Parní čističe

Nejlepší parní čističe 2024 + recenze

Parní čističe nejsou jen efektivním, ale také velmi praktickým způsobem udržování domácnosti a předmětů v ní. Přemýšlíte nad koupí tohoto zařízení? Náš test parních čističů, ve kterém zvítězil multifunkční pojízdný model Kärcher SC 3 EasyFix, je v tom případě určený právě vám. Kromě vítěze jsme pro vás recenzovali i další kvalitní parní čističe a připravili jsme pro vás podrobný návod na jejich výběr.

Publikované: 04.10.2021
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký parní čistič koupit?

Pochopení a následné vyhledávání parametrů, průzkum spotřebitelských či nezávislých recenzí parních čističů a zvažování jejich pořizovací ceny, to vše vyžaduje trochu času. TestMagazín parní čističe otestoval za vás. Pokud se však nechcete při výběru parního čističe zdržovat ani o sekundu déle, nemusíte číst naše podrobné recenze. Tipy na 3 kvalitní modely vám totiž přinášíme hned na následujících řádcích.

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SC 3 EasyFix 5* Zobrazit produkt
Kärcher SV 7 5* Zobrazit produkt
Sencor SSC 3001YL 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Kärcher SC 3 EasyFix

Kärcher SC 3 EasyFix

Pojízdný multifunkční parní čistič, tlak 3,5 baru, regulace páry, topný výkon 1 900 W, plošný výkon 75 m², doba ohřevu 30 s, objem nádoby 1 l, dvoukomorový systém doplňování vody, hmotnost 3,1 kg.

Zobrazit více info

Pojízdný parní čistič Kärcher SC 3 EasyFix na nás udělal opravdu dobrý dojem. Je poměrně výkonný, voda se v něm nahřívá velmi rychle, k zahození není ani dodávané příslušenství a pořizovací cena je více než přiměřená. Čistič je určený k čištění podlah, všelijakých povrchů i předmětů. Díky dvoukomorovému systému doplňování vody s ním můžete pracovat nepřetržitě, a to i na opravdu velkých plochách.

Cenový trhák
Sencor SSC 3001YL

Sencor SSC 3001YL

Ruční multifunkční parní čistič, tlak 3 bary, příkon 1 000 W, doba ohřevu 2,5 min., objem nádoby 350 ml, hmotnost 1 kg.

Zobrazit více info

Sencor SSC 3001YL je doslova levný multifunkční parní čistič, který oceníte zejména při údržbě menších ploch, jako jsou zrcadla, okna, umyvadla či trouby. Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční model, má dostatečný objem nádobky i výkon. Nahřívání vody trvá přibližně 2,5 min., účinnost čištění je vysoká a obsluhu hodnotíme jako praktickou. Parní čistič je dodáván s bohatým příslušenstvím.

Náš TIP
Leifheit 11910

Leifheit 11910

Parní mop, topný výkon 1 200 W, doba ohřevu cca 30 s, doba provozu 40 min., objem nádoby 550 ml, hmotnost 2,8 kg.

Zobrazit více info

Parní mop Leifheit 11910 je velmi praktický, lehký, kompaktní a výkonný. Nahřívání vody trvá necelou minutu, na jedno naplnění nádobky vodou s ním umyjete celý byt a jeho obsluha je nenáročná a pohodlná. Leifheit 11910 je určený k údržbě tvrdých podlah i koberců. Pozitivně hodnotíme také atraktivní pořizovací cenu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hodnocení vybraných modelů v našem testu trvalo desítky hodin. Pozornost jsme přitom věnovali zejména zkušenostem uživatelů s parními čističi a skutečným technickým parametrům, které rozhodují o výkonu, multifunkčnosti a nenáročnosti obsluhy těchto spotřebičů. V neposlední řadě jsme je porovnávali mezi sebou, aby mohly být oceněny jednotlivými štítky. Za tímto účelem jsme si sestavili žebříček důležitých parametrů, ke kterým jsme přihlíželi nejvíce.

Výkon
Multifunkčnost
Objem nádobky na vodu a doba provozu
Rychlost ohřívání vody
Způsob obsluhy a ovládání
Funkce a bezpečnostní prvky
Hmotnost a rozměry
Délka napájecího kabelu

Zkusili jste do vyhledávače napsat spojení „parní čistič“? Pokud ano, pravděpodobně tušíte, kam míříme. Pokud ne, prozradíme vám, že nabídka výrobců je opravdu široká. Náš test proto není zaměřený na zhodnocení co největšího počtu produktů. Před jeho sestavením jsme se snažili vybrat modely, které opravdu stojí za to.

Po prostudování spotřebitelských recenzí a míry prodejnosti parních čističů na portálech prodejců, jako jsou Heureka, Alza, Kasa, Okay, Mall či Datart, jsme do testu nakonec vybrali modely od ověřených výrobců Kärcher, Sencor, Leifheit, Vileda a Rowenta.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze parních čističů

Najít multifunkční, dostatečně výkonný a kvalitní parní čistič, který nezruinuje váš rozpočet, není úplně jednoduché. Při průzkumu trhu a následném recenzování produktů jsme pochopili, že na první pohled se mnoho z nich jeví jako ta nejlepší volba. Při podrobnějším pohledu na konkrétní parametry a prostudování spotřebitelských recenzí parních čističů jsme se však utvrdili v tom, že není všechno zlato, co se třpytí. Recenze parních čističů TestMagazínu jsou proto založené na podrobném a reálném zhodnocení skutečných specifikací, do kterého nezasahovaly žádné „třetí strany“.

Víťaz testu

Kärcher SC 3 EasyFix

Pojízdný multifunkční parní čistič, tlak 3,5 baru, regulace páry, topný výkon 1 900 W, plošný výkon 75 m², doba ohřevu 30 s, objem nádoby 1 l, dvoukomorový systém doplňování vody, hmotnost 3,1 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kärcher SC 3 EasyFix patří mezi pojízdné parní čističe s dvoukomorovým systémem doplňování vody, což znamená, že jej můžete používat nepřetržitě. Nádobka na vodu má objem 1 l, což je vzhledem k jeho výkonu celkem dostačující. Účinnost spotřebiče je tradičně vysoká. Výrobce hovoří o likvidaci 99,9 % běžných bakterií. Výkon považujeme za trochu podprůměrný, ke klasické údržbě domácnosti by však měl stačit. Problémem může být občasné zanechávání vody na površích, a to zejména před definitivním nahřátím spotřebiče.

Max. tlak páry dosahuje 3,5 baru, topný výkon je 1 900 W a plošný výkon činí až 75 m². V praxi se voda v čističi nahřeje již za 30 sekund, což je srovnatelné s modely Leifheit 11910 a Rowenta RY 8561 WH. Množství produkované páry můžete regulovat ve 2 stupních. Ovládání a obsluhu hodnotíme jako doslova jednoduché.

Parní čistič Kärcher SC 3 EasyFix lze označit za bezpečný. Nachází se na něm bezpečnostní ventil, který v případě poruchy zařízení doslova vypustí páru, a tavná pojistka, která předchází jeho přehřátí. Rodiče jistě ocení přítomnost dětské pojistky. Za menší negativum pokládáme pouze 4metrový napájecí kabel, který se navíc nenavíjí. Hmotnost 3,1 kg je přiměřená objemu nádobky a celkovým rozměrům spotřebiče.

Jedním z výrazných benefitů modelu Kärcher SC 3 EasyFix je dodávané příslušenství. Díky němu můžete tento model využít k čištění jakýchkoliv ploch, předmětů i povrchů. V balení naleznete sadu podlahové hubice EasyFix s flexibilním kloubem, ruční hubici na kachličky či rohy, kruhové kartáčky různých rozměrů, jednorázové utěrky na podlahu, návlek z mikrovlákna na ruční hubici, parní hadici s pistolí, power trysku a trysku s bodovým proudem či nástavec na koberce.

Údržba zařízení je jednoduchá. Součástí dodávky je kazeta k jeho automatickému odvápnění. Pozor, na čističi je potřeba nastavit tvrdost vody, kterou používáte. Tato informace je důležitá zejména při stahování nebo používání přístroje na různých místech. Aktuálně nastavená tvrdost vody je zobrazena prostřednictvím blikající světelné kontrolky. Návleky můžete prát v pračce, ideálně bez aviváže, a to až při 60 °C. Pozor, nejsou vhodné do sušičky.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Multifunkční použití pro celou domácnost a na všechny typy povrchů
Bohaté příslušenství

Negatíva

Kratší napájecí kabel
Výkon nemusí být dostatečný pro náročné spotřebitele

Typ = pojízdný multifunkční parní čistič ● Max. tlak páry = 3,5 baru ● Topný výkon = 1 900 W ● Plošný výkon = cca 75 m² ● Doba ohřevu = 30 s ● Objem nádoby na vodu = 1 l ● Systém doplňování vody = dvoukomorový ● Délka napájecího kabelu = 4 m ● Hmotnost (bez příslušenství) = 3,1 kg ● Rozměry (D × Š × V) = 36 × 23,6 × 25,3 cm

Cenový trhák

Sencor SSC 3001YL

Ruční multifunkční parní čistič, tlak 3 bary, příkon 1 000 W, doba ohřevu 2,5 min., objem nádoby 350 ml, hmotnost 1 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sencor SSC 3001YL je levný parní čistič s kompaktními rozměry, nízkou hmotností, která představuje 1 kg, a přiměřeným výkonem. Max. tlak páry dosahuje 3 bary, což je přijatelné minimum. Na druhou stranu, tlak páry u podstatně dražšího pojízdného parního čističe Kärcher SC 3 EasyFix dosahuje jen o 0,5 baru více.

Udávaná účinnost představuje 99,9 %, což je u těchto spotřebičů jakýmsi nepsaným pravidlem. Příkon 1 000 W stojí za trochu pomalejším nahříváním, které trvá cca 2,5 min. Hliníková nádoba na vodu má jen 350 ml. Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční model, který je určený k čištění menších ploch, malý objem nádobky nepovažujeme za výrazný nedostatek. Na jedno naplnění byste měli stihnout umýt několik oken nebo celou koupelnu. Upozorňujeme, že Sencor SSC 3001YL je vybaven jednokomorovým systémem doplňování vody. Po vyčerpání vody z nádobky proto musíte na její dolití počkat cca 10–15 min. Jako plus vnímáme, že v balení naleznete praktickou odměrku a nálevku k naplnění nádoby.

Na parním čističi se nachází bezpečnostní ventil i dětská pojistka s poměrně nelogickým umístěním, které stojí za jejím náročným zapínáním a vypínáním. Zbylá obsluha je doslova jednoduchá. Napájecí kabel má 4 m, což je trochu málo. Za praktický detail považujeme přítomnost světelné kontrolky stavu zapnutí.

Dodávané příslušenství není na první pohled vysloveně bohaté. V praxi jej využijete k čištění široké škály povrchů a předmětů. V balení naleznete rovnou a zahnutou trysku, ohebnou hadici, hlavici na „minimop“ s ochrannou tkaninou a kulatý kartáček. Parní čistič Sencor využijete jako parní čistič na auto, dlažbu, podlahy, žaluzie, obkládačky, koberce či okna, můžete jím mýt i umyvadla, armatury, zrcadla, trouby, grily, varné desky, digestoře, hračky, výbavu pro domácí zvířata, sportovní náčiní, oděvy či nábytek.

Výrobce se chlubí tím, že Sencor SSC 3001YL je přímo ekologický spotřebič, při jehož používání není nutné používat žádné chemikálie. Bohužel má tento fakt i 2 negativa, kterými jsou náročnější údržba a zvýšené provozní náklady. Čistič neobsahuje kazetu na odvápňování vody. V případě potřeby do něj navíc nelze nalít ani odvápňovací prostředek. Pokud vám tedy z kohoutků teče nadměrně tvrdá voda, nevyhnete se používání (a tedy i kupování) té destilované.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Multifunkční využití
Kvalitní zpracování

Negatíva

Vhodný pouze k údržbě menších ploch
Jednokomorový systém doplňování vody
Nutnost používání destilované vody

Typ = ruční multifunkční parní čistič ● Max. tlak páry = 3 bary ● Příkon = 1 000 W ● Doba ohřevu = 2,5 min. ● Objem nádoby na vodu = 350 ml ● Délka napájecího kabelu = 4 m ● Hmotnost = 1 kg

Náš TIP

Leifheit 11910

Parní mop, topný výkon 1 200 W, doba ohřevu cca 30 s, doba provozu 40 min., objem nádoby 550 ml, hmotnost 2,8 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Leifheit 11910 je parní čistič na podlahy a koberce, jelikož je vybaven speciálním nástavcem – kluzákem. Tento model nás zaujal hned z několika důvodů. Prvním z nich je velmi dobrý poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou. Výrobce sice neuvádí údaj o max. tlaku páry, tento mop se však jeví jako dostatečně výkonný. Jeho topný výkon činí 1 200 W. Vzhledem k menšímu objemu nádobky je k akci připravený za stejnou dobu jako parní čistič Kärcher SC 3 EasyFix i podstatně dražší čistič Rowenta RY 8561 WH, tedy za cca 30 s.

Zmíněná nádobka má 550 ml, s mopem i přesto na jedno naplnění umyjete celý čtyřpokojový byt o standardní rozloze. Udávaná výdrž představuje 40 min., což v podstatě odpovídá realitě. K výrazným benefitům patří nízká hmotnost a kompaktní rozměry. Leifheit 11910 váží 2,8 kg, tedy jen o 1,8 kg více než ruční parní čistič Sencor SSC 3001YL. Jeho obsluha je nenáročná. Jako problém vnímáme pouze opačné umístění nadstandardně dlouhého napájecího kabelu (má až 6,5 m), který se nachází netradičně na levé straně. Při uskladnění oceníte možnost sklopení rukojeti.

K negativům řadíme i fakt, že k parnímu mopu dostanete jen 1 návlek z mikrovlákna, který je určený k max. dvěma použitím. Bez něj je zařízení nefunkční, jelikož návlek slouží k nasávání vyprodukované páry/vody a zachycování nečistot z podlahy. Trochu nepraktické je také to, že před použitím modelu Leifheit 11910 je nutné dané povrchy důkladně vysát. S nečistotami, jako jsou chlupy či chuchvalce prachu, si totiž návlek neporadí.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Dlouhá výdrž a nízká hmotnost
Parní čistič na podlahy a koberce

Negatíva

Dodáván bez náhradního návleku
Netradiční umístění napájecího kabelu

Typ = parní mop ● Topný výkon = 1 200 W ● Doba ohřevu = cca 30 s ● Objem nádoby na vodu = 550 ml ● Doba provozu = 40 min. ● Délka napájecího kabelu = 6,5 m ● Hmotnost = 2,8 kg ● Rozměry = 27,6 × 25,6 × 64 cm

Vileda Steam XXL

Parní mop, topný výkon 1 550 W, objem nádoby 400 ml, hmotnost 2,4 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Parní mop Vileda Steam XXL patří v současnosti k nejprodávanějším. Za touto skutečností stojí z našeho pohledu hned několik jeho vlastností, přičemž nejde jen o atraktivní pořizovací cenu. Vileda Steam XXL je vskutku robustní kousek s hlavicí, která je široká 40 cm. Na „jeden tah“ s ním proto umyjete docela velkou plochu. Zároveň není příliš těžký, váží jen něco kolem 2,4 kg.

Obsluhu a ovládání parního mopu hodnotíme jako jednoduché a pohodlné, k čemuž přispívá i celkem velký akční rádius, který představuje 7 m. Přesnou délku napájecího kabelu, který může při úklidu čas od času trochu překážet (přesněji řečeno je nutné jej přidržovat rukou), výrobce neuvádí. Jako negativum vnímáme fakt, že mop není schopný samostatného stání.

Doba provozu na jedno naplnění nádobky o objemu 400 ml se pohybuje kolem 30 min., což není nejvíce, pokud zrychlíte, měli byste stihnout uklidit podlahy v celém standardně velkém 4pokojovém bytě. Milým detailem je praktická nádobka s výlevkou k doplňování vody do spotřebiče, která je součástí balení.

K pozitivům dále řadíme možnost regulace produkované páry a multifunkčnost. Vileda Steam XXL patří k parním čističům na podlahy a koberce. Podobně jako Leifheit 11910 totiž disponuje speciálním „kobercovým“ kluzákem.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Jednoduchá obsluha a nízká hmotnost
Parní čistič na podlahy a koberce

Negatíva

Neprakticky umístěný napájecí kabel
Průměrná doba provozu
Bez funkce „parkování“

Typ = parní mop ● Topný výkon = 1 550 W ● Objem nádoby na vodu = 400 ml ● Doba provozu = 28 min. ● Akční rádius = 7 m ● Hmotnost = cca 2,4 kg

Pre náročných

Rowenta RY8561WH

Parní čistič s vysavačem, příkon 1 700 W, doba ohřevu 30 s, doba provozu 30 min., objem nádoby na vodu 400 ml, kapacita sběrného sáčku 500 ml, hmotnost 6,5 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi je parní čistič a vysavač v jednom, což znamená, že slouží k suchému i mokrému vysávání a čištění různých povrchů. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně je jasné, že se jedná o kvalitní a výkonný multifunkční model. Několik nedokonalostí jsme však našli i na něm.

Clean & Steam Multi má vcelku vysoký příkon (1 700 W). Intenzitu produkce páry můžete regulovat ve 2 stupních, Eco a Max. Nádobka na vodu má objem 400 ml. V praxi je proto možné s čističem pracovat cca 30 min. Kapacita nádobky na pevné nečistoty představuje 500 ml, u nadměrně znečištěných podlah ji tudíž budete muset vysypávat o něco častěji. Za plus považujeme velmi rychlé nahřívání, které trvá pouhých 30 s, což je srovnatelné s modely Leifheit 11910 a Kärcher SC 3 EasyFix. Za zmínku stojí také cyklonová technologie, která stojí za vysokou efektivitou suchého vysávání.

Parní čistič Rowenta využijete při údržbě všech typů podlah. K čištění koberců slouží speciální nástavec Ultra Glider. Tady jeho možnosti teprve začínají. Díky tomu, že jej můžete „rozmontovat“ na samostatný ruční parní čistič, je vhodný i k dezinfikování různých předmětů a povrchů, např. záclon, nábytku, hraček, oken, zrcadel, varných desek a čehokoliv dalšího ve vaší domácnosti i autě.

Součástí dodávky je opravdu bohaté příslušenství, které zahrnuje stěrku na skleněné plochy, kartáč na čištění úzkých prostorů, několik menších univerzálních kartáčků, koncentrátor páry na obtížně dostupná místa a několik návleků. Odnímatelné návleky jsou vyrobené z nylonu a mikrovlákna, přičemž jsou navržené tak, aby byly schopné vyčistit i zaschlé a opravdu odolné nečistoty.

Jak bylo zmíněno, Clean & Steam Multi je parní čistič s vysavačem, podlahy proto vysává a zároveň dezinfikuje párou v 1 kroku. Stejně jako všechny ostatní modely v našem testu parních čističů funguje bez použití čisticích prostředků a jeho účinnost při likvidaci patogenů dosahuje 99,9 %. Na čističi se nachází srozumitelný ovládací panel a vypínač.

Ovládání lze označit za jednoduché, intuitivní a praktické, k čemuž přispívá i systém pro bezdotykovou výměnu návleků, ergonomicky tvarovaná rukojeť, transportní kolečka, navíječ napájecího kabelu, který má až 8 m, a funkce zaparkování ve svislé poloze. Stejně jako v případě našeho vítěze, parního čističe Kärcher SC 3 EasyFix, v balení naleznete speciální kazetu k odvápňování zařízení. Používání vysloveně měkké nebo kupované destilované vody proto není nezbytné.

Pozitíva

Vysoký výkon a kvalita zpracování
Multifunkční využití a bohaté příslušenství
Jednoduchá a praktická obsluha

Negatíva

Vysoká cena
Vyšší hmotnost

Typ = parní čistič s vysavačem ● Příkon = 1 700 W ● Doba ohřevu = 30 s ● Doba provozu = 30 min. ● Objem nádoby na vodu = 400 ml ● Kapacita sběrného sáčku = 500 ml ● Délka napájecího kabelu = 8 m ● Hmotnost (bez příslušenství) = 6,5 kg

Další zajímavé produkty

Segment parních čističů zahrnuje desítky spotřebičů s různou konstrukcí, výkonem a hlavním účelem využití. Do testu jsme se snažili vybrat zástupce různých cenových i výkonnostních kategorií. Nabídka těchto zařízení je však široká natolik, že náš výběr nepředstavuje ani 1 % z ní. Pokud jste dosud nenašli parní čistič, který splňuje vaše požadavky, prohlédněte si ještě několik dalších tipů na kvalitní produkty dostupné na našem trhu.

Pojízdný parní čistič Polti Vaporetto Smart 100 T s dvoukomorovým systémem doplňování vody uspokojí i náročnější spotřebitele. Jeho nahřívání trvá cca 2 min., je vybavený dvoulitrovou nádobkou na vodu, tlak páry dosahuje až 4 barů, je poměrně lehký a je dodáván s bohatým příslušenstvím. Pára se ohřívá na teplotu 130 °C. Na čističi se nachází dětská pojistka a praktický úložný prostor.

Pokud hledáte multifunkční, ale levný parní čistič, Tesla SteamPower FX30 je tou správnou volbou. Toto zařízení v sobě spojuje parní mop a ruční parní čistič. Jeho nahřátí trvá pouze 25 sekund, je vybaven menší, 300ml nádobkou na vodu a 180ml nádobkou na čisticí prostředek. Pára dosahuje teploty 110 °C, čistič váží jen 2,3 kg, má sklopnou rukojeť a je dodáván s opravdu bohatým příslušenstvím.

Parní čistič Concept CP2000 je další poměrně levný parní čistič, který se nahřeje během 30 sekund. Doba provozu činí 20 min. a nádobka má 400 ml. Jedná se o multifunkční model, který pracuje při teplotě kolem 100 °C. Díky bohatému příslušenství jej můžete používat k čištění podlah, různých povrchů, oken, textilií či kuchyňských spotřebičů.

Ruční parní čistič ETA 1264 90000 AquaBelo je vcelku výkonný model za poněkud vyšší cenu. Tlak v jeho případě dosahuje 3 barů, nahřívání trvá cca 3 min., nádobka na vodu má 220 ml a doba provozu se pohybuje kolem 10 min. Čistič o hmotnosti 1,87 kg je dodáván s kónickou a parní tryskou, miniškrabkou, širokou stěrkou, kartáčky a dalším praktickým příslušenstvím.

Pojízdný parní čistič Kärcher SC 2 Deluxe je určený k údržbě podlah, různých povrchů i předmětů. Jeho nahřívání není sice rychlé (6,5 minuty), ale má vcelku vysoký topný výkon (1 500 W), dosahuje tlaku 3,2 baru, váží 2,7 kg, výkon na něm můžete regulovat a je vybavený nádobkou o objemu 1 l. Na čističi, který je dodáván s řadou příslušenství, se nachází dětská pojistka, funkce parkovací pozice a bezkontaktní systém výměny návleků.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Údaj o tom, které parní čističe patří k těm nejprodávanějším, vám může pomoci při finálním rozhodování. Koneckonců jsme se podle něj orientovali i my. Abyste se nemuseli zdržovat nekonečným pátráním na různých portálech, připravili jsme si pro vás průběžně aktualizovaný přehled nejprodávanějších parních čističů na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SDR 1050 D1 5* Zobrazit produkt
Ariete Xvapor Deluxe 4146 5* Zobrazit produkt
Leifheit 11910 5* Zobrazit produkt
Sencor SSC 3001YL 5* Zobrazit produkt
Vileda Steam Plus XXL 3.0 5* Zobrazit produkt

Parní čističe patří k velmi efektivním způsobům, jak domácnost udržovat čistou. Co to znamená v praxi? Vysavač vysaje hrubé nečistoty a prach, pomocí mopu odstraníte zaschlé nečistoty, praním prádlo vyčistíte do hloubky. Horká pára je však nejsilnějším hráčem. Povrchy zbavuje nejen viditelných nečistot, ale zejména neviditelných patogenů. A právě horká pára je tajnou zbraní parních čističů.

V našem návodu na výběr se podíváme na všechny důležité parametry, typy i hlavní využití parních čističů. Připravili jsme si pro vás také praktické rady ohledně jejich použití a přehled cen i populárních a ověřených značek, které jsou dostupné na našem trhu.

Jak vybrat parní čistič

  • Typy parních čističů
  • Objem nádoby na vodu a doba provozu
  • Systém doplňování vody, resp. počet nádob na vodu
  • Tlak
  • Příkon
  • Doba ohřevu vody – topný výkon
  • Maximální teplota páry a účinnost čištění
  • Plošný výkon
  • Typ pohonu
  • Ovládání a obsluha
  • Délka trubice a hadice
  • Rozměry a hmotnost
  • Funkce a bezpečnostní prvky
  • Doplňky a příslušenství
  • Údržba a provozní náklady
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy parních čističů

Způsobů, jak používat parní čistič, existuje nespočet. Těmito spotřebiči můžete udržovat podlahy, koberce, různé povrchy, např. kuchyňskou linku, okna či zrcadla, domácí spotřebiče, grily, hračky, interiér auta, nábytek, oblečení, záclony a spoustu dalších věcí. O tom, co přesně můžete daným parním čističem vyčistit, rozhoduje jeho konstrukční řešení, výkon, funkce a příslušenství.

Prvním důležitým krokem na cestě k vašemu novému parnímu čističi je proto výběr toho správného modelu z hlediska konstrukce a hlavního účelu využití. Na následujících řádcích se podíváme na ty typy zařízení, na které narazíte nejčastěji. Zaměříme se zejména na parní čističe do domácnosti. Profesionální, vysokotlaké parní čističe budeme zmiňovat jen okrajově a za účelem srovnání, jelikož se nejedná o spotřebiče, které lze využít v klasickém bytě či domě.

Ruční parní čističe

Ruční parní čističe jsou lehké, kompaktní a manipulace s nimi je vcelku jednoduchá. Do karet jim hraje i nižší pořizovací cena (ve srovnání s ostatními typy parních čističů). K nevýhodám patří slabší výkon. Ruční čističe jsou určené zejména k čištění menších nebo obtížně dostupných ploch a předmětů. Pokud hledáte model k vydezinfikování celého domu nebo velkého bytu, poohlédněte se po jiném typu tohoto zařízení.

Ruční parní čistič

Pojízdné parní čističe

Pojízdné parní čističe připomínají klasický vysavač na suché vysávání. Jsou tvořené tělem na kolečkách, v němž je ukryta nádoba na vodu a ohřívač, a hadicí, ke které můžete připojit různé nástavce. Tento typ parního čističe je proto vhodný k údržbě různě velkých ploch včetně těch hůře dostupných. V případě použití vhodných nástavců si poradí také s předměty, záclonami, nábytkem či koberci. Většinou jde o poměrně výkonná zařízení, která využijete i ve větších prostorech. Minusem je vyšší pořizovací cena a náročnější manipulace, jelikož pojízdné parní čističe mají velké rozměry a vyšší hmotnost.

Parní vysavače

V této kategorii naleznete různé spotřebiče se širokým využitím. Dvěma hlavními podkategoriemi jsou klasické a tyčové modely, které se v základu neliší od obyčejných vysavačů. Na rozdíl od nich jsou vybavené také parní funkcí. Jinak řečeno, tato zařízení vysávají hrubé nečistoty a zároveň využívají páru k dezinfekci povrchů. Ve srovnání s vysavači na suché čištění jsou proto považovány za efektivnější.

Tyčové parní vysavače zpravidla slouží pouze k čištění různých typů podlah a koberců. Samozřejmě jimi můžete vyčistit i jiné povrchy, ovšem pouze v případě, že disponují vhodným příslušenstvím. Klasické parní vysavače mají širší využití. V podstatě jde o obměnu pojízdných modelů, o kterých jsme mluvili výše. Můžete si k nim dokoupit různé nástavce a příslušenství k čištění pohovek, záclon, závěsů, či dokonce oblečení. Klasické parní vysavače jsou dobrou volbou pro ty, kteří potřebují čistit větší i menší plochy, různé povrchy a předměty a nemají dostatek úložného prostoru. Výhodou parních vysavačů je vysoký výkon a multifunkčnost. K nevýhodám patří nekompaktní rozměry a vyšší pořizovací cena.

Parní mopy

Rozdíly mezi parními mopy a parními tyčovými vysavači jsou někdy minimální. Z hlediska designu se jedná o téměř totožné spotřebiče. Účel jejich využití je však poněkud odlišný. Parní mopy nemají příliš vysoký výkon. Často je srovnatelný s ručními modely. Jsou určené k čištění tvrdých podlah, většinou ne těch dřevěných. Po dokoupení speciálního nástavce (kluzáku) je využijete i k čištění koberců. Z hlediska ceny jde o zlatou střední cestu.

Parní mop

Multifunkční parní čističe

Podstatnou část parních čističů nelze zařadit ani do jedné z výše uvedených kategorií. Jedná se o tzv. multifunkční parní čističe, které pomocí příslušenství a odmontovatelných částí proměníte v ruční model, mop či vysavač. Zpravidla jsou dostupné za vyšší pořizovací cenu, což nemusí být neekonomické. Tyto spotřebiče využijete k údržbě celé domácnosti, proto je možné, že nebudete muset přistoupit ke koupi samostatného vysavače, mopu a dalších spotřebičů.

Objem nádoby na vodu a doba provozu

Nádoba na vodu je jedním z nejdůležitějších komponentů parních čističů, vysavačů i mopů. V první řadě se zaměřte na její objem, který souvisí s délkou provozu na jedno její naplnění. Objem je do jisté míry limitován i typem parního čističe. Jinak řečeno, ruční model nebude v žádném případě vybaven dvoulitrovou nádobou, proto je určený pouze ke kratším a méně náročným pracím.

  • Objem nádoby u parních ručních čističů se většinou pohybuje v rozmezí od 200 do 400 ml. Na jedno naplnění můžete se zařízením pracovat cca 5 až 10 min.
  • Pojízdné parní čističe jsou z hlediska objemu nádobky nejefektivnější alternativou. Jejich nádoba má 1 až 2 l, se zařízením proto můžete pracovat klidně 30–40 min.
  • Parní vysavače jsou někde uprostřed. Jejich nádoba má zpravidla 1 l. Doba provozu se pohybuje kolem 15–30 min.
  • Parní mopy, jak bylo zmíněno výše, jsou něco mezi pojízdným a ručním čističem. Nádoba mívá 400 až 800 ml. Doba provozu se však v průměru pohybuje od 20 do 40 min., protože mají nižší výkon a produkují méně páry.

Systém doplňování vody, resp. počet nádob na vodu

Typ systému doplňování vody má přímý vliv na jednoduchost obsluhy, délku provozu i pořizovací cenu parního čističe. Na výběr máte modely s 1 nebo 2 komorami. V souvislosti s tímto parametrem při výběru nepřehlédněte údaje o objemu nádoby na vodu. Pozorní buďte zejména u dvoukomorových modelů, u kterých může být objem udáván samostatně pro každou nádobu nebo společně pro obě z nich.

Čištění oken pomocí parního čističe

  • Jednokomorové parní čističe: Jednokomorové parní čističe jsou vybavené 1 nádobkou, resp. bojlerem na vodu. Jsou levnější, ale méně praktické. Nádoba totiž obsahuje tlakový uzávěr. Po vyčerpání vody při úklidu proto musíte na její doplnění počkat do chvíle, než klesne tlak. Tato doba se pohybuje kolem 10 až 20 min. S jednokomorovým systémem se setkáte zejména u ručních a pojízdných modelů. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Nevýhodou již zmiňovaná kratší doba provozu a méně praktické používání.
  • Dvoukomorové parní čističe: Systém doplňování vody u dvoukomorových parních čističů se skládá ze 2 nádob, přesněji z bojleru, ve kterém se voda ohřívá, a přídavné nádoby, ze které je během provozu průběžně přepravována do bojleru. Zásadní výhodou tohoto řešení je to, že vodu můžete do čističe dolévat i během používání, resp. nemusíte čekat na uvolnění tlaku. Jak pravděpodobně tušíte, dvoukomorové parní čističe jsou dražší, ale efektivnější a praktičtější. Jsou uzpůsobené k dlouhému provozu a údržbě velkých ploch. Plusem je také nižší energetická náročnost.

Tlak

Tlak parních čističů je tak trochu zamotaným parametrem. Výrobci ho totiž uvádějí rozdílným způsobem, což pro spotřebitele může být poměrně matoucí. Směrodatná je zejména informace o pracovním tlaku v barech, která souvisí s rychlostí a efektivitou ohřevu vody. Bývá uváděna i pod označením max. tlak páry. Zjednodušeně lze říci, že čím více barů, tím rychlejší ohřev vody, a tudíž i jednodušší obsluha spotřebiče. Pracovní tlak se v první řadě liší v závislosti na typu parního čističe, rozdíly se samozřejmě najdou i mezi konkrétními modely.

Za nejnižší hranici, v rámci níž můžeme mluvit o dostatečně výkonném spotřebiči, lze označit 3 bary. Modely k domácímu použití zároveň nemívají více než 5 barů. Vyšším tlakem většinou disponují jen profesionální, vysokotlaké čističe.

  • Ruční parní čističe: 3–3,5 baru
  • Pojízdné parní čističe: 3–5 barů
  • Parní vysavače: 4–6 barů
  • Parní mopy: 3–4 bary

V popisech parních čističů výjimečně narazíte i na údaj o velikosti pracovního tlaku. Souvisí se silou, kterou je pára vypouštěna ze zařízení. I v tomto případě platí, že vyšší tlak stojí za efektivnějším čištěním, avšak nikoli za rychlejším ohřevem vody. Dalším parametrem je množství produkované páry. Je uváděn v gramech za minutu. Při našem průzkumu jsme na něj narazili převážně u průmyslových parních čističů, u nichž se množství produkované páry pohybuje od 80 g/min. výše.

Čištění pohovky pomocí parního čističe

Příkon

Se systémem na vodu, dobou provozu, praktickou stránkou i pořizovací cenou souvisí také příkon. U mnoha elektrických spotřebičů platí pravidlo, že vyšší příkon není zárukou vyššího skutečného výkonu. Parní čističe jsou výjimkou. Příkon totiž přímo souvisí s tlakem a ten s dobou ohřevu vody v nádobě.

Nejdůležitější informací je, že se stoupajícím tlakem by měl stoupat i příkon spotřebiče. V opačném případě bude neefektivní a doba ohřevu vody se podstatně prodlouží. Na následujících řádcích uvádíme průměrný příkon jednotlivých typů parních čističů, který lze zároveň pokládat za dostačující.

  • Ruční parní čističe: 1 000 – 1 300 W
  • Pojízdné parní čističe: 1 250 – 2 300 W
  • Parní vysavače: od 2 200 W výše
  • Parní mopy: 1 250 – 1 800 W

Doba ohřevu vody – topný výkon

Topný výkon hovoří o rychlosti ohřívání vody v nádržce. V podstatě jde o jakési shrnutí příkonu a tlaku. Nejlepší parní čističe se zpravidla ohřejí za necelou minutu, ty méně výkonné či levnější klidně i za více než 3–4 min. Topný výkon je udáván ve wattech. Pokud se poohlížíte po dostatečně výkonném domácím parním čističi, doporučujeme vám sáhnout po modelu s topným výkonem od 1 000 W výše. V případě, že ho plánujete používat na větších plochách, hledejte mezi modely s výkonem od 1 500 W.

Maximální teplota páry a účinnost čištění

Horčejší pára zničí více patogenů. Zařízení, která se dokážou nahřát na vyšší teplotu, jsou proto automaticky efektivnější. Průmyslové parní čističe se mohou ohřívat na více než 150 °C, ty k domácímu použití obvykle nedosahují teploty vyšší než 130 °C. Dobrou zprávou je, že většina patogenů hyne při cca 70–80 °C. Pokud v popisu daného spotřebiče nenajdete informaci o max. teplotě páry, všímejte si údaje o jeho účinnosti. Certifikované modely by měly garantovat 99,9% účinnost čištění/likvidace patogenů.

Parní čistič – výkon

Plošný výkon

Plošný výkon parních čističů je udáván v metrech čtverečních. Tento parametr hovoří o velikosti plochy, k jejímuž čištění je daný model uzpůsobený. Abyste zjistili, jak výkonný čistič je pro vás ideální, vypočítejte rozměry místností či ploch, na kterých plánujete pracovat. Je dobré počítat alespoň s minimální rezervou. Do místnosti o rozloze 25 m² si proto pořiďte model s plošným výkonem od 30 m² výše.

Typ pohonu

U parních čističů se setkáte se 2 typy pohonu. Zařízení s vyšším výkonem určená k úklidu větších ploch, tedy zejména pojízdné parní čističe, parní vysavače a mopy, jsou napájena zásadně ze sítě. Sáhnete-li po této alternativě, nepřehlédněte údaj o délce napájecího kabelu. Za standard lze označit délku od 4 do 6 m. Ruční modely na mytí oken nebo předmětů mohou být vybaveny akumulátorem. V tomto případě se zaměřte na jeho kapacitu, výdrž a dobu nabíjení. Nejlevnější parní čističe s ne zrovna nejvyšší kvalitou je totiž nutné nabíjet i více než 15 hodin.

Ovládání a obsluha

Aby se vám s parním čističem pracovalo pohodlně, jeho ovládání by mělo být jednoduché a intuitivní. Zaměřte se na způsob jeho zapínání a vypínání, naplňování nádobky na vodu a rozmístění ovládacích prvků. Důležité je také konstrukční řešení a vyvážení. U parních mopů si ověřte přítomnost funkce zaparkování či samostatného stání. Důležité je také umístění napájecího kabelu. Na zařízení by se měl nacházet háček nebo samonavíjecí systém, v opačném případě vám bude kabel při práci překážet. U mopů a tyčových parních vysavačů si všímejte také toho, zda lze daný model sklopit nebo poskládat, a to za účelem pohodlnějšího uskladnění.

Délka trubice a hadice

Tento parametr je důležitý jen u pojízdných modelů, parních vysavačů, teoreticky i v případě parních mopů. Myslete hlavně na svou výšku. S čističem by se vám mělo pracovat pohodlně, to znamená, že byste se neměli příliš ohýbat ani natahovat do výšky. Délka trubic je standardně kolem 2 m. Praktickým řešením jsou teleskopické modely, u kterých můžete délku přizpůsobit aktuálním potřebám.

Parní čistič – délka hadice

Rozměry a hmotnost

K nejlehčím patří ruční parní čističe. Ty obvykle neváží více než 1–2 kg. Pojízdné parní čističe a parní vysavače mají zpravidla hmotnost kolem 5 kg. Mopy bývají lehčí, váží 2–3 kg. Profesionální pak mají vyšší hmotnost, většinou od 10 kg výše. Tak či onak, i v tomto případě myslete zejména na své pohodlí a fyzické možnosti. Jinak řečeno, čistič musíte pohodlně udržet v rukou nebo ho přenést do druhého patra.

Funkce a bezpečnostní prvky

Parní čističe obvykle nedisponují příliš velkým počtem funkcí, jelikož se jedná o celkem jednoduchá zařízení. Několik se jich přece jen najde.

  • Regulace páry: Na parních čističích se většinou nacházejí 2 režimy. V případě jednoho je pára produkována v menším, v rámci druhého ve větším množství. Pokud lze výkon regulovat, spotřebič můžete využít při čištění různých povrchů a předmětů.
  • Dětská pojistka: Slouží k zablokování všech funkcí čističe. Její přítomnost je vítaná i v případě, že máte domácí mazlíčky.
  • Bezpečnostní ventil: V případě, že dojde k přetížení spotřebiče, pojistka vypustí páru, čímž předejde jeho přehřátí nebo nenávratnému poškození.
  • Tavná pojistka: Jedná se o ochranu před přehřátím.

Doplňky a příslušenství

Příslušenství, se kterým je daný parní čistič dodáván, věnujte zvýšenou pozornost. Právě to totiž rozhoduje o možnostech jeho využití. Zatímco parní mop bez přídavných nástavců slouží pouze k čištění tvrdých podlah, ten se speciální hlavicí na koberce, odnímatelnou částí a přídavnou hadicí využijete při údržbě nábytku, záclon, kuchyně, oken i koupelny.

Nyní se podíváme na některé příslušenství a doplňky, které jsou s parními čističi dodávány nejčastěji. K mnoha modelům samozřejmě dostanete jen základ. V tomto případě vám doporučujeme, abyste si ověřili dostupnost speciálních nástavců, návleků, hubic či kartáčků.

  • Podlahová hubice: Připomíná hubici z klasického vysavače. Většinou ji dostanete jako doplněk k pojízdným parním čističům. Montuje se na přídavnou hadici.
  • Kluzák na koberce: Slouží k vyčištění nebo oživení koberců. Jedná se o speciální nástavec, který se montuje na podlahovou hubici nebo parní mop.
  • Návleky: Nejčastěji jsou vyrobené z mikrovlákna nebo nylonu. Návleky se nasazují na hubici a slouží ke smývání pevných povrchů. Jedná se o nedílnou součást parních mopů.
  • Hubice na textil: Jedná se o podlouhlou úzkou trubici, kterou můžete vyčistit záclony, deky, ložní prádlo, oblečení nebo čalouněný nábytek.
  • Odstraňovač tapet: Tento speciální nástavec připomíná zploštělou hubici na podlahy. Jeho využití je jasné. Slouží k odstraňování starých tapet. Tento nástavec nebývá běžnou výbavou čističů.
  • Kartáčky: Jejich použití je univerzální, odvíjí se zejména od jejich průměru a tvrdosti štětin.
  • Mosazné kartáčky: Využijete je při odstraňování odolných nečistot (např. rzi) z povrchů z kovu a jiných odolných materiálů.
  • Turbo/power kartáče: Jsou určené k odstraňování odolných nečistot z těžko dostupných míst, např. rohů a spár.
  • Přídavná hadice: Najdete ji hlavně u pojízdných a ručních modelů. Pomocí přídavné hadice můžete vyčistit těžko dostupná, zejména vyvýšená místa.

Nástavce k parním čističům

Údržba a provozní náklady

Údržba parních čističů není náročná, při výběru správného modelu ji však můžete maximálně zjednodušit. V první řadě se zaměřte na údaj, zda můžete používat jakoukoli vodu, nebo jen tu destilovanou. Kvalitní parní čističe bývají vybaveny speciální kazetou na odvápňování, která podstatně usnadňuje údržbu, prodlužuje životnost spotřebiče a umožňuje použití jakkoli tvrdé či měkké vody.

Na provozní náklady má vliv několik faktorů. Kromě energetické náročnosti se jedná zejména o dodávané příslušenství a způsob zachycování nečistot. Některé spotřebiče, zejména mopy, jsou vybaveny speciální nádržkou, ve které dochází k hromadění znečištěné vody/páry. Říká se jim parní čističe s odsáváním. Častějším řešením jsou návleky, které do sebe tuto vodu jen nasávají. V tomto případě vám doporučujeme, abyste si ověřili, zda lze návleky použít opakovaně: pokud ano, zdali je možné prát je v pračce, a pokud ne, kolik stojí náhradní.

Nejlevnější jsou ruční parní čističe

Cena parních čističů se pohybuje v rozmezí od 500 do více než 50 000 Kč. Modely za několik tisíc patří k profesionálním parním čističům, které vynikají nadprůměrným výkonem i délkou provozu a jsou určené k údržbě extrémně velkých, nejčastěji komerčních prostorů. V klasické domácnosti byste je pravděpodobně nevyužili naplno.

Nejlevnější parní čističe za 500 až 1 700 Kč zpravidla patří k ručním modelům. Nízká cena proto nemusí automaticky naznačovat horší kvalitu. Za přiměřené cenové rozpětí parních mopů lze označit 1 500 až 4 500 Kč. Pojízdné modely stojí od 2 500 Kč výše. Za kvalitní se dají označit ty za cenu od 3 200 do cca 7 500 Kč. Parní vysavače bývají dražší, jejich cena začíná na 3 700 Kč.

Spotřebitelé chválí Kärcher, Gorenje, ETA i Polti Vaporetto

Hledáte-li vysloveně levný model, poohlédněte se např. po parních čističích Silvercrest z Lidlu. Levné, ale přiměřeně kvalitní kousky najdete také v nabídce parních čističů Ariete, Concept, Rovus, ETA, Sencor, Beldray, Hoower nebo Taurus. Naopak k dražším parním čističům patří ty od značky Gorenje, Philips, Evolution, Rowenta, Kärcher a Polti. V pomyslné střední cenové kategorii najdete spotřebiče značek Vileda, Leifheit, Tesla a Black & Decker.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste informace, které vás zajímají? Chcete se nás zeptat na konkrétní značky či modely parních čističů, máte problém s jejich obsluhou či správným nastavením, případně se na vašem zařízení vyskytla technická chyba? V diskuzi pod článkem přivítáme jakékoli dotazy, ale také vaše postřehy související s parními čističi, které jste si pořídili.

Do některých ano, do některých ne. Drtivá většina parních čističů spadá do kategorie ekologických spotřebičů, použití čisticího přípravku je proto považováno za kontraproduktivní. Na trhu jsou však dostupné i modely se speciální nádržkou na čisticí prostředek. Tento parametr si ověřte vždy předem. Parní čistič, který není určený k používání čisticích přípravků, byste totiž mohli nenávratně poškodit.

Za vhodné parní čističe na laminátové podlahy lze označit všechny modely, které při provozu neprodukují příliš mnoho nadbytečné vody. Proto vám doporučujeme, abyste se rozhodovali zejména podle skutečné kvality a výkonu. Totéž platí i při výběru parního čističe na plovoucí či dřevěné podlahy.

Parní čističe na látku musí být vybavené speciálním nástavcem. Platí to i v případě, že chcete parní čistič použít na sedačku či jiný čalouněný nábytek. Obecně lze říci, že většina ručních modelů je vhodná i k tomuto použití.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(93%)