Nejčastější poruchy sušičky prádla

Sušička prádla Whirlpool, Bosch, LG či AEG – nejčastější poruchy: nesuší, nehřeje, voda pod sušičkou

Sušička prádla se stala součástí mnoha domácností. Umí ušetřit čas, peníze, ale zároveň umí potrápit, pokud nefunguje podle představ uživatele. V našem článku jsme se proto zaměřili na nejčastější problémy sušiček prádla. Je jedno, jestli máte doma sušičku Bosch, Whirlpool, Beko, LG, AEG, Electrolux, Candy, Samsung, Gorenje, Miele nebo jakoukoli jinou. I ty nejlepší sušičky prádla se občas setkají s poruchou. Mnohé z poruch lze odstranit svépomocí, u jiných je nutný zásah profesionála.

Publikované: 27.03.2023
Aktualizované: 08.06.2023
Obsah článku:

Prádlo je díky sušičce hebké, nadýchané a příjemné na dotek. V mnoha případech ji není třeba žehlit, ale stačí jen protřepat a poskládat do skříně. I to jsou důvody, proč se sušičky staly tak populární. Kromě toho umí prádlo zbavit alergenů, vlasů nebo zvířecích chlupů. Co však dělat, pokud sušička neplní svůj účel a najednou přestala hřát, případně jste z ní začali vytahovat zmačkané nebo nebodaj poškozené oblečení? Problémem může být vytékající voda z přístroje nebo vydávání zvláštních zvuků. Jaké jsou tedy nejčastější poruchy sušiček a jak si s nimi poradit?

Sušičku prádla nelze zapnout

Důvodů, proč sušičku nelze zapnout, může být několik. Většinou tato porucha vyžaduje odbornou pomoc. Než zavoláte opraváře, zkuste zkontrolovat následující. Zaměřit se je třeba zejména na dvířka. Zkontrolujte, zda se mezi dvířky a těsněním nezaseklo prádlo. Pokud ano, odstraňte ji a problém by měl být vyřešen. Pokud se přesto sušička prádla nespustí, podívejte se na funkční spínač. Pokud po zavření dvířek uslyšíte cvaknutí, spínač je v pořádku. V tom druhém případě bude nutné zajistit jeho výměnu.

Za nefunkčností sušičky se může skrývat samotný spínač (ON/OFF). Ten má totiž nouzové vypnutí. Jeho funkčnost nebo nefunkčnost zjistíte jednoduše. Zkuste sušičku zapnout, pokud z ní uslyšíte zvuk, přesto se nezapne, vypínač je funkční. Pokud se po jeho stisku nestane nic a neslyšíte ani zvuky, znamená to, že vypínač je zkažený a je nutné jej vyměnit. Dříve je vhodné otestovat ho multimetrem.

Zapnutí sušičky může bránit hnací řemen. Nemusí být prasklý, stačí, že je poškozený nebo posunutý a sušička program nespustí. Problém s řemenem poznáte podle toho, že sušička prádla se sice spustí, ale buben se neotáčí. Takovou opravu řešte raději s odborníkem. Oprava sušičky není nejlevnější, ale pokud ji máte ještě v záruce, máte vyhráno.

Sušička se nespustí ani tehdy, když je ucpaný ventilační otvor. V tomto případě nastává v tepelné pojistce zkrat. V případě, že vám zkrat potvrdí také tester kontinuity, čidlo budete muset vyměnit. Protože zkrat v tepelné pojistce mohl nastat pro ucpaný ventilační otvor, zkontrolujte a vyčistěte tento otvor. Na vině může být motor sušičky, termostat či fakt, že sušička je přeplněná.

Sušičku prádla nelze zapnout

Sušička prádla funguje, ale nehřeje

Jedná se o zásadní problém, protože v tomto případě neplní přístroj svůj účel. Příčin, proč sušička neohřívá, může být několik. Jednou z nich je nesprávné zapojení. Zkuste sušičku zapojit přímo do zásuvky bez použití prodlužovacího kabelu. Někteří výrobci dokonce uvádějí, že prodlužovačka se nesmí používat, protože by mohl nastat zkrat a následný požár. Pokud máte sušičku zapojenou správně a přímo v zásuvce, zkontrolujte, zda není někde poškozený kabel.

Chyba může být i úplně jinde. Zkontrolujte ventilační otvor a ujistěte se, že jste vyčistili prachový filtr po každém jednom cyklu. Sušička totiž potřebuje vzduch k tomu, aby uměla správně zahřát vnitřek bubnu. Právě ventilační otvor a filtr patří k důležitým součástem spotřebiče, které zabraňují přehřívání. Pokud zjistíte jejich poškození, je třeba je vyměnit za nové. Zanesený prachový filtr stačí po každém cyklu sušení otřít vlhkým hadříkem. V případě většího znečištění jej vyjměte a opláchněte pod tekoucí vodou. Následně jej nechte vyschnout a teprve poté zasuňte na původní místo.

Za tím, že sušička nehřeje, může být také tepelná pojistka. Ta odpojí proud topného tělesa, pokud nastane závada. Funguje preventivně, aby se teplota nezvýšila na nebezpečnou úroveň, jinak by mohl vzniknout požár. Poškozenou tepelnou pojistku je nutno vyměnit za novou. Dalším důvodem nefunčnosti hřátí je porouchané topné těleso. To se nachází podobně jako tepelná pojistka za zadním panelem sušičky. Pozor dejte i na termostat.

Sušička prádla hřeje příliš nebo se v ní oblečení seběhne

Za přehřívání může nejčastěji termostat. Pokud je pokažený, nepomůže nic jiného, než jeho výměna. Máte pocit, že sušička funguje správně, ale přesto z ní vytahujete sražené oblečení? Zkuste změnit program sušení, případně do sušičky nedávat věci, které tam nepatří. Řiďte se pokyny na štítku oblečení nebo pokyny, které naleznete v návodu k obsluze sušičky. Za přílišným zahříváním může být rovněž porouchané topné těleso, ucpaný filtr nebo ventilační otvor. Před kontrolou těchto součástí nejprve počkejte, až sušička zcela vychladne.

Sušička prádla zanesený filtr

Prádlo ze sušičky je pomačkané nebo poškozené

Správně usušené prádlo je nadýchané, nepomačkané a většinou připravené ke složení do skříně bez nutnosti žehlení. Pokud tomu tak není, někde nastala chyba. V první řadě hledejte chybu v nesprávně zvoleném sušícím programu. Problémem může být i to, že jste prádlo vytáhli z přístroje nesprávným způsobem. Nejideálnější je vytahovat věci ze sušičky, dokud jsou ještě teplé. Tehdy je třeba je jen protřepat a hned poskládat do skříně. Oblečení nenechávejte v sušičce zbytečně dlouho.

Kvalitu usušeného prádla ovlivňuje i použití změkčovače. Tím může být aviváž nebo míčky do sušičky z různého materiálu. Ty jsou ekologické a lze je použít opakovaně. Prádlo krásně načechrá a urychlí sušení. Díky aviváži je prádlo hebké a krásně voňavé. Rozhodně to s ní nepřehánějte a používejte množství doporučené výrobcem. V opačném případě se vám může spotřebič zanést.

Před sušením je vhodné prádlo roztřídit podle barev a materiálu a na základě toho zvolit správný sušící program. Jemné oblečení se nejlépe suší s jemnými kousy. Tmavé barvy zase s tmavými apod. Oblečení se v sušičce pokrčí také tehdy, když jste ji přeplnili nebo naopak, dali jste do ní příliš málo prádla. V případě nesprávně zvoleného programu se může vaše oblečení nenávratně poškodit.

Oblečení poškodí i to, pokud se v bubnu nachází něco, co by tam nemělo být. Před spuštěním cyklu proto zkontrolujte, zda se tam nenacházejí uvolněné součástky nebo oblečení s ostrými hranami. Nezapomínejte na to, že do sušičky prádla nepatří jisté typy oděvů a vždy se řiďte štítky na vnitřní straně konkrétního oblečení.

Sušička je hlučná nebo vydává divné zvuky

Sušička nepatří k nejtišším zařízením, proto ji uslyšíte. Pokud však spatříte změnu oproti minulosti, mohlo se něco pokazit. Zpozornět byste měli při rachocení, vrzání nebo nadměrných vibracích. Pokud sušička vydává divné zvuky již při prvním spuštění, zkuste ji posunout dále od zdi. Pokud je natlačena ke stěně, může to zvyšovat hluk a vibrace. V případě stísněných prostor bude vhodná úzká sušička prádla. Slim sušička se hodí do malých koupelen a díky jejím kompaktním rozměrům zůstane kolem ní dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Pokud uslyšíte hlasité skřípání, pravděpodobně půjde o poruchu ložiska motoru. V případě poškozeného ložiska může dojít k úplnému zničení sušičky, proto to nepodceňujte. Nejlepší je přenechat sušičku odborníkovi. Kromě poškozeného ložiska může být za divnými zvuky uvolněn nebo poškozen hnací řemen přístroje. I v tomto případě je lepší zavolat autorizovaný servis. Pokud je hnací řemen jen uvolněný, sušička vydává rachotivý zvuk.

Bzučivý zvuk zase naznačuje zaseknutý motor nebo problém s otáčením bubnu. To může způsobit velké množství prádla, proto zkuste z bubnu pár kousků odebrat. Drnčení způsobuje také elektrická instalace, která je vedle krytu ventilátoru. Případně drnčení mohl způsobit uvolněný ventilátor. Za nepříjemnými zvuky může stát také poškozená napínací kladka. Oprava sušičky si většinou vyžaduje odbornou pomoc, přestože mnohé náhradní díly lze volně koupit. Jak opravit sušičku svépomocí se dozvíte na stránkách konkrétních výrobců, případně na internetových fórech, kde vám poradí ti, kteří s domácí opravou zkušenosti již mají.

Sušička prádla sběhnuté oblečení

Voda pod sušičkou prádla

Sušičky prádla mají přímé napojení na odpad nebo nepřímé. U sušiček bez přímého napojení se může občas stát, že přeteče nádoba na kondenzát. Potěšující zprávou je, že množství vody v nádobě není takové, abyste vytopili sousedy. Řešení tohoto problému je velmi jednoduché. Po každém sušení stačí vylít nádobku na kondenzát. Pokud se nádobka pravidleně nevylévá, časem může začít nepříjemně zapáchat a takto bude pak páchnout i vaše oblečení.

Montáž sušičky doporučujeme přenechat autorizovanému servisnímu středisku. Budete mít jistotu, že byla nainstalována správně. Před prvním použitím si přečtěte návod k obsluze a poté se řiďte pokyny, které v něm naleznete. Právě v návodu můžete najít řešení konkrétních chyb, se kterými se během používání setkáte. Při čištění, údržbě nebo opravě sušičku vždy odpojte od elektrické sítě. Jinak by mohlo dojít k úrazu. Při závažnějších problémech doporučujeme obrátit se na profesionála. Nesprávným zacházením si můžete ublížit a navíc, je-li sušička ještě v záruce, vaším neodborným zásahem můžete o tuto záruku přijít.

Otázky a odpovědi – FAQ

V článku jsme se snažili popsat nejčastější poruchy sušiček prádla, se kterými se můžete během životnosti spotřebiče kdykoli setkat. Uvedli jsme jejich nejpraktičtější řešení, přičemž v sekci otázek a odpovědí jsme zodpověděli další běžné otázky a zaměřili jsme se také na otázky týkající se konkrétních značek sušiček prádla. Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Neváhejte své otázky položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.

Často stojí za poruchou sušičky prádla zanedbaná údržba. Tak jako každý spotřebič, i sušička vyžaduje správnou a pravidelnou údržbu. Alfou a omegou je čištění filtru, ucpaný filtr umí způsobit několik problémů.

Jak jsme uvedli v článku, za špatným usušením se skrývá zanesený filtr nebo ventilační otvor, případně poškozená tepelná pojistka či termostat. Pokud sušička nevysuší prádlo, může být za tím i fakt, že prádlo je málo odstředěné. Na pračce proto nastavte hodnotu alespoň na 1 000 otáček za minutu. Pozor dávejte také na teplotu v místnosti, kde se sušička nachází. Když teplota v místnosti přesahuje 25 stupňů Celsia, sušička hůře funguje a zároveň spotřebovává více elektrické energie. Místnost pravidelně větrejte.

Příprava kvalitního usušení prádla začíná již při praní. Doporučuje se prát se standardní dávkou pracího prášku. Přidáte-li do pračky příliš mnoho prášku, bude se vám zanášet pračka a následně i sušička. Do sušičky se nedoporučuje dávat prádlo vyprané v aviváži. Chcete-li voňavé oblečení, sáhněte raději po přípravcích, které jsou určeny přímo do sušiček.

Pokud se vám na displeji sušičky prádla Bosch zobrazí chyba E56. Půjde o poruchu operační jednotky. Takovou poruchu umí opravit jen zkušený technik. Chyba E90 zase signalizuje poruchu elektroniky, což se také neobejde bez odborného zásahu. Při chybě E01 stačí vyčistit ucpaný filtr a zbavit jej zbytků aviváže, prachu nebo vláken z oblečení.

Důvodem může být plná nádržka na kondenzát. Pokud je nádržka prázdná nebo máte vývod přímo do odtoku, problém bude jinde. Zkuste vyčistit čidlo vlhkosti, které se nachází vpředu pod vnitřními dvířky. Při čištění postupujte podle přibaleného návodu. Pokud ani toto nepomůže, zkontrolujte filtr, v případě nečistot jej vyčistěte a nasaďte zpět, až když je suchý. Právě mokrý filtr může způsobovat zastavování spuštěného cyklu.

V první řadě je třeba zvolit vhodný program podle typu oblečení, které chcete sušit. Přehled programů naleznete v návodu k sušičce Electrolux. Jak uvádí výrobce, u programů, které se řídí vlhkostí (např. „suchá k uložení“), vyberte vyšší úroveň suchosti (např. „extra sušení“). V případě, že má váš model sušičky program „suchý“, nastavte jej na maximum.

K mnoha modelům přikládá výrobce brožuru, resp. návod, ve kterém naleznete chybové kódy. Na základě nich umíte zjistit, co se může skrývat za poruchou. Podle závažnosti poruchy pak zvolíte svépomocnou opravu nebo kontaktování certifikovaného opraváře.

Kromě pokynů, které jsme uvedli v článku a jsou obecné pro všechny značky sušiček prádla, výrobce Samsung doporučuje zkontrolovat přerušovače obvodů a pojistky v domácnosti. Také se zaměřte na dětský zámek a vypněte jej. Pokud totiž povolíte dětskou ochranu, všechna tlačítka s výjimkou vypínače přestanou fungovat.

Výrobce doporučuje čištění výměníku tepla alespoň jednou za měsíc. Případně tehdy, když zazní zvuková signalizace a na displeji se rozsvítí indikátor výměníku tepla. Výměníku byste se neměli dotýkat holýma rukama, aby nedošlo k poranění nebo popálení. K čištění nepoužívejte ani vodu. V prvním kroku stiskněte horní část vnějšího krytu a otevřete jej. Potom otočením odemkněte obě pojistky a následně vyjměte vnitřní kryt. Očistěte výměník tepla pomocí přibaleného kartáčku na čištění. Vnitřní kryt očistěte jemným vlhkým hadříkem a znovu vložte vnitřní kryt na své místo. Potom přišroubujte obě pojistky, čímž se vnitřní kryt uzamkne. Pak už jen stačí zavřít vnější kryt.

Pokud máte sušičku ještě v záruce, můžete se obrátit na výrobce nebo servisní službu. Pokud již spotřebič v záruce není, za opravu si zaplatíte z vlastní kapsy. Částka se bude odvíjet od konkrétní poruchy. Pokud si troufáte a jste technicky zdatní, jednodušší chyby si můžete opravit sami. Doporučujeme proto uchovat si návod k sušičce, ve kterém naleznete užitečné rady, jak při jednotlivých problémech postupovat.

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(92%)