Nejčastější poruchy bojleru – kapání vody, nízký tlak, příliš horká nebo studená voda
Při koupi bojleru očekáváte jeho dlouhou životnost a bezproblémový chod. Občas se objeví nějaká porucha, ale nemusíte hned přepadnout panice, protože mnohé problémy umíte vyřešit svépomocí. U jiných vám nezbude nic jiného, než se obrátit na odborníka. Máte-li bojler ještě v záruce, oprava by měla proběhnout v rámci reklamace. Pokud bojler v záruční době již není, počítejte s tím, že oprava bude něco stát. Konečná částka se bude odvíjet od závažnosti poruchy.
- Bojler nesvítí
- Příliš studená voda
- Příliš horká voda
- Malé množství vody
- Nesprávný objem bojleru
- Bojler vůbec nereaguje
- Kontrolka stále zhasíná
- Bojler vydává podivné zvuky
- Z bojleru kape voda
- Nízký tlak bojleru
- Termostat bojleru nereaguje
- Bojler se stále vypíná
- Správná velikost bojleru a teplota vody
- Otázky a odpovědi – FAQ
- Diskusia
Jelikož se jedná o přístroje se spoustou komponentů, sem tam se může něco pokazit. Přinášíme vám proto seznam nejčastějších poruch bojlerů, se kterými se můžete setkat.
Bojler nesvítí
Netřeba dělat paniku, některé poruchy bojleru lze vyřešit rychle a jednoduše. Pokud nesvítí kontrolka na bojleru, pravděpodobně do vašeho zařízení neproudí elektrické napětí. Ověřte, zda je ohřívač správně zapojen do elektrické sítě, zda nedošlo k odstávce elektrické energie, případně zda někdo omylem nevypnul jistič. Teprve když je se sítí vše v pořádku, je třeba se pustit do hledání jiné příčiny.
Příliš studená voda
Pokud je voda příliš studená a navíc stále svítí kontrolka ohřevu, zkontrolujte, zda jste při prvotní instalaci nenastavili nízkou požadovanou teplotu. Pokud je tomu tak, zkuste ji zvýšit o pár stupňů. Studená voda může téci také tehdy, pokud jste spotřebovali více teplé vody, protože elektrický bojler zahřívá vodu postupně. Chvilku počkejte, dokud nezhasne symbol ohřevu. V případě, že studená voda teče i po zhasnutí kontrolky, problém bude jinde.
Příliš horká voda
V ořípadě horké vody byste měli v první řadě zkontrolovat nastavení její teploty. Moderní elektrické ohřívače vody mají pojistku, která zabrání, aby se voda přehřála i v případě poruchy termostatu. Nemusíte se bát, že byste se při sprchování opařili horkou vodou.
Malé množství vody
Za slabý proud vytékající vody většinou nemůže samotný bojler, ale tvrdá voda. Ta zavápňuje proudový regulátor v armatuře nebo sprchovou hadici. Za problémová se považují i jiná znečištění, která se přirozeně hromadí při dlouhodobém používání. Odvápněte a vyčistěte proudový regulátor a sprchovou hadici i samotnou hlavici sprchy. Podívejte se také na výtokovou armaturu a pokud je zanesená, odstraňte nečistoty. Za slabým proudem vody se může skrývat i vadný pojistný ventil, ale v tomto případě bude zapotřebí zásah odborníka.
Nesprávný objem bojleru
Změnil se počet osob ve vaší domácnosti? Je možné, že přístroj nebude stíhat ohřívat vodu. Ohřev bude trvat déle, což vás může přivést do stresu, když budete někam spěchat. Při koupi ohřívače vody je proto třeba myslet na jeho optimální objem a doporučujeme připočítat i nějakou rezervu.
Bojler vůbec nereaguje
V případě, že žádné tlačítko nereaguje na stisk, je pravděpodobné, že bliká i upozornění o zablokování tlačítek. Tuto funkci jednoduše vypnete podle návodu, který má váš konkrétní model. Pokud na bojleru svítí kontrolka servisního klíče, nejlépe bude obrátit se na odborníka.
Kontrolka stále zhasíná
U plynových bojlerů kontrolní světlo indikuje plynový hořák, který je na ohřívači trvale zapálen. Za zhasnutím kontrolky mohou být usazeniny na plynové trysce. Přívodu plynu do ohřívače může bránit i porouchaný termočlánek. Termostat je bezpečnostní zařízení, které reguluje změnu teploty vody. Při problému s neustále zhasínající kontrolkou zkontrolujte vaše ostatní plynové spotřebiče v domácnosti. Pokud je přívod plynu v pořádku, zkuste znovu zapálit kontrolku podle návodu vašeho ohřívače. Tato porucha se častěji vyskytuje u starších bojlerů, protože moderní systémy se zapalují elektronicky.
Bojler vydává podivné zvuky
Pukání v bojleru, buchotání, pískání nebo vibrace se mohou vyskytnout tehdy, když se do systému dostal vzduch. Příčinou může být také nízký tlak vody nebo selhání čerpadla. Hlučnost bojleru nepodceňujte, protože může jít io závažnější poruchu. Porucha se liší v závislosti na typu zvuku a místě, ze kterého zvuk vychází. Pokud bojler vibruje, zkuste upravit nastavení a zkontrolujte jednotlivé přívody. Pomoci může i odvzdušnění bojleru, které provedete podle přiloženého návodu. V případě, že jste návod k vašemu přístroji ztratili, většina výrobců nabízí návody online na svých webových stránkách. Častou příčinou hluku je také usazování vodního kamene. Když se na výměníku tepla usadí vodní kámen, dochází k přehřátí, což může způsobit bublání nebo pískavý zvuk.
Z bojleru kape voda
Kvapání vody z bojleru je nepříjemná záležitost. Příčiny se liší v závislosti na tom, odkud únik vody nebo kapání pochází. Může být za tím špatné těsnění systému, případně poškozený vnitřní komponent, zlomené těsnění nebo ventil. Za kapáním vody často stojí koroze a v tomto případě je nejlepší sáhnout po novém ohřívači vody. Netěsnost bojleru může způsobit i příliš vysoký tlak.
Nízký tlak bojleru
U plynových bojlerů se můžete setkat s nízkým tlakem, pokud přístroj ukazuje hodnotu nižší než jeden, je třeba zkontrolovat netěsnosti v systému. Optimální úroveň tlaku udržuje bezproblémovou cirkulaci vody v celém systému. Pokud tlak klesl příliš nízko, bojler se zablokuje a zobrazí chybový kód. Nízký tlak zjistíte jednoduše pohledem na tlakoměr. Ten může být způsoben netěsností v systému, nejčastěji kolem ohybů potrubí, kde jsou vadné spoje. Úniky mohou být způsobeny také otvory v hlavních komponentech v důsledku koroze. V případě, že zjistíte únik, zavolejte technika, aby bojler co nejdříve opravil. Pokud na žádné netěsnosti nepřijdete, zkuste natlakovat systém a držte se při tom návodu od výrobce.
Termostat bojleru nereaguje
Chybný termostat může způsobit problém v systému, který je jinak v pořádku. Zkontrolujte jej, protože náhodný stisk některého z tlačítek může změnit nastavení termostatu nebo jej úplně vypnout. Pokud jsou nastavení termostatu v pořádku, ale teplá voda z bojleru stejně neteče, bude nutná jeho oprava odborníkem, případně nastal čas vyměnit starý termostat za nový.
Bojler se stále vypíná
Neustálé vypínání bojleru může být způsobeno vadným termostatem, nízkým tlakem vody nebo nedostatečným průtokem. Zkontrolujte tlak i termostat. Zkuste odvzdušnit bojler a opětovně natlakovat systém. Pokud nic z toho nepomůže, zavolejte technika, který bojler opraví.
Správná velikost bojleru a teplota vody
Nevíte, jak správně zapnout bojler? Před prvním zapnutím je důležité, aby v něm byla napuštěna voda. Otevřete proto uzavírací ventil v přívodovém vedení i ventil teplé vody na armatuře a nechte je otevřené, dokud se zařízení nenaplní a neodvzdušní. Pamatujte si, že ohřívač vody nikdy nezapínejte prázdný. Při prvním zapnutí nastavte teplotu ohřevu vody na maximum. Potom zapněte síťové napájení, počkejte, až se bojler zahřeje, a vypněte regulátor teploty. Po těchto úkonech je ohřívač připraven k dodávce teplé vody.
Bydlíte-li v lokalitě s tvrdou vodou, nezapomínejte na pravidelné odstraňování vodního kamene. Ten odstraňujte z jeho stěn, nádoby, topného tělesa a termostatu. Aby vám bojler sloužil dlouhá léta, doporučujeme každé tři roky vyměnit hořčíkovou tyč. Ta slouží jako ochrana vnitřku nádrže před korozí.
Teplotu vody se doporučuje nastavit na cca 55 °C. Záleží také na ročním období, například během léta stačí mít teplotu nastavenou na cca 50 °C. Nezapomínejte, že čím je objem ohřívače větší, tím déle trvá ohřev. Pozor je třeba dávat na teplotu vyšší než 65 °C, protože zvyšuje tvorbu vodního kamene. Tam, kde je tvrdá voda, často vznikají minerální usazeniny a zanášejí topnou plochu. Vodní kámen pak snižuje efektivnost ohřevu. Příliš vysoká teplota vody může způsobit i nepříjemné opaření.
Pokud zařízení delší dobu nepoužíváte, z důvodu úspory energie se doporučuje nastavit teplotu na 7 °C. Je to zároveň protinámrazová ochrana. Případně můžete bojler odpojit od elektrické sítě. Zásobník bojleru je chráněn před mrazem, ale neplatí to pro pojistný ventil a vodovodní vedení v domácnosti. Pokud je zařízení odpojeno od přívodu elektřiny, ochrana proti mrazu je nefunkční. Při nebezpečí mrazu se musí zásobník zcela vyprázdnit.
Velikost bojleru vybírejte podle počtu členů domácnosti, předejdete tím pomalému ohřevu vody. Raději si připlaťte za větší objem, protože ohřívač kupujete na několik let a za tu dobu se může vaše rodina rozšířit. U elektrického typu ohřívače vody se nebojte sáhnout po takovém, který má inteligentní ovládání. Taková inteligentní elektronika vám ušetří náklady na provoz.
Ohřívač vody by měl být namontován co nejblíže místu spotřeby užitkové vody. Jeho umístění má totiž vliv na celkovou efektivnost přípravy teplé vody. Pokud je ve vaší domácnosti více míst s odběrem teplé vody, zkuste zvážit možnost instalování pomocného bojleru na místě menšího odběru. Tímto způsobem se umíte vyhnout potřebě mít dlouhé rozvodové potrubí, které způsobuje velké tepelné ztráty.
Otázky a odpovědi – FAQ
V článku jsme se snažili popsat nejběžnější poruchy bojlerů, se kterými se můžete setkat během jejich životnosti. Uvedli jsme také praktická řešení, jak byste mohli dané problémy odstranit. Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Neváhejte své otázky položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.
Jak často je třeba čistit ohřívač vody?
Jak vyčistit elektrický bojler?
Co může způsobit neodborná oprava bojleru?
Jak vyřešit hlučný chod ohřívače vody Artison?
Ďalšie články z kategórie Bojlery
Komentáre
Dobrý den,mám dotaz na závadu bojleru Dražice okhe one/e 50.Tento nepovedený typ vlastním 1 rok(ještě je v záruce)a už proběhly 2 opravy elektrické destičky.Byly vyměněny.Nyní se objevil další problém,bojler při napouštění napustí asi jenom třetinu vody a tlakový ventil při nahřátí přestal odkapávat.Jinak to malé množství napuštěné vody v pořádku nahřívá.Tlak vody je pořád stejný.Tlakový ventil při otevření protéká.Můžete mi poradit,v čem je problém?Děkuji za odpověd Pech Vladimír
Odpovedať
Dobrý deň, vzhľadom na to, že je produkt stále v záruke, mali by ste problém riešiť s predajcom a uplatniť si záruku. Podľa toho, čo popisujete, máte doma vadný kus, keďže už ide v priebehu jedného roka o 3. chybu. Problémom môže byť napr. poistný ventil alebo tvrdá voda. Odporúčame obrátiť sa na odborníka.
Dobrý den,
mám malý bojler 50 litrů, po dvou letech provozu začal hodně protékat přes pojistný ventil. Ten jsem vyměnil a teď mi neteče teplá voda vůbec. Kde dělám, prosím chybu?
Děkuji za odpověď.
Odpovedať
Dobrý den mám bojler cca rok v pátek jsem přijel na chalupu a z bojleru mi neteče teplá voda a studená ano a je zapojen do sítě a nastaven termostat ale z pojistného ventilů to teče
Dobry den mam bojler Dražice 4 roky bojler hřeje ale změnil tvar na vrchní části na šíšku a vydává podivné zvuky zkoušel jsem i ovzdušnit poradte
Odpovedať
mám kotel Tatramat EOV 80 4 roky.
voda se neohřívá a kontrolka nesvítí-2 krát byl tlačítkem zapnut, potřetí se vypl za horké vody.
Je možná oprava výměnou regulátoru nebo případně jinou opravou ?
Nebo po 4 letech koupit nový ?
Odpovedať
prosím poradit
Dobrý den,
doporučujeme kontaktovat kotláře, který zná danou značku, on vám nejlépe bude umět říci, zda je oprava výhodná. Vzhledem k ceně nového kotle však doporučujeme zvážit koupi nového modelu.
Mám zabudovaný boiler OKCV 200 ležatý Dražice. Pro solární ohřev vody.Vždy jak začíná ohřev z panelu,a není dostatečný výkon ,v boiléru bzučí termostat. Bzučení přestane až je výkon plný.Může to být závada v termostatu ? Děkuji za radu.
Odpovedať
Dobrý den.
Začala mi svitit červeně kontrolka Alarm.
Co to znamená?
Děkuji
Odpovedať