Jak vyčistit digestoř od mastnoty a prachu – čištění uhlíkového a tukového filtru
Digestoř by neměla chybět v žádné kuchyni, ve které se alespoň občas vaří. Jde o nenahraditelného pomocníka, jehož úkolem je odsávat výpary a tím chránit vaši domácnost před nepříjemnými pachy, vlhkostí či usazováním mastnoty. Vzhledem k tomu, že je digestoř pohlcuje do sebe, usazuje se v ní množství nečistot. Proto je vhodné, abyste ji jednou za čas věnovali svoji pozornost a vyčistili ji.
Pravidelná údržba je důležitá nejen z estetického hlediska, ale také pro správné fungování a dlouhou životnost digestoře. Pokud jste údržbu dosud zanedbávali a všimli jste si, že filtr je plný mastnoty, na které je ještě dokonce i prach, tak jste na správném místě. V našem článku se dozvíte, jak nejlépe vyčistit digestoř, aby vám ještě dlouho a hlavně efektivně sloužila.
Jak často čistit digestoř?
Při otázce týkající se intervalu čištění se řiďte pravidlem „čím více vaříte, tím častěji čistěte“. I když je čištění digestoře individuální záležitostí, délka intervalu, ve kterém je třeba zařízení vyčistit, by se měla odvíjet od intenzity jeho používání. To znamená, že pokud vaříte každý den, doporučený interval čištění je každý měsíc. Naopak, pokud využíváte kuchyni jen příležitostně, stačí digestoř vyčistit sezónně, případně minimálně jednou ročně.
Naštěstí není čištění digestoří nic složitého. S naším návodem zvládnete údržbu levou zadní. Máme pro vás rady a tipy, jak vyčistit digestoř, aby byla čistá nejen zvenčí, ale i zevnitř a efektivně tak plnila svůj účel.
Začněte vnějším pláštěm
Čištění digestoře bychom mohli rozdělit do dvou částí. První je čištění vnějšího pláště digestoře, aby byl pěkný a čistý zvenčí, a druhou čištění filtru digestoře, aby účinně a efektivně odsával výpary při vaření. Začněte tedy první částí, vnějším pláštěm, který zbavte prachu, mastnoty i skvrn. Vyhýbejte se agresivním chemickým prostředkům na bázi chlóru nebo alkoholu. Rovněž se vyvarujte i ostrých předmětů, určených k odstranění zaschlé špíny, jako kartáčky či drátěnky. Naopak doporučujeme používat měkký hadřík nebo houbu. Co se týče výběru vhodných čistících pomůcek, je třeba zohlednit především typ povrchu digestoře.
Jak vyčistit nerezovou digestoř
Nerezová ocel bývá nejčastěji používaný materiál na plášti digestoře. Přestože se jedná o velmi vděčný materiál, má své slabší stránky. Otisky prstů, fleky či škrábance a jejich složité odstraňování už potrápily asi každého. Chcete-li si ušetřit vrásky, je důležité se k tomuto materiálu postavit tak, jak vyžaduje. Na začátek dáváme do pozornosti, že flekům, otiskům i škrábancům na nerezovém povrchu lze alespoň částečně zabránit. Slouží k tomu různé impregnační produkty, jako například Nano Pěna. Tímto přípravkem stačí povrch ošetřit 2x ročně a vyhnete se nejen nečistotám, ale také poškozením. Pokud se vám nepodařilo povrch včas zachránit, musíte vsadit na čistící prostředky přímo určené pro nerez. Známé a oblíbené jsou například Cif sprej na nerez, Pulirapid na nerez, ETA Purita nebo sprej Xavax. Pokud nemáte k dispozici žádného z těchto pomocníků, postačí vám i obyčejný kuchyňský saponát. Kromě ověřených čisticích prostředků máte na výběr také alternativní řešení. K přeleštění můžete použít ocet. Stačí nanést pár kapek na hadřík a přeleštit jím digestoř. Podobný výsledek nabízí olivový olej. Po jeho použití však musíte povrch ještě přeleštit saponátem, aby nezůstal mastný.
Samozřejmě, důležitá je i použitá textilie. V žádném případě nepoužívejte drátěnku ani kartáč, protože by mohly mechanicky narušit povrch a ten by mohl začít korodovat. K čištění nerezového povrchu byste měli používat bavlněné hadříky nebo hadříky s mikrovlákny.
Jak vyčistit chromovou digestoř
Chrom je nádherný, když je čistý a lesklý. Stejně jako nerezová ocel i chrom se může velmi lehce zašpinit a zaprášit. Jelikož na lesklé povrchové úpravě chromu se výrazně projevují nečistoty a prach, je důležité povrch pravidelně čistit. Naštěstí jde to poměrně jednoduše. Nachystejte si nádobu s horkou vodou, do které přidejte pár kapek saponátu. Jemný hadřík nebo houbu namočte do vody a kruhovými pohyby čistěte vnější plášť digestoře. Na silně zaschlé skvrny můžete použít zubní kartáček s nejjemnějšími štětinami. Na závěrečné doleštění si vezměte suchý hadřík z mikrovlákna nebo utěrku.
Jak vyčistit filtr z digestoře
Druhou částí údržby digestoře je čištění filtrů. Digestoře jsou navrženy tak, abyste k vnitřní části měli snadný přístup, i když to tak na první pohled možná nevypadá. Nejde o žádnou komplikovanou demontáž, pouze zatáhnete vnější mřížku na digestoři a můžete začít čistit. Odtahové i recirkulační digestoře jsou vybaveny kovovými tukovými filtry. Setkat se však můžete i s textilními a u recirkulačních digestoří i s uhlíkovými filtry. Jak tyto jednotlivé filtry vyčistit? Dozvíte se v následujících řádcích.
Jak vyčistit kovový tukový filtr
Kovový tukový filtr je v podstatě vnější mřížka, která má za úkol nepropouštět mastnotu do digestoře a následně do motoru. Tímto filtrem je vybavena většina digestoří. Je velmi efektivní, snadno se odnímá a má dlouhou životnost. Čištění těchto filtrů je také snadné a existuje mnoho možností. Před tím, než začnete s čištěním, jej odmontujte. Ve většině případů se filtr odnímá uvolněním úchytky, povolením šroubu nebo stisku tlačítka pro uvolnění. Rada na závěr: dříve než vložíte filtr zpět do digestoře se přesvědčte, že je důkladně suchý. Nejlépe uděláte, pokud ho necháte celý den sušit na teplém a dobře větraném místě a vložíte jej až druhý den.
Nejsnazším způsobem čištění tohoto filtru je myčka nádobí. Při tomto čištění udělá myčka veškerou práci za vás a máte tak o starost méně. Jednoduše jen vložte filtr z digestoře do myčky a zapněte program s nejvyšší teplotou. Důležité je, aby se v myčce nenacházelo jiné nádobí, na které by se mastnota mohla přichytit. Po dokončení programu nechte filtr řádně vyschnout. Pokud jste si všimli, že na něm ještě zůstala mastnota, můžete tento proces zopakovat.
Při běžném znečištění vám k mytí postačí i saponát na nádobí. Umyvadlo nebo vhodnou nádobu napusťte horkou vodou a přidejte dostatek saponátu. Do horké vody vložte kovový filtr a nechte jej alespoň 1 hodinu odmočit. Po hodině filtr vyjměte dobře opláchněte a zkontrolujte, zda se mastnota dobře uvolnila. Pokud ne, můžete ji ještě dočistit jemným kartáčkem nebo hadříkem.
Sázkou na jistotu je odmašťovač. Ten nastříkejte přímo na filtr nebo do nádoby s vodou, do které filtr ponoříte (takýmto způsobem se odmašťovač dostane i dovnitř filtru). V obou případech nechte přípravek alespoň půl hodiny působit. Následně filtr důkladně opláchněte a zbytkovou špínu můžete uvolnit starým zubním kartáčkem. Pokud se rozhodnete pro tento způsob čištění, nezapomeňte přitom použít ochranné pryžové rukavice.
Tradičními prostředky pro čištění tukového filtru z digestoře jsou ocet se sodou bikarbonou. Kovový filtr vložte do nádoby (kde se vejde celý) a zalijte ho horkou vodou. Následně přidejte 3 lžíce octa a 3 lžíce sody a nechte 1 hodinu stát. Po odmočení filtr opláchněte pod silným proudem horké vody, abyste se zbavili všech uvolněných nánosů. V případě potřeby můžete celý proces zopakovat. K uvolnění mastnoty můžete použít měkký zubní kartáček, houbu nebo hadřík.
Jak vyčistit textilní tukový filtr
Textilní tukové filtry se nejčastěji vyskytují u levnějších digestoří. Jejich cena je sice nižší, ale odpovídá jejich kvalitě. Přestože filtr splňuje svoji funkci, vydrží vám jen přibližně 100 hodin provozu. Po čase se začne trhat a je nutno jej vyměnit za nový. Co se týká jeho údržby, textilní filtr je mnohem jemnější než jiné alternativy, proto se důkladnému čištění raději vyhněte, protože by se mohl potrhat. Také není vhodné ani čištění úplně vynechat.
Textilní filtr v žádném případě nedávejte do myčky nádobí. Naopak, doporučuje se čistit jen ručně. Vložte jej do nádoby s teplou vodou a přidejte běžný saponát na nádobí. Nechte jej pár minut odmočit a poté jej propláchněte teplou vodou. Nepoužívejte žádné houby ani kartáčky, které by mohly narušit strukturu vláken. Filtr nechte osušit úplně do sucha a poté jej vraťte do digestoře.
Pokud se po vyprání začal filtr trhat, je třeba jej vyměnit za nový. Textilní tukové filtry seženete jednoduše, prodávají se jako náhradní díly.
Jak vyčistit uhlíkový filtr
Uhlíkový filtr je typický pro recirkulační digestoře. Uhlík je nejlepším přírodním pohlcovačem pachů, toxinů i plynných znečišťujících látek. Vlákna aktivního uhlíku se nacházejí přímo uvnitř uhlíkového filtru a účinně zachycují nežádoucí výpary. Ventilátorem nasátý vzduch prochází přes uhlíkový filtr, který všechny pachy a toxické látky absorbuje. To platí jen do chvíle, než se zaplní. Následně jeho funkčnost klesá a filtr musíte vyčistit nebo vyměnit za nový. Čištění můžete provést maximálně 5-6krát, pak už bude nutná výměna za nový filtr. Jeden uhlíkový filtr by vám měl vydržet přibližně půl roku, tehdy je jeho účinnost nejvyšší. V případě častého používání digestoře je nutné jej měnit i každé 3 měsíce.
Jak k jeho čištění? Před čištěním uhlíkového filtru digestoř vypněte a filtr vyjměte podle návodu. Čištění můžete provést ručně nebo v myčce nádobí. Pokud jste si vybrali ruční čištění, nachystejte si nádobu s horkou vodu. Vložte do ní filtr a nechte jej odmočit. Alternativně jej omyjte pod proudem tekoucí teplé vody bez použití houby nebo kartáčku. Máte-li myčku nádobí, vložte do ní filtr a nastavte ji na teplotu 65–70 °C. Nepřidávejte do myčky žádné jiné nádobí. U tohoto filtru je velmi důležité sušení. Uhlíkové filtry se nesuší pozvolna, ale nejlépe v troubě předehřáté na 75–100 °C. Pozor, pouze v elektrické troubě! Pokud vám tato možnost nevyhovuje, filtr nechte vyschnout alespoň na hřejícím radiátoru. Nedávejte jej sušit ani na přímé slunce. Po důkladném usušení je uhlíkový filtr opět připraven plnit svoji funkci.
Otázky a odpovědi – FAQ
Pokud jste dosud čištění digestoře zanedbávali, je nejvyšší čas to napravit. Věříme, že jsme vám přinesli všechny důležité informace o metodách, jak efektivně vyčistit vnější kryt i vnitřní část digestoře. Pokud jste náhodou nenašli v článku to, co jste hledali nebo vám není něco jasné, v sekci otázek a odpovědí jsme si pro vás připravili ještě pár doplňujících informací. V případě, že ani tam nenajdete odpověď na vaši otázku, můžete nám ji položit přímo v komentáři pod článkem. Budeme vděční za každou zpětnou vazbu, zkušenost i váš názor.