Kotle na tuhá paliva

Nejlepší kotle na tuhá paliva 2024 + recenze

Kvalitní kotel na tuhé palivo musí být zárukou tepla, funkčnosti, bezpečnosti a snadné obsluhy. Proto, aby mohl být účinným zdrojem tepla, musí spalovat pevné palivo. Tím může být klasické dřevo, brikety, pelety, štěpka, biomasa nebo palivo na ústupu, jako je uhlí. Oproti minulosti dnes kotle nabízejí vysoký výkon a vysokou účinnost. Narůstající ceny za plyn a elektřinu mohou být vhodným argumentem pro koupi či výměnu takového typu kotle. Rozhodnout se můžete také pro konkrétní kotel z našeho výběru. Dozvíte se také, jak si vybrat kotel na tuhé palivo a také to, které vlastnosti a parametry jsou při výběru nejdůležitější.

Publikované: 29.11.2022
Aktualizované: 15.07.2024

Jaký kotel na tuhé palivo koupit?

Pořízení kotle do domácnosti není levnou investicí a je tedy logické, že výběr není třeba uspěchat. Při výběru kotle, který spaluje tuhá paliva, je důležité zohlednit cenové limity, typ kotle, druh paliva, která budete spalovat, prostorové možnosti a také výkon kotle. Neexistuje univerzální kotel vhodný pro všechny spotřebitele. Podstatné je, aby zařízení nabízelo vysokou výhřevnost (efektivitu) a zároveň bylo spolehlivé, bezpečné, funkční a splňovalo i stále přísnější emisní normy. Montáž kotle vždy svěřte do rukou odborníků. Pokud hledáte alternativní a rychlé řešení pro efektivní vytápění, přečtěte si náš článek Nejlepší elektrické ohřívače s nízkou spotřebou.

Názov Hodnotenie Detail
Opop H 416 Eko-U   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt
Rojek TKA BIO 25   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Atmos C 25 ST   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Hodnocené parametry

V našem výběru jsme se orientovali na běžně dostupné kotle na tuhá paliva. V případě takových zařízení jsme nepřistoupili k porovnávání či subjektivnímu hodnocení. Vzhledem k tomu, že se jedná o specifickou kategorii, vybírali jsme na základě odborných kritérií, týkajících se výhradně kotlů na tuhé palivo.

Nejdůležitější je určit si typ kotle na základě druhu paliva (klasický kotel na dřevo, kombinovaný kotel na pelety a dřevo, kotel na štěpku a dřevo...), ale také to, zda se rozhodnete pro automatický kotel se zásobníkem na palivo nebo kotel, kde budete přikládat pravidelně ručně. Roli může hrát také emisní třída kotlů, která souvisí s množstvím vypouštěných emisí a účinností při spalování paliva. Podstatný je z hlediska účinnosti samotný výkon kotle. Výkon si určujete i na základě užitku kotle – zda jej budete používat k vytápění, ohřevu vody nebo na obě věci současně. Z hlediska životnosti je důležité, aby byly použity kvalitní materiály (litina, ocel). Bonusem mohou být další praktické či funkční vlastnosti a funkce.

Typ paliva
Druh kotle
Emisní třída
Výkon a účinnost kotle
Materiály a kvalita zpracování
Funkce a vlastnosti
Cena

Při hledání nejlepšího kotle na tuhé palivo je nezbytné zohlednit individuální kritéria každého spotřebitele, která se týkají vytápění daného objektu. Je rozdíl, pokud uvažujete nad koupí kotle na dřevo pro dvoupodlažní dům na severu země s tuhými zimami nebo pro malý bungalov na jihu České republiky s mírnější zimou. Na trhu je řada odborných firem a prodejců, kteří prodávají kvalitní kotle a zároveň nabízejí možnost montáže. K našemu přehledu trhu posloužila nejlepší databáze portálu Heureka.cz, kde naleznete většinu ověřených prodejců. Sáhnout však určitě můžete i po kotlích od menších soukromých obchodníků.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze kotlů na tuhé palivo

Samotné recenze představují praktický sumář parametrů a informací, které mohou při rozhodování se mezi kotli spotřebiteli pomoci. Veškeré informace tak máte k dispozici na jednom místě a nemusíte konkrétní údaje zjišťovat u více prodejců. Na základě dostupných informací a hodnocení spotřebitelů jsme tedy zpracovali přehledné recenze vybraných kotlů na tuhé palivo. Věříme, že vám tyto informace budou nápomocné a pomohou vám vybrat si ten nejlepší model pro váš účel.

Attack DPX 25 Profi

Zplyňovací kotel na palivové dříví a pelety, emisní třída 5, výkon 25 kW, účinnost kotle 90,4 %, průměrná spotřeba paliva 6,5 kg/hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kvalitní zplyňovací kotel z dílny slovenského výrobce. Jedná se o kotel na tuhé palivo s vysokou účinností a vysokým výkonem. Na základě normy patří do emisní třídy 5, což je důkazem velmi efektivního a ekonomicky úsporného provozu. Vybaven je také pohyblivými turbulátory pro efektivní řízení proudění spalin.

Zplyňovací kotel Attack funguje na principu pyrolitického spalování. Předepsaným druhem paliva jsou dřevěná polena, ale kotel zvládne spalovat také dřevěné brikety (větší průměr). Objem spalovací komory je 125 dm3. Výměník kotle disponuje regulovatelnými turbulátory. Za pomoci integrovaného ventilátoru tak lze regulovat (zrychlit – zpomalit) proudění spalin. Díky tomu je dosahována optimální účinnost. Kotel patří do 5. emisní třídy a celková účinnost dosahuje hodnoty až 90,4 %. Průměrná spotřeba paliva je 6,5 kg/hod., plně naložený kotel dokáže hořet nepřetržitě až 12 hodin. Po dohoření paliva se kotel vypíná automaticky.

Těleso kotle je z oceli. Výměník s turbulátory se nachází v zadní části. V horní části se nachází odtahové hrdlo pro připojení k samotnému komínu. Předepsaný tah komína by měl být alespoň 25 Pa. Chod kotle je chráněn pojistkou při případném elektrickém zkratu. Délka spalovací komory je až 59 cm, díky čemuž výrobce umožňuje nakládat i polena o délce do 55 cm.

Kotel na tuhé palivo Attack DPX Profi je vybaven propracovaným ovládacím panelem s displejem. Ovládací panel umožňuje regulaci teploty i další nastavení kotle popsaná v manuálu, neustále zaznamenává teplotu vody v akumulační nádobě a zobrazuje ji na podsvíceném displeji. Na základě nastavených hodnot řídí účinnost ventilátoru a tah čerpadla ústředního topení. Výrobce doporučuje kotle instalovat rovnou s akumulačními nádobami. Předepsaný objem vody v kotli Attack DPX 25 Profi je minimálně 100 litrů, doporučen je provoz spolu s akumulační nádobou. Provozní teplota vody v kotli musí být v rozmezí 65–90 °C.

Na základě několika recenzí je většina spotřebitelů s funkčností kotle na tuhé palivo Attack DPX 25 Profi spokojena. Důležité je především řídit se manuálem výrobce, aby bylo nastavení a spuštění kotle bezproblémové. Lidem se zamlouvá i efektivita – účinnost spalování paliva a relativně nízká spotřeba paliva. Velkým plusem je také elektronická regulace a přehledné ovládání i díky displeji. Kotel patří do 5. emisní třídy, což je zárukou ekologického provozu. Uživatelům se rovněž zamlouvá automatizovaný proces přísunu vzduchu za pomoci turbulátorů (ventilátoru), čímž se stabilizuje proces spalování. Zároveň ovládáním snadno regulujete teplotu spalin na výstupu dle potřeby.

Pozitíva

Efektivní spotřeba paliva
Elektronické ovládání a regulace spalin
Účinnost kotle

Negatíva

Delší doba zatápění

Typ kotle: zplyňovací ● Palivo: palivové dřevo/brikety ● Jmenovitý výkon: 12,5 – 25 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 25 Pa ● Účinnost kotle: 90,4 % ● Kapacita palivové komory: 125 dm3 ● Hmotnost kotle: 430 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: 6,5 kg/hod.

Atmos D 20 P

Automatický kotel na pelety a dřevo, emisní třída 5, výkon max. 22 kW, účinnost kotle 91,1 %, průměrná spotřeba paliva 5 kg/hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kotel na pelety Atmos je ideální pro všechny domácnosti. Jedná se o automatický kotel, ale je třeba dokoupit hořák na pelety a ideálně také zásobník na pelety pro automatické dávkování paliva. Hořák může být zabudován na pravou nebo levou stranu. Kotel se vyznačuje úsporným provozem a vysokou účinností.

Výkon automatického kotle Atmos D 20 P se pohybuje v rozsahu od 6,5 až po 22 kW. Kotel je primárně určen ke spalování pelet, ale bez hořáku je možné jej používat i jako kotel na kusové dřevo. Velikost spalovací komory je však pro určení na peletové palivo menší – 70 dm3. Výrobcem předepsaný odtah komína pro spaliny je 15 Pa. Spalování paliva je velmi ekologické. Kotel patří do emisní třídy 5. Normovaná účinnost kotle na tuhé palivo Atmos je 91,1 %, což je skvělý výsledek. Spotřeba paliva je v průměru 5 kg/hod. Objem vody v kotli je 82 litrů. Minimální objem vyrovnávací, resp. akumulační nádrže by měl být alespoň 500 litrů. Maximální pracovní přetlak vody je 250 kPa.

Kotel s automatickým provozem není dodáván s hořákem na pelety, ten je třeba dokoupit samostatně. Proces zapalování paliva probíhá automaticky za pomoci elektrické spirály. Hořák (označení A25) má regulovatelný výkon za pomoci ovládacího panelu. Ten se nachází ve vrchní části. Samotný hořák po dosažené teplotě v okruhu vypne a pelety při dohárání stále udržují potřebnou teplotu, při dotápění hořák opět zapne na potřebný čas.

Chod kotle lze snadno přizpůsobit právě elektronickou regulací. Kotel lze vybavit i automatickým odpopelňovacím systémem pro snadnější údržbu. Zásobník na pelety může mít různý objem. Nemusí se jednat o stanovený rozměr, ten můžete přizpůsobit prostorovým možnostem. Hořák i zásobník je třeba vnímat jako potřebnou investici pro automatizovaný proces vytápění.

Kotel na tuhé palivo Atmos D 20 P je stavěn na automatický proces spalování pelet či klasického spalování palivového dříví. Důležité je, že samotný hořák na pelety či zásobník s automatickým dávkováním pelet nejsou součástí dodávky. Toto vybavení je třeba dokoupit samostatně. Následně provoz hořáku na pelety funguje automaticky na základě nastavení. Nastavovat požadované hodnoty umožňuje elektronické ovládání.

Zapalování hořákem je za pomoc elektrické spirály. Kotel dosahuje vysoké účinnosti až 91,1 % a patří do 5. emisní třídy. Provoz je při automatickém procesu velmi ekonomický a spotřeba paliva nízká. Zařízení lze vybavit i automatickým čištěním popela. V tomto směru vám pomůže dodavatel – prodejce. Teplota spalin dosahuje hodnoty maximálně 128 °C. Hmotnost kotle je až 305 kg. Vzhledem k dalším investicím je třeba počítat s vyšší investicí.

Pozitíva

Vysoká účinnost a elektronické ovládání
Kvalitní zpracování zařízení
Možnost topit i palivovým dřevem

Negatíva

Hořák je třeba dokoupit samostatně
Zásobník na pelety není součástí dodávky
Vysoká cena

Typ kotle: automatický ● Palivo: pelety / dřevo ● Jmenovitý výkon: 6,5 – 22 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 15 Pa ● Účinnost kotle: 91,1 % ● Kapacita palivové komory: 70 dm3 ● Hmotnost kotle : 305 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: 5 kg/hod.

Attack DPX 25 Standard

Zplyňovací kotel na dřevo, brikety a biomasu, emisní třída 5, výkon 25 kW, účinnost kotle 90,4 %, průměrná spotřeba paliva 6,5 kg/hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Moderní zplyňovací kotel určený ke spalování dřeva. Díky ekologickému spalování splňuje přísné emisní normy a prezentuje se vysokou účinností. Obsahuje efektivní výměník tepla – vody. Kotel disponuje řízeným přísunem vzduchu. Zařízení je vhodné i pro spojení s akumulační nádrží.

Zplyňovací zařízení je vybaveno objemnou nakládací komorou až 125 litrů. Díky tomu lze do kotle naložit větší množství paliva a dochází tak k postupnému zplyňování. Kotel na dřevo dokáže spalovat také dřevěné brikety nebo odpad ze dřeva (biomasu). Spotřeba je přibližně 6,5 kg/hod. Výhřevná účinnost kotle je 90,4% a celkový výkon Attack DPX 25 Standard je až 25 kW. Kotel splňuje nejpřísnější emisní normy a patří do 5. emisní třídy. Kotel je vyroben z kvalitní a masivní oceli o tloušťce 6 mm a žárobetonových tvárnic. Celková hmotnost je až 430 kg. Kotel je vybaven také automatickým ovládáním roztápěcí klapky a odtahovým ventilátorem.

Kotel představuje velmi efektivní řešení do domácností nebo do objektů, kde je vyžadována jednoduchá a optimalizovaná regulace teploty. Díky kotlovému termostatu můžete nastavit požadovanou teplotu. Po dosažené dané teplotě ventilátor vypíná a k zapnutí dojde až v případě poklesu teploty. Na podobném principu funguje i spalinový termostat v případě dohoření paliva. Termomanometr na ovládacím panelu ukazuje výstupní teplotu a aktuální tlak vody v kotli.

Pohyblivé turbulátory ve výměníku slouží k proudění spalin a efektivně tak dochází k prostupu tepla sloužícímu k vytápění – ohřev vody. Vysoká účinnost je tedy zárukou. Samotné turbulátory se zároveň starají o čištění výměníku, čímž se eliminuje usazování dehtu. Obsluha je velmi jednoduchá. Žárobetonové tvárnice odolají teplotě až do 1 350 °C. Do komory lze přikládat i velké kusy dřeva, jelikož délka komory je až 58 cm a maximální délka polena může být až 55 cm.

Mezi zplyňovacími kotli jde o ověřenou kvalitu. Attack DPX 25 Standard lze řadit k výkonným kotlům se jmenovitým výkonem až 25 kW. Patří do emisní třídy 5 a velmi dobrá je i účinnost kotle. Za velkou výhodu považujeme jednoduché ovládání a dostupné návody, které se týkají konkrétního provedení Standard. Kotel na tuhé palivo spaluje primárně dřevěná polena, ale překážkou nejsou ani dřevěné brikety nebo biomasa. Výhodou je velký objem spalovací komory a její rozměry, dovnitř se vejdou polena dlouhá až 55 cm.

Turbulátory ve výměníku také zabezpečují čištění, čímž nedochází k usazování nečistot a garantována je maximální efektivita ohřevu. Zařízení je vyrobeno z odolných a kvalitních materiálů, což je předznamenáním vysoké odolnosti a životnosti kotle. Nevýhodou je horší dostupnost tohoto typu kotle. Často jsou dostupné vyšší verze Profi.

Pozitíva

Velká nakládací komora
Termostat spalin a regulace ventilátoru
Kvalitní zpracování

Negatíva

Vyšší cena a horší dostupnost

Typ kotle: zplyňovací ● Palivo: dřevo / brikety / biomasa ● Jmenovitý výkon: 25 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 23 Pa ● Účinnost kotle: 90,4 % ● Kapacita palivové komory: 125 dm3 ● Hmotnost kotle: 430 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: 6,5 kg/hod.

Atmos DC 25 S

Zplyňovací kotel na palivové dříví, brikety a biomasu, emisní třída 5, výkon max. 25 kW, účinnost kotle 90,0 %.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Renomovaný český výrobce a kvalitní zplyňovací kotel na dřevo vybavený odtahovým ventilátorem a elektronickým ovládáním. Zařízení nabízí účinnost kotle až 90%. Nutné je spalovat výhradně suchá dřevěná polena. Model má také velký zásobník paliva, díky čemuž dochází k postupnému zplyňování a nižší spotřebě paliva.

Atmos DC 25 S je kotel na tuhé palivo konstruovaný pro účinné spalování dřeva za pomoci odtahového ventilátoru, který spaliny distribuuje přes odvod nebo za pomoci tlačného ventilátoru, který horký vzduch vhání do kotle a teplo kumuluje. Kotel je vybaven také spalinovým termostatem, na jehož základě po dohoření dokáže regulovat teplotu spalin a případně aktivovat přísun vzduchu za pomoci ventilátoru a zplyňovat palivo dále. Kotel dosahuje účinnosti až 90 % a patří do emisní třídy 5.

Kotel umožňuje oboustrannou montáž dvířek. Čištění popela je nenáročné díky spalovacímu prostoru s keramickými stěnami. Povrch se velmi dobře udržuje. Kotel je instalován se systémem LADDOMAT 22 s třícestným ventilem a servopohonem klapky (nebo termoregulačním 3cestným ventilem) pro regulaci teploty vratné vody do kotle (minimálně 65 °C). Výstupní teplota vody musí být 80 až 90 °C. Kotel výrobce doporučuje instalovat s akumulační nádrží (500 až 1 000 l), čímž se rapidně sníží spotřeba palivového dříví.

Výrobce doporučuje používat zcela suché dřevo, aby kotel dosahoval předepsaných hodnot teploty a výkonu. Regulace kotle je elektromechanická. Ovládat lze regulační klapku pro přísun vzduchu. Tah vzduchu je ovládán automaticky podle výstupní teploty. Vzduchová klapka otevírá nebo zavírá přísun, čímž ovlivňuje hoření paliva. Při nastavování je ideální využít služeb technika. Maximální výkon kotle je 25 kW. Hmotnost konstrukce kotle, který je vyroben z oceli, je 326 kg. Ocenit je třeba velkou spalovací komoru o objemu až 100 litrů. Není tedy nutné neustále přikládat a ke spalování paliva dochází relativně úsporně.

Reference zákazníků jsou ve většině případů pozitivní. Spotřebitelům se zamlouvá výkon a kvalitní zpracování kotle. Rovněž je pozitivní i rychlý nástup tepla a předehřev spalovací komory, která má navíc dostatečný objem. Výhodou je i to, že se do kotle vejdou větší polena suchého dřeva. Ovládání a obsluha je poměrně rozpačitě hodnocena. Pro některé je ovládání nenáročné, jiné zase hovoří o komplikovanějším nastavování kotle. Na základě recenzí lze také konstatovat, že kotel má velmi dobrou životnost.

Spousta uživatelů si v případě toho modelu stěžuje na fakt, že kotel dokáže spalovat jen zcela suché dřevo. Ne dřevo skladované venku. Následně vzniká kouř a kotel není vůbec tak efektivní. Kotel je dražší ak ceně je dobré si připočítat také cenu za akumulační nádobu, kterou výrobce doporučuje.

Pozitíva

Úsporný provoz a 5. emisní třída
Kvalitní konstrukce – životnost
Velký nakládací prostor

Negatíva

Vyšší cena
Nutnost spalovat zcela suché dřevo

Typ kotle: zplyňovací ● Palivo: dřevo / brikety / biomasa ● Jmenovitý výkon: 17 – 25 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 25 Pa ● Účinnost kotle: 90,00 % ● Kapacita palivové komory: 100 dm3 ● Hmotnost kotle: 326 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: -

Opop H416 EKO-U

Odhořívací kotel na hnědé dřevo, emisní třída 4, výkon max. 16 kW, účinnost kotle 84,2 %, průměrná spotřeba paliva 1,2 – 3,8 kg/hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jedná se o odhořívací kotel na hnědé uhlí s ručním dokládáním paliva. Disponuje velkou násypnou šachtou, přičemž objem palivové komory je 33,5 litru. Přikládat proto není třeba tak často. Odhořívací kotel spaluje palivo postupně. Výrazně efektivnímu spalování napomáhá také klapka pro regulaci tahu vzduchu. Účinnost kotle na tuhé palivo je 84,2 % a splňuje emisní normu třídy 4. Jeho výhodou jsou kompaktní rozměry, díky čemuž se vejde do stísněnějších prostor. Celková výška kotle je 95,3 cm, šířka 48,6 cm a hloubka je 90,3 cm. Kotlové těleso je vyrobeno z oceli o průměru 5 mm.

Jmenovitý výkon kotle je 16 kW. Nechybí objemný zásobník popela se samostatným otvorem. Výrobce dává na kotel záruku 5 let. Obsluha kotle je nenáročná a bezpečná. Kotel se podle výrobce vyznačuje nízkou spotřebou paliva a efektivním odvodem spalin, kterých do ovzduší uniká méně včetně prachu. Celková hmotnost kotle, který kombinuje ocel a litinu, je 217 kg. Dokoupit lze dokonce i peletový hořák a lze tak palivo kombinovat a zajistit i automatický chod kotle. Několik uživatelů si stěžuje na náročnější čištění a zasekávající se klapku vzduchu, kotel se proto přehřívá a nedrží stabilní teplotu.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Kvalitní konstrukce
Poměr cena/výkon

Negatíva

Malý přikládací otvor (17,6 x 25,6 cm)
Při přikládání kouří do místnosti
Zasekávající se klapka vzduchu

Typ kotle: odhořívací kotel ● Palivo: hnědé uhlí ● Jmenovitý výkon: 16 kW ● Emisní třída: 4 ● Předepsaný tah komína: 3,7 – 5,6 Pa ● Účinnost kotle: 84,2 % ● Objem palivové komory: 33,5 l ● Hmotnost kotle: 217 kg ● Materiál: ocel + litina ● Průměrná spotřeba paliva: 1,2 – 3,8 kg/hod.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Prodejnost kotlů na dřevo, pelety či kombinovaných kotlů na tuhé palivo je obecně obtížné posuzovat. V těžké konkurenci kotle soupeří s plynovými či elektrickými alternativami. Nepochybně, výhodou tohoto typu zařízení je cena a i u nás jde stále o populární zdroj tepla. V této tabulce si můžete prohlédnout, jaké kotle na dřevo, pelety či kombinované kotle jsou nejoblíbenější v tomto segmentu. Možná právě tento fakt může být při rozhodování nápomocný.

Názov Hodnotenie Detail
Opop H416 Eko-U5*Zobrazit produkt
Opop H420 Eko-U5*Zobrazit produkt
Opop H412 Eko-U5*Zobrazit produkt
Atmos DC 18 S5*Zobrazit produkt
Rojek KTP 20 10220045*Zobrazit produkt

Výběr kotle na tuhé palivo rozhodně nepatří do kategorie jednoduchých rozhodnutí. Zvažovat je třeba několik důležitých parametrů. Ve spleti informací se člověk může snadno ztratit. Náš návod je zaměřen na výběr kotle na tuhá paliva či kombinovaného kotle na dřevo a pelety, elektrické či plynové kotle uvádíme jen jako alternativní řešení.

V našem návodu se dozvíte, jak funguje kotel na dřevo nebo jaké výhody nabízí automatický kotel na dřevo. Představíme vám parametry, jako výkon kotle, účinnost nebo emisní třídy. Kromě typů paliva se dozvíte také o typech kotlů a technologii spalování paliva. Myslete také na to, že kotel na tuhé palivo představuje dlouhodobou investici.

Jak vybrat kotel na tuhé palivo

  • Typy kotlů podle druhu paliva
  • Typy kotlů podle technologie spalování
  • Přísun vzduchu a paliva
  • Výkon kotle
  • Účinnost a emisní třídy
  • Materiály
  • Funkce
  • Cena a renomovaní výrobci

Kotel na dřevo, pelety nebo štěpku

Pro správný výběr je rozhodnutí se pro kotel podle typu paliva klíčové, neboť umožňuje určit si, na jaký konkrétní typ kotle se při výběru zaměřit. Tento element ovlivňuje především dostupnost paliva v dané lokalitě. Někde je dostupnější dřevo, jinde zase pelety, štěpka, brikety či samotné uhlí. Roli může hrát i cena za určitý typ paliva. Důležité je poznamenat, že kotle na černé či hnědé uhlí jsou u výrobců výrazně na ústupu a trhem v našich končinách nejsou příliš žádané. Důvodem jsou hlavně vysoké emise.

Moderním řešením je sáhnout po kotli na uhlí a pelety (i dřevěnú štěpku). Jedná se o kategorii kombinovaných kotlů na tuhé palivo, které dokáží bez problémů spalovat více druhů tuhého paliva. Tady je pak na místě uvažovat nad technologickým řešením kotle. Jaké typy kotlů lze koupit na základě typu spalovaného paliva?

Klasický kotel na dřevo

Kotle na tuhé palivo spalující dřevo patří v našem regionu mezi nejrozšířenější. Důvodem je, přirozeně, dostupnost palivového dříví. Také ve srovnání s ostatními druhy paliva patří dřevo k nejlevnějším. Cenová rentabilita dřeva jako paliva je tedy také argumentem, proč sáhnout právě po takovém typu zařízení. Na základě měření výhřevnosti však dřevo nedosahuje takových hodnot, jako například pelety či uhlí, které je však „černou ovcí“ mezi tuhými palivy.

Kotle na dřevo (i ty nejmodernější) jsou zpravidla plně manuální. Dřevo je třeba vždy přikládat ručně. Výhodou je jejich snadné ovládání. Pořídit si lze i akumulační nádrž, která kumuluje horkou vodu a ta je použitelná k vytápění i v případě, že kotel na nějakou dobu vyhasne. Při pořízení kotle na dřevo je důležité myslet i na uskladnění dřeva či jeho přípravu. Koupit si totiž můžete hotové nakálané palivové dříví, jehož cena je oproti nezpracované dřevěné kulatině vyšší. Nápomocná vám může být při zpracování dřeva štípačka na dřevo či řetězová pila. Čerstvé dřevo by mělo schnout ideálně 2 roky, aby bylo dosaženo co nejlepší efektivnosti při spalování.

Kotel na dřevo

Kotel na pelety

V posledních letech se dřevěné pelety stávají preferovaným typem pevného paliva pro vytápění. Mezi tuhými palivy mají v měřeních lepší výhřevnost než například klasické dřevo. Jsou také ekologičtější, protože do ovzduší uvolňují méně škodlivých spalin. Oproti dřevu je cena pelet vyšší, ale vzhledem k výhřevnosti jde o relativně adekvátní cenový rozdíl. V zásadě jsou pelety slisovány piliny nebo dřevěná štěpka, která jsou stlačena nejčastěji do tvaru malých válečků. V případě větších válečků, které připomínají polena, se jedná o tzv. dřevěné brikety, které jsou vyráběny z dřevěné biomasy. Jedná se v zásadě o slisovaný odpad ze dřeva. Dřevěné brikety mají velmi dobrou výhřevnost a kotle na pelety nebo dřevo dokážou brikety plnohodnotně spalovat.

Pelety jako tuhé palivo nabízejí nejen dobrou výhřevnost, ale také odpadá starost s jejich přípravou na sezónu. Štípačku v tomto případě potřebovat nebudete. Pelety můžete nakoupit v pytlích do zásoby, uskladnit na suchém místě a následně jimi vytápět. V tomto případě lze sáhnout i po kotlích s automatickým přikládáním paliva. Stačí, když je kotel vybaven zásobníkem na pelety, které doplňuje do spalovacího prostoru v případě potřeby.

Kombinovaný kotel na pelety a dřevo

V současnosti i díky technologickému pokroku jsou nejžádanější kombinované kotle na tuhá paliva. Taková zařízení vám díky technologické konstrukci umožňují kombinovat 2 až 3 druhy pevného paliva. Nejčastěji se setkáte s kombinovanými kotly na pelety a dřevo, ale také jsou frekventovány kombinované kotle na dřevo a uhlí nebo pelety a uhlí. V případě, že kotel dokáže spalovat pelety nebo dřevo, můžete jako palivo používat také dřevěné brikety nebo štěpku. Výrobci nabízejí různá konstrukční řešení.

Kombinované kotle v zásadě umožňují využívat dva nebo více způsobů vytápění. Může se jednat o konstrukční řešení, kdy jsou propojeny dvě samostatné spalovny. Případně jde o jednu velkou spalovací komoru. Výhodou takových kotlů je většinou i automatické dávkování paliva (pelety, štěpka). Některé modely umožňují plynulý přechod z jednoho paliva na druhé, jiné zase dokáží spalovat obě paliva současně. Dřevo například můžete přikládat dle potřeby, přičemž pelety bude na základě požadované teploty dávkovat kotel automaticky. Specifikem bývá peletový hořák, který lze vypnout a následně po zapálení dřeva můžete dále spalovat už jen dřevo.

Kotel na pelety

Vytápění kotlem na uhlí je nejlevnější z důvodu ceny paliva – černé uhlí. Oproti kusovému dřevu má černé uhlí až dvojnásobnou výhřevnost. Spalováním však vzniká násobně větší množství popela a do ovzduší se dostává mnohem více škodlivých látek. Přestože dnes moderní kotle na uhlí splňují přísné emisní normy, ekologické hledisko nahlíží na spalování uhlí velmi skepticky a především v posledním období hraje roli i bezuhlíkovou politika, jejímž úkolem je také omezit těžbu uhlí a minimalizovat počet domácností, které tímto druhem paliva vytápějí. Do budoucna je proto velmi reálné, že cena uhlí pro ekologickou politiku výrazně vzroste a topení tímto palivem se značně prodraží.

Elektrické a plynové kotle

Alternativou pro domácnosti vůči kotlům na tuhá paliva jsou buď to plynové, nebo elektrické kotle. Elektrické kotle se z hlediska účinnosti jeví jako nejlepší řešení. Vyžadují minimální údržbu, používání je nenáročné, komfortní a oproti kotlům na tuhé palivo jsou výhodnější také z hlediska životnosti. Pořizovací cena je také poměrně přijatelná. Nevýhodou je primární cena za elektrickou energii, která navyšuje provozní náklady zařízení. Zároveň může být pro některé domácnosti obtížnější zavést v objektu dostatečně dimenzované elektrické rozvody.

Rozšířenějším řešením vytápění domácností je plynový kotel. K jeho výhodám lze řadit vysokou výhřevnost, komfortní provoz a také pořizovací cenu v poměru k efektivitě – výhřevnosti kotle. Podobně jako elektrické kotle není třeba myslet na skladové prostory na tuhé palivo.

Za největší nevýhodou lze považovat riziko poruchy či úniku plynu. Nevýhodou je také přílišná závislost na plynu dováženého z Ruska. V období od roku 2021 dochází k výrazné diverzifikaci dodávek plynu, což však má za následek zvýšení cen zemního plynu jeho dodavateli. Z hlediska provozních nákladů i počáteční investice jsou náklady elektrických i plynových kotlů vyšší, než v případě kotlů na tuhé palivo.

Plynový kotel na topení

Typy kotlů na tuhá paliva

V úvodu jsme zmiňovali, že výběr kotle na tuhé palivo je komplikovaný. Důkazem toho je i fakt, že není kotel jako kotel a odlišnosti nejsou jen v typu paliva. Rozdílná je i technologie spalování paliva. Existují zastaralejší i inovativní technologie spalování ai tento faktor se může výrazně odrazit na ceně. Zároveň je třeba brát v úvahu individuální aspekty výběru, což vyhovuje jedné domácnosti, nemusí vyhovovat té druhé. Starší modely kotlů zároveň nesplňují přísné emisní normy a řadí se do emisní třídy 1 a 2. Znamená to, že znečišťují ovzduší v nejvyšší míře.

Do 1. a 2. emisní třídy patří většina klasických odhořívacích a prohořívacích kotlů. Jejich problémem je, že do ovzduší vypouštějí nejvíce znečištěných tuhých látek. Zákaz prodeje kotlů na tuhé palivo patřících do těchto emisních tříd platí od roku 2014. V roce 2018 byl zakázán prodej kotlů 3. emisní třídy. Doprodej vyrobených modelů však je možný i po tomto datu. Životnost provozu takových kotlů se počítá na období 15 až 20 let. Domácnosti, které si pořídily takový starší kotel (důvodem je hlavně nízká cena) a avizovaná životnost může překročit dále uváděný termín, mohou mít problém.

Automatický kotel na tuhé palivo

Je považován za nejmodernější druh kotle na trhu. Důvodem je vysoký proces automatizace. Automatický kotel je pro mnohé domácnosti ideálním nástrojem pro výrobu tepla. Automatické kotle využívají jako palivo pelety, štěpku nebo speciální dřevěné brikety. Palivo je díky tomu dávkováno automaticky na základě nastavené teploty, zvoleného režimu či automaticky regulovaného přísunu vzduchu ventilátorem. Kotel dokáže automaticky zapálit i zahasit palivo a dražší modely jsou dokonce vybaveny systémem automatického odpopelňování. Jediným úkolem uživatele je doplňování paliva do zásobníku.

Přirozeně jsou automatické kotle na pelety z hlediska ceny nejdražší. Z pohledu prostorových možností je třeba myslet na konstrukci kotle, zásobník a popřípadě na rezervoár teplé vody. Automatické kotle spadají do 4. až 5. emisní třídy. Cenově dostupnější patří do 3. emisní třídy. Účinnost automatických kotlů je na úrovni 80 až 97 %.

Automatický kotel na tuhé palivo

Zplyňovací kotel na tuhé palivo

Jedná se také o moderní typy kotlů, které fungují na principu efektivního zplyňování (vysoušení) paliva. Palivo (dřevo, pelety, brikety, uhlí) se v komoře vysušuje a jeho zplyňováním vzniká hořlavý plyn. Oproti odhořívacím a přehořívacím kotlům tento plyn neuniká přímo do komína, protože palivo není spalováno zcela přímo. Zde se v oddělené komoře s regulací přísunu vzduchu spaluje, díky čemuž je vznikající teplo využíváno efektivněji.

Přísun vzduchu je regulován (nucen) za pomoci ventilátoru. Regulovaným přívodem vzduchu zároveň dochází k vyšší efektivitě při hoření paliva. Efektivita výhřevnosti je v tomto případě vyšší a redukováno je také množství produkovaných spalin. Takové kotle patří do 4. nebo 5. emisní třídy. Výjimečně do 3. kategorie. Účinnost spalování je u zplyňovacích kotlů na úrovni 75 až 90 %.

Přehořívací kotel na tuhé palivo

Základní typ kotle starší generace. Zvykne se také označovat pojmenováním spalovací kotel. Spalování paliva zde probíhá s přirozeným přísunem vzduchu. Palivo je spalováno po vložení do spalovací komory nárazově. Proces hoření a přísun vzduchu nelze příliš regulovat. Palivo je třeba vkládat výhradně manuálně.

Produkované spaliny přecházejí přes palivo (spalují jej) přímo do kouřovodu, což má na svědomí nižší účinnost (kolem 50 až 70 %) a také uvolňování většího množství škodlivých látek. Takové kotle patří do 1. nebo 2. emisní třídy a jejich prodej je již zakázán. Primárně byly určeny ke spalování klasického kusového dřeva, černého uhlí nebo koksu. Spalovat dokáží téměř vše, ale s poměrně nízkou tepelnou účinností.

Odhořívací kotel na tuhé palivo

Stejně jako v případě přehořívacího kotle se jedná o starší typ kotle, který má oproti modernějším kotlům nižší účinnost 60 až 75 % a také patří do 1. až 2. emisní třídy. Oproti spalovacímu kotli však využívá jiný princip hoření. Vložené palivo nespaluje nárazově. Palivo se hořením postupně dostává k hořákům, které postupně přímý oheň spaluje. Spaliny tedy neprocházejí dál přes palivo, ale unikají oddělenou cestou. Hoření tak lze částečně regulovat, přestože se stále jedná o přirozený přísun vzduchu.

Kotel na tuhé palivo – dokládání paliva

Přísun vzduchu a dokládání paliva

Proces spalování do velké míry ovlivňuje přísun vzduchu. Při výše uvedených charakteristikách jasně uvádíme, jak proces hoření probíhá. V případě přirozeného přísunu vzduchu by se mohl uživatel domnívat, že proces je „přirozeně“ automatizovaný, ale není tomu tak. Přísun vzduchu do kotle musí být optimální na základě tahu komína. Kominem a mechanickým nastavením průduchů se k ohništi dostává vzduch, který vytváří podtlak a ovlivňuje proces hoření. Spalování však nelze tak dobře regulovat. Dokládání paliva je nutno provádět pravidelně během několika hodin vícekrát za den.

Automatické kotle na tuhé palivo podobně jako zplyňovací využívají nucený přívod vzduchu za pomoci integrovaného ventilátoru. Na základě požadovaných nastavení lze regulovat hoření na základě potřeby dodávky tepla. Nejlepší automatické kotle si proces regulují sami na základě zvoleného režimu. Automatické nebo zplyňovací kotle na pelety mohou být vybaveny zásobníkem, přes který je palivo dávkováno postupně. Dokládat stačí palivo řádově v horizontu 2 až 4 dní v závislosti na spotřebě.

Výkon kotle na pelety, dřevo nebo brikety

Pro domácnosti, které kotel na tuhé palivo budou využívat primárně k vytápění nebo ohřevu vody, je výkon základním parametrem. Odborníci, kteří provádějí montáže kotlů, se primárně zaměřují na to, jaké je množství tepla, které je třeba do objektu dodat tak, aby byl zajištěn tepelný komfort. V případě moderních kotlů je výhodou proces modulace výkonu, kdy umíte výkon plynule regulovat, podobně jako v případě hořáku na sporáku. Důležitou roli hraje při výkonu velikost objektu, výměra místností, ale také míra tepelných ztrát, úroveň zateplení objektu, typ oken či klimatické podmínky v daném regionu.

Jak vypočítat výkon kotle na tuhé palivo? Ideální je obrátit se na odborné firmy, které tento výpočet spolu s projektem vyhotoví a navrhnou řešení na míru. Existují ovšem určité standardy, které vám nabídnou alespoň orientační údaj o výkonu kotle, který potřebujete.

Základní princip představuje určení výkonu na základě obytné plochy objektu v metrech čtverečních. Moderní budovy se zateplením, plastovými okny a novou instalací rozvodů potřebují na 1 m2 přibližně 70–80 W výkonu. Pokud tedy budeme mít takový objekt o výměře 115 m2, budete potřebovat výkon kotle na úrovni 8,6 kW (115 m2 x 75 W= 8 625 W/m2 – výpočet je orientační).

Kotel na tuhé palivo – výkon

Objekt bez zateplení s vyššími tepelnými ztrátami vyžaduje na 1 m2 150 až 160 W výkonu kotle. Při stejné výměře 115 m2 by tak kotel musel mít výkon alespoň 17 kW (115 m2 x 155 W= 17 825 W/m2 – výpočet je orientační).

Druhou možností je výpočet na základě objemu obytné plochy v kubických metrech, kde se počítá is výškou stropu. Vždy byste měli počítat jen místnosti, kde je topné těleso umístěno. Pro dobře zateplený objekt je koeficient 30 až 35 W na 1 m3, pro starší nezateplený objekt 60 až 70 W na 1 m3. Bude-li tedy objem topné plochy 300 m3 x 30 W = 9 000 W = 9 kW. U starší budovy bez zateplení 300 m3 x 65 W = 19 500 W = 19,5 kW. I v tomto případě je jasně vidět, jak dokáže dobrá izolace (zateplení) zamezit tepelným ztrátám.

Účinnost a emisní třídy kotlů

Dva parametry, které jsou na sobě přímo závislé. Kotle na tuhé palivo, ale týká se to i elektrických či plynových kotlů, se vyznačují standardizovanou mírou účinnosti. Vše závisí na typu kotle, technologii spalování, druhu paliva i samotných materiálů, ze kterých je kotel vyroben.

Účinnost kotlů na tuhé palivo informuje uživatele o tom, kolik tepla dokáže spalováním paliva kotel vyprodukovat. Tento parametr se udává v procentech. V minulosti přehořívací – spalovací kotle definovala účinnost kolem 50 až 65 %. Dnes je efektivita daleko vyšší. Moderní automatické a zplyňovací kotle mají účinnost v rozsahu od 75 až do 98 %. Logicky, vyšší účinnost, více tepla a větší úspora.

S kotli na tuhé palivo a účinností úzce souvisí i emisní třída, která může posloužit jako parametr pro snadnou orientaci. Nejvyšší účinnosti dosahují kotle patřící do 4. až 5. emisní třídy. Do roku 2030 bude používání kotlů na tuhé palivo s nižší emisní třídou zakázáno. Důvodem není nižší energetická účinnost 1., 2. a 3. emisní třídy, ale jejich poměr vůči uvolňování škodlivých spalin do ovzduší. Emisní třídy upravuje norma ČSN EN 303-5. Starší kotle (1. – 2. emisní třída) tuto normu nesplňují a jejich výroba i prodej jsou od podzimu 2022 zakázány (případně omezen /prodej/).

Plechový, ocelový nebo litinový kotel na tuhé palivo

Levné kotle na dřevo jsou vyráběny z plechu. Plech však neposkytuje takové izolační schopnosti, nedokáže teplo řádně kumulovat a také není tak odolný vůči teplotním změnám, což se odráží na jeho kratší životnosti. Nejčastěji se setkáte s litinovými kotli na tuhé palivo. Litina skvěle kumuluje teplo a je rovněž vysoce-odolná.

Nejlepší možnost představuje na trhu aktuální ocelový kotel na tuhé palivo. Rozhodnete-li se tedy, jaký kotel na tuhé palivo si vybrat a máte možnost volby, ocel je nejlepší možnost, a to hlavně z důvodu odolnosti vůči změnám teplot a také z hlediska mechanických vlastností má ocel delší životnost. Dražší litinové nebo ocelové kotle se vyznačují lepší tepelnou izolací než levnější modely.

Plechový kotel na tuhé palivo – topení

Praktické funkce kotle

Přídavné funkce se týkají výhradně novějších automatických, kombinovaných či zplynovacích kotlů. Mezi takové funkce řadíme i zásobník paliva. Ten může mít různý objem, ale hlavní výhodou je, že palivo nemusíte přikládat manuálně. Odpadá vám tak starost přikládat za den několikrát a otevírat horkou spalovací komoru. Automatické kotle disponují často i systémem samozapalování hořáků. Nemusíte tak používat zápalky či zapalovač.

K výhodou automatizovaných kotlů patří také funkce regulace přísunu vzduchu. Díky tomu je optimalizován proces spalování, což vede k vyšší účinnosti a nižší spotřebě paliva. Některé kotle jsou vybaveny rovněž praktickým ovládacím panelem (elektronickým) s displejem, kde dokážete přímo ovládat či pozorovat teplotu na výstupu i další hodnoty. Velkým luxusem může být i automatický odpopelňovací systém, který vám ušetří čas při údržbě.

Nejlepší kotle na tuhé palivo něco stojí

Kotel na tuhé palivo představuje finančně náročnou investici. V porovnání s plynovými či elektrickými kotli se však jedná stále o cenově nejvýhodnější alternativu, a to i s ohledem na ceny energií, jako jsou plyn či elektrická energie. V současnosti mnoho odborníků doporučuje investovat do kombinovaných kotlů, které však patří v daném segmentu k nejdražším, proto pokud víte, že budete využívat jen jeden druh paliva, investice do kombinovaného kotle není nutností. Nedoporučujeme investovat do levného řešení. Poddimenzovaný kotel s nízkým výkonem a nízkou účinností rozhodně není správným řešením. Důležité je také myslet na to, že do konečné částky je třeba připočítat také cenu za montáž.

Kotel na tuhé palivo zapalování

Kotle na tuhé palivo od 35 000 do 50 000 Kč představují cenové rozpětí, ve kterém se v základu budete pohybovat, pokud budete hledat cenově dostupné řešení. Levnější kotle představují prohořívací nebo odhořívací technologie, které nesplňují stanovené normy. V této kategorii naleznete nejčastěji zplyňovací kotle s emisní třídou 3 až 4. Jde obvykle kotle na dřevo nebo pelety. Výjimečně se objeví také kotle se zásobníkem. Účinnost v této cenové třídě se pohybuje kolem 75 až 80 %.

Vyšší investici představují kotle na tuhé palivo od 50 000 do 85 000 Kč a výše. V tomto cenovém pásmu již naleznete zpylňovací i kombinované automatické kotle na tuhé palivo (pelety, dřevo, brikety, uhlí). Největší výhodou dražších kotlů je vyšší účinnost 85 až 95 %. Tento parametry je tak přímo úměrný ceně. Nechybí však už ani různé funkce – samozapalování, regulace přísunu vzduchu i regulace výkonu.

Nejdražší kotle na tuhé palivo bez problémů překročí i částku 120 000–120 000 Kč. Kotle jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a splňují přísné emisní normy 4 nebo 5. Především mají vysoký výkon díky čemuž jsou vhodné i pro vytápění prostor s velkou výměrou. Vybaveny jsou zásobníky, odpopelňovacím systémem a kombinovanými možnostmi spalování různého paliva.

Attack, Atmos, Vigas nebo kotel Viadrus

Na základě referencí odborníků nedoporučujeme kupovat kotel od neznámých výrobců. Přestože může být právě cena velmi lákavým faktorem, kotel na tuhé palivo by neměla být investice na 2, 3 ani 5 let. Vybírejte z kotlů od renomovaných výrobců, kteří mají na trhu zastoupení a ideálně poskytují také možnost servisování.

Kotle na tuhé palivo Attack jsou vyráběny na Slovensku. V jejich nabídce naleznete hlavně zplyňovací kotle s kvalitní ocelovou konstrukcí. Velmi dobrou volbu představují i české kotle Viadrus. Značka má na trhu dlouhodobou tradici a primárně se zaměřuje na kotle na dřevo a uhlí.

Neméně známé jsou automatické či kombinované kotle na pelety či dřevo Atmos. Opět jde o českého výrobce, který si dává záležet na dlouhé životnosti materiálů. Méně známé jsou kotle Vigas. Také v jejich nabídce naleznete zplyňovací kotle s ocelovou konstrukcí a vysokým výkonem. Na trhu jsou poměrně známé také kotle na tuhá paliva Modratherm nebo Opop.

Váš výběr může do jisté míry ovlivnit i to, zda je kotel na tuhé palivo dostupný. Často naleznete vybraný kotel jen u jednoho prodejce, u kterého je dostupný pouze na objednávku. V takovém případě je důležité počítat i s čekací lhůtou v trvání dnů, týdnů či měsíců.

Otázky a odpovědi – FAQ

Výběr kotle je relativně komplikovaný proces. Zajímají vás další informace ohledně kotlů na tuhá paliva? Potřebujete si ověřit určité parametry a vlastnosti? Máte tip na doplnění informací v návodu? Dejte nám vědět v sekci komentářů. Rádi vám na vaše otázky odpovíme, případně potřebné údaje zjistíme u výrobce – prodejce zařízení. Máte-li zkušenosti s výběrem kotle na tuhé palivo, budeme rádi, pokud se o ně podělíte s ostatními spotřebiteli.

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Z hlediska efektivity je nejlepší volbou automatický kotel. Je však třeba počítat s vyšší investicí. Druhou vhodnou možností je zplyňovací kotel na dřevo, pelety nebo dřevěné brikety. Výhodou těchto dvou kotlů je modernější technologie spalování paliva, vyšší účinnost, výhřevnost a také přívlastek vyšší emisní třídy (3., 4. nebo 5. emisní třída). V případě prohořívacích či odhořívacích kotlů se jedná o starší modely, jejichž účinnost je nižší. Odpověď na tuto otázku je však komplexnější a ideální je poradit se s odbornými firmami či ověřenými prodejci kotlů na tuhé palivo.

Závisí na typu kotle. Nejčastěji pelety jako palivo využívají zplyňovací, kombinované nebo automatické kotle. Výhodou pelet je dobrá úroveň výhřevnosti. Podstatná je také jejich cena, která je v poměru k efektivitě srovnatelná s klasickým kusovým dřevem. Automatické kotle na pelety vybavené zásobníkem dokáží palivo dávkovat podle frekvence využívání. Samotné pelety připomínají malé granule ve tvaru válce o průměru 6 až 8 mm a délce 10 až 30 mm. Vyrobeny jsou lisováním odpadní biomasy ze dřeva. Lisováním klesá podíl vody a vysoká hustota vláken zajišťuje dlouhé hoření.

Na kotli se tento regulátor tahu stará o otevírání a zavírání vstupu pro vzduch do spalovacího prostoru, kde se nachází palivo samotné, a to v závislosti na hodnotě teploty kapaliny (vody) nastavené na výstupu. Bez ohledu na to, zda se používá kotel na tuhé palivo pro vytápění nebo ohřev vody. Rostoucí teplotou pracovní kapaliny senzor teploty zaznamenává a zavíráním klapky snižuje výkon kotle. Naopak při chladnutí se klapka otevírá a tah ve spalovacím prostoru se zvyšuje. Regulátor tak za pomoci klapky reguluje vstup vzduchu do spalovacího prostoru kotle a tímto způsobem reguluje jeho tah. V závislosti na typu kotle může mít regulátor různou podobu a namontován může být ve svislé nebo vodorovné poloze.

Pokud vaši domácnost vytápíte plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva s výkonem do 500 kW, revize je vaší povinností. Pravidelná revize by se měla provádět jednou ročně, přičemž jednou za tři roky se doporučuje provést odbornou zkoušku. Revize představuje především kontrolu bezpečnosti provozu takového zařízení. Revizi provádějí certifikovaní revizní technici. Zapomínat není třeba ani na revize komína alespoň jednou za 4 měsíce –nejpozději jednou za rok. Revize rozhodně není třeba zanedbávat. Poškozený kotel v provozu může způsobit fatální škody.

V závislosti na kvalitě materiálů a použitých technologií se v průměru životnost takových zařízení pohybuje na úrovni 15 až 20 let. Záruka výrobců je zpravidla 10 let.

V případě, že dojde k poruše, rozhodně svěřte servis kotle do rukou odborníka. Týká se to i případů, kdy nefunguje ovládání či nastavení hodnot na kotli. V případě, že je kotel v záruce, kontaktujte prodejce nebo výrobce. Několik značek nabízí záruční i pozáruční servis kotlů. Servis by vždy měla provádět autorizovaná firma.

Ne, toto se rozhodně nedoporučuje. Kotel na tuhé palivo je dimenzován na primární palivo – kusové palivové dříví, pelety, brikety, štěpku nebo uhlí. OSB desky, dřevotříska, překližky či staré okenní rámy není vhodné spalovat jako palivo. Týká se to i starých časopisů, textilu, pneumatik nebo PET lahví.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(87.2%)

Komentáre
Jana 25.Apr.2024

Dobrý den, hezký článek, ale zmiňujete kotle Viadrus.... prý jsou to aktualizované informace z roku 2024. Nuž, já jsem zjistila, že firma VIADRUS již neexistuje, nevyrábí asi od roku 2021. Co Vy na to? Dále jsem našla kotle na dřevo firmy BLAZE. Můžete mi sdělit, jak si tyto kotle stojí v porovnání s ostatními? Opravdu jsou některé kotle "bez popela" v kotelně? Děkuji

Odpovedať

redakce Testmagazin.cz 03.May.2024

Dobrý den,
v době psaní článku byly dané kotle dostupné. Ano, už se nevyrábějí, ale stále je měli mnozí obchodníci na skladě. Vzhledem k tomu, že již budou brzy vyprodané, při nejbližší aktualizaci danou informaci z článku odstraníme.

Tomáš Fuk 23.Aug.2024

No a co ty kotle Blaze, na ty neumíte odpovědět? Chytráci!!

Odpovedať