Jak vyčistit mikrovlnku

Jak vyčistit mikrovlnku octem, citronem, sodou od zápachu a mastnoty

Mikrovlnná trouba patří v domácnostech k elektrickým spotřebičům, které využíváme v kuchyni dennodenně. Proto si z naší strany zaslouží patřičný vděk ve formě pravidelné údržby. Řeč je konkrétně o zbavování se nečistot, kterým se někdy opravdu nedá v procesu ohřevu pokrmů vyhnout. Mikrovlnka je každý den vystavována mastnotě, připáleným zbytkům nejrůznějších jídel a zápachům od výmyslu světa.

Publikované: 06.03.2023
Aktualizované: 05.06.2023
Obsah článku:

I v případě mikrovlnek platí, že čím déle špínu ve spotřebiči necháte, tím více a hůře odstranitelných nečistot se v jeho nitru nahromadí. Znečištění zařízení jako je mikrovlnka však vede také k vážným následkům – jako ztráta výkonu až úplné poškození. Abyste se takovému scénáři vyhnuli a životnost spotřebiče prodloužila, doporučuje se čištění mikrovlnné trouby po každém použití a následné důkladné čištění alespoň jednou měsíčně. V dalších odstavcích jsme shrnuli několik praktických rad, jak se nečistot a zápachů ve vaší „ohřívací pomocnici“ jednoduše a rychle zbavit.

Jak na čištění mikrovlnné trouby

Základem je, abyste mikrovlnku vyčistili po každém zahřátí jídla, a to zejména v případě, že došlo k vyprsknutí či vytečení zahřívaného jídla. Po jisté době a opětovném zahřívání nečistot dochází k jejich zaschnutí, a tudíž se jich hůře zbavíte. Znečištěním otvorů, přes které proudí mikrovlny, se podstatně zvyšuje riziko poškození spotřebiče.

Co se týká prevence, můžete k ohřevu pokrmů použít poklop, který brání nečistotám v přilepování se na vnitřek mikrovlnné trouby, ale také díky němu nedochází k vysušení ohřívaného jídla. Takový kryt někdy dodává výrobce v balení spolu s mikrovlnkou, ale často je třeba si jej dokoupit. Nicméně jde o cenově dostupnou položku.

Před důkladným čištěním mikrovlnné trouby je dobré ji nejprve napařit. Tento proces je naprosto jednoduchý a spočívá v napuštění čisté vody do misky, kterou je třeba následně vložit do mikrovlnky a zapnout ohřev. Pára, která tímto procesem vznikne, dopomůže k rozpuštění a uvolnění nečistot a mastnot. Po vypnutí ohřevu můžete přistoupit k čištění, avšak až poté, co spotřebič vypojíte z elektrické zásuvky. Z mikrovlnné trouby je třeba vyjmout otočný talíř, který můžete jednak umýt ručně, nebo za pomoci myčky nádobí.

Čištění vnitřku mikrovlnné trouby vyžaduje opatrnost, zejména v souvislosti s průduchy na stěně spotřebiče, kam by se chemické čističe neměly dostat. Stačí je proto vždy přetřít navlhčeným hadříkem nebo měkkou houbou. Za každou cenu se v případě čištění mikrovlnky speciálními přípravky vyhněte přímému aplikování prostředku dovnitř spotřebiče. Nesprávné použití čističe může trvale poškodit vaši mikrovlnku. Lepší je tedy přípravek nastříkat na hadřík, a tím následně přetřít interiér zařízení.

Existuje však několik podomácku vyrobených čistících prostředků, které se nečistot i zápachů v mikrovlnce zbaví rychle a efektivně. Použít je můžete k čištění vnitřní části spotřebiče, ale najdou se mezi nimi i postupy vhodné pro čištění dvířek či vnějšího povrchu a exteriérových dílů mikrovlnné trouby, které jsou rovněž náchylné na usazené mastnoty a jiné nečistoty. Po provedení všech potřebných úkonů stačí už jen nechat mikrovlnku vyschnout, nebo ji případně vlastnoručně dosucha vytřít, vrátit otočný talíř zpět na místo a váš spotřebič je připraven k dalšímu použití.

Jak na čištění mikrovlnné trouby

Čištění mikrovlnné trouby solí

Sůl patří k ingrediencím, které se najdou v každé domácnosti, proto není žádným překvapením, že poslouží i v případě čištění mikrovlnné trouby. Je úžasným pomocníkem zejména v oblasti absorpce mastnot. Stačí do mikrovlnky nasypat obyčejnou, běžně dostupnou sůl a nechat vypéct dohněda. Mikrovlnku můžete nastavit na několik minut, ale také lze průběžně v pravidelných intervalech kontrolovat proces hnědnutí soli zastavením ohřevu a opětovným spuštěním. Je to samozřejmě na vás. Nakonec už jen zůstává zhnědlou sůl ze spotřebiče odstranit a vnitřek trouby následně vytírat navlhčeným hadříkem.

Jak vyčistit mikrovlnku citrónem

Pokud je řeč o citronu, jedná se o opravdu univerzální ingredienci nápomocnou zejména při odstraňování připečených zbytků jídel. Tento postup vyžaduje v první řadě nakrájení dvou citrónů nebo vytlačení jejich šťávy do vody. Použít můžete třeba i citrónový koncentrát, ale vhodná je také limetka či pomeranč. Porcelánovou nebo keramickou misku s vodou následně vložte do mikrovlnky a zapněte na plný výkon.

Průběh tohoto čištění mikrovlnné trouby pečlivě sledujte, protože když spotřebič zcela zarosí výpary z citrusové vody, můžete ohřev vypnout, ale nechte dvířka zavřená ještě dalších 5 minut. Horká pára totiž stále působí, a tedy změkčuje nežádoucí nečistoty, které pak lze odstranit za pomoci hadříku nebo houbičky. Další obrovskou výhodou citrónového čistícího prostředku je fakt, že dokonale pohlcuje zápachy.

Jak vyčistit mikrovlnku octem

Čištění mikrovlnky octem vyžaduje středně velkou mísu vhodnou do mikrovlnné trouby, kterou je třeba naplnit jen octem a vložit do spotřebiče pro ohřev s nejvyšším výkonem po dobu 10 minut. V případě, že se vám mikrovlnná trouba zvykne přehřívat, pusťte si postupně na třikrát tříminutové topné intervaly s přestávkami mezi nimi, abyste se vyhnuli nežádoucímu špatnému vlivu na budoucí funkčnost spotřebiče. Postup je vhodný nejen pro uvolnění nečistot, ale také pro eliminaci zápachu uvnitř mikrovlnky.

Ocet je třeba po vypnutí mikrovlnky nechat vychladnout, abyste následně mohli do něj namočit čistý hadr a poodstraňovat změkčené nečistoty z vlažné mikrovlnné trouby. Existuje však i druhý postup za použití octa, který spočívá v jeho smíchání s vodou v poměru 1:1. Rovněž je třeba tuto směs vložit v misce do mikrovlnky a nechat vařit několik minut. Když se dvířka začnou zamlžovat, je to znamení, že je spotřebič připraven k důkladnému čištění. Tímto procesem by mělo dojít nejen k redukci mastnoty, ale i zápachu. Misku vyjměte a mikrovlnku řádně vyčistěte navlhčeným hadříkem.

Čištění mikrovlnky octem

Sodová pasta na nečistoty

Jedlá soda (soda bikarbona) se využívá jako ingredience k výrobě ekologické čistící pasty, která je vhodná k čištění jakéhokoli zařízení či koutu v domácnosti. V případě čištění mikrovlnné trouby sodou je třeba vytvořit pastovou konzistenci smícháním 2 lžic sody a malého množství vody. Do této směsi můžete přidat také pár kapek octa nebo citrónové šťávy. Nic tím nezkazíte a účinnost pasty se může dokonce zvýšit.

Pastu naneste na hadřík, kterým následně vytírejte vnitřek mikrovlnky. Doba působení podomácku vyrobeného čistícího přípravku závisí na míře znečištění. Pokud je mikrovlnka plná starých mastnot a připálených zbytků jídel, doporučuje se pastu nechat působit několik hodin. Při menších nečistotách postačí několik minut. Následně přejeďte vnitřek spotřebiče navlhčeným hadříkem, abyste se zbavili zbytků pasty.

Dvířka a ovládací panel také vyžadují pozornost

Ovládací panel, ale i dvířka jsou také náchylná ke znečištění, a proto si rovněž vyžadují pozornost během čištění mikrovlnné trouby. Ovládací panel je často viditelně zašpiněn mastnými otisky, kterých je třeba se zbavit, aby po následném přeleštění panel opět nabyl svou zašlou třpytivou slávu. V případě ovládacího panelu je třeba si dát pozor zejména na to, aby se do něj nedostaly žádné tekutiny, které by mohly omezit jeho funkčnost. Používat byste neměli žádné agresivní přípravky a sílu při drhnutí nečistot. Zejména na levnějších modelech by mohlo takové čištění způsobit rychlé zničení ikonek.

Nejvhodnějším čistícím přípravkem je čirý alkohol (vodka, borovička), kterým stačí navlhčit hadřík a jemně otírat jednotlivé části. Na výraznějších a vytrvalejších flecích nechte alkohol působit déle. I tento čistič je však třeba následně setřít za pomoci vodou napuštěného hadříku, aby povrch mikrovlnné trouby nezůstal lepkavý. Tuto fintu můžete použít nejen na ovládací panel mikrovlnky, ale také její dvířka s okénkem.

Kromě čištění alkoholem je na dvířka, resp. okénko doporučeno použít běžný čistící prostředek určený primárně k čištění oken. Nicméně je důležité, abyste volili přípravky bez silného aroma. Takový čistící prostředek pak smíchejte s vodou v poměru 2:1 a houbou přetřete dvířka zvenčí i zevnitř.

Čištění dvířek mikrovlnky

Jak zbavit mikrovlnku zápachu

Určitě znáte ten pocit, když si před vámi jiný člen rodiny zahřeje velmi aromatické jídlo, jehož pachy přilnou k nitru mikrovlnné trouby a nechtějí zmizet. Nejjednodušším způsobem, jak se takové „voňavé“ nepříjemnosti zbavit, je nechat dvířka spotřebiče otevřená na několik minut, aby se vnitřek patřičně vyvětral.

Pokud však hledáte účinnější přípravek, smíchejte v rozprašovači vodu s citrónovou šťávou a octem. Rozprašovač s tímto čistícím prostředkem nechte položený někde v blízkosti mikrovlnky, abyste namíchanou směsí mohli vystříkat zařízení pokaždé, když se v něm zahřeje nějaké silně aromatické jídlo. Potom už jen zapněte mikrovlnku na dalších 5 minut, abyste nastartovali působení předpřipraveného čističe na zápachy.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Nezoufejte, protože jsme si pro vás v sekci otázek a odpovědí připravili několik dalších zajímavých informací týkajících se správného čištění vaší mikrovlnné trouby. Pokud však ani tam nenacházíte potřebné informace, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Vždy se je snažíme zodpovídat co nejdříve.

Obecně se nedoporučuje ohřívání kovového nádobí či nádob s kovovým zdobením, ale také alobalu, plastového nádobí a nádob, které do mikrovlnky nejsou určeny. Do mikrovlnky se nedoporučuje vkládat ani polystyrenové donáškové boxy a obědové sáčky. Hrozí jim totiž shoření, a tedy poškození spotřebiče. Vyhněte se také zahřívání vajíček a feferonek. V prvním případě jde o potravinu, která nadělá hodně nepořádku, a u papriček se vlivem tepla zesiluje štiplavost.

Drátěnku nebo jiné pomůcky na čištění s drsným povrchem byste v žádném případě neměli používat, protože byste mohli nechtěně poškodit povrch mikrovlnné trouby a způsobit na něm nenávratné škrábance. Raději byste měli upřednostnit měkký hadřík nebo houbičku. Také volte jemné čistící prostředky.

Podstata je stejná jako v případě obyčejné mikrovlnky bez grilu. Avšak práci navíc vám nadělají nečistoty v horní stěně trouby nad topným tělesem, které je třeba odstranit za pomoci hadříku a příslušného čistícího prostředku. Samotné topné těleso mýt nemusíte, protože se nahromaděné nečistoty spálí vlivem vysokého žáru.

Ďalšie články z kategórie Mikrovlnky

Vaše hodnocení:
(92.2%)