Nejlepší koloběžky pro dospělé 2024 + recenze
Koloběžka je velmi šikovným a ekologickým dopravním prostředkem. Můžete na ní také sportovat či absolvovat celodenní turistiku. Tato sportovně-dopravní „pomůcka“ přitom není určena jen pro děti, ale také pro dospělé. Náš test je zaměřen právě na „dospělácké“ modely. Podrobně jsme pro vás zhodnotili naši vítězku, koloběžku Street Surfing Torpedo, připravili jsme si recenze dalších atraktivních modelů, nezapomněli jsme ani na podrobný návod k výběru, přehled cen a značek těch nejlepších koloběžek pro dospělé na našem trhu.
Jakou koloběžku pro dospělé koupit?
Ti z vás, kteří si dají námahu a budou věnovat pozornost i našemu návodu k výběru koloběžky pro dospělé, pochopí, že nejde o nejjednodušší výzvu. Je třeba myslet na množství parametrů, její hlavní využití, dokonce na i vaši hmotnost a výšku. Při recenzování jednotlivých modelů jsme věnovali pozornost všemu důležitému, podstatnou část práce jsme tedy udělali za vás. Pokud však chcete váš výběr koloběžky urychlit na maximum, viz následující souhrn těch nejdůležitějších vlastností 3 zajímavých modelů, které v našem testu koloběžek pro dospělé získaly speciální štítky.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Street Surfing Torpedo ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Street Surfing Ripper ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt | |
Bestial Wolf Rocky R12 ✔ Pre náročných | Zobrazit produkt |
Street Surfing Torpedo
Freestylová městská koloběžka, nosnost 100 kg, polyuretanová kola s průměrem 100 mm, ložiska ABEC 7, hmotnost 2,7 kg, nášlapná brzda.
Zobrazit více infoStreet Surfing Torpedo je kompromisem mezi freestylovou a městskou koloběžkou. Využijete ji v parku, poslouží vám i při cestě do práce. Má nízkou hmotnost, je vyrobena z odolných materiálů, najdete na ní efektivní nášlapnou brzdu a k zahození není ani její design. Díky nosnosti 100 kg a 85cm výšce řidítek je Street Surfing Torpedo vhodná pro teenagery i dospělé.
Master Cruiser
Městská skládací koloběžka, nosnost 100 kg, polyuretanová kola s průměrem 205 mm, ložiska ABEC 5, hmotnost 3,7 kg, nášlapná brzda.
Zobrazit více infoMaster Cruiser patří do kategorie nejlevnějších koloběžek. Navzdory tomu však její kvalitu a pomyslný výkon hodnotíme jako velmi dobré. Má nízkou hmotnost, polyuretanová kola s průměrem 205 mm, výškově nastavitelná, i když užší řídítka, je vyrobena z odolných materiálů a její max. nosnost představuje 100 kg. Nášlap je dostatečně prostorný a k plusům patří také možnost jejího jednoduchého složení.
Nils Extreme HC300
Sportovní skládací koloběžka s nafukovacími koly, nosnost 100 kg, kola s průměrem 300/200 mm, ložiska ABEC 7, hmotnost 6,3 kg, nášlapná brzda.
Zobrazit více infoNils Extreme HC300 je specifickým kouskem. Jako jediná v našem testu patří do kategorie sportovních koloběžek s nafukovacími koly, která jsou vhodná do města i mírně náročného terénu. Tento model je vybaven kvalitními ložisky, jeho provedení je odolné a k bonusům patří možnost jeho rychlého poskládání. Koloběžka Nils je logicky trochu těžší a rozměrnější, má širší nášlap a disponuje zadní nášlapnou brzdou.
Hodnocené parametry
Výběr vhodné koloběžky pro dospělé by se neměl odvíjet jen od technických parametrů, ale také od toho, na co přesně ji chcete používat. Koloběžky se dají rozdělit do 3 základních kategorií, a to na ty freestyleové na triky, městské na běžné ježdění a sportovní na delší tratě, které jsou vhodné i do náročnějšího terénu. V našem testu koloběžek najdete zástupkyně všech 3 kategorií. Jelikož se v mnohém liší, stanovili jsme si na začátku našeho hodnocení parametry, na základě kterých jsme je mohli nejen zhodnotit, ale i porovnat mezi sebou.
Před hodnocením a porovnáváním koloběžek pro dospělé jsme je museli vybrat ze stovek modelů, které jsou dostupné na našem trhu. Zaměřovali jsme se na ověřené výrobce, do našeho testu se proto nakonec dostaly koloběžky Spartan, Street Surfing, Master, NILS a Bestial Wolf. Další pomůckou pro nás byly vaše neboli spotřebitelské recenze koloběžek pro dospělé. Orientovali jsme se přednostně podle těch na seriózních českých portálech, tedy na Heureka.cz, Mall.cz, Kasa.cz a Alza.cz.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze koloběžek pro dospelé
Náš srovnávací test je zaměřený na cenově dostupné koloběžky, které mohou díky vysoké nosnosti, rozměrům nášlapu či výškovému nastavení řídítek využívat i dospělí. Vybrali jsme pro vás modely pro freestyle, nenáročné ježdění po městě i pro sportovní rekreační aktivity. Naše nezávislé recenze vznikly na základě hodin porovnávání a hodnocení, zkoumání domácích i zahraničních recenzí, a samozřejmě samotných specifikací daných koloběžek.
Street Surfing Torpedo
Freestylová městská koloběžka, nosnost 100 kg, polyuretanová kola s průměrem 100 mm, ložiska ABEC 7, hmotnost 2,7 kg, nášlapná brzda.
Prohlédnout nejlepší nabídkuStreet Surfing Torpedo se stala naší vítězkou hned z několika důvodů. Prvním z nich je velmi dobrý poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou. Na tomto modelu nás dále zaujala jeho multifunkčnost. Jde o freestylovou koloběžku, kterou můžete zároveň využívat i k ježdění do práce či školy a také ke kratším rekreačním výletům po rovném povrchu.
Street Surfing Torpedo má nosnost do 100 kg. Na druhou stranu je opravdu lehká. Ze všech modelů v našem testu koloběžek pro dospělé váží nejméně. Má pouze 2,7 kg, za čímž stojí zejména výrobní materiály, ke kterým patří hliník a ocel. Deska je vyrobena z hliníkové slitiny 6061, která patří k tzv. duralům (hliník + další příměsi, zejména hořčík, chrom, měď a křemík). Přestože tento druh slitiny patří k opravdu odolným, spotřebitelé si v recenzích občas stěžují na menší odolnost desky.
Řídítka s fixní výškou 55 cm jsou vyrobena ze stejné hliníkové slitiny. Nemožnost jejich výškového nastavení nepovažujeme přímo za nedostatek. U freestylových koloběžek je to přirozené. Jejich 50cm šířka je naopak nadprůměrná. Podobně široká řídítka se nacházejí jen na podstatně dražší koloběžce Bestial Wolf Rocky R12. Pozitivně hodnotíme i pohodlné gripy z termoplastické gumy.
Koloběžka Torpedo má nosnost do 100 kg. Kola s hliníkovými jádry jsou polyuretanová a mají průměr 100 mm. Ložiska ABEC 7 jsou v této cenové kategorii velkým plusem, jejich kvalita se však nejeví jako zcela špičková. Překvapením, které úplně nezapadá do konceptu klasické freestylové koloběžky, jsou měkčí „gumy“ s tvrdostí 85A.
Nosnost = 100 kg ● Výška/šířka řídítek = 55/50 cm ● Délka = 63 cm ● Typ kol = polyuretan ● Tvrdost kol = 88A ● Průměr kol = 100 mm ● Jádro kol = hliník ● Ložiska = ABEC 7 ● Materiál = hliník + ocel ● Brzda = nášlapná ● Hmotnost = 2,7 kg
Master Cruiser
Městská skládací koloběžka, nosnost 100 kg, polyuretanová kola s průměrem 205 mm, ložiska ABEC 5, hmotnost 3,7 kg, nášlapná brzda.
Prohlédnout nejlepší nabídkuMaster Cruiser patří do kategorie městských koloběžek, což znamená, že je určena k pohodové jízdě v nenáročném (rozumějte pevném a rovném) terénu. Pokud hledáte kousek na turistiku či freestyle, poohlédněte se někde jinde. Tento model s nosností do 100 kg je skládací, a to velmi jednoduše. Má nízkou hmotnost (3,7 kg) a jeho rám je vyroben z odolných materiálů, konkrétně z odlehčeného hliníku.
Nášlap koloběžky má 43 × 11 cm, v praxi je tedy trochu užší. Kola z polyuretanu s průměrem 205 mm jsou vybavena ložisky ABEC 5, což je pro modely z této cenové kategorie příznačné. Master Cruiser má řídítka, která můžete nastavit na výšku 77, 83 nebo 90 cm. Bohužel nejsou nejširší. Jejich šířka představuje pouhých 33 cm, což je ještě o něco méně než v případě koloběžky Spartan Jumbo za podobnou pořizovací cenu.
Pořizovací cena koloběžky Master Cruiser je zároveň jedním z jejích největších pozitiv. Tato koloběžka určitě není tou nejlepší na trhu, avšak v cenové kategorii do 1 500 Kč jde z hlediska kvality o nadprůměr. Pro jízdu po rovném povrchu je její výkon zcela dostačující. Milým bonusem je přenosný popruh, který je součástí balení.
Nosnost = 100 kg ● Výška/šířka řídítek = 77–90/33 cm ● Rozměry nášlapu = 34 × 11 ● Celkové rozměry = 90 × 90 × 33 cm ● Typ kol = polyuretan ● Průměr kol = 205 mm ● Ložiska = ABEC 5 ● Materiál rámu = 80% odlehčený hliník ● Brzda = nášlapná ● Hmotnost = 3,7 kg
Nils Extreme HC300
Sportovní skládací koloběžka s nafukovacími koly, nosnost 100 kg, kola s průměrem 300/200 mm, ložiska ABEC 7, hmotnost 6,3 kg, nášlapná brzda.
Prohlédnout nejlepší nabídkuNils Extreme HC300 je hybridem klasické a skládací sportovní koloběžky. Její nafukovací kola o průměru 300 (přední) a 200 mm (zadní) ji předurčují k jízdě ve městě, kde si poradí s všelijakými překážkami, jako jsou obrubníky, výmoly, různé typy dlažeb atd. Koloběžka zvládne i mírně náročný „přírodní“ terén, např. rovnější polní cestu za suchého počasí.
K pozitivním parametrům řadíme kvalitní ložiska ABEC 7 a pohodlné gumové gripy na řídítkách. Brzda se nachází tradičně na zadním kole. Nils Extreme HC300 je vyrobena z hliníku a oceli. Tyto materiály stojí za její odolností a váhou okolo 6 kg. Hmotnost je v porovnání s ostatními modely v našem testu koloběžek pro dospělé podstatně vyšší, ovšem vzhledem k tomu, že jde o model s nafukovacími koly, ji považujeme spíše za výjimečně nízkou. Pro lepší představu: freestylová koloběžka Bestial Wolf Rocky R12 s podstatně menšími koly i celkovými rozměry váží jen o cca 2 kg méně.
Zajímavým parametrem je možnost složení koloběžky. Touto funkcí totiž modely s nafukovacími koly nedisponují až tak často. Nils Extreme má po složení 41 × 55 × 99 cm. V rozloženém stavu její rozměry představují cca 100 × 55 × 105 cm. K plusům řadíme nášlap s klasickou délkou 34 cm, ovšem nadprůměrnou šířkou 13 cm. Naopak k ne zcela pozitivním parametrům patří vyšší, i když přiměřená cena a trochu náročnější montáž řídítek.
Nosnost = 100 kg ● Rozměry nášlapu = 34 × 13 cm ● Celkové rozměry rozložené/složené koloběžky = 98–115 × 55 × 105 / 41 × 55 × 99 cm ● Typ kol = nafukovací ● Průměr předního/zadního kola = 300/200 mm ● Ložiska = ABEC 7 ● Materiál rámu = hliník + ocel ● Brzda = nášlapná ● Hmotnost = 6,3 kg
Spartan Jumbo
Městská skládací koloběžka, nosnost 100 kg, polyuretanová kola s průměrem 205 mm, ložiska ABEC 5, hmotnost 3,7 kg, nášlapná brzda.
Prohlédnout nejlepší nabídkuSpartan Jumbo hodnotíme jako normální městskou koloběžku za dobrou cenu, která odpovídá její kvalitě. To je pravděpodobně důvod, proč patří k nejprodávanějším. Tato koloběžka má nosnost do 100 kg a je vybavena skládacím mechanismem. Rozkládání a skládání se ukazuje jako poněkud problematické, ovšem vzhledem k zmíněné pořizovací ceně jde spíše o drobnost.
Rám koloběžky je vyroben z odlehčeného hliníku. Její podvozek je ocelový. To je důvod její nízké hmotnosti, která se pohybuje okolo 3,5 kg. Kola z polyuretanu mají průměr 205 mm, což je srovnatelné s naším cenovým trhákem, modelem Master Cruiser. Tento parametr oceníte zejména při jízdě po různých nerovných površích, např. kočičích hlavách. Zároveň vás musíme upozornit, že Spartan Jumbo není uzpůsobena k ježdění mimo asfaltové cesty či jiné pevné a rovné povrchy.
Kola jsou vybavena ložisky ABEC 5, což tento model opět řadí k těm takříkajíc normálním, které jsou vhodné pro nenáročné spotřebitele. Řídítka se šířkou 35 cm, což je dost málo, jsou výškově nastavitelná, a to v rozmezí od 79 do 99 cm. Tuto koloběžku proto doporučujeme osobám s výškou nad 160 cm. Nášlap s délkou 32 a šířkou 12 cm je rovněž jakousi klasikou, což platí i o nášlapné brzdě na zadním kole.
Nosnost = 100 kg ● Výška/šířka řídítek = 78–98 / 35 cm ● Rozměry nášlapu = 32 × 12 cm ● Celkové rozměry rozložené/složené koloběžky = 80 × 81 × 35 cm / 80 × 34 × 13 cm ● Typ kol = polyuretanová ● Průměr kol = 205 mm ● Ložiska = ABEC 5 ● Materiál rámu = 80% odlehčený hliník ● Brzda = nášlapná ● Hmotnost = 3,7 kg
Bestial Wolf Rocky R12
Freestylová koloběžka pro mírně pokročilé jezdce, nosnost 100 kg, průměr kol 110 mm, ložiska ABEC 9, hmotnost 3,95 kg, nášlapná brzda.
Prohlédnout nejlepší nabídkuBestial Wolf Rocky R12 je koloběžka pro náročné, i když ne pro všechny. Jde o freestylový model pro mírně pokročilé, který je určený přednostně k jízdě ve skateparku a trikům, jednoduše na freestyle, ne k běžnému ježdění. Jako jediné minus v tomto případě hodnotíme vyšší pořizovací cenu, která je však přiměřená celkové kvalitě.
Bestial Wolf Rocky R12 je vyrobena z odolných a pevných materiálů. Řídítka a brzda jsou ocelové, deska a bezzávitová jednodílná vidlice hliníkové. Ocel sice není tou nejlepší z nejlepších, zároveň však jde o nejpopulárnější spotřebitelskou volbu. Koloběžka váží necelé 4 kg a její nosnost představuje 100 kg.
Oversized řídítka ve tvaru Y mají výšku 65 cm (88 cm od země) a šířku 58 cm. Jejich vnitřní průměr činí 32, ten vnější 35 mm. Hliníková deska s dvoudílným krkem a concave je dlouhá 53 a široká 12,5 cm, footspace má 36 cm a úhel 83°. Jednu z nejdůležitějších částí, tedy kola, hodnotíme na jedničku. Mají 110mm průměr, jádro je vyrobeno z pevného hliníku a ložiska ABEC 9 jsou v podstatě tím nejlepším, s čím se u koloběžek setkáte.
Stejně jako v případě dalšího freestylového modelu v našem testu, koloběžky Street Surfing Torpedo, je i Bestial Wolf Rocky R12 vybavena zadní nášlapnou brzdou, konkrétně tou bezpružinkovou. K pozitivním parametrům řadíme také moderní a elegantní design.
Nosnost = 100 kg ● Výška/šířka řídítek = 65/58 cm ● Rozměry nášlapu = 53 × 12,5 cm ● Jádro kol = hliník ● Průměr kol = 110 mm ● Ložiska = ABEC 9 ● Materiál = hliník + ocel ● Brzda = bezpružinková nášlapná ● Hmotnost = 3,95 kg
Další zajímavé produkty
Při výběru koloběžek do našeho testu jsme se snažili být co nejvíce objektivní a zohlednit požadavky spotřebitelů. Zároveň není vyloučeno, že jsme naším výběrem nevyhověli právě vám. V takovém případě vám doporučujeme věnovat pozornost následujícím odstavcům. Najdete v nich několik dalších atraktivních modelů s krátkým popisem jejich nejdůležitějších vlastností.
Prvním takovým kouskem je koloběžka Spartan Jumbo II z kategorie skládacích modelů za cenu do 2 000 Kč, která je vhodná na rekreační ježdění. Má nosnost do 100 kg, je vybavena předním 230 a zadním 180 mm kolem, ložisky ABEC 7, nášlapnou brzdou a řídítky, které jsou nastavitelné od 83 do 106 cm výšky. Nášlap na Spartan Jumbo II je dlouhý 58 a široký až 15 cm. K negativům patří vyšší hmotnost, která přesahuje 6 kg.
Nils Extreme WH206T je dražší, ale opravdu dobrá koloběžka s nafukovacími XXL koly, která překoná různé městské nerovnosti a překážky. Má nastavitelná řídítka, od 89 do 100 cm, váží cca 9 kg, je vyrobena z hliníku a oceli a rozměry trochu menšího nášlapu představují 37 x 11,5 cm. NILS Extreme WH206T je koloběžka s nosností 120 kg, proto ji doporučujeme i těžším jezdcům.
Stiga Route 200-S je další sportovní skládací koloběžkou, která vyniká kvalitním provedením. Je vyrobena z odlehčeného hliníku a oceli, má polyuretanová kola s průměrem 200 mm, ložiska ABEC 7 a její řídítka o šířce 35 cm lze nastavit v rozmezí od 86 do 101 cm. Stiga Route 200-S váží 3,6 kg, má nosnost 100 kg a je vhodná pro děti i dospělé.
V případě, že hledáte levný freestyle model s přiměřenou kvalitou, je koloběžka Spartan Stunt vhodná právě pro vás. Má široká, 45 cm řídítka s celkovou výškou 83 cm, nosnost do 100 kg, polyuretanová 100 mm kola s tvrdostí 85A a ložiska ABEC 7. Koloběžka je vyrobena z hliníkové slitiny, váží 3,3 kg a má trochu kratší nášlap s délkou 35 cm. Brzd se nachází na zadním blatníku.
Koloběžka Sulov Raptor je sportovní model s nafukovacími koly, který využijete při jízdě po „městském“, ale i mírně náročnějším lesním terénu. Přední kolo má průměr 660 a to zadní 500 mm. Tento kousek je vyroben z odlehčeného hliníku, díky čemuž je robustní, ale ne až tak těžký. Váží necelých 13 kg. Sulov Raptor je další koloběžkou s nosností 120 kg. Její řídítka mají fixní výšku 96 cm, jejich šířka je 56 cm a nášlap ve výšce 15 cm od země má rozměry 40 x 12 cm. Zajímavým parametrem jsou ruční brzdy na přední i zadní kolo.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Heureka.cz patří k ověřeným a seriózním portálům, které spotřebiteli nepřinášejí jen pestrou nabídku produktů, ale také spotřebitelské recenze a hodnocení spolu s přehledem těch nejprodávanějších modelů. Aktuální informace vám chceme podávat i my, a proto jsme si pro vás připravili následující tabulku nejprodávanějších koloběžek pro dospělé, která je průběžně obnovována právě na základě jejich prodejnosti na Heureka.cz.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Crivit Big Wheel | Zobrazit produkt | |
Ethic Erawan | Zobrazit produkt | |
Nils Extreme HM209T | Zobrazit produkt | |
Wilcox Away | Zobrazit produkt | |
Slamm Classic V9 | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat koloběžku pro dospělé
Koloběžka pro dospělé se od té pro dítě neliší pouze vyšší nosností a většími rozměry. Může mít různé vlastnosti, které ji předurčují pro použití ve městě, náročném lesním terénu či dokonce na sněhu či ledu. V našem návodu k výběru se podíváme na všechny důležité parametry i vaše osobní požadavky, na základě kterých získáte opravdu tu nejlepší koloběžku na ježdění i sport.
- Typ a účel koloběžky
- Nosnost koloběžky pro dospělé
- Kola
- Materiál a tvrdost pneumatik
- Koloběžky s nafukovacími koly
- Ložiska
- Nášlap (deska) a podvozek
- Výška a šířka řídítek
- Tvar, typ a povrchová úprava řídítek
- Tlumiče a odpružení
- Materiály
- Kvalita zpracování
- Brzdy
- Čelisťové versus kotoučové ruční brzdy
- Skládací mechanismus
- Cena a renomovaní výrobci koloběžek pro dospělé
Typ a účel koloběžky
Naše návody k výběru většinou začínají představením jednotlivých typů daných produktů. Typ a s ním související účel koloběžky je úzce propojen s technickými parametry. Koloběžky jsou dostupné v těchto verzích:
- Městské koloběžky
- Silniční koloběžky
- Sportovní koloběžky
- Turistické a terénní koloběžky: Tyto koloběžky jsou většinou vybaveny nafukovacími koly s různým průměrem. Na základě toho jsou vhodné do města nebo do přírody.
- Koloběžky na sníh: Jde o speciální typ koloběžky, na které jsou namísto kol lyže. Lyže může také nahrazovat pouze zadní kolo.
- Freestyle koloběžky
- Elektrokoloběžky
- Trojkoloběžky: Jsou určené zejména pro děti, na trhu však najdete i kousky pro dospělé. První alternativou jsou koloběžky s 2 předními a 1 zadním, druhou ty s 1 předním a 2 zadními koly. Jejich výhodou je lepší stabilita, mínusem náročnější ovládání a manévrování.
- Koloběžky pro seniory: Pod tímto názvem se nejčastěji ukrývají elektrické koloběžky se sedátkem. Jde o velmi šikovný a ekologický prostředek pro seniory, který mohou využívat u nákupů či rekreačních účelů.
Koloběžky pro seniory, tříkolové modely či ty na sníh jsou velmi specifické, proto jim nebudeme věnovat větší pozornost. V následujících řádcích se podíváme na základní odlišnosti při výběru freestyleových koloběžek, které patří k velmi populárním alternativám.
Jak vybrat freestyle koloběžku pro začátečníky a pokročilé
Výběr tohoto typu koloběžky se ve srovnání s tou na ježdění ve městě odlišuje v mnoha směrech. Důležitým faktorem je, zda hledáte freestyle koloběžku pro pokročilé nebo pro začínající jezdce.
- Výška jezdící osoby: Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou vhodné pro osoby s výškou do 170 cm. Naopak, pokud s tímto sportem pouze začínáte, ale měříte více než 170 cm, budete potřebovat freestyle koloběžku pro pokročilé.
- Výška řídítek: I tento parametr souvisí s vaší výškou. Teenageři ve věku okolo 17 let potřebují 60 až 70 cm řídítka. Pro dospělé začíná vhodná výška na 70 cm.
- Ložiska: Freestyle koloběžky by měly být co nejrychlejší, nejlepší jsou proto ložiska ABEC 7 a 9
- Průměr kol: Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou standardně vybavené koly o průměru 110 mm. Pokud hledáte freestyle koloběžku pro pokročilé, sáhněte po 120 – 125 mm kolech.
- Typ kol: Kola s plastovým jádrem jsou levná, ale méně trvanlivá. Ty s kovovým zas dražší, avšak téměř nezničitelná.
- Brzdy: Na tomto typu koloběžek se nacházejí jen zadní nášlapné brzdy, a to buď ty flexi, nebo pružinové. Pružinové brzdy se rychleji opotřebují, na druhé straně jsou jednodušší na ovládání, proto jsou vhodné pro začátečníky. Pokročilí by měli sáhnout po flexi brzdách.
- Nášlap: Klasická šířka nášlapu se v tomto případě pohybuje mezi 10 až 13 cm. Jeho délka tradičně představuje 45 cm, v žádném případě by však neměla přesáhnout 60 cm.
- Materiál: Nejlepší koloběžky na skákání a freestyle jsou vyrobené z hliníku nebo karbonu. Ocelové modely se dají označit za příliš obtížné, a tedy nevhodné pro tyto účely.
Nosnost koloběžky pro dospělé
Nosnost nesouvisí pouze s vaší tělesnou hmotností, ale také způsobem používání koloběžky. Pokud ji budete používat na skákání, jízdu v náročném terénu či jiné aktivity, při kterých se nevyhnete tvrdším dopadům, otřesům a nárazům, zvolte si koloběžku s nosností 120 kg a více (maximum se pohybuje okolo 150 kg). Naopak v případě, že budete jezdit po městě a rovném terénu, postačí vám i model s nosností kolem 100 kg. Samozřejmě, že nosnost musí být alespoň o pár kg vyšší než vaše váha.
Kola
Kola jsou jednou z nejdůležitějších částí koloběžky, proto jim budeme věnovat větší pozornost. Kromě výrobního materiálu byste si měli všímat jejich velikosti/průměru, kvality a tvrdosti. V první řadě se rozhodněte, zda je pro vás vhodná koloběžka s 2 stejnými nebo rozdílně velkými koly. Koloběžky, na kterých je přední kolo větší než to zadní, jsou ideální na delší a rychlou jízdu, avšak ne na manévrování do města. V tomto případě oceníte koloběžku s 2 stejnými koly.
Koloběžky s malými koly
Velikost kol má přímou souvislost s hlavním využitím tohoto dopravního prostředku. Koloběžky s malými koly, to je s průměrem 100, 120, 125 až 145 mm, vynikají nízkou hmotností (zpravidla mají do 4-5 kg). Jsou svižnější, agilnější, snadněji se na nich zrychluje i zpomaluje.
K nevýhodám koloběžek s malými koly patří větší přenos vibrací ze země a riziko zachycení podvozku o obrubníky, kořeny či jiné překážky. S malými koly se navíc o něco více „namakáte“. Mají kratší klouzavou vzdálenost, což znamená, že se na jedno odražení posunete takříkajíc méně. Tyto kousky jsou vhodné zejména do města, na jízdu po rovném povrchu, ale také na freestyle.
Koloběžky s velkými koly
Koloběžky s velkými koly, tedy s těmi s průměrem 180, 200 až 230 mm, lépe tlumí nárazy, zpravidla mají větší podvozek, v důsledku čehož se dají označit za komfortnější, jsou vhodné i pro jízdu v náročnějším terénu (obrubníky, nerovnosti na cestách, kořeny, kameny atd.) a na jedno odražení se s nimi dostanete dál.
K nevýhodám koloběžek s velkými koly patří vyšší hmotnost (5 – 7 kg) a větší rozměry, které se odrážejí zejména na náročnějším přenášení. Nejsou určeny k vysloveně rychlé jízdě, resp. pokud chcete zrychlit, musíte vynaložit více úsilí, a k jejich přednostem nepatří ani svižnost. Kola na některých koloběžkách, zvláště těch nafukovacích, mohou mít průměr větší než 600 mm. Zpravidla jde o modely, na kterých je přední kolo větší než to zadní. Taková velká kola najdete na opravdu kvalitních městských, ale také terénních koloběžkách.
Materiál a tvrdost pneumatik
Pneumatiky jsou nejčastěji vyrobeny z polyuretanu. Jde o tvrdý odolný materiál s dobrou přilnavostí, který je jako stvořený pro dosažení vysoké rychlosti. Dalšími používanými materiály jsou PVC, různé druhy gumy a plastu. V těchto případech se kvalita a vlastnosti daných pneumatik liší model od modelu. Jádra kol mohou být plastová nebo kovová. Plast je postačující na rekreační ježdění po městě, kov je odolnější a trvanlivý, proto se s ním setkáte u kvalitnějších koloběžek.
S materiálem souvisí i tvrdost kol. Všechna kola, resp. pneumatiky, s označením 86A a méně jsou klasifikované jako měkké. Mají velmi dobrou přilnavost, jsou pomalejší a ideální pro začátečníky. Gumy 88A a více jsou tvrdé. Jsou rychlejší, ale mají horší přilnavost, proto je doporučujeme zejména na jízdu po rovném a hladkém terénu.
Koloběžky s nafukovacími koly
Koloběžky s nafukovacími koly jsou samostatnou skupinou. Obvykle se také nazývají sportovní koloběžky, protože lépe tlumí nárazy, můžete na nich dosáhnout vyšší rychlosti a jsou jako stvořené do náročnějšího terénu. I navzdory tomuto pojmenování jsou vhodné i do města. O tom, zda si na dané koloběžce zajezdíte lépe v městě nebo přírodě, rozhoduje typ pláště a velikost kol. Kola s užším pláštěm oceníte při ježděníí na asfaltu, ty s širším zas v lese či na polních cestách. Z hlediska průměru kol známe:
- Koloběžky s nafukovacími koly do města – Přední kolo je větší než to zadní, zpravidla má průměr kolem 40 cm (16“), zadní kolo má cca 30 cm (12“) .
- Koloběžky s nafukovacími koly na sport – Přední kolo má průměr 66 cm a více, to zadní cca 50 cm.
- Koloběžky se stejně velkými nafukovacími koly – Pokud je přední kolo větší, můžete na koloběžce dosáhnout vyšší rychlosti, což je ideální při delší jízdě. Při ježdění ve městě jsou pro vás vhodné spíše modely se stejně velkými koly, které jsou jednodušší na ovládání (manévrování).
Ložiska
Ložiska se nacházejí ve středu kol. U drtivé většiny koloběžek najdete stejný typ, a to jednořadá kuličková ložiska 608. Na jednom kole se nacházejí vždy 2 kusy. Typ 608 je specifický nenáročnou údržbou, jednoduchou rozebíratelnou konstrukcí, schopností pracovat i při vysokých otáčkách a snášet radiální (od středu k okrajům) i axiální (osové) zatížení.
Typ ložiska tedy nemusíte řešit, zaměřte se spíše na tzv. hodnocení ABEC (Annular Bearing Engineering Committee), které je v oblasti strojírenství celosvětově uznávaným standardem. Obecně existují ložiska ABEC 1, 3, 5, 7 a 9, přičemž se na kolech koloběžek zpravidla používají ložiska ABEC 5, 7 nebo 9.
Vyšší číslo u zkratky ABEC znamená, že ložisko je přesnější a má menší valivý odpor (tření). Menší valivý odpor = vyšší rychlost, takže kola s ložisky s vyšším hodnocením ABEC se dají označit za rychlejší. resp. pokud chcete, jste na nich schopni dosáhnout vyšší rychlosti s menší námahou.
Hodnocení ABEC není nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o funkčních vlastnostech ložisek. Mnohem důležitější je jejich kvalita. V praxi se proto může dobře vyrobené ložisko ABEC 5 točit lépe než špatně vyrobené ložisko ABEC 7.
Nášlap (deska) a podvozek
Nášlap, nazývaný také jako deska, je ta část, koloběžky, na níž stojíte během jízdy vaší nedominantní nohou. V podstatě jde o vrchní část podvozku. Rozměry nášlapu jsou většinou přímo úměrné velikosti kol. Na ježdění ve městě či mírně náročném terénu vám postačí nášlap s délkou 40 a šířkou 10 až 13 cm, což je klasika u většiny modelů.
Pokud se chystáte na delší cesty, vybírejte si delší a širší nášlap. Jeho výhodou je jednodušší naskakování na koloběžku. Jízda se dá navíc označit za pohodlnější, protože můžete měnit polohu chodidla a přenášet hmotnost těla. K pozitivům patří i delší rozvor, což je vzdálenost středů předních a zadních kol. Koloběžka díky němu snadněji udržuje rovný směr a nedochází k jejímu drobnému vychylování do stran. Jízda je tedy efektivnější a méně namáhavá. K negativům se dá zařadit i zrychlování a zpomalování, při kterém budete muset vynaložit více fyzické námahy, a riziko, že se při naskakování na koloběžku udeříte do kotníku. Upozorňujeme, že větší rozměry nášlapu se projeví i na celkových rozměrech a hmotnosti koloběžky.
U podvozku se zaměřte na jeho výšku, přesněji vzdálenost mezi nášlapem a zemí. Tento parametr souvisí s vaším pohodlím. Nepsaným pravidlem je, že nižší podvozek je pohodlnější, protože při odrazech dominantní nohou nemusíte nadměrně ohýbat koleno na nedominantní noze. Na nízké koloběžce navíc mnohem jednodušeji udržíte stabilitu. Nevýhodou nízkého podvozku je riziko jeho zachycení o obrubníky či o různé nerovnosti.
Výška a šířka řídítek
Výška řídítek patří k těm parametrům, které odlišují koloběžky pro dospělé od těch pro děti. Výšku si na nich můžete zpravidla nastavit podle vašich požadavků, resp. určitě si vyberte model s takovou možností.
Výška řídítek:
- na koloběžkách pro dospělé – 80 až 110 cm
- na koloběžkách pro děti – cca 50 – 60 cm
Správná výška řídítek je alfou a omegou. Pokud budou nízko, budou trpět vaše záda, pokud příliš vysoko, ovládání koloběžky bude náročné. To, že máte řídítka nastavená správně zjistíte podle toho, že se nacházejí přibližně ve výši vašeho pasu. Druhou pomůckou je vaše výška.
- Pokud máte 150 až 160 cm, nastavte si řídítka na výšku 70 až 75 cm
- Osobám s výškou od 160 do 170 cm doporučujeme nastavit si řídítka na 80 – 85 cm
- Vysloveně vysocí lidé (180 – 200 cm) by si měli řídítka nastavit na 90 až 95 cm
U řídítkek je důležitá i jejich šířka. Nepsaným pravidlem je, že nejlevnější koloběžky jsou vybaveny řídítky o šířce od 30 do 38 cm. V praxi jde o opravdu krátká řídítka, které nemusí dospělému jezdci zcela vyhovovat. Za ideální šířku pro dospělé pokládáme 40 až 60 cm.
Tvar, typ a povrchová úprava řídítek
Řídítka mohou mít tvar písmene Y nebo T. T verze je lehčí (za stejných rozměrů), Y verze je zas pevnější, proto po ní sahají pokročilejší. To platí zejména u freestyle koloběžek. Dalším parametrem je druh prohnutí řídítek. Na výběr máte:
- Backsweep řídítka – Jsou ohnutá směrem k jezdci. Pokud jsou řidítka na koloběžce širší, měli byste sáhnout právě po této verzi. Totéž platí i o jakýchsi obměnách downsweep (zahnuté směrem dolů) a upsweep (zahnuté směrem nahoru) řídítek.
- Zero Backsweep řídítka – Nemají žádné prohnutí. Jde o standard, pokud tedy v popisu koloběžky nenajdete údaj o typu řídítek, jde na 99% právě o rovné Zero Backsweep.
Posledním parametrem, který souvisí s řídítky, je jejich povrchová úprava. U nejlevnějších koloběžek se nejčastěji setkáte s plastem, který není nejpříjemnější ani nejodolnější. U těch dražších a kvalitnějších se na řídítkách nacházejí tzv. gripy z různých druhů gumy, např. té termoplastické. Tato volba je určitě lepší a pohodlnější.
Tlumiče a odpružení
Tlumiče slouží k odpružení tzv. mikrošoků, tedy otřesů, které vznikají při jízdě na nerovném povrchu. Koloběžky jsou zpravidla vybaveny pružinovými tlumiči. Mohou se nacházet pouze vpředu nebo vpředu i vzadu. Paradoxně je u dražších (zejména novějších) modelů většinou nenajdete. Naopak u levných, supermarketových koloběžek ano.
V souvislosti s odpružením je zajímavé, že tlumiče používají zejména evropští výrobci koloběžek. U těch z USA na ně natrefíte spíše zřídka. Tento fakt je odůvodněný tím, že v Evropě se nachází více historických míst s nerovnými cestami (např. kočičí hlavy).
Tlumiče oceníte zejména při jízdě po nerovném povrchu, který učiní pohodlnější a plynulejší. Na druhé straně však zásadním způsobem zvyšují hmotnost koloběžky. Navíc, více pohyblivých částí = vyšší riziko jejich poškození. K negativním vlastnostem tlumičů můžeme dále zařadit vyšší míru vrzání během jízdy a horší responzivnost koloběžky, což znamená jakési zpomalení reakce. V praxi jde o to, že část energie, která vzniká při vašem odráženíí, je absorbována při kolísání koloběžky směrem nahoru a dolů (tento pohyb provádějí právě tlumiče).
Přítomnost tlumičů je tedy pozitivní tak na 50%. Na jedné straně zvyšují vaše pohodlí, na druhé mají negativní dopad na výkon koloběžky. Z našeho pohledu byste proto měli po modelu s odpružením sáhnout pouze v případě, že budete pravidelně jezdit po nerovných površích (např. pravidelná trasa do práce).
Vhodnou alternativou k odpružení, která s sebou nepřináší zmíněné úskalí, jsou koloběžky:
- s dřevěným podvozkem, který připomíná skateboard (najdete je např. v nabídce koloběžek od švýcarské značky Micro),
- s pevnými syntetickými pneumatikami (např. americká značka GoPed),
- s pneumatickými koly, které jsou plněné vzduchem (např. značky Fuzion, Micro či Hudora),
- s koly se speciální konstrukcí, která tlumí nárazy (např. už několikrát zmíněná značka Micro).
Materiály
Rám koloběžek je většinou hliníkový nebo ocelový. Řídítka, vidlice a podvozek bývají spíše hliníkové. Některé, zejména speciální modely určené pro sport mohou být vyrobeny z karbonu či odlehčeného hliníku. Všechny tyto materiály se dají označit za dostatečně pevné, odolné a pro běžného uživatele zcela postačující.
- Hliník vyniká nízkou hmotností a tuhostí. Většinou je odolný proti korozi. Pozor, existuje množství typů hliníku a jeho slitin, přičemž ne každý a každá z nich musí disponovat typickými hliníkovými vlastnostmi.
- Ocel je tuhá, pružná a odolná. V závislosti na konkrétním typu slitiny může podléhat korozi. Nevýhodou je vyšší hmotnost.
- Karbon (uhlíkové vlákno) je z této trojice nejdražším, ale nejlepším materiálem. Je velmi pevný, lehký, odolný vůči chemikáliím i slunečnímu UV záření a lahodí oku.
Kvalita zpracování
Celkovou kvalitu koloběžky ovlivňují materiály, ale i další faktory. Nejběžnějšími nedostatky, které prozrazují, že daný model není nejkvalitnější, jsou:
- Komponenty na koloběžce, které nedrží pohromadě. Problematickými částmi bývají ty pohyblivé, např. klouby na skládacích koloběžkách či nastavitelné rukověti.
- Kolobežka se při odrazu nohou posune jen na velmi krátkou vzdálenost. To znamená, že je vybavena nekvalitními ložisky.
- Zvuky chrastění při jízdě nebo skřípání brzd.
- Vysoká hmotnost naznačuje, že větší část koloběžky je vyrobena z oceli, ne hliníku.
- Díly se závity vypadávají nebo se uvolňují a je nutné pravidelně je dotahovat.
Brzdy
Koloběžky mohou být vybaveny různými brzdami, které mají různou účinnost, způsob ovládání a rozdílnou údržbu. U drtivé většiny modelů se setkáte s nášlapnými nebo tzv. třecími brzdami na zadním kole. V praxi s nimi zabrzdíte pomocí šlápnutí na zadní blatník, což je v případě koloběžek zcela postačující.
Druhou možností jsou ruční brzdy. Ve srovnání s těmi nášlapnými reagují rychleji. Plusem je také jejich snadnější ovládání, a to zejména z důvodu, že ruční brzdy většina z vás zná z kola. Pokud sáhnete po této alternativě, zaměřte se na typ brzd. Na výběr máte brzdy čelisťové a kotoučové.
Čelisťové versus kotoučové ruční brzdy: které jsou lepší pro vás?
Čelisťové nebo tzv. ráfkové brzdy jsou cenově dostupnější a jejich údržba je vysloveně nenáročná. Fungují na principu svírání čelistí, na kterých jsou namontované brzdící gumičky (špalíky). Ty se při stisku čelistí třou o ráfek kola na koloběžce, která díky tomu začne brzdit. Čelisťové brzdy jsou vysloveně nevhodné do bláta, deštivého počasí i do sněhu. Naopak je oceníte při dlouhodobém a plynulém brzdění, např. při jízdě dolů z kopce. Při zkřivění ráfku se zhoršuje jejich účinnost, nebrzdí správně a nadměrně se opotřebovávají. V tomto případě máte na výběr:
- Brzdy typu Cantilever: Jde o nejstarší typ brzd, dnes se s nimi tedy setkáte zejména u nejlevnějších koloběžek. Jsou levné a bohužel i nejméně účinné. K brzdovým páčkám na řídítkách jsou připojené pomocí ocelového lanka, které stojí za jejich obtížnějším nastavováním.
- Brzdy typu V-Brake: Mají trochu odlišné konstrukční řešení, díky čemuž je nastavíte velmi snadno. K plusům patří snadná údržba a trochu vyšší, ale stále přijatelná pořizovací cena.
Kotoučové brzdy brzdí pomocí brzdových destiček a kotoučů. Jejich výhodou je vysoká účinnost a skvělé brzdné vlastnosti v každém počasí i terénu, nevýhodou vyšší pořizovací cena i hmotnost a náročnější údržba. Kotoučové brzdy brzdí výborně i při zkřivení ráfku. Pozor, nejsou uzpůsobené na dlouhodobé a plynulé brzdění. Pokud však chcete zastavit ihned, jsou tím nejlepším řešením. Na výběr máte:
- Mechanické kotúčové brzdy: Brzdnou sílu z brzdových páček přenášejí na kotouč prostřednictvím napínání ocelového lanka.
- Hydraulické kotúčové brzdy: Využívají brzdovou kapalinu, díky čemuž při brzdění nemusíte vyvíjet velkou silu.
Které brzdy jsou vhodné právě pro vás? Odpověď závisí na tom, na co přesně budete využívat koloběžku. Při jízdě ve městě během teplejších a sušších částí roku jsou pro vás vhodnější čelisťové brzdy typu V-Brake. Pokud se chystáte používat koloběžky v náročnějším terénu, doporučujeme sáhnout po kotoučových brzdách, které si poradí i s blátem a sněhem.
Skládací koloběžky – skládací mechanismus
Do kategorie skládacích koloběžek patří v podstatě všechny modly s výjimkou těch terénních a freestyleových. Nejčastěji využívaným skládacím mechanismem (najdete ho mezi podvozkem a tyčí s řídítky) je jednoduchý pružinový čep, který je možné posouvat do 2 poloh – rozložení a složení.
Koloběžky s tímto typem skládacího mechanismu je nutné povolit rychloupínací svorkou, následně uvolnit pružinový čep ze zářezu směrem nahoru a nakonec ho přemístit do dalšího zářezu. Mnozí výrobci koloběžek proto dnes využívají různé alternativní mechanismy, které fungují na jednodušším principu, díky čemuž je skládání a rozkládání koloběžky jednodušší. Jako příklad můžeme uvést patentovaný systém One-Step-Easy od společnosti Hudora či Razor A5 Lux.
Pokud budete koloběžku používat a zároveň skládat a rozkládat denně, např. při cestě do práce, při níž se chvíli vozíte na koloběžce a chvíli cestujete hromadnou dopravou, vyberte si tu s jednoduchým skládacím mechanismem. V případě, že ji nebudete skládat a rozkládat často, není pro vás tento parametr až tak podstatný. Skládací mechanismus však musí být v každém případě kvalitní, protože má přímý vliv na jízdní výkon koloběžky.
Koloběžky pro dospělé můžete mít už od 1 000 Kč
Ceny koloběžek pro dospělé se začínají již na 1 000 a končí nad 5 000 až 10 000 Kč. Nejlevnější koloběžky jsou zpravidla určené na freestyle nebo pohodovou jízdu po rovném povrchu. Modely za 1 000 až 1 500 Kč většinou nevynikají odolností a kvalitou zpracování. Jejich nosnost nepřesahuje 100 kg, mají užší řídítka (cca 35 cm), a proto jsou vhodné hlavně pro nenáročné či začínající jezdce s nižší hmotností. V 90% případů na nich najdete ložiska ABEC 5.
V cenové kategorii od 1 500 do 2 500 Kč najdete vcelku kvalitní kousky s ložisky ABEC 7, výškově nastavitelnými řídítky (výjimkou jsou freestyle koloběžky) s šířkou nad 40 cm a nosností do 100 kg. I v tomto případě jde většinou o městské nebo freestyle koloběžky.
Pokud hledáte koloběžku s nafukovacími koly, se kterou můžete brázdit asfaltové i lesní cesty, připravte si minimálně 2 500 Kč. Cena opravdu kvalitních sportovních koloběžek s velkými koly se pohybuje okolo 5 000 Kč. Profesionální modely, freestyleové, sportovní turistické či jakékoliv jiné mohou stát i více než 10 000 Kč.
Zaujmou levné i dražší kolobežky Sulov, Kostka, Nils, Worker nebo Crussis
Koloběžky pro dospělé najdete v nabídce mnoha výrobců. Někteří z nich patří k známějším a populárnějším, o jiných není příliš slyšet. Ověřená značka je zárukou kvality, alespoň do jisté míry. Pokud se nechcete spálit, doporučujeme vybírat např. z koloběžek Oxelo, Spartan, Bestial Wolf, Nils, Street Surfing, Master, Micro či Worker. Pokud hledáte sportovní model s velkými nafukovacími koly, viz nabídku koloběžek Sulov, Kostka, Yedoo, Crussis, Stiga nebo Lifefit.
Otázky a odpovědi – FAQ
Náš návod byl zaměřený především na městské, sportovní a freestyleové koloběžky. Pokud hledáte něco konkrétního, např. elektro, koloběžku pro seniory či tu na náročnější turistiku, nebo jste prostě v našem návodu nenašli parametry, které vás zajímají, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Na vaše otázky určitě odpovíme.
Dají se na koloběžce vyměnit ložiska?
Co jsou to PEGY?
Jaký je rozdíl mezi freestyle koloběžkami pro začátečníky a pokročilé?
Testované produkty
Ďalšie články z kategórie Koloběžky
Komentáre
Děkuji, informace v tomto článku jsou velice užitečné a pomohou mi při výběru.
Odpovedať