Pákové kávovary

Nejlepší pákové kávovary 2024 + recenze

V našem testu pákových kávovarů jsme pro vás vytvořili recenze několika kvalitních modelů, které jsou oblíbené i mezi spotřebiteli. Kromě vítěze, kterým se stal DeLonghi EC 685.M, jsme podrobně zhodnotili i několik dalších zajímavých kousků a připravili jsme si pro vás návod na výběr toho nejlepšího pákového kávovaru.

Publikované: 26.05.2021
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký pákový kávovar koupit?

Naše podrobné recenze pákových kávovarů jsou určené pro ty, kteří se chtějí o svém novém kuchyňském spotřebiči dozvědět co nejvíce. Pokud jsou pro vás rozhodující pouze klíčové parametry a nepotřebujete prozkoumat každý (i ten nejmenší) detail, na úvod pro vás máme krátký přehled 3 výborných modelů.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi EC 685.M 5* Zobrazit produkt
Siguro EM-K420SS 5* Zobrazit produkt
Sage SES876BSS 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
DeLonghi EC 685.M

DeLonghi EC 685.M

Pákový kávovar, tlak 15 barů, na mletou i porcovanou kávu, regulovatelná parní tryska, topná deska na šálky, možnost nastavení velikosti kávy, automatické vypnutí.

Zobrazit více info

Pákový kávovar DeLonghi ocení i ti nároční. Jeho cena je v poměru ke kvalitě a výkonu opravdu výborná, disponuje pokrokovými funkcemi, regulovatelnou parní tryskou, režimy pro nastavení velikosti kávy, jednoduchým ovládáním a jeho součástí jsou i velmi praktické doplňky. V DeLonghi si připravíte velmi chutnou kávu a jeho celková údržba je vskutku jednoduchá.

Dobré recenzie
Gaggia New Classic

Gaggia New Classic

Pákový kávovar, tlak 15 barů, na mletou i porcovanou kávu, možnost nastavení velikosti nápoje a teploty, regulovatelná parní tryska, topná deska na šálky.

Zobrazit více info

Gaggia New Classic nezaujme množstvím funkcí, kontrolek či designem, ale zejména kvalitním provedením a schopností připravit opravdu dobrou kávu. To je zároveň důvod, proč se nám s ostatními modely v našem testu porovnával trochu hůře. Jde totiž o kávovar z jakési poloprofesionální kategorie. Jediným jeho mínusem je tedy vyšší cena, která je však v poměru ke kvalitě a výkonu přiměřená.

Náš TIP
ETA Storio 6181 90040

ETA Storio 6181 90040

Pákový kávovar, tlak 20 barů, na mletou kávu, funkce předspaření, možnost nastavení velikosti kávy, topná deska na šálky.

Zobrazit více info

ETA Storio je designový retro kousek s velmi dobrým výkonem. Díky vysokému tlaku 20 barů a funkci předspaření připravuje opravdu lahodnou kávu. Je kompaktní, můžete si na něm nastavit přesnou velikost nápoje a tryska na mléko funguje dobře. Kávovar Storio bude sympatický náročnějším spotřebitelům, kteří si nepotrpí na doplňkové funkce a preferují jednoduchou a rychlou přípravu kávy.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Kvalitně připravená káva, jednoduchá obsluha, údržba a praktické funkce. To je základ, kterým musí disponovat každý kvalitní kávovar. Abychom mohli nejen vytvořit recenze jednotlivých kousků, ale i je porovnat mezi sebou a na základě toho určit vítěze testu, při jejich hodnocení jsme potřebovali stanovit jakési „mantinely“. Těmi se staly nejdůležitější parametry související s funkčností a kvalitou těchto spotřebičů.

Kvalita/chuť připravené kávy
Tlak a udržování teploty při extrakci kávy
Možnosti vlastního nastavení kávovaru
Celkové provedení a stabilita
Kvalita a výkon parní trysky
Praktické funkce a kontrolky

S hodnocenými parametry souvisí i metodika, podle které jsme vybírali jednotlivé modely. Snažili jsme se přihlížet k hned několika klíčovým faktorům a vyhovět co největší části z vás jakožto spotřebitelů. Do našeho testu se proto nakonec dostalo několik cenově dostupných kávovarů přiměřené kvality pro „standardně“ náročné, ale i několik dražších pro ty nejnáročnější milovníky kávy.

Vybírali jsme z nabídek známých a ověřených výrobců jako DeLonghi, Electrolux a ETA, kteří se zaměřují na běžného spotřebitele, ale také těch, kteří se specializují na výrobu téměř profesionálních kávovarů, jako jsou Gaggia a Sage. Pomůckou pro nás byly také spotřebitelské recenze na známých portálech (např. Heureka, Mall či Alza).

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze pákových kávovarů

Naše recenze pákových kávovarů vznikly po hodinách zodpovědného studování, hodnocení a srovnávání nejdůležitějších parametrů, které mají vliv na kvalitu a chuť připravené kávy a funkčnost tohoto kuchyňského spotřebiče. Nejde o placenou reklamu výrobci či prodejci, ale o naše vlastní hodnocení a shrnutí celkového dojmu, který na nás jednotlivé modely udělaly.

Víťaz testu

DeLonghi EC 685.M

Pákový kávovar, tlak 15 barů, na mletou i porcovanou kávu, regulovatelná parní tryska, topná deska na šálky, možnost nastavení velikosti kávy, automatické vypnutí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pákový kávovar DeLonghi EC 685.M nás zaujal na první, druhý i třetí pohled. Je vybaven tlakovým čerpadlem s výkonem 15 barů, což je pro domácí použití zcela ideální, a má vcelku vysoký příkon i výkon, který se neodrazil v jeho rozměrech ani hmotnosti. Váží pouze něco kolem 4 kg a jeho šířka nepřesahuje 15 cm. Jinak řečeno, jde o velmi kompaktní model, který se vejde do opravdu každé, i té nejmenší kuchyně.

Odnímatelná nádržka na vodu, která je jednoduchá na údržbu, má pouze 1 l, což je však vzhledem ke kompaktnosti tohoto kousku zcela v pořádku. Pokud vaši domácnost obývá vícero milovníků kávy, budete se samozřejmě muset smířit s častějším doplňováním vody.

Kávovar DeLonghi je určen pro přípravu kávy z klasických mletých zrn i tzv. podů, tedy porcované kávy v papírových sáčcích. Pokud patříte k zastáncům této alternativy, budete ho milovat. Jeho součástí jsou 3 kovové filtry. Jeden je určen na pody, zbylé dva na 1 nebo 2 dávky mleté ​​kávy, díky čemuž nemusíte odhadovat její správné množství. Filtry se dají rozebrat, což je velkým plusem při jejich mytí.

Další výbornou vlastností kávovaru DeLonghi je funkce Flow-stop, tedy možnost naprogramování velikosti kávy. V praxi to znamená, že nemusíte čekat, až hlavou a pákou proteče požadované množství vody k přípravě daného typu nápoje (např. ristretto, espresso, doppio, lungo). Kávovar pouze zapnete, vypnutí, resp. nadávkování přesného množství vody, a tedy i samotnou přípravu kávy, zvládne sám. Přednastavené velikosti kávy si můžete uložit do jeho integrované paměti.

DeLonghi je vybaven funkcí automatického vypnutí a zvukovou kontrolkou, která vás upozorní na nutnost jeho odvápnění. Tato funkce je u pákových kávovarů spíše výjimkou, v našem testu jí disponuje pouze model za skoro 5násobně vyšší cenu, a sice Sage BES 875 BSS, proto ji hodnotíme extrémně kladně.

Technologie termoblok v kombinaci s elektronickou kontrolou a 2 samostatnými termostaty pro nahřívání vody a páry v trysce stojí za výborným udržováním teploty vody k přípravě kávy. Jedinou nedokonalostí je fixně přednastavená teplota, kterou není možné regulovat. Pro někoho to však může být i plusem.

Technologie termoblok je zabudována v horní části spotřebiče, což stojí za další výbornou funkcí kávovaru, kterou je možnost předehřívání šálků. Zapnete kávovar, postavíte na něj šálky a po několika minutách do nich můžete připravit espresso s dokonalou teplotou. Díky odnímatelné odkapové misce můžete do DeLonghi umístit sklenice s výškou do 12 cm. Je vybaven dvojpákou, což znamená, že je určen pro přípravu 1 nebo 2 nápojů najednou. K zahození není ani parní tryska pro napěnění mléka, kterou můžete regulovat ve 2 stupních. První, slabší je určen k nahřívání mléka nebo vody na čaj. Při nastavení trysky na silnější stupeň můžete napěnit vcelku kvalitní pěnu na „latéčko“ či cappuccino.

Design DeLonghi hodnotíme více než kladně. Jde o celokovový model s matnou povrchovou úpravou, který je odolný, pevný a má dobrou stabilitu. Pokud si potrpíte na to, aby bylo vše ve vaší kuchyni sladěné do posledního detailu, určitě oceníte i možnost výběru ze stříbrného, ​​bílého, černého a červeného provedení.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou/výkonem
Na mletou i porcovanou kávu
Nastavitelná velikost kávy

Negatíva

Bez možnosti regulace teploty
Bez funkce předspaření

Typ = pákový ● příkon = 1 450 W ● Tlak = 15 barů ● Objem nádržky na vodu = 1 l ● Hmotnost = 4,2 kg ● Rozměry (š × h × v) = 14,9 × 33 × 30,5 cm

Dobré recenzie

Gaggia New Classic

Pákový kávovar, tlak 15 barů, na mletou i porcovanou kávu, možnost nastavení velikosti nápoje a teploty, regulovatelná parní tryska, topná deska na šálky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tělo Gaggia New Classic je vyrobeno z nerezové oceli s leštěnou povrchovou úpravou. Kávovar je robustní, trochu větší a těžší, díky čemuž má velmi dobrou stabilitu. Částí kávovaru, která opravdu stojí za to, je páka se sítky. Kvalitu těchto komponentů můžeme označit za vysloveně profesionální.

Model od Gaggia je dodáván se třemi sítky. Dvě z nich jsou určena k přípravě 1 nebo 2 porcí kávy z mletých zrn, třetí slouží k použití porcované kávy, podobně jako v případě vítěze našeho testu – kávovaru DeLonghi EC 685.M. Dobrou zprávou je, že toto sítko je kompatibilní se všemi značkami PODů s průměrem 44 mm.

Na vrchní části modelu Gaggia New Classic najdete opravdu štědrou plochu k předehřátí až 5 šálků. Nahřívání kávovaru je velmi rychlé a jeho ovládání jednoduché. Podobně jako většina kvalitnějších kávovarů není vybaven kolečkem, ale 3 samostatnými tlačítky s LED indikací. První z nich slouží k zapnutí/vypnutí, resp. k uspání, protože tento model není možné vypnout úplně. Druhým tlačítkem připravíte kávu a třetím spustíte parní trysku.

Tryska je určena k napěnění mléka a také k ohřevu vody na čaj či jiný teplý nápoj. Trochu nepraktické se nám zdá její umístění a nemožnost jejího polohování. Trysku totiž můžete pouze zasunout dovnitř kávovaru nebo vysunout stranou. Poslední důležitou součástí kávovaru Gaggia New Classic je jeho nádržka na vodu. I v tomto případě je transparentní, výjimečný je však její objem, který představuje až 2,1 l.

Pozitíva

Poloprofesionální kvalita
Rychlé nahřívání a výborné udržování teploty
Velmi kvalitní páka a sítka

Negatíva

Vyšší cena

Typ = pákový ● Příkon = 1 050 W ● Tlak = 15 barů ● Objem nádržky na vodu = 2,1 l ● Hmotnost = 7 kg ● Rozměry (š × h × v) = 24 × 24 × 34 cm

Náš TIP

ETA Storio 6181 90040

Pákový kávovar, tlak 20 barů, na mletou kávu, funkce předspaření, možnost nastavení velikosti kávy, topná deska na šálky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

ETA Storio je výjimečný už z dálky, z níž hned napoprvé zaujme netradičním retro designem, velmi pěkným provedením a kompaktními rozměry. Pozitivně vnímáme také nerezovou povrchovou úpravu. Tento kousek přesto nemůžeme označit za vysloveně robustní. Při pohledu zblízka a „osahání“ působí trošku křehce až nekvalitně.

Storio dosahuje opravdu nadprůměrného tlaku 20 barů. To je něco, co nedokáže ani vítěz našeho testu pákových kávovarů – model DeLonghi EC 685.M. Na druhou stranu disponuje nižším příkonem, který představuje jen 1 350 W, což je pozitivní z hlediska provozních nákladů. Velmi zajímavé je také předspaření kávy, které probíhá ještě před její extrakcí a které stojí za jakýmsi „otevřením“ její chutě.

ETA Storio je určen pro přípravu 1 nebo 2 káv. Za velký benefit pokládáme možnost nastavení jejich velikosti. Při přípravě 1 šálku můžete kávovar nastavit na 25 až 60 ml, při přípravě 2 šálků na 60 až 110 ml. Správnou dávku mleté ​​kávy odhadnete pomocí odměrky, která se nachází na konci tamperu, a 2 sítek s dvojitým dnem a rozdílným objemem. První z nich slouží k přípravě 1, druhé k přípravě 2 šálků. Třetí sítko na použití podů, tedy porcované kávy, tento kousek bohužel nemá.

Ovládání kávovaru je velmi jednoduché, nahřívání netrvá dlouho a díky technologii Thermoblock udržuje přesnou teplotu vody pro extrakci dokonalého espressa. Šikovným detailem je funkce chlazení. Ta slouží ke snížení teploty poté, co použijete parní trysku na mléko. V praxi to znamená, že nemusíte čekat, až teplota klesne na přijatelnou hranici. Tryska je vcelku fajn. Mléko napění dobře.

Na horní části tohoto spotřebiče se nachází topná deska na šálky, což je určitě plusem, i když její nahřívání trvá trošku déle. Za méně praktické pokládáme zvukové kontrolky, které hlásí ukončení přípravy kávy a také stisknutí jakéhokoliv tlačítka. Není to nic hrozného, určitě si však umíme představit i trošku klidnější a hlavně tišší přípravu ranního šálku kávy.

Samotný chod kávovaru je vcelku tichý, rušivé nejsou ani jeho vibrace. Menším negativem je nízká hmotnost, kvůli čemuž musíte Storio při nasazování páky na hlavu přidržovat druhou rukou, což je však pro kávovary z této kategorie příznačné.

Z funkcí oceňujeme automatické vypnutí po 25 min. nečinnosti, bezpečnostní prvky, kterými jsou přetlaková a tepelná pojistka, a teploměr umístěný na přední části kávovaru. Ten zobrazuje aktuální teplotu vody. Storio bohužel není vybaven dalšími smart funkcemi, např. indikací prázdné nádržky na vodu nebo nutnosti jeho odvápnění.

Nádržka je docela malá, má jen 750 ml. Navíc se nachází na zadní straně kávovaru. I přes její transparentnost si proto nemusíte vždy všimnout, že je potřeba ji doplnit vodou. Za nepraktické pokládáme i umístění nádržky, a to zejména tehdy, když Storio postavíte „zády“ ke zdi.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Nastavitelná velikost nápoje
Příprava kvalitní kávy

Negatíva

Horší stabilita
Nepraktické umístění nádržky na vodu a její menší objem

Typ = pákový ● Příkon = 1 350 W ● Tlak = 20 barů ● Objem nádržky na vodu = 0,75 l ● Hmotnost = 3,65 kg ● Rozměry (š × h × v) = cca 17 × 42 × 30 cm

Pre náročných

Sage BES 875 BSS

Pákový kávovar, tlak 17 barů, integrovaný mlýnek, nastavení teploty, ukazatel tlaku při extrakci, topná deska na šálky, regulovatelná parní tryska.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sage BES 875 BSS patří do kategorie kávovarů, u kterých je těžké hledat chyby. Pokud si pohrajete s jeho jednotlivými nastaveními, chuť a kvalita výsledné kávy jednoduše nemají chybu. Při jeho srovnání s modely určenými pro domácí použití jde o vysoký nadprůměr, mezi těmi profesionálními za několik tisíc bychom však samozřejmě určitě našli i lepší kousky.

Sage je podobně jako model Gaggia New Classic poloprofesionálním pákovým kávovarem, na rozdíl od něj však disponuje několika funkcemi, které jej řadí do podstatně vyšší třídy, čemuž odpovídá i jeho celkem vysoká pořizovací cena. První z nich je integrovaný kónický mlýnek s kapacitou 250 g. Je vybaven kovovými mlecími kameny a až 18 stupni mletí kávových zrn. Namletá káva se sype přímo do páky, kterou uchytíte do držáku pod jeho otvorem. Její množství přitom můžete nastavit automaticky i manuálně.

Další výbornou vlastností kávovaru Sage BES 875 je přesné udržování teploty během celého procesu extrakce kávy, které zajišťuje elektronický teplotní systém Thermocoil s minimální odchylkou ± 1 °C. Teplotu vody si můžete navíc nastavit i ručně, i když pouze v rozmezí ± 2 °C. Za skvělou chutí výsledného nápoje dále stojí systém nízkotlakého předspaření, který je taktéž regulovatelný.

Kávovar dosahuje tlaku 17 barů, což je při jeho výkonu víc než dost. Navíc je vybaven ukazatelem tlaku při extrakci. Jak jste již pravděpodobně sami pochopili, tento model není tou nejlepší volbou pro úplné začátečníky. Jeho ovládání se dá označit za vcelku jednoduché, avšak správné nastavení všech funkcí vyžaduje praxi. Pokud však patříte k náročným konzumentům kávy a alespoň trochu zkušeným baristům, BES 875 je pro vás tím pravým ořechovým.

Kávovar od Sage je vybaven pevným kovovým tamperem na udusání kávy v páce. Oceňujeme odkládací prostor hned vedle otvoru mlýnku, do kterého tamper odložíte, takže je vždy po ruce. Součástí tohoto modelu je nerezová konvička na napěnění mléka se zabudovaným teploměrem, díky kterému mléko nepřepálíte. Parní tryska má vysoký výkon, je celokovová a otočná v 360°, pokud si tedy potrpíte na opravdu kvalitní „pěnění“, tento model vám bude vyhovovat.

Do kávovaru bez problémů umístíte i extra vysoké sklenice (např. na caffè latte), což se však při použití klasických šálků na malé presso ukazuje jako menší problém. Páka se nachází velmi vysoko, v důsledku čehož tekoucí káva stříká všude kolem.

Z praktických vlastností nás oslovila funkce Dry Puck, která slouží k odstranění přebytečné vody z kávy v páce po její extrakci, díky čemuž sedlinu vyberete velmi jednoduše. Další výbornou funkcí je Clean Me. V praxi jde o světelnou kontrolku, která vás upozorní na nutnost odvápnění kávovaru. Menším zklamáním u takto drahého a pokrokového modelu je absence indikátoru prázdné nádržky na vodu. Její objem je sice štědrý, má až 2 l, pokud však voda dojde uprostřed extrakce, není to nic příjemného. Za plus považujeme topnou desku k předehřátí šálků.

Pozitíva

Kvalita srovnatelná s profesionálními kávovary
Výborná chuť připravené kávy díky udržování teploty a funkci předspaření
Integrovaný kónický mlýnek

Negatíva

Vysoká cena
Bez nástavce na menší šálky
Bez indikátoru prázdné nádržky na vodu

Typ = pákový ● příkon = 1 850 W ● Tlak = 17 barů ● Objem nádržky na vodu = 2 l ● Kapacita integrovaného mlýnku = 250 g ● Hmotnost = 9,7 kg ● Rozměry (š × h × v) = 31 × 30 × 42 cm

Další zajímavé produkty

Nabídka výrobců a prodejců pákových kávovarů je velmi pestrá a široká. Do našeho testu s podrobnými recenzemi se dostaly ty modely, které nás zaujaly poměrem mezi cenou a kvalitou, nadstandardními funkcemi, případně se ukázaly jako velmi populární mezi samotnými spotřebiteli. Narazili jsme však i na několik dalších zajímavých kousků, které nejsou stoprocentně dokonalé, zároveň jsou však dost atraktivní na to, abychom vám je s čistým svědomím doporučili.

Např. Klarstein Arabica Comfort je cenově dostupný kávovar s nadstandardním tlakem 20 barů, vyjímatelnou nádobou na vodu o objemu 1,8 l, samočisticím programem, výhřevní plochou na předehřívání šálků, kompaktními rozměry a napěňovačem mléka, který nenajdete ani u mnohých podstatně dražších modelů.

Dalším kávovarem, který na nás udělal velmi dobrý dojem, je Sencor SES 1710 BK za spotřebitelsky přívětivou cenu. Má tlak 15 barů, funkci předspaření, celkem výkonnou parní trysku, výhřevnou plochu na šálky a indikátor hladiny vody v nádržce. Stručně řečeno, disponuje vším, co je potřeba pro přípravu dobré kávy. Na druhou stranu jde o model v cenové kategorii do 100 eur bez pokročilých nastavení a funkcí, má nízkou hmotnost (a tedy i horší stabilitu) a nejlepší není ani celoplastové provedení.

DeLonghi EC 9335.M La Specialista patří do kategorie téměř profesionálních kávovarů, jejichž obsluha vyžaduje alespoň minimální zkušenosti z oblasti „baristiky“. Jeho hlavní nevýhodou je logicky cena. Dosahuje tlaku 19 barů, je vybaven integrovaným mlýnkem, velkou, 2litrovou nádržkou na vodu, tryskou určenou k napěnění mléka, má přesnou regulaci teploty, několik přednastavených programů pro přípravu různých druhů kávových nápojů a k zahození není ani jeho celokovové robustní provedení a pěkný design.

Kávovar Sage SES 500 BSS je kompaktní model, pomocí kterého připravíte kávu přesně podle vaší chuti. Disponuje velmi přesnou regulací teploty, funkcí předspaření a parní tryskou na mléko. K jeho výhodám patří možnost nastavení času extrakce, velmi rychlé nahřívání, automatické čištění po každé přípravě kávy, kovový tamper, kompaktní rozměry a topná deska na šálky. K minusům řadíme trošku horší stabilitu a vyšší pořizovací cenu.

DeLonghi EC 9255.M je dalším trošku dražším modelem. Z pozitivních vlastností nás na něm zaujal dostatečný tlak 15 barů, oddělené termostaty pro kontrolu teploty vody a páry, kónický ocelový mlýnek, 8 stupňů hrubosti mletí, funkce automatického vypnutí a vcelku dobrá parní tryska k napěnění mléka. K parametrům, které nejsou nejlepší, patří menší plocha na předehřívání šálků a „jen“ 3 druhy nápojů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Popularita jednotlivých pákových kávovarů se mění opravdu každou chvíli. A jelikož vám chceme přinášet co nejaktuálnější informace, připravili jsme si pro vás průběžně upravovaný přehled aktuálně nejprodávanějších modelů podle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi Dedica EC 685.BK 5* Zobrazit produkt
Sencor SES 1710BK 5* Zobrazit produkt
Sage SES876BSS 5* Zobrazit produkt
Sencor SES 4050SS 5* Zobrazit produkt
DeLonghi EC 9155.MB 5* Zobrazit produkt

Pákové kávovary jsou nenahraditelnou součástí kuchyňské výbavy všech milovníků kávy, kteří si kromě jejího popíjení vychutnávají i její přípravu. Zatímco obsluhu základních modelů pro domácí použití zvládnou i úplní začátečníci, při koupi dražšího (a tedy i kvalitnějšího) kousku je nezbytné ovládat alespoň základní baristické dovednosti.

Proto byste se neměli orientovat pouze podle známého pořekadla „dražší je lepší“. Za nejlepší pákový kávovar lze označit takový, se kterým si váš oblíbený nápoj užijete už během jeho přípravy. O tom rozhodují především jeho parametry, funkce a doplňky, kterými vás postupně provedeme.

Jak vybrat pákový kávovar

  • Typy kávovarů
  • Tlak kávovaru
  • Teplota vody
  • Příkon, výkon a spotřeba
  • Parní tryska k napěnění mléka
  • Páka a sítka/filtry
  • Nádržka na vodu
  • Materiál, hmotnost, stabilita a rozměry  
  • Automatické vypnutí a režim „stand by“
  • Funkce předehřátí šálků, odkapová miska a max. výška šálků
  • Nastavení velikosti kávy
  • Způsob údržby
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy kávovarů aneb Který je vhodný právě pro vás

Pákový kávovar je jen jednou z možností, jak si v pohodlí domova připravíte vaši oblíbenou kávu. Na začátku vašeho výběru byste se proto měli rozhodnout, zda je tato alternativa vhodná právě pro vás. Dalšími možnostmi jsou automatické nebo kapslové kávovary.

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou vhodnou volbou pro skutečné milovníky kávy, kteří si neužívají jen popíjení, ale i samotnou přípravu tohoto nápoje. Při přípravě kávy se nevyhnete „práci“, navíc musíte nabýt alespoň nějaké zkušenosti. Na oplátku získáte kávu vyladěnou do posledního detailu. Pákové kávovary můžete mít již za velmi přijatelnou cenu. Neomezují vás ve výběru kávy, minusem je nutnost dokoupení dalšího příslušenství, především mlýnku.

Kapslové kávovary

Kapslové kávovary jsou velmi populární alternativou. Zpravidla jsou dostupné za přijatelné ceny, samozřejmě narazíte i na dražší kousky. Jejich výhodou je velmi jednoduchá příprava kávy, obsluha i údržba. U kapslových kávovarů musíte počítat s vyššími provozními náklady, protože jsou kompatibilní pouze se speciálními kapslemi. Nevýhodou jsou i menší možnosti při přípravě kávy a někomu nemusí vyhovovat ani její chuť. Na druhou stranu si v kapslovém kávovaru připravíte i jiné nápoje (např. kakaové či ovocné).

Automatické kávovary

Automatické kávovary jsou jakýmsi kompromisem mezi pákovými a kapslovými. Káva je v nich připravována z čerstvě namletých zrn (mlýnek je ukrytý v těle spotřebiče), celý proces je však automatický, takže nemusíte absolvovat kurz pro baristy. Jejich výhodou je snadná obsluha a vysoká kvalita finálního nápoje. K nevýhodám patří vysoká pořizovací cena a riziko přehřívání kávových zrn nasypaných uvnitř kávovaru, což může ovlivnit výslednou chuť kávy.

Tlak kávovaru

Na výslednou kvalitu kávy připravené v pákovém kávovaru mají vliv zejména 2 faktory: tlak a teplota. Obecná doporučení pro výběr kávovarů určených k domácímu použití znějí, že kvalitní model by měl disponovat 9 až 15 bary, 9 barů je však málo.

Profesionální kávovary zpravidla nedosahují tlaku vyššího než 15 barů. Některé z nich jsou na tom dokonce ještě hůře, běžně narazíte na kousky s tlakem 2 až 6 barů. Jejich výhodou je stabilnost tlaku, což většina domácích kávovarů nedokáže. Tlak při přípravě kávy kolísá, proto je potřeba, aby dosahoval vyšších hodnot. Naše doporučení tedy zní, abyste „nešli“ pod 15 barů.

Příprava kávy v pákovém kávovaru

Pákové kávovary mohou, ale také nemusí být vybaveny tlakovým čerpadlem. Integrované čerpadlo je plusovým bodem. Stojí za maximálním tlakem, který dokáže kávovar vyvinout, navíc se projeví i na jeho plynulém udržování. Kávovary bez integrovaného tlakového čerpadla jsou levnější, avšak méně výkonné. Zpravidla nedosahují tlaku vyššího než 4 bary. Jejich nevýhodou je i nekonstantní udržování tlaku.

Teplota vody

Ideální teplota pro přípravu espressa se pohybuje mezi 90 až 96 °C. Váš kávovar by jí proto měl umět dosáhnout, ale také udržet během celého procesu extrakce. Těm, kteří si s kávou rádi „vyhrají“, doporučujeme modely s regulovatelnou teplotou. Tato možnost však nemusí vyhovovat všem. Pokud se nechcete „piplat“ s nastavováním kávovaru, vyberte si raději model s teplotou nastavenou fixně na 90 až 96 °C.

Velmi nápomocnou vlastností kávovaru jsou oddělené termostaty na vodu a páru. Při napěňování mléka se totiž voda v jeho „útrobách“ musí nahřát na podstatně vyšší teplotu. Dobrou alternativou k odděleným termostatům je zabudované chlazení.

Příkon, výkon a spotřeba

Příkon rozhoduje o výkonu kávovaru, do jisté míry také o jeho spotřebě, kterou však u spotřebiče, jako je kávovar, nemusíte příliš řešit. Budete ho zapínat jen na pár minut, provozní náklady na elektrickou energii tedy představují koruny.

Domácí pákové kávovary mohou mít příkon od slabých 200 až do více než 2 000 W, poloprofesionální modely klidně i téměř 3 000 W. Čím vyšší je příkon daného modelu, tím je výkonnější, nemusí to však platit vždy. Modely s příkonem pod 1 000 W však obecně připomínají spíše hračkářskou verzi.

Parní tryska k napěnění mléka

Parní trysky k napěnění mléka najdete na drtivé většině pákových kávovarů (alespoň my jsme takové, které by ji neměly, žádné nenašli). Na první pohled jde o maličkost, ve skutečnosti o velmi důležitý parametr. Kvalita a výkon trysky mají v první řadě přímý vliv na prodejní cenu kávovaru.

Na opravdu levných modelech (do 100 eur) se zpravidla nacházejí trysky plastové (na kovovou trysku se nasazuje odnímatelná plastová koncovka), které nelze regulovat, přičemž ani jejich samotný výkon není uspokojivý. V překladu: mléko napěníte, nečekejte však žádné zázraky.

Pákový kávovar s parní tryskou

Abyste si na domácím pákovém kávovaru připravili „latéčko“ jako z dobré kavárny, budete potřebovat celokovovou trysku s regulací. Důležitým detailem je i její tvar, resp. tvar koncovky, kterou noříte do mléka. Za vhodnou alternativu považujeme rovné nebo trysky zakončené jakousi kuličkou. Naopak široké, oválné koncovky nejsou nejlepší. Upozorňujeme, že napěnit dokonalé mléko chce trochu praxe. Pokud si na tuto výzvu netroufáte, doporučujeme vám hledat mezi modely s automatickým napěňovačem a integrovaným zásobníkem na mléko.

Páka a sítka/filtry

Páka, nazývaná také jako držák na sítka/filtry, je jednou z nejdůležitějších částí kávovaru. Její kvalitu přitom odhalíte již z fotografie a základního popisu. První pravidlo: celokovové páky jsou nejlepší, ale i nejdražší. Ty plastové naleznete na drtivé většině levnějších kávovarů. Nejsou vysloveně špatné, problémem je zejména jejich životnost.

V základní výbavě byste měli najít minimálně 2 kusy sítek/filtrů. První z nich zpravidla slouží k jedné, druhé ke dvěma dávkám kávy. Popravdě řečeno, obejdete se i bez nich, množství kávy pro přípravu 1 nebo 2 šálků však budete muset odhadnout sami. Pokud je kávovar dodáván se 3 sítky, na 99 % jde o model, ve kterém můžete použít mletou i porcovanou kávu, tedy tzv. pody. V neposlední řadě se zaměřte na informaci, zda jde o rozložitelná, nebo pevná sítka. První možnost vám usnadní jejich údržbu.

Nádržka na vodu

Integrovaná nádržka na vodu mívá objem od 0,5 do cca 3 l. Menší nádobka = menší kávovar. Není to pravidlem, ovšem takovéto minikousky jsou zpravidla levnější, mají nižší příkon, a tedy i spotřebu. V tomto směru je důležité, jak často a kolik kávy budete připravovat. Ve dvoučlenné domácnosti si vystačíte s menší nádobkou o objemu okolo 1 l, pokud budete tento „životabudič“ připravovat pravidelně pro 4 a více lidí, doporučujeme vám sáhnout po modelu s min. 2litrovou nádržkou.

Nepřehlédněte, zda je daný model vybaven indikátorem prázdné nádržky, a to zejména tehdy, kdy je nádržka neprůhledná, integrovaná v těle kávovaru nebo umístěná na jeho zadní straně. V těchto případech totiž nevidíte, kdy v ní dojde voda, což se může stát i přímo v průběhu extrakce.

Materiál, hmotnost, stabilita a rozměry  

K výrobě těla pákových kávovarů se používají převážně 2 materiály: plast a kov (různé druhy), případně jejich kombinace. Celokovové modely jsou pevnější, odolnější a stabilnější. Jejich vyšší hmotnost stojí za lepší stabilitou při nasazování páky na hlavu. Plast je plast. Opotřebovává se rychleji, kávovar má zpravidla nižší hmotnost, a tudíž i horší stabilitu. Nižší hmotnost se většinou odrazí i na vibracích během extrakce kávy. U opravdu lehounkých modelů není vyloučeno, že šálek skončí mimo prostor v kávovaru.

Nerezová páka pákového kávovaru

V každém případě vám doporučujeme hledat modely s protiskluzovou úpravou na spodní straně. Může jít o přísavky, gumové pásy, nožičky atd. Uvidíte, že tento detail není detailem. Pokud si chcete připravit opravdu dobrou kávu, páku je nutné dokonale „utáhnout“. Lehký kávovar, který navíc klouže po podložce, to nezní dobře.

Na rozměry kávovaru má vliv vícero faktorů, o kterých jsme hovořili výše. Jde zejména o objem nádržky na vodu, příkon a přítomnost tlakového čerpadla. Větší modely bývají výkonnější, což však nemusí být pravidlem. O tom, jak velký kávovar je pro vás přijatelný, rozhodují především prostorové možnosti vaší kuchyně.

Automatické vypnutí a režim „stand by“

Funkce automatického vypnutí je velkým plusem. Pokud ji kávovar má, všimněte si, po jaké době dojde k jeho vypnutí. Tradičně je to 20 až 30 min. Režim „stand by“ je velmi podobnou funkcí. Kávovar se však nevypne, nýbrž přepne do úsporného režimu. Dejte si pozor, protože některé (hlavně dražší) kávovary někdy nelze vypnout vůbec. Zatímco zůstanou zapojené do sítě, jsou neustále zapnuté v režimu „stand by“.

Funkce předehřátí šálků, odkapová miska a max. výška šálků

Pokud je kávovar vybaven topnou deskou na vrchní straně, můžete na něm předehřívat šálky. Jde o velmi důležitou záležitost, protože rychlé zchlazení espressa studeným šálkem má zásadní vliv na jeho konečnou chuť. Nicméně topnou desku nahradí i obyčejné ponoření šálku do teplé vody.

Důležitou součástí kávovaru je odkapová miska, případně mřížka. Na výběr máte misky odnímatelné, výjimečně i ty, které jsou v kávovaru umístěny fixně. První možnost je určitě lepší. Usnadňuje údržbu a umožňuje do kávovaru vložit i vyšší šálky/sklenice. Max. výška sklenic, které lze použít s daným modelem, je dalším podstatným parametrem.

Nastavení velikosti kávy

U levnějších kávovarů pomocí kolečka (případně tlačítka) spustíte proud horké vody, která protéká pákou a kávou. Zastavit ji musíte ručně, což znamená, že ideální množství vody pro přípravu daného typu kávy musíte odhadnout sami. Pokud kávovar disponuje možností nastavení velikosti kávy, stačí zvolit příslušný režim, o vše ostatní se postará on sám. U některých modelů si můžete naprogramovat i vlastní režimy a uložit je do integrované paměti.

Pákový kávovar s předehříváním šálků

Způsob údržby

Zatímco kapslové i automatické kávovary většinou disponují různými samočisticími či proplachovacími programy, ty pákové jsou více mechanické. Kontrolka indikace zavápnění či zanesení hlavy kávou je u nich také spíše výjimkou.

Čištění a odvápňování budete tedy muset provádět ručně. Z hlediska údržby se proto zaměřte spíše na provedení kávovaru. Dá se jednoduše „rozebrat“ a utřít? Jsou části jako odkapová miska, parní tryska či nádržka na vodu omyvatelné v myčce na nádobí?

K praktickým funkcím, které vám usnadní údržbu, patří:

  • Indikátor zavápnění vás upozorní na nutnost odvápnění kávovaru.
  • Samočisticí režim je velkým plusem, který podstatně usnadňuje údržbu kávovaru. Všimněte si, zda jde o průběžný režim, který se spustí po každé přípravě kávy, nebo jej musíte spustit vy.

Cena aneb Který domácí kávovar je pro vás nejlepší

Něco jsme naznačili už na začátku našeho návodu. Ne každý nejdražší musí být i tím nejlepším pákovým kávovarem přímo pro vás. Pokud nemáte v této oblasti žádné nebo jen minimální zkušenosti, nutnost vlastního nastavení teploty, tlaku či stupně mletí kávových zrn může zapříčinit, že výsledná kvalita nápoje nebude vůbec podle vašich představ. Její příprava navíc bude vše, jen ne příjemná.

Proto jsme pro vás kávovary rozdělili do 3 pomyslných cenových kategorií, na základě nichž zjistíte, zda jde o model:

  1. k domácímu použití s jednoduchou obsluhou, ve kterém si připravíte dobrou, ale ne TOP kávu,
  2. pro náročné, ale nepříliš zkušené baristy, kteří si potrpí na detaily,
  3. který je vhodný pro nejnáročnější konzumenty kávy se zkušenostmi.

Nejlevnější pákové kávovary pro nenáročné

Tuto kategorii lze rozdělit na jakési 2 podkategorie, a to na nejlevnější pákové kávovary za cenu do 2 500 a levné kávovary za cenu do 5 000 eur. „Stovková“ kategorie je určená pro běžné spotřebitele, kteří chtějí dobrou kávu připravenou rychle a pouze pomocí jediného pootočení kolečkem. Tyto modely bývají zpravidla plastové, což stojí za horší stabilitou a nutností jejich přidržování při nasazování páky na hlavu. Nečekejte žádné pokrokové funkce a ani příliš vysokou kvalitu parní trysky k napěnění mléka. Milovníci „latéček“ u takovýchto kávovarů většinou po čase „přesedlají“ na napěňování v ručním french pressu, protože ten mléko napění lépe.

Levný pákový kávovar pro nenáročné

Levné kávovary za cenu od 2 500 do 5 000 Kč jsou z hlediska ovládání a kvality připraveného nápoje velmi podobné. Většinou na nich najdete i různé praktické detaily, jako jsou indikátor prázdné nádržky na vodu či zavápnění, možnost přednastavení velikosti kávy, více sítek do páky a možnost použití porcované kávy. Kávovary jsou většinou vyrobené z plastu a kovu, jejich stabilita a celková odolnost proto stále nejsou nejlepší. Podstatně kvalitnější a výkonnější u nich bývá parní tryska na mléko.

Pákové kávovary pro ty se zkušenostmi

Do této kategorie se dají zařadit kávovary za 7 500 až 12 00 Kč. Většinou jde o celokovové modely s nastavitelnou teplotou i velikostí nápoje. Na některých můžete regulovat i tlak a parní trysku. Výhřevná plocha na šálky je jakousi samozřejmostí, stejně jako parní tryska s minimálně 2 režimy. Tyto pákové kávovary umí připravit opravdu dobrou kávu, ovšem pouze za předpokladu, že je umíte správně nastavit.

Poloprofesionální TOP kávovary

Nakonec zde máme TOP kávovary za cenu od 15 000 do 25 000 Kč. Vlastnostmi se podobají modelům z předchozí kategorie, jejich ovládání však vyžaduje zase o něco větší zkušenosti a dovednosti. Kromě velikosti nápoje a teploty si na nich můžete nastavit i tlak při extrakci. Nastavitelná je zpravidla také funkce předspaření a parní tryska. Většina takto drahých modelů je vybavena integrovaným mlýnkem, u kterého je rovněž nezbytné navolit správnou hrubost mletí. Ve zkratce: pokud je pro vás složitá i příprava „turka“, u takového poloprofesionálního kávovaru pro vás bude „výroba“ obyčejného espressa hotovou španělskou vesnicí.

DeLonghi, ETA, Rowenta, Catler nebo Krups. Nejlepší značky pákových kávovarů

Kvalitní pákové kávovary najdete v nabídce mnoha výrobců. K těm, kteří jsou obecně pokládáni za ověřené a cenově dostupné, patří např. Electrolux, ETA, Klarstein, Rowenta či Sencor. Pokud hledáte kousek od skutečných specialistů, doporučujeme vám hledat v nabídce výrobců italských pákových kávovarů, mezi něž patří např. značky De'Longhi či Gaggia. Za kvalitní se dají označit i pákové kávovary německé značky Krups nebo ty od Sage, s nimiž se v našich končinách setkáte i pod obchodním názvem Catler.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu jsme přeskočili několik důležitých parametrů, které patří v souvislosti s pákovými kávovary k často diskutovaným. Proto jsme je zařadili do sekce odpovědí na nejčastější dotazy spotřebitelů. V případě, že odpovědi, které jsou nejdůležitější pro vás, nenajdete ani na následujících řádcích, uvítáme vaše otázky v komentářích pod článkem.

Pákové kávovary s mlýnkem jsou spíše výjimkou, resp. jsou podstatně dražší. Integrovaný mlýnek přitom nemusí být tou nejlepší volbou. Zrnka kávy, která zůstávají v kávovaru, se totiž mohou nahřívat a ztrácet kvalitu. Pokud si kávu připravujete i několikrát denně, nemusí jít o nejhorší volbu.

Tamper je označení pro „vtláčedlo“, kterým zatlačíte a zároveň urovnáte kávu v páce. K tomu, abyste si připravili skutečně lahodnou kávu, musí být utlačená opravdu dobře. Nejlepší tampery jsou proto vyrobeny z kovu. Avšak pozor, v kombinaci s pákou, která má plastovou rukojeť, nefungují příliš dobře. U dražších modelů může být tato pomůcka připevněná přímo na těle kávovaru. V tomto případě budete na kávu v páce tlačit směrem zdola nahoru, což není nejefektivnější.

Přesné intervaly odvápňování závisí na kvalitě vody, kterou používáte. V případě pitné vody z kohoutku je dobré zjistit její tvrdost. Tvrdá voda = rychlejší zavápnění. Obecně se doporučuje kávovar odvápňovat jednou za 2–3 měsíce. Pokud máte velmi tvrdou vodu, k tomuto kroku přistupte klidně i jednou za měsíc. Naopak měkká voda kávovar „zašpiní“ až po 3–6 měsících

ETA Latterie 4180

Pákový kávovar, tlak 20 barů, na mletou kávu, automatický mléčný systém, nahřívání šálků, nastavení množství vody, automatické vypnutí.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Praktický poloautomatický pákový kávovar s nenáročnou obsluhou a možností přípravy předvolených nápojů stiskem jednoho tlačítka. Pákový kávovar je netypicky vybaven automatickým mléčným systémem. Výhodou je také možnost ohřevu šálků a velká nádoba na vodu.

V naší redakci jsme otestovali pákový kávovar ETA Latterie 4180 s tlakem čerpadla až 20 barů. Takový tlak je pro přípravu skutečně kvalitní kávy více než dostačující. Mnozí konkurenti disponují tlakem čerpadla 15 barů. Příkon kávovaru je 1 450 W a pozitivem je rychlé zahřátí kávovaru. Na začátek přípravy kávy tedy nečekáte vůbec dlouho.

Kávovar nedisponuje mlýnkem na kávu a třeba je do páky s nerezovým sítkem dát již namletou kávu. Součástí balení je praktická odměrka, která má na druhém konci pěchovač. V balení jsou dvě nerezová sítka, pro přípravu jedné nebo dvou káv současně. Dalším benefitem je tedy hliníková páka se dvěma výpusti, která umožňuje připravit až dva kávové nápoje současně.

Nádoba na vodu je odnímatelná a nachází se v zadní části kávovaru. Praktické je odklápěcí víko a také držadlo za pomoci, jehož nádržku vyjmete. Objem je až 1 400 ml. Kávovar umožňuje individuální nastavení množství kávy podle potřeby uživatele. Množství kávy tak pohodlně můžete přizpůsobit velikosti šálku nebo podle toho, jak silnou kávu máte rádi. Teplotu káva nastavit nelze.

Kávovar disponuje v horní části prostorem pro nahřívání šálků. Zhruba po 5 minutách je plocha nahřátá a skuteční kávičkáři tuto funkci zaručeně ocení. Velice chválíme celkové zpracování kávovaru. Kombinace plastu, nerezu a hliníku působí moderně a velmi odolně. Pod výpustí se nachází odnímatelná sběrná nádoba. Využít můžete také vyklápěcí tácek na malé espresso šálky.

Největším benefitem, který jsme během testování ocenili, je rozhodně možnost přípravy kávy za pomoci jednoho tlačítka. Kávovar je vybaven odnímatelnou nádobou na mléko. Objem nádoby je 250 ml. Nádoba disponuje regulací mléčné pěny. Záleží tedy na vás, jestli máte raději více mléčné pěny nebo více mléka. Jedním stisknutím dokážete připravit chutné Espresso, Lungo, Cappuccino nebo Latte. Šlehání probíhá díky horké páře.

Stisknutím jednoho tlačítka proběhne celý proces, aniž byste museli do přípravy kávovo-mléčného nápoje zasahovat. Mléčná pěna je hustá a srovnatelná s pěnou připravenou klasickou parní tryskou. Pokud byste chtěli množství pěny či mléka doplnit, samostatným tlačítkem můžete množství upravit. Kávovar si je následně schopen množství kávy a mléčné pěny zapamatovat. Za jedinou nevýhodu považujeme jen fakt, že pod páku se nevejdou vysoké sklenice. Tím pádem je příprava Latte limitována. Jde ovšem jen o estetický vzhled nápoje – spodní vrstva mléka a kávy se uprostřed slévají.

Kávovar je vybaven odvápňovacím systémem. Na ovládacím panelu s podsvícením se nachází tlačítko údržby. Tento proces spouštíte před prvotním spuštěním. Stačí postupovat podle návodu. Dlouhým podržením tlačítka proběhne cyklus údržby samotného kávovaru a následné krátké podržení (druhý krok údržby) pročistí i mléčnou nádobu. Cyklus údržby můžete aktivovat i v případě, že kávovar nepoužíváte déle než 2 dny. Na odvápňování vás upozorní kávovar blikáním kontrolky údržby žlutě. Tehdy je třeba použít speciální čistící přípravek ETA Decalco pro efektivní odvápňování.

Celkově je ETA Latterie 4180 z našeho pohledu vynikající volbou. Především v poměru ceny a kvality na trhu má co nabídnout. Potěší také fakt, že se jedná o českého výrobce s dobrým renomé. Kvalita přípravy kávy je na skvělé úrovni. Především je výhodou možnost přípravy kávy jedním stiskem tlačítka. Kávovar má samostatný program pro přípravu Espressa, Lunga, Cappuccina a Latte. Příprava našlehané mléčné pěny je také velmi kvalitní. Kávovar si dokáže zapamatovat vaše nastavení podle toho, jaké máte rádi množství kávy či mléka a poměru mléčné pěny. Systém Thermoblock a konstrukce kávovaru umožňuje využít ohřev šálků.

Velkým pozitivem je snadná údržba a upozornění na potřebu odvápňování. Výkon 20 barů je z hlediska přípravy kvalitní kávy velkým benefitem. Nádržka na vodu má velký objem, navíc je vyjímatelná. Součástí balení je srozumitelný a praktický návod, odměrka s utlačadlem a dvě nerezová sítka. Kvalita materiálů působí dobře, čelní strana je nerezová a stejně tak plasty nepůsobí labilním dojmem. Kávovar váží pouhých 4 kg a má poměrně kompaktní rozměry. Nevýhodou je z našeho pohledu jen příprava Latte do nižších a širších sklenic, přičemž vrstvení kávy nepůsobí tak efektně. Vysoké sklenice se pod výpusť nevejdou.

Pozitíva

Jednoduché ovládání a kvalitní zpracování
Mléčný systém a kvalitní mléčná pěna
Výchozí programy pro přípravu kávových nápojů

Negatíva

Pod výpusť se nevejdou vysoké sklenice na Latte

Typ = pákový ● Příkon = 1 450 W ● Tlak = 20 barů ● Objem nádržky na vodu = 1,40 l ● Objem nádržky na mléko = 250 ml ● Nahřívání šálků = ano ● Nastavení množství vody = ano ● Nastavení teploty kávy= ne ● Hmotnost = cca 4,08 kg ● Rozměry (Š x H x V) = 32,5 x 28 x 30,5 cm

Cenový trhák

Electrolux EEA 111

Pákový kávovar, tlak 15 barů, na mletou kávu, topná deska na šálky, neregulovatelná parní tryska, automatické vypnutí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Electrolux EEA 111 je ideální pro průměrně náročné milovníky kávy, kteří si nepotrpí na ultrapokrokové funkce a zdlouhavé nastavování kávovaru. Jeho hlavní výhodou je cena, kterou v poměru ke kvalitě a výkonu hodnotíme jako nadstandardně nízkou.

Kávovar má celkem vysoký příkon, a to 1 470 W, a dosahuje tlaku 15 barů, což je super. Před přípravou kávy ho musíte nechat předehřát, tento čas můžete využít k předehřátí šálků. Podobně jako u dalších 2 modelů z obdobné kategorie, a sice kávovarů DeLonghi EC 685.M a ETA Storio 6181 90040, na jeho vrchní straně naleznete topnou desku. Celkové provedení modelu Electrolux EEA 111 hodnotíme tak na 70 %. Z hlediska materiálů jde o kombinaci nerezové oceli a plastu. Některé jeho části jsou tedy celkem „křehké“.

Ovládání je velmi jednoduché. Na přední části kávovaru se nachází otočné kolečko, jehož pootočením doleva připravíte kávu, pootočením doprava nastartujete parní trysku. Ta není z hlediska výkonu tou nejlepší na trhu, klasické napěnění mléka však zvládne obstojně. Tryska je složena ze 2 částí, plastovou krytku můžete pohodlně „odmontovat“ a omýt pod vodou. Na to, že je kávovar zapnutý, vás upozorní LED diody v pravém horním rohu, které slouží i k indikaci právě nastaveného „programu“ (napařování nebo příprava kávy).

Odnímatelná je i odkapová miska, což je plusem hned ze 2 důvodů. Zaprvé to zjednodušuje údržbu, zadruhé můžete do kávovaru umístit trochu vyšší sklenice. Při použití misky se do něj totiž vejdou jen opravdu malé šálky s objemem okolo 2 dcl. Jak jste již pravděpodobně pochopili, jde o model vybavený dvojpákou pro přípravu 2 káv najednou.

Electrolux EEA 111 má odnímatelnou a průhlednou nádržku na vodu, která má objem 1,25 l. Indikátor, který vás upozorní na nutnost jejího doplnění, na kávovaru chybí. Stejně tak na něm nenajdete ani kontrolku zavápnění. Jde o 100% manuální model bez smart funkcí, jako je nastavení velikosti kávy či teploty vody. Jedinou chytrou vlastností tohoto Electroluxu je automatické vypnutí po 30 min. nečinnosti.

Pozitíva

Velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou/výkonem
Jednoduchá obsluha i údržba
Funkce automatického vypnutí

Negatíva

Bez pokrokových funkcí
Vhodný jen s použitím menších (nižších) šálků

Typ = pákový ● Příkon = 1 470 W ● Tlak = 15 barů ● Objem nádržky na vodu = 1,25 l ● Hmotnost = cca 4,2 kg ● Rozměry (š × h × v) = 35,5 × 30,5 × 33,5 cm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnocení:
(87.6%)