Nejlepší indukční sporáky 2024 + recenze
Indukční sporáky disponují zajímavými funkcemi, které zefektivňují vaření, jsou úsporné a k jejich nezpochybnitelným výhodám patří bezpečnost. Vzhledem k tomu, že mnoho modelů na našem trhu má slušnou kvalitu a vysoký výkon, výběr toho nejlepšího nemusí být jednoduchý. Proto jsme si pro vás připravili srovnávací test indukčních sporáků. Zařadili jsme do něj spotřebiče s nejlepším poměrem mezi výkonem a pořizovací cenou, k nimž patří i vítěz Electrolux LKI564202W, ty pro náročné, a naopak i cenově atraktivní kousky pro méně náročné spotřebitele.
Jaký indukční sporák koupit?
Všechny indukční sporáky, které jsme zařadili do svého testu, se vyznačují dobrou kvalitou zpracování, mají vysoký výkon, zajímavé funkce, nízkou spotřebu elektřiny a jsou dostupné za přiměřenou pořizovací cenu. V jednotlivých recenzích naleznete jejich podrobné hodnocení. Pokud vám ale stačí znát jen základní specifikace, nemusíte se zdržovat jejich čtením. Vše potřebné najdete v následujících popisech tří vybraných modelů.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Electrolux LKI564202W | Zobrazit produkt | |
Vestfrost VC–993 | Zobrazit produkt | |
AEG CIB6645ABM | Zobrazit produkt |
Electrolux LKI564202W
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,84 / 0,75 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 58 l, katalytické samočištění trouby.
Zobrazit více infoPokud hledáte spolehlivý a výkonný indukční sporák za přiměřenou pořizovací cenu, který disponuje spoustou zajímavých funkcí a režimů, doporučujeme vám právě Electrolux LKI564202W. Jedná se o volně stojící model se standardními rozměry a nízkou spotřebou elektřiny, který spadá do energetické třídy A. Nachází se na něm funkce samočištění trouby a více než 10 režimů včetně parního pečení.
Mora I 878 AW
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 1,03 / 0,89 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 70 l, samočištění trouby Eco Clean.
Zobrazit více infoMora I 878 AW je levný indukční sporák s nízkou spotřebou elektřiny, průměrným, ale dostatečným výkonem a multifunkční troubou s pokročilými funkcemi a nadprůměrným objemem. Na tomto modelu nechybí „vychytávky“, jako je samočištění či možnosti programování režimů pečení. Za minus považujeme jen poněkud nižší kvalitu zpracování, což je vzhledem k nízké pořizovací ceně přirozené.
AEG CIB56481BW
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,84 / 0,75 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 58 l, bez funkce samočištění trouby.
Zobrazit více infoIndukční sporák AEG CIB56481BW má vysoký výkon, kvalita zpracování je dobrá, nacházejí se na něm velmi praktické funkce a vyznačuje se nízkou spotřebu elektřiny. Jedná se o dražší spotřebič, na kterém chybí funkce samočištění trouby. Trouba má navíc průměrný objem, což vyvažuje několik pokročilých technologií včetně parního pečení. Tento model proto doporučujeme těm z vás, kteří nepotřebují připravovat velké množství jídla najednou, avšak potrpí si na rychlé a úsporné vaření.
Hodnocené parametry
Naše testy nejsou zaměřené pouze na recenzování produktů, ale také na jejich srovnání. Právě na základě srovnání si totiž můžete udělat lepší představu o tom, který z vybraných modelů je vhodný přímo pro vás. Abychom mohli tento úkol splnit co možná nejzodpovědněji, stanovili jsme si nejdůležitější parametry, o které jsme se následně opírali při samotném hodnocení indukčních sporáků.
Od recenzí nejlepších indukčních sporáků vás dělí už jen pár řádků, na kterých vám chceme vysvětlit, jak a podle čeho byly spotřebiče do našeho testu vybírány. Podstatný pro nás byl zejména poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou, proto jsme se zaměřili na produkty od ověřených a spolehlivých značek Electrolux, Mora, AEG, Bosch a Gorenje.
Neméně důležitou podmínkou bylo to, aby vybrané indukční sporáky splňovaly požadavky běžného spotřebitele. V tomto směru jsme se orientovali podle zkušeností uživatelů a recenzí na známých portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz, okay.cz či datart.cz.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze indukčních sporáků
Rozdíly mezi indukčními sporáky nejsou na první pohled zásadní. Při jejich podrobnějším srovnání se však určité odlišnosti najdou. Do svého testu jsme zařadili modely, které jsou dostatečně výkonné, neboť právě výkon rozhoduje o funkční stránce těchto spotřebičů. Najdete v něm několik modelů, které vynikají poměrem mezi cenou a výkonem, ale i ty dražší pro náročné a levnější pro ty, kteří hledají základní sporák. Naše hodnocení probíhalo bez zásahu třetích stran, recenze jsou 100% nezávislé a popisují skutečnou kvalitu a vlastnosti vybraných produktů.
Electrolux LKI564202W
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,84 / 0,75 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 58 l, katalytické samočištění trouby.
Prohlédnout nejlepší nabídkuElectrolux LKI564202W je volně stojící indukční sporák, který má vysoký výkon, nízkou spotřebu elektřiny, zajímavé funkce a snadno se ovládá. Jeho doménou je cena přiměřená výkonu a funkcím a velmi dobrá kvalita zpracování.
Indukční sporák Electrolux LKI564202W má standardní rozměry cca 85 × 50 × 60 cm. Jedná se o volně stojící model, který spadá do energetické třídy A. Jeho celkový příkon dosahuje cca 10 000 W a spotřeba elektřiny na jeden cyklus pečení bez ventilátoru činí 0,85 kWh. S ventilátorem spotřebuje pouze 0,75 kWh.
Indukční varnou desku tvoří čtyři varné zóny s přesným a snadným ovládáním. Dvě z nich s výkonem od 1 400 do 2 500 W mají průměr 140 mm. Střední, 180mm zónu můžete regulovat od 1 800 do 2 800 W, zatímco tu největší o průměru 210 mm od 2 300 až do 3 600 W. Z hlediska výkonu proto můžeme tento model srovnat se sporákem AEG CIB56481BW.
Elektrická trouba s osvětlením má 58 l, je vybavena ventilátorem i kruhovým topným tělesem a disponuje 10 režimy včetně grilu. K plusům řadíme teleskopické výsuvy a funkci samočištění trouby katalýzou. Doplňky, které naleznete v balení, hodnotíme jako standardní. Jedná se o jeden perforovaný plech AirFry tray, jeden smaltovaný plech na pečení a jeden k zachycování mastnoty či jiných nečistot a chromovaný rošt. Electrolux LKI564202W nás zaujal také doplňkovými funkcemi. První z nich je SteamBake, tedy parní pečení, které je ideální pro přípravu domácího pečiva nebo zavařování.
Troubu využijete také jako alternativní sušičku ovoce, zeleniny, hub či bylinek při teplotě v rozmezí od 50 do 100 °C. Za zmínku stojí i speciální perforované plechy AirFry, které zajišťují rovnoměrné propékání pokrmů, navíc je v nich zapotřebí použít podstatně menší množství oleje.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Příkon = cca 10 000 W ● Spotřeba elektřiny = 0,84 / 0,75 kWh ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 58 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění = katalytické ● Rozměry = 85,8 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 49 kg
Mora I 878 AW
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 1,03 / 0,89 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 70 l, samočištění trouby Eco Clean.
Prohlédnout nejlepší nabídkuMora I 878 AW je cenově dostupný indukční sporák s nadstandardně objemnou troubou a až překvapivě štědrou nabídkou programů a technologických vychytávek. Spotřeba elektřiny je nízká a má vysoký výkon, jedinou výraznější nedokonalostí je poněkud nižší kvalita zpracování.
Sporák Mora I 878 AW s indukční varnou deskou patří do energetické třídy A. Z hlediska spotřeby jde o opravdu úsporný model, jelikož i přes nadstandardní, až 70l objem trouby na jeden cyklus spotřebuje jen 1,03 / 0,89 kWh elektřiny. Jedná se o další volně stojící spotřebič se standardními rozměry 85 × 50 × 60 cm. Praktickým detailem je úložný prostor na plechy v jeho spodní části.
Indukční varná deska je tradičně tvořena čtyřmi varnými zónami o průměru 165 mm (2×), 185 mm a 205 mm. Její výkon, který můžete regulovat od 1 400 do 2 000 W, hodnotíme jako průměrný, ale dostačující. K nezpochybnitelným pozitivům řadíme jednoduché ovládání, digitální dotykový časovač a kontrolku zbytkového tepla varných zón.
U modelu Mora I 878 AW nás zaujala také objemná, až 70l trouba s osvětlením. Nachází se v ní ventilátor i kruhové topné těleso, celkem disponuje 11 režimy, což je o něco více než v případě našeho vítězného sporáku Electrolux LKI564202W, teplotu na ní můžete regulovat od 50 do 275 °C a je vybavena velmi šikovnými funkcemi, např. rychlým předehřátím, ohřevem talířů, funkcí rozmrazování a samočištěním Eco Clean pomocí horké páry.
K plusům dále patří výsuvné teleskopické rošty, velký gril s výkonem 2 700 W, dvířka s tlumením při zavírání, která zůstávají chladná během celého procesu pečení, a možnost programování doby režimů pečení. Naopak za výraznější negativum považujeme nižší kvalitu zpracování. Spotřebič váží necelých 40 kg, což je jasná známka toho, že je poněkud „křehčí“. Dodávané příslušenství, které zahrnuje rošt, klasický a XXL plech, je i v tomto případě standardní.
Hodnocení ve výši 92 % na portálu Heureka hovoří za vše. Na tomto indukčním sporáku od značky Mora si spotřebitelé pochvalují bezproblémový chod, dostatečně vysoký výkon, množství funkcí, velký objem trouby, nízkou spotřebu elektřiny a nenáročnou obsluhu. Několik negativních zkušeností souvisí s nižší kvalitou zpracování, méně citlivým senzorem na dotykovém ovládání indukční desky či nesrozumitelným návodem.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Příkon = 1 400 W ● Spotřeba elektřiny = 1,03 / 0,89 kWh ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 70 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění trouby = Eco Clean ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg
AEG CIB56481BW
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,84 / 0,75 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 58 l, bez funkce samočištění trouby.
Prohlédnout nejlepší nabídkuAEG CIB56481BW je poněkud dražší model s dobrou kvalitou zpracování, průměrně objemnou troubou a nadstandardně vysokým výkonem. Jedná se o další úsporný indukční sporák, který ocení i náročnější spotřebitelé.
Indukční sporák AEG CIB56481BW patří do energetické třídy A, jeho příkon činí cca 10 000 W a spotřeba při pečení v závislosti na zvoleném režimu 0,84 nebo 0,75 kWh. Benefitem je, že ho můžete zapojit do sítě s napětím 230 nebo 380 V. I tento spotřebič spadá do kategorie volně stojících modelů o standardních rozměrech 85,8 × 50 × 60 cm. Jeho hmotnost dosahuje 49 kg.
Na indukční varné desce naleznete čtyři varné zóny. Dvě z nich mají průměr 140 mm a výkon od 1 400 do 2 500 W. Střední zóna s výkonem 1 800 až 2 800 W má 180 mm a největší o průměru 210 mm můžete regulovat od 2 300 až do 3 600 W, čímž je tento model srovnatelný se sporákem Electrolux LKI564202W.
Trouba u modelu AEG CIB56481BW má průměrný objem (58 l) a je vybavena až třemi topnými tělesy a ventilátorem, což zajišťuje velmi efektivní a rovnoměrné pečení pokrmů. Celkem na ní najdete 11 režimů. I tento model disponuje teleskopickými výsuvy, které jsou vylepšené o možnost uzamčení roštů. Menším zklamáním je absence funkce samočištění, která se nachází i u levnějšího indukčního sporáku Mora I 878 AW.
Kromě tradičních funkcí tento model disponuje např. technologií SteamBake, tedy parním pečením, které je ideální pro přípravu pečiva, koláčů nebo zdravé „vaření“. Horkou páru využijete také při zavařování. Ve spodní části sporáku naleznete úložný prostor na plechy a rošt, které jsou součástí dodávky. Příslušenství zahrnuje konkrétně jeden chromovaný rošt, jeden perforovaný plech AirFry tray na rovnoměrné pečení s menším množstvím oleje a dva smaltované plechy na pečení nebo zachycování mastnoty. Zajímavým detailem je možnost zasunutí ovládacích knoflíků, což je estetické, ale také praktické řešení, které oceníte hlavně z hlediska údržby. Z doplňkových funkcí nás zaujalo chlazení, které udržuje všechny vnější části trouby chladné.
Indukční varný sporák AEG CIB56481BW není spotřebiteli hodnocen příliš často. Recenze, které jsme našli, lze spočítat na prstech jedné ruky. Všechny z nich jsou však výhradně pozitivní. Uživatelé oceňují vysoký výkon, možnost zapojení do 230V i 380V sítě, funkci parního pečení a zasouvací ovládání. Negativně vnímají jen vyšší pořizovací cenu.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Příkon = cca 10 000 W ● Spotřeba elektřiny = 0,84 / 0,75 kWh ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 58 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění = ne ● Rozměry = 85,5 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 49 kg
Gorenje GEIT6C60XPG
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,94/0,81 kWh, počet varných zón 4, objem trouby 71 l, samočištění trouby AquaClean.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZnačka Gorenje přináší v rámci jednoho zařízení kombinaci elektrického indukčního sporáku a multisystémové trouby, které jsou z výkonnostního hlediska s maximálním příkonem 10 500 wattů na optimální úrovni. Jelikož spotřebič přísluší do energetické třídy A, úspornost sporáku je více než uspokojivá. Nehledě na efektivnost indukčního sporáku, jde o zařízení, které se bude svou nerezovou barvou s černými aplikacemi vyjímat v nejedné moderně zařízené kuchyni.
Multifunkční spotřebič Gorenje disponuje mnoha vlastnostmi, které jsou hodné zmínky. V první řadě začneme indukční sklokeramickou varnou deskou, kterou sice nelze zajistit proti poškození příklopem, ale vyniká schopností zahřát jen dno pánve či hrnce, zatímco ostatní povrchy zůstávají chladné a bezpečné na dotek. Teplotu lze nastavit jedním dotykem. Velkou výhodou je propojenost mezi čtyřmi varnými zónami, což usnadňuje vaření v nadrozměrných hrncích. Přemostění mezi dvěma samostatnými hořáky se dá aktivovat jedním dotykem.
Trouba je v tomto případě zhotovena z mimořádně odolného smaltu, přičemž tepelná úprava funguje na principu topného tělesa a ventilátoru. Trouba na pečení je také vybavena dvířky se dvěma skly a jednou reflexní vrstvou, které lze díky funkci GentleClose tlumeně zavřít bez obav o poškození v důsledku silného zabouchnutí dvířek. S objemem 71 litrů se řadí mezi nadstandardní trouby, které jsou vhodné do domácností, kde se peče ve velkém a na pravidelnější bázi. Praktičnost dodávají zejména teleskopické výsuvy na plechy a osvětlení trouby.
Co však rozhodně v souvislosti s pečicí troubou potěší, je široká nabídka 11 programů. Kromě grilování a rozmrazování je k dispozici také program pro zdravé fritování AirFry či program pro optimální cirkulaci vzduchu MultiAir. Speciální dynamika proudění vzduchu navíc vytváří vynikající podmínky pro profesionální pečení, a to na jedné i více úrovních současně. Indukční sporák Gorenje je také vybaven bezpečnostními prvky v podobě dětské pojistky a ukazatele zbytkového tepla. Ovládání je zjednodušeno zejména přítomností displeje.
Kromě velkého počtu různých programů se může spotřebitel těšit i na dodatečné příslušenství, které je k dispozici v rámci balení, a to ve formě dvou pečicích plechů a jednoho roštu. Zatímco se spotřeba elektrické energie na jeden cyklus u programu s ventilátorem pohybuje na úrovni 0,81 kWh, program bez použití ventilátoru „sežere“ na jeden cyklus 0,94 kWh. Oba údaje mírně přesahují standard, ale stále je možné hovořit o úsporném spotřebiči.
Typ: elektrický indukční sporák ● Energetická třída: A ● Příkon: 10 500 W ● Spotřeba elektřiny: 0,94/0,81 kWh ● Počet varných zón: 4 ● Vnitřní objem trouby: 71 l ● Systém tepelné úpravy: ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění: AquaClean ● Rozměry: 85 x 60 x 60 cm ● Hmotnost: 46,1 kg
Další zajímavé produkty
I když není možné, abychom na 100 % vyhověli každému z vás, můžeme se o to alespoň pokusit. Právě proto jsme si pro vás připravili ještě několik dalších, alternativních produktů. V následujících odstavcích naleznete krátké popisy i naše hodnocení indukčních sporáků, které nás zaujaly cenou, výkonem, kvalitou či funkcemi.
Electrolux LKI64020AX doporučujeme všem, kteří hledají indukční sporák s velkou troubou, jejíž objem činí až 73 l. Tento model na druhou stranu spotřebuje poměrně málo elektřiny, neboť patří do energetické třídy A. Varné zóny mají tradiční průměr 140, 180 a 210 mm a jejich výkon je dostatečně vysoký. Z funkcí nás zaujal např. režim sušení, grilování či technologie SoftClosing, která zajišťuje důkladné uzavření dvířek.
Indukční sporák AEG CIB6442BBM patří k poněkud dražším spotřebičům. Varná deska dosahuje až 3 600 W, což znamená, že se jedná o nadprůměrně výkonný model. Elektrická trouba má velký objem, který činí až 73 l, a je vybavena sedmi funkcemi. K plusům dále patří energetická třída A, která zajišťuje nízkou spotřebu elektřiny, tepelná úprava tvořená ventilátorem a kruhovým topným tělesem, uzamykatelné teleskopické výsuvy a zasouvací otočné knoflíky.
Gorenje EIT5355WPG je další indukční sporák s nadstandardním výkonem. Nejmenší varná zóna dosahuje 1 600 a obvyklé po 2 000 W. Vnitřní objem trouby je 70 l, jelikož však i tento spotřebič patří do energetické třídy A. Na sporáku se nachází několik praktických funkcí včetně elektrického grilu, zasouvacích knoflíků či elektronického časovače.
Indukční sporák AEG CIB6645ABM je téměř k nerozeznání od svých kolegů z dílny stejného výrobce. Má vysoký příkon, a to 10 900 W, a tudíž i vysoký výkon, patří do energetické třídy A, takže je úsporný, nachází se na něm velká, 73l trouba a je vybaven sedmi režimy pečení. Výjimečná je zejména funkce parního pečení, AirFry ke smažení s minimálním množstvím oleje a Hob2Hood, která při vaření na desce automaticky spustí odsávání par.
Jako poslední jsme pro vás vybrali indukční sporák Amica SIS 512 TCX. Ve srovnání s ostatními spotřebiči jde o poněkud méně výkonný model, který je však úsporný a dostupný za zajímavou pořizovací cenu. Elektrická trouba s 12 funkcemi má menší objem, který představuje 65 l, nachází se v ní ventilátor a potěší také možnost nastavit dobu pečení.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Pokud je produkt mezi spotřebiteli oblíbený, do jisté míry to vypovídá o jeho kvalitě a výkonu. Které spotřebiče patří v současnosti k nejpopulárnějším? To si můžete ověřit prostřednictvím následující tabulky nejprodávanějších indukčních sporáků na portálu Heureka, kterou pro vás, v závislosti na situaci na našem trhu, průběžně aktualizujeme.
Návod, jak vybrat indukční sporák
Při nákupu nového spotřebiče do domácnosti se můžete orientovat podle nezávislých a uživatelských recenzí, případně míry prodejnosti. Důležité je však také to, abyste znali alespoň základní parametry, ke kterým je třeba přihlížet. Právě proto jsme si pro vás připravili návod na výběr toho nejlepšího indukčního sporáku.
Předtím než se podíváme na jednotlivé parametry, je nutné vysvětlit, jaké spotřebiče se za tímto názvem ukrývají. Sporáky se obecně dělí podle toho, jaký je zdroj jejich tepla. Proto rozlišujeme sporáky plynové, elektrické a kombinované (elektrická trouba + plynová varná deska). Elektrické modely se dále dělí na ty s litinovými varnými plotnami, sklokeramickou varnou deskou a sklokeramickou indukční varnou deskou. Když tedy mluvíme o indukčním nebo indukčním sklokeramickém sporáku, máme na mysli spotřebič napájený elektřinou, na kterém se nachází varná deska s indukční technologií.
- Umístění sporáku
- Rozměry
- Technické parametry na energetickém štítku
- Napájení a příkon
- Parametry indukční varné desky
- Funkce indukční varné desky
- Parametry elektrické trouby
- Funkce, režimy a doplňky elektrické trouby
- Cena a ověření výrobci
Umístění sporáku
Na výběr máte vestavné a volně stojící sporáky. To, jestli se rozhodnete pro první, nebo druhou možnost, je jen na vás. Rozhodujícím faktorem jsou zejména prostorové možnosti vaší kuchyně. Výhodou volně stojících modelů je, že je můžete umístit kdekoli, jelikož nejsou „závislé“ na ostatním nábytku či spotřebičích. Volně stojící sporáky jsou na druhé straně za všech okolností jedním spotřebičem. To znamená, že pokud dojde k neopravitelné poruše na troubě nebo varné desce, můžete vyhodit celý spotřebič.
Vestavné indukční sporáky jsou zpravidla dva samostatné spotřebiče – trouba a varná deska –, které můžete umístit i odděleně. Toto řešení je rovněž velmi estetické a praktické z hlediska šetření prostoru. Pokud už máte kuchyň „vyskládanou“, nemusí být jednoduché najít kousek, který do ní zapadne. Z našeho pohledu je proto toto řešení vhodné zejména pro ty z vás, kteří svoji vysněnou kuchyni teprve navrhují.
Rozměry
S umístěním sporáku souvisí i jeho rozměry. Indukční modely jsou tradičně dostupné ve dvou standardizovaných šířkách. První možností jsou sporáky o šířce 50, druhou ty o šířce 60 cm. V domácnostech se nejčastěji setkáte s 60cm modely, protože poskytují objemnější troubu a prostornější varnou desku. Pokud hledáte kousek do stísněné kuchyně či na chalupu, poohlédněte se po slim indukčních sporácích o šířce 50 cm. Výška se téměř vždy pohybuje kolem 85 cm, což je totožné s klasickou kuchyňskou linkou, a hloubka zase od 50 do 60 cm.
Technické parametry na energetickém štítku
Všechny důležité technické parametry naleznete na energetickém štítku. Proto vám doporučujeme, abyste se při výběru orientovali hlavně podle něj. Na následujících řádcích se podíváme na všechny specifikace, které se nacházejí na energetickém štítku a které jsou důležité zejména z hlediska energetické náročnosti, ale také funkční stránky spotřebiče.
Typ trouby
V levém horním rohu energetického štítku se nachází informace o zdroji tepla trouby, který daný sporák využívá. V případě indukčních modelů půjde vždy o elektřinu, tento údaj zmiňujeme jen pro lepší orientaci.
Energetická třída
Nemůžete ji přehlédnout. Nachází se ve středu energetického štítku. Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, protože právě energetická třída rozhoduje o skutečné spotřebě energie. Elektrické, a tudíž i indukční sporáky mohou spadat do třídy A+++, A++, A+ či A až D. Áčko se třemi plusy je nejekonomičtější třída, naopak „D“ je nejméně úsporná, proto vám doporučujeme sáhnout po kousku ze tříd A až A+++.
Spotřeba elektřiny
Spotřeba elektřiny je na energetickém štítku uváděna pouze pro troubu, nikoli varnou desku. Upozorňujeme, že v tomto směru energetická třída nehraje příliš velkou roli. Spotřeba trouby je totiž přímo úměrná jejímu objemu. Sporák z energetické třídy A s objemnější troubou tedy může spotřebovat více elektřiny než ten ze třídy D s menší troubou. Pokud je sporák vybaven troubou s ventilátorem, na štítku naleznete dvě informace:
- Spotřeba elektřiny na jeden cyklus u programu bez ventilátoru – u sporáků z energetické třídy A a trouby o objemu cca 60 l spotřeba činí max. 0,89 kWh (spotřeba bez ventilátoru je vždy vyšší).
- Spotřeba elektřiny na jeden cyklus u programu s ventilátorem – za standard lze označit spotřebu kolem 0,75 kWh.
Objem trouby
Specifikacím, které souvisejí s troubou, se budeme věnovat za chvíli. Její objem je však uváděn na energetickém štítku, na něj se proto podíváme hned teď. Jak bylo zmíněno na předchozích řádcích, objem trouby přímo souvisí se spotřebou indukčního sporáku. Proto vám nedoporučujeme sáhnout po zbytečně velkém kousku. Při výběru se orientujte podle počtu členů domácnosti a množství jídla, které obvykle připravujete naráz.
- Trouby o objemu do 45 l jsou vhodné k přípravě jídla pro 1–2 osoby.
- Trouby o objemu 45 až 70 l lze označit za klasiku, jsou ideální pro dvou- až čtyřčlenné domácnosti.
- Pokud pečete opravdu ve velkém, sáhněte po troubě o objemu od 70 l výše.
Napájení a příkon
Příkon je nejdůležitější parametr, který souvisí se skutečným výkonem indukční varné desky. Příkon většiny sporáků k domácímu použití se pohybuje od 5 000 do 13 000 W. Pokud nepotřebujete extrémně výkonnou desku, vystačíte si s modelem, který má příkon kolem 8 000 až 9 000 W. Za dostatečně výkonné (a tudíž rychlé) lze označit spotřebiče s příkonem v rozmezí od 8 000 do 10 000 W. Celkem 11 000 a více wattů mají profesionální sporáky, resp. ty, které se z hlediska výkonu vyrovnají těm profesionálním.
S příkonem souvisí i napájení. Klasické sporáky s troubou a indukční varnou deskou je zpravidla nezbytné napojit na třífázový střídavý proud 380–400 V. Elektrické modely s indukční varnou deskou, která se skládá ze dvou, max. tří varných zón, lze výjimečně napojit i na dvoufázový proud 220 V. Tento parametr si vždy ověřte v návodu nebo produktovém listu daného spotřebiče.
Parametry indukční varné desky
Indukční varná deska je vlastně tím, co proměňuje „obyčejný“ elektrický sporák ve sporák indukční. Proto se jedná o asi nejdůležitější část celého spotřebiče. V první řadě se zaměřte na počet varných desek. Na výběr máte desky se:
- čtyřmi varnými zónami – pro 3 až 4 osoby,
- třemi varnými zónami – pro 2 až 3 osoby,
- dvěma varnými zónami – pro 1 až 2 osoby,
- šesti až sedmi varnými zónami – ideální, ale podstatně dražší řešení pro vícečlenné domácnosti nebo komerční provozy.
Dalším důležitým parametrem je průměr varných zón, se kterým souvisí i jejich výkon, tedy rychlost, jakou „pracují“. V tomto směru je třeba zmínit, že spotřeba indukčních sporáků je ve srovnání s těmi elektrickými zpravidla menší. Názory na to, zda jsou úspornější než desky plynové, se liší.
- Malé varné zóny o průměru 120 mm: 1 000 – 1 200 W.
- Střední varné zóny o průměru kolem 180 mm: 1 500 – 1 700 W.
- Velké varné zóny o průměru 210 mm: od 2 300 do 3 600 W.
Funkce indukční varné desky
Varné desky nebývají vybavené velkým počtem funkcí. Zaměřte se zejména na ovládání, tedy zda se na sporáku nachází dotykový panel, nebo klasická mechanická tlačítka a knoflíky. Zajímavá je možnost zasunutí ovládacích prvků do sporáku. Jednou z běžných funkcí je elektronický časovač. Nastavíte si na něm požadovanou dobu vaření, po které se daná varná zóna vypne automaticky. Téměř na každém indukčním sporáku naleznete kombinované zóny, které slouží k vaření v XXL hrncích či pánvích.
Z pokročilejších funkcí můžeme zmínit propojení desky s digestoří, která je řízena automaticky v závislosti na aktuálním množství páry, jež vychází z hrnců. K bezpečnostním prvkům, které by se měly nacházet na každém sporáku, patří kontrolky zbytkového tepla a dětská pojistka na ovládacích prvcích.
Parametry elektrické trouby
U trouby, která bude v případě indukčního sporáku vždy elektrická, je nutné přihlížet k úpravě tepelného systému, objemu, o kterém jsme hovořili výše, vnitřním rozměrům a jejímu tvaru.
Úprava tepelného systému
- Horkovzdušné trouby s ventilátorem: Ventilátor vzduch neohřívá, pouze rozhání uvnitř trouby. Proto nefunguje bez zapnutého dolního/horního ohřevu, v důsledku čehož není možné pokrmy péct na více než dvou patrech. Minusem je i míchání pachů. Naopak pozitivní vlastností je nižší pořizovací cena.
- Horkovzdušné trouby s kruhovým topným tělesem: Cirkulace vzduchu je lepší, protože kruhové těleso ho do trouby vhání již ohřátý. Plusem je také to, že jídlo můžete připravovat na několika patrech najednou, přičemž nedochází k míchání pachů. Nevýhodou této alternativy je vyšší pořizovací cena.
- Trouby bez ventilátoru a kruhového topného tělesa: Sáhnete-li po vysloveně levném indukčním sporáku, je možné, že nebude vybaven ani jednou ze zmíněných možností.
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry nejsou důležité z hlediska velikosti a objemu. Rozhodují o tom, jaké plechy či rošty můžete v troubě použít. Pokud se chystáte s novým sporákem nakoupit i nové příslušenství, tento parametr pro vás není obzvlášť důležitý. Pokud chcete využívat to staré, určitě si ověřte, zda bude „pasovat“ do daného spotřebiče.
Tvar
Na výběr máte trouby s klasickým, hranatým tvarem nebo ty oválné. Oválné elektrické trouby fungují podobně jako tradiční kamna na dřevo, která jsou pověstná výbornou a rovnoměrnou cirkulací tepla po celém prostoru.
Funkce, režimy a doplňky elektrické trouby
Na funkce, režimy a doplňky elektrických trub u indukčních sporáků se podíváme samostatně, protože jich existuje poměrně mnoho. Nejprve vám představíme klasické funkce, se kterými se setkáte běžně. Následně si povíme více o samočištění, které usnadňuje údržbu a má příznivý vliv na životnost spotřebiče.
- Gril: Tento režim nenajdete jen u vysloveně levných indukčních sporáků. V podstatě jde o základ, bez kterého si nepřipravíte křupavé masíčko ani pizzu.
- Otočný rožeň: Slouží k pečení masa. Nejde o běžný doplněk, proto se s ním setkáte spíše u dražších modelů.
- Osvětlení: Nachází se na drtivé většině spotřebičů. Opět platí, že u těch nejlevnějších může chybět.
- Rozmrazování: Určitě přežijete i bez rozmrazování, avšak jeho přítomnost není k zahození. Tento režim využijete při šetrném rozmrazování potravin nebo při jejich sušení.
- Sušení: Chcete-li troubu využít jako alternativní sušičku ovoce, zeleniny, bylinek či hub, sáhněte po modelu s touto funkcí. Při výběru si všímejte možnosti regulace teploty. Za dostatečné rozmezí považujeme 50 až 100 °C.
- Pečení s párou: Do trouby nalijete trochu vody, která je během procesu pečení přeměněna na páru. Tato funkce je velmi oblíbená, jelikož slouží k šetrné a zdravé přípravě jídla, které si uchovává vysoký podíl živin. Pečení s párou ocení i všichni milovníci domácího pečiva, kterému pára přidává na objemu a chutnosti.
- Integrovaná tepelná sonda: Pokud využíváte teploměr k měření teploty uvnitř pokrmů, zejména masa, tento doplněk si zamilujete. Jedná se o teploměr, který je propojený se sporákem a aktuální teplotu připravovaného jídla zobrazuje na jeho displeji.
- Teleskopické výsuvy: Jde o speciální mechanismus, který zajišťuje plynulejší a pomalejší vysouvání plechu či roštu z trouby. Nepřehlédněte údaj o tom, zda daná trouba disponuje teleskopickými výsuvy jen na jedné, nebo všech třech až čtyřech úrovních.
- Uzamčení výsuvů: Tuto bezpečnostní funkci najdete hlavně na sporácích s teleskopickými výsuvy.
- Chladná dvířka: Dvířka trouby s touto funkcí zůstávají chladná po celou dobu přípravy jídla.
Samočištění trouby
Spotřebiče s funkcí samočištění vám můžeme vřele doporučit. Jedná se o velmi efektivní formu údržby trouby, která prodlužuje její životnost a šetří váš čas. Na výběr máte:
- Samočisticí trouby na principu pyrolýzy: Teplota v troubě se při samočištění zvýší nad 500 °C. Všechny nečistoty jsou spáleny, po skončení režimu tudíž stačí setřít popel.
- Samočisticí trouby na principu katalýzy: Jde o stejný princip jako při pyrolýze. V tomto případě nedochází k nahřátí celé trouby, ale pouze jejích stěn. Minusem je kratší životnost této technologie.
- Trouby s parním samočištěním: Jedná se o velmi jednoduchý a efektivní způsob čištění pomocí páry. Do trouby vložíte nádobku s vodou, ze které je „vyrobena“ pára. Po skončení samočištění stačí spotřebič otřít vlhkou utěrkou. S touto funkcí se setkáte pod názvy Eco Clean či AquaClean.
Vyšší cena, vyšší kvalita
Indukční sporáky patří k dražším spotřebičům. Se stoupající popularitou však postupně klesá jejich pořizovací cena. Kvalitní kousky z energetické třídy A s dostatečným, ale ne nejvyšším výkonem seženete od 12 000–15 000 Kč. Pokud potřebujete opravdu výkonný model, poohlédněte se v nabídce sporáků za cenu od 17 000 Kč výše. Vysloveně levné indukční sporáky za méně než 12 000 Kč většinou zaostávají z hlediska výkonu. Jejich příkon se pohybuje kolem 8 000 – 9 000 W, což znamená, že max. výkon varných zón zpravidla nepřekračuje 2 800 W. Pokud naopak chcete vlastnit kvalitní, výkonný a úsporný spotřebič se spoustou pokrokových funkcí a doplňků, připravte si alespoň 22 000 – 25 000 Kč.
Spolehlivé jsou sporáky AEG, Electrolux, Bosch i Gorenje
Indukční sporáky naleznete v nabídce více spolehlivých výrobců. Určitě vám doporučujeme sáhnout právě po spotřebiči ověřené značky. U něj máte totiž jistotu, že se nerozpadne po roce používání, nebude spotřebovávat nadměrné množství elektřiny, bude vybaven alespoň základními bezpečnostními prvky a jeho výkon bude dostačující pro většinu běžných spotřebitelů.
K populárním, ale poněkud dražším patří indukční sporáky AEG, Electrolux, Bosch a Mora. Pokud si vystačíte s méně výkonným kouskem, poohlédněte se v nabídce výrobců Gorenje nebo Beko. A někde uprostřed se nacházejí např. indukční sporáky Amica.
Otázky a odpovědi – FAQ
Zajímají vás informace o konkrétních modelech, které se nedostaly do našeho testu indukčních sporáků? Nemáte jasno v tom, jaký výkon spotřebiče je dostatečně vysoký pro vaše potřeby, narazili jste na zvláštní funkci a nevíte, jak funguje v praxi? V případě jakýchkoli otázek souvisejících s indukčními sporáky se nás neváhejte zeptat v diskuzi pod článkem. Vaše komentáře průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně odpovídat co možná nejdříve.
Jsou indukční varné desky efektivnější než ty elektrické a plynové?
Jaké hrnce a pánve můžu použít na indukčním sporáku?
Jaké jsou nevýhody vaření na indukčním sporáku?
AEG CIB6441ABM
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,95 / 0,82 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 73 l, s funkcí samočištění trouby.
Prohlédnout nejlepší nabídkuAEG CIB6441ABM je další indukční sporák z vyšší cenové kategorie, který má vysoký výkon a disponuje zajímavými funkcemi. Patří k energeticky úsporným modelům a k zahození není ani jeho design a trouba s XXL objemem.
I model AEG CIB6441ABM patří do energetické třídy A. V praxi spotřebuje 0,95 kWh v případě cyklu pečení bez ventilátoru a 0,82 kWh s ventilátorem, což je vzhledem k 73litrové troubě opravdu málo. Energetickou náročnost snižuje také vysoká efektivita varné desky se čtyřmi varnými zónami.
Největší zóna má standardní průměr 210 mm a její max. výkon dosahuje 3 600 W. Na sporáku se dále nacházejí dvě střední zóny o průměru 180 mm a s výkonem do 2 800 W a malá varná zóna o průměru 140 mm a s max. výkonem 2 500 W. Model AEG CIB6441ABM se proto řadí k podobně výkonným modelům, jakými jsou Electrolux LKI564202W či AEG CIB56481BW.
Trouba u tohoto spotřebiče je vskutku obrovská, jelikož její vnitřní objem činí 73 l. Je vybavena ventilátorem i kruhovým topným tělesem, teleskopickými výsuvy a všemi tradičními režimy včetně grilu a rozmrazování. K plusům řadíme skleněná dvířka s XXL rozměry, skrze která můžete pohodlně sledovat právě připravovaný pokrm.
Součástí příslušenství je i speciální perforovaný plech AirFry, který je ideální k rovnoměrnému pečení bez nebo jen s malým množství oleje. V balení dále naleznete klasický velký plech a rošt, což je jakýmsi nepsaným standardem.
Indukční sporák AEG CIB6441ABM je podle spotřebitelů skvělý produkt. K pozitivům řadí multifunkční troubu, vysoký výkon, rychlost varné desky, nenáročnou údržbu a pokrokové bezpečnostní funkce. Naopak negativně vnímají vyšší pořizovací cenu originálního příslušenství, tedy např. plechů.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Spotřeba elektřiny = 0,95 / 0,82 kWh ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 73 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění = ano ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 55 kg
Bosch HLS59D320
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,89 / 0,79 kWh, čtyři varné zóny, objem trouby 66 l, samočištění trouby Eco Clean.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud hledáte vcelku výkonný a kvalitní indukční sporák se spoustou pokrokových funkcí a technologií, Bosch HLS59D320 s nízkou spotřebou elektřiny je vhodný přímo pro vás. Jediným zásadnějším negativem je – podobně jako u modelu AEG CIB56481BW – vysoká pořizovací cena.
Bosch HLS59D320 patří do úsporné energetické třídy A. I přes vysoký příkon 10 900 W spotřebuje jen 0,89 kWh elektřiny při standardním cyklu pečení a 0,79 kWh v případě pečení s ventilátorem. K úspoře energií přispívá technologie PowerManagement, díky které můžete nastavit max. příkon varné desky. Praktickým detailem je také ukazatel spotřeby energie.
Sklokeramická indukční varná deska se čtyřmi varnými zónami má vcelku vysoký výkon. Max. výkon dvou středních zón činí 1 800 W, nejmenší zóna dosahuje 1 400 W a ta největší 2 200 W. Celkově máte k dispozici až 17 stupňů regulace výkonu. K plusům řadíme také tzv. CombiZone, tedy možnost spojení dvou varných zón dohromady.
Deska nás zaujala i funkcemi. Je vybavena senzorovým ovládáním DirectSelect, samostatným časovačem pro každou zónu, funkcí QuickStart pro rychlejší nástup výkonu a možností restartování. Za zmínku dále stojí funkce PowerBoost pro všechny zóny, dvoustupňová digitální kontrolka zbytkového tepla, senzor k rozpoznávání hrnců, dětská pojistka, bezpečnostní vypínání a blokace ovládacího panelu na 20 s při čištění v průběhu vaření. Ovládání sporáku probíhá pomocí LCD displeje a tlačítek. Stejně jako u modelu AEG CIB56481BW je můžete zasunout dovnitř spotřebiče.
Celkem 66litrová trouba s osvětlením je vybavena ventilátorem i kruhovým topným tělesem. Výsuvy jsou teleskopické na všech třech úrovních, což podstatně zjednodušuje manipulaci s rošty a plechy. Praktickým detailem je tlumené zavírání dvířek. Trouba disponuje 10 programy a 7 druhy ohřevu, který je regulovatelný v rozmezí od 50 do 275 °C. Jde např. o režim s 3D horkým vzduchem, který zajišťuje jeho rovnoměrnou distribuci, infragril či speciální režim pečení pizzy. Troubě nechybí ani funkce samočištění pomocí horké páry Eco Clean.
Na modelu Bosch HLS59D320 nás dále zaujala funkce AutoPilot, což je 10 automatických přednastavených programů, elektronický časovač a vysoká kvalita zpracování. Na tento model dostanete 10letou záruku, což lze považovat za známku kvality. Příslušenství, a sice jeden smaltovaný plech, rošt a univerzální pánev, není bohaté, ale zajímavé. K výrazným negativům lze zařadit poměrně vysokou pořizovací cenu.
Podobně jako v případě jiných dražších modelů v našem testu indukčních sporáků není ani Bosch HLS59D320 recenzován příliš často. Několik uživatelských recenzí jsme však přece jen našli. Ty pozitivní souvisí s pěkným designem, intuitivním ovládáním, možností zasouvání ovládacích prvků, vysokým výkonem a pokrokovými funkcemi a technologiemi. Vícekrát zmiňovanými minusy jsou menší objem trouby a krátký přívodní kabel. K negativům spotřebitelé řadí i vyšší pořizovací cenu.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Příkon = 10 900 W ● Spotřeba elektřiny = 0,89 / 0,79 kWh ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 66 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění = Eco Clean (zadní stěna) ● Rozměry = 85 × 60 × 60 cm ● Hmotnost = cca 60 kg
Gorenje EIT5355XPG
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, čtyři varné zóny, objem trouby 70 l, samočištění trouby AquaClean.
Prohlédnout nejlepší nabídkuIndukční sporák Gorenje EIT5355XPG je průměrně výkonný spotřebič s objemnou troubou a šikovnými funkcemi. Je dostupný ve dvou barvách, spotřeba elektřiny je nízká a k plusům patří i dobrá kvalita zpracování a atraktivní pořizovací cena.
Stejně jako všechny ostatní indukční sporáky v našem testu patří i Gorenje EIT5355XPG do energetické třídy A, což znamená, že se jedná o další energeticky nenáročný model. Na indukční varné desce se nacházejí čtyři varné zóny s klasickým průměrem a vysokým (i když ne nejvyšším) výkonem. Celkem 145mm zóna dosahuje max. 1 600 W, střední zóny o průměru 180 mm 2 000 W a největší, 210mm rovněž 2 000 W, což je srovnatelné se sporákem Mora I 878 AW. Dvě z varných zón jsou propojené, díky čemuž na nich můžete vařit i ve velkých hrncích či plechách a zároveň zvýšit jejich výkon.
Indukční sporák Gorenje EIT5355XPG má dlouhou životnost a vyznačuje se dobrou kvalitou zpracování, ke které přispívá např. odolný vnitřní smaltovaný povrch trouby SilverMatte, systém GentleClose na pantech či dvojité sklo dvířek. Ovládání hodnotíme jako jednoduché. Na sporáku naleznete programovatelné hodiny IconLed, zasouvací otočné knoflíky, senzorové dotykové ovládání, časovač a funkci rychlého předehřátí i rozmrazování. Pokud je pro vás důležitý design, upozorňujeme, že je tento kousek dostupný také v bílé verzi – Gorenje EIT5355WPG.
Gorenje EIT5355XPG je dalším modelem s XXL troubou, jejíž objem činí 70 l. V praxi v ní můžete použít pekáče o ploše 1 260 cm². Jedním z nejzajímavějších parametrů je její oválný tvar, tzv. Homemade Plus. Tento typ trouby funguje na podobném principu jako tradiční kamna na dřevo s velmi dobrou cirkulací horkého vzduchu. K té přispívají i dvě grilovací topná tělesa různé velikosti, technologie MultiAir a speciální rozmístění zadních ventilačních otvorů.
Výrazným pozitivem je velmi rychlé nahřívání trouby, která teploty kolem 200 °C dosáhne již do 6 min. od zapnutí. Tento fakt není jen praktický, ale také ekonomický, neboť přispívá k úspoře energií. Z funkcí a doplňků stojí za zmínku samočištění horkou párou AquaClean, částečně teleskopické výsuvy na jedné úrovni a bezpečnostní dětská pojistka ChildLock. Výbava je tradiční. Jedná se o jeden klasický, plytký smaltovaný plech, jeden hluboký plech a rošt. Na sporáku Gorenje EIT5355XPG nás v neposlední řadě zaujal výborný poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou.
Spotřebitelských recenzí indukčního sporáku Gorenje EIT5355XPG není mnoho, všechny z nich jsou však pozitivní. Uživatelé, kteří si tento model zakoupili, ve svých hodnoceních nezmiňují konkrétní pozitivní parametry, hovoří jen o naprosté spokojenosti a velmi rychlém vaření.
Typ = elektrický indukční sporák ● Energetická třída = A ● Příkon = 10 500 W ● Počet varných zón = 4 ● Vnitřní objem trouby = 70 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Samočištění = AquaClean ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 4 kg
Bosch HLS59D321
Elektrický indukční sporák, energetická třída A, spotřeba elektřiny 0,98/0,79 kWh, počet varných zón 4, objem trouby 66 l, samočištění trouby EcoClean.
Prohlédnout nejlepší nabídkuElektrický sporák Bosch v sobě také kombinuje varnou desku se čtyřmi indukčními varnými zónami a horkovzdušnou troubu s teleskopickým vysouvacím systémem na plechy. Jedná se o spotřebič patřící do energetické třídy A, který však nedisponuje teplotní sondou, otočným rožněm, funkcí rozmrazování ani horním ohřevem. Co však rozhodně toto zařízení obsahuje, je grilovací program, možnost spodního ohřevu, cirkulaci horkého vzduchu a ventilátor, který dokáže výrazně dopomoci ke snížení spotřeby elektrické energie.
Příkonem 7 900 wattů se elektrický sporák Bosch řadí mezi spotřebiče vhodné do běžných domácností. Varná deska je tím pádem o něco méně výkonná, ale spolu s troubou o objemu 66 litrů postačí jako kuchyňský spotřebič pro dvou až čtyřčlennou rodinu. Ovládání varné desky je zajištěno senzorově pomocí funkce Touch Select. Stačí dotykem nebo položením hrnce na povrch hořáku vybrat konkrétní varnou zónu a následně prostřednictvím 17 dostupných stupňů přizpůsobit výkon svým požadavkům při vaření.
Co se týče trouby, její výhody spočívají v dostupném osvětlení a tlumeném zavírání dvířek, díky čemuž nedochází k možnému poškození skleněné části výplně dveří v případě hrubšího zacházení s touto částí trouby. Ovládání je zajištěno prostřednictvím otočných tlačítek, přičemž zbytkové teplo a časovač jsou zobrazeny na přehledném displeji. O čištění trouby se stará samočisticí technologie EcoClean, díky které dochází k absorpci nečistot i během provozu samotné trouby. V souvislosti s troubou je potěšující zprávou fakt, že výrobce do ceny indukčního sporáku započítal příslušenství v podobě jednoho roštu, jednoho smaltového a jednoho univerzálního pečicího plechu.
Díky indukční vlastnosti varné desky je vaření rychlé a přesné, přičemž spotřebič vyžaduje velmi snadnou údržbu. Výhodou je nízká spotřeba elektrické energie, kterou lze snížit díky přítomnosti ventilátoru. Spotřebič disponuje také programem 3D horký vzduch Plus, který zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla. Tím se dosahuje uspokojivých výsledků pečení na více úrovních najednou. Velkou výhodou sporáku je také technologie CombiZone, která umožňuje propojení dvou samostatných indukčních varných zón za účelem přípravy pokrmů ve větším hrnci či pekáči. Avšak vzhledem k pořizovací ceně by se od tohoto produktu očekávalo trochu více funkcí a modernějších technologií.
Typ: elektrický indukční sporák ● Energetická třída: A ● Příkon: 7 900 W ● Spotřeba elektřiny: 0,98/0,79 kWh ● Počet varných zón: 4 ● Vnitřní objem trouby: 66 l ● Systém tepelné úpravy: kruhové topné těleso + ventilátor ● Samočištění: EcoClean ● Rozměry: 85 x 60 x 60 cm ● Hmotnost: 63,3 kg