Jak vyčistit žehličku

Jak vyčistit žehličku – od vodního kamene a připálenin octem, solí, citronem či sodou

Žehlení patří k činnostem, se kterými se potýká každá domácnost. Pokud si ho zvyknete zpříjemňovat sledováním televize nebo poslechem hudby, určitě se i vám stalo, že jste žehličku z oblečení zvedli později, než by bylo vhodné. Stačí menší nepozornost a může dojít k připálení textilií i ke vzniku připálenin na výrobku. Problém může nastat i tehdy, pokud se na žehličce vyskytne vodní kámen. Ten se většinou objevuje u napařovacích modelů. Starší žehličky umí zase často potrápit rez. Těmito nečistotami si nejenže můžete poškodit vaše oblíbené kousky oblečení, ale také samotnou žehličku.

Publikované: 17.03.2023
Aktualizované: 07.06.2023
Obsah článku:

Naštěstí existuje mnoho způsobů, kterými lze výrobek efektivně vyčistit. Pravidelné čištění je základ správné údržby žehličky, aby vám ještě dlouho a dobře sloužila. Pokud jste na žehličce objevili nečistotu z připálení, rez nebo vodní kámen, poradíme vám, jak se jich rychle a jednoduše zbavit. Budete k tomu potřebovat jen prostředky, které naleznete běžně doma.

Jak vyčistit žehličku od připálenin?

V následujících odstavcích vám dáme na výběr několik možností, jak vyčistit připálenou žehličku. Připáleniny na žehličce vznikají velmi rychle a nečekaně. Často k tomu stačí jen malá chvilka nepozornosti či nesprávně zvolená teplota. Připálený povrch je nutno vyčistit, jinak se vám může poškodit nejen žehlička, ale také oblečení. K čištění připálené žehličky lze využít kromě speciálních přípravků i nejpoužívanějších prostředků z domácností.

Čištění žehličky octem

Ocet je velmi dobrý pomocník nejen na odstraňování vodního kamene, ale také připálených skvrn. Na výběr máte 3 postupy čištění, ze kterých si můžete vybrat. Připravte se však na výrazné octové aroma.

  1. Žehličku nechte mírně nahřátou, aby se skvrny lépe uvolnily. Do zahřátého octa namočte hadřík a přecházejte jím po celé žehlicí ploše.
  2. Druhý způsob je velmi podobný, ale místo utírání žehlící plochy se snažte namočenou látku ožehlit.
  3. V případě výrazného připálení využijte třetí způsob. Nachystejte si plastovou nádobu s rovným dnem a nalijte na dno pár milimetrů teplého octa. Na dno nádoby uložte 2-3 špejle. Následně na ně položte žehličku. Ujistěte se, že je ponořena pouze žehlicí plocha. Špejle se postarají o to, aby se žehlička nedotkla přímo dna a aby celá plocha byla omývána octem. Žehličku nechte v nádobě pár minut, poté ji přetřete suchou utěrkou.

Čištění žehličky octem

Čištění žehličky zubní pastou

Na menší připáleniny na žehlicí ploše vám postačí zubní pasta a hadřík. Zubní pasta se často používá k čištění šperků a jiných kovových předmětů. Jednoduše a účinně zbaví nečistot i žehličku. Stačí, když pastu v menším množství nanesete na vychladlou plochu žehličky a krouživými pohyby setřete nežádoucí špínu. K čištění můžete použít jakýkoli hadřík nebo kartáček s jemnými štětinkami, aby nepoškrábaly povrch. Po aplikaci žehličku opláchněte, zbavte se zbylé pasty a můžete dále pokračovat v žehlení.

Čištění žehličky solí

Tento způsob je sice účinný, ale doporučujeme jej provádět spíše u starších typů žehliček, protože hrozí poškrábání žehlící plochy krystalky soli. Postup spočívá v tom, že sůl nasypete na suchou bavlněnou látku a následně po ní přecházíte rozpálenou žehličkou. Žehlete, dokud skvrny nesejdou. Dávejte pozor, aby se krystalky soli nedostaly do napařovacích otvorů žehličky.

Čištění žehličky jedlou sodou

Pro lehčí nečistoty můžete použít sodu bikarbonu. Když ji smícháte s vodou, vznikne vám pasta, kterou je třeba nanést na žehlicí plochu. Krouživými pohyby jemným kartáčkem nebo hadříkem se začnou nečistoty postupně uvolňovat. Na závěr ještě zkontrolujte otvory pro páru a pro jistotu je vyčistěte vlhkým vatovým tampónem. Pozor si dejte na teflonové žehličky, jejich povrch sodou nikdy nečistěte.

Pokud vám samotná soda připáleniny neodstranila, vyzkoušejte ji přimíchat do teplého octa. Do směsi namočte hadřík a natřete jej na rovnou plochu. Žehličku položte na octem nasáklý hadr a po půl hodině stání ji přetřete čistou vodou a osušte.

Soda bikarbona na čištění žehličky

Čištění žehličky citrónem

Velice jednoduchý je proces čištění s citrónem. Vyždímejte z něj šťávu a namočte do ní bavlněnou utěrku. Následně jí setřete skvrny na žehlicí ploše a povrch poté dočistěte suchým hadříkem.

Citronovou šťávu můžete zkusit smíchat se sodou bikarbonou. Vytvořenou pastu naneste na povrch žehličky a nechte působit po dobu pěti minut. Na závěr pastu setřete, žehličku otřete vlhkým hadrem a osušte do sucha.

Čištění žehličky saponátem nebo pracím gelem

Když dokáže vyčistit znečištěné nádobí, poradí si i s připáleninami na žehličce. Řeč je o saponátu, který běžně využíváte k mytí kuchyňského náčiní. Stačí nalít pár kapek na houbu a krouživými pohyby přejíždět po připáleném povrchu. Ještě lepších výsledků dosáhnete, necháte-li žehličku mírně nahřátou, ne však horkou. Místo saponátu můžete použít prací gel s vodou. Postup zůstává stejný. Buďte opatrní a nezapomeňte žehličku před čištěním odpojit z elektrického proudu.

Čištění žehličky svíčkou

Slyšeli jste už o tom, že hnědé skvrny a vrstvy připálenin dokáže odstranit svíčka? Pokud máte doma starou svíčku, určitě tento postup vyzkoušejte. Stačí, necháte-li žehličku jemně nahřátou a voskem zavinutým do hadříku budete přecházet po skvrnách. Na podobném principu fungují i tzv. čistící tyčinky na žehličky.

Čištění žehličky novinami

Obyčejné noviny dokáží také očistit vaši žehličku od připálenin. Postup začněte tím, že žehličku nastavíte na nejvyšší teplotu a vypnete páru. Nachystejte si hrubší ručník, na který rozložíte noviny. Když je žehlička nahřátá, rozpálenou plochou přecházejte po novinách do té doby, dokud nečistoty nezmizí.

Čištění žehličky alobalem

Čištění žehličky alobalem

Pokud nečistoty usazené na žehličce brání hladkému klouzání po prádle, odstranit se vám je podaří pomocí alobalu. Na slabší připáleniny vám postačí, pokud dáte velký kus alobalu na žehlicí prkno a žehličku rozehřejete na nejvyšší stupeň. Když je nahřátá, začněte jí procházet po alobalu, dokud se ze žehlicí plochy neodstraní všechny nečistoty.

Na odolnější usazeniny známe ještě účinnější způsob. Z alobalu si vytvořte kuličku, se kterou budete přecházet po vychladlém připáleném povrchu, dokud se špína nezačne olupovat. Alobal v tomto případě nahradí drátěnku. Pozor! Je důležité, abyste použili jemný alobal a postupovali velmi opatrně. Pokud by byl alobal drsný, mohli byste si žehličku poškrábat a tím snížit její životnost.

Čištění žehličky odlakovačem

S připáleninou si poradí také odlakovač na nehty. Nechte rozehřát povrch žehličky a připravte si hadřík, na který nakapete acetonový odstraňovač laku. Následně přecházejte hadříkem po rozehřátém povrchu žehličky a sledujte, jak skvrny sejdou pryč. Postupovat musíte rychle, protože aceton se rychle odpařuje. Také buďte obzvláště opatrní, abyste se nepopálili. Když máte skvrny odstraněny, očistěte žehličku čistou vodou a osušte do sucha.

Speciální prostředek pro čištění žehličky

Pokud nevěříte běžným domácím prostředkům, zakoupit si můžete speciální sprej určený pro žehlicí plochy. Postup čištění s tímto prostředkem je následující: na vyhřáté žehlicí prkno nastříkejte přípravek a nechte jej působit podle návodu. Potom ho jemně setřete a plochu dočistěte bavlněným hadříkem. Myslete však na to, že tyto prostředky jsou agresivní. Na základě toho vám doporučujeme po nich sahat až v krajních případech.

Tyčinka na čištění žehličky

Užitečným a snadno dostupným pomocníkem je speciálně vyvinutá tyčinka pro čištění povrchu žehličky. Její použití je opravdu snadné. Začnete tím, že necháte žehličku nahřát na 60 °C a zvolíte režim páry. Na vyhřívanou plochu naneste tenkou vrstvu přípravku a nechte jej působit. Následně vrstvu odstraňte pomocí hrubého hadříku. Přípravek aplikujte v dobře větrané místnosti.

Tyčinka na čištění žehličky

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?

Kromě připálenin umí žehličku potrápit i vodní kámen. Tento problém se týká hlavně starších napařovacích žehliček. Setkáte se s ním v případě, že máte v domácnosti příliš tvrdou vodu s vysokým obsahem minerálů. Ty se usazují v napařovacích otvorech žehličky a při žehlení se uvolňují a znečišťují prádlo. Interval, ve kterém je třeba žehličku odvápnit, záleží na stupni tvrdosti vody. Čím máte vodu tvrdší, tím rychleji se usadí v žehličce nečistoty. Tvorbě vodního kamene lze předejít tím, že do žehličky budete používat destilovanou nebo přefiltrovanou vodu. Pokud jste již zpozorovali vypadávat z napařovacích dírek malé kousky podobné křídě, je na čase vyčistit žehličku od vodního kamene. Nemusíte mít strach, jde to poměrně jednoduše.

Žehlička se samočisticí funkcí

Pro zachování dlouhé životnosti je třeba pravidelně čistit nejen žehlící plochu, ale také napařovací otvory a nádržku na vodu. V případě modernějších typů napařovacích žehliček za vás problém s vodním kamenem vyřeší samočisticí funkce. Stačí ji jen jednou za čas zapnout a žehlička udělá veškerou práci za vás. Postup spočívá v tom, že necháte žehličku nahřát na nejvyšší teplotu a následně nalijete do odpařovací nádobky studenou vodu. Vodní kámen bude odstraněn vzniklou párou.

Žehlička bez samočisticí funkce

Pokud vaše žehlička nedisponuje samočisticí funkcí, odvápnit ji musíte sami. V tomto případě je spolehlivým pomocníkem ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a tekutinu vlijte do nádržky žehličky. Zapněte funkci napařování a nechte žehličku pracovat 5 minut v tomto režimu. Po odstranění vodního kamene nádržku několikrát propláchněte čistou vodou, abyste eliminovali octový zápach. Po vychladnutí otřete povrch žehličky do sucha. K čištění parních otvorů vám pomohou vatové tyčinky. Podobným způsobem se umíte zbavit i vodního kamene v rychlovarné konvici.

K odvápnění můžete používat různé chemické odvápňovací prostředky, které jsou k dispozici v tekuté nebo práškové formě. Prostředek pro odstranění vodního kamene nalijete do nádržky na vodu a nastavíte teplotu žehličky na nejvyšší stupeň. Po nahřátí několikrát stiskněte tlačítko pro stříkání a napařování. Potom žehličku vypněte a tekutinu v žehličce nechte působit přibližně 15 minut. Následně žehličku opět zapněte a mačkejte tlačítko pro stříkání nebo napařování vody až do té doby, dokud z napařovacích otvorů nebude vycházet jen čistá voda nebo pára zbavená nečistot a vodního kamene. Nádržku na vodu poté vyprázdněte a propláchněte ji destilovanou vodou.

Žehlička bez samočisticí funkce

Jak vyčistit žehličku od rzi?

Pokud vlastníte starší model žehličky, který ještě nemá nerezový povrch, může po čase začít rezavět a zanechávat na oblečení skvrny. Nejen těchto skvrn, ale i samotné rzi se zbavuje velmi obtížně. Proto vám doporučujeme poohlédnout se po novém modelu. Nabídka dnešního trhu je opravdu rozmanitá. V případě, že se chcete rezavých skvrn přece jen zbavit, můžete to vyzkoušet pomocí octa, jedlé sody nebo acetonu. Těmito prostředky zkuste skvrny intenzivně potírat. Je to však dlouhý proces, který nemusí fungovat. Pokud se problém s korozí vyskytne u novějších modelů žehliček, příčinou je voda, která protéká do vnitřní části žehličky. Této nepříjemnosti lze předejít vyléváním zbytkové vody po každém žehlení.

Čištění žehličky Tefal

Jedním z nejoblíbenějších výrobců žehliček na našem trhu je Tefal. Určitě tuto značku mnozí dobře znáte a vlastníte. Proto jsme uznali za vhodné představit vám pár tipů, jak vyčistit žehličku Tefal od vodního kamene.

Když se na žehličce objeví první náznaky vodního kamene v podobě bílé vrstvy, je třeba ji hned očistit. Novější modely mají výhodu, protože disponují samočisticí funkcí, která se o čištění postará sama. Žehličku jen zahřejte a odpojte ji. Následně vyjměte odvápňovací ventil a nad dřezem vystříkněte vodu ze žehličky. Disponuje vaše žehlička odvápňovacím systémem? Odvápňovací ventil by se měl čistit jednou za měsíc. Vyčistěte jej tak, že ventil vyjmete a vložíte jej na 4 hodiny do šálku s bílým octem nebo s citrónovou šťávou. Potom jej důkladně opláchněte vodou z kohoutku. Pozor, nikdy se nedotýkejte konce odvápňovacího ventilu.

Pokud se vám ucpaly parní otvory na žehličce, návod k čištění od výrobců je následující: naplňte celou nádrž žehličky vodou a nastavte ovladač termostatu do polohy MAX a regulátor páry do polohy DRY (suché) a žehličku zapněte. Žehličku nechte cca 5 minut zahřívat a poté ji odpojte. Chyťte ji do vodorovné polohy nad dřez a vyjměte odvápňovací ventil (nebo nastavte ovladač pro samočištění – automatické čištění podle konkrétního modelu). Pára, voda a uvolněné nánosy vodního kamene se z parní komory dostanou ven přes parní otvory a žehlička bude čistá. Na závěr zatlačte odvápňovací ventil zpět na místo. Když bude žehlička studená, můžete použít vysavač, abyste jemně vysáli případný vodní kámen a nečistoty zachycené v otvorech žehlící plochy.

Starším modelům bez samočisticí funkce musíte věnovat více času. K odvápnění používejte odvápňovací tyčinku nebo můžete využít ověřený ocet. Zabránit tvorbě vodního kamene můžete velmi jednoduše používáním destilované vody.

Čištění žehličky Tefal

Čištění žehličky Philips

K předním výrobcům žehliček patří také značka Philips. V případě, že vlastníte žehličku Philips a vyskytly se na ní skvrny z připálení, pro jejich očištění můžete použít jednu z možností, které jsme vám nabídli výše v článku. Proces odstraňování nečistot způsobených vodním kamenem se však doporučuje dodržovat podle návodu od samotného výrobce. Ke každému modelu je dodáván vlastní návod, jelikož funkce různých modelů se odlišují. My vám přikládáme alespoň obecné rady a návod, jak odstranit vodní kámen z napařovacích žehliček Philips.

Odstraňovat vodní kámen výrobci doporučují každý měsíc, max. jednou za dva měsíce. Pravidelným čištěním nechráníte jen své oblečení, ale také žehličku. Navíc, nejde o nic složité. Naplňte nádobu na vodu a zapněte zařízení. Vyberte MAX TEPLOTA a BEZ PÁRY. Když zhasne kontrolka, odpojte žehličku ze zásuvky a podržte ji nad dřezem tak, aby byla žehlící plocha ve vodorovné poloze. Pomocí tlačítka nebo voliče aktivujte funkci CALC CLEAN. (Liší se podle modelu. V případě potřeby stiskněte a podržte.) Následně jemně třeste žehličkou dozadu a dopředu, dokud se nevyprázdní. Z otvorů na páru bude vycházet voda, pára i vodní kámen. Po aplikaci zahřejte žehličku a přejeďte jí po tkanině k vyčištění žehlicí plochy. Pokud se neodstranily všechny nečistoty, postup zopakujte.

Jak vyčistit kovovou žehličku

Kovové žehličky jsou známé pod názvem suché žehličky. V dnešní době je již nahrazují moderní napařovací žehličky. Kovové modely sestávají pouze ze žehlicí plochy a nevyužívají systém napařování. Tyto žehličky jsou váhově lehčí a s hladkostí kloužou po látce. Žehlení s nimi jde doslova jako po másle a jejich údržba je docela jednoduchá. Při jejich používání však existuje vyšší možnost spálení oblečení a také riziko vzniku rzi. Čeho se nemusíte obávat, je vznik vodního kamene. Rzi se sice zbavuje velmi těžko, ale připáleniny odstraníte poměrně jednoduše. Můžete to zkusit octem, zubní pastou, citrónovou šťávou nebo svíčkou. Doporučujeme se vyhýbat čištění solí nebo sodou, abyste si nepoškrábali povrch žehličky.

Jak vyčistit teflonovou žehličku

Teflon je nepřilnavý materiál, který s lehkostí klouže po povrchu žehlené látky. Výhodou teflonové žehličky je velmi snadné čištění. Pozor je třeba dát na to, abyste ji při používání a čištění nepoškrábali. Podobně jako u teflonové pánve, kdy seškrábete teflonový povrch, znehodnotíte celý produkt. Teflonová žehlička se proto určitě nedoporučuje čistit sodou ani solí. Naopak vhodnou volbou pro připáleniny může být ocet, citrónová šťáva, zubní pasta, saponát nebo volně prodejné přípravky určené k čištění povrchu žehličky.

Jak vyčistit keramickou žehličku

Používání keramické žehličky je vhodnou volbou, pokud máte potíže s krčením prádla. Tato žehlička se vyznačuje tím, že eliminuje tvorbu statické energie. Žehličky s keramickou plochou jsou oblíbené také proto, že nespálí tak snadno oblečení ani na vyšších teplotách. Připáleninám z nepozornosti se však nevyhnete. Negativem keramické žehličky je její kratší životnost. K čištění připálenin na keramické žehličce existuje účinný trik, kterým je čištění alobalem. Teplou žehličku vyčistíte jednoduše tak, že připáleninu odstraníte mnutím pokrčeného jemného alobalu.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud jste doposud nevěděli, jak vyčistit žehličku, věříme, že jsme vám pomohli a že dáte na naše rady. Na závěr vám přinášíme ještě oblíbenou sekci nejčastěji kladených otázek a odpovědí na téma čištění žehličky. Pokud vám pořád není něco jasné a potřebujete si doplnit informace, neváhejte se nás zeptat. Je to jednoduché, pod článkem máte možnost vložení komentáře, kde se s námi můžete podělit o vaši otázku. Odpovědět se vždy snažíme v co nejkratším možném čase. Nezapomeňte se podělit o zkušenosti, rady či doporučení, kterými můžete pomoci ostatním hospodyňkám.

Připáleniny i vodní kámen se vyčistit dají. Doporučujeme nejprve vyzkoušet domácí produkty a pokud nebudou fungovat, vyzkoušejte chemické prostředky. V případě rzi je odstraňování o něco složitější a v tomto případě se doporučujeme poohlédnout po novém modelu žehličky.

Vodní kámen ani připáleniny vám společnost neuzná za chybu od výrobce. Všechny nečistoty jsou známkou nesprávné údržby žehličky. U každého nového modelu obdržíte manuál pro používání i pro údržbu. Vodnímu kameni se vyhnete jednoduše používáním destilované vody. Připáleniny vznikají na žehličce při nevhodně zvolené teplotě, případně při zapomenutí zvednutí žehličky z oblečení. Všechny vzniklé nečistoty si tak musíte vyčistit sami.

Na trhu dostat mnoho produktů, které vám čištění žehličky zjednoduší. Najdete je nejčastěji v drogeriích, v obchodech s domácími potřebami, případně v elektro prodejnách. Pokud bychom vám mohli doporučit, velmi oblíbený je například přípravek Xavax, jehož výhodou je to, že je vhodný pro každou žehlící plochu. Jeho složení účinně odstraňuje připáleniny a zároveň pomáhá chránit povrch žehličky.

Pokud se chcete vyhnout čištění povrchu žehličky, můžete toho docílit dodržováním těchto tipů: Při koupi nové žehličky si vyberte takovou, která má nerezový povrch, vyhnete se tak rezivění; Na trhu můžete nalézt i moderní žehličky se samočisticí funkcí, ušetří vám práci a garantují i vyšší životnost; Žehličku skladujte vždy na suchém a bezprašném místě; Při skladování nechávejte žehličku postavenou ve vertikální poloze; Po každém žehlení vylijte vodu z nádržky, je to účinný tip, jak zabránit tvorbě vodního kamene; Proti vodnímu kameni je účinná destilovaná voda, kterou můžete používat místo vody z kohoutku; Žehlete na rovné ploše, ideální na žehlicím prkně s kvalitním nepřilnavým povrchem; Kontrolujte nastavenou teplotu, vyhnete se tak připáleninám; Žehlení začínejte na nižších teplotách; Důležitá je také údržba žehličky, pozorně si prostudujte přibalený návod.

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(90.6%)