Kolečkové brusle

Nejlepší kolečkové brusle jsou Rollerblade, Tempish, Fila a K2 – Návod, jak je vybrat

Jiné požadavky má na brusle začátečník a jiné zase zkušený jezdec. Výběr kolečkových bruslí není jen o designu a ceně, ale také o typu a určení bruslí či velikosti koleček a materiálu rámu. Bruslení by vás mělo bavit a nezpůsobovat vám bolest, čehož dosáhnete správným výběrem sportovního nářadí. Nejrozšířenější jsou fitness brusle, stále oblíbenější jsou dvouřadé kolečkové brusle, pro děti jsou zase vhodné nastavitelné modely. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jaké brusle koupit?

Pokud se vám nechce číst celého našeho průvodce výběrem a zjistit, čeho všechno si je na bruslích třeba všímat, můžete si prohlédnout naše přehledné tabulky top produktů v kategorii. Produkty jsou označeny štítkem, abyste rychle zjistili, který je pro vás ten nejlepší s ohledem na kvalitu, ale i cenu.

Nejlepší brusle pro dospělé

Názov Hodnotenie Detail
K2 Alexis 84 Boa (dámské)   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt
Nils NQ 8400 (dámské)   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
USD Aeon 60 Nick Lomax (pánské)   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Bauer RS Senior (pánské)   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Worker Umox (unisex)   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Nejlepší dětské brusle

Názov Hodnotenie Detail
Crivit Good Ride 375144   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt
Tempish Dasty Jr.   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Rollerblade Microblade   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Fila X-ONE   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Fun Activ Albis Duo   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Zajímá vás, které kolečkové brusle jsou na českém trhu nejpopulárnější? Máme pro vás žebříček top 5 produktů podle cenového porovnávače Heuréka. Produkty v pravidelných intervalech aktualizujeme, abyste měli vždy co nejčerstvější informace.

Názov Hodnotenie Detail
Crivit Good Ride 3751445*Zobrazit produkt
K2 Alexis 84 Boa5*Zobrazit produkt
K2 F.I.T. 90 Boa5*Zobrazit produkt
Tempish WOX LADY5*Zobrazit produkt
K2 F.I.T. 84 Boa5*Zobrazit produkt

Brusle vám musí, podobně jako boty, dokonale sednout, abyste z jízdy měli radost. Pokud se v nich budete cítit pohodlně, užijete si bruslení naplno. Nejen komfort je při výběru důležitý. Zohledňovat je třeba i úroveň dovedností, způsob jízdy a typ bruslí, ale i velikost koleček či způsob zapínání.

  • Kategorie bruslí
  • Typ bruslí
  • Velikost a tvrdost koleček
  • Délka a materiál rámu
  • Velikost a tvar bruslí
  • Způsob zapínání
  • Ložiska
  • Cena kolečkových bruslí a renomované značky

Inline brusle – dámské, pánské a dětské

Obecně jsou dostupné brusle označené jako pánské, dámské a dětské. V nabídce jsou i brusle s označením unisex, které jsou vhodné pro ženy i muže. Ptáte se, čím se od sebe odlišují pánské, dámské a dětské brusle? Rozdíl je ve velikosti, provedení boty a samozřejmě designu.

Pánské a dámské kolečkové brusle

To, zda máte obuté pánské nebo dámské boty, výrazně ovlivňuje celkový pocit nohy v brusli. Přestože by pánské brusle měly respektovat anatomii mužského chodidla (větší, širší) a dámské zas anatomii ženské nohy (menší, užší), mohou pánské brusle vyhovovat i dámám a dámské brusle i pánům. Rozdíl spočívá také v tvarování v oblasti lýtka. Ženy mají lýtka posazená o něco níže než muži, a tak bývají ženské brusle v oblasti lýtka o něco širší. Výraznější rozdíly mezi pánskými a dámskými bruslemi nenajdete.

Ako vybrať kolieskové korčule?

Dětské kolečkové brusle

Při dětských bruslích jsou na výběr klasické modely s jednou velikostí, ale i modely s možností regulace délky skeletu. Vzhledem k tomu, že dětská noha roste poměrně rychle, jsou takové brusle vhodné pro menší děti, u kterých by bylo třeba dokupování bruslí každý rok.

Freestyle nebo dvouřadé

Výběru bruslí by mělo předcházet zhodnocení vašich zkušeností a úrovně vašich dovedností. Kolečkové brusle pro začátečníky budou mít totiž jiné vlastnosti než kolečkové brusle pro profi jezdce. Pro méně zkušené jezdce jsou vhodné brusle s menšími kolečky, pro lidi s bohatšími zkušenostmi jsou zas vhodné fitness brusle s většími kolečky. Důležité je vědět i to, jaký styl jízdy preferujete – zda vám více vyhovuje agresivní styl jízdy, rychlé nebo pomalé ježdění. Na výběr máte z následujících typů:

  • Fitness brusle – tento typ je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro zkušené jezdce. Rozdíl je v tom, že začátečníci by měli volit modely s menšími kolečky (kvůli rychlosti), nižším rámem (kvůli stabilitě) a také měkkou botou. Fitness brusle jsou nejpoužívanějším a nejvyhledávanějším typem kolečkových bruslí. Pro zkušenější jezdce jsou určeny modely s většími kolečky (obvykle 80 až 100 mm) a tužší botou. Takové brusle jsou vhodné pouze na cyklostezky a hladké cesty pro rekreační jízdu či zlepšení fyzické kondice.
  • Freestyle / slalomové / urban – jde o nízkoobjemové brusle, těsně přiléhající k noze, s kolečky o velikosti 76 – 80 mm. Mají nízké těžiště a vyznačují se dobrou manévrovatelností. Snadno se s nimi dělají změny směru, náklony i rychlé otočky. Rám takové brusle je poměrně krátký, což přispívá k jednoduchosti ovládání. Při používání se již po 60 minutách bruslení zvětší o ½ až 1 velikost.
  • Aggressive – pojmenování odpovídá stylu jízdy v skateparcích. Tyto brusle jsou určené na skákání, jízdu po schodech či zábradlí a dělání triků. Boty se obvykle vyrábějí z tvrdého a odolného plastu s maximální oporou v kotnících, kolečka mají velikost do 60 mm nebo do 80 mm (nazývají se také Powerblades) a přítomen je UFS systém, který umožňuje výměnu rámu a je navržen tak, abyste při grindování neztráceli rychlost.
  • Rychlostní / Speed – výkonnostní kolečkové brusle jsou uzpůsobeny na časté ježdění a vyšší zátěž. Rychlostní brusle mají kotníkovou botu, dlouhý rám a velká kolečka. Bota z karbonových laminátů je extrémně nepohodlná, tvaruje se zahříváním čili používáním se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Dlouhý rám dobře zužitkuje sílu, kterou dáte do odrazu, velká kolečka (100–110 mm) zas zaručí rychlou jízdu. Brusle jsou vhodné pouze na upravené cesty a pro zkušené bruslaře, kteří bravurně ovládají techniku.
  • Semi-race – jde o mezikategorii mezi fitness a speed bruslemi. Semi-race brusle jsou vhodné na dlouhé tratě a rychlou jízdu.
  • Nordic / off-road – na první pohled se odlišují od klasických bruslí 2 velkými nafukovacími kolečky na dlouhém rámu. Snadno překonávají překážky, jsou tedy vhodné pro jízdu po neupraveném terénu a nezpevněných cestách. Nafukovací kolečka jsou na asfaltu velmi pomalá, dají se však nahradit polyuretanovými kolečky. Jízdu na off-road bruslích lze přirovnat k běžkování. Kvůli dlouhému rámu je ovladatelnost horší, proto se při jízdě doporučuje používání běžeckých hůlek.
  • Trekové – tyto brusle můžete najít i pod označením Quad. Jde o dvouřadé brusle se 4 kolečky na pravé i levé brusli, které jsou umístěny v páru za sebou po dvou. Kolečka jsou menší, nedosahují takové rychlosti jako např. fitness brusle, jsou však vhodná na různé triky, tanec na bruslích i freestyle ježdění. Nezvládají neupravený terén, proto jsou vhodná pouze pro jízdu na hladkém terénu. Jelikož vyžadují hodně obratnosti, zajímat by se o ně měli zkušenější jezdci. Většina modelů umožňuje nastavení tuhosti treku, která ovlivňuje složitost zatáčení.
  • Hokejové – brusle velmi podobné klasickým bruslím na led. Boty jsou tuhé a odolné, poskytují větší zatížení a umožňují rychlou změnu směru. Vzhledem k mohutnosti a nepohodlnosti boty jsou vhodné především na inline hokej. Velikost koleček se pohybuje od 72 do 80 mm, přičemž na jednom rámu můžete použít více velikostí – menší na okraje a větší uprostřed.
  • Nastavitelné brusle – jde o brusle pro děti, které se dají zvětšit o 3 – 4 čísla a přizpůsobí se tak velikosti dětské nohy. Brusle jsou určeny pro začátečníky, mají menší kolečka a tím pádem i nižší rychlost. Vyznačují se dobrou stabilitou a často i možností 2v1. K dispozici je tedy vyměnitelná platforma – kromě inline podvozku nabízejí také spodek s nožem na led.

Jaká kolečka na brusle?

Kolečka výrazně ovlivňují výkonnost, rychlost brusle. Velikost v mm se označuje na boční straně koleček, přičemž první údaj hovoří o průměru kolečka, druhý o tloušťce (např. 80/20). Menší kolečka jsou pomalejší, lépe ovladatelná a vhodná na hladký povrch, větší zas rychlejší a vhodná i na méně kvalitní povrch.

Veľkosť koliesok inline korčúľ

  • Pomalá (76 – 80 mm): Vhodná spíše pro začínající bruslaře, kteří se učí držet stabilitu a nepotřebují vysokou rychlost, ale i pro urban a aggressive brusle.
  • Středně rychlá (81 – 84 mm): Určeno pro všechny typy uživatelů různých zkušeností (univerzální).
  • Rychlá (85 mm a více): Jsou velmi rychlá, vhodná pro zkušené bruslaře.
  • Nejmenší kolečka (60 – 70 mm) jsou určena pro děti, které se učí techniku jízdy a nepotřebují jezdit rychle.

Tvrdost koleček na brusle

Tvrdost koleček je podle mnohých nepodstatný parametr, protože se kolečka dají vyměnit. My si však myslíme, že když už za kvalitní brusle platíte nemalou částku, měly by vám poskytnout veškerý komfort hned. Platí, že čím je kolečko měkčí, tím lépe dokáže tlumit vibrace, zároveň se však rychleji opotřebovává. Tvrdost koleček se nejčastěji udává podle stupnice tvrdosti A, nejrozšířenějším typem jsou kolečka s tvrdostí 82A.

  • Měkká kolečka (méně než 80A): Velmi dobře absorbují nárazy, proto jsou vhodná pro jízdu v méně kvalitním terénu.
  • Středně tvrdá kolečka (80A až 90A): Absorpce nárazů je menší, kolečka jsou vhodná pro jízdu v běžném terénu (cesty a chodníky pro bruslaře).
  • Tvrdá kolečka (90A a více): Určená na rychlou jízdu na hladkém povrchu (rychlostní brusle).

U koleček se zajímejte i o materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Může jít o gumu/plast, ale také o speciální materiál, který používají konkrétní výrobci (např. Hyper, MPC, Matter, Powerslide). Základním materiálem při výrobě je polyuretan, o kvalitě rozhodují příměsi, které jsou do polyuretanu přidávány. Levné brusle mají často kolečka z PVC, dražší z duální směsi – vnitřní část kolečka je z měkčího materiálu (lepší přilnavost a odraz), vnější z tvrdšího materiálu, který má vyšší životnost.

Délka a materiál rámu

Délka rámu vám napoví, na jaký styl jízdy jsou dané brusle vhodné. Delší rámy jsou vhodnou volbou na delší vytrvalostní jízdy, tedy na zlepšování fyzické kondice. Kratší rámy se vyznačují jednodušším ovládáním brusle, jsou vhodné pro dělání triků a agresivněji ježdění.

Ružové dvojradové kolieskové korčule

O kvalitě rámu hodně napovídá použitý materiál. Používané jsou plastové, hliníkové, ale i karbonové rámy. Nejčastěji se používají kompozitní materiály a hliníkové slitiny. Hliník je lehký a pevný, plast zas pružný, lépe tlumí otřesy a na pocit je pro nohy měkčí. Přestože se obecně více preferují hliníkové a kovové rámy, nelze jednoznačně říci, které rámy jsou lepší, protože oba typy jsou dostatečně pevné, aby ustály pohyb a vibrace bruslí. Je pravda, že plast je méně odolný proti poškození a není vhodný pro lidi se značnou nadváhou, avšak jde o často používaný a osvědčený materiál. Hliníkové rámy nedokážou tak dobře tlumit otřesy, ale jsou pevnější.

Důležité je i to, jak je rám k botě připevněn. Levnější brusle mají rám přilepený, vylisovaný a je součástí boty nebo je připevněný pomocí nýtů. Dražší brusle mají rám přichycený šrouby. Čištění je při alternativě se šrouby snadnější.

Velikost raději o půl čísla větší

Aby se vám v bruslích dobře jezdilo, musí noha v botě perfektně sedět. Těsné, volné, příliš tvrdé nebo měkké boty mohou dojem z jízdy pokazit. Botu tvoří skořepina (skelet) a vnitřní měkká bota. Vnější skořepina je tvořena nejčastěji z tvrzeného plastu, méně často je používán kompozit nebo karbon. Bota by měla odolávat nárazům, chránit nohu, zajistit její maximální stabilitu a přenášet sílu vašeho záběru do koleček. Vnitřní bota by měla být prodyšná, vyrobená z odolných materiálů, přizpůsobujících se tvaru chodidla. Potěšující je, pokud je pratelná a dá se čistit v pračce. Samozřejmostí je odvětrávání, díky kterému se vám noha nebude při sportování nadměrně potit. Zde si všímejte počtu otvorů, resp. velikosti plochy, kterou může proudit vzduch.

Při výběru boty je důležité trefit správnou velikost. Dámy mají obvykle užší chodidlo než páni, proto jim více vyhovuje užší bota. Špička brusle by se měla zlehka dotýkat palce, neměla by vás však tlačit a ani být větší. Pata by v brusli měla dobře sedět, pohyb do stran či zvedání paty je nepřípustné. Usazení paty ovlivňuje polstrování v oblasti kotníku, které ho obepne a patu uzamkne, aby byla noha ve správné pozici. Často se setkáte s doporučením, že vhodnější je kupovat o půl čísla větší brusle. S tímto tvrzením se dá souhlasit, protože noha při sportu otéká. Po pár jízdách se brusle plně přizpůsobí a tvarováním mírně zvětší svou velikost.

Brusle na klipsny, tkaničky a přezky

Způsob, jakým se bota zapíná, ovlivňuje komfort a bezpečnost používání. Způsobů zapínání je několik. Může jít o klasické tkaničky čili brusli si zavážete jako běžnou botu, o klipsny, suchý zip, přezky a o BOA stahování (otočný knoflík, kterým botu rovnoměrně utáhnete). V případě trekových bruslí se nejčastěji používají šňůrky, v případě dětských bruslí klipsny a u fitness bruslí kombinace šněrování, suchého zipu a přezky. Brusle při jízdě vždy povolí, proto je žádoucí vícestupňové vázání, tedy kombinace různých typů zapínání.

Čierne kolieskové korčule so 4 kolieskami 

Nejlepší ložiska na brusle

Ložiska se do značné míry podílejí na rychlosti a pocitu z jízdy. Tento parametr neovlivňuje kvalitu bruslí, hovoří o komfortnosti jejich používání. Ložiska se zpravidla označují ABEC 1 až 9, číslo označuje přesnost výroby. Kvalitnější ložiska mají menší odpor, větší setrvačnost, lepší ochranu proti prachu a nečistotám. Při sledování tohoto údaje je třeba informovat i o výrobci ložiska, protože některá ABEC5 mohou být kvalitnější než jiná ABEC9 ložiska. Porovnávat se proto dají jen ložiska od stejného výrobce a z téže kolekce. To znamená, že pokud budete hledat výrobek od konkrétního výrobce, zvolte si raději vždy ten s lepšími ložisky. Kvalita ložisek závisí na konkrétním materiálu, mazivu, zpracování i výrobci. Setkat se můžete i s označeními typu SKF, HTO, ILQ (firma Twincam) či SG (firma Rollerblade). Stejně jako kolečka, i ložiska se dají vyměnit.

Ceny kolečkových bruslí

Vyplatí se investovat do dražších bruslí nebo raději začít bruslit v průměrném modelu? Nároky na kvalitu se obvykle zvyšují s přibývajícími zkušenostmi, když chce člověk zlepšit svůj výkon, rychlost apod. V cenové kategorii do 1 500 Kč najdete brusle vhodné pro děti i pro dospělé, kteří s tímto sportem teprve začínají. Levné kolečkové brusle na rekreační ježdění a učení se obvykle neoplývají vysokou kvalitou, pro začátek jsou však dostačující.

Za cenu 1 500 až 3 000 Kč získáte kvalitní model s dobrým výkonem, který zvládne časté používání a vyšší zátěž. V této cenové kategorii se nacházejí brusle od různých známých výrobců, disponující obstojnými komponenty.

V nejvyšší cenové kategorii (3 000 až cca 20 000 Kč) si vybere každý sportovní nadšenec, který se chce věnovat bruslení na profesionálnější úrovni. Kolečkové brusle jsou natolik kvalitní, že výměna komponentů nebude nutná velmi dlouho. Nacházejí se zde fitness, trekové, off-road i hokejové brusle.

Kterou značku bruslí – Tempish, Fila nebo K2

Abyste měli jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, doporučujeme sáhnout po modelech od známých výrobců, kteří jsou časem prověření a často se objevují v testech kvality na předních místech. Dražší, ovšem kvalitní modely nabízí K2, americká značka Rollerblade, Fila i Nike. Kolečkové brusle těchto značek nemají vyšší cenu bezdůvodně – jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou vyladěné po designové i funkční stránce. Brusle s dobrou cenovou dostupností a dobrými hodnoceními najdete v portfoliu značky Tempish. Levnější brusle pro začátečníky a občasné bruslaře mají v nabídce značky Spartan a Zealot. Oblíbené jsou i brusle Bauer, a to i přesto, že jde výhradně o hokejové inline brusle.

Otázky a odpovědi – FAQ

O bruslích by se toho dalo napsat mnohem víc, ne všechny parametry jsou však při výběru rozhodující. Pokud vás ještě něco zajímá, napište nám své otázky do komentářů. Rádi na ně odpovíme.

Na stabilitu má vliv několik faktorů. V první řadě je to materiál a tuhost boty, následuje průměr koleček, způsob uchycení a tuhost rámu. Noha musí v brusli dobře sedět, abyste měli pocit komfortu a stability, abyste při odrazu, přešlapování, zatáčení měli pocit pevné nohy a brusle reagovala podle toho, jaký impuls a sílu jste do ní přenesli.

Výměna koleček je natolik jednoduchá, že ji zvládne i začátečník. Postačí vám k tomu imbusový klíč, velikostí odpovídající šroubům na kolečkách. Ty je třeba povolit, kolečka vyměnit a šrouby opět utáhnout.

Pro děti, mladé dívky i dospělé, kteří mají respekt před jednořadými bruslemi a tohoto sportu se obávají. Dvouřadé brusle vyžadují trochu cviku, nabízejí však větší stabilitu při bruslení. Přestože jsou považované za retro, dvouřadé brusle jsou velmi trendy a těší se i u nás velké popularitě.

Můžete, ale není na to důvod. Brzdění patou je vhodné při nízké rychlosti, ale i když chcete zpomalit. Dříve či později brzdu proto použijete. Opotřebované brzdy se dají kdykoliv vyměnit.

Závisí to na tom, zda jde o vaše první brusle nebo kupujete již několikátý model. Pro začátečníky je vhodnější si brusle vyzkoušet, proto doporučujeme návštěvu kamenné prodejny. Na druhé straně, ani nákup přes internet nemusí být špatnou volbou, protože můžete zboží, který vám nesedne, pohodlně vrátit. Pokud si potřebujete koupit brusle, které už doma máte, jen jsou zničené, doporučujeme nákup online. Sportovní obchody Intersport, Decathlon, Sportisimo či inSPORTline nabízejí různé zajímavé modely pro začátečníky i pokročilé.

Vaše hodnocení:
(90.2%)