Jak odvápnit kávovar DeLonghi, Philips, Siemens, Dolce Gusto, Krups, Nespresso – návod
Pokud si doma rádi vychutnáváte šálek chutné kávy, určitě vám v kuchyni nechybí kvalitní kávovar. Díky tomuto přístroji už chutná cappuccino, latte macchiato i espresso jako z pravé kavárny. Ušetří vám čas, který je vhodné mu však jednou za čas vrátit. Pokud používáte kávovar každodenně, je přímo nutné jej pravidelně odvápňovat. Vodní kámen umí potrápit pračky, myčky nádobí, žehličky, rychlovarné konvice a výjimkou nejsou ani kávovary. Právě v nich se dokáže usazovat v dutinách přístroje, které nejsou viditelné pouhým okem.
- Proč je odvápňování kávovaru tak důležité?
- Jak často odvápňovat kávovar?
- Domácí a kupované přípravky pro odvápnění kávovaru
- Návod, jak odvápnit kávovar
- Čištění automatického kávovaru
- Čištění pákového kávovaru
- Čištění kapslového kávovaru
- Jak odvápnit kávovar DeLonghi, Dolce Gusto, Krups, Nespresso, Tassimo, Philips či Siemens
- Otázky a odpovědi – FAQ
- Diskusia
Odstranění vodního kamene z kávovaru přitom není vůbec tak složité. Účinné mohou být i běžné domácí prostředky, jako ocet nebo kyselina citrónová. Proto chcete-li si i nadále vychutnávat lahodnou chuť vaší kávy, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte postupy, jak vyčistit kávovar od vodního kamene.
Proč je odvápňování kávovaru tak důležité?
Pokud si myslíte, že čištění kávovaru je důležité jen z estetického hlediska, mýlíte se. Vápenaté usazeniny se hromadí nejen na viditelných místech, ale i na těch běžným okem neviditelných. Kromě toho, že vodní kámen na kávovaru nepůsobí esteticky, může mít za následek mnohem horší problémy. Toto jsou hlavní důvody, které by vás měly motivovat k odvápňování kávovaru:
- Vyšší spotřeba elektrické energie – vrstvy vápenatých usazenin mohou zanést topnou spirálu, což způsobí delší ohřev vody. Zvyšující se doba ohřevu vody má pak přímý dopad na vyšší spotřebu elektrické energie. V průměru může jít až o 30% navýšení spotřeby.
- Poškození kávovaru – pokud jste se svým kávovarem spokojeni, určitě by vás nepotěšilo, kdybyste ho jednoho dne z ničeho nic už nezapnuli. Při nadměrném znečištění kávovaru vodním kamenem může dojít až k ucpání trysek a jiných částí, přes které protéká voda. Následně při dlouhém působení vysokých teplot a také snížení průtoku vody hrozí vážné poškození důležitých komponentů až znefunkčnění kávovaru.
- Horší kvalita připravované kávy – vodní kámen a zanedbaná údržba může mít za následek změnu chuti kávy. Nejčastěji se můžete setkat s kyselou, zemitou, silnou nebo naopak s příliš slabou chutí nápoje. Proto pokud cítíte, že vaše káva už nechutná tak dobře jako kdysi, je nejvyšší čas kávovar odvápnit.
- Hygienické důvody – není třeba zapomínat ani na to, že kávovar připravuje nápoje, které jsou určeny přímo ke konzumaci. Usazený vodní kámen je ideálním místem pro množení zdraví škodlivých bakterií. Kromě toho, pít kávu se spoustou malých částeček vodního kamene asi také nepřidá na její chuti.
Jak často odvápňovat kávovar?
Odvápnění kávovaru určitě nepatří k jednorázovým aktivitám. To, jak často je nutno kávovar odvápnit, záleží na frekvenci jeho používání a také tvrdosti vody. Je rozdíl, pokud váš kávovar připraví denně maximálně 3 až 4 šálky kávy, a jde-li o kávovar používaný v kavárně, ve které se téměř nezastaví. Asi vám je hned jasné, že kávovar, který je využíván víc, je třeba čistit pravidelněji.
Pokud máte novější typ kávovaru, přístroj vám dokáže sám oznamit, že je třeba provést odvápnění. Některé modely fungují pouze na základě „statistik“. To znamená, že počítají přetečené litry vody nebo počet připravených šálků kávy. V lepším případě na základě testovacího proužku vody nastavíte na přístroji tvrdost vody a kávovar frekvenci odvápňování přizpůsobí. Nejpokročilejší modely kávovarů dokážou samy vyhodnotit zanesení topných těles a sdělí vám, kdy je nejvyšší čas provést odvápnění. Tyto signály určitě nepřehlížejte, dokážou být velmi přesné.
U starších nebo levnějších modelů kávovarů musíte na odvápňování myslet sami. Doporučená doba odvápňování je v průměru každé 3 měsíce. Samozřejmě, pokud kávovar používáte často, odstraňovat vodní kámen můžete také každý měsíc. Naopak, pokud se u vás kávovar příliš nepoužívá, k této činnosti můžete přistoupit jen jednou za cca 6 měsíců. Doba čištění kávovaru je velmi individuální záležitostí, u které musíte zvážit zejména vaše návyky a jiné faktory.
Frekvenci čištění ve velké míře ovlivňuje tvrdost vody. Čím je tvrdost vody vyšší, tím častěji by mělo odvápnění proběhnout. Měli byste si zjistit, jaká voda teče z vašeho kohoutku. Nejlepším způsobem pro zjištění tvrdosti vody jsou testovací proužky. Jedná se konkrétně o originální testovací proužky na vodu, které se používají také pro testování pH v bazénech či akváriích. Výjimečně můžete narazit i na speciální proužky pro testování vody, která je používána v domácnostech. Pokud se vám nepodaří sehnat ani jednu z uvedených možností, nejdostupnějším řešením jsou testovací proužky na moč, které naleznete v každé lékárně.
Hodnocení tvrdosti vody dostanete nejčastěji v jednotce °dH nebo mmol/l.
- 0 – 4 °dH (0 – 0,72 mmol/l) – veľmi měkká voda.
- 4 – 8 °dH (0,72 – 1,43 mmol/l) – měkká voda.
- 8 – 12 °dH (1,43 – 2,14 mmol/l) – středně tvrdá voda.
- 12 – 18 °dH (2,14 – 3,21 mmol/l) – dost tvrdá voda.
- 18 – 30 °dH (3,21 – 5,35 mmol/l) – tvrdá voda.
- nad 30 °dH (nad 5,35 mmol/l) – velmi tvrdá voda (s vysokým obsahum vápniku a dalších minerálů).
Výsledek v pH identifikujte takto:
- pH 7 má neutrální voda,
- pH nižšie ako 7 má kyselá voda,
- pH vyššie ako 7 má zásaditá (tvrdá) voda, s vyšším obsahem vápniku (vodního kamene).
V případě, že má vaše voda tvrdost cca 1 mmol/l, čištění se doporučuje provádět minimálně 2x za rok. Pokud má cca 1,5 mmol/l, tak čistěte alespoň 4x za rok a v případě vody s tvrdostí nad 2 mmol/l čistěte přístroj každý měsíc.
Domácí a kupované přípravky pro odvápnění kávovaru
K odvápnění kávovarů se běžně používají chemické prostředky, kterých je na trhu mnoho. Dokonce, výrobci renomovaných společností, jako jsou DeLonghi, Nespresso, Jura nebo Dedica prodávají své originální odvápňovače do kávovarů. Tyto přípravky pak doporučují používat i pro své modely. Najdete je ve formě tablet nebo gelu. Je však jasné, že kávovar odvápněte jakýmkoli prostředkem k odstranění vodního kamene, tedy klidně i těm, který si koupíte za pár korun v nejbližší drogerii. Oblíbené jsou například odvápňovače DeLonghi EcoDecalk, Xavax, Siemens, Krups nebo i odvápňovače od značky Durgol Universal. Dáváte přednost domácím prostředkům? V tom případě vám bude nápomocný ocet, citron, soda bikarbona nebo kyselina citrónová. Ať už se rozhodnete pro tekutý odvápňovač, tablety do kávovaru nebo raději dáte na domácí prostředky, níže naleznete návody, jak kávovar odvápnit různými způsoby.
Návod, jak odvápnit kávovar
Existuje několik možností, jak kávovar zbavit vodního kamene. Musíte mít však k dispozici látku, která je chemicky kyselá. Vápenaté usazeniny jsou zásadité, a proto pokud se jich chcete zbavit, musíte jim vytvořit kyselé podmínky. Na saponát můžete rychle zapomenout, vůči vodnímu kameni nebude vůbec účinný. Poradí si s nimi jen chemické nebo domácí odvápňovače. Na druhé straně ani odvápňovač nesmí být příliš agresivní, protože by mohlo dojít k poškození materiálů a součástek, ze kterých je kávovar vyroben. Před samotným odvápňováním si nejprve přečtěte pokyny od výrobce. V následujících návodech vám krok za krokem ukážeme, jak postupovat při odvápňování kávovaru různými prostředky, jak se čištění kávovarů mění vzhledem k typu kávovaru a na závěr vám představíme i návod, jak odvápnit konkrétní značky kávovarů.
Odvápnění kávovaru chemickým odvápňovačem
Pokud jste si zakoupili tekutý odvápňovač do kávovaru, případně odvápňovač ve formě tablet, proces odvápňování je následující:
- Pokud máte k dispozici tekutý odvápňovač, smíchejte jej v nádobce na vodu podle daného poměru, doporučeného na konkrétním výrobku. Následně nádobu vsuňte zpět do kávovaru. V případě, že máte tablety, nejprve je nechte rozpustit v teplé vodě a dále postupujte stejným způsobem.
- Potom kávovar zapněte a jen polovinu obsahu nádobky nechte protéct všemi tryskami, přes celý kávovar. Druhou polovinu prostředku nechte působit uvnitř kávovaru po dobu 30 minut.
- Po uplynutí této doby kávovar opět zapněte a nechte odtéct veškerý zbytek tekutiny. Na závěr kávovar párkrát propláchněte čistou vodou.
Odvápnění kávovaru octem
Pokud nemáte k dispozici chemický odvápňovač do kávovaru, vyzkoušejte ocet. Odvápňování octem je velmi efektivní, ovšem i dost agresivní, proto to s ním nepřehánějte. Čištění kávovaru octem se doporučuje maximálně 2-3krát do roka. Berte v úvahu také to, že při použití octa v kávovaru můžete mít problém se zbavením se octového zápachu.
K odvápňování budete potřebovat jen ocet a vodu. Konkrétně si zřeďte 1/3 šálku octa a 2/3 šálku vody. Roztok dobře zamíchejte a nalijte do zásobníku na vodu v kávovaru. Postup čištění je stejný jako v případě komerčního odvápňovače. Kávovarem nechte protéct polovinu roztoku a druhou polovinu nechte působit uvnitř přístroje alespoň 30 minut. Na závěr kávovar zapněte a nechte přetéct zbývající tekutinu. Abyste se zbavili zápachu, je třeba kávovar několikrát propláchnout čistou vodou. Ocet můžete použít také k čištění vnější stěny kávovaru, je velmi účinný v odstraňování špíny i mastnoty.
Odvápnění kávovaru kyselinou citrónovou
Další oblíbený domácí odvápňovač je také kyselina citrónová. V porovnání s octem má kyselina citrónová nižší hladinu pH, proto bude možná nutné, abyste proces čištění zopakovali několikrát. Kyselina citrónová je u kávovarů lepší volbou než ocet, protože nemá výrazný pach ani chuť.
Na odvápnění se doporučuje používat 1 až 2 lžíce kyseliny na 1 litr vody. Postup iv tomto případě zůstává stejný, čili vzniklý roztok nalijte do kávovaru, spusťte cyklus a zbylý roztok nechte působit. Na závěr kávovar důkladně propláchněte čistou vodou a v případě potřeby postup zopakujte.
Odvápnění kávovaru citrónem
Nemáte doma práškovou kyselinu citrónovou? Nahradit ji můžete šťávou z citronu. Nejlepších výsledků dosáhnete smícháním stejných dílů vody a citrónové šťávy. Nezapomeňte však, že chcete-li se vyhnout intenzivní citrónové chuti, nechte kávovar pár cyklů proběhnout jen s čistou vodou.
Odvápnění kávovaru sodou bikarbonou
Určitě jste již slyšeli o čistících schopnostech sody bikarbony. Dokáže pomoci nejen interiéru, ale také exteriéru kávovaru. Chcete-li ji otestovat, budete potřebovat ¼ šálku sody bikarbony a 1 sklenici vlažné vody. Sodu bikarbonu musíte ve vodě dobře promíchat, aby co nejlépe roztál. Rozpuštěný roztok pak nalijte do nádržky kávovaru a pokračujte v postupu, který je vám již znám. Na závěr ještě naplňte nádrž čistou vodou a nechte ji projít cyklem, abyste sodu zcela odstranili.
Čištění automatického kávovaru
Výhodou automatických kávovarů je větší uživatelský komfort. Většina nových modelů je již dokonce vybavena automatickým programem odvápňování. Pokud tento přednastavený program na vašem kávovaru chybí, využijte výše zmíněných postupů odvápňování. Čištění automatického kávovaru se však liší model od modelu, takže je opět třeba dodržovat instrukce v manuálu. Snažte se používat přípravky, které doporučují výrobci. Nevhodným čističem byste svůj kávovar mohli poškodit. Při četnosti čištění berte v úvahu, jak často používáte zařízení a jakou máte tvrdou vodu.
Do pravidelné, přímo až každodenní údržby automatického kávovaru patří vyčištění odpadní nádoby na kávové usazeniny, ale také vyprázdnění a umytí odkapávací misky. V případě, že váš kávovar disponuje také napěňovačem mléka, měli byste jej čistit po každém použití. Nezapomeňte ani na vyplachování nádržky na vodu. Méně často, alespoň jednou týdně vyjměte, zkontrolujte a umyjte spařovací jednotku a očistěte filtr.
Nejnáchylnější ke znečištění jsou mléčné trysky. Mohou se ucpávat a tvořit na nich bakterie. Proto je každý den proplachujte horkou vodou. Jednou měsíčně je vhodné z mléčného okruhu odstranit veškeré zbytky mléka speciálním přípravkem na čištění mléčných trysek.
Pozornost věnujte i zásobníku na kávu, který vytírejte čistou utěrkou, případně jemným čistícím prostředkem. Před každým použitím „profoukněte“ parní trysku. Co se týče čištění vnější konstrukce, nepoužívejte žádné agresivní čistící přípravky, postačí vám běžný kuchyňský saponát s vodou a měkký hadřík.
Čištění pákového kávovaru
Mysleli jsme také na ty, kteří vlastní pákový kávovar. Tyto kávovary jen zřídka disponují odvápňovacím programem, proto to budete muset udělat manuálně, podle návodů zmíněných výše v článku. U tohoto typu kávovaru patří ke každodenní péči vyčištění hlavy, sítka a páky. Používá se k tomu speciální kartáček, který nepoškrábe hlavu kávovaru, ale přitom odstraní i hrubé zbytky kávy. Čištění hlavy probíhá následovně: do páky vložte slepé sítko a pusťte horkou vodu. Opakujte, dokud v páce nezůstanou žádné zbytky kávy. Potom ještě mokrým hadříkem očistěte těsnění. Někdy můžete do slepého sítka umístit čistící tabletu, vrátit jej zpět do hlavy kávovaru a následně zařízení zapnout. Po vyčištění hlavy slepé sítko vyjměte a důkladně opláchněte.
Parní trysku před každým použitím profoukněte, abyste se zbavili zkondenzované vody. Občas můžete trysku nechat pár minut namočenou v čističi. Nezapomínejte ani na odkapávací plochu. V rámci týdenní údržby je vhodné vyčistit pákový kávovar pomocí chemického prostředku. Povybírejte všechny páky kávovaru i sítka, a ponořte je do vody s rozpuštěným čistícím přípravkem, kde je nechte přibližně 30 minut. Pro důkladnější vyčištění nečistot můžete použít houbu, která odstraní usazeniny i ve vnitřní části páky. Na závěr vše důkladně opláchněte pod horkou vodou.
Čištění kapslového kávovaru
Odvápňovat a čistit je třeba i kávovar na kapsle. Majitelé těchto spotřebičů mohou k čištění využít čisticí kapsle, které se vkládají dovnitř stejně jako kapsle s kávou. Na trhu máte na výběr různé čistící soupravy a odvápňovače, které váš kávovar udrží v perfektním stavu. Jedním z těchto přípravků jsou například čistící kapsle Caffenu.
Jak odvápnit kávovar DeLonghi, Dolce Gusto, Krups, Nespresso, Tassimo, Philips či Siemens
Vícekrát jsme vás v článku upozornili, že před samotným čištěním a odvápňováním byste si měli přečíst originální návod na čištění od výrobce. Přesný postup čištění se totiž odlišuje nejen typem kávovaru, ale také značkou. Pokud nemáte k dispozici přesný návod na čištění vašeho modelu, přinášíme vám krátký přehled základních návodů na čištění kávovarů oblíbených značek.
Odvápnění kávovaru DeLonghi
Společnost DeLonghi nabízí na trhu řadu automatických, pákových i kapslových kávovarů, proto je nemožné uvést přesný návod na odvápňování každého z nich. Většina nových modelů již disponuje automatickým režimem odvápnění, proto se postupy čištění od sebe příliš neliší. K čištění kávovaru DeLonghi můžete použít originální odvápňovač DeLonghi EcoDecalk, ale samozřejmě i jiné chemické nebo domácí prostředky.
Návod na odvápnění kávovaru DeLonghi:
- Nalijte odvápňovač do nádržky na vodu.
- Pod trysky kávovaru umístěte prázdnou nádobu o objemu alespoň 2 litry a stiskněte tlačítko „OK“. Zařízení automaticky provede proces odvápňování.
- Vyprázdněte nádobu, do které vytekla voda s odvápňovačem. Vyjměte nádržku na vodu, nalijte do ní vodu na úroveň „MAX“ a zasuňte zpět. Opět umístěte prázdnou nádobu pod trysky kávovaru a stiskněte tlačítko „OK“. Zařízení provede automatické oplachování vodou.
- Postup oplachování můžete provést ještě jednou.
- Na závěr vyprázdněte nádobu, do které se voda vypustí a vylijte i odkapávací tácek. Nádržku na vodu naplňte vodou na úroveň „MAX“ a vložte ji zpět do zařízení.
Odvápnění kávovaru Dolce Gusto
Výhodou kávovarů značky Dolce Gusto je, že některé modely disponují automatickým hlášením zavápnění, takže se nemusíte trápit tím, kdy je třeba zařízení odvápnit. S tímto hlášením se setkáte na modelech Dolce Gusto Oblo, Drop, Infinissima, Piccolo i Lumio. Modely Dolce Gusto Mini Me nebo Genio žádnou kontrolku nemají, a proto si interval odvápnění musíte zapamatovat sami. Další dobrou zprávou je, že modely Dolce Gusto Mini Me, Lumio, Genio a Drop mají automatický program pro odvápňování. Tyto modely odvápněte velmi jednoduše. Do nádržky na vodu pouze nalijete odvápňovač zředěný s vodou a stisknete příslušné tlačítko automatického odvápnění. „Ručním“ odvápňováním se budete muset zabývat pouze u kávovarů Dolce Gusto Piccolo, Infinissima a Oblo. I v tomto případě se však jedná o poměrně jednoduchý a rychlý proces.
- Nádržku na vodu naplňte roztokem s odvápňovačem a vodou.
- Páčku na kávovaru nastavte na „HOT“.
- Nádrž nechte vypustit jen do poloviny, kávovar vypněte a počkejte pár minut.
- Páčku nastavte opět na „HOT“ a nechte odtéct zbytek roztoku z nádržky.
- Vypněte kávovar, nádržku na vodu vypláchněte a napusťte čistou vodou.
- Vložte ji zpět do kávovaru, páčku na kávovaru nastavte opět na „HOT“ a nechte jím protéct veškerou vodu.
Odvápnění kávovaru Krups
V případě zavápnění kávovaru Krups se na něm rozsvítí světelná kontrolka s nápisem „CLEAN“. K samotnému čištění pak přistupujte takto:
- Nejprve si připravte vhodný odvápňovač. Společnost Krups nabízí vlastní přípravek na odvápnění, ale použít můžete i jakýkoli jiný.
- Přípravek nalijte do nádržky na vodu, stiskněte tlačítko CLEAN a následně tlačítko BREW.
- Automatický proces odvápnění trvá přibližně 30 minut.
- Pokud po odvápňování zůstane v nádržce zbytek roztoku, znovu stiskněte tlačítko CLEAN.
- Nádržku následně vypláchněte, napusťte čistou vodou a nechte ji několikrát kávovarem protéct.
Odvápnění kávovaru Nespresso
Čištění a odvápňování kávovarů značky Nespresso se liší v závislosti na modelu. Jelikož společnost Nespresso nabízí modely na kapsle, přinášíme vám obecný návod na čištění tohoto typu kávovaru.
- Vyjměte okapový podstavec a na jeho místo postavte větší nádobu.
- Nádržku na vodu naplňte 0,5 l vody a přidejte odvápňovací přípravek (společnost Nespresso nabízí originální odvápňovací přípravek Nespresso).
- Současně stiskněte tlačítka Espresso a Lungo po dobu 3 sekund (obě by měly svítit – blikat).
- Nyní ještě jednou stiskněte tlačítko Lungo a počkejte, až se nádržka vyprázdní.
- Překapaný odvápňovací roztok nalijte zpět do nádržky na vodu a celý proces zopakujte ještě jednou.
- Nakonec nádržku naplňte čistou vodou a alespoň 2krát postup odvápňování zopakujte, aby se přístroj od přípravku propláchl.
- Režim odvápňování ukončíte současným stisknutím tlačítek Espresso a Lungo na 3 sekundy.
Odvápnění kávovaru Tassimo
Modely kávovarů Tassimo jsou vybaveny LED indikátorem odvápnění a také automatickým programem odvápnění. Proces odstraňování vodního kamene z kávovaru Tassimo je specifický, musíte u něj používat servisní kapsli, kterou naleznete přímo v kávovaru. Postupujte podle následujících pokynů od výrobce:
- Naplňte nádržku na vodu a přidejte 2 odvápňovací tablety Tassimo (nebo jiný vhodný odvápňovač).
- Pokud se rozhodnete pro originální tablety Tassimo, ujistěte se, že se tablety zcela rozpustily.
- Vyjměte z kávovaru servisní kapsli.
- Vložte nádržku na vodu do kávovaru.
- Otevřete napařovací hlavu (kam obvykle vkládáte kapsli na kávu) a vložte tam servisní kapsli čárovým kódem dolů. Zavřete napařovací hlavu.
- Nádobu o minimálním objemu 500 ml umístěte tam, kam dáváte svůj šálek.
- Stiskněte a podržte tlačítko na 5 sekund.
- Program pro odvápnění probíhá automaticky a trvá přibližně 30 minut. Po dokončení se rozsvítí oranžová kontrolka.
- Vyprázdněte nádobu od odvápňovacího roztoku a vložte ji zpět pod hlavu kávovaru.
- Opláchněte a vyčistěte nádržku na vodu, abyste odstranili všechny stopy odvápňovacího roztoku.
- Naplňte nádržku čerstvou vodou až po značku maxima a vložte ji zpět do kávovaru.
- Krátkým stisknutím tlačítka Start/Stop spusťte čistící cyklus.
- Po dokončení procesu čištění vyprázdněte nádobu a vraťte ji pod hlavu kávovaru.
- Opakujte proces čištění (doplňte nádrž a spusťte cyklus) 3 až 4krát, aby se zajistilo, že je z kávovaru vypláchnut veškerý odvápňovací roztok.
- Otevřete napařovací hlavu, vyjměte servisní kapsli a vložte ji zpět do úložného prostoru kávovaru.
- Naplňte nádržku na vodu studenou čerstvou vodou až po maximum a vložte ji zpět do kávovaru.
Odvápnění kávovaru Philips
Pokud vlastníte kávovar Philips, určitě jste slyšeli i o vodním filtru Philips AquaClean, který zamezí tvorbě vodního kamene. Pokud tento filtr nepoužíváte, odvápnění provádějte každé 3 měsíce. Philips nabízí vlastní odvápňovací přípravek, avšak použít můžete i jiný. Jak probíhá odvápňování kávovarů Philips?
- Do nádoby na vodu v kávovaru vylijte odvápňovač zředěný s čistou vodou.
- Prázdnou nádobu podložte pod výtok na vodu.
- Stiskněte tlačítko odvápnění na dobu 10 sekund a otočte ventil na vodu/páru.
- Spustí se program odvápnění. Přibližně každou minutu se vypustí trocha vody, dokud se celá voda nemine.
- Po skončení programu vypněte ventil na vodu a vyprázdněte nádobku s použitým odvápňovačem a prázdnou ji vraťte zpět.
- Nádobu na vodu omyjte a naplňte čistou studenou vodou.
- Otočte ventil na vodu a tím začne vytékat čistá voda.
- Vodu opět doplňte a proces párkrát zopakujte.
Odvápnění kávovaru Siemens
Vlastníte kávovar Siemens? Ani na vás jsme nezapomněli a připravili jsme pro vás obecný návod na odvápnění kávovarů Siemens. Tato společnost nabízí vlastní výrobky pro odvápnění i filtry na vodu do kávovarů. Pro který přípravek pro odvápnění se rozhodnete, to už necháme na vás.
- Stiskněte po dobu 5 sekund tlačítko Clean a rozsvítí se kontrolka.
- Otevřete dvířka a vyprázdněte misku a zásobník na kávu.
- Do nádoby na vodu přidejte odvápňovací prostředek zředěný vodou.
- Pod odkapávací nástavec vložte prázdnou nádobu.
- Stiskněte tlačítko Clean a přístroj se spustí a začne se čistit a odvápňovat. Doba trvání je přibližně 20 minut.
- Vylijte nádobu s přípravkem a do zásobníku na vodu nalijte jen čistou vodu po symbol „max“.
- Opět stiskněte tlačítko Clean, spustí se program, který vyčistí a propláchne kávovar.
- Postup oplachování můžete ještě jednou zopakovat.
- Přístroj je po tomto procesu opět připraven k používání.
Otázky a odpovědi – FAQ
Chystáte se po přečtení našeho článku odvápnit svůj kávovar? Věříme, že jsme vám zprostředkovali všechny důležité informace ohledně frekvence čištění, nejlepších prostředků i tipů na čištění. Pokud vás zajímá něco, co nebylo zodpovězeno v textu nebo máte jakékoli jiné dotazy týkající se čištění kávovarů, neváhejte a napište nám je do komentáře. Svými otázkami, ale i zkušenostmi či názory můžete pomoci ostatním čtenářům. Sekci FAQ pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme. Na závěr vám však ještě přinášíme výběr nejčastěji kladených otázek.