Instantní fotoaparáty

Nejlepší instantní fotoaparáty 2024 + recenze

Instantní fotoaparáty jsou opět v módě. Nenafotíte s nimi kalendář ani fotografie na výstavu, pokud však chcete mít své vzpomínky v ruce do několika sekund po jejich zaznamenání, jedná se o nenahraditelná zařízení. Pro ty z vás, kteří právě zvažují koupi takového fotoaparátu, jsme si připravili test s recenzemi několika vybraných modelů. Posvítili jsme si na jeho vítěze, a sice instantní foťák Fujifilm Instax LiPlay, a několik dalších atraktivních kousků od dvou nejznámějších výrobců Polaroid a Fujifilm.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 19.07.2024

Jaký instantní fotoaparát koupit?

Drtivá většina instantních fotoaparátů fotí nejlépe za dobrého světla, má automatické ostření a kvalita výsledných fotografií je vhodná pouze pro tisk v malém formátu. Na první pohled se proto může zdát, že rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou velké. Ano, je pravdou, že stojí na maličkostech, ale právě maličkosti rozhodují o funkční stránce daného foťáku. V následujících odstavcích jsme si pro vás připravili krátké popisy klíčových vlastností, jež jsou určené pro ty z vás, kteří nemají čas či chuť na čtení našich podrobných recenzí. Zaměřili jsme se v nich právě na ty specifikace, které jednotlivé modely nejvíce odlišují.

Názov Hodnotenie Detail
Fujifilm Instax LiPlay   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Instax Mini E99   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Fujifilm Instax Mini 9   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Fujifilm Instax LiPlay

Fujifilm Instax LiPlay

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 54 mm, integrovaný blesk, podpora bluetooth, doba tisku cca 90 s, 2,7″ LCD displej, integrovaná Li-Ion baterie, hmotnost 255 g.

Zobrazit více info

Fujifilm Instax LiPlay je kompaktní, nenáročný na ovládání, baterie má vcelku dlouhou výdrž, disponuje praktickým LCD displejem a integrovaným bleskem. Na snímky lze vytisknout QR kód s krátkou hlasovou zprávou a díky podpoře bluetooth ho využijete také jako samostatnou tiskárnu na fotografie ze svého telefonu. Nejzásadnějším negativem je nižší kvalita fotografií, což je však příznačné pro většinu instantních fotoaparátů. K negativům lze zařadit i horší rozlišení displeje a trošku přemrštěnou pořizovací cenu.

Cenový trhák
Fujifilm Instax Mini 9

Fujifilm Instax Mini 9

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 54 × 86 mm, integrovaný blesk, 2× AA baterie, hmotnost 307 g.

Zobrazit více info

Instantní fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 nás zaujal miniaturními rozměry, nízkou pořizovací cenou, pěkným designem a zajímavými funkcemi. Najdete na něm blesk, selfie zrcátko a otočný prstenec na objektivu, který slouží k přepínání fotografických režimů. Kvalita fotografií je dobrá zejména za dobrého světla. Tisk je rychlý a vcelku kvalitní. Zajímavostí je kompatibilita se dvěma typy fotopapíru. K nevýhodám lze zařadit napájení dvěma AA bateriemi a absenci displeje.

Náš TIP
Polaroid Now

Polaroid Now

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 88 × 108 mm, integrovaný blesk, bez displeje, integrovaná Li-Ion baterie, hmotnost 475 g.

Zobrazit více info

Pokud toužíte po skutečném návratu v čase, instantní fotoaparát Polaroid Now vás okouzlí. Jedná se o model s krásným retro designem a většími rozměry, který můžete pořídit za poněkud vyšší, ale přiměřenou pořizovací cenu. Kvalita fotografií je srovnatelná s jinými modely. Problémem je zejména fotografování ve tmě. Ovládání modelu Polaroid Now je nenáročné a má jen základní funkce. Je vybaven integrovaným akumulátorem, bleskem a samospouští.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Abychom mohli produkty ve svých testech recenzovat a následně porovnat mezi sebou, na začátku testování si stanovíme soubor nejdůležitějších hodnocených parametrů. Instantní fotoaparáty se v mnoha směrech nedají srovnávat s těmi „normálními“. Nastínili jsme to už výše, zásadním rozdílem je hlavně kvalita pořízených fotografií. Při hodnocení vybraných modelů jsme se proto nezaměřovali na specifikace, které jsou důležité u fotoaparátů jako takových, ale zejména na ty, které jsou specifické pro instantní modely. Kromě pořizovací ceny pro nás byly důležité doplňkové funkce, náročnost ovládání, kvalita a rychlost tisku, cena originálního fotopapíru, druh napájení či kvalita zpracování.

Možnosti nastavení fotoaparátu
Možnosti úpravy fotografií
Kvalita výsledných fotografií a tisku
Paměť a napájení
Cena originálního fotopapíru
Rozměry a hmotnost
Kvalita zpracování
Náročnost ovládání
Rychlost tisku
Design a provedení

Do svých testů za všech okolností vybíráme jen modely od ověřených výrobců. V případě instantních fotoaparátů jsme se zaměřili na ty od výrobců Polaroid a Fujifilm. Chcete-li si pořídit foťák od jiného zhotovitele, doporučujeme vám nahlédnout do sekce „Další zajímavé produkty“, ve které jsme pro vás zpracovali krátká hodnocení instantních foťáků méně známých značek.

Recenzované modely nás zaujaly poměrem mezi cenou, funkčností a doplňkovými funkcemi. Jejich skutečné vlastnosti jsme si ověřovali v jiných dostupných nezávislých recenzích z tuzemska i zahraničí, ale zejména ve spotřebitelských recenzích na známých portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz či datart.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze instantních fotoaparátů

Instantní fotoaparáty naleznete v nabídce více výrobců. K nejznámějším z nich patří právě Polaroid a Fujifilm. Náš test sestává z recenzí fotoaparátů těchto dvou značek. Vybrali jsme pro vás modely pro náročnější i méně náročné, ty, které se vejdou do kapsy, a také ty, které svými rozměry připomínají klasický fotoaparát. Naše recenze jsou nezávislé. Jedná se o naše vlastní, subjektivní hodnocení, na která neměli vliv výrobci ani prodejci těchto zařízení. Snažili jsme se přihlížet ke všem důležitým parametrům a zároveň svá hodnocení porovnat se zkušenostmi spotřebitelů.

Víťaz testu

Fujifilm Instax LiPlay

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 54 mm, integrovaný blesk, podpora bluetooth, doba tisku cca 90 s, 2,7″ LCD displej, integrovaná Li-Ion baterie, hmotnost 255 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Fujifilm Instax LiPlay nás zaujal zejména z hlediska doplňkových funkcí. Jedná se o vysloveně kompaktní model s integrovaným bleskem, podporou bluetooth, rychlým tiskem, dlouhou výdrží a šikovnou aplikací k úpravě fotografií, který je dostupný za trošku vyšší cenu.

Hodnotit kvalitu fotografií instantních fotoaparátů je náročné. Všechny z nich totiž ve srovnání s klasickou zrcadlovkou podávají podstatně nižší výkon. Model Instax LiPlay není výjimkou. Fotky pořízené fotoaparátem mají rozlišení 2 560 × 1 920 px. V praxi jsou proto použitelné pouze k tisku v malinkém formátu.

Objektiv má clonu F2.0, což není špatné, LiPlay i přesto není určený k focení ve špatných světelných podmínkách. Pokud jsou navíc fotky příliš tmavé, nekvalitním se stává i samotný tisk. LCD TFT displej s 2,7palcovou úhlopříčkou vnímáme jako velký benefit. Fotografie si totiž můžete před vytištěním prohlédnout nebo je přímo ve foťáku upravit. Díky tomu se vyhnete zbytečnému plýtvání fotopapírem, který není nejlevnější. Nečekejte žádné zázraky, čitelnost a kvalita displeje jsou průměrné.

Instax LiPlay mnozí využívají jako samostatnou tiskárnu. Díky podpoře bluetooth do něj totiž můžete poslat fotky ze svého smartphonu. Se stejnou funkcí se setkáte i u dražších modelů Fujifilm Instax mini EVO a Fujifilm Instax Square SQ20. V tomto směru oceňujeme také originální bezplatnou aplikaci Instax Mini LiPlay pro Android i iOS, která poskytuje široké možnosti úpravy fotografií. V neposlední řadě nemůžeme opomenout možnost vytištění QR kódu přímo na fotografii za účelem nahrání krátké hlasové zprávy.

Fujifilm Instax LiPlay je vysloveně kompaktní model. Má 82,5 × 122,9 × 36,7 mm a váží necelých 260 g. Je ideální alternativou na cesty, jelikož se vejde doslova do kapsy. Foťák tiskne fotografie o rozměrech 62 × 46 mm. Je kompatibilní se speciálním fotografickým papírem, který obsahuje barvu. Ten do něj stačí vložit, počkat 12 až 90 s, než z něj vyjde fotografie, a následně se, do cca 15 min., na ní objeví všechny barvy.

Ovládání je velmi jednoduché, většina z vás ho pravděpodobně pochopí i bez nahlédnutí do návodu. Instax LiPlay je vybaven samospouští, kterou můžete nastavit na 10 nebo 2 s. Najdete na něm také blesk s dosahem od 0,5 do 1,5 m, což hodnotíme jako slabší podprůměr. Fotoaparát je vybaven Li-Ion baterií, kterou nabijete za 60 až 180 min. Na jedno nabití vytiskne cca 100 snímků. Instax LiPlay má interní paměť, která je dostačující k uložení 45 fotografií. Interní paměť můžete doplnit paměťovou kartou microSD nebo microSDHC.

Spotřebitelské recenze fotoaparátu Fujifilm Instax LiPlay jsou rozpačité. Většina uživatelů se shoduje na tom, že kvalita fotek pořízených fotoaparátem je opravdu nízká. Jsou tmavé, s čímž si následně neporadí tisk. K negativům řadí i horší ostření a přemrštěnou pořizovací cenu. V dalších směrech jsou recenze pozitivní. Spotřebitelé na tomto modelu oceňují nenáročné propojení s telefonem a možnost tisku fotografií přímo z něj, nízkou hmotnost, kompaktní rozměry, velkou interní paměť, dlouhou výdrž baterie a velmi jednoduché ovládání.

Pozitíva

QR kód se zvukovou nahrávkou
Možnost propojení s telefonem a tisku fotografií
Šikovná aplikace a jednoduché ovládání

Negatíva

Nižší kvalita fotografií
Nižší rozlišení displeje

Rozlišení = 2 560 × 1 920 px ● Snímač = 1/5inch CMOS ● Uzávěrka = 1/4 – 1/8000 s ● Clona = F2.0 ● ISO = 100 – 1 600 ● Ohnisková vzdálenost = f – 28 mm ● Zaostřovací vzdálenost = od 10 cm ● Typ/velikost/rozlišení displeje = LCD TFT / 2,7″ / 230 000 bodů ● Paměť = interní + microSD/microSDHC ● Kapacita interní paměti = cca 45 snímků ● Napájení = Li-Ion baterie ● Rozměry filmu/snímku = 86 × 54 mm / 62 × 46 mm ● Doba tisku snímku = cca 90 s ● Rozměry fotoaparátu = 82,5 × 122,9 × 36,7 mm ● Hmotnost = cca 255 g

Cenový trhák

Fujifilm Instax Mini 9

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 54 × 86 mm, integrovaný blesk, 2× AA baterie, hmotnost 307 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Instantní fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 je cenově dostupný, nachází se na něm několik zajímavých detailů, má kompaktní rozměry a k zahození není ani jeho design. Kvalita fotografií je na standardní úrovni. K výrazným plusům patří velmi rychlý tisk obrázků.

Na modelu Fujifilm Instax Mini 9 se nachází několik zajímavých detailů. Prvním z nich je selfie zrcátko, které naleznete také na fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 11. Dále nás zaujala speciální čočka CloseUp, kterou můžete nasadit na objektiv. Slouží ke zmenšení zaostřovací vzdálenosti ze 60 na 35 cm. Na objektivu je také otočný prstenec k nastavení některého z dostupných obrazových režimů.

Kvalita fotografií není nejvyšší, ale ani nejnižší. Nejlepších výsledků dosáhnete při fotografování v dobrých světelných podmínkách. Večer či v tmavých prostorách počítejte s příliš tmavými fotkami, což je však pro tento typ zařízení příznačné.

Provedení, design a kvalitu zpracování hodnotíme pozitivně. Extravagantní barvy, ve kterých je tento model dostupný, nemusí oslovit každého, nám se však líbí. Instax Mini 9 působí robustním a pevným dojmem. Pozor, pokud patříte k levákům, nemusí vám padnout do ruky, jelikož jeho tvar je uzpůsoben k držení v pravačce. Cenu považujeme za přiměřenou kvalitě a funkcím.

Instax Mini 9 je kompatibilní s fotografickým papírem, který je dostupný za poměrně vysokou cenu. Na výběr máte verzi s bílými okraji a také papír s černými okraji, který je o něco levnější. Kvalita tisku je na dobré úrovni, fotografie pořízené za horších světelných podmínek však mohou být příliš tmavé. Rozměry výtisku jsou 54 × 86 mm. Samotná fotka (tedy obrázek) má 46 × 62 mm. Výrazným pozitivem je velmi rychlé vytištění fotek.

Napájení fotoaparátu zajišťují dvě baterie typu AA, které by vám měly stačit na zhotovení, resp. tisk cca 100 fotografií. Tento model nedisponuje integrovaným nabíjecím akumulátorem, což lze označit za nevýhodu. K nedokonalostem řadíme také absenci závitu na stativ na spodní straně.

Více než 90 % spotřebitelských recenzí fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 9 je pozitivních. Nejčastěji zmiňovanou výhodou je možnost tisku fotografií. Pozitivně spotřebitelé hodnotí také rychlost tisku, kvalitu snímků, rozměry a přiměřenou pořizovací cenu. Negativní hodnocení si vysloužila vyšší cena originálního fotopapíru, absence integrovaného akumulátoru a fakt, že fotografie jsou příliš tmavé i při focení za denního světla. Některým spotřebitelům se zdá cena tohoto modelu poněkud vysoká.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou
Rychlý a vcelku kvalitní tisk snímků
Hezký design

Negatíva

Bez integrovaného akumulátoru
Horší kvalita fotografií při slabém světle
Bez displeje

Uzávěrka = 1/60 s ● Ohnisková vzdálenost = 60 mm ● Zaostřovací vzdálenost = od 60 cm ● Displej = ne ● Napájení = 2× AA baterie ● Rozměry filmu/snímku = 54 × 86 / 46 × 62 mm ● Rozměry fotoaparátu = 116 × 118,3 × 68,2 mm ● Hmotnost = 307 g

Náš TIP

Polaroid Now

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 88 × 108 mm, integrovaný blesk, bez displeje, integrovaná Li-Ion baterie, hmotnost 475 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na modelu Polaroid Now nás už z dálky zaujal jeho retro design. Tento kousek vypadá, jako by se vrátil v čase. Je dostupný za vcelku přiměřenou pořizovací cenu a za dobrého světla s ním pořídíte velmi pěkné fotografie.

Instantní fotoaparát Polaroid Now zaujme už z dálky opravdu pěkným retro designem. Je vyroben z plastu a na dotek působí spíše jako hračka. Z hlediska rozměrů a hmotnosti se však jedná o poměrně robustní kousek, který se do kapsy nevejde. Jeho rozměry jsou 150,16 × 112,2 × 95,48 mm a hmotnost přesahuje 450 g, čímž se podobá modelu Fujifilm Instax Square SQ20. K plusům řadíme dobíjecí Li-Ion baterii s celkem velkou kapacitou 750 mAh.

Ovládání je velmi jednoduché. Probíhá prostřednictvím tří barevně odlišených kulatých tlačítek. Totéž platí i o manipulaci s fotopapírem. Polaroid Now disponuje časovačem, který oceníte u selfie či skupinových fotografií. Menším zklamáním, zejména vzhledem k vyšší pořizovací ceně, je absence závitu na stativ. Při použití samospouště proto budete muset experimentovat.

Kvalita fotografií je taková, s jakou se setkáte u většiny instantních fotoaparátů. Fotky pořízené při ostrém světle jsou kvalitní a ostré. Světelnost objektivu je F11, ani tento model si proto neporadí s focením ve zhoršených světelných podmínkách. Dobrou zprávou je, že disponuje bleskem, fotit tudíž můžete i večer.

Polaroid Now je schopen objekty zaostřit od vzdálenosti 40 cm. Fotky focené zblízka proto nemusí být úplně špičkové. Při focení objektů, které se od objektivu nacházejí alespoň ve vzdálenosti 50 cm, se můžete těšit na pěkný a ostrý obraz. Ostření je automatické a už jaksi klasicky orientační. Jinak řečeno, v hledáčku neuvidíte, na co přesně máte zaostřeno.

Z tohoto důvodu bychom ocenili alespoň náhledový displej, který na tomto fotoaparátu chybí. Cena fotopapíru totiž není nejnižší a tisk snímků je doslova pokus omyl. Na výběr máte barevné i černobílé fotografické kazety o rozměrech 88 × 109 mm. Samotný tisk je velmi jednoduchý. Po pořízení snímku stačí tlačítko na fotoaparátu podržet cca dvě sekundy, čímž spustíte tisk snímku. Ten trvá 10 až 15 min., což je dost dlouho.

Při průzkumu prodejních portálů jsme nenarazili na velké množství zkušeností spotřebitelů s instantním fotoaparátem Polaroid Now. Naše hodnocení jsme si proto porovnali s jinými nezávislými recenzemi. Ve většině z nich jsme narazili na závěry podobné těm svým. Retro design, snadná obsluha a docela slušná kvalita fotografií, to jsou hlavní pozitiva tohoto modelu. Naopak k negativním parametrům lze zařadit absenci závitu na stativ, nízkou světelnost objektivu, pouze orientační automatické ostření a vysokou pořizovací cenu originálních fotografických kazet.

Pozitíva

Dobrá kvalita fotografií za dobrých světelných podmínek
Krásný retro design
Nenáročná obsluha

Negatíva

Nízká světelnost objektivu
Bez závitu na stativ
Vysoká pořizovací cena originálních fotografických kazet

Clona = F11 ● Zaostřovací vzdálenost = od 40 cm ● Displej = ne ● Napájení = Li-Ion baterie / 750 mAh ● Rozměry snímku = 88 × 108 mm ● Doba tisku snímku = 10–15 min. ● Rozměry fotoaparátu = 150,16 × 112,2 × 95,48 mm ● Hmotnost = 457 g

Lacná kvalita

Fujifilm Instax Mini 11

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 54 mm, integrovaný blesk, doba tisku cca 90 s, bez displeje, napájení 2× AA baterie, hmotnost 293 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Fujifilm Instax Mini 11 je novějším bratrem modelu Mini 9, který jsme do svého testu rovněž zařadili. Jedná se o kompaktní model, který je jako stvořený na selfie fotografie. Kromě toho vyniká v rychlosti tisku vcelku kvalitních snímků. Nejzásadnějším minusem je vyšší cena originálního fotopapíru a už jaksi klasicky i horší kvalita fotografií při slabém světle.

Instax Mini 11 lze považovat za smart fotoaparát. Dokáže totiž rozpoznávat hladinu světla a v závislosti na jeho množství automaticky optimalizovat rychlost uzávěrky nebo výkon blesku. Přesto tento model není vhodný k focení za vysloveně špatných světelných podmínek, jelikož jeho 60mm objektiv má clonu F12,7. Blesk se nabíjí v průměru 6,5 s a jeho efektivní dosah činí 0,3 až 2,7 m. K pozitivům řadíme nastavitelnou uzávěrku od 1/2 do 1/250 s.

Kvalita fotografií není nejlepší ani v případě tohoto fotoaparátu. Na snímky vytištěné v malých rozměrech ji však považujeme za dostačující. Stejně jako v případě modelu Fujifilm Instax Mini 9 na objektivu naleznete selfie zrcátko. Kromě toho disponuje speciálním selfie režimem k vyladění vašich autoportrétů. Z jistého hlediska ho můžeme považovat za ideální alternativu pro selfie fotografie, protože je jako stvořený k fotografování zblízka, přesněji od vzdálenosti 30 cm od objektu.

Tento fotoaparát je dalším vysloveně kompaktním kouskem o rozměrech 107,6 × 121,2 × 67,3 mm a s hmotností kolem 300 g. Napájení zajišťují dvě baterie typu AA, které jsou dostačující k vytištění 100 snímků se standardními rozměry 86 × 54 mm s rámečkem a 62 × 46 mm bez něj. Výdrž baterie prodlužuje praktická funkce automatického vypnutí po 5 min. nečinnosti.

Design hodnotíme pozitivně. Instax Mini 11 je dostupný v různých výrazných pastelových barvách, ale také v elegantním šedočerném provedení. Vybrat si můžete konkrétně z modelů Blush Pink, Sky Blue, Charcoal Grey, Ice White a Lilac Purple. K benefitům patří rychlý tisk fotografií a snadná obsluha. Kvalitu tisku hodnotíme rovněž pozitivně. Naopak zásadnějším negativem je absence displeje a cena originálního fotopapíru. Jeden snímek stojí v přepočtu více než euro, což je však stále méně než v případě konkurenčního modelu Polaroid Now.

Procentuální hodnocení modelu Fujifilm Instax Mini 11 od spotřebitelů na portálu Heureka jsou téměř totožná s těmi u Fujifilm Instax LiPlay. K parametrům, které považují za pozitivní, patří rychlý a kvalitní tisk, snadná obsluha a přiměřená pořizovací cena. Spotřebitelé se téměř jednohlasně shodli v tom, že za největší negativum pokládají vysokou cenu originálního fotopapíru a menší rozměry vytištěných snímků.

Pozitíva

Přiměřená pořizovací cena
Široké možnosti nastavení expozice
Rychlý tisk fotografií

Negatíva

Vysoká cena originálního fotopapíru
Horší kvalita snímků při špatných světelných podmínkách

Uzávěrka = 1/2 až 1/250 s ● Clona = F12,7 ● ISO = 800 ● Ohnisková vzdálenost = f – 60 mm ● Zaostřovací vzdálenost = od 30 cm ● Displej = ne ● Napájení = 2× AA baterie ● Rozměry výtisku/snímku = 86 × 54 mm / 62 × 46 mm ● Doba tisku snímku = cca 90 s ● Rozměry fotoaparátu = 107,6 × 121,2 × 67,3 mm ● Hmotnost = 293 g

Pre náročných

Fujifilm Instax Mini EVO

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 54 mm, integrovaný blesk, podpora bluetooth, doba tisku cca 25 s, 3″ LCD displej, integrovaná Li-Ion baterie, hmotnost 285 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Při pohledu na technické specifikace je Fujifilm Instax Mini EVO téměř k nerozeznání od modelu Fujifilm Instax LiPlay. Hlavním rozdílem je vyšší pořizovací cena, lepší kvalita fotografií a elegantní retro design.

Instax Mini EVO působí úžasným retro dojmem. Design hodnotíme na jedničku s hvězdičkou. Na jeho zadní straně je umístěný dobře čitelný LCD TFT displej s třípalcovou úhlopříčkou, na kterém si můžete prohlédnout fotografie ještě před tiskem. Díky tomu se vyhnete mrhání fotopapíru.

Na foťáku dále naleznete hledáček, blesk s dosahem od 0,5 do 1,5 m, závit na stativ a až dvě spouště. První z nich se nachází na horní, druhá na přední části. Ovládání je tudíž pohodlné při focení na výšku i šířku. Upozorňujeme, že vyžaduje trochu cviku, protože probíhá pomocí několika ovládacích prvků, jak je u instantních modelů zvykem.

Také Instax Mini EVO podporuje bluetooth. Díky tomu ho můžete využít i k tisku fotografií z telefonu. Menším minusem je, že nemáte možnost výběru různých rámečků ani vytištění QR kódu k nahrání zvukové nahrávky. Editovat lze pouze základní parametry, např. světelnost. Foťák je kompatibilní s bezplatnou aplikací Instax Mini EVO pro iOS i Android. Přímo v něm se nachází 10 fotografických režimů, mezi kterými můžete přepínat pomocí otočného objektivu.

Kvalita fotografií je tradičně dostačující pouze k tisku snímků malého formátu, konkrétně těch o rozměrech 62 × 46 mm. Model Mini EVO si však překvapivě poradí i s focením při slabším světle. Zároveň je ideální k zachycení detailů. Ostření totiž zvládá již od 10cm vzdálenosti od objektu. Tisk je rychlý, v průměru trvá 15 až 25 s.

I tento kousek je vcelku kompaktní. Má 87 × 122,9 × 36 mm a váží cca 285 g. Kvalitu zpracování hodnotíme jako dobrou. Upozorňujeme, že hlavním výrobním materiálem je plast, i když to tak na první pohled nevypadá. Podobně jako v případě kolegů od stejného výrobce je i model Mini EVO vybaven interní pamětí na cca 45 snímků, kterou můžete rozšířit 1GB paměťovou kartou. Na tu se vám vejde v průměru až 850 fotografií. Na jedno nabití Li-Ion baterie, které trvá něco kolem 2,5 hod., vytisknete cca 100 snímků. Milým detailem je, že spolu s fotoaparátem dostanete nabíjecí kabel a látkový popruh. Adaptér si musíte pořídit sami.

Ani v případě Instax Mini EVO jsme nenarazili na příliš mnoho zkušeností ze strany spotřebitelů. V nezávislých recenzích však sklízí úspěchy. Negativní hodnocení souvisí např. s absencí adaptéru v balení, menu, které je dostupné pouze v angličtině, horší čitelností displeje na slunci a plastovým provedením. Mezi pozitivními parametry se nejčastěji zmiňuje velký displej, možnost náhledu fotografií, rychlý tisk, dobrá kvalita fotografií včetně těch detailních, výkonný blesk a pěkný retro design.

Pozitíva

Nadstandardně dobrá kvalita fotografií
Přehledný LCD displej a výkonný blesk
Rychlý a kvalitní tisk

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Horší čitelnost displeje a komplikovanější ovládání
Plastové provedení

Rozlišení = 2 560 × 1 920 px ● Snímač = 1/5palcový CMOS ● Uzávěrka = 1/4 – 1/8000 s ● Clona = F2.0, ISO = 100 – 1 600 ● Ohnisková vzdálenost = f – 28 mm ● Zaostřovací vzdálenost = od 10 cm ● Typ/velikost/rozlišení displeje = LCD TFT / 3″ / 460 000 bodů ● Paměť = interní + microSD/microSDHC ● Kapacita interní paměti = cca 45 snímků ● Napájení = Li-Ion baterie ● Rozměry výtisku/snímku = 86 × 54 mm / 62 × 46 mm ● Doba tisku snímku = cca 25 s ● Rozměry fotoaparátu = 87 mm × 122,9 mm × 36 mm ● Hmotnost = 285 g

Fujifilm Instax Wide 300

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 108 mm, integrovaný blesk, doba tisku cca 90 s, LCD displej, napájení 4× AA baterie, hmotnost 612 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Fujifilm Instax Wide 300 není úplně klasickým instantním fotoaparátem. Má větší rozměry, pořizuje snímky větších rozměrů a také kvalita fotografií je na nadstandardně dobré úrovni. Výrazným plusem je přiměřená pořizovací cena, minusem pak větší rozměry.

Fujifilm Instax Wide 300 je jako stvořený na širokoúhlé záběry. Vytištěné snímky mají dvakrát větší rozměry než u všech ostatních modelů v našem testu. Samotná fotografie bez rámečku má 62 × 99 mm a velikost celého snímku je až 86 × 108 mm. Součástí balení je také konverzní close-up čočka na makro záběry. Tento model je proto vhodný k focení detailů a selfie fotografií, u kterých zase oceníte integrované zrcátko u objektivu. Nevýhodou je absence samospouště.

Objektiv má i v tomto případě dost nízkou světelnost F14, což je ještě o něco méně než u fotoaparátů Polaroid Now či Fujifilm Instax Mini 11. Kvalita fotografií pořízených za horších světelných podmínek je však překvapivě dobrá. Model Wide 300 navíc disponuje vestavěným bleskem s dosahem do 3 m.

Tento instantní foťák je vybaven maličkým LCD displejem, na kterém si můžete fotky prohlédnout ještě před jejich tiskem. Kromě toho zobrazuje počet zbývajících snímků a aktuální nastavení blesku. Dále vám nabízí možnost úpravy expozice, přesněji řečeno můžete fotky zesvětlit nebo ztmavit.

Na modelu Wide 300 se nachází šikovně umístěný hledáček a závit na stativ. Ovládání je intuitivní a jednoduché. K minusům lze zařadit vysokou hmotnost, která přesahuje 600 g, a nadstandardně velké rozměry 167,8 × 94,7 × 120,9 mm. Napájení zajišťují čtyři AA baterie, což rovněž nemusí každému vyhovovat. Posledním výraznějším negativem je fakt, že fotoaparát nepodporuje paměťové karty. Pořizovací cenu hodnotíme jako přiměřenou.

Fujifilm Instax Wide 300 si od uživatelů vysloužil vysoce pozitivní hodnocení. K pozitivním vlastnostem řadí přiměřenou pořizovací cenu, jednoduché ovládání, nadstandardní kvalitu a velikost snímků včetně těch pořízených za horšího světla, závit na stativ či nástavec na selfie fotky. Negativní hodnocení, na která jsme narazili u všech recenzovaných instantních fotoaparátů, už jaksi tradičně souvisí s vysokou cenou fotopapíru a nižší kvalitou snímků v porovnání s „klasickým“ foťákem. V případě tohoto konkrétního modelu spotřebitele negativně překvapily velké rozměry, vysoká hmotnost a absence samospouště.

Pozitíva

Přiměřená pořizovací cena
Nadstandardně velké snímky dobré kvality
LCD displej a možnost úpravy expozice

Negatíva

Větší rozměry a vyšší hmotnost
Bez podpory paměťových karet
Absence samospouště

Uzávěrka = 1/64 – 1/200 s ● Clona = F14 ● ISO = 800 ● Ohnisková vzdálenost = f – 95 mm ● Displej = ano ● Napájení = 4× AA baterie ● Rozměry výtisku/snímku = 86 × 108 / 62 × 99 ● Doba tisku snímku = cca 90 s ● Rozměry fotoaparátu = 167,8 × 94,7 × 120,9 mm ● Hmotnost = 612 g

Fujifilm Instax Square SQ20

Instantní fotoaparát, rozměry výtisku 86 × 72 mm, integrovaný blesk, podpora bluetooth, doba tisku cca 90 s, LCD displej, napájení 4× AA baterie, hmotnost 612 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Instantní fotoaparát Fujifilm Instax Square SQ20 je model, který ocení i náročnější nadšenci fotografování. Kromě fotek s ním zhotovíte také krátká videa. Disponuje zajímavými funkcemi k úpravě fotografií, nachází se na něm blesk i displej a s objektivem můžete záběr výjimečně přibližovat.

Fujifilm Instax Square SQ20 je určený k fotografování i natáčení krátkých, max. 15s videí bez zvuku. V menu navíc naleznete možnost tisku vybraných záběrů z videa. Kvalita fotografií je až překvapivě dobrá, a to včetně těch, které pořídíte za slabého světla, jelikož má objektiv clonu F2.4. Součástí fotoaparátu je integrovaný blesk s nadstandardním dosahem do 8 m.

Tento model nás zaujal širokými možnostmi úpravy fotografií. K dispozici máte např. funkci Time Shift Collage ke tvorbě koláže ze čtyř fotografií nafocených za sebou či split koláž, která pořídí snímek až z devíti záběrů. Kromě toho si můžete vybrat až ze 22 různých efektů. Další výjimečnou vlastností tohoto modelu je možnost až čtyřnásobného přiblížení pomocí pootočení objektivu. Ostření, uzávěrka a clona jsou standardně automatické.

Designu a provedení nemáme co vytknout. Foťák působí elegantně, robustně, zároveň je vcelku kompaktní a má přijatelnou hmotnost, která činí 440 g. Plusem jsou dvě tlačítka spouště na obou stranách zařízení, proto je ideální volbou pro leváky i praváky.

Instax Square SQ20 je vybaven Li-Ion baterií, kterou nabijete za dvě až tři hodiny. Její výdrž je dostačující k pořízení cca 100 snímků. Kromě integrované paměti, do které se „vejde“ přibližně 50 záběrů, můžete použít i paměťovou microSD nebo microSDHC kartu o velikosti 1 GB, která „pojme“ až 1 000 fotografií.

Tisk je bezproblémový a přiměřeně kvalitní. Celkové rozměry výtisku jsou 86 × 72 mm. Samotný obrázek má 62 × 62 mm, což je trošku víc než v případě minimodelů. Doba tisku je standardní, pohybuje se kolem 90 s. Instantní fotoaparát Square SQ20 podporuje bluetooth. Stejně jako v případě modelů Fujifilm Instax LiPlay a Fujifilm Instax Mini EVO ho tedy můžete propojit s telefonem a využít k tisku fotografií, které jste jím pořídili.

K pozitivním parametrům patří možnost tisku fotek z telefonu a natáčení videa, náhled před tiskem, integrovaný dobíjecí akumulátor, dobrá kvalita snímků a výkonný blesk. Negativní recenze souvisí zejména s vysokou pořizovací cenou originálního fotopapíru.

Pozitíva

K fotografování i natáčení videa
Široká nabídka funkcí a režimů
Podpora bluetooth

Negatíva

Vyšší, i když přiměřená pořizovací cena
Vyšší cena originálního fotopapíru

Rozlišení = 1 920 × 1 920 px ● Snímač =1/5inch, CMOS ● Uzávěrka = 1/7 500 – 1/2 s ● Clona = F2.4 ● ISO = 1 600 ● Ohnisková vzdálenost = 33,4 mm ● Typ/velikost/rozlišení displeje = LCD TFT / 2,7″ / 230 000 bodů ● Paměť = interní + microSD / microSDHC paměťová karta ● Kapacita interní paměti = 50 záběrů ● Napájení = Li-Ion baterie, rozměry výtisku/snímku = 86 × 72 mm / 62 × 62 mm ● Doba tisku snímku = cca 90 s ● Rozměry fotoaparátu = 119 × 50 × 127 mm ● Hmotnost = 440 g ● Parametry videa = 800 × 800 × 15 fps, H.264

Další zajímavé produkty

Náš test instantních fotoaparátů byl zaměřen na modely od nejznámějších výrobců Polaroid a Fujifilm. Na trhu jsou však dostupné i jiné značky foťáků, které slouží k okamžitému tisku snímků. Posvítili jsme si na několik z nich a jejich krátký popis spolu s naším rychlým hodnocením najdete v následujících odstavcích. Zaměřili jsme se zejména na miniaturní kousky, které jsou jako stvořené na cesty či párty a které disponují zajímavými doplňkovými funkcemi.

Fujifilm Instax Mini 40 je miniaturní instantní fotoaparát, který tiskne snímky o velikosti 6,2 × 4,6 mm a s maximální citlivosti 800 ISO. Chybí displej, nejvýraznějším negativem je absence interní paměti, což znamená, že fotoaparát nedokáže ukládat pořízené snímky. Cenu hodnotíme jako poněkud přemrštěnou.

Poněkud dražší instantní fotoaparát Lomography Lomo Instant Automat nás zaujal zejména bohatým příslušenstvím. V balení naleznete barevné gelové filtry, krytku na objektiv, dálkový ovladač na samospoušť a magnetky, nálepky a rámečky na fotky. Foťák má dobrou světelnost, disponuje stativovým závitem a bleskem s 9m dosahem. Ostření je klasicky automatické a ovládání velmi jednoduché.

Kapesní instantní fotoaparát Polaroid Go váží necelých 250 g a jeho rozměry jsou jen 105 × 83,9 × 61,5 mm. Tento model tiskne fotografie o rozměrech 88 × 53,9 mm. Je vybaven Li-Ion baterií s vcelku velkou kapacitou 750 mAh, která je dostatečná k vytištění 15 balení filmu Polaroid Go. Na foťáku se nachází vestavěný blesk a zrcátko na selfie fotografie.

Fujifilm Instax Square SQ1 s nenápadným designem, trošku vyšší hmotností, ale kompaktními rozměry je cenově dostupným instantním fotoaparátem. Je ideální k focení detailů, má selfie zrcátko, automatické ostření a blesk, objektiv s vysokou světelností, praktické počítadlo snímků a ovládání je nenáročné. Foťák za cca 90 s vytiskne fotky ve tvaru čtverce o rozměrech 62 × 62 mm. Plusem je funkce automatického vypnutí po 5 min. nečinnosti.

Jako poslední jsme pro vás vybrali poněkud dražší instantní fotoaparát Fujifilm Instax Mini 90 s krásným retro designem. Nachází se na něm několik praktických detailů, jako je hledáček, LCD displej, blesk, režim dvojité expozice a spousta dalších fotografických režimů. Instax Mini 90 je další kapesní model s kompaktními rozměry 113,4 × 91,9 × 57,2 mm a hmotností 296 g. V balení naleznete 10 kazet originálního analogového filmu Fujifilm Instant Color mini.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Výrobci neustále pracují na nových technologiích a přicházejí s novými modely fotoaparátů, které mají lepší vlastnosti či zajímavé funkce, nabídka trhu se proto neustále mění. Zajímá vás, které kousky patří v současnosti k těm nejprodávanějším? Právě pro vás jsme si připravili tabulku nejprodávanějších instantních fotoaparátů na portálu Heureka, kterou průběžně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Fujifilm Instax Mini 125*Zobrazit produkt
Fujifilm Instax Mini Evo5*Zobrazit produkt
Polaroid Now Gen 25*Zobrazit produkt
FujiFilm Instax Wide 3005*Zobrazit produkt
FujiFilm Instax Square SQ205*Zobrazit produkt

Při výběru instantního fotoaparátu je nutné přihlížet k vícero parametrům, které jsou specifické pouze pro tento typ zařízení. Kromě specifikací, které souvisí se samotným tiskem snímků, jde o vlastnosti objektivu, kvalitu fotografií či paměť. V tomto návodu na výběr se zaměříme právě na oblasti, které souvisí s instantními modely. Najdete v něm také praktická srovnání s klasickými fotoaparáty, tak abyste se dokázali rozhodnout, zda je pro vás tato alternativa vyhovující. V závěru jsme si pro vás připravili orientační přehled cen, pár slov o nejznámějších výrobcích a odpovědi na časté otázky spotřebitelů.

Jak vybrat instantní fotoaparát

  • Kvalita fotografií – opravdu chci instantní fotoaparát?
  • Ostrost obrazu a možnosti přiblížení
  • Vlastnosti objektivu
  • Displej
  • Paměť
  • Rychlost a kvalita tisku
  • Rozměry fotografií
  • Rozměry a hmotnost fotoaparátu
  • Doplňky a funkce
  • Cena a renomovaní výrobci

Kvalita fotografií – opravdu chci instantní fotoaparát?

První zásadní informací, kterou byste o instantních modelech měli vědět, je, že kvalita fotografií není srovnatelná s „normálním“ fotoaparátem. Nebo jinak, kvalita fotek pořízených instantním fotoaparátem je dostačující výhradně k tisku v malém formátu. Chcete-li tisknout fotky na zeď, určitě nejde o vhodnou volbu.

Objektivy instantních fotoaparátů mají většinou nízkou světelnost, proto jsou vhodné spíše k focení při dobrých světelných podmínkách. Některé, zejména dražší, si docela dobře poradí i v šeru, výsledek však nikdy nebude stejný jako se zrcadlovkou za několik desítek tisíc.

Ostrost obrazu a možnosti přiblížení

Ostření na instantních fotoaparátech je skoro vždy automatické. Proto je dobré, pokud si předem vyhledáte informace o jeho kvalitě, resp. přesnosti. Některé modely to zvládají celkem slušně, u jiných je pořízení ostré fotografie spíše zázrak.

V tomto směru nepřehlédněte ani údaj o minimální zaostřovací vzdálenosti. V praxi jde o to, od kolika cm dokáže fotoaparát zaostřit daný objekt. Minimální vzdálenost zpravidla začíná na 10 cm. Většina instantních modelů dokáže objekty zaostřit kvalitně až od 30–50 cm. Některé modely jsou dodávány se speciální čočkou na makrozáběry, kterou nasadíte na objektiv. Využijete je právě při detailních záběrech nebo u selfie fotek.

Instantní fotoaparát – kvalita fotografií

Téměř všechny instantní fotoaparáty jsou vybaveny pevným objektivem, se kterým nelze obraz přibližovat. Najde se však i několik výjimek, u kterých můžete snímaný obraz přiblížit dvakrát nebo čtyřikrát. Tyto modely bývají dražší, větší a těžší. Upozorňujeme, že přibližování v kombinaci s automatickým ostřením nemusí vždy fungovat stoprocentně. Proto se zamyslete, zda tuto funkci potřebujete a využijete.

Vlastnosti objektivu

Vlastnosti objektivu přímo souvisí s kvalitou výsledných záběrů. Na následujících řádcích si v krátkosti vysvětlíme všechny parametry, na které narazíte v popisu instantních fotoaparátů. Jak jsme už několikrát zmínili, tato alternativa neslouží k focení profesionálních fotografií, což se odráží i na specifikacích jejich objektivů. Podíváme se také na srovnání s neinstantními modely, abyste si uměli lépe představit, co přesně můžete od této alternativy čekat.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost snímače od ohniska objektivu. V praxi jde o to, jak široký obraz dokáže daný objektiv zobrazit, resp. zachytit. Tento údaj naleznete pod označením „f = číslo mm“. Nebudeme zacházet do detailů. Nejdůležitější informací pro vás je, že čím je číslo ohniskové vzdálenosti vyšší, tím užší obraz daný objektiv zachytí a naopak. Jinak řečeno, model s f = 28 mm zachytí širší obraz než ten s f = 60 mm. Ohnisková vzdálenost instantních fotoaparátů je nejčastěji 28, 60 nebo 95 mm.

Clona

Údaje o cloně najdete ve formě f/2,0, f/1,8 atd. V praxi se jedná o to, kolik světla dokáže daný objektiv propustit. Zjednodušeně řečeno, s fotoaparáty s nízkým clonovým číslem můžete fotit i při špatných světelných podmínkách, tedy večer, za šera či v tmavé místnosti. Právě clona instantních fotoaparátů patří k hlavním kamenům úrazu. Jejich objektivy jsou vhodné spíše k používání za dobrého a ostrého světla, a to dokonce i v případě, že mají celkem nízkou clonu. Bez světla jsou fotky tmavé, neostré a méně kvalitní.

Displej

V první řadě si všímejte, zda se na daném fotoaparátu displej nachází. Bez něj si totiž nebudete moci před tiskem prohlédnout pořízené fotografie. Jinak řečeno budete tisknout naslepo, což se může zásadním způsobem podepsat na provozních nákladech za fotopapír, který zpravidla není nejlevnější.

Instantní fotoaparát bez displeje

Displeje na instantních fotoaparátech nebývají velké, což je v pořádku, protože slouží především k náhledu fotografií, většinou i ovládání některých funkcí, např. fotografických režimů či filtrů. Nejčastěji se setkáte s displeji, které mají 2,7palcovou až 3,5palcovou úhlopříčku. Některé (hlavně kapesní) modely mohou mít jen 1,7palcový displej. Posledními důležitými parametry jsou čitelnost a rozlišení.

Paměť

Pozor, ne všechny instantní fotoaparáty disponují vnitřní pamětí. Tyto modely zpravidla nepodporují ani externí paměťová média. V praxi to znamená, že fotky do foťáku nemůžete ukládat. Slouží jen k jejich pořízení a okamžitému tisku. Zařízení s pamětí proto pokládáme za mnohem lepší volbu.

Interní paměť instantních fotoaparátů nebývá velká. Většinou stačí k uložení cca 40–50 snímků. Pokud máte v plánu fotit hodně a tisknout až po návratu z večírku či dovolené, sáhněte po kousku, který podporuje paměťové karty. Dále nepřehlédněte údaj o druhu a max. kapacitě karet, které jsou s daným foťákem kompatibilní. Nejčastěji se jedná o microSD nebo microSDHC o velikosti do 1 GB.

Rychlost a kvalita tisku

V popisu instantních fotoaparátů narazíte na informaci, že tisk trvá 15, 25 či 90 s. Upozorňujeme, že tento údaj většinou mluví o době, za kterou vyjde snímek z fotoaparátu. Následně však musí takříkajíc „odstát“, aby se na něm objevily všechny barvy. Rozdíly v rychlosti tisku jsou spíše minimální, proto jim nebudeme věnovat větší pozornost.

O něco důležitější je kvalita tisku. Tu si můžete ověřit dvěma způsoby. Prvním jsou spotřebitelské a nezávislé recenze, ve kterých se dozvíte asi nejvíce. Druhým je údaj o ISO fotopapíru, který je kompatibilní s daným fotoaparátem. ISO označuje citlivost světla fotopapíru a má přímý vliv na konečný jas snímku. Vyšší hodnoty ISO znamenají, že fotky budou jasnější. Nejčastěji se setkáte s fotopapírem s ISO 600 až 800.

Rozměry fotografií

Fotografie vytištěné z instantních fotoaparátů nejsou velké. Právě naopak, mají spíše miniaturní rozměry. V tomto směru jsou důležité dva parametry. První z nich hovoří o rozměrech celého výtisku, tedy celého snímku i s rámečkem/okraji, druhý o rozměrech samotného obrázku bez rámečku.

U modelů od Polaroidu si můžete vybrat ze dvou standardizovaných rozměrů snímků: 67 × 57/47 × 46 mm nebo 107 × 88/79 × 79 mm. Fujifilm nabízí tři různé velikosti, a to 54 × 86/46 × 42 mm, 72 × 85,6/62 × 62 mm a 108 × 86/99 × 62 mm.

Instantní fotoaparát – rozměry fotografií

Tyto parametry jsou vysloveně individuální. Nelze říci, který rozměr snímku je lepší nebo horší. Jedná se jen o vaše subjektivní rozhodnutí. Obecně lze říci, že větší snímky jsou vhodnější pro skupinové fotografie, resp. ty, které jsou zachycené z větší vzdálenosti. Naopak menší rozměry snímku oceníte při detailních nebo selfie záběrech.

Rozměry a hmotnost fotoaparátu

Instantní fotoaparáty lze rozdělit do dvou pomyslných skupin, a to na kapesní a robustnější modely, které se velikostí vyrovnají klasickému foťáku. Miniaturní modely o hmotnosti do 300 g jsou výbornou variantou na svatby, párty či turistiku. Doslova je strčíte do kapsy, přičemž si jich ani nevšimnete. Větší a těžší modely s váhou 400 až více než 600 g působí designově, naleznete na nich více ovládacích prvků, větší displej i výkonnější blesk, často jsou schopné tisknout rozměrnější snímky a kvalita jejich zpracování je lepší.

Doplňky a funkce

Doplňky a funkce jsou přesně tím, co do značné míry jednotlivé instantní fotoaparáty od sebe odlišuje. Zatímco na některých můžete jen pořídit snímek a následně jej vytisknout, na jiných máte k dispozici spoustu zajímavých funkcí, režimů a doplňků. My se podíváme na ty z nich, se kterými se setkáte nejčastěji.

  • Blesk: Nachází se na většině instantních foťáků. Při výběru se zaměřte na jeho min. a max. dosah. Levnější modely objekty „osvětlí“ do vzdálenosti cca 3 m, ty pokrokovější i do 6–9 m.
  • Selfie zrcátko: Najdete ho v těsné blízkosti objektivu. Jeho využití je jasné, slouží ke zhotovení selfie fotek.
  • Bluetooth: Modely s podporou bluetooth můžete propojit se svým telefonem a využít jako samostatnou tiskárnu na fotky. Kromě toho můžete snímky přenést i z foťáku do telefonu a následně do jiné digitální podoby.
  • Možnosti úpravy fotografií: Přímo ve foťáku se většinou nachází alespoň pár filtrů nebo fotografických režimů. U některých kousků jich najdete spoustu. Někdy si můžete pohrát i s expozicí, např. snímek zesvětlit či ztmavit.
  • QR kód: Slouží k zaznamenání krátkého zvukového záznamu. QR kód vytisknete přímo na snímek a po jeho načtení telefonem si poslechnete zprávu.
  • Video: Pokud fotoaparát disponuje funkcí nahrávání videa, většinou ho můžete zaznamenat jen bez zvuku. Délka videa se pohybuje kolem 15–20 s. Foťáky s touto možností mívají více funkcí pro tisk jednotlivých framů z videa nebo vytvoření fotografické koláže.
  • Samospoušť: Její hlavní funkce je jasná. Pozor, nejde o běžnou funkci instantních fotoaparátů. U některých modelů se místo samospouště setkáte s dálkovým ovládáním.
  • Závit na stativ: Ani on se nenachází na všech foťácích. Většinou se s ním setkáte u dražších zařízení.

Instantní fotoaparát – funkce

Připravte si alespoň 1 500 Kč

Instantní fotoaparáty můžete pořídit již od cca 1 500 Kč. Pokud hledáte kousek, který využijete jen párkrát při speciálních příležitostech, můžete klidně hledat mezi těmi nejlevnějšími. V případě, že se chystáte fotit často a ve velkém, poohlédněte se po kousku za cenu od 2 500 Kč výše.

V cenové kategorii 1 500–2 000 Kč najdete základní modely, které jsou ideální pro děti, začátečníky či vysloveně nenáročné fotografy. Jedná se o častou volbu svatebčanů, kteří takovýto fotoaparát využijí jen jednou, přímo na svatbě. Nejlevnější instantní fotoaparáty zpravidla nemají interní paměť, zároveň nepodporují paměťové karty, jejich objektiv má nízkou světelnost, chybí na nich samospoušť, někdy i blesk a v neposlední řadě na nich nenajdete displej.

Za cenu kolem 2 500 Kč můžete vlastnit už celkem pokrokové modely se šikovnými funkcemi, displejem, vícero fotografickými režimy, interní pamětí, samospouští či bleskem. Kvalita jejich zpracování je vcelku dobrá a vynikají i z hlediska designu. Nepsaným pravidlem je, že kvalita fotografií pořízených těmito foťáky není nejvyšší, ale ani nejnižší. Největším problémem bývá focení za zhoršených světelných podmínek.

Modely za 3 500 Kč většinou disponují vším, čím instantní fotoaparáty mohou disponovat. Mají lepší světelnost, blesk s větším dosahem, šikovné doplňkové funkce, např. podporu bluetooth, jsou kvalitní, odolnější, mají interní i externí paměť a integrovaný dobíjecí akumulátor. Na úplném vrcholu se nacházejí foťáky za 4 500 až více než 5 000 Kč. Naleznete je hlavně v nabídce výrobce Polaroid.

Nejen Polaroid a Fujifilm, ale i Agfa, Lomography nebo Canon

K nejznámějším a zároveň nejpopulárnějším výrobcům instantních fotoaparátů patří americká skupina Impossible Project, kterou znáte spíše podle pojmenování její značky Polaroid, a FujiFilm, jejichž foťáky najdete pod názvem Instax. Z dalších značek stojí za zmínku Agfa, Lomography, Kodak, Leica či Canon.

Zatímco polaroidy patřily v minulosti k nepřekonatelné jedničce na trhu, fotoaparáty Instax je v posledních letech dostihly.

Instantní fotoaparáty Polaroid poznáte již z dálky. Vynikají krásným retro designem, mají větší rozměry a vyšší hmotnost a k jejich přednostem patří vcelku dobrá kvalita fotografií. Naopak asi nejznámějším minusem této alternativy je pomalý tisk snímků.

Foťáky Instax od FujiFilmu nabízejí různé moderní vychytávky, např. podporu bluetooth. Snímky tisknou rychle, jejich nevýhodou je kratší životnost barev. Kvalita fotek se u jednotlivých modelů liší. Pokud si potrpíte na design, jsou jako stvořené přímo pro vás. V nabídce FujiFilmu totiž naleznete extravagantní kousky křiklavých barev, ale také ty elegantní s retro vzezřením.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud jste v našich recenzích nebo návodu na výběr instantního fotoaparátu nenašli odpovědi na své otázky, čtěte dále. Na následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik dalších zajímavých a důležitých informací o tomto typu zařízení. V případě, že se nás chcete zeptat na cokoliv jiného, můžete tak učinit v diskuzi pod sekcí „Otázky a odpovědi“. Pokusíme se vám odpovědět co možná nejdříve.

Ano, u některých instantních fotoaparátů, ovšem jen těch, které podporují bluetooth, se setkáte i s originálními mobilními aplikacemi z dílny daného výrobce. Využijete je při úpravě fotografií, výjimečně i samotném ovládání zařízení. V některých aplikacích najdete i všelijaké rámečky či nálepky, které jsou neustále doplňovány a vylepšovány.

Vícenásobná nebo dvojitá expozice slouží k pořízení jedné fotografie z více záběrů. Nejde o nezbytnost. Tuto funkci ocení zejména ti kreativnější z vás, kteří se svými fotografickými díly rádi experimentují.

Většina instantních fotoaparátů je kompatibilní pouze s originálním fotopapírem od stejného výrobce. Jedná se o speciální papír, který v sobě ukrývá barvy. Foťák tedy neobsahuje žádné tonery. Na výběr máte různé verze. Kromě klasiky, kterou je papír s bílým rámečkem, jde o alternativu s rámečkem černé barvy nebo černobílý papír.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(90.6%)

Komentáre
Zuzana 28.Sep.2022

Tento test by mal byť nápomocný pri kúpe instant.foto, ale neni tomu tak, nakoľko neviem na základe čoho vyberáte produkty, keĎ tu máte len Polaroid a Fujifilm. Prečo nezrovnávate aj iné značky, napr.Canon?
Myslím, že toto hodnotenie testu za veľa nestojí....

Odpovedať

Pavel Král 09.Mar.2023

Dobrý den. Promiňte, ale to nám píšete z budoucnosti ? :-) "Publikované: 01.01.2025"

Odpovedať