího a nejkvalitnějšího gramofonu.

Malý, elegantní Hi-Fi gramofon Sony PS-LX310BT je poháněn na řemínkovém principu, přičemž jeho velkou výhodou je plně automatické ovládání. Moderní gramofon disponuje protiprachovým krytem, který chrání celou konstrukci, ale zejména robustní hliníkový talíř gramofonu před znečištěním. Bezdrátový gramofon nejenže nabízí čistý a přirozený zvuk, ale i možnost připojení jiného zařízení ke gramofonu prostřednictvím funkce bluetooth. O dostatečnou kvalitu zvuku se stará odolná hliníková konstrukce ramínka přenosky, která přesně sleduje drážky přehrávané desky. I přesto, že gramofon nedisponuje USB výstupem a má na výběr jen ze dvou otáčkových rychlostí (33 a 45 ot./min.), patří mezi opravdu kvalitní audio zařízení.

Další plnoautomatický gramofon Dual CS 429, také s možností manuálního ovládání, je určen spíše pro náročnější posluchače, kteří si potrpí na vynikající zvukový výkon. Zařízení disponuje přímým ramínkem s nastavitelnou polohou, na kterém je velmi snadné vyměnit i samotnou přenosku. O kvalitu zvuku a eliminaci potenciálních vnějších vibrací se postará interní gumová tlumící konstrukce. Příjemný a pohodlný zážitek z poslechu oblíbených ploten dopřeje tichý chod motoru. Z hlediska designu jde o čistou a precizní práci vyzvednutou jemným doplňkem v podobě odnímatelného a polohovatelného protiprachového krytu zhotoveného z plexiskla. Pokud tedy toužíte po jednoduchém ovládání a kvalitním zpracování v jednom balení, gramofon z řady DUAL rozhodně stojí za zvážení.

Pokud patříte k milovníkům retro zařízení, určitě byste se měli podívat na gramofon Roadstar HIF-1850TUMPK s retro prvky v podobě dřevěného designu a velké trouby typické pro gramofony se starším rokem výroby. V tomto případě se však jedná o propojení několika retro prvků s moderními funkcemi. Gramofon sice disponuje manuálním ovládáním, ale kromě možnosti poslechnout si oblíbené vinylové desky otevírá dveře i milovníkům kazetových a CD nosičů. Navíc má k dispozici vstupy USB či AUX, což rozšiřuje funkce o digitalizaci zvuku z přehrávaných nosičů a možnost připojení drátových sluchátek. Gramofon vám dokonce nabízí možnost naladit si své oblíbené rádio. Za přiměřenou cenu si tak můžete pořídit nejen nádherný kousek zvelebující estetické vyzařování vaší domácnosti, ale i rozmanité funkce. Výjimečným bonusem jsou náhradní gramofonové jehly v ceně zařízení.

Luxusní Hi-Fi gramofon Teac TN-4D ve dvou barevných provedeních – černé a ořechové – disponuje přímým pohonem a přesným řízením rychlosti otáček. Na výběr jsou dvě rychlostní možnosti, a to 33 a 45 ot./min. O stabilitu kterékoli z rychlostí se stará odolný hliníkový talíř gramofonu. V zařízení je k dispozici i vestavěný předzesilovač. Ramínko zařízení je ve tvaru „S“, přičemž jeho tvar umožňuje produkci dynamického zvuku. Konstrukce této součástky také dopomáhá ke snadnější výměně přenosky. Kromě výborného zvuku musíme vyzvednout také USB vstup, který dopomáhá k digitalizaci vinylových desek. Z hlediska poměru ceny a kvality lze konstatovat, že jde o opravdu dobré zařízení s mnoha přednostmi.

Výrobce elegantního gramofonu Pro-Ject Debut Carbon EVO dává uživatelům na výběr z osmi různých barev zařízení, mezi nimiž dochází k mírným cenovým odchylkám. Zvolit si tedy můžete klasický bílý, černý, hnědý nebo ořechový gramofon, přičemž na výběr jsou také výraznější barvy, jako modrá, zelená, žlutá či červená. Jednodílné rameno gramofonu je zhotoveno z uhlíkového vlákna a jeho přenoska se pyšní prémiovým zpracováním. Výrobce při tomto zařízení myslel i na vnější vlivy, které eliminoval jednak prostřednictvím tlumící technologie proti potenciálním rezonancím, jednak třemi výškově nastavitelnými podstavami z těžkého kovu. Ty zajišťují rovnoměrné umístění gramofonu na jakémkoli typu povrchu. Rychlost otáček lze změnit pomocí jednoduchého tlačítkového systému.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Abychom vás provedli aktuální popularitou gramofonů, připravili jsme pro vás krátký, neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších produktů v této kategorii produktů dle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor STT 212U5*Zobrazit produkt
Sony PS-LX310BT5*Zobrazit produkt
Victrola Eastwood VTA 72 BAM5*Zobrazit produkt
Denon DP-300F5*Zobrazit produkt
Audio-Technica AT-LP120xUSB5*Zobrazit produkt

Hudba je nedílnou součástí lidského života, která v nás dokáže vyvolat rozmanité emoce a nálady. Sledovat postupný vývoj hudby, hudebních nosičů a přístrojů zprostředkujících tóny jednotlivých hudebních žánrů muselo být pro lidstvo vskutku zajímavé. Dokázali jsme totiž postupně přejít od velkolepých gramofonů do současného stádia, kdy záznamy našich oblíbených písní nosíme jen tak v kapse. Stále více se však rozmáhá trend návratu starých retro věcí, mezi nimiž nesmí chybět ani gramofony. Mnozí přicházejí opět na chuť tomuto jedinečnému přístroji přehrávajícímu LP desky a není se co divit, jelikož kvalita hudby vycházející z gramofonů je opravdu nezaměnitelná.

V následujícím návodu k výběru nejlepšího možného gramofonu jsme shrnuli nejdůležitější parametry, které by měly při koupi tohoto svérázného přístroje hrát největší roli. Ty ovlivňují nejen životnost, ale i celkovou kvalitu gramofonu. Závěr návodu jsme také obohatili krátkým přehledem cen a renomovaných výrobců gramofonů na našem trhu.

Jak vybrat gramofon

  • Typy gramofonů
  • Manuální nebo automatické ovládání
  • Pohon gramofonu
  • Ramínko
  • Gramofonová přenoska
  • Jehla
  • Gramofonový talíř
  • Rychlost otáček
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy gramofonů

Stejně jako v případě rádií i u gramofonů existují jisté rozdíly v preferencích uživatelů. Zatímco někteří touží po velkém množství různých funkcí, jiní baží po přístroji, který nabízí nepřekonatelný zážitek z poslechu hudby díky kvalitě přehrávání písní z vinylových desek.

Klasický gramofon s reproduktorem

Tento typ gramofonu je příznačný svou průměrností, univerzálností a vhodností pro nenáročné uživatele. Pokud si tedy nepotrpíte na kvalitu přehrávaného zvuku, ale záleží vám na velkém množství dodatečných funkcí, tento typ hudebního přehrávače je pro vás jako stvořený.

O univerzálnosti tohoto přístroje svědčí fakt, že jeho součástí zvyknou být reproduktory, CD přehrávač, popřípadě rádio. Pokud tedy toužíte po esteticky působícím a cenově dostupném gramofonu, jehož prostřednictvím můžete přehrávat svou sbírku desek, tento typ gramofonu rozhodně stojí za zvážení.

Hi-Fi gramofon pro náročnější

Už z názvu vyplývá, že půjde o gramofon zapadající do domácí Hi-Fi sestavy. Velkou výhodou tohoto typu gramofonů je kvalita přehrávaného zvuku, za kterou je však třeba si připlatit částku v podobě několika tisíc korun. Preciznost těchto přístrojů se odráží na kvalitativní stránce jednotlivých součástek, které tvoří základní stavbu gramofonu.

Pokud ovšem očekáváte bonusové prvky jako reproduktor či jiné přehrávače, pravděpodobně vás čeká zklamání. Ty si totiž musíte dokoupit. I na základě uvedených informací lze konstatovat, že jde o gramofon určený spíše pro náročnější uživatele.

Hi-Fi gramofon

DJ gramofon pro specifickou skupinu uživatelů

I v tomto případě jde o přístroj, jehož funkce a využití je patrné již z názvu. DJ gramofony jsou určeny pro uživatele, kteří nejenže chtějí hudbu poslouchat, ale i dále tvořit. Nabízí proto širokou paletu různých nastavení a funkcí, z nichž nejvíce vyniká schopnost manuální změny rychlosti otáček.

Takto má uživatel přehrávání hudby pod vlastní kontrolou a může se plně věnovat tvorbě hudby. Z hlediska ceny se tento typ gramofonů pohybuje ve vyšších hladinách, což způsobuje zejména jeho specifičnost a důraz kladený na jeho odolnost.

Zhotovený musí být z dostatečně trvanlivých a pevných materiálů, aby nedošlo v důsledku časté manipulace s přístrojem k jeho nechtěnému předčasnému poškození. Pořizovací cena tedy mnohdy převyšuje tisíce až desítky tisíc korun. Finální částka závisí na provedení.

Manuál, nebo automat?

Dělení gramofonů z hlediska funkcí a využití jsme si již výše ozřejmili, ale gramofony lze kategorizovat i na základě míry obsluhy, kterou přístroj vyžaduje. Zatímco manuální gramofon klade plnou kontrolu nad obsluhou do rukou uživatele, automatický gramofon tyto úkony provede za vás.

Ve zkratce to znamená tolik, že v případě manuálního gramofonu se o založení i složení ramínka z desky staráte vy, přičemž obsluha u plnoautomatického gramofonu spočívá v jednoduchém položení zvolené desky na gramofonový talíř a stlačení jednoho tlačítka.

Kromě těchto dvou typů existují i poloautomatické gramofony, které vyžadují vaši obsluhu v počátečním procesu přehrávání hudby, přičemž ukončení desky již rozeznají, v důsledku čehož umí jednoduše zvednout ramínko a navrátit jej do držáku.

Při tomto dělení gramofonů jde tedy o preference daného uživatele. Někteří milovníci hudby a vinylových desek si totiž tyto přístroje pořizují právě proto, aby se mohli vyžívat v jejich manuální obsluze. Opravdové kouzlo gramofonů totiž tkví v samotném úkonu nasazování ramínka na desku a jeho následném složení.

Gramofon ovládání

Řemínkový pohon versus přímý pohon

Pohon gramofonu patří k nejdůležitějším parametrům vyžadujícím pozornost při koupi toho správného přístroje. Na trhu lze nalézt gramofony se dvěma různými druhy pohonu. Zatímco na jedné straně máme gramofony s tradičním řemínkovým pohonem, jehož motor je připevněn mimo otočný gramofonový talíř gumovým řemínkem, na straně druhé jsou gramofony s přímým pohonem, jehož motor se nachází přímo v konstrukci otočného talíře.

Nejpodstatnějším rozdílem mezi těmito dvěma druhy pohonu gramofonů je jejich výdrž, resp. životnost daných součástek. Zatímco přímý pohon je zkonstruován dostatečně pevně na to, aby odolal časté manipulaci ve formě tzv. skrečování, řemínkový pohon po nějaké době vyžaduje nutnou výměnu samotného řemínku z důvodu opotřebování.

Přímým pohonem tedy většinou disponují DJ gramofony, které jsou určeny pro tvorbu hudby a při vypnutém pohonu umožňují obsluze kroutit talířem i do protisměru bez poškození mechaniky přístroje. Na řemínkový pohon funguje množství gramofonů určených pro běžné uživatele, kteří si chtějí v pohodlí domova poslechnout desky s hudbou oblíbených interpretů.

Řemínkový pohon versus přímý pohon

Ramínko a jeho tvar

Ramínko a jeho kvalita má velký vliv na jakost přehrávaného zvuku. Je to zejména z toho důvodu, že má na starosti usměrňování pohybu přenosky s jehlou po drážkách desky. Nesprávné nastavení ramínka může značně ovlivnit zážitek z poslechu hudby prostřednictvím gramofonu.

Ramínko je většinou přednastaveno ještě ve výrobě, ale časem se může rozladit, což může vést nejen k nepříjemnému zážitku z poslechu, ale také k poškození přehrávaných desek. Zmíněné rozladění může způsobit používání gramofonu, ale také jeho transport z jednoho místa na druhé během stahování či pravidelného úklidu.

U ramínka je třeba si všímat jeho tvaru. Existují totiž gramofony se dvěma různými tvary ramínek. Rovná ramínka jsou z hlediska setrvání v plotýnkové drážce velmi stabilní, což umožňuje přehrávání starších či časem poznačených ploten prostřednictvím gramofonů s takovým druhem ramínka. Nevýhodou je však nižší kvalita zvuku.

Lepší kvalitou přehrávaného zvuku se vyznačují zahnutá ramínka. Ty poznáte je mírným zakřivením nebo případným zahnutím do specifického tvaru písmene „S“. Právě zakřivení ramínka způsobuje, že je produkován zvuk na vyšší kvalitativní úrovni.

Avšak na rozdíl od rovného ramínka se na gramofonech se zahnutým ramínkem nedoporučuje přehrávání starších desek se škrábanci, protože nestabilní ramínko má tendenci vyskakovat z desky. Zahnuté ramínko naleznete zejména na kvalitnějších gramofonech, které mají opravdu výborný zvukový výstup.

Gramofon ramínko a jeho tvar

Přenoska jako nejdůležitější komponenta

Přenoska je snad nejdůležitější součástkou celého gramofonu. Má totiž na starosti produkci zvuku „přečteného“ z vložené vinylové desky, a tedy ve značné míře ovlivňuje nejen výsledný zvuk, ale i uživatele zážitek z poslechu. Známe dva druhy přenosek, přičemž jejich největší rozdíl se i v tomto případě vztahuje na kvalitu produkovaného zvuku.

Krystalová, také známá jako keramická, přenoska je využívána spíše v levnějších modelech gramofonů a při přehrávání je třeba ji pořádně přitlačit na desku, což může potenciálně vést k brzkému opotřebení desky. Disponuje také omezeným frekvenčním rozsahem od 50 do 10 000 Hz.

Elektromagnetická přenoska disponuje lepší a dražší technologií, která frekvenční rozsah posouvá na rozmezí 20 až 20 000 Hz, přičemž celý princip fungování přenosky spočívá ve vyvolávání elektrického proudu měnícího se na signál. Tato technologie je vůči deskám mnohem šetrnější, a tudíž umožňuje pravidelnější přehrávání bez obav o životnost samotných desek či kvalitu produkovaného zvuku.

Tvar a materiál gramofonové jehly

Gramofonová jehla, resp. hrot je součástkou, která přichází do přímého kontaktu s drážkami, což vede k jejímu postupnému opotřebení, a tedy i nutné výměně. O potřebě výměny gramofonové jehly informuje samotný produkovaný zvuk, který vlivem zničené jehly ztrácí na kvalitě.

Materiál použitý k výrobě jehel se odráží na ceně samotného gramofonu. Přístroje vyšší kvality, a tedy i vyšší cenové hladiny, disponují jehlou zhotovenou z diamantu, přičemž ke zhotovení levnějších modelů využívají výrobci méně kvalitní materiály. Rozdíl mezi jednotlivými materiály lze zpozorovat na životnosti konkrétní jehly. Zatímco diamantová jehla dokáže dokonale odehrát až 1 000 hodin, levnější druhy jehel ztrácejí kvalitu zvuku již po 100 hodinách.

Na trhu jsou dostupné gramofony s jehlami různých tvarů. Tento parametr rozhoduje o hloubce ponoru jehly do drážky na deskách. Jehly s kónickým tvarem se nejčastěji využívají na DJ gramofonech a sedí v drážkách desek velmi dobře. Tím pádem se samotný DJ nemusí obávat o potenciální zničení desky vlivem „skřečování“.

Klasické gramofony pro běžné milovníky hudby disponují eliptickou jehlou se špičkou oválného tvaru, která dokáže dokonale snímat signál i s minimálním ponorem do drážky. Kvalita zvuku je v tomto případě zaručena, což se odráží i na vyšší ceně gramofonů s takovým typem jehly.

Specifickým případem jsou jehly tvaru shibata, které se tvarem nacházejí někde na průlomu mezi eliptickými a kónickými. Jejich tvar zaručuje hlubší průnik do deskové drážky, přičemž pravděpodobnost poškození je velmi nízká.

Gramofon tvar jehly

Čím odolnější gramofonový talíř, tím lépe

V rámci tohoto parametru je nejdůležitější přihlížet k materiálu, ze kterého je zhotoven. Rozhoduje totiž o životnosti gramofonu, přičemž jeho výměna v důsledku poškození nepatří mezi nejjednodušší úkony. Mezi nejčastěji používané materiály pro zhotovení gramofonového talíře patří dřevovláknité desky MDF, sklo či akryl.

Nejodolnějším a nejvhodnějším je talíř z litého hliníku, přičemž jeho optimálnost se ukazuje zejména v oblasti hmotnosti přístroje a nízké rezonanční hodnotě. Ideální talíř by měl umožnit přehrání dlouhotrvajících desek (LP) i single desek (SP).

Rychlost otáček souvisí s průměrem přehrávaných desek

Parametr rychlosti otáček má velký vliv na průměr vinylových desek, které bude uživatel schopen přehrát prostřednictvím konkrétního gramofonu. Gramofony s rychlostí 33,3 otáček za minutu přehrají zvuk z desek o průměru v rozmezí 25 až 30 centimetrů, přičemž přístroje s rychlostí 45 otáček za minutu jsou vhodné pro přehrání single desek (SP) o průměru 17,5 až 30 centimetrů.

Pokud sníte o tom, že prohrajete svou starou sbírku desek, vyplatí se investovat do gramofonu s rychlostí 78 otáček za minutu, který je určen pro desky o průměru 25 centimetrů. Většina dnešních gramofonů je schopna přehrát první dvě rychlostní kategorie, přičemž také disponují manuálním přepínačem pro přepínání mezi těmito dvěma rychlostními nastaveními.

Gramofon pro domácí použití

Vyšší cena se postará o lepší kvalitu zvuku

Cena rozděluje gramofony do různých kategorií zejména na základě jednoho a nejdůležitějšího kritéria, kterým je kvalita produkovaného zvuku. Platí totiž, že čím kvalitnější zvuk přístroj přehrává, tím vyšší je jeho cena.

Pro méně náročné uživatele jsou na trhu dostupné méně kvalitní gramofony do 2 500 Kč, které sice nenabízejí vysokou zvukovou jakost, ale jejich výhody tkví v dispozici velkého množství rozličných přehrávačů, jako je MP3 či CD přehrávač, přičemž jejich nedílnou součástí jsou v gramofonu zabudované reproduktory. Z hlediska obsluhy jde mnohdy o poloautomatické gramofony.

Ve střední cenové hladině v rozmezí 2 500 až 7 500 Kč se nacházejí již Hi-Fi gramofony, které nabízejí vyšší kvalitu produkovaného zvuku, avšak tento parametr ve velké míře závisí na celkové zvukové sestavě, kterou byste měli před zakoupením Hi-Fi gramofonu již disponovat.

Pro náročnější uživatele, kteří si potrpí na kvalitě přehrávaného zvuku, jsou na trhu k dispozici gramofony nad 7 500 Kč, přičemž výrobci takových modelů si dávají extrémně záležet nejen na jejich odolnosti, ale i designu. Funkce takových dražších zařízení zahrnují automatické ovládání. V této kategorii lze nalézt kvalitní DJ gramofony s funkcí nastavení rychlosti otáček.

Nejznámější výrobci gramofonů: Audio-Technica, Pro-Ject, Sony či Hyundai

Mezi nejznámější značky gramofonů patří rozhodně jména výrobců kvalitní elektrotechniky, jako je Sencor, Hyundai či Sony, přičemž však není třeba zapomenout ani na značky specializované na zhotovení audiotechniky, jako japonská Audio-Technica či německá Auna.

Opravdu širokou nabídku nejrůznějších designových kousků pro náročnější uživatele má k dispozici rakouský výrobce Pro-Ject, ale pokud toužíte po replice klasického gramofonu, za zmínku stojí značka Crosley, která vyrábí stylové a snadno ovladatelné gramofony za výbornou cenu.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme shrnuli všechny nejdůležitější parametry a faktory, které by měly mít vliv na vaše finální rozhodnutí při výběru správného gramofonu. Několik dodatečných informací jsme sepsali také v sekci otázek a odpovědí. V případě, že jste ani v jedné části článku nenašli to, co jste hledali, a tedy máte stále nezodpovězené otázky, klidně se na nás obraťte v sekci komentářů pod článkem. Snažíme se na ně odpovědět v co nejkratším možném čase.

Pravidelná údržba prodlužuje životnost nejen gramofonů, ale i přehrávaných desek. Údržba funguje zejména na principu čištění desek za pomoci speciálních čističů, přičemž je vhodné pravidelně očistit i součástku, která se desek přímo dotýká, a tedy gramofonovou jehlu. Na tu existuje speciální kartáček zhotovený z uhlíkových vláken. Také je vhodné sledovat kvalitu zvuku, která se může po čase zhoršit vlivem opotřebování některých součástek. Ty je třeba co nejdříve vyměnit, aby nedošlo k potenciálnímu poškození zařízení či přehrávaných vinylových desek.

Jak to již ze samotného slovního spojení vyplývá, jde o převedení zvuku zaznamenaného na desce do novodobé digitální podoby ve formátu MP3, přičemž gramofon umožňuje přesun takových souborů přímo na CD, USB klíč nebo SD kartu. Takto si můžete uchovávat a archivovat nahrávky z desek v udržitelnější verzi.

Gramofony jsou velmi citlivá audio zařízení, která dokáží zaregistrovat i to nejmenší chvění. I proto byste měli volit místo, které není konstantně pod vlivem vibrací. Na kvalitu přehrávaného zvuku také ve značné míře působí rovnost podkladu, což však v mnoha případech zachraňují výškově nastavitelné nožičky na samotném gramofonu. Přesto byste měli volit co nejrovnější místo ve vaší domácnosti, přičemž umístění je vhodné zkontrolovat pomocí vodováhy přiložené na otočný talíř gramofonu.

Cenový trhák

Victrola VSC-580BT

Hi-Fi gramofon s řemínkovým pohonem, rovné ramínko, rychlosti otáček 33/45/78 ot./min., poloautomatické ovládání

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hi-Fi gramofon Victrola upoutá pozornost již hned na první pohled svým designem připomínajícím klasické gramofony kufříkového charakteru. Z tohoto hlediska se přibližuje modelu Crosley Voyager. Tento způsob provedení dodává zařízení nejen na šmrnci, ale také na praktičnosti, protože jeho přenos z jednoho místa na druhé je tímto způsobem mnohem jednodušší. Na druhé straně je nevýhodou fakt, že gramofon nedisponuje průhledným krytem proti prachu, který by jej chránil před nečistotami v době přehrávání desek.

Jak jsme již výše zmínili, jde o klasicky vypadající gramofon, který je obohacen o moderní technologii v podobě bluetooth přijímače, přičemž se na něj lze připojit s jakýmkoli zařízením podporujícím toto rozhraní, a to až z dálky 10 metrů. I v tomto aspektu se shoduje s dalším modelem v našem testu, DJ gramofonem Crosley Voyager. Velkou výhodou je, že v případě aparátu nepodporujícího bluetooth rozhraní může uživatel využít 3,5mm Jack konektor. Na rozdíl od gramofonů Pioneer PLX-500 a již jmenovaného Crosley Voyager však Victrola bohužel nedisponuje USB vstupem.

Nízká pořizovací cena se výrazným způsobem odráží na kvalitě zpracování. Jmenovitě na pohonu, který je řemínkový (jako i v případě gramofonu Denon DP-400). Takový způsob náhonu si z hlediska životnosti a dlouhodobé funkčnosti zasluhuje negativní přívlastek, protože je velmi pravděpodobné, že bude konkrétní součástka vyžadovat častou výměnu. To ovšem závisí na frekvenci používání gramofonu. Zařízení také disponuje rovným ramínkem. Pro tvar konkrétního komponentu je sice příznačná možnost přehrávání starších a obehranějších desek, ale z hlediska kvality produkovaného zvuku se opět projevuje vliv nízké cenové hladiny, ke které gramofon Victrola přísluší. Pro běžné a zejména nenáročné uživatele může být velkým plusem poloautomatické ovládání, které zjednodušuje nastavení zařízení, ale také dopřeje autentický zážitek z obsluhy přehrávače vinylových desek.

Z hlediska poměru ceny a kvality je zařízení hodné koupě, ale i to jen v případě, že jde o méně náročné uživatele, kteří si nepotrpí na produkci zvuku na vysoké úrovni. Aspekt poloautomatického ovládání také není tak růžový, jak se může na první pohled zdát. Gramofon sice disponuje možností automatického startu a autostopu, ale zatímco autostart roztočí desku okamžitě, autostop po skončení desky nezvedne přenosku z desky, což může způsobit možné škrábance na přehrávané desce a opotřebování samotné jehly, která přichází z nosiči do přímého kontaktu. Ovšem v tom asi tkví „kouzlo“ poloautomatického ovládání. Vzhledem k nízké ceně je velkým plusem široký výběr otáčkových rychlostí, ale na druhé straně máme negativum v podobě integrovaného předzesilovače, který evidentně preferuje výšky před zdůrazněním basů.

Pozitíva

Praktický
Poměr ceny a kvality
Výstup pro sluchátka

Negatíva

Špatné basy
Přenoska se nezvedne automaticky po skončení desky

Typ gramofonu: Hi-Fi gramofon ● Druh pohonu: řemínkový ● Ramínko (tvar): rovné ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: poloautomatické ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ne ● Bluetooth: ano (dosah 10 m) ● Protiprachový kryt: ne (pouze přenosný kufřík) ● Barevné provedení: černé ● Rozměry: 353 x 256 x 127 mm ● Hmotnost: 2,85 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(91.8%)