Jak si vybrat správnou matraci + typy matrací
Probudit se vyspalý, odpočatý, s dobrým pocitem a plný energie. To je přesně ten pocit, který vám může dopřát kvalitní matrace na spaní. Plnohodnotný, kvalitní spánek je procesem, do kterého vstupuje několik proměnných, a to, že se ráno vzbudíte vyspalí a svěží, celkově závisí na řadě faktorů. Otázka, jakou matraci vybrat, je velmi komplexní, a především je výběr velmi individuální. Každopádně je potřeba se řídit určitými zásadami. Náš průvodce světem matrací vám zaručeně pomůže se ve výběru zorientovat a přizpůsobit jej vašim potřebám.
Jakou matraci koupit?
Pokud se vám nechce trávit čas tím, že budete číst detailního průvodce výběrem matrací, možná pro vás bude tato tabulka dostačujícím manuálem. V ní totiž naleznete matrace na spaní, které na trhu patří mezi nejlépe hodnocené. Spotřebitelé jsou čím dál náročnější a jejich názory jsou při výběru jakéhokoli produktu velmi důležité. Někdy nemusí být nejlepší právě ta nejprodávanější matrace, ovšem ani levné matrace zpravidla nejsou ideální volbou. Pro zdravý spánek tak udělejte alespoň to, že si ve zkratce přečtete zkušenosti jednotlivých zákazníků.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Benab Zero Hard | Zobrazit produkt | |
Ecomatrace Posejdon | Zobrazit produkt | |
Matrace za hubičku Favorit | Zobrazit produkt |
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Nejprodávanější matrace zpravidla tlačí cenu směrem dolů, i proto jsou tak oblíbené. Do kvalitního spánku se ovšem určitě není třeba bát investovat. Jedná se vždy o velmi individuální výběr na základě osobních preferencí a nabídky trhu. Opomenout určitě nelze základní pravidla při výběru matrace, a pokud chcete mít přehled o tom, které matrace jsou na trhu tolik žádané, náš tabulkový přehled vám jistě pomůže. Prodejnost sledujeme díky databázi cenového srovnávače Heureka.cz a seznam pravidelně aktualizujeme.
Návod, jak vybrat matraci
Spánek by měl být dostatečně dlouhý, nerušený, komfortní a kvalitní. Kvalita spánku je dlouhodobě diskutované téma a jedná se o velmi individuální preference jednotlivců. Pohodlná a kvalitní matrace v ložnici je však bez diskuze nutností. Málokdo si to uvědomuje, ale i matrace má vliv na naše zdraví. Nabídka je dnes na trhu natolik rozsáhlá, že spotřebitel přesně netuší, jakým způsobem si vybrat matraci pro své potřeby. Náš návod vám ukáže, že výběr matrace je vysoce individuálním procesem.
Nikdy byste neměli uvažovat stylem, že pokud matrace vyhovuje vám, bude vyhovovat i ostatním. I proto jsou spotřebitelské testy matrací jen malou pomůckou. Matrace musí zohledňovat potřeby konkrétní osoby. Výběr začíná vhodným typem, od toho se následně odvíjejí rozměry a tvrdost matrace. Všechno je však potřeba přizpůsobit věku, výšce a hmotnosti postavy. Je třeba brát v úvahu i to, zda má daná osoba zdravotní problémy – bolest kloubů, páteře, svalů nebo křeče. Ve specializovaných obchodech vám s výběrem rádi pomohou, matrace si navíc můžete vyzkoušet a následně se lépe rozhodovat. Kvalitní matrace by měla spolehlivě plnit svůj účel celé roky.
- Individuální parametry – věk, výška, váha
- Tvrdost matrace – T1 až T5
- Typy matrací – materiály a technologie
- Potahový materiál
- Výška matrace a rozměry
- Certifikované matrace
- Matrace a vhodný rošt
- Cena a renomované značky
Výběr matrace má individuální kritéria
A přesně v tomto bodě výběr matrace pro váš kvalitní spánek začíná. Musíte zohledňovat sebe a své potřeby. Jedna věc je mít záruku kvalitního a zdravého spánku a druhá domnívat se, že jakákoliv nová matrace, která nahradí tu starou, vám tuto kvalitu bude garantovat. Není tomu tak. Dříve než se budeme soustředit na konkrétní parametry při výběru matrací, musíme se dívat na věk a údaje o tělesné výšce a hmotnosti.
Přestože je výběr matrace primárně o tom, abyste se cítili komfortně a vyspali se jako „na obláčku“, není jedno, z čeho tento „obláček“ bude a jak bude velký a tvrdý. Tvrdost matrace se ve velké míře odvíjí od hmotnosti uživatele. Pokud víte, že trpíte bolestmi páteře, musíte se zaměřit na ortopedické matrace. S přibývajícím věkem se také musíte soustředit na zdravotní matrace, které dokážou zmírnit či eliminovat vaše zdravotní potíže způsobené nekvalitním spánkem.
Polohy při spánku
Poněkud specifickým individuálním kritériem je preferovaná poloha, resp. polohy při spánku. Berte tedy v úvahu to, v jaké poloze trávíte během spánku nejvíce času. V dané poloze se totiž rozkládá hmotnost vašeho těla na matraci. Vězte, že pokud během spánku trávíte více času na zádech, vašemu tělu poskytne lepší podporu tužší matrace (T3–T5). Jestliže spíte více času na břiše, doporučuje se měkčí matrace (T1–T3). Někteří lidé preferují i spaní na boku, těm se doporučuje středně tvrdá matrace (T2–T4). Při „pohyblivém“ spánku, kdy polohy často měníte, je kompromisem střední tvrdost matrace (T2–T3). Převalování je zároveň často projevem toho, že váš spánek je neklidný, avšak nemusí být způsobený výhradně nevhodnou matrací.
- Spánek na zádech – považuje se za nejzdravější polohu během spánku. Hmotnost těla se rovnoměrně rozkládá a není vyvíjen enormní tlak na žádné orgány, klouby nebo svaly. Nevýhodou je, že u některých lidí dochází velmi často ke ztíženému dýchání, případně mají sklon k chrápání.
- Spánek na břiše – dochází ke zvýšenému tlaku na vnitřní orgány. Nemusí jít nutně o špatnou polohu při spánku, jak se mnozí domnívají. Vhodnější jsou však středně tvrdé – středně měkké matrace, které dokážou lépe rozložit váhu těla. Podstatné je, aby i v této poloze byla páteř ve stabilní poloze.
- Spánek na boku – poloha, která je statisticky oblíbená hlavně u žen. Eliminuje pravděpodobnost chrápání, vyvíjí se však větší tlak na krční páteř a krční nervy. I proto je důležité, abyste volili matraci ideálně s paměťovou pěnou, která se přizpůsobí aktuální poloze těla.
Jakou tvrdost matrace zvolit?
V odstavci výše jsme zmínili jednotlivé polohy při spánku. I ty mohou být návodem, který vám prozradí, jakou tvrdost matrace zvolit. Samozřejmě je ideální vyzkoušet si, v čem se cítíme nejpohodlněji. Vliv na tvrdost mají především použité materiály, typ matrace a výplň. Stupeň tvrdosti se však odvíjí i od hmotnosti uživatele. Přestože se někdy napoprvé může zdát, že matrace s vysokou úrovní tvrdosti pro vás není vhodná, z dlouhodobého hlediska vám tělo poděkuje. Opět se však jedná o velmi individuální parametr. Tvrdost matrací se označuje písmenem T nebo H a následně číslem. V praxi se využívá 5 úrovní tvrdosti, a to od T1 po T5, resp. H1 až H5.
- Tvrdost T1 – doporučená nosnost je do 70 kg, označují se jako velmi měkké matrace, vhodné jsou pro starší lidi nebo i jako doplňkové matrace pro občasné přespání.
- Tvrdost T2 – doporučená nosnost je do 90 kg, označují se jako měkké matrace, dobře stabilizují tělo a jsou dobře přizpůsobivé páteři.
- Tvrdost T3 – doporučená nosnost je do 120 kg, označují se jako středně tvrdé matrace, které jsou vhodné pro spánek na boku či na zádech. Složené jsou většinou z více druhů výplně, zároveň jsou vždy vyšší.
- Tvrdost T4 – doporučená nosnost je do 150 kg, označují se jako tvrdé matrace, které jsou určené pro lidi s výraznější nadváhou.
- Tvrdost T5 – doporučená nosnost je nad 150 kg podle typu matrace, jsou označované jako velmi tvrdé matrace určené pro lidi s obezitou.
Matrace s paměťovou pěnou – pružinové i latexové
Výrobci se snahou přinést spotřebitelům co nejvyšší komfort a kvalitu spánku používají k výrobě matrací různé materiály. Kvalita materiálů ve značné míře určuje také životnost matrace. Počítejte ovšem s tím, že některé přívlastky, které matrace dostávají, jsou často více marketingovým tahem. Matrace lze rozdělit do více kategorií. Nejčastěji se setkáte s matracemi pěnovými, latexovými nebo pružinovými. Ty se však mohou dále dělit, a proto se pokusíme představit vám všechny typy matrací, na které můžete na trhu narazit. A že jich není málo, spotřebitel tak má z čeho vybírat.
Pěnové matrace
Začínáme skupinou matrací, které mají na trhu nejpočetnější zastoupení. Důvodem je, že se na trhu nacházejí pěnové matrace, které obsahují různé druhy pěnové výplně. Dokonce je mnozí výrobci i kombinují a obohacují o různé jiné složky. Podle toho, jaký typ pěny obsahují, se mění i jejich vlastnosti. Pěnové matrace jsou však víceméně kompatibilní se všemi typy roštů a rovněž jsou dostupné v různých velikostech. Najdete mezi nimi levné matrace, ale také drahé, prémiové produkty.
PUR pěna
Matrace z polyuretanové pěny jsou velmi frekventované, ale také velmi oblíbené. V nabídce jsou v odlišných stupních tvrdosti, jsou cenově dostupné, flexibilní (elastické) a zároveň nabídnou velmi dobrou odolnost a životnost materiálu. PUR pěna má úzce strukturované póry, díky čemuž matrace vydrží opravdu hodně, přičemž podle adekvátního stupně tvrdosti je vhodná i pro lidi s nadváhou či obezitou.
Studená HR pěna
V případě, že matrace obsahují tento typ pěny, jde obvykle o pěnové matrace, které kombinují více materiálů. HR pěna má větší póry než klasická polyuretanová pěna (PUR), je tudíž vzdušnější, má vyšší elasticitu, ale je i o něco tvrdší. Spíše se tak nachází v matracích s vyšším stupněm tvrdosti a díky lepší prodyšnosti je vhodné tuto pěnu použít na matrace určené pro letní měsíce.
Paměťová pěna
Matrace s paměťovou pěnou patří mezi vůbec nejvyhledávanější. Tzv. líná pěna je vysoce elastická, při zatížení a zvyšující se teplotě (kontakt s tělem) pěna měkne a přizpůsobuje se tvaru těla a poloze spánku. Výborně stabilizuje záda a nabídne jim optimální oporu. Paměťová pěna se u matrací osvědčila jako jeden z nejefektivnějších materiálů a používá se i v kombinaci s jinými materiály.
Bio pěna
Pěna tohoto druhu se vyrábí z přírodních olejů a lze ji považovat za ekologický typ pěny. Pěna je velmi odolná, elastická a vhodná pro alergiky. Obsahuje výtažky ze sójových, ricinových nebo kokosových olejů. Bio pěna se velmi často používá i v případě ortopedických matrací.
Tempur
Přezdívaná také jako NASA pěna. Jedná se o pěnu s vysokou úrovní elasticity. Má unikátní termoregulaci, perfektně se přizpůsobuje teplotě, dokáže se flexibilně přizpůsobovat tlaku, aby stabilizovala záda a klouby během odpočinku. Tyto matrace vyrábí jediný americký výrobce se stejným názvem a patří mezi naprostou špičku.
Pružinové matrace
Pokud vám dnes prodejce nabízí pružinovou matraci, věřte, že tuto možnost nemusíte okamžitě zavrhovat. Už dávno nejde o matrace, jejichž vystřelovací pružiny „masírovaly“ páteř. Jsou použity inovativní technologie a klasické pružinové jádro je dnes spojené tzv. pérky, která zajišťují to, že se pružiny neuvolňují. Matrace velmi dobře reagují na pohyb těla, jsou prodyšné a lze je umístit i na pevný rošt. Pružinové matrace nedoporučujeme umisťovat na rošt s lamelami.
Taštičkové matrace
Podkategorií pružinových matrací jsou matrace taštičkové. Rozdíl je v tom, že samotné pružiny jsou umístěné v malých textilních taštičkách. Matraci si můžete představit, jako by byla tvořena včelími plástvemi. Každá taštička má samostatný obal a není propojená s ostatními, i proto dokáže hmotnost rovnoměrněji rozložit a lemovat tvar těla. Existují také mikrotaštičkové pružiny. Takové matrace mají pružinek ještě více (přes 1 000 pružin) a jsou ještě pružnější a elastičtější. Tyto matrace jsou měkčí.
Latexové matrace
Z pohledu konstrukce jsou latexové matrace nejměkčí ze všech. Výrobci tyto matrace obvykle nabízejí ve dvou tvrdostech – T1 a T2. Výhodou latexu je vysoká úroveň elasticity, i to je důvod, proč se skvěle přizpůsobují tvaru vašeho těla. Takové matrace jsou však vždy vyráběné kombinací různých materiálů, sama o sobě by byla vrstva latexu příliš měkká. I proto jsou často používány různé pěny – HR nebo PUR, či dokonce kokosová vlákna. Jelikož latexové matrace často obsahují i přírodní materiály, neměli byste je mít na místech s vyšší vlhkostí vzduchu, existuje vyšší pravděpodobnost tvorby plísní.
Speciální matrace
Výše zmíněné matrace mají na trhu největší zastoupení. Také materiály, ze kterých se vyrábějí, jsou základem pro výrobu mnoha dalších typů matrací. Tyto matrace mají speciální označení, protože mají specifické vlastnosti, a určené jsou i pro ty, kteří mají zdravotní problémy nebo individuální požadavky. Mezi speciální můžeme řadit také dětské matrace, které mají své unikátní vlastnosti a liší se i rozměry.
Zdravotní matrace
Název hovoří jasně. Zdravotní matrace jsou určené osobám, které trpí trvalými zdravotními obtížemi (trvale na lůžku). Nejčastěji zdravotní matrace naleznete také v nemocnicích nebo zdravotnických zařízeních s lůžkovým oddělením. Tyto matrace jsou vždy řádně certifikované a musí splňovat ta nejpřísnější kritéria. V mnoha případech jsou dokonce vyráběné na míru.
Ortopedické matrace
Lidé si ortopedickou matraci často pletou právě se zdravotní matrací. Rozdíl je ovšem v tom, že ortopedické matrace jsou pro lidi, kteří mají zdravotní problémy týkající se pohybového aparátu, případně jsou po zranění. Takováto matrace může mít vyšší nebo nižší tvrdost, ale musí umět co nejefektivněji rozložit tělesnou hmotnost osoby. Stejně jako u zdravotních matrací je nevýhodou vyšší cena.
Sendvičové matrace
Lidově jim můžeme říkat i oboustranné matrace, které někteří spotřebitelé cíleně vyhledávají. Jejich specifikem je, že jsou vyráběné z více druhů materiálů. Kombinují tak zpravidla tvrdé i měkké materiály. Matraci můžete otočit a z tvrdé matrace T4 máte rázem měkkou matraci T2. Z jedné strany může být paměťová pěna a z druhé klasická PUR pěna. Můžete však narazit i na klasickou sendvičovou matraci, kterou nelze otáčet a je vyrobena kombinací různých materiálů, minimálně dvou.
Gelové matrace
Velmi inovativní druh matrací, které obsahují speciální antibakteriální gel. Tvořena je gelovými segmenty, které jsou pokryté HR nebo paměťovou pěnou. Gel má specifickou vlastnost, nejenže se dokonale přizpůsobí tvaru a tělesné hmotnosti vašeho těla, ale dokáže působit na akupresurní body a během spánku uvolňovat ztuhlé svalstvo. Zároveň má velmi dobré hygienické vlastnosti. Jsou tak vhodné i pro alergiky.
Matrace s kokosovou deskou
Jsou to latexové nebo pěnové matrace, jež kromě základního materiálu, z něhož jsou vyrobené, obsahují i kokosová vlákna, která tvoří celistvou „desku“. Ta přispívá k tomu, že dobře odvádí vlhkost a také zvyšuje kvalitu spánku díky výztuze, kterou páteři nabízí.
Antibakteriální matrace
Takové matrace jsou obvykle vyrobené z pěny, která obsahuje speciální antibakteriální složku, případně jsou přímo v potahu ošetřené biocidním přípravkem. Ten zabraňuje tvorbě bakterií, plísní, kvasinek a eliminuje přítomnost roztočů. Matrace může obsahovat také prvky (ionty) stříbra. Matrace splňují nejvyšší hygienické standardy.
Ekologické matrace – bio
Překvapivě tyto matrace nemusí být vždy nejdražší, ale také nepatří mezi nejlevnější. Vyrobené jsou jen z přírodních materiálů a látek. Jsou skvělou volbou pro lidi s alergiemi. Alergici však musí dávat pozor, zda nejsou alergičtí na některou z přírodních složek – bambusová vlákna, aloe vera a jiné. Oceníte však jejich životnost, a především ekologický význam pro životní prostředí.
Potah na matraci
Potahový materiál je nedílnou součástí matrace. Není přitom jedno, jaký potah na matraci budete mít. V zásadě plní tři základní funkce. Tou první je, že tvoří obal jádra matrace, protože na samotné pěně nebo pružinách ležet určitě nechcete. Dále plní estetickou funkci, právě potah dělá matraci matrací. Zapomínat nelze ani na to, že je potah důležitý i z toho důvodu, že nám umožňuje udržovat hygienu matrace.
Spotřebitelé velmi často vyhledávají matrace s odnímatelným potahem, který lze následně klidně prát v pračce. Údržbu potahu nelze podceňovat. Hromadí se v něm totiž buňky lidské kůže, potah se stará o prodyšnost, často pohlcuje pachy i pot, chrání jádro matrace před nečistotami a zároveň zvyšuje pohodlí uživatele, neboť právě s potahem je v kontaktu i naše tělo. Potah by měl být dostatečně odolný proti oděru.
A z čeho jsou potahy vyrobené? Nabídka je opravdu rozmanitá. Nejčastěji narazíte na bavlněné potahy ze stoprocentní bavlny. Jsou antialergické a velmi komfortní. Neméně často má potah označení MicroActive. Jsou to antibakteriální potahy, které jsou tvořené třemi vrstvami, jsou prodyšné a pratelné v pračce.
Trendem jsou potahy „aloe vera“, které obsahují výtažek z této rostliny. Kromě antibakteriálních účinků mají vlákna této rostliny pozitivně působit na kůži. Jsou antialergické a díky svým vlastnostem skvěle odolávají teplu. Rovněž je lze prát. Čistě přírodní potahy „lyocell“ se mohou pyšnit vynikající prodyšností a na dotek příjemnější strukturou než samotná bavlna. Potahy vizuálně působí velmi hodnotně. Při výrobě jsou používána vlákna bukového a dubového dřeva.
Výška matrace a ideální rozměry
U rozměrů matrace lze jen těžko poskytnout univerzální radu. Neexistuje univerzální matrace, která by vyhovovala muži s výškou 195 cm a váhou 105 kg i ženě s váhou 55 kg a výškou 165 cm. Existují však určité zásady, které se týkají rozměrů matrace a také její výšky.
Co se délky matrace týče, správně byste měli mít rezervu 20 až 25 cm. To znamená, že pokud měříte 180 cm, ideální je sáhnout po matraci o délce 200 cm. Při šířce matrace se počítá s prostorem kolem 90 cm. U manželských postelí by šířka matrací měla být minimálně 80 cm. My však doporučujeme minimálně 90 cm a klidně i víc. Spojené, partnerské matrace začínají na šířce 140 cm, pokud se pro takovou matraci rozhodnete, z našeho pohledu doporučujeme minimálně 160–180 cm.
A výška matrace? Standardy hovoří o minimálně 15 cm a matrace s touto výškou rozhodně nabídnou dostatečný komfort. Pokud však bude výška matrace 20 nebo 25 cm, chyba to určitě nebude. Zvláště u starších lidí je vyšší matrace lepší volbou. Sledujte také nosnost matrace, která se odvíjí i od tvrdosti matrace.
Matrace s certifikátem = znak kvality?
Pokud budeme mluvit o standardních matracích, certifikát garantující ekologické a přírodní materiály je zřejmě jediným, kterému lze věřit, protože je zpravidla vydáván pod garancí legislativy Evropské unie. Dále je však certifikát týkající se pravosti materiálů, příznivých účinků apod. velmi obtížné ověřit.
Certifikované matrace jsou jen ty zdravotní nebo ortopedické. Certifikát v Česku vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zdravotní matrace jsou proto považované za zdravotní pomůcku. V jejich případě tedy platí, že skutečně nabídnou přidanou hodnotu, primárně lidem, kteří mají zdravotní problémy nebo jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Aby matrace obdržela certifikát, musí projít testováním konstrukce i analýzou použitých materiálů.
Správný rošt do postele
Spojení roštu a matrace by mělo být opravdu pevným svazkem, který musí spolehlivě fungovat několik let. Proto jsou vlastnosti roštu důležité. Zároveň ne každá matrace a rošt jsou spolu kompatibilní. Existují postele s lamelovým roštem, pevným roštem nebo bezroštové postele s pevnou deskou. Některé rošty mají například i výhodu polohování.
Na lamelový rošt, který je pružný a prodyšný, jsou nejlepší pěnové matrace s vyšší tvrdostí, jelikož má rošt tendenci pružit, pružinové rošty nejsou nejlepší volbou. Pružinové matrace naopak doporučujeme na pevné rošty nebo pevné desky, kde pružiny plní svůj účel skvěle. Nevýhodou pevných desek bez perforace je horší prodyšnost. Na pevný rošt jsou vhodné pěnové i pružinové – taštičkové matrace.
Levné matrace nejsou vždy terno
Investovat do kvalitní matrace se opravdu vyplatí. Samozřejmě ne vždy je to nutností. Chcete-li koupit matraci na chatu, do bytu či domu, kde přespáváte jen příležitostně, utrácet tisíce korun za kvalitní matraci nemá příliš smysl. Každopádně pokud na matraci spíte den co den, investujete do svého zdraví.
Levné matrace koupíte již od 1 000 do 2 500 Kč. Narazíte i na levnější pěnové či pružinové matrace, ale pokud přece jen chcete dostat nějaký standard, pod tuto cenu vám nedoporučujeme chodit. Zároveň můžete ve výprodejích leckdy narazit na dražší matrace, které se na tuto cenu dostaly po zlevnění. Přiměřenou kvalitu za rozumné peníze dostanete v kategorii od 2 500 do 7 500 Kč. Zde už se můžete soustředit na renomované výrobce matrací. Výběr je bohatší a těšit se můžete i z paměťové pěny či jiných kvalitních materiálů. Nejrozšířenější jsou pěnové matrace s různou výškou a složením.
Kvalitní matrace, které nabídnou maximální komfort, speciální ventilační technologie a vysoce kvalitní materiály, se cenou dostanou klidně nad hranici 12 500 Kč a zaskočit vás nemusí ani cenové rozhraní od 25 000 do 50 000 Kč. Najdete zde také ortopedické či zdravotní matrace. Takové matrace disponují certifikáty kvality, které garantují kvalitu materiálů, a výrobci rovněž často nabízejí doživotní nebo dlouhotrvající záruku.
Matrace Dormeo kralují všem
Spotřebitelé se rozhodně nemusí bát, že by na trhu neměli z čeho vybírat. Výrobců, kteří jsou více či méně známí, je opravdu velké množství. My jsme se však soustředili především na matrace nabízené renomovanými výrobci. Ti se na trhu drží dlouhodobě a prezentují se vysokou kvalitou.
Matrace Dormeo jsou přesně z této kategorie. V nabídce mají široké portfolio produktů, různé typy matrací v různých cenových hladinách a spotřebitel má vždy záruku kvality. Přesto matrace Dormeo nemusí vyhovovat každému. V konkurenci se neztratí ani matrace Materasso nebo značka Benab. Stále populárnějšími se stávají matrace Segum a Tropico. Z vysokých prodejů se těší také matrace značky Jysk, Ikea, Möbelix či Asko.
Otázky a odpovědi – FAQ
Je pro vás výběr matrace stále hlavolamem? Nedokážete se rozhodnout, který typ matrace je pro vás ten správný? Nemáte jasno v tom, jaký rozměr matrace potřebujete? Neváhejte se na nás obrátit a my vám s výběrem rádi pomůžeme. Zároveň se ptejte v komentářích a podělte se o své zkušenosti s matracemi. Které matrace jsou podle vás nejlepší? Jaký máte názor na konkrétní výrobce matrací? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuze níže.