Nejlepší komínové digestoře 2024 + recenze
V kuchyni, kde se vaří či peče, se hromadí různé pachy, pára a tvoří se vlhkost, kterou je potřeba odvádět pryč. Právě od toho jsou tu digestoře, resp. kuchyňské odsavače par. V našem srovnávacím testu spotřebitelům přinášíme test komínových digestoří. Výběru jsme se věnovali přes 50 hodin a vybrali jsme několik kvalitních modelů, nicméně nejlepších výsledků dosáhla digestoř AEG DBB5660HM, která efektivně odfiltruje vlhkost i nepříjemné pachy a nabídne vysoký sací výkon. Přinášíme praktické recenze odsavačů par a také praktického průvodce, který vám pomůže rozhodnout se.
Jakou komínovou digestoř koupit?
Rozhodujete se pro digestoř do kuchyně, ale možná nemáte čas a energii na to, abyste četli detailní recenze a studovali technické parametry. Přinášíme vám přehlednou tabulku TOP 3 produktů z našeho srovnávacího testu, které ve své kategorii obstály nejlépe. Jsou k nim přiřazené i konkrétní štítky, abyste se dokázali ve výběru ještě lépe zorientovat.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
AEG DBB5660HM ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Candy CCE116/1X ✔ Výhodný nákup | Zobrazit produkt | |
Klarstein Laurel ✔ Cenový trhák | Zobrazit produkt |
AEG DBB5660HM
Vysoký odsávací výkon (779 m3/h), funkce recirkulace a automatického odsávání, regulace intenzity osvětlení, LED indikátor, nízká hlučnost 55 dB.
Zobrazit více infoVýkonná komínová digestoř v elegantním nerezovém provedení. Kromě vysokého odsávacího výkonu 779 m3/h nabízí také funkci recirkulace. Disponuje také funkcí automatického odsávání a regulace intenzity osvětlení. LED indikátor vás také upozorní na znečištění tukového filtru. Zaujme i velmi nízkou hlučností 55 dB.
Klarstein Laurel
Maximální výkon odsávání 350 m3/h, dotykový ovládací panel, dvě 1,5W LED žárovky, hlučnost 64 dB, uzavírací klapka v balení.
Zobrazit více infoOdsavač par Klarstein je designově zajímavý model s maximálním výkonem odsávání 350 m3/h. Je vybaven dotykovým ovládacím panelem s digitálním displejem. Disponuje hliníkovým filtrem, dokoupit lze i uhlíkový filtr, přístroj lze v takovém případě používat v recirkulačním provozu. Hlučnost je trochu vyšší, dosahuje 64 dB.
Electrolux LFT766X
Vysoký odsávací výkon (720 m3/h), funkce Hob2Hood, dotykový skleněný panel, funkce recirkulace odsávaného vzduchu, dva tukové filtry, které jsou omyvatelné.
Zobrazit více infoÚsporná a výkonná digestoř do kuchyně s technologií Hob2Hood a odsávacím výkonem až 720 m3/h. Komínový odsavač par patří do energetické třídy A. Ovládání je dotykové a pro efektivní způsob filtrace je digestoř vybavena až dvěma tukovými filtry. Silnou stránkou je i kvalita zpracování a celkový design.
Hodnocené parametry
Při navrhování kuchyně je potřeba myslet i na tento (občas nenápadný) spotřebič. Moderní digestoře dnes v kuchyni plní nejen funkční úlohu, konkrétně odsavače par, vlhkosti a pachů, ale jsou i designovým doplňkem. Přestože nejde o nijak sofistikovaný spotřebič, není digestoř jako digestoř. Proto jsme se v našem srovnávacím testu zaměřili na dražší i levné komínové digestoře. Náš srovnávací test spočívá ve stanovení odborné testovací metodiky a určení důležitých parametrů, které definují kvalitu přístroje. Od samotného výkonu odsávání až po design a kvalitu zpracování odsavače par. Na základě kterých parametrů jsme porovnávali jednotlivé digestoře a co nám test digestoří ukázal?
Komínové digestoře se považují za nejefektivnější způsob odvodu páry z kuchyně. Nevýhodou je, že ne v každé kuchyni je možná montáž digestoře tohoto druhu. Existují proto i čistě recirkulační digestoře, podvěsné nebo vestavné digestoře. My jsme se orientovali výhradně na komínové digestoře s vývodem. Nabídka v tomto segmentu je poměrně rozmanitá, i proto se v našem testu ocitly digestoře Bosch, Amica, Electrolux, ale i digestoře Klarstein či odsavače par Mora, Gorenje a Concept. Jde o renomované výrobce, kteří v daném segmentu nabízejí více modelů. Podrobně jsme studovali výsledky testů ze zahraničí a také recenze spotřebitelů, a to díky databázi portálu Heureka.cz, ale i prodejcům Kasa.cz, Datart.cz, Alza.cz, Electroworld.cz a Mall.cz, abychom spotřebiteli poskytli komplexní informace.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálná hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze komínových digestoří
Porovnali jsme desítky komínových odsavačů par. Dlouhé hodiny jsme strávili studováním parametrů a analýzou referencí zákazníků. Nakonec jsme nezávisle a objektivně zpracovali recenze odsavačů par s vývodem, které splnily předem stanovená kritéria. Data a informace jsme čerpali od prodejců i samotných výrobců. Zajímaly nás praktické zkušenosti spotřebitelů, které o kvalitě někdy napovědí více než odborné spotřebitelské testy. Přečtěte si tedy komplexní recenze komínových digestoří, které se dostaly do našeho výběru.
AEG DBB5660HM
Vysoký odsávací výkon (779 m3/h), funkce recirkulace a automatického odsávání, regulace intenzity osvětlení, LED indikátor, nízká hlučnost 55 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuEfektivní a výkonný odsavač par AEG si v našem testu vysloužil přívlastek vítěze testu. Nejenže v odborných spotřebitelských testech obstál na výbornou, ale i v očích samotných spotřebitelů jde o velmi spolehlivý produkt. Důkazem jsou pozitivní reference. Ukazatelem výkonu je hodnota odsávání – maximálně 779 m3/h. Rychlost odsávání lze regulovat ve 4 úrovních. Podobným sacím výkonem disponuje v našem srovnávacím testu i levnější odsavač par Electrolux LFT766X. Svěží vzduch je tak v obou případech opravdu zárukou. Úvodem naší recenze zmíníme i jediné větší negativum, a to, že uhlíkový filtr, který redukuje pachy a filtruje vzduch, není součástí balení. Po dokoupení však jde o filtr, který je opakovaně omyvatelný.
Navzdory vysokému výkonu patří komínová digestoř AEG DBB5660HM k úsporným odsavačům, řadí se do energetické třídy A. Velmi pozitivně hodnotí spotřebitelé nízkou hlučnost digestoře, ta dosahuje hodnoty jen 55 dB. Digestoř má také úsporné LED osvětlení. Kromě odsávání do komína lze při odsávání využít i recirkulaci. V případě, že plánujete recirkulaci využívat častěji, výrobce doporučuje filtr TYP 15 nebo TYP 20. Znečištění filtru odsavač par indikuje kontrolkou.
Automatická regulace osvětlení a intenzity odsávání je funkcí, která se nazývá také Hob2Hood. Jde o bezdrátové spojení s infračervenou varnou deskou (musí být kompatibilní), při kterém se po jejím zapnutí spustí i digestoř. Přizpůsobí míru osvětlení i intenzitu odsávání. Šířka odsávané plochy je 60 cm. Ovládání je dotykové, velmi jednoduché a intuitivní. Nerezové provedení je nadčasové a elegantní. Péče o nerez je zároveň velmi jednoduchá.
Max. výkon odsávání: 779 m3/h ● Počet rychlostí: 4 ● Energetická třída: A ● Max. hlučnost: 55 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 60 cm
Klarstein Laurel
Maximální výkon odsávání 350 m3/h, dotykový ovládací panel, dvě 1,5W LED žárovky, hlučnost 64 dB, uzavírací klapka v balení.
Prohlédnout nejlepší nabídkuOdsavač par z německé produkce značky Klarstein patří mezi designově velmi zajímavá a moderní zařízení a spotřebitelé si ho velmi oblíbili. Mezi komínovými digestořemi sice nepatří k nejvýkonnějším, ovšem pro běžné používání v bytových kuchyních maximální výkon odsávání 350 m3/h bohatě stačí. Pro větší varné plochy a kuchyně větších rozměrů však doporučujeme vyšší výkon. Digestoř je vybavena dotykovým ovládacím panelem i s digitálním displejem, na kterém lze plynule regulovat intenzitu odsávání.
Odsávací plocha je velmi dobře umístěná a digestoř s komínem má standardní šířku 60 cm. Dokoupit lze i uhlíkový filtr s aktivním uhlím – v takovém případě je možné používat digestoř i v recirkulačním provozu. Standardem je hliníkový filtr, který je omyvatelný v myčce na nádobí. V černém provedení působí spotřebič velmi elegantně. Oceňujeme i dostatečnou délku přívodního kabelu, který má 1,4 metru. Odsavač par Klarstein Laurel je vybaven osvětlením, přesněji dvěma 1,5W LED žárovkami, které perfektně osvětlí varnou plochu.
Spotřebitelé si mírně stěžovali na vyšší hlučnost, především při vyšší intenzitě. Přestože výrobce udává hlučnost na úrovni 64 dB, při maximální zátěži bude zřejmě o několik decibelů vyšší. Pozitivy jsou povedený design a vcelku příznivá cena spotřebiče. V balení je i uzavírací klapka.
Max. výkon odsávání: 350 m3/h ● Počet rychlostí: 4 ● Energetická třída: B ● Max. hlučnost: 64 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 60 cm
Electrolux LFT766X
Vysoký odsávací výkon (720 m3/h), funkce Hob2Hood, dotykový skleněný panel, funkce recirkulace odsávaného vzduchu, dva tukové filtry, které jsou omyvatelné.
Prohlédnout nejlepší nabídkuRedakce Test Magazínu doporučuje komínovou digestoř Electrolux LFT766X. Důvodem je její dostupná cena a vysoký odsávací výkon, který má hodnotu až 720 m3/h. Jde o inteligentní odsavač par s šířkou odsávací plochy 60 cm a funkcí Hob2Hood. Díky ní se tak digestoř automaticky zapne v okamžiku, kdy se zapne i infračervená varná deska (musí být kompatibilní). Následně reguluje intenzitu odsávání podle míry nasávané vodní páry a pachů. Komínový odsavač par s vývodem má oproti některé konkurenci vyšší hladinu hluku – až 65 dB.
Intenzitu sacího výkonu je možné regulovat ve třech stupních. Komínová digestoř je také vybavena dvěma LED svítidly s vysokou svítivostí a úsporou. O energetické úspornosti svědčí i zařazení do energetické třídy A. Odborné testy vysoce pozitivně hodnotily i kvalitu zpracování. Nerezový vzhled působí moderně. Hranaté tvary nemusí vyhovovat každému. Ostrůvková konstrukce má však velký význam z hlediska efektivity odsávání par a pachů. Digestoř využívá uhlíkovou filtraci, filtr však není součástí balení a je potřeba ho dokoupit.
Ovládání odsavače je zajišťováno přes dotykový skleněný panel, který je integrován na čelní straně digestoře. Samozřejmostí je funkce recirkulace odsávaného vzduchu. V takovém případě není nutné používat komínový vývod. Vybaven je i dvěma tukovými filtry, které jsou omyvatelné.
Max. výkon odsávání: 720 m3/h ● Počet rychlostí: 4 ● Energetická třída: A ● Max. hlučnost: 65 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 60 cm
Amica SKZ67XBG
Maximální výkon odsávání 730 m3/h, tři stupně regulace intenzity odsávání, Turbo stupeň, automatický časovač v rozmezí 10 až 60 minut, bezdotykové ovládání.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKvalitou se na bohatém trhu snaží prosadit i výrobce Amica. Do našeho srovnávacího testu se dostal odsavač par Amica SKZ 67XBG, který v našem testu vyšel vítězně v poměru ceny a kvality. Reference zákazníků jsou velmi pozitivní, což jen potvrzuje vysokou kvalitu a efektivitu této stylové a moderní digestoře. Maximální výkon odsávání dosahuje hodnoty až 730 m3/h. Nechybí tři stupně regulace intenzity odsávání a Turbo stupeň. Některé spotřebitele může rušit poměrně hlučný motor, který při maximálním výkonu produkuje hluk až 69 dB.
Je potřeba dokoupit dva uhlíkové filtry, které nejsou součástí dodávky. Používaný je hliníkový tukový filtr, který lze umývat i v myčce. Úsporná LED žárovka (8 W) vytváří dostatečné osvětlení během vaření. Specifické, ale zajímavé je z našeho pohledu samotné ovládání. Digestoř je vybavena dotykovým ovládáním a LCD displejem, který zobrazuje údaje o intenzitě odsávání, a rovněž můžete nastavit i automatický časovač v rozmezí 10 až 60 minut. Po dovaření jídla tak klidně můžete nastavit dobu, po kterou má digestoř ještě odsávat. Ovládání je možné gesty. Tlačítek se nemusíte ani dotknout, ze vzdálenosti 5 cm od dotykové plochy můžete mávnutím přidávat intenzitu nebo nastavovat čas.
Kromě odvodu par přes vývod máte k dispozici i možnost recirkulace odsávané páry a pachů. Amica si dala velmi záležet i na kvalitě zpracování. V černém provedení působí kombinace skla a nerezu velmi esteticky a moderně. Tím, že ovládání je bezdotykové, se dotyková plocha neznečišťuje rychle. Toto ovládání však může být nevýhodou pro osoby menšího vzrůstu, které by případně na ovládací panel nedosáhly. Amica je však spolehlivým a kvalitně zpracovaným modelem. Výkonem se může rovnat například i komínové digestoři Electrolux LFT766X.
Max. výkon odsávání: 730 m3/h ● Počet rychlostí: 4 ● Energetická třída: B ● Max. hlučnost: 69 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 60 cm
Bosch DWK98PR60
Šířka odsávací plochy 90 cm, vysoký výkon odsávání (840 m3/h), ovládání na dálku díky funkci Home Connect, detekce nasycení filtru, LED osvětlení SofLight se 440 luxy.
Prohlédnout nejlepší nabídkuEnormně výkonná digestoř do kuchyně značky Bosch je jasnou volbou pro náročnější zákazníky a pro širší varné desky. Šířka odsávací plochy dosahuje až 90 cm. Komínová digestoř Bosch DWK98PR60 patří do kategorie drahých odsavačů par, ale nabízí vysoký výkon odsávání, maximálně 840 m3/h, což je v našem srovnávacím testu jedna z nejvyšších hodnot. Inteligentní digestoř umožňuje komunikaci s vhodnou infračervenou varnou deskou díky funkci a aplikaci Home Connect. Díky tomu digestoř automaticky reguluje intenzitu odsávání. K dispozici je až 5 stupňů intenzity odsávání.
Díky funkci Home Connect můžete digestoř ovládat i na dálku. Jinak je vybavena dotykovým ovládacím panelem, na kterém se velmi snadno zorientujete. Zklamáním je, že ani při této ceně není dodáván uhlíkový filtr. Ten je potřeba dokoupit. Plusem je, že digestoř je vybavena čidly pro detekování nasycení filtru. Díky tomu přesně víte, kdy je filtr třeba vyčistit, stačí se podívat do samotné aplikace Home Connect. Hliníkový filtr lze umývat v myčce. I při maximálním výkonu digestoř produkuje hluk až 67 dB, avšak vzhledem k výkonu odsávání je tato hladina hluku v normě. Samozřejmostí je možnost recirkulace.
Navzdory vysokému výkonu je odsavač velmi úsporný a patří do energetické třídy A+. Má dokonce lepší úsporu energie než digestoř AEG DBB5660HM. Odborné testy vysoce pozitivně hodnotí kvalitu zpracování, stříbrný nerez a černé sklo působí nejen moderně a esteticky, ale jsou také velmi odolné. Samozřejmostí je LED osvětlení SofLight se 440 luxy, které je vybaveno pozvolným zhasínáním a rozsvěcováním. Digestoř má širší odtahové hrdlo, na což je potřeba myslet při montáži, jeho průměr je až 120 mm.
Max. výkon odsávání: 840 m3/h ● Počet rychlostí: 5 ● Energetická třída: A+ ● Max. hlučnost: 67 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 90 cm
Další zajímavé produkty
Ani mezi takovými kuchyňskými spotřebiči, jakými jsou odsavače par, nechybí konkurence. Do našeho srovnávacího testu jsme vybrali komínové digestoře, které splnily naše předem definovaná kritéria. Ne každému však musí náš výběr vyhovovat, i proto náš srovnávací test rozšiřujeme o alternativní produkty – digestoře. Ve většině případů i tyto produkty splnily námi stanovená kritéria, ale zároveň mohou spotřebitele zaujmout i jinými vlastnostmi a parametry.
Digestoře Klarstein obecně patří k velmi oblíbeným mezi spotřebiteli a v našem výběru se ocitla konkrétně digestoř Klarstein Montblanc s maximálním odsávacím výkonem 610 m3/h. K dispozici jsou tři stupně regulace intenzity odsávání. Součástí balení jsou i dva hliníkové filtry. Digestoř má velmi elegantní design, nechybí LED svítidlo. Zaujmout může i příznivou cenou.
Ve výběru značky Klarstein ještě pokračujeme, mezi alternativy řadíme i digestoř Klarstein Annabelle 60. Na první pohled zaujme provedením a moderním designem. Maximální odsávací výkon dosahuje hodnoty 650 m3/h. Velmi esteticky působí podsvícená dotyková plocha určená k ovládání. Digestoř umožňuje využít funkci recirkulace.
Do našeho širšího výběru se dostala také komínová digestoř Electrolux LFV616K. Ta disponuje čtyřmi rychlostmi odsávání a indikátorem znečištění tukového filtru. Maximální rychlost odsávání je 700 m3/h. Maximální hladina hluku je 64 dB. Výhodou je i Hob2Hood systém, kvalitní LED osvětlení a intuitivní dotykové ovládání.
Komínovou digestoř Mora OV 686 GW můžeme řadit k cenově dostupným odsavačům par se solidním výkonem tahu až 608 m3/h. Patří do energetické třídy B a pro filtraci využívá kovové filtry, které lze umývat v myčce na nádobí. Pro čištění vzduchu lze využít i funkci recirkulace. Odsavač par má unikátní ergonomický tvar a koncentrované odsávání, které je zárukou efektivity.
Jako dobrá volba se může mnohým spotřebitelům jevit i digestoř Concept OPK5360bc s velmi pozitivními referencemi od zákazníků. Tento odsavač par od českého výrobce možná nepatří mezi nejtišší (65 dB), ale zároveň nabídne solidní odsávací výkon 600 m3/h a kovový filtr proti mastnotám přímo v balení. Dokoupit je potřeba uhlíkový filtr. Ovládání je dotykové.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Na základě databáze cenového srovnávače Heureka.cz vám přinášíme přehlednou tabulku nejprodávanějších komínových digestoří na českém trhu. Přestože se dostupnost a prodejnost konkrétních modelů může rychle měnit, snažíme se tabulku v pravidelných intervalech aktualizovat, abyste měli k dispozici vždy aktuální data a nabídku komínových digestoří.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Mora OVG 648 GB | Zobrazit produkt | |
Klarstein Alina | Zobrazit produkt | |
AEG DVE5971HB | Zobrazit produkt | |
Candy CDG6CBG | Zobrazit produkt | |
Mora OK 623 X | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat komínovou digestoř
Kuchyňské odsavače par má spotřebitel k dispozici v různých provedeních, o kterých by měl mít přehled. I to je totiž důležité vědět, aby dokázal určit, jaká digestoř do kuchyně je ta správná. Během vaření se tvoří značné množství vlhkosti, páry a do prostoru se šíří různé pachy. Digestoř je tu právě od toho, aby se o odvod těchto fyzikálních jevů z prostoru postarala. Mezi komínovými digestořemi se najde řada cenově dostupných digestoří, se kterými si vystačí většina spotřebitelů. Někteří však hledají zajímavější funkce nebo svůj výběr cílí na design. Cílem spotřebitele by měl být pečlivý výběr digestoře, aby se stala součástí kuchyně a zároveň nabídla nejlepší parametry. Náš průvodce vám rád pomůže.
- Kategorie digestoří
- Způsob odsávání vzduchu
- Energetický štítek
- Výkon odsavače par
- Filtrace
- Zajímavé funkce
- Hlučnost a ovládání
- Rozměry digestoře a design
- Cena a renomovaní výrobci
Vestavné, ostrůvkové, podvěsné, výsuvné nebo komínové digestoře
Dispozice kuchyně se velmi často liší – i v tomto ohledu musí spotřebitel zvážit, jaký typ digestoře do kuchyně chce a jaké má vlastně možnosti. Některé spotřebitelské testy znají tři základní kategorie odsavačů par – komínové, ostrůvkové a vestavné. My jsme však po průzkumu trhu zjistili, že se spotřebitel může setkat i s podvěsnými či výsuvnými digestořemi. Výběr, který zákazník učiní, většinou vychází z jeho vkusu, ale i prostorových možností. Přestože je funkce digestoří vždy stejná, ve zkratce vám představíme jednotlivé kategorie digestoří.
Komínové digestoře
Jsou považovány za nejefektivnější spotřebiče ve své třídě. Vyznačují se většími rozměry, neboť se kromě odsávací plochy na jejich horní straně nachází komínová část, která musí směřovat k vývodu. Největší výhodou komínového odsavače par je právě fakt, že vzduch odvádí přímo ven z kuchyně přes komín nebo vzduchovou – ventilační šachtu. Většina komínových digestoří (dokonce i těch levnějších) umožňuje využívat také funkci recirkulace. Nevýhodou mohou být právě větší rozměry a někomu překážející komínová část, která může narušovat designový koncept kuchyně. Komínové digestoře jsou také dražší.
Specifickým druhem komínových digestoří jsou rohové digestoře, které lze z hlediska dispozic umístit přímo do rohové části kuchyně. Ovládací prvky, vývod i všechno ostatní je přizpůsobeno právě takovému umístění, aby se digestoř dotýkala dvou stěn kuchyně a tvořila úhel.
Vestavné digestoře – výsuvné
Nebo zabudované odsavače par jsou vhodné do každé kuchyně. Konstrukčně jsou umístěny právě pod kuchyňskou skříňkou. Díky tomu snižují nároky na prostor. Právě tím, že jsou určeny k zabudování do kuchyňské skříňky, nenarušují design kuchyně. Faktem zůstává, že výkonem se nevyrovnají výkonným komínovým digestořím. K filtrování vzduchu využívají princip recirkulace.
S velkou pravděpodobností v této kategorii narazíte právě na výsuvné digestoře (teleskopické). Jejich vlastností je, že vysunutím teleskopické části můžete zvětšit odsávací plochu digestoře. V této kategorii je opravdu velký výběr. Nedoporučují se však do větších kuchyní, a to právě vzhledem k nižší efektivitě odsávání.
Podvěsné digestoře – podskříňkové
Ve většině případů si je spletete s vestavnými – výsuvnými digestořemi. Po designové i technologické stránce jde totiž o téměř totožné modely. Rozdílem je, že podvěsné digestoře jsou upevněné pod kuchyňskou skříňkou (podskříňkové digestoře), není nutné je zabudovávat. Montáž digestoře je tak jednodušší a zároveň odsavač par ušetří mnoho místa. Vestavným digestořím se mohou rovnat i výkonem. V nabídce naleznete i modely s teleskopickou částí.
Ostrůvkové digestoře
Už z názvu lze vytušit, kam se hodí právě tyto digestoře. Jejich místem jsou kuchyně, kde jsou varné desky umístěné na kuchyňském ostrůvku. Klidně i uprostřed místnosti. Ostrůvkové digestoře využívají komínový odvod vzduchu mimo kuchyně. Je možné využít také funkci recirkulace. Jde o dražší kategorii odsavačů par. Často jsou dominantní součástí kuchyně, i proto mají velmi elegantní vzhled. Vyznačují se vyšší hlučností a vysokým odsávacím výkonem.
Problematičtější může být montáž takové digestoře. Uchycena bývá na stropě. Kromě vývodu – komínové části je tak potřeba myslet na to, že strop musí udržet celou konstrukci digestoře. V kuchyních, kde je strop snížený sádrokartonem, je třeba provést takovou instalaci, aby byla ostrůvková digestoř upevněna do pevného zdiva.
Odtahová, nebo recirkulační digestoř?
Při výběru hraje roli i parametr, který definuje technologii filtrace – odvodu vzduchu z kuchyně. Prvním (a díky jednodušší montáži a prostorové nenáročnosti často i preferovanějším) způsobem je recirkulace vzduchu. Druhá technologie je založená na odtahu vzduchu přímo ven z prostoru.
- Recirkulace – jde o technologii, která neodvádí odsávané výpary a pachy ven z místnosti. Za pomoci tukového a uhlíkového filtru digestoř vzduch recirkuluje a vrací zpět do oběhu. V jejich případě se nevyžaduje tak vysoký výkon, protože vzduch neprochází žádným potrubím. Důležitá je údržba filtrů. Z hlediska dispozičního řešení a instalace jsou vhodné do každé kuchyně. Pro větší kuchyně však nejsou kvůli výkonu ideálním řešením.
- Odsávání vzduchu – tento způsob odsávání pachů a vodní páry je efektivnější než recirkulace. Jde o doménu komínových a ostrůvkových digestoří. Podstatné je, že vzduch, který digestoř nasává, putuje ven z místnosti přes vývod a ventilační šachtu nebo komín. Ve vyšší míře se tak eliminují nejen pára a pachy, ale i teplo, které při vaření vzniká. Díky odvodu vzduchu ven nezůstává v prostoru, což oceníte hlavně přes léto. Odtahová digestoř však přirozeně vyžaduje i potrubí, kterým bude vzduch přenášet, v každém případě je tak zapotřebí stavební úprava.
Většina komínových digestoří využívá primárně způsob odsávání vzduchu přímo ven z kuchyně přes potrubí nebo komín. I proto jim většinou stačí obyčejné tukové filtry. Dnešní moderní digestoře však běžně disponují i recirkulačním módem. V takovém případě výrobce vždy doporučuje dokoupit hliníkový (uhlíkový) filtr.
Energetický štítek prozradí více o spotřebě
Odsavače par rozhodně nemůžeme řadit mezi spotřebiče, které by byly „požírači“ energie. Do určité míry to záleží i na konkrétní domácnosti. Pokud vaříte často, více používaná je i digestoř. Pokud můžete sáhnout po úspornější digestoři, proč tak neučinit.
Vše ohledně spotřeby vám prozradí energetický štítek, který musí mít povinně každý odsavač par na trhu. Parametrem, který vám o spotřebě napoví více, je roční spotřeba elektrické energie. U digestoří měří testovací metodologie tuto spotřebu za stavu, kdy každý den světlo digestoře svítí 2 hodiny a digestoř je v provozu 1 hodinu. Tradičně však bude většinu spotřebitelů zajímat údaj o energetické třídě (energetická účinnost) od A až po G. U tříd A, B, C je spotřeba vždy na velmi příznivé úrovni.
Energetický štítek kromě údajů o spotřebě informuje spotřebitele také o údajích ohledně účinnosti osvětlení, účinnosti tukových filtrů, hodnoty hluku nebo účinnosti odsávání digestoře.
Výkon odsávání komínové digestoře
V první řadě je potřeba si ujasnit, že výkon komínové digestoře není všechno. Ani náhodou nejvyšší číslo nemusí znamenat, že odsavač par nabídne nejefektivnější odtah vzduchu. Tento parametr hovoří o tom, kolik vzduchu dokáže digestoř odsát během jedné hodiny – metr krychlový / hodina (m3/h). Abyste dokázali lépe určit, jaký výkon digestoře vlastně potřebujete, existuje na to jednoduchý vzorec. Ten spočívá ve výpočtu výměry kuchyně.
délka kuchyně × šířka kuchyně × výška kuchyně = xy m3
Výkon by měl být následně minimálně 5krát a maximálně 10krát větší. Výsledné číslo tak ještě vynásobte minimální nebo maximální hodnotou a zjistíte tak, jak velký objem vzduchu by měla digestoř být schopná během hodiny vyměnit (odsávat). Pokud tedy máme kuchyni o výměře 50 m3, minimální výkon digestoře by měl být 500 m3/h.
U komínových digestoří nechybí možnost regulace intenzity odsávání. Obvykle jde o 3 až 5 úrovní, ve kterých se mění rychlost odsávání. Podle potřeby tak můžete přizpůsobit intenzitu odtahu vzduchu či recirkulace.
Filtr do digestoře – uhlíkový, kovový, tukový
Pro co nejefektivnější eliminaci pachů, zachycení tuků a odsávání par využívají odsavače různé druhy filtrů. Mnohé z nich dokonce systém filtrace různě kombinují. Některé komínové odsavače par disponují pouze standardním kovovým nebo tukovým filtrem. V případě, že plánujete využívat recirkulační režim, je nezbytné, aby byla digestoř vybavena také uhlíkovým filtrem.
- Kovové filtry – vyrobené z ocelových materiálů, snadno se udržují, stačí je opláchnout vodou, vysušit a vložit zpět na své místo.
- Tukové filtry – říká se jim také filtry mastnoty a jsou součástí všech odsavačů par. Často bývají vyrobené z hliníku, pěnového materiálu nebo nerezu. Je možné je umývat ručně nebo v myčce na nádobí. Kvalitní tukový filtr by měl vydržet životnost samotné digestoře.
- Uhlíkové filtry – jsou nutnou výbavou pro odsavače par, které pro odsávání využívají recirkulační technologii. Jsou umístěné nad tukovým filtrem, aby eliminovaly pachy a aroma z vaření. U komínových digestoří je většinou zapotřebí uhlíkový filtr dokoupit, protože recirkulace je pouze vedlejší funkcí.
Digestoř s recirkulací či automatickým odsáváním – zajímavé funkce
U odsavačů par se můžeme setkat se základními, ale i pokročilými funkcemi. Přestože má komínová digestoř plnit svůj základní účel, může být vybavena i více funkcemi, které mohou její používání usnadnit. Dnes jsou trendem chytré spotřebiče a ani komínové digestoře nejsou výjimkou. Zde jsou funkce, na které můžete při výběru nejčastěji narazit.
- Automatické odsávání – často nazývaná také jako Hob2Hood funkce. Důležité je, aby byla digestoř kompatibilní s vhodnou infračervenou varnou deskou. Komínový odsavač par je vybaven senzory, které detekují aktivitu varné desky a spustí proces odsávání. Podle množství výparů regulují i intenzitu odsávání, vy se tak nemusíte starat vůbec o nic.
- Recirkulace – lze ji označit za funkci, ale v zásadě definuje jeden z druhů digestoří. I komínové digestoře umožňují aktivaci této funkce. Princip se od klasického odtahu vzduchu liší tím, že recirkulovaný vzduch neodvádí ven z místnosti, ale po přefiltrování (zbavení vlhkosti a pachů) ho vrací zpět do oběhu – místnosti.
- Indikátor znečištění filtru – LED indikátory jsou rovněž velmi praktickou funkcí. Znečištění filtru může způsobit, že proces recirkulace, ale i odtahu vzduchu nemusí být efektivní. Výpary tak zůstávají v místnosti a v horším případě mohou způsobit přehřívání ventilátoru. LED indikátor detekuje snížený tah přístroje a upozorní vás na nutnost výměny nebo vyčištění filtru (tukového).
- Osvětlení – jde o základní funkci digestoří, i ty nejlevnější komínové digestoře jsou osvětlením vybaveny. Osvětlení je zajišťováno buď klasickými halogenovými žárovkami, nebo LED diodami. LED osvětlení je velmi praktické a zároveň úsporné.
- Booster (Turbo) – obvykle je tímto přívlastkem označen jeden ze stupňů při odsávání vzduchu. Umožňuje přístroji maximalizovat výkon a po krátkou dobu aktivovat maximální tah odsávání.
- Zpětná klapka – detail, na který vás většina dobrých prodejců upozorní. Zpětná klapka je technologická součástka, která brání tomu, aby v případě komínových digestoří a odvodu přes vzduchovou šachtu proudil dovnitř studený vzduch. Zpětná klapka je buď součástí balení, nebo je potřeba ji dokoupit. U recirkulačních digestoří není nutná.
- Doběhový mechanismus – po vypnutí zůstává komínová digestoř ještě několik minut aktivní, aby ve větrací šachtě nezůstaly žádné zbytkové výpary.
- Časovač – digestoř vám umožňuje nastavit čas, během něhož bude digestoř odsávat. Může jít o náhradu doběhového systému, který odsává vždy jen několik minut po ukončení procesu vaření. Časovač můžete jednoduše nastavit od 1 do 60 minut a digestoř bude zbytkové výpary, teplo a pachy odsávat, dokud se automaticky nevypne.
Tichá digestoř do kuchyně – dotyk, či ovládání gesty?
Hlučnost digestoře je jedním z technických parametrů, které spotřebitele často zajímají. Hodnotu hluku najdete rovněž na energetickém štítku digestoře. Hodnota, která je uváděna na štítku, se týká maximální hladiny hluku při plném výkonu zařízení. Údaj je proto potřeba brát s rezervou, obvykle můžete od tohoto čísla odečíst ještě 5 až 8 dB. V případě komínových digestoří se hlučnost pohybuje na úrovni 60 až 65 dB. Najdou se však i tišší modely, u kterých hladina hluku dosahuje hodnoty kolem 55 dB.
Ovládání digestoře je také velmi důležité. Aby bylo jednoduché a zároveň intuitivní. Setkáte se s klasickým tlačítkovým (mechanickým) ovládáním – především u levnějších digestoří. Trhu však dominují digestoře s dotykovým ovládáním. Nevýhodou může být, že na dotykové ploše je znečištění snadno viditelné.
Ještě větší inovací je ovládání gesty (bezdotykové). Pohybem do stran nebo nahoru a dolů můžete digestoř ovládat, aniž byste se dotkli dotykové plochy. Samotnou dotykovou plochu tak neušpiníte. Nejdražší odsavače par už můžete ovládat i na dálku prostřednictvím aplikace ve vašem mobilu.
Odsavače par – rozměry, šířka odsávací plochy a design
Standardní šířka odsávací plochy komínové digestoře je 60 cm. V případě komínové konstrukce jen zřídka narazíte na modely s menší šířkou. Jde o to, že většina varných desek se 4 varnými plochami má podobnou (většinou menší) šířku, digestoř tak dokáže zachytit optimální plochu. V nabídce jsou samozřejmě i větší odsavače par se šířkou 70, 80 či 90 cm, nebo dokonce i více. V běžných domácnostech je však standardní rozměr ideální volbou.
Z hlediska estetičnosti je komínová digestoř v kuchyni jen těžko přehlédnutelná. Klasické hranaté tvary ještě stále nevyšly z módy, přičemž se kromě nerezové ocele dnes „oblékají“ i do černé nebo bílé barvy. Stále častěji se setkáte s jinými tvary konstrukcí, které kombinují nerez, hliník, chrom a v neposlední řadě sklo. Tyto moderní digestoře plní kromě svého účelu i estetickou funkci.
Levné komínové digestoře nejsou vždy nejhorší volbou
Přemýšlíte nad tím, kolik se vyplatí investovat do kvalitní komínové digestoře? Rozpočet je většinou něco, co výběr spotřebitelů definuje nejvíce. Pokud si tedy určíte jistý limit, vězte, že v každé cenové hladině najdete lepší i horší kousky. Náš srovnávací test a také desítky hodin trvající průzkum trhu ukázaly, že spotřebitelé se nebojí sáhnout i po levných digestořích.
Pokud je řeč o levných komínových digestořích, na trhu koupíte levnou komínovou digestoř už do 5 000 Kč. Vězte však, že nemusíte překročit ani částku 2 500 Kč, a přesto na trhu najdete několik zajímavých modelů. Samozřejmě se nedočkáte úplně nejkvalitnějšího zpracování ani nejvyššího výkonu, ale mnohým spotřebitelům se tato volba (do 200 eur) jeví jako nejrozumnější.
Další kategorií jsou digestoře do 10 000 Kč. Podle dostupných databází jde o nejprodávanější skupinu digestoří. Od 5 000 do 10 000 Kč koupíte výkonné a efektivní komínové digestoře. Očekávat už můžete i praktické funkce, dotykové ovládání, automatické odsávání a kvalitní zpracování. Oproti nejlevnějším modelům jsou tyto odsavače par také tišší.
Nad touto cenovou kategorií je již široké cenové rozpětí. Kromě vzrůstající ceny nad 10 000 Kč zde najdete digestoře s narůstajícím výkonem, inteligentními funkcemi, ovládáním na dálku přes mobilní aplikaci a větší šířkou odsávací plochy. Roli zde hraje rovněž design a kvalita provedení.
Komínové digestoře Klarstein, Electrolux i Gorenje v testech uspěly
Výrobců je na trhu požehnané množství a spotřebitel jako obvykle jen málokdy ví, jakou značku odsavače par zvolit. Odborné spotřebitelské testy samozřejmě o kvalitě napovědí mnohé, podobně jako ověřené reference spotřebitelů. Náš srovnávací test detailně analyzoval jednotlivé produkty a přišli jsme na to, po kterých digestořích se vyplatí sáhnout.
Největší pozornost si vysloužily komínové digestoře Klarstein, AEG a také digestoře Electrolux. Velmi dobrý dojem budí v očích spotřebitelů i komínové digestoře Gorenje. Krok vedle neuděláte ani s odsavači par Amica či Mora. Dražší, ale kvalitní kousky najdete také u německého výrobce, komínové digestoře Bosch jsou sice ve vyšším cenovém pásmu, ovšem kvalitativně na velmi vysoké úrovni.
Otázky a odpovědi – FAQ
Potřebujete se rozhodnout co nejlépe? Nenašli jste odpovědi na vaše otázky? V takovém případě nás neváhejte kontaktovat a rádi vám s výběrem komínové digestoře poradíme. Stačí, když nám napíšete komentář. Sekci otázek a odpovědí kontrolujeme a odpovídáme na otázky čtenářů. Stejně tak budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti s konkrétními modely komínových digestoří.
Mohu mít komínovou digestoř i v paneláku?
V jaké výšce by měla být komínová digestoř nad varnou deskou?
Jak často musím čistit filtry digestoře?
Gorenje WHC 623E14 X
Solidní kvalita zpracování, jednoduché a intuitivní klasické tlačítkové ovládání, odsávací výkon maximálně 408 m3/h, LED osvětlení a 3 stupně regulace rychlosti.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZaujme nízkou cenou, ale také svou funkčností a pozitivními recenzemi od spotřebitelů. Patří mezi hlučnější digestoře s hodnotou okolo 65 dB, ovšem méně náročnému spotřebiteli přinese přesně to, co potřebuje. Komínová digestoř Gorenje patří mezi levné odsavače par s maximálním výkonem odsávání 408 m3/h. Navzdory nízké ceně je digestoř vybavena LED osvětlením, jehož intenzitu si uživatelé velmi chválí. Odsavač par je vybaven polyuretanovým filtrem (tukový). V případě recirkulace doporučujeme dokoupit uhlíkový filtr.
Tlačítkové mechanické ovládání je jednoduché a intuitivní. Intenzitu odsávání můžete regulovat ve třech úrovních. Drobným nedostatkem je nevyváženost intenzity odsávání, první stupeň je velmi slabý, při třetím stupni je intenzita odsávání optimální, ale narůstá hladina hluku. Šířka odsávací plochy je 60 cm. Digestoř nabídne s ohledem na nižší cenu i solidní zpracování. Ostré hrany nemusí z hlediska designu vyhovovat vkusu každého, ale rozhodně nejde o nevýhodu. Uživatelé si také pochvalují jednoduchou montáž, až na horší napájení komínové části. Prvky k sobě úplně nelícují, je proto potřeba zvolit přesné umístění.
Oproti komínové digestoři AEG DBB5660HM je sice Gorenje značně hlučnějším modelem, ale také o tisíce korun levnějším. Někteří spotřebitelé negativně hodnotí umístění filtrace, která nezabírá celou odsávací plochu, což může mít za následek nedokonalé odsávání par a pachů. Z pohledu ceny a užitku je komínová digestoř Gorenje ve své třídě velmi rozumnou volbou. Za vyšší úroveň hluku mohou určitě i tenčí plechy, které jsou však důsledkem nižší cenové třídy.
Max. výkon odsávání: 408 m3/h ● Počet rychlostí: 3 ● Energetická třída: C ● Max. hlučnost: 65 dB ● Recirkulace: ano ● Šířka: 60 cm