Mobily do 13 000 Kč

Nejlepší mobilní telefony do 13 000 Kč 2024 + recenze

Vyšší střední třída mezi telefony je spotřebiteli často preferována. Jde o kompromis mezi prémiovými smartphony za více peněz a levnějšími modely se slabším hardwarem. Test Magazín vybral nejlepší smartphone do 13 000 Kč. Ve srovnávacím testu uspěl Samsung Galaxy A54 s kvalitním AMOLED displejem a funkcí bezdrátového nabíjení. Rovněž nabídne velmi kvalitní fotoaparát. Kromě vítěze testu jsme porovnali i další TOP mobilní telefony s kvalitní výbavou v cenové hladině od 7 500 do 13 000 Kč a připravili jsme nestranné recenze mobilů.

Publikované: 31.05.2021
Aktualizované: 19.07.2024

Jaký mobil do 13 000 Kč si koupit?

Ne vždy se dokáže člověk správně rozhodnout a ne každý spotřebitel chce výběrem trávit celé hodiny. Pokud však chcete do telefonu investovat 7 500 až 13 000 Kč, vyplatí se vědět, co smartphone za danou částku nabídne. My pro vás máme přehlednou tabulku, ve které se nachází náš výběr produktů s příslušným štítkem. Kromě cenově výhodného telefonu se v něm nachází i vítěz testu a tip naší redakce. I tímto způsobem chceme výběr spotřebitelům co nejvíce usnadnit.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung Galaxy A54   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Motorola Edge 40   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Apple iPhone SE   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Samsung Galaxy A54 5G 8 GB/128 GB

Samsung Galaxy A54 5G 8 GB/128 GB

8jádrový procesor Exynos 1380, 8GB RAM, 128GB interní úložiště, 50Mpx hlavní snímač a 12Mpx širokoúhlý objektiv, odolnost IP67, AMOLED displej se 120 Hz.

Zobrazit více info

Mobil s 50Mpx hlavním snímačem a 12Mpx širokoúhlým objektivem disponuje 8GB RAM a 128GB interním úložištěm. O chod systému se stará 8jádrový procesor Exynos 1380. Telefon má zvýšenou odolnost IP67 vůči prachu a vodě. Velkým plusem je také kvalitní AMOLED displej se 120 Hz.

Cenový trhák
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 8 GB/256 GB

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 8 GB/256 GB

Procesor MediaTek Dimensity 1080, 8GB RAM, 256GB interní paměť, 6,67palcový AMOLED displej, 50Mpx hlavní fotoobjektiv, kapacita baterie 5 000 mAh.

Zobrazit více info

Xiaomi disponuje 256GB úložištěm a o výkon se stará procesor MediaTek Dimensity 1080 (120 Hz). Mobilní telefon má 50Mpx hlavní fotoobjektiv. Kapacita baterie je 5 000 mAh, ale rychlonabíjení je možné výkonem až 67 W.

Náš TIP
Poco F5 5G

Poco F5 5G

Procesor Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2, 12GB RAM, 256GB úložiště, akumulátor o kapacitě 5 000 mAh, 64Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě.

Zobrazit více info

Výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 spolupracuje s 12GB operační pamětí RAM a k dispozici je také 256GB úložiště. Potěší výdrž akumulátoru s kapacitou 5 000 mAh a v neposlední řadě i 64Mpx fotoaparát. Poco také podporuje 5G síť. Absentuje bezdrátové nabíjení, ale nabíjecí adaptér je v balení.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr smartphonů v této třídě je poměrně specifický. Kromě nových modelů se v našem srovnávacím testu nacházejí i zajímavé telefony, které už spotřebitelům prokázaly službu. A je třeba s nimi počítat, přestože patří k minulé generaci (2020). V každém případě najdete ve vyšší střední třídě mobily, které již nabídnou solidní výkon, kvalitní fotoaparát a také další praktické funkce. Naše metodika testování se zaměřila i na kvalitu zpracování a s tím související design. Sice je v této třídě vícero zástupců, ovšem ne každý splnil kritéria našeho srovnávacího testu. Vycházeli jsme také z referencí spotřebitelů a výsledků odborných testů.

Výkon procesoru
Operační a interní paměť
Fotoaparát a kamera
Ovládání
Funkcionalita a konektivita
Velikost displeje
Výdrž baterie
Design

V našem seznamu naleznete zastoupení několika výrobců. Nabídka kvalitních mobilních telefonů vůbec není v této cenové hladině tak široká a očekávání spotřebitelů jsou v této cenové hladině přirozeně větší. A ve vysoké míře rozhoduje poměr ceny a výkonu. Aktuální nabídka na trhu přináší více zajímavých možností. Mobilní telefony Samsung, Xiaomi či mobily Apple jsou již tradičními zástupci této třídy. Zahanbit se však určitě nenechala ani konkurence. Mobily Huawei či Motorola jsou poměrně solidními soupeři a zaujmou smartphony OnePlus nebo netradiční výrobce mobilních telefonů Google. Průzkum trhu jsme realizovali za pomoci portálu Heureka.cz a e-shopů Kasa.cz, Mall.cz, Alza.cz, Datart.cz či Okay.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mobilů do 13 000 Kč

Naším cílem je pomoct spotřebitelům vybrat si ten nejlepší telefon do 13 000 Kč. Proto jsme vybírali produkty, které kromě cenového stropu splňují i kvalitativní parametry. Neupřednostnili jsme žádného výrobce ani prodejce. Náš výběr i samotné recenze jsou transparentní a nestranné. Celkem 90 hodin jsme strávili analýzou technických parametrů, studiem odborných testů a referencí spotřebitelů. Kromě komplexních recenzí mobilů, které pro vás Test Magazín připravil, vám přinášíme i zajímavé alternativní produkty. Vždy však vybírejte rovněž na základě vašich vlastních preferencí.

Víťaz testu

Samsung Galaxy A54 5G 8 GB/128 GB

8jádrový procesor Exynos 1380, 8GB RAM, 128GB interní úložiště, 50Mpx hlavní snímač a 12Mpx širokoúhlý objektiv, odolnost IP67, AMOLED displej se 120 Hz.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Oblíbený Samsung Galaxy A53 je úspěšným předchůdcem a zdá se, že nástupce přišel hned s více vylepšeními, která si lidi získali. Telefon disponuje krásným AMOLED displejem se 120 Hz. Navíc je chráněn ochranným sklem Corning Glass 5. Zadní strana telefonu je z lesklého skla a ne matného plastu. Telefon tak má vskutku prémiový design. Škoda jen hrubších rámečků displeje. Velice dobře funguje optický senzor otisků prstů. Výkonnostně si sice Samsung Galaxy A54 polepšil, ale Exynos 1380 stále není procesorem, který tomuto telefonu optimálně postačuje. Občasné pomalejší reakce proto mohou být přítomny. Úložiště má 128 GB. Telefon podporuje také SD karty až do 1 TB. Operační paměť je 8 GB. Přestože jde o dual SIM telefon, využívá jen hybridní slot, takže dvě SIM karty a současně i SD kartu nelze mít aktivní.

Mile překvapí fotoaparát. Přestože se nejedná o žádný profi fotomobil, s cenovkou do 13 000 Kč rozhodně patří k tomu lepšímu v dané třídě. Hlavní roli hraje primární 50Mpx objektiv. Má také optickou stabilizaci. Skvělý záběr v širokém úhlu dokáže vytvořit 12Mpx širokoúhlý objektiv, ale nakonec je k dispozici i 5megapixelový makro objektiv. Fotografie jsou především za světla velmi kvalitní a stydět se nebudete ani za video ve 4K rozlišení. Noční záběry místy mají více šumu, ale s nočním režimem se o mnohé detaily postará software. Přední selfie kamera má 32 Mpx a na sociální sítě tak můžete natáčet a fotit v přiměřené kvalitě. Výdrž baterie kolem 1,5 až 2 dnů je vcelku reálná. Občas se však baterie chová nestabilně. Někdy se vybíjí víc, než byste možná čekali. Nabíjení je možné rychlostí maximálně 25 W.

Pozitíva

Kvalitní fotky a video
Velmi dobrý displej
Výdrž baterie

Negatíva

Slabší procesor Exynos
Pomalé nabíjení
Orámování displeje

Velikost úhlopříčky: 6,4“ ● Rozlišení displeje: Super AMOLED – 2 340 x 1 080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 13 ● Typ procesoru: Exynos 1380 ● Operační paměť (RAM): 8 GB ● Interní paměť: 128 GB ● Zadní fotoaparát: 50 + 12 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 202 g ● Podpora 5G: ano

Cenový trhák

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 8 GB/256 GB

Procesor MediaTek Dimensity 1080, 8GB RAM, 256GB interní paměť, 6,67palcový AMOLED displej, 50Mpx hlavní fotoobjektiv, kapacita baterie 5 000 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Telefon, který nezatíží rozpočet a zároveň nabídne dobré parametry pro nenáročného uživatele. Xiaomi Redmi Note 12 Pro je relativně zajímavým kompromisem. Výkon zajišťuje procesor MediaTek Dimensity 1080. V benchmarcích byste ho sice marně hledali na předních pozicích, ale systém je dobře vyladěný. Telefon neseká, nemrzne a současně je relativně úsporný. 5 000mAh baterie vydrží bez větších problémů 1 den a zůstane vám i rezerva. Rychlé nabíjení o výkonu 67 W je zárukou, že kapacita bude přibývat rychle. Adaptér je navíc součástí balení, stejně jako USB-C kabel. Požíračem baterie je 6,67palcový AMOLED displej až se 120Hz frekvencí. Full HD rozlišení je velkým plusem a telefon se může pyšnit krásným obrazem.

Android 12 s nástavbou MIUI 14 funguje bez problémů a podporována je i další aktualizace. Xiaomi Redmi Note 12 Pro potěší dobrými fotografiemi. Hlavní objektiv má 50 Mpx. Jedná se o Sony IMX766. Přestože při horším světle mírně zaostává, během dne dokáže vytvořit velmi kvalitní záběry. V nočním režimu si software poradí lépe s barvami a záběry jsou také ostřejší. Foto výbavu doplňuje 8Mpx ultraširokoúhlý snímač a následně 2Mpx makro objektiv, jehož využití je minimální. Full HD video vypadá dobře také díky optické stabilizaci. Přestože po tomto telefonu sáhnou uživatelé primárně z důvodu ceny, dostanou jako protihodnotu pěkný mobil s dobře vyladěným systémem a dobrým fotoaparátem.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Dobrý fotoaparát
Vyladěný ekosystém

Negatíva

Rychlejší vybíjení
Občasné zahřívání
Bez slotu na microSD kartu

Velikost úhlopříčky: 6,67" ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 x 1080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 12 – MIUI 14 ● Procesor: MediaTek Dimensity 1080 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 fotoaparát: 50 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano / dedikovaný slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 187 g

Náš TIP

Poco F5 5G

Procesor Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2, 12GB RAM, 256GB úložiště, akumulátor o kapacitě 5 000 mAh, 64Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Poco F5 patří do kategorie telefonů vyšší střední třídy. Přestože při prvním kontaktu se může jevit, že plastové tělo s karbonovým vzorem je tak trochu omylem. Na pohled může budit dojem exkluzivity, ale reálně plast žádnou vyšší odolnost nenabídne, takže samotné tělo je tak trochu místem, kde se šetřilo. Mnohem lépe je na tom 6,67“ displej s AMOLED technologií a navíc podporou HDR10+. Zvýšená 120Hz obnovovací frekvence také dodává telefonu na vizuální kvalitě. Minimalistické rámečky jsou také superlativem. Displej má skvělou čitelnost i na slunci. Čtečka otisků prstů není v displeji, ale na pravé straně. Funguje spolehlivě a rychle. Výdrž baterie je rovněž pozitivním parametrem. 5 000mAh baterie při běžném používání vydrží celé dva dny. Škoda absence bezdrátového nabíjení. V balení však je nabíjecí adaptér.

Hardwarové parametry posouvá vpřed výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2. Výsledkem je vyladěný ekosystém, rychlé reakce a schopnost spustit i ty nejnáročnější hry. Výkon je parametr, na kterém výrobce zaručeně nešetřil. 12GB RAM a 256GB kapacita úložiště jsou toho důkazem. Hardware je spárován s Androidem 13 a nástavbou MIUI 14. Uživatelské rozhraní je bez výhrad.

Z hlediska foto potenciálu stojí za zmínku jen 64Mpx hlavní snímač. Má skvělé rozlišení a za dobrého světla jsou snímky ostré s reálnou teplotou barev a dobrým kontrastem. Telefon je vybaven optickou stabilizací obrazu. Širokoúhlý 8Mpx objektiv už moc vody nenamutí a záběry jsou jen průměrné, v noci dokonce podprůměrné. Selfie kamera s 16 Mpx detto, není to ani náhodou top „Instagram“ kvalita. Hlavní zbraní tohoto telefonu je však výkon a i dražší telefony s ním budou mít souboj náročný.

Pozitíva

Vysoký výkon – rychlost systému
Příslušenství – adaptér 67 W, kabel USB-C, pouzdro
Výdrž baterie

Negatíva

Jen průměrné fotky a video
Plastové tělo

Velikost úhlopříčky: 6,67“ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 x 1 080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 13 ● Typ procesoru: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 ● Operační paměť (RAM): 12 GB ● Interní paměť: 256 GB ● Zadní fotoaparát: 64 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 181 g ● Podpora 5G: ano

Lacná kvalita

Xiaomi 13 Lite

Procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, 8GB RAM, 256GB interní paměť, odolnost IP53, výdrž baterie 4 500 mAh, 50Mpx fotoaparát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi přednosti tohoto telefonu zaručeně patří jeho design a velice kvalitní AMOLED displej. Telefon působí velmi elegantně. Strany jsou zaoblené a telefon je zároveň velmi tenký. Obrazovku chrání ochranné sklo Gorilla Glass 5. Skleněná jsou také záda telefonu. V balení již výrobce dodává ochranné pouzdro. 6,5palcový displej má Full HD+ rozlišení. Perfektní animace a celkové vizuální podání vylepšuje i 120Hz obnovovací frekvence. Nechybí ani Always on displej. Čtečka otisků prstů v obrazovce pracuje spolehlivě, ale reakce jsou někdy pomalejší. Zvuk telefonu je podprůměrný, protože absentují stereo reproduktory a nepotěší ani chybějící 3,5mm Jack. Hardware je odladěný dobře. Procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 není žádná novinka, ale v kombinaci s 8GB RAM a 256GB paměti si většina uživatelů vystačí a výkon mu nechybí. Nevýhodou je starší Android 12.

Výdrž baterie je na úrovni jednoho dne. Nicméně stylem, že budete mít dostatečnou rezervu. Je vhodné deaktivovat Always On displej, který dokáže být slušným požíračem. Tak se dostanete i na 1,5 dne bez větších limitů. Rychlé nabíjení 67W adaptérem je výhodou. Adaptér i kabel jsou součástí balení. Fotoaparát využívá standardní fotomodul, který neurazí ani nenadchne. Základ tvoří hlavní snímač s 50 Mpx. Chybí však například stabilizace obrazu. 8megapixelový ultraširokoúhlý objektiv sice Xiaomi 13 Lite má, ale oproti konkurentům ze Samsungu výrazně ztrácí. 2Mpx makro je zbytečný přívěsek. Avšak během dne fotoaparát pořizuje opravdu skvělé záběry. Kvalita se výrazněji zhoršuje s přicházející tmou. Noční režim něco pomůže, ale extra kvalita to není a v této třídě jsou určitě lepší fotomobily.

Pozitíva

Rychlé nabíjení 67 W
Dobře vyladěný systém – rychlé reakce
Poměr cena/výkon – dobrý procesor

Negatíva

Nemá optickou stabilizaci obrazu
Zastaralejší Android 12

Velikost úhlopříčky: 6,55“ ● Rozlišení displeje: Super AMOLED – 2 400 x 1 080 px / 120 Hz ● Operační systém: Android 12 ● Typ procesoru: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 ● Operační paměť (RAM): 8 GB ● Interní paměť: 256 GB ● Zadní fotoaparát: 50 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 171 g ● Podpora 5G: ano

Apple iPhone SE 64 GB

Procesor Apple A13 Bionic, 3GB paměť RAM, 64GB interní paměť, odolnost IP67, výdrž baterie 1 821 mAh, 12Mpx fotoaparát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nejdostupnější iPhone všech dob? I takový přívlastek dostal mobil iPhone SE 64 GB (2020). Příchod nového iPhonu vždy provází velká show a očekává se, že půjde o novinku, která bude dosahovat úspěchů. A v tomto případě tomu tak je. Pro ty, které Android nebaví, bude iPhone SE (2020) vykoupením. Srdcem telefonu je 6jádrový procesor Apple A13 Bionic s 2,65 GHz. Ano, Snapdragon, a dokonce i Exynos jsou 8jádrové, ovšem v tomto případě číslo nehraje roli. iOS je již standardně dobře vyladěný a svižností systému, reakcemi a dlouhodobým chováním se bez problémů vyrovná výkonnějším procesorům, případně je i překoná. Odradit by mohla 3GB operační paměť, ale není důvod. Výkon je perfektně optimalizován.

Nezvykem už v dnešní době může být menší displej. 4,7palcová úhlopříčka se už dnes může jevit jako generačně zaostalá, přestože IPS LCD Retina displej podá obraz kvalitně, na nějaké to pohodlné sledování videí nebo čtení titulků to nebude. Do ruky však padne perfektně, což podtrhuje i kombinace skla a plastů. Apple vsadil na známý design a nic nepokazil. Telefon má navíc certifikát IP67 a zvýšená odolnost jistě potěší. 64GB úložiště už také není žádná výhra, a jelikož nemáte k dispozici SD slot na paměťovou kartu, spolehnout se v případě vlastních dat musíte na externí úložiště (iCloud). Model iPhone SE je vybaven čtečkou otisků prstů. Na 3,5mm jack už v případě Apple bude asi lepší zapomenout. Nejlepší iPhony ani Samsungy iPhone SE stíhat nebude, ovšem iOS svou roli stále plní na výbornou a slíbená softwarová podpora od Applu je velmi potěšující.

Avšak výdrž baterie je špatná – 1 821 mAh zní jako náhodně zvolené číslo. Pokud s mobilem vydržíte jeden den, určitě budete rádi. Slabá baterie se vybíjí rychle, což má na svědomí i výkonný chipset. Nabíjet tedy budete bezpochyby každý den. NFC jistě oceníte, ale nezapomínejme, že platit pomocí této funkce můžete pouze tehdy, pokud je podporována služba Apple Pay. Spotřebitelé si už odvykli od fotomobilu s jedním objektivem. A pokud má mít „jen“ 12 Mpx, něco nebude v pořádku. Pokud je dostatek světla, s tímto objektivem si bohatě vystačíte, ale čím je světla méně, tím je kvalita snímků horší. 7Mpx přední kamera příliš neohromí a ve srovnání s fotoaparátem modelu Samsung Galaxy S20 FE člověk porovnává 100 a 1. Tragédie to však určitě není. iPhone SE (2020) 64 GB se trochu vrací k základům, ale dodává jim příjemnou nástavbu.

Pozitíva

Bezdrátové nabíjení
Kvalita záběrů a videa
Dobře optimalizovaný výkon a OS

Negatíva

Oproti konkurenci malý displej
Pouze 64GB úložiště
Absurdně malá výdrž baterie

Velikost úhlopříčky: 4,7″ ● Rozlišení displeje: IPS LCD Retina – 1 334 × 750 px ● Operační systém: iOS 13.5.1 ● Procesor: Apple A13 Bionic ● Interní paměť: 64 GB ● Operační paměť: 3 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 7 Mpx ● Dual SIM: ano / nanoSIM + eSIM / bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 1 821 mAh ● Hmotnost: 148 g

Samsung Galaxy S20 FE

8jádrový procesor Exynos 990, 6GB paměť RAM, 128GB interní úložiště, 12Mpx hlavní snímač a 12Mpx širokoúhlý objektiv, odolnost IP68, AMOLED displej se 120 Hz.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Samsung již v minulosti představil několik úspěšných vlajkových lodí, z nichž byla velká část uživatelů nadšená. Takovým modelem je dodnes i Samsung Galaxy S20 FE. Nicméně solidní úspěch telefonu zajistily nejen pozitivní recenze zákazníků. Velmi dobře si telefon Galaxy S20 počínal i v odborných testech. My jsme s konkurencí porovnávali model se 6GB operační pamětí a 128GB úložištěm. Nejde o verzi s podporou 5G, ale model s podporou LTE sítě. Ta není vybavena procesorem Snapdragon (5G model je dražší, ovšem výkonnější), ale méně výkonným, 8jádrovým procesorem Exynos 990 s frekvencí 2,73 GHz. V některých odborných testech se objevily výhrady směřující ke svižnosti systému, avšak především v porovnání s verzí 5G, kde je procesor výkonnější. Softwarově je telefon Samsung S20 FE vybaven OS Android 10.0 s nástavbou UI 2.5.

Opomenout nesmíme kvalitní displej, který vychválily nejen spotřebitelské testy, ale i mnozí zákazníci. AMOLED displej s obnovovací frekvencí 120 Hz (možnost přepnutí na 60 Hz) je skutečným zrcadlem kvality. Chráněn je ochranným sklem Gorilla Glass 3, ačkoli by člověk očekával alespoň Glass 5. řady. Displej nabídne Full HD+ rozlišení – 2 400 × 1 080 px. Perfektně syté barvy a plynulý obraz jsou opravdu „pastvou“ pro oči. Bezproblémová je podle výsledků testů i čitelnost na přímém světle. V obrazovce je zabudovaná čtečka otisků prstů a také čtečka obličeje. Přesnost a rychlost jsou nadstandardní, čtečka otisků prstů je umístěna trochu níže. Telefon umožňuje využívání dvou SIM karet, pokud však používáte i SD paměťovou kartu, nemohou být aktivní obě současně, má totiž jen hybridní slot. Za větší negativum považujeme absenci 3,5mm jacku. V balení naleznete 15W adaptér (ačkoli rychlonabíjení je možné až výkonem 25 W) a napájecí kabel.

Chválu si zaslouží konstrukce, ačkoli by někdo kritizoval lacinější vzhled, mobil je vodotěsný i díky zvýšené ochraně IP68. Přestože si dnes hudbu přes mobil přehrává málokdo, stereo AKG reproduktor si zaslouží pochvalné hodnocení. Výdrž baterie s kapacitou 4 500 mAh na tom není špatně a při běžné zátěži zvládne standardně jeden a půl dne. Plusem je také bezdrátové nabíjení. Při 190 g a větších rozměrech telefonu by určitě neomrzel ani větší akumulátor. Někoho potěší také možnost reverzního nabíjení. Fotoaparát udává směr a 12Mpx hlavní snímač s optickou stabilizací a funkcí Dual Pixel překvapí kvalitou záběrů během dne i v noci. Sekunduje mu 12Mpx širokoúhlý snímač a 8Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem (30× digitální zoom). Objektivům nepřekáží slunce, šero, mraky a ani dynamický pohyb. Velmi dobře je na tom s kvalitou i 32Mpx selfie kamera. Videozáznam zadní kamery v rozlišení 4K je jen příjemným bonusem. Samsung Galaxy S20 FE je hodnotným mobilem a solidním reprezentantem vyšší střední třídy.

Pozitíva

Skvělý displej (120 Hz)
Kvalita fotografií a videa
Optimalizace výkonu

Negatíva

Průměrná výdrž baterie
Hybridní SIM/SD slot
Nemá 3,5mm jack

Velikost úhlopříčky: 6,5″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Exynos 990 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 + 8 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 190 g

Motorola Moto G100 5G

Procesor Snapdragon 870, 8GB paměť RAM, 128GB interní paměť, funkce Ready For, 3,5mm jack, 5G síť, funkce NFC, baterie s kapacitou 5 000 mAh, 64Mpx hlavní objektiv.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Motorola se snaží dohnat zameškané a na trhu působí především ve střední nebo vyšší střední třídě. Moto G100 5G bez debat patří do té vyšší střední, ale ve srovnávacím testu jsme zjistili, že kompromisům se nevyhnete. Na první pohled telefon zaujme lesklým plastem na hřbetě a také vcelku velkým, 6,7palcovým displejem s 90 Hz, ve kterém je zabudována i rychlá čtečka otisků prstů. Ergonomie je dobrá, ale jelikož jsou tlačítka uzamykání a hlasitosti umístěna celkově výš, menší ruce mohou mít problém. Celkový první dojem budí Motorola dobrý, ačkoli displeji by svědčila vyšší obnovovací frekvence. Jde však o jeden z menších kompromisů.

Z našeho pohledu Motorola konkurenci předbíhá ve výkonu. Snapdragon 870 s 3,2 GHz je perfektně vyladěný i v kombinaci s 8GB pamětí RAM a s Androidem 11.0 spolupracuje skvěle. Jde o velmi povedený procesor a bez problémů si poradí i s náročnějšími hrami. Ty si můžete zahrát i na monitoru. Motorola přišla v tomto případě s funkcí Ready For. Telefon připojíte k monitoru přes USB-C kabel (musí podporovat Thunderbolt) a můžete hrát ve velkém. Motorola na 207 g vážícím těle ponechala i 3,5mm jack, podporuje 5G síť i funkci NFC. Hmotnost navyšuje především velká baterie s kapacitou 5 000 mAh. Díky ní však Motorola zvládá „maraton“ a v konkurenci výdrže na jedno nabití poráží vážné konkurenty. Podobnou kapacitu měl v našem testu jen mobil Xiaomi Mi 10T Pro. Slabinou je už jen 20W „rychlonabíjení“ a absence bezdrátového nabíjení.

V úvodu nás zklamala informace, že telefon nemá optickou stabilizaci obrazu, ovšem hlavní objektiv se 64 Mpx není k zahození, slušný je i 16Mpx širokoúhlý objektiv. 2Mpx makro sice nepatří mezi TOP, ale v kombinaci s 3D ToF senzorem si s ostrostí fotoaparát dokáže pohrát. Občas jsou fotografie až příliš světelně přibarvené, což není nutné. Na výběr je několik režimů, nicméně na dynamický rozsah zapomeňte, kvůli chybějící stabilizaci není ani video zcela podle očekávání. Mezi konkurenty to Motorola Moto G100 5G nemá jednoduché, ve výbavě ale boduje hlavně procesorem a 5G sítí. Pokud však nepotřebujete přehnaný výkon, sáhněte po něčem lepším z nabídky Samsungu nebo Xiaomi. Trumfem tohoto mobilu může být oproti konkurentům i cena, zvážení koupě tohoto telefonu tak rozhodně není chybou.

Pozitíva

Výdrž baterie
Svižný systém – dostatečný výkon
Podpora 5G sítě

Negatíva

Bez optické stabilizace obrazu
Chybí bezdrátové nabíjení
Pomalejší nabíjení (20 W)

Velikost úhlopříčky: 6,7″ ● Rozlišení displeje: IPS – 2 520 × 1 080 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 870 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 16 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 + 8 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 207 g

Další zajímavé produkty

V cenové hladině smartphonů od 7 500 do 13 000 Kč se nachází řada solidních modelů, které splňují nároky i náročnějších uživatelů. Vždy však musí dojít k určitému kompromisu z hlediska designu, funkcionality, výkonu či kvalit fotoaparátu. Do našeho srovnávacího testu smartphonů se dostaly ty nejlepší mobily do 12 500 Kč. Ne každému musí náš výběr vyhovovat, a proto pro vás máme i další zajímavé telefony, které mají co nabídnout.

U cenového stropu se pohybuje zástupce amerického „jablka“, konkrétně Apple iPhone XR 64 GB. Nevýhodou je právě o něco vyšší cena oproti konkurenci, silnou stránkou je však konečně lepší výdrž baterie s kapacitou 2 942 mAh. Procesor Apple A12 Bionic je velmi dobře optimalizovaný a výkon je velkým pozitivem. Menší, 6,1″ displej nemusí vyhovovat každému, zároveň má však telefon kompaktní rozměry. Chybí i funkce 3D Touch.

Velmi seriózním konkurentem je rovněž Samsung Galaxy A52s 5G. Jde o telefon s velmi kvalitním fotoaparátem a Super AMOLED displejem. Použit je osmijadrový procesor Snapdragon. Potěší velmi dobrou výdrží díky kapacitě baterie 4 500 mAh. Samsung má sice více plastů, ale má i zvýšenou odolnost IP67. Čtečka otisků prstů má o něco pomalejší reakce.

Mezi alternativy se dostal i další Apple, konkrétně iPhone 8 64 GB. Přestože nejde o žádnou horkou novinku, s kvalitním, 12Mpx fotoaparátem a výkonem staršího procesoru dokáže zdatně konkurovat. Potěší klasickým designem, ale zklame slabou výdrží baterie. Velkým plusem jsou bezdrátové nabíjení a rychlá čtečka otisků prstů. Tradičně velmi potěší svižný systém.

Zajímavou volbou je v případě smartphonů do 13 000 Kč OnePlus Nord 3. Přestože nevyčnívá z davu, 16GB paměť RAM budí respekt. Mezi lepší vlastnosti telefonu patří jeho fotoaparát a kvalitní AMOLED displej. Výdrž baterie je průměrná (5 000 mAh), avšak na celodenní výdrž mu stačí jen 15 minut v rychlonabíječce. Mobil podporuje i 5G frekvenci. Vzhledem k ceně chybí bezdrátové dobíjení.

Méně zvučným jménem v rámci zajímavých konkurentů bude určitě Google Pixel 7a. Netradiční výrobce smartphonů nabízí procesor Google Tensor G2 a 128GB úložiště. Baterie je slabší (4 385 mAh), fotoaparát s 64 Mpx je konkurenceschopný. Některým spotřebitelům může posloužit jako zajímavá alternativa telefonů Apple, Samsung nebo Xiaomi.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Které smartphony jsou v této cenové kategorii nejprodávanější? Máme pro vás přehlednou tabulku nejprodávanějších telefonů v cenovém pásmu od 7 500 do 13 000 Kč. Kromě srovnání telefonů a odborných recenzí může spotřebiteli při rozhodování pomoci také informace o tom, které telefony se prodávají nejvíce. Data jsme čerpali z databáze portálu Heureka.cz. Tabulku v pravidelných intervalech aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Redmi Note 13 Pro5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy A555*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy S235*Zobrazit produkt
Xiaomi 13T5*Zobrazit produkt
Samsung Galaxy S225*Zobrazit produkt

Otázky a odpovědi – FAQ

Výběr smartphonu podle parametrů není pro každého spotřebitele jednoduchý. Je nutné vědět, co od chytrého telefonu očekáváte, ale také je potřeba vědět, co trh nabízí. V případě, že máte otázky a potřebujete poradit s výběrem telefonu, napište nám komentář. Rádi vám vaše otázky zodpovíme a poradíme. Pokud nám můžete poskytnout vlastní názor na konkrétní smartphone, neváhejte a podělte se o něj s námi. Test Magazín je vždy na straně spotřebitele.

Displej s označením IPS je poměrně běžným typem obrazovky u mnoha smartphonů. Má skvělé pozorovací úhly i širokou škálu barev. Většinou se jí prezentují mobily střední nebo vyšší střední třídy. AMOLED displeje jsou však modernější a kromě sytých barev a kvalitního kontrastu nabídnou i mnohem autentičtější zobrazení černé barvy. Problémem nejsou ani pozorovací úhly a nejpodstatnější je v případě AMOLED displejů nižší spotřeba energie.

V telefonu je v takovém případě integrovaný čip, který dokáže nahrazovat SIM kartu. Na tento čip je možné nahrát příslušné telefonní číslo, čímž vám odpadá nutnost fyzicky vlastnit SIM kartu. Všechna data se nahrají prostřednictvím profilu přes síť mobilního operátora.

Záleží na tom, pro jaký účel telefon potřebujete. Suverénně nejvyšší výkon nabídnou procesory Snapdragon. Užívány jsou rovněž pro herní mobily, ale i k běžnému „spotřebitelskému“ použití. Tradičně skvěle jsou vyladěny Apple A a Apple M procesory pro telefony iPhone. Modernější Exynos procesory od Samsungu také nabídnou velmi dobrý výkon. Z našeho pohledu je však suverénně nejpokrokovějším producentem procesorů právě Snapdragon.

Jde o způsob, jak ušetřit na hmotnosti i rozměrech telefonu. V zásadě absence SD karty není nevýhodou, ovšem za předpokladu, že telefon má dostatečně velké interní úložiště (128 GB a více). Interní úložiště je totiž z hlediska rychlosti načítání dat mnohem efektivnější než externí paměťový zdroj, který v případě velkého množství dat načítáním zpomaluje systém telefonu a zatěžuje operační paměť.

Lacná kvalita

Samsung Galaxy A52

Procesor Snapdragon 750G, 8GB paměť RAM, 256GB interní paměť, Android 11.0 s nástavbou OneUI 3.1, akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, odolnost IP67, 64Mpx hlavní fotoaparát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z „áčkové“ řady po A50 a A51 přichází upgrade na A52. Lepší software i hardware a k tomu lepší výdrž baterie a kvalitnější fotografie. V našem srovnávacím testu se nachází varianta s 8GB operační pamětí RAM a 256GB úložištěm. Již tradičně kvalitní obraz spotřebiteli nabídne AMOLED displej s optimálním rozlišením. Konstrukčně působí Samsung Galaxy A52 velmi vyspěle. Kombinace plastů a skla působí elegantně a designově telefon zaujme. Smartphone se skvěle ovládá a velmi dobře padne do ruky. Snad jen čtečka otisků prstů se v testech jevila jako trochu „línější“. Nejlepšího benchmarku nedosáhl v kombinaci s A52 ani procesor Snapdragon 750G. Telefon je oproti předchůdcům rychlejší, ovšem reakcemi se nevyrovná například mobilu Xiaomi Mi 10T Pro.

Systém běží na Androidu 11.0 s nástavbou OneUI 3.1. Rychlonabíjení 25 W je již standardně vizitkou Samsungu, ovšem neustále přibalovat 15W adaptér se jeví jako opravdu zbytečné. Výdrž akumulátoru s kapacitou 4 500 mAh je vcelku obstojná, a dokonce můžeme říct, že patří mezi ty lepší. K dispozici je také verze s podporou 5G, samozřejmě si zákazník za tuto vymoženost i připlatí. Připomenout musíme certifikát IP67, což je zárukou zvýšené odolnosti telefonu. NFC i Dual SIM funkce jsou velmi vítané. Slot je však pouze hybridní, a proto nelze současně používat SD kartu i obě SIM karty. V případě 256GB úložiště se o nedostatek kapacity obávat nemusíte. Vylepšení se dostalo i reproduktorům, které jsou stereo a vůbec nezní špatně.

64Mpx hlavní fotoaparát a optická stabilizace při focení odvádějí opravdu skvělou práci. K tomu si vezměte ještě 12Mpx širokoúhlý objektiv a 5Mpx hloubkový snímač pro skvělou ostrost. Samsung s fotoaparáty bodoval opravdu vždy a u Galaxy A52 tomu není jinak. U 5Mpx makroobjektivu se fotek rovněž dočkáte, ale jde spíše o doplněk. Umělá inteligence záběrům v mnohém pomáhá (a místy až skokově). Expozice to občas přežene a tam, kde by světlo být nemuselo, je a naopak. To se však týká primárně focení za horšího světla. Tehdy má rozhodně smysl aktivovat noční režim. Samsungu Galaxy A52 už chybí jen bezdrátové nabíjení a možná by potěšil i procesor novější generace, rozhodně by A52 slušel. Za danou cenu však dostanete pěkný telefon, krásný obraz, velmi povedený fotoaparát a solidní výdrž baterie. Za 5G si připlatíte, ale v dané třídě jde z pohledu Samsungu určitě o krok vpřed.

Pozitíva

Skvělé záběry fotoaparátu
Design telefonu
Voděodolnost IP67

Negatíva

Pomalejší čtečka otisků prstů
Ne zcela ideálně optimalizovaný výkon
V balení pouze 15W adaptér

Velikost úhlopříčky: 6,5″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 750G ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 12 + 5 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 189 g

Xiaomi Mi 10T Pro

Výkonný procesor Snapdragon 865G, 8GB paměť RAM, 256GB úložiště, akumulátor s kapacitou 5 000 mAh, 108Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě.

Prohlédnout nejlepší nabídku

U mobilního telefonu Xiaomi Mi 10T Pro lze hovořit o výkonném smartphonu s kvalitní kamerou a vynikající výdrží baterie. V našem srovnávacím testu zamíchal kartami, což ostatně potvrzuje i spokojenost zákazníků s tímto telefonem. Hned v začátcích Xiaomi Mi 10T upozorní na své rozměry. Oproti předešlé generaci narostl, stejně jako vzrostla i jeho váha, a to na 218 g. Zcela kapesní telefon to tedy úplně není. Nelze mu však upírat „herní potenciál“. S procesorem Snapdragon 865G a 8GB pamětí RAM nebude nouze o výkon. Připočítat je k tomu potřeba i kvalitní grafický chipset Adreno 650 a OS Android 10.0 s nástavbou MUI 12. Úložiště má kapacitu 256 GB, což vám bude muset stačit, protože slot na SD kartu chybí. Můžete však použít dvě SIM karty a telefon podporuje 5G síť.

Výkonem je tento smartphone přirovnáván k telefonu Xiaomi Poco F3 128 GB, ovšem Poco F3 má ještě o trochu generačně vylepšený Snapdragon. Mi 10T Pro však disponuje 6,67palcovým displejem s obnovovací frekvenci 144 Hz a nevadí ani to, že jde o standardní IPS LCD displej s Full HD+ rozlišením. Rovněž náš srovnávací test zdůrazňuje význam 5000mAh baterie, která oproti 4520 mAh u modelu Poco představuje rozdíl i přes půl dne. S výdrží se tak dostanete na téměř dva dny, pokud tedy nehrajete permanentně celé hodiny. Chybí bezdrátové nabíjení, nicméně náplastí může být opravdu velmi efektivní nabíjení s výkonem 33 W. Samotný adaptér se dokonce nachází v balení. Vzdát se nemusíte ani 3,5mm jack konektoru. Trochu na škodu je, že telefon nemá nijak zvýšenou odolnost a není ani vodotěsný.

Čtečka otisků prstů a NFC jsou určitě vítány. 108Mpx hlavní fotoaparát není určitě jen na parádu a mezi fotomobily se telefon Xiaomi M10T Pro určitě neztratí. Díky technologii „pixel bining“, kterou objektiv využívá, jsou výsledné snímky opravdu v solidní kvalitě. V optimálních podmínkách se tedy kvalita snímků dá srovnávat s těmi lepšími, což dokazuje i skóre, kterého v odborných testech mobil dosáhl. Rozdíl se ukázal při horším světle a nočních snímcích, kde fotoaparát a umělá inteligence zasahují až příliš. Chválíme optickou stabilizaci, ale ostrost a barevnost snímků jsou při horším světle opravdu přehnané a místy to vypadá, že byl použit umělý filtr. 8K video při 30 fps berte s rezervou a spíše vsaďte na 4K při 60 snímcích, protože framerate v tomto případě dělá skutečný rozdíl. Někomu nemusí vyhovovat velikost, ale Xiaomi si ho získá jinými silnými stránkami, kterých má opravdu dost.

Pozitíva

Výkonný procesor a rychlost systému
Výdrž baterie a 33W rychlonabíjení
Podpora 5G

Negatíva

Větší rozměry a hmotnost
Bez slotu na SD kartu
Nemá bezdrátové nabíjení

Velikost úhlopříčky: 6,67″ ● Rozlišení displeje: IPS – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 865G ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 108 + 13 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 20 Mpx ● Dual SIM: ano / bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 218 g

Lacná kvalita

Xiaomi Poco F3

Jeden z nejvýkonnějších procesorů – Snapdragon 870, 6GB paměť RAM, 128GB interní paměť, kvalitní 6,67palcový herní displej, 48Mpx hlavní fotoobjektiv, kapacita baterie 4 520 mAh.

Prohlédnout nejlepší nabídku

U telefonů Poco nejčastěji zpozorní milovníci pořádného výkonu, protože mobilní hry jsou hardwarově čím dál náročnější. Xiaomi Poco F3 považujeme v našem srovnávacím testu za mobil kompromisů. Kromě toho, že dostanete jeden z nejvýkonnějších procesorů Snapdragon 870 (frekvence 3,2 GHz), 6 GB paměti RAM a 128 GB interního úložiště, musíte i něco oželet. Například dostanete Dual SIM telefon, ovšem bez slotu na SD paměťovou kartu. Důvod? Výrobci nechtějí, aby byl mobil zbytečně zahlcen gigabyty dat, kdy by si uživatel stěžoval na zpomalený systém. Převzali tak filozofii konkurenčního Applu, který však mobil s takovýmto výkonem za tuto cenu určitě nikdy nenabídne.

Pokud vám jde o výkon, tento detail s SD slotem až tak mrzet nemusí. Už v základu je použit OS Android 11.0 s nástavbou MUI 12.5 a o tom, že plynulost systému je více než uspokojivá, není potřeba pochybovat. Potvrdili to i spotřebitelé či odborné testy. Podobně jako u modelu Samsung Galaxy S20 FE se i v tomto případě dočkáte vizuálního koncertu díky AMOLED displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz a stejným rozlišením. Úhlopříčka 6,67″ je dokonce ještě o něco větší, hmotnost 196 gramů není tragédií a kombinace plastu a skla působí velmi elegantně. Poco dokázal z hlediska designu zaujmout vždy. Čtečka otisků prstů je umístěna v on/off tlačítku na boční straně. Nahoře a dole se nachází jeden reproduktor a zvuk je na dnešní poměry velmi zvučný a „prostorový“.

Pokud jsme v úvodu recenze hovořili o kompromisech, k těm došlo u fotoaparátu. Ten už takový luxus rozhodně nenabídne. Kombinace 48Mpx hlavního objektivu, 8Mpx širokoúhlého snímače a 5Mpx makra už není úplným zázrakem. Chybí dokonce teleobjektiv. Kvalita fotografií není rozhodně špatná, ale v konkurenčním prostředí zaostává a výsledkem jsou méně ostré, detailní a ne zcela barevně reálné záběry, což způsobuje horší saturace barev. S baterií 4 520 mAh jako herní telefon příliš neohromí, nicméně 33W rychlonabíjení je pro změnu vcelku dobrou vychytávkou. Bezdrátové nabíjení Xiaomi Poco F3 nenabízí. S brutálním výkonem, dostupnou cenou a kvalitním displejem se rozhodně vyplatí o koupi tohoto telefonu minimálně uvažovat.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Kvalitní herní displej
Výkonný procesor Snapdragon 870

Negatíva

Bez slotu na SD kartu
Nemá 3,5mm jack ani FM rádio
Jen průměrná kvalita fotografií

Velikost úhlopříčky: 6,67″ ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 400 × 1 080 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 870 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 48 + 8 + 5 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 20 Mpx ● Dual SIM: ano / bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 4 520 mAh ● Hmotnost: 196 g

Dobré recenzie

Huawei P30 Pro

Procesor Kirin 980, 6GB paměť RAM, 128GB interní paměť, odolnost IP68, senzor světla, Always ON displej, 40 + 20 + 8 Mpx fotoaparát, 5× optický zoom, 10× hybridní zoom a 50× digitální přiblížení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Čínský výrobce Huawei sklidil s „P“ sérií velký úspěch a v případě modelu Huawei P30 Pro tomu není jinak. Považován je za jeden z nejlepších fotomobilů nejen vyšší střední třídy, ale i celkově. Stovky pozitivních referencí od spotřebitelů a vysoké skóre v zahraničních žebříčcích staví Huawei mezi vážnou konkurenci. Srdcem telefonu je procesor Kirin 980 s 8 jádry, frekvencí 2,6 GHz a 8 GB paměti RAM. Výkonu je tedy pro chod Androidu 9.0 Pie opravdu dostatek a stěžovat si na reakce nebudou ani náročnější uživatelé. Z našeho pohledu zákazníka potěší i zpracování a design – kvalitativně se může rovnat prémiovějším telefonům od Applu či Samsungu. Povedený displej o velikosti 6,47″ téměř bez okrajů, zvýšená odolnost IP68, rychlá čtečka otisků prstů a čtečka obličeje, která skvěle reaguje, ale ve tmě občas zaváhá. V ruce se telefon drží opravdu dobře a ergonomii není co vytknout.

S kvalitou obrazu si může občas začít pohrávat senzor světla, automatický jas se někdy snaží prostředí přizpůsobit až příliš a neustálé stmívání a zesvětlování je trochu rušivé. OLED displej s Full HD+ rozlišením je zdařilý a nemá žádné slabiny. V porovnání se Samsungy (např. s modelem Samsung Galaxy A52), které mají AMOLED displeje, jsou barvy o něco méně přirozené a méně syté, jde však o minimální rozdíl. Rovněž nechybí praktický Always ON displej, což je aktivní obrazovka. Jde o vylepšení, které Huawei přebral od Samsungů. Rozhraní telefonu je intuitivní a rychlé, a to i ve srovnání s některými lepšími modely Xiaomi či Apple. Baterii s kapacitou 4 200 mAh člověk věřit příliš nechce, ale výdrž překvapivě není vůbec špatná, a když si k tomu domyslíte možnost bezdrátového nabíjení, nebo dokonce rychlonabíjení výkonem 40 W, tak si člověk poradí, i kdyby byla výdrž horší (což není).

Ovšem absolutní doménou je v případě telefonu Huawei P30 Pro jeho fotoaparát. Když ho za nejlepší fotomobil označilo vícero zahraničních spotřebitelských organizací, něco pravdy na tom bude. Celkově fotoaparát pracuje se třemi objektivy – 40 + 20 + 8 Mpx. Nic neobvyklého, významnou roli však hraje skvělá světelnost objektivů. Umělá inteligence dokáže rozeznat předměty, scénu a optimalizovat sytost barev či expozici. 5× optický zoom, 10× hybridní zoom a 50× digitální přiblížení jsou výsledkem LEICA optiky. Na zadní straně se nachází ještě ToF kamera. Tím, čím fotoaparát v případě Huawei ohromí, je bezpochyby kvalita snímků za světla, šera či za tmy. Minimum šumu, minimum zrnění a bez známek rozmazání. I s přehnaným zoomem se dá na záběry bez problému dívat. K dispozici jsou různé režimy, jakož i možnost točení 4K videa při 30 fps. Vepředu není k zahození také 32Mpx selfie kamera. Z hlediska poměru ceny a výkonu se Huawei právem nachází mezi elitou.

Pozitíva

Exkluzivní fotoaparát
Kvalitní OLED displej
Bezdrátové nabíjení a rychlonabíjení

Negatíva

Chybí 3,5mm jack
Senzor světla – špatná kalibrace

Velikost úhlopříčky: 6,47″ ● Rozlišení displeje: OLED – 2 340 × 1 080 px ● Operační systém: Android 9.0 Pie ● Procesor: Kirin 980 ● Interní paměť: 128 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 40 + 20 + 8 Mpx ● Přední fotoaparát: 32 Mpx ● Dual SIM: ano / hybridní slot ● Kapacita baterie: 4 200 mAh ● Hmotnost: 192 g

Ďalšie články z kategórie Mobilní telefony