Nejlepší napěňovače mléka 2024 + recenze
Caffé latte, caffé macchiato, cappuccino, frapé, flat white, espresso macchiato. Víte, co mají tyto nápoje společného? Ani jeden z nich si nepřipravíte bez kvalitní mléčné pěny. Pokud patříte k fanouškům „mléčných“ káv, neocenitelnou pomůckou při jejich přípravě je kvalitní napěňovač mléka. Abyste si mohli vybrat ten nejlepší, sestavili jsme pro vás test elektrických pěničů a podrobný návod na jejich výběr. V testu naleznete recenze několika vybraných spotřebičů včetně toho vítězného, kterým se stal multifunkční Lauben Milk Frother 550BC.
Jaký napěňovač mléka koupit?
Máte rádi rychlá rozhodnutí, čtení podrobných recenzí nepatří k vašim koníčkům nebo naše testy znáte a víte, že se můžete spolehnout na naše hodnocení? Následující tabulka je v tom případě přesně tím, co hledáte. Pod ní naleznete popis nejdůležitějších vlastností 3 elektrických napěňovačů mléka z našeho testu, které z hlediska ceny, kvality i vlastností zaujmou běžné, náročnější i méně náročné spotřebitele.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Lauben 550BC | Zobrazit produkt | |
Jura Hot & Cold | Zobrazit produkt | |
Severin SM 3585 | Zobrazit produkt |
Lauben Milk Frother 550BC
Indukční napěňovač mléka, kapacita 300/150 ml, teplota 60–75 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 550 W.
Zobrazit více infoV napěňovači mléka Lauben Milk Frother 550BC si můžete připravit teplou i studenou mléčnou pěnu nebo mléko jen ohřát. Tento model využívá indukční ohřev, disponuje 3 automatickými režimy, nacházejí se na něm všechny důležité bezpečnostní funkce, nádobu můžete mýt v myčce nádobí a k výrazným benefitům patří i vysoká kvalita zpracování a elegantní design.
Sencor SMF 2020WH
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 200/100 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 550 W.
Zobrazit více infoSencor SMF 2020WH je dalším napěňovačem a ohřívačem mléka v jednom. Je vybaven termostatem, nacházejí se na něm všechny důležité bezpečnostní prvky a má 3 automatické režimy k přípravě teplé i studené mléčné pěny a ohřevu mléka. Kapacita napěňovače je menší, hlavním výrobním materiálem je plast a mléko v něm můžete ohřát jen na fixně stanovenou teplotu, všechna uvedená negativa však kompenzuje velmi nízká pořizovací cena.
ECG NM 216
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 500/250 ml, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 650 W.
Zobrazit více infoPěnič a ohřívač mléka v jednom ECG NM 216 je vybaven velmi zajímavými funkcemi, nachází se na něm LCD displej a má nadstandardní kapacitu. Jedná se o nerezový model, který pracuje velmi rychle, má všechny potřebné bezpečnostní prvky a kvalita jeho zpracování je na velmi dobré úrovni. K zahození není ani design spotřebiče. K minusům řadíme vyšší hmotnost a poněkud komplikovanější způsob údržby v důsledku mírného připalování mléka na dně konvičky.
Hodnocené parametry
Prvním krokem při sestavování našeho testu nejlepších napěňovačů mléka byl samotný výběr konkrétních spotřebičů. Jak jsme postupovali v této fázi, se dozvíte o pár řádků níže. Ve chvíli, kdy jsme měli jasno v tom, které napěňovače budeme recenzovat, jsme si stanovili nejdůležitější parametry. Na základě nich jsme mohli hodnotit, porovnávat a udělovat jednotlivé štítky.
Proces výběru modelů do testu je jedním z nejnáročnějších úkolů a trvá desítky hodin. Ať už pro vás recenzujeme kuchyňské spotřebiče, kosmetické pomůcky, zahradní nářadí nebo elektroniku, vždy se snažíme co nejlépe prozkoumat nabídku českého trhu, spotřebitelské recenze na portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, planeo.cz, datart.cz, alza.cz, kasa.cz či okay.cz, a pokud existují i jiné nezávislé recenze daných produktů, tak svá hodnocení porovnáváme i s nimi. Elektrické pěniče mléka recenzované v testu jsme v neposlední řadě vybírali z nabídky časem i spotřebiteli ověřených značek Lauben, Sencor, Sage, ECG, Clatronic, Krups a Orava.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze napěňovačů mléka
Samotné recenzování vybraných modelů tvořilo gros našeho nezávislého testu, do kterého nezasahovali prodejci ani výrobci. Věnovali jsme mu několik dní, přihlíželi ke každému technickému parametru, funkci i všem na první pohled nepodstatným detailům. Výsledkem jsou recenze napěňovačů mléka, ve kterých najdete vše, co je u těchto spotřebičů důležité. Nezapomněli jsme ani na srovnávání, na jehož základě si můžete udělat lepší představu, který z produktů je pro vás ten pravý.
Lauben Milk Frother 550BC
Indukční napěňovač mléka, kapacita 300/150 ml, teplota 60–75 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 550 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuElektrický napěňovač mléka Lauben Milk Frother 550BC nás zaujal výbornou funkčností a pokrokovými bezpečnostními funkcemi. Je určený k přípravě teplé i studené mléčné pěny a ohřevu bez pěnění. Napěňovač je kvalitní, velmi tichý a jeho údržba i obsluha jsou nenáročné.
Napěňovač mléka Lauben Milk Frother 550BC má pěkný a elegantní design a jeho provoz je příjemně tichý. Má menší objem, a sice 300 ml, při pěnění do něj tedy můžete nalít max. 150 ml mléka, v čemž je totožný s modely Orava MF-401, Krups XL100810 a Sencor SMF 4000BK. Spotřebič disponuje 3 režimy a 2 tlačítky. Jeho ovládání proto hodnotíme jako jednoduché a zároveň přesné.
První z tlačítek je určené k napěnění studeného mléka, druhým nastavíte režim, který je ideální při použití plnotučného mléka. Slouží k pěnění a současně ohřevu na teplotu 60 až 75 °C. Poslední možností je odstranění nástavce na pěnění. V tomto případě si v napěňovači mléko jen ohřejete. Tento režim je vhodný i k přípravě kakaa či horké čokolády.
Tento model využívá indukční ohřev, který považujeme za nejlepší možnost. Na základně s otočným, 360° systémem se nachází důležitý bezpečnostní prvek, kterým jsou protiskluzové nožičky. Konvička na ohřívání a pěnění mléka je vyrobena z kvalitní nerezové oceli. Uvnitř se nachází speciální nepřilnavá vrstva, která předchází připálení mléka, což má příznivý vliv na životnost i údržbu spotřebiče. Údržbu podstatně zjednodušuje také fakt, že nádobu můžete mýt v myčce nádobí.
Na indukčním napěňovači mléka Lauben Milk Frother 550BC nechybí funkce automatického vypnutí ani ochrana proti přehřátí, což je pozitivní z hlediska bezpečnosti, ale také kvality připravené mléčné pěny. Ta bude mít za všech okolností ideální teplotu od 60 do 75 °C, navíc nehrozí připálení. Praktickým prvkem je rukojeť s technologií Cool Touch, která se v průběhu používání zařízení nenahřívá.
Recenze pěniče mléka Lauben Milk Frother 550BC na portálu Heureka nás přesvědčily o tom, že jde o skutečně kvalitní, výkonný a cenově atraktivní model. Spotřebitelé na něm nejvíce oceňují kvalitně připravenou hustou mléčnou pěnu, nenáročnou obsluhu a údržbu, kvalitu zpracování, pěkný design a velmi tichý chod. Negativní hodnocení souvisí jen s menším objemem, poněkud nelogickým umístěním rysky či nutností delšího podržení tlačítka při zapínání.
Objem = 300/150 ml ● Typ ohřevu = indukce ● Ohřev = 60–75 °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 550 W
Sencor SMF 2020WH
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 200/100 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 550 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuLevný elektrický napěňovač mléka Sencor SMF 2020WH funguje i jako samostatný ohřívač. Má menší objem a kvalita jeho zpracování je na nižší úrovni, na druhou stranu disponuje šikovnými funkcemi, obsluha je nenáročná a chod spolehlivý.
Sencor SMF 2020WH se 3 automatickými režimy je určený k teplému i studenému pěnění mléka a jeho ohřevu bez napěnění. Při samostatném ohřevu, který trvá cca 3 minuty, má kapacitu 200 ml a při pěnění jen 100 ml, což je dostačující pro 1 osobu. Teplou mléčnou pěnu v něm vytvoříte přibližně za 1,5, tu studenou za 2 min. Výkon a rychlost tohoto modelu proto hodnotíme jako menší podprůměr. Pozitivním detailem je magnetický bezkontaktní systém k uchycení nástavců na pěnění a míchání na hřídeli v konvici.
Napěňovač mléka s otočnou základnou je vybaven termostatem, který zajišťuje, že teplota mléka nepřesáhne 68 °C. Plastová konvice má vnitřní nepřilnavou úpravu, která usnadňuje její údržbu. Upozorňujeme, že tento model není vhodný k mytí v myčce nádobí.
Stejně jako Clatronic MS3326 patří i elektrický napěňovač mléka Sencor SMF 2020WH k plastovým modelům, kvalitu jeho zpracování proto hodnotíme jako nižší, avšak přiměřenou pořizovací ceně. Víko spotřebiče je průhledné, což umožňuje lepší kontrolu nad právě připravovaným „produktem“. Na spotřebiči se nachází praktická vnitřní ryska. Ovládání, které probíhá prostřednictvím přepínače ON/OFF, je dostatečně jednoduché.
Na to, zda se napěňovač nachází v pohotovostním, nebo aktivním stavu, vás upozorní barevné světelné LED kontrolky. K plusům řadíme protiskluzovou úpravu rukojeti, tepelnou izolaci vnějších stěn spotřebiče, funkci automatického vypnutí, resp. přepnutí do pohotovostního režimu a ochranu před přehřátím. Naopak zklamáním je jen 50cm napájecí kabel.
I Sencor SMF 2020WH je spotřebiteli hodnocen velmi často. Oceňují na něm jednoduchou obsluhu, nízkou pořizovací cenu, rychlou a kvalitní přípravu mléčné pěny či možnost samostatného ohřívání. Negativní recenze souvisí přednostně s menším objemem, náročnější údržbou a slabším výkonem spotřebiče.
Objem = 200/100 ml ● Ohřev = max. 68 °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 450 W ● Rozměry (Š × H × V) = 170 × 130 × 205 mm ● Hmotnost = 800 g ● Délka napájecího kabelu = 50 cm ● Materiál = plast
ECG NM 216
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 500/250 ml, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 650 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuElektrický napěňovač mléka ECG NM 216 má nadstandardní kapacitu. Jedná se o model za přijatelnou pořizovací cenu, který je určený k přípravě studené a teplé mléčné pěny i samostatnému ohřívání. ECG NM 216 nás zaujal i designem.
Napěňovač mléka ECG NM 216 jsme do svého testu zařadili zejména z důvodu nadprůměrné kapacity, vysokého výkonu a atraktivní pořizovací ceny. Má objem 500 ml, kterým disponuje jen jeden další model v našem srovnání, a to podstatně dražší Sage BMF600. Napěnění studeného mléka trvá pouhých 65 s, napěnění s ohřevem cca 110–130 s a samostatné ohřátí 500 ml mléka tento spotřebič zvládne za 160 až 180 s.
Z funkcí stojí za zmínku udržování teploty mléka. Kvalita zpracování napěňovače je dobrá, má vyšší, ale přiměřenou hmotnost a zajímavý lakovaný povrch, díky kterému působí elegantním dojmem. Najdete na něm přehledný LCD displej, průhledné víko, max. hladinové rysky, dostatečně dlouhý, 70cm napájecí kabel, světelné kontrolky a protiskluzové nožičky.
Obsluha spotřebiče je jednoduchá. Konvice má dvojité nerezové stěny, takže se z vnější strany nenahřívá, a uvnitř se nachází nepřilnavá povrchová úprava. Ta v praxi nefunguje úplně spolehlivě. Jinak řečeno, mléko se připaluje zejména na jejím dně, konvici proto musíte umýt ihned po použití. Tento fakt má negativní vliv na jednoduchost údržby.
Více než 95 % spotřebitelských recenzí napěňovače mléka ECG NM 216 je pozitivních. Uživatelé, kteří si tento model zakoupili, zjevně nedají dopustit na jeho velkou kapacitu, tichý chod, rychlou přípravu mléčných nápojů a kvalitu mléčné pěny. Negativní recenze hovoří o připalování mléka na dně konvice, a tudíž i náročnější údržbě, a poměrně vysoké hmotnosti.
Objem = 500/250 ml ● Ohřev = °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 650 W ● Rozměry (Š × V × D) = 121 × 215 × 170 mm ● Hmotnost = 1,2 kg ● Délka napájecího kabelu = 70 cm ● Materiál = nerezová ocel
ECG NM 115
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 240/115 ml, teplota max. 65 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 500 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud hledáte levný, výkonný napěňovač mléka, který pracuje rychle a připraví velmi hustou a kvalitní mléčnou pěnu, ECG NM 115 vám můžeme jen doporučit. Tento model má menší objem, který kompenzuje vysoká kvalita zpracování, nízká pořizovací cena a další uvedené plusy.
ECG NM 115 je dalším modelem, který slouží k teplému i studenému šlehání mléka i jeho samostatnému ohřevu. Jedná se o napěňovač s menší kapacitou. Můžete v něm napěnit jen 115 ml a ohřát 240 ml mléka. Max. teplota ohřevu činí 65 °C, což je ve srovnání s ostatními modely menší podprůměr. Podobně jako kolega od stejného výrobce, napěňovač ECG NM 216, pracuje i ECG NM 115 vcelku rychle. Celkem 240 ml mléka ohřeje za 80 s a teplou mléčnou pěnu připraví za 90 s. Největší výhodou je, že tento spotřebič „vyrábí“ opravdu pevnou a kvalitní mléčnou pěnu.
Pěnič mléka je vyroben z nerezové oceli a má dvojité stěny s dobrými izolačními vlastnostmi. Na elektrické základně se nacházejí praktické protiskluzové nožičky a vnitřní strana konvičky je ošetřena nepřilnavým povrchem, který má příznivý vliv na kvalitu připravené pěny, údržbu i životnost spotřebiče. Negativem je, že žádnou z částí napěňovače není vhodné mýt v myčce nádobí.
Napěňovač mléka ECG NM 115 je ze všech modelů v našem testu spotřebiteli hodnocen nejčastěji. Většina z nich v recenzích zmiňuje kvalitně připravenou pěnu. Někteří však její bohatost a kvalitu paradoxně považují za nedostatečnou. Uživatelé k pozitivům řadí i pěkný design, pořizovací cenu a kvalitu zpracování. Výjimečně jsme narazili i na negativní hodnocení, která souvisela s menší kapacitou, náročnější údržbou či pomalejším chodem.
Objem = 240/115 ml ● Ohřev = max. 65 °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Příkon = 500 W ● Rozměry (Š × V × D) = 180 × 180 × 180 mm ● Hmotnost = 1 000 g ● Délka napájecího kabelu = 70 cm ● Materiál = nerezová ocel
Sage BMF600
Indukční napěňovač mléka, kapacita 500/250 ml, teplota 40–80 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 500 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuIndukční napěňovač mléka Sage BMF600 vyniká z hlediska velké kapacity, výborné kvality připravené mléčné pěny a jednoduché a přesné obsluhy. Jedná se o profesionální model, který okouzlí i ty nejnáročnější z vás. Za nevýhody považujeme opravdu vysokou pořizovací cenu a nadprůměrnou hmotnost.
Napěňovač mléka Sage BMF600 má indukční ohřev a 500ml kapacitu. V tomto směru se podobá levnějšímu modelu ECG NM 216, na rozdíl od něj i ostatních modelů zařazených do našeho testu má však pokrokovější ovládání, funkce i kvalitu zpracování. Ovládání spotřebiče zajišťuje multifunkční otočné kolečko s podsvícením a disponuje 3 automatickými režimy. Mléko v něm pomocí režimu COLD STIR můžete napěnit bez ohřívání i s ohřátím nebo ho můžete jen ohřát. Teplota připravené mléčné pěny nebo jiného nápoje je regulovatelná v širokém rozpětí od 40 do 80 °C.
Ohřev je rychlý a rovnoměrný, což platí i o funkci samotného pěnění. Součástí tohoto modelu jsou 2 různé pěnicí nástavce. „Capp“ slouží k přípravě husté pěny do cappuccina, druhý nástavec je na jemnější latté pěnu. Praktickým detailem je úložný prostor v zadní části zařízení, do kterého můžete odložit zrovna nepoužívaný nástavec, odměrka ukrytá ve víku a úložný prostor na napájecí kabel v základně.
Na napěňovači mléka Sage BMF600 se nachází ochrana před přehřátím i chodem naprázdno, funkce automatického přechodu do pohotovostního režimu po 30 s nečinnosti a světelná LED kontrolka. Oceňujeme, že víko konvičky je vybavené malým očkem, které usnadňuje jeho otevírání. Spotřebič je vyroben z kvalitní nerezové oceli, má plastovou ergonomicky tvarovanou rukojeť a jeho neelektrické části jsou vhodné k mytí v myčce nádobí. Za negativa považujeme vysokou pořizovací cenu a hmotnost, která přesahuje 1,5 kg.
Zkušenosti spotřebitelů s indukčním napěňovačem mléka Sage BMF600 jsou protichůdné. Někteří si ho nemohou vynachválit, jiní ho vnímají jako nevýkonný a předražený model, který se z hlediska funkční stránky neliší od několikanásobně levnějších alternativ.
Objem = 500/250 ml ● Typ ohřevu = indukční ● Ohřev = 40–80 °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 500 W ● Rozměry (Š × H × V) = 150 × 160 × 260 mm ● Hmotnost = 1,6 kg ● Materiál = slitina ušlechtilých kovů
Clatronic MS 3326
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 450 ml, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 600 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuClatronic MS3326 je levný, praktický a přiměřeně výkonný napěňovač mléka s netradičním provedením. Podobně jako v případě modelu Sencor SMF 2020WH jde o spotřebič vyrobený z plastu. Je vhodný k přípravě teplé i studené mléčné pěny, která je pevná, nacházejí se na něm všechny potřebné bezpečnostní funkce a jeho obsluha je nenáročná.
S modelem Clatronic MS3326 můžete mléko napěnit a ohřát, napěnit za studena nebo ho jen ohřát. Nachází se na něm elektronický 3stupňový přepínač, jehož obsluhu zvládne opravdu každý. Objem konvičky činí 450 ml, což je vcelku velká kapacita. Spotřebič disponuje všemi důležitými bezpečnostními funkcemi. Nachází se na něm ochrana proti přehřátí mléka i funkce automatického vypnutí.
Poměrně robustní elektrická základna napěňovače je vybavena bezdrátovým konektorem, který je otočný o 360°. Konvička má odnímatelné víko a nepřilnavou povrchovou úpravu ve vnitřní části. Bohužel ani Clatronic MS3326 nelze mýt v myčce nádobí. K plusům řadíme rychlý ohřev, který se odráží na vyšší spotřebě elektřiny, jelikož příkon tohoto modelu dosahuje 600 W.
Atraktivní pořizovací cena a vysoká funkčnost napěňovače mléka Clatronic MS3326 se odrazily i na míře jeho prodejnosti. Na tento model jsme našli desítky recenzí. Spotřebitelé oceňují kvalitu připravené mléčné pěny, nenáročnou obsluhu, kompaktní rozměry, rychlost a tichý provoz. Naopak za minusy považují kratší napájecí kabel, nečitelnou rysku uvnitř spotřebiče, nemožnost mytí v myčce nádobí, menší kapacitu a větší hlučnost.
Objem = 450 ml ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 600 W
Orava MF-401
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 300/150 ml, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 500 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuCenově dostupný napěňovač mléka Orava MF-401 má průměrný objem, mléko v něm můžete napěnit i ohřát, napěnit za studena nebo ho jen ohřát, kvalita jeho zpracování je dobrá a k zahození není ani pořizovací cena.
Orava MF-401 je napěňovač s menším objemem, který činí 300 ml při ohřevu a 115 ml v případě pěnění mléka. V tomto směru tak spadá do stejné kategorie jako modely Lauben Milk Frother 550BC, Krups XL100810 a Sencor SMF 4000BK. Na výběr máte režimy samostatného ohřevu, napěnění s ohřevem nebo napěnění za studena. Ovládání zajišťuje 2stupňový vypínač. Orava MF-401 má poměrně vysoký příkon, a to 500 W, ohřev i pěnění proto zvládá v krátkém čase. Provoz hodnotíme jako tichý, bezproblémový a plynulý.
Víko na napěňovači je transparentní, což umožňuje lepší kontrolu nad právě připravovanou pěnou. Nachází se na něm silikonové těsnění, které předchází tomu, aby se část mléka během přípravy dostala ven z konvičky. Na spotřebiči nechybí světelná kontrolka a funkce automatického přepnutí do pohotovostního režimu při delší nečinnosti. Údržbu považujeme za vcelku jednoduchou.
Uživatelské recenze napěňovače mléka Orava MF-401 jsou výhradně pozitivní. Nejčastěji zmiňovaným pozitivem je extrémně pevná mléčná pěna. Dále jsme narazili na hodnocení, která hovoří o rychlém ohřevu i pěnění mléka, tichém chodu, kvalitním provedení a zajímavé pořizovací ceně.
Objem = 300/150 ml ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 3 ● Příkon = 500 W ● Rozměry = 155 × 205 × 100 mm ● Hmotnost = 850 g ● Materiál = nerezová ocel
Krups XL100810
Elektrický napěňovač mléka, kapacita 300/150 ml, teplé pěnění mléka.
Prohlédnout nejlepší nabídkuAutomatický napěňovač mléka Krups XL10081 je určený pouze k přípravě teplé mléčné pěny. Nemá regulovatelný ohřev, jeho obsluha je tudíž opravdu nenáročná. Tento model ocení zejména ti z vás, kteří hledají efektivní alternativu určenou k přípravě mléčné pěny. Za největší negativum pokládáme vyšší pořizovací cenu.
Krups XL100810 slouží výhradně k napěnění teplého mléka. Nenachází se na něm funkce samostatného ohřevu ani přípravy studené pěny. Jedná se o plnoautomatický model s jednodotykovým tlačítkem, do něhož nalijete mléko, stisknete tlačítko a počkáte, až se mléko ohřeje a napění. Regulovatelná není ani teplota. Jakmile se mléko dostatečně napění a ohřeje, napěňovač se automaticky vypne. Pokud vám tedy nebude vyhovovat konzistence připravené pěny, správnou dobu musíte odhadnout od oka. K tomuto účelu slouží funkce Stop.
Krups XL100810 má kompaktní rozměry a elegantní design. Je vyroben z nerezové oceli, vrchní víko je odnímatelné a na spodní straně základny se nachází úložný prostor na napájecí kabel. Spotřebič má stejnou kapacitu jako napěňovače Lauben Milk Frother 550BC, Orava MF-401 a Sencor SMF 4000BK. Jeho celkový objem činí 300 ml, nalít do něj můžete max. 150 ml mléka. Vnitřek konvičky je ošetřen nepřilnavou vrstvou. Údržbu hodnotíme jako nenáročnou, protože konvičku stačí opláchnout vodou nebo otřít suchým hadříkem. Elektrická základna se zakrytou topnou spirálou je otočná v úhlu 360°.
Jednoduchá obsluha a údržba, šikovné funkce, kvalitní zpracování, rychlý chod, ale zejména kvalitně připravená mléčná pěna, která drží. Takto vypadá krátké shrnutí spotřebitelských recenzí napěňovače mléka Krups XL100810. O negativních zkušenostech s tímto spotřebičem uživatelé nemluví.
Objem = 300/150 ml ● Studené + teplé pěnění = ne ● Počet režimů = 1 ● Materiál = nerezová ocel + plast
Sencor SMF 4000BK
Indukční napěňovač mléka, kapacita 300/150 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené pěnění mléka + ohřev, příkon 650 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuIndukční napěňovač mléka Sencor SMF 4000BK je určený k přípravě různých typů teplé i studené mléčné pěny a samostatnému ohřevu mléka. Má menší objem, jeho ovládání je velmi jednoduché, je lehký, kompaktní a konvičku můžete mýt v myčce.
Indukční napěňovač mléka Sencor SMF 4000BK disponuje 4 automatickými režimy a 2 nástavci na pěnění a míchání. Režim Foam slouží k ohřevu a napěnění mléka, Hot k jeho samostatnému ohřevu, režim Cool využijete při přípravě studené pěny na frappé a režim Baby je určený k ohřevu mléka na teplotu, která je ideální pro dítě. Plusem je, že integrovaný termostat zajišťuje, aby teplota připravovaného nápoje nepřekročila 68 °C. To je zároveň max. hodnota, na kterou můžete mléko ohřát.
Sencor SMF 4000BK je model o objemu 300 ml v případě ohřívání a 150 ml při pěnění mléka. Z hlediska kapacity tedy spadá do stejné kategorie jako napěňovače Lauben Milk Frother 550BC, Orava MF-401 a Krups XL100810. Využívá indukční ohřev, který je velmi efektivní a stojí za rovnoměrným rozváděním tepla. Ovládání zajišťuje 3stupňové tlačítko a tlačítko ON/OFF se světelným indikátorem. Dobrou zprávou je, že tento model disponuje také zvukovými kontrolkami.
Vnitřek konvičky má nepřilnavou povrchovou úpravu, která předchází připálení mléka, čímž usnadňuje údržbu. Údržbu hodnotíme jako velmi jednoduchou i proto, že konvička z nerezové oceli je odnímatelná a omyvatelná v myčce nádobí. Víko z tritanu (plast) je transparentní, což zlepšuje kontrolu nad připravovaným mlékem. Navíc se na něm nachází praktická nálevka, kterou oceníte při nalévání mléka a pěny. K minusům řadíme vyšší pořizovací cenu, která je však přiměřená kvalitě, výkonu i funkcím, a poměrně krátký napájecí kabel, který má jen 50 cm.
Exkluzivní pěna, pěkný design, široké možnosti regulace teploty, možnost mytí v myčce nádobí, tichý provoz a praktické provedení, to jsou parametry, které spotřebitelé hodnotí nejčastěji jako pozitivní. V negativních recenzích modelu Sencor SMF 4000BK se zmiňuje menší objem konvičky a slabší výkon při pěnění mléka za studena.
Objem = 300/150 ml ● Typ ohřevu = indukce ● Ohřev = max. 68 °C ● Studené + teplé pěnění = ano ● Počet režimů = 4 ● Příkon = 650 W ● Rozměry (Š × H × V) = 170 × 130 × 205 mm ● Hmotnost = 800 g ● Délka napájecího kabelu = 50 cm ● Materiál = nerezová ocel
Další zajímavé produkty
Do svého testu elektrických napěňovačů mléka jsme zařadili nadstandardně velký počet produktů, zároveň nevylučujeme, že jste nenašli ten správný přímo pro sebe. V nabídce českých prodejců naleznete nespočet modelů s různou kapacitou, režimy, funkcemi či kvalitou zpracování. Abychom vám přinesli co nejpestřejší nabídku kvalitních kousků, připravili jsme si pro vás ještě několik tipů na napěňovače, jejichž koupě nebudete litovat.
Levný elektrický napěňovač mléka Philco PHMF 1050 má menší objem, ohřejete v něm 200 a napěníte jen 100 ml mléka. Je určený na teplé i studené šlehání a ohřev bez šlehání. Disponuje funkcí automatického vypnutí, jeho součástí jsou 2 samostatné nástavce na pěnění a míchání, váží jen 730 g, je kompaktní a povrch konvičky je ošetřený nepřilnavou vrstvou. K minusům patří nižší kvalita zpracování, neboť hlavním výrobním materiálem tohoto modelu je plast.
Napěňovač mléka Ariete Art 2878 nás zaujal netradičním designem, přívětivou pořizovací cenou a šikovnými funkcemi. Můžete v něm napěnit teplé i studené mléko nebo ho jen ohřát. Navíc máte na výběr ze 2 různých hustot našlehané mléčné pěny, díky čemuž si připravíte dokonalé cappuccino nebo latté. Nevýhodou je menší objem, který činí 250 ml.
Severin SM 3584 je poněkud dražší napěňovač mléka, který vyniká vysokou kvalitou zpracování. Slouží k ohřevu a napěňování studeného i teplého mléka. Najdete na něm 2 programy na přípravu pěny, funkci automatického vypnutí, ochranu proti přehřátí a praktické LED indikátory teploty. Základna napěňovače je vybavena 360° otočným systémem a vnitřek konvičky je nepřilnavý. Její objem je 200 ml při ohřívání a 100 ml při napěňování mléka.
Napěňovač mléka ETA 6189 90000 za vcelku nízkou pořizovací cenu má kapacitu 300 ml, disponuje 4 automatickými režimy a je vyroben z nerezové oceli. Odnímatelné víko usnadňuje nalévání mléka do kávy či jiného nápoje a bezpečný chod zajišťuje funkce automatického vypnutí a tepelná pojistka, která předchází přehřátí zařízení. Napěňovač je kompaktní a v jeho víku najdete praktický úložný prostor na příslušenství.
Potrpíte-li si na kvalitu, propracovaný design a vysoký výkon, automatický šlehač mléčné pěny JURA je stvořený přímo pro vás. Jedná se o model za poměrně vysokou pořizovací cenu, který má menší objem (250 ml). Můžete v něm napěnit teplé i studené mléko a disponuje také samostatným režimem pro jeho ohřev. Na základně se nachází úložný prostor na víko a kabel, provoz je tichý a rychlý a jeho obsluhu i údržbu hodnotíme na jedničku.
Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz
Naše tabulka nejprodávanějších napěňovačů mléka na portálu Heureka vám pomůže zjistit, které modely patří mezi spotřebiteli k těm nejpopulárnějším. Tabulka je průběžně doplňována a upravována v závislosti na situaci na českém trhu, takže v ní najdete ty nejaktuálnější informace.
Návod, jak vybrat napěňovač mléka
Napěňovače mléka neslouží jen k vyšlehání teplé i studené mléčné pěny, ale také k ohřevu nebo přípravě jiných nápojů, jako je kakao a horká čokoláda. Můžete v nich ohřát i vodu na čaj, kdy je třeba dodržet přesnou teplotu, rostlinné nápoje, mléko pro miminko či jiné tekuté dobroty. Hlavní využití napěňovače je zároveň tím nejdůležitějším parametrem. Jinak řečeno, hned na začátku byste si měli jasně stanovit, k čemu a jak budete tento spotřebič používat. Následně si budete moct vybrat model přesně dle svých požadavků. V tomto návodu na výběr se podíváme na všechny technické parametry, režimy, funkce, materiály i bezpečnostní prvky, které rozhodují o kvalitě těchto baristických pomůcek.
- Typy napěňovačů mléka
- Kapacita napěňovače mléka
- Režimy elektrických napěňovačů mléka
- Teplota, možnosti její regulace a ochrana před připálením
- Ovládání
- Materiály, provedení a údržba
- Elektrická základna
- Bezpečnostní prvky
- Další důležité parametry
- Cena a renomovaní výrobci
Typy napěňovačů mléka
Napěňovače mléka se dělí na elektrické, resp. automatické a ruční/manuální. Na trhu jsou dostupné i různé jiné alternativy, např. ruční elektrické šlehače. Náš návod na výběr je přednostně věnován elektrickým modelům, se kterými si připravíte nejkvalitnější mléčnou pěnu. Pro lepší představu se však na úvod podíváme na základní specifikaci obou zmíněných alternativ.
Elektrické/automatické napěňovače mléka
Elektrické neboli automatické napěňovače mléka, kterým je věnováno gros našeho testu i návod na výběr, jsou velmi šikovná zařízení, ve kterých si mléčnou pěnu, a to včetně té teplé, připravíte velmi jednoduše a rychle. V závislosti na výkonu a kvalitě daného modelu můžete očekávat opravdu pevnou, nadýchanou pěnu, která nesplaskne ani po delší době.
Elektrické napěňovače mléka se dělí do 2 podkategorií. První z nich jsou spotřebiče, které tvoří samostatná elektrická základna a konvička na mléko. V základně je ukryto topné těleso / topná spirála. Jedná se o podobný princip, se kterým se setkáváte u rychlovarných konvic. Toto řešení je velmi šikovné, protože konvičku můžete odejmout a pohodlně umýt. Druhou podkategorií jsou napěňovače takříkajíc 2 v 1, u kterých je základna pevnou součástí samotné konvičky na mléko. Rozhodnete-li se pro tento typ spotřebiče, vyberte si ten se zakrytou topnou spirálou. V opačném případě se připravte na opravdu náročnou údržbu.
Ruční napěňovače mléka
Ruční napěňovače mléka jsou levnější alternativou. Ve srovnání s těmi elektrickými si v nich nepřipravíte až tak kvalitní a trvanlivou pěnu. Na první pohled připomínají elektrický sekáček (mixér). Jedná se o oválnou nádobu s poklopem, na kterém se nachází páka, jež pohání lopatky různého tvaru. Právě ty napění mléko. Konzistenci mléčné pěny regulujete pouze delším nebo kratším ručním šleháním. Výhodou těchto manuálních spotřebičů je fakt, že je můžete použít kdekoli. Nevýhodou zase to, že při přípravě teplé mléčné pěny musíte mléko předem ohřát na sporáku nebo v mikrovlnné troubě.
Kapacita napěňovače mléka
Nejdůležitějším parametrem z hlediska kapacity je objem konvičky, tedy té části spotřebiče, do které nalijete mléko. Upozorňujeme, že v popisu daného modelu by měly být uvedeny 2 parametry, resp. by v něm mělo být jasně uvedeno, zda se jedná o celkový objem, nebo objem při pěnění mléka. Nepsaným pravidlem je, že v konvičce připravíte vždy dvakrát méně mléčné pěny, než je její celková kapacita. Například ve 300ml modelu ohřejete 300 ml mléka, ale napěníte jen 150 ml mléka, ze kterého vznikne 300 ml mléčné pěny.
Napěňovače jsou dostupné v různých velikostech. Proto si předem promyslete, jaké množství pěny potřebujete připravit na jedno použití. Pokud budete tento spotřebič používat k přípravě cappuccina či latté pro sebe, vystačíte si s menším spotřebičem. V případě, že má mléčné druhy káv v oblibě celá rodina, doporučujeme, abyste sáhli po větší verzi.
- 250–300ml napěňovače – 1 porce mléčné pěny / 1 porce ohřátého mléka.
- 400–500ml napěňovače – 2 porce mléčné pěny / 4 porce ohřátého mléka.
- 700ml napěňovače – 3 až 4 porce mléčné pěny / 5 až 6 porcí ohřátého mléka (700 ml je max. objem napěňovačů mléka).
Režimy elektrických napěňovačů mléka
Režimy napěňovačů mléka patří k nejzásadnějším parametrům, neboť rozhodují o možnostech jejich využití. Zatímco některé modely slouží výhradně k přípravě teplé mléčné pěny, jiné využijete i při samostatném ohřevu mléka nebo jeho napěnění za studena. V nejlepších napěňovačích mléka můžete připravit teplou i studenou mléčnou pěnu, mléko či jiný nápoj pouze ohřát bez jeho šlehání a následného napěnění. Tuto alternativu považujeme za nejpraktičtější, jelikož napěňovač využijete při přípravě teplých i studených druhů káv, můžete si v něm „uvařit“ horkou čokoládu, kakao nebo ohřát mléko do bramborové kaše.
Další kategorií jsou elektrické napěňovače, které slouží pouze k napěnění teplého mléka a také jeho ohřevu bez šlehání. Poslední a z našeho pohledu nejméně praktickou alternativou jsou plnoautomatické modely, které v praxi mléko jen ohřejí a zároveň napění.
Teplota, možnosti její regulace a ochrana před připálením
Některé napěňovače mléka mají teplotu nastavenou fixně. Mléko či jiný nápoj tedy za všech okolností nahřejí jen na 50, 60 či 70 °C. Pokud patříte k pedantům a teplota mléčné pěny je pro vás rozhodujícím parametrem, poohlédněte se po regulovatelném kousku. Ideální teplotní rozmezí, při němž nehrozí připálení mléka a zároveň ani to, že bude studené, je 60–75 °C.
Nejčastějším řešením je několik režimů, přičemž každý z nich mléko ohřeje na určitou, rozdílnou teplotu. Některé napěňovače jsou vybaveny i různými doplňkovými programy. Jde např. o program ohřívání mléka na teplotu, která je ideální pro přípravu mléčné náhražky pro dítě, nebo naopak režim Turbo k převaření mléka.
Zmíněné připálení mléka, resp. mléčné bílkoviny, má negativní vliv na jeho chuť a kvalitu připravené pěny. Zároveň může způsobit připalování v konvičce. Proto je důležité, aby napěňovač disponoval spolehlivým termostatem nebo ochranou proti přehřátí/připálení. Kromě toho, že jde o důležitý bezpečnostní prvek, má také vliv na chuť a kvalitu finálního nápoje.
Ovládání tlačítky nebo otočnými kolečky
Drtivá většina elektrických napěňovačů mléka má vysloveně jednoduché ovládání. Nejčastěji se setkáte s jedním tlačítkem, které slouží k vypnutí a zapnutí zařízení i nastavení některého z dostupných režimů. Poměrně častým řešením jsou také dvě tlačítka, přičemž jedním z nich napěňovač zapnete/vypnete a druhým nastavíte teplotu, resp. vyberete některý z režimů.
Otočná kolečka, se kterými se pracuje asi nejpohodlněji, najdete zpravidla na dražších zařízeních za cenu od 2 000 Kč výše. Pozor, příliš jednoduché ovládání nemusí být vždy pozitivním parametrem, a to z důvodu jeho nepřesnosti. Nepsaným pravidlem je, že modely s jedním tlačítkem vás při obsluze potrápí více než ty, které jsou vybaveny několika ovládacími prvky.
Materiály, provedení a údržba
Použité materiály a údržba spolu úzce souvisí. Na trhu jsou běžně dostupné levnější – plastové, dražší – kovové nebo kombinované modely. Z našeho pohledu jsou kovové napěňovače podstatně lepším řešením. Mají delší životnost, jsou odolnější a v neposlední řadě neovlivňují chuť připraveného mléka. Plast v něm totiž může zanechat nepříjemnou pachuť. To platí hlavně pro vysloveně levné napěňovače nízké kvality.
Rozhodnete-li se sáhnout po kousku z kovu, nepřehlédněte údaje o typu použité slitiny. Nejlepší volbou je nerezová ocel, která je odolná proti korozi i mechanickému poškození, má dlouhou životnost a vypadá velmi esteticky. Při výběru se dále zaměřte na povrchovou úpravu uvnitř konvičky na mléko. Na kvalitních napěňovačích mléka by se měla nacházet speciální nepřilnavá povrchová vrstva, která zabraňuje připálení mléka na stěny a usnadňuje údržbu celého zařízení.
S údržbou souvisí i možnosti mytí komponentů, které přicházejí do přímého kontaktu s mlékem. Jedná se o zmíněnou konvičku, nástavce na míchání a pěnění, víko, případně různé doplňky, jako jsou naběračky. Za nejlepší alternativu považujeme kousky omyvatelné v myčce nádobí. Praktické jsou také napěňovače, které můžete mýt v rukou. Pozor, některé (zejména modely s integrovanou elektrickou základnou) nelze umývat vůbec.
Elektrická základna
Elektrická základna je jednou z nejdůležitějších částí každého napěňovače mléka. Její vlastnosti proto patří k důležitým faktorům. Na následujících řádcích se podíváme na samostatné elektrické základny. To, na co byste se měli při koupi modelu s integrovanou základnou zaměřit, jsme vám prozradili v úvodu svého návodu.
- Typ ohřevu: Za nejlepší typ ohřevu je pokládán ten indukční. Indukční napěňovače mají nízkou spotřebu elektřiny, mléko ohřívají extrémně rychle a teplo distribuují rovnoměrně. U levných spotřebičů se nejčastěji setkáte s elektrickým ohřevem, který není vysloveně nevhodný, vlastnostmi však za indukcí trochu zaostává.
- Protiskluzová úprava: Na spodní straně základny by se měly nacházet gumové/silikonové protiskluzové nožičky či jiné prvky. Nezapomeňte, že teplota mléčné pěny nebo ohřátého mléka může přesahovat 70 °C, bezpečnost je proto velmi důležitá.
- Úložný prostor: Na spodní straně základny se může, ale také nemusí nacházet úložný prostor na napájecí kabel. Jeho přítomnost je z praktického hlediska velkým plusem.
Bezpečnostní prvky
Napěňovače mléka jsou elektrickými spotřebiči, proto je důležité, aby byly vybaveny alespoň základními bezpečnostními prvky. Kromě ochrany proti přehřátí, o které jsme hovořili výše, jde o funkci automatického vypnutí nebo přepnutí do pohotovostního režimu po delší nečinnosti a izolaci vnějších stěn i rukojeti.
Izolace je důležitá zejména u kovových modelů. Dobrým řešením jsou např. dvojité stěny, které udrží konvičku na povrchu mírně teplou, díky čemuž nehrozí riziko popálení. Rukojeť musí být za všech okolností odizolovaná nebo vyrobená z nevodivého materiálu, tedy plastu. K bezpečnostním prvkům lze zařadit také světelné nebo zvukové kontrolky a těsnění na víku, které předchází vykypění mléka.
Příkon, rychlost ohřevu i hlučnost hrají při výběru roli
Na následujících řádcích se podíváme na další důležité parametry, které byste při výběru elektrického napěňovače mléka měli zohlednit. Může se zdát, že u tak malého spotřebiče není důležitá jeho hlučnost či spotřeba, ve skutečnosti je však dobré, pokud budete myslet na každý detail. Napěňovače, zejména ty kvalitní, totiž nejsou nejmenší investicí.
- Příkon, výkon a spotřeba elektřiny: Příkon napěňovačů se tradičně pohybuje v rozmezí od 400 do 600 W. Na tento parametr se zaměřte zejména z hlediska výkonu a rychlosti ohřevu/pěnění. Výkonnější spotřebič pracuje kratší dobu, což má příznivý dopad na spotřebu elektřiny.
- Rychlost ohřevu/napěnění mléka: Za max. přijatelnou dobu ohřevu a napěnění 150 ml mléka lze označit 80 až 90 s.
- Hmotnost: Plastové modely většinou váží 300 až 400 g, ty celokovové klidně i více než 1 000 g. Rozhodující je použitý materiál a také kapacita. Napěňovač, resp. konvička by v žádném případě neměla být příliš těžká. Vysoká hmotnost se projeví náročnější manipulací, což neoceníte hlavně při „designování“ své kávy. Upozorňujeme, že spotřebiče s integrovanou základnou jsou vždy o něco těžší.
- Délka napájecího kabelu: Mnohé napěňovače mají opravdu krátký kabel o délce kolem 50 cm. Za minimální délku, při které vás kabel nebude příliš omezovat, považujeme 70 cm.
- Hlučnost: Nepříjemně hlučné bývají zejména levné elektrické napěňovače mléka. Nejde o zásadní problém, na druhou stranu je dobré sáhnout po co nejtišším spotřebiči.
Levné napěňovače mléka nepřekvapí
Jak bylo zmíněno na začátku našeho návodu, nejlevnější napěňovače mléka jsou ty manuální. Můžete je pořídit už za necelých 250 Kč. Cena těch nejkvalitnějších se pohybuje kolem 1 200 Kč. Vysloveně levné jsou také ruční elektrické šlehače mléka, které koupíte již za cenu od 70 Kč. Tuto alternativu zmiňujeme spíše pro zajímavost a úplnost informací. V následujících odstavcích vám přinášíme orientační přehled cen automatických elektrických napěňovačů mléka a krátkou specifikaci jejich hlavních vlastností.
Nejlevnější elektrické napěňovače mléka jsou dostupné již za necelých 750 Kč. Často se jedná o plastové modely s integrovanou základnou, které mají menší objem (do 300 ml), nižší výkon a méně režimů. Mnohé z nich slouží výhradně k přípravě teplé mléčné pěny nebo ohřevu mléka. Nevýhodu takto levných modelů bývá také nižší kvalita zpracování, náročnější údržba, kratší životnost a absence důležitých bezpečnostních prvků.
Levné elektrické napěňovače mléka za 1 000–1 200 Kč jsou modely s poměrně odlišnými vlastnostmi. Některé mají doslova vysokou kvalitu zpracování, ale zaostávají v oblasti dostupných režimů či výkonu, a tudíž i rychlosti přípravy mléčné pěny. Jiné disponují velkým počtem režimů, širokými možnostmi regulace teploty či praktickými detaily, jejich kvalita je však na nízké úrovni. Rozhodnete-li se pro spotřebič z této kategorie, doporučujeme vám, abyste jeho popisu věnovali dostatečnou pozornost.
Elektrické napěňovače mléka za 1 500–2 000 Kč jsou z našeho pohledu asi tou nejbezpečnější volbou. Nejsou příliš drahé, na druhé straně máte jistotu, že získáte kvalitní a dostatečně výkonný spotřebič, který napění teplé i studené mléko, nepřipálí jej, jeho údržba bude snadná a s největší pravděpodobností vám bude sloužit dlouhá léta.
Elektrické napěňovače mléka za více než 2 500 Kč jsou profesionální napěňovače mléka, na kterých se chyby hledají opravdu těžko. Vynikají vysokou kvalitou, propracovaným designem, nadprůměrným výkonem, jednoduchým, ale velmi přesným ovládáním a velkým počtem dostupných režimů.
Oblíbené jsou značky Lauben, Clatronic, Sage i DeLonghi
Elektrické napěňovače mléka naleznete v nabídce známějších i méně známých výrobců kuchyňských spotřebičů. Pokud se nechcete spálit, je dobré sáhnout po kousku ověřené značky. Z našeho pohledu nic nezkazíte nákupem elektrického napěňovače mléka od značky Nespresso/Krups, DeLonghi, Tchibo, ECG, Orava, Sencor, Lauben, Sage a Clatronic. Na napěňovače výjimečně narazíte i v obchodních řetězcích, jako je Lidl. Tyto spotřebiče patří k levným, dostatečně výkonným a praktickým, častým problémem však bývá jejich kvalita a životnost. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo.
Otázky a odpovědi – FAQ
Do návodu na výběr toho nejlepšího napěňovače mléka i do svého testu těchto spotřebičů jsme se snažili zakomponovat všechny důležité informace. Nákup spotřebičů je vždy velmi individuální. Pokud jste tedy nenašli to, co vás zajímá, klidně se nás zeptejte v diskuzi, kterou naleznete pod následující sekcí odpovědí na nejčastější spotřebitelské otázky.