Nejlepší plynové ohřívače 2024 + recenze
Potřebujete vyřešit občasné topení v obytném prostoru? Nebo dokonce hlavní zdroj tepla? Tou pravou možností pro vás může být plynový ohřívač. Uplatní se nejen na chalupě, v dílně či garáži, ale také na zahradě i terase. V Testmagazínu jsme se blíže podívali na tato zařízení a vybrali pro vás nejkvalitnější modely, které naleznete na trhu. Ve srovnávacím testu si nejlepší hodnocení vysloužil ohřívač Meva Relax Plus, vhodný do interiéru i do zastřešených vnějších ploch. Kromě recenzí vybraných modelů si můžete přečíst také podrobný návod, jak vybrat plynový ohřívač.
Jaký plynový ohřívač koupit?
Při výběru plynového ohřívače je třeba zvážit několik kritérií. Rychlý výběr se často nevyplácí. Díky našemu testu se však chyby obávat nemusíte. Pro všechny, kdo nemají čas věnovat se důkladnému výběru plynového ohřívače, jsme připravili rychlý přehled vybraných 3 TOP modelů.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Magg 110150 ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt | |
Meva Relax Plus ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Enders Commercial ✔ Pre náročných | Zobrazit produkt |
Meva Relax Plus
Přenosný kombinovaný infračervený ohřívač, výkon 4,2/1,5 kW (LPG/EL), spotřeba plynu 305 g/h.
Zobrazit více infoPlynový ohřívač Relax Plus je kombinován s elektrickým napájením. Jeho zdrojem může být 10kg propan-butanová láhev nebo elektrická síť 230 V. Výkon při použití LPG dosahuje 4,2 kW a při EL 1,5 kW. Výkon plynu můžete regulovat do 3 poloh a výkon elektrického napájení do 2 poloh. Předpokládaná výdrž 10kg láhve je 33 hodin.
Magg 110003
Přenosný infračervený plynový ohřívač, výkon 4,2 kW, spotřeba plynu 305 g/h.
Zobrazit více infoCenově výhodnou nabídkou je plynový ohřívač značky Magg. Je vhodný zejména do interiérů o minimálním objemu 84 m3. Má nižší hmotnost, 10 kg, kterou oceníte zejména při manipulaci. K provozu je třeba napojit propan-butanovou láhev, ideálně 10 kg. Jeho spotřeba dosahuje cca 305 g/h.
Landmann 12016ST
Venkovní přenosný plynový ohřívač, výkon 11 kW, spotřeba plynu 786 g/h.
Zobrazit více infoKategorii venkovních plynových zářičů reprezentuje také model Landmann 12016ST. Hodí se pro vyhřívání venkovních a dobře větraných prostor, jako jsou altány, pergoly či zahrady. Na první pohled vás upoutá svým designem v nerezovém provedení. Výška téměř 2,2 metru a 75 cm průměr jsou opravdu chvályhodné.
Hodnocené parametry
Na vytápění domu nebo bytu máte v dnešní době řadu možností. Jednou z nich může být plynový ohřívač. I když jde jen o doplňkové vytápění, má své výhody, z nichž největší je snadný přesun. Výběr tohoto zařízení byste si měli dobře promyslet, protože se nejedná o malou investici. Zárukou kvalitního výběru je zvážení vlastních preferencí a prostudování důležitých parametrů. Není to jen o výkonu zařízení. Plynové ohřívače dělíme podle typu ohřevu a podle místa určení. Výkon je jistě důležitý, to souhlasíme, ale všímejte si i údaje o spotřebě. Nezapomeňte na design, rozměry a také hmotnost. Zejména chcete-li používat zařízení v interiéru, je vhodné ohřívač přizpůsobit k okolnímu stylu. Komfort při manipulaci s ohřívačem vám zajistí doplňkové vybavení, jako například kolečka, úchyty, piezo zapalování a bezpečnostní pojistky.
Do srovnávacího testu jsme vybrali jen modely, které splňují naše kritéria. Mezi ně patří, kromě parametrů, názory spotřebitelů. Každý produkt jsme důkladně analyzovali, abychom vám mohli nabídnout jen pravdivé a ověřené informace, doplněné reálnými zkušenostmi. Nabídku trhu jsme analyzovali přes portál Heureka.cz, ale také jsme sledovali nabídku e-shopů, jako například Electronic-star.cz, Andreashop.cz či Klarstein.cz.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze plynových ohřívačů
Naše recenze objektivně poukazují na výhody, ale také nevýhody vybraných modelů plynových ohřívačů. Při hodnoceních zmiňujeme kromě parametrů i názory spotřebitelů a jednotlivé modely mezi sebou porovnáváme. Naším cílem je vám při výběru pomoci, nikoli propagovat určité značky. Proto dáváme do pozornosti, že žádnému z testovaných modelů neděláme reklamu a žádný model není upřednostněn.
Meva Relax Plus
Přenosný kombinovaný infračervený ohřívač, výkon 4,2/1,5 kW (LPG/EL), spotřeba plynu 305 g/h.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPlynový ohřívač Meva Relax Plus se od předchozích modelů liší ve způsobu vytápění. Zatímco Magg 110003 funguje pouze na plynovém infračerveném tepelném záření, model Meva Relax Plus TB15001 kombinuje infračervené a elektrické vytápění.
Zdrojem vytápění může být běžná propan-butanová láhev, ideálně 10 kg, nebo 230 V elektrická síť. Odhadovaná výdrž 10 kg láhve činí 33 hodin. K zefektivnění vytápění místností přispěje vestavěný ventilátor, který přemění veškerý plyn na teplo. Maximální výkon při plynovém vytápění může dosáhnout 4,2 kW. Při volbě elektrického vytápění se výkon dokáže vyšplhat maximálně na hodnotu 1,5 kW. Za výhodu považujeme regulaci výkonu. Při plynovém napojení máte na výběr ze tří poloh a při elektrickém napojení ze dvou. Za zmínku stojí ještě spotřeba, která při plynovém vytápění činí 305 g/h.
Nespornou výhodou je jeho mobilita. Můžete jím vyhřívat místnosti v domě, na chatě, v garáži či karavanu. Do exteriéru jej však nedoporučujeme. Přesun usnadňují pevná kolečka a také optimální hmotnost, která bez propan-butanové láhve dosahuje 9,5 kg. Na výšku má 72 cm, na šířku 41 cm a na hloubku 40 cm. Co se týče doplňkového vybavení, tak kamna disponují piezo zapalováním, strážcem spalin a termopojistkou.
Pozitivní recenze od spotřebitelů jsou dalším plusem zařízení, protože svědčí o spokojenosti s modelem. Spotřebitelé ve svých vyjádřeních zmiňují rychlou výhřevnost, jednoduchou montáž i provoz. Velkou spokojenost má na svědomí i kvalita provedení a kombinace plynového a elektrického vytápění. Model dokonce patří mezi nejpopulárnější ohřívače na trhu. Slabší stránky zařízení jsme nenašli. Pokud budete mít prostor dostatečně provětrávaný, nehrozí ani problémy se zápachem plynu.
Typ ohřívače: kombinovaný, infračervený, přenosný ● Výkon: LPG – 4,2 kW, EL – 1,5 kW ● Plyn: propan-butan ● Spotřeba plynu: 305 g/h ● Hmotnost: 9,5 kg ● Rozměry (v x š x h): 72 x 41 x 40 cm
Magg 110003
Přenosný infračervený plynový ohřívač, výkon 4,2 kW, spotřeba plynu 305 g/h.
Prohlédnout nejlepší nabídkuV nižší cenové kategorii naleznete model Magg 110003. Tento domácí plynový ohřívač je výbornou alternativou elektrických konvektorů a radiátorů, zejména při vytápění menších bytových prostor. Teplo je schopen zajistit do místnosti o maximálním objemu 150 m3. Minimální objem obytné místnosti by měl dosahovat alespoň 66 m3. Co se týče větrání, to musí být důkladně zajištěno a minimální doporučený větrací otvor je 82,5 cm2.
Za dobrou cenu máte k dispozici cca 4,2 kW topného výkonu. Výkon můžete regulovat ve 3 stupních – od 1,5 přes 2,8 až po 4,2 kW za hodinu. Spotřeba při maximálním výkonu představuje 305 g/hod. Pro používání je nejvhodnější volit 10kg propan-butanové láhve.
Design zařízení sice neohromí, ale je maximálně praktický a díky kompaktním rozměrům ohřívače jej můžete umístit v podstatě kamkoli v interiéru. Nízká hmotnost zařízení (10 kg) spolu se čtyřmi kolečky zaručují snadnou manipulaci. Ohřívač má již tradičně termopojistku proti přehřátí a automatické odstavení plynu při jeho naklonění, ochrannou mřížku a skříň pro propan-butanovou láhev. Je dodáván bez regulátoru tlaku, který však doporučujeme dokoupit.
Pokud hledáte cenově dostupný plynový ohřívač pro občasné vytápění prostoru, tento model může být dobrou volbu. Příliš neohromí, ale ani nezklame. Zákazníci v recenzích uvádějí, že jsou s výrobkem spokojeni. Jednoduše se s ním manipuluje a dokáže rychle vyhřát místnost. Počítejte s menšími nedostatky, které uvedli spotřebitelé i v recenzích. Jedním z nich je kvalita provedení, použitý plech by mohl být tlustší. Další nevýhodou je systém uložení bomby. Nutností při používání zařízení je dostatečné větrání místnosti, jelikož jde o plynový ohřívač, zápach z plynu může být dost silný.
Typ ohřívače: plynový, infračervený, přenosný ● Výkon: 4,2 kW ● Plyn: propan-butan ● Spotřeba plynu: 305 g/h ● Hmotnost: 10 kg ● Rozměry (v x š x h): 76 x 46 x 30 cm
Landmann 12016ST
Venkovní přenosný plynový ohřívač, výkon 11 kW, spotřeba plynu 786 g/h.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKategorii venkovních plynových zářičů reprezentuje také model Landmann 12016ST. Hodí se pro vyhřívání venkovních a dobře větraných prostor, jako jsou altány, pergoly či zahrady. Na první pohled vás upoutá svým designem v nerezovém provedení. Výška téměř 2,2 metru a 75 cm průměr jsou opravdu chvályhodné.
Maximální výkon se dokáže vyšplhat na úroveň 11 kW. Výkon si můžete regulovat v rozmezí od 5 do 11 kW. Výhodou je o něco nižší spotřeba plynu při nejvyšší úrovni výkonu. Nejde sice o příliš rozdílnou hodnotu, ale v případě modelu Goldflame dosahuje spotřeba 815 g/h a u modelu Landmann 786 g plynu za hodinu. Zároveň má téměř o třetinu nižší emise oxidu uhličitého oproti běžným hořákům.
Předností ohřívače je jeho jednoduchá instalace i obsluha. Hořák pohání propan-butan, ideálně z 10kg láhve, kterou schováte do stojanu. Alternativně lze použít i 5kg láhev, kterou je třeba postavit na nehořlavou podložku tak, aby k ní dosáhla spojovací hadice. Potom už jen stačí zažehnout pomocí mechanického zapalování typu piezo, které vytváří elektrické jiskry a těšit se z příjemného tepla.
U každého plynového ohřívače je nutností zajistit důkladné větrání prostoru. V případě venkovních ohřívačů máte o starost méně. Při dodržení všech bezpečnostních pravidel je použití plynového zářiče zcela bez rizika. Pro lepší bezpečnost je jištěn pojistným ventilem, který zastaví přívod plynu při náhodném převrhnutí ohřívače. Výrobce doporučuje umístit zářič nejméně metr od hořlavých materiálů.
I přes vyšší hmotnost 14,3 kg se nemusíte bát manipulace. I tento je opatřen kolečky pro snazší manipulaci při přemisťování. Vyšší hmotnost je důvodem kvalitního provedení těla a hořáku. Jsou vyrobeny z nerezové oceli, zatímco reflektor je vyroben z aluminia. V balení naleznete veškeré příslušenství včetně připojovací hadice a redukčního ventilu.
Od designu přes kvalitu zpracování až po vysoký výkon ohřevu. Plynový ohřívač Landmann 12016ST je u spotřebitelů velmi oblíbený. Chválí i jednoduché ovládání, příslušenství i přiměřenou cenu. Menší nevýhodou je nemožnost výškového nastavení. Dvoumetrová výška je pro více kupujících překážkou. V konečném hodnocení však musíme uznat, že jde o jeden z kvalitních plynových ohřívačů, co se týče poměru ceny a výkonu.
Typ ohřívače: venkovní, plynový, infračervený, přenosný ● Výkon: 11 kW ● Plyn: propan-butan ● Spotřeba plynu: 786 g/h ● Hmotnost: 14,3 kg ● Rozměry (v x š x h) 215 x 76 x 76 cm
Enders Solid
Venkovní přenosný plynový ohřívač, výkon 14 kW, spotřeba plynu 364–1019 g/h.
Prohlédnout nejlepší nabídkuVysoce výkonné plynové topné těleso Enders Solid je vhodné pro domácí i profesionální použití. Poslouží ke zvýšení teploty například v altánku, zahradě či v různých exteriérových restauracích. Tam se bude vyjímat také díky modernímu designu. Navíc kombinace prvotřídních materiálů zaručuje dlouhodobou životnost.
Zářič je vybaven špičkovým Turbo hořákem, který lze plynule regulovat na 5 až 14 kW. Údaj o spotřebě vás asi moc nepotěší, jelikož při nejvyšším výkonu se umí vyšplhat až na hodnotu 1 019 g/h. Při 5 kW dosahuje spotřeba 364 g/h.
Nevýhodou vysokého výkonu je nejen vysoká spotřeba, ale také nízká výdrž propan-butanové láhve. Pro použití k zařízení se doporučuje klasická 10kg propan-butanová láhev, při plném výkonu vám vydrží jen 10 hodin. Při nižších výkonech se hodnota výdrže zvyšuje až na 28 hodin.
Možná někoho odradí vysoká hmotnost zařízení, která dosahuje až 23 kg, ale při manipulaci to ani nepocítíte. Ohřívač disponuje kolečky pro snadný transport. Co se týče uvedení ohřívače do provozu, zapálení hořáku je díky zabudovanému piezo zapalování na baterky otázkou vteřiny. Propan-butanové láhve se připojují přímo ve stojanu zářiče, pomocí hadice s regulačním ventilem.
Hadice a regulátor naleznete přímo v balení. Součástí zářiče je speciální pojistný ventil, který zastaví přívod plynu v případě převrhnutí ohřívače. Určitě oceníte i další praktické detaily, mezi něž patří např. odkládací stolek na nápoje a občerstvení, umístěný na vrchní části spodního krytu.
Tento model plynového ohřívače si získal nejen nás, ale také spokojené uživatele. Na první pohled vyniká elegantním designem, ale to rozhodně není všechno. Vysoký výkon zaručí rychlé vyhřátí i větších exteriérových prostor. Bohužel vyšší výkon s sebou nese zmiňovanou vyšší spotřebu a krátkou výdrž propan-butanových lahví. Koupi tohoto modelu si dobře zvažte, protože se nejedná o malou investici. Hodí se spíše k občasnému používání, například při zahradních oslavách.
Typ ohřívače: vnější, plynový, infračervený, přenosný ● Výkon: 14 kW ● Plyn: propan-butan ● Spotřeba plynu: 364–1019 g/h ● Hmotnost: 23 kg ● Rozměry (Ø x V) 88 x 230 cm
G21 Moon
Venkovní přenosný plynový ohřívač, výkon 5 – 13 kW, spotřeba plynu 945 g/h.
Prohlédnout nejlepší nabídkuChladnější počasí a příjemné posezení na terase možná na první poslech nejde dohromady. Vytvořit si příjemnější podmínky může právě plynový ohřívač G21 Moon. Pokud vaše terasa není uzavřena ani vytápěna, řešení za pomoci plynometu (ohřívače) s regulovatelným výkonem od 5 až do 13 kW je jedna z možností. Díky funkci regulace výkonu dokážete přizpůsobit výkon počasí a zároveň rozumně hospodařit se spotřebou propan-butanu.
Plynový ohřívač disponuje úložištěm pro 10kg láhev propan-butanu. Vybraný model také disponuje mechanickým piezo elektrickým zapalováním. Spotřeba plynu při maximálním výkonu je 945 g/h. Při maximálním výkonu je tedy spotřeba relativně vysoká a je třeba výkon přiměřeně přizpůsobit podmínkám. Bezpečnostní certifikát CE je zárukou bezpečnosti v případě převrácení ohřívače se přívod plynu automaticky zastaví. Opomenout nelze ani estetické nerezové provedení. Plynový ohřívat G21 Moon působí moderně, odolně a elegantně. Hodí se na terasu domu nebo do pohostinského zařízení. Manipulaci usnadňují transportní kolečka na podvozku.
Typ ohřívače: vnější, plynový, přenosný ● Výkon: 5 – 13 kW ● Plyn: propan-butan ● Spotřeba plynu: 945 g/h (max. výkon) ● Hmotnost: 16 kg ● Rozměry (V x Š x H): 219 x 81 x 81 cm
Další zajímavé produkty
Konkurence v segmentu plynových ohřívačů není příliš velká, ale určitě je z čeho vybírat. Vzhledem k tomu, že se vám snažíme nabídnout jen ověřenou kvalitu, zaměřili jsme se pouze na ty nejzajímavější z nich, které splňují předem určené podstatné parametry. Během výběru nejlepších produktů nás ovšem zaujalo i pár dalších zajímavých modelů. K těmto plynovým ohřívačům jsme připravili krátké charakteristiky, ve kterých se dozvíte vše důležité. Pokud nemáte dosud žádného favorita, možná vás zaujme jeden z nich.
Ve střední cenové kategorii se nachází model Nördix AE7HPBE. Spojuje v sobě kombinaci elektrického a plynového vytápění. Zdrojem jsou běžné 10kg propan-butanové láhve nebo elektrické napájení. U obou zdrojů tepla máte k dispozici tři stupně výkonu. U plynového vytápění si můžete vybrat jednu z hodnot výkonu 1,5 kW, 2,8 kW nebo 4,2 kW. Elektrické topné těleso má příkon 3 x 400 W. Ohřívač je vhodný pro interiérové vytápění místností o objemu do 120 m3. Navzdory hmotnosti 13 kg je manipulace s ohřívačem jednoduchá, díky zabudovaným kolečkům. Minusem je vybavení, několik zákazníků v recenzích vzpomíná, že v balení chybí hadice s regulátorem.
Dobrou volbou pro ohřívání chladných místností, garáží, zimních zahrad či dílen může být model Meva Ardent 2171. Nabízí výkon 1 100 W. K provozu je třeba napojit propan-butanové (nebo LPG) láhve do 10 kg. Maximální spotřeba plynu při nejvyšším výkonu dosahuje 0,85 kg/hod.
U spotřebitelů je oblíbený také plynový ohřívač Strend Pro Vemec DomoGas GH08. Primárně je určen k vytápění vnitřních místností, ale můžete jej umístit i do venkovních, ale krytých prostor. Nabízí 3 úrovně vytápění: 1 400 W, 2 800 W, 4 200 W. Mezi jeho silné stránky patří nízká spotřeba plynu (max. 300 g/hod.) a detektor koncentrace hladiny kyslíku. Zákazníci vyzdvihují jednoduchou obsluhu a slušný výkon za přiměřenou cenu. Za nevýhodu považují nepraktické zabezpečení bomby.
Rowi Blue Flame 4200 je určen k vytápění dobře větraných prostor o minimální rozloze 40 m3. Nabízí dva stupně výkonu, a to 2 kW a 4,2 kW. K ohřívání využívá propan-butanové láhve s maximální hmotností 11 kg. Ohřívač je vyroben z vysoce kvalitního ocelového plechu a přední strana je opatřena kovovou mřížkou. Hmotnost dosahuje 12 kg, ale zařízení disponuje kolečky, které usnadní manipulaci.
Pokud hledáte cenově dostupný plynový ohřívač, ohlédněte se po modelu Meva Relax TB02007. Nabízí standardní výkon 4,2 kW a je vhodný pro vytápění místností do 150 m3. Spotřeba dosahuje 305 g/hod. Disponuje strážcem spalin, termopojistkou, regulátorem výkonu, kolečky a piezo zapalováním. Součástí balení je regulátor tlaku a hadice. Tento model je také u spotřebitelů populární a nasvědčuje tomu mnoho recenzí. Podle spotřebitelů se jedná o výkonné zařízení, které rychle ohřeje místnost a kromě toho se s ním dobře manipuluje. Slabší stránkou je kvalita provedení.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Zvažujete-li při výběru modely, které preferuje většina, máme pro vás připravenou tabulku nejprodávanějších modelů plynových ohřívačů. Jelikož po nich sahá mnoho uživatelů, na internetu naleznete široké množství spotřebitelských recenzí. Samozřejmě nedoporučujeme jednoznačně sahat po nejprodávanějším modelu, v první řadě jsou důležité vaše osobní preference. S průzkumem trhu a se sestavením této tabulky nám pomohl cenový porovnávač Heureka.cz. Jelikož se prodejnost zejména sezónně mění, tabulku s nejprodávanějšími modely pravidelně aktualizujeme.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Meva Ardent 2171 | Zobrazit produkt | |
Meva Relax Deluxe | Zobrazit produkt | |
Magg 110150 | Zobrazit produkt | |
Meva TB02007 | Zobrazit produkt | |
Mora PT 6140.1022 | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat plynový ohřívač
Plyn je v současnosti stále velmi oblíbeným typem ohřívání. Ve chvílích, kdy vám nestačí hlavní systém vytápění, případně pokud místnost nemá žádný jiný způsob ohřevu, alternativní možností může být plynový ohřívač. Na trhu je naleznete v různých velikostech, provedeních, typech i principech fungování. Nejlepší modely na trhu jsme vám již představili a nyní vám přinášíme ještě podrobný návod, ve kterém vám blíže popíšeme problematiku výběru plynových ohřívačů. Poskytneme vám informace o jednotlivých typech, podíváme se na ideální výkon zařízení a na závěr vám představíme přehled cen a ověřených výrobců plynových ohřívačů.
- Typ ohřevu
- Rozdělení plynových ohřívačů
- Topný výkon
- Spotřeba energie
- Cena a renomovaní výrobci
Rozdělení plynových ohřívačů podle typu ohřevu
- Ohřívače s katalytickým panelem: Fungují prostřednictvím kontaktu plynu s katalyzátorem, přičemž se energie spalovaného zemního plynu přemění na tepelnou energii. Výsledkem spalování paliva během katalytické reakce jsou stejné látky jako při klasickém spalování paliva, a to oxid uhličitý a voda. Výhodou ovšem je, že proces probíhá bez přebytečného kyslíku, což má velký význam pro udržení pohodlných podmínek v místnosti. Rovněž je vyloučena tvorba oxidu uhelnatého. Ohřívače můžete provozovat bez použití komína. Plusem je i to, že tato zařízení jsou velmi tichá. Naopak za slabší stránku považujeme, že dokážou ohřát jen menší prostor.
- Ohřívače s infračerveným zářením: Infračervené ohřívače jsou mnohem silnější než katalytické a vyznačují se velkou topnou kapacitou. Ta však může mít za následek vysokou spotřebu paliva. Tyto ohřívače se využívají nejčastěji a můžete je umístit jak do interiéru, tak do exteriéru. K získání zdroje energie využívají plyn, elektřinu nebo jiné palivo. Teplo je v okolí cítit ihned po zapnutí zařízení. Infračervené záření ovlivňuje povrch předmětů a zahřívá je, proto z jejich dosahu raději vzdalte všechny předměty, kterým by teplo vadilo.
- Ohřívače s plynovou horkovzdušnou turbínou: Jsou vybaveny speciálními radiálními a axiálními ventilátory. Jejich účinnost dosahuje 100% přeměny plynu na teplo. Tato zařízení se vyznačují vysokou účinností a rychlostí ohřevu. Zákazníci po nich sahají i v případě potřeby ohřívání velkých prostorných místností.
Rozdělení plynových ohřívačů podle místa využití
Jelikož plynové ohřívače můžete používat na mnoha místech, dělí se i podle určení. Všeobecným dělením je na vnitřní a vnější plynové ohřívače. Ty ovšem nabízejí mnohé typy, které si dále představíme.
Vnitřní ohřívače
Kategorie vnitřních ohřívačů zastřešuje modely, které slouží k ohřevu vnitřních a krytých místností. Do této skupiny patří plynové kotle, statické plynové ohřívače, přenosné plynové ohřívače a plynové teplomety.
- Plynové kotle: V našich končinách se k vytápění nejčastěji využívají plynové kotle. Jedná se o komfortní způsob, jak zajistit teplo v celém objektu. Přestože se nejedná o nejlevnější způsob vytápění, stále se těší velké oblibě. Výhodou je, že provoz takového kotle je naprosto bezstarostný, protože kotel neprodukuje žádné saze. Některé modely navíc dokáží ohřívat rovnou i vodu. Pro provoz je třeba mít plynovou přípojku, případně zásobník s plynem.
- Statické plynové ohřívače Jedná se v podstatě o ohřívače, jejichž umístění je stálé. Můžete je znát také pod pojmem „gamatky“ nebo „vafky“. Nejčastěji se umisťují na zeď pod oknem. Jsou výhodnou alternativou pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou instalovat klasický plynový kotel pro ústřední topení. Také je nutné napojení na zdroj plynu a u některých modelů i na přívod elektřiny. Ohřívač zvládne vytopit menší až středně velké prostory.
- Přenosné plynové ohřívače: Lepší volbou v případě ohřívačů jsou přenosné plynové ohřívače. Využívají se k doplňkovému vytápění vnitřních místností, ale i venku na terase, v zahradě či v altánku. Kromě toho, že jsou mobilní a dobře přenosné, se snadno obsluhují. K provozu nejčastěji využívají propan-butanové láhve. Někdy se můžete setkat s kombinovanými ohřívači, která umožňují kromě plynového vytápění i elektrické. Nesmíte však zapomenout, že pokud tento ohřívač zvolíte do interiéru, místnost musí být dobře odvětrávána.
- Plynové teplomety a teplogenerátory: Pokud vám název plynové teplomety nic neříká, jde o zařízení, které slouží k nárazovému topení na chatě či chalupě. K jeho uvedení do provozu vám většinou postačí 2kg plynová nádoba. K vytopení větších prostor, hal nebo stavby se více hodí plynové teplogenerátory. Jejich nevýhodou je vyšší spotřeba plynu.
Venkovní ohřívače
Ohřívače už dávno nemusíte využívat jen v interiéru. Do zahrady s altánkem, na terasu, pod pergolu či v exteriéru restaurace zajisté oceníte, zejména v chladných měsících, zdroj tepla. Jím může být právě vnější plynový ohřívač. Jednoduše jej postavíte na určené místo, vybavíte jej plynovou nádobou a můžete si vychutnávat příjemnou atmosféru venku. Na trhu najdete různé modely, setkáte se s mohutnými ohřívači, se stojánkovými ohřívači nebo s malými kompaktními ohřívači, které jednoduše jen položíte na stůl.
Vnější ohřívače by měly být technicky mnohem více propracovanější než v případě vnitřních ohřívačů. Kromě toho, že by měly nabízet vysoký výkon, musí být odolné vůči vodě či větru, být z kvalitního materiálu a mělo by se s nimi snadno manipulovat. Výrobci u těchto modelů myslí na design a často jsou tato zařízení navržena tak, že mohou splňovat úlohu zahradní dekorace. Fungují na běžné propan-butanové láhve, které jsou ukryty v těle ohřívače.
Čím větší prostor, tím vyšší výkon
Ať už se rozhodujete pro koupi vnitřního nebo vnějšího plynového ohřívače, výkon je jeden z hlavních parametrů, který je třeba při výběru zohlednit. U plynových ohřívačů obecně platí, že čím větší prostor chcete ohřívat, tím budete potřebovat vyšší výkon zařízení. Před koupí si tedy zvažte, jakou velikost místnosti nebo prostoru plánujete ohřát a následně podle toho vybírejte ohřívač. Zatímco do menšího pokoje (do 20 m2) vám postačí ohřívač s výkonem do 3 kW, ve větší místnosti byste se s takovým výkonem neobešli. V úvahu je třeba brát i nutné časté větrání, při kterém vám nějaká část tepla bude unikat. Venkovní modely nabízejí výkon kolem 11 kW. Ideální je sahat po modelu umožňujícím regulaci výkonu. Nejčastěji se setkáte s ohřívači, která nabízí 3 stupně výkonu a vy si tak můžete výkon přizpůsobit konkrétní situaci.
Nezapomeňte na spotřebu
Spotřeba je dalším důležitým parametrem, na který byste neměli zapomenout. Uvádí se v gramech za hodinu (g/hod). Plynové ohřívače mají v porovnání s elektrickými o dost nižší spotřebu. Modely se však od sebe mohou ve spotřebě výrazněji lišit. Hlavním ukazatelem spotřeby je výkon. Obecně platí, že s výkonem stoupá spotřeba. Se spotřebou jsou na tom výrazně hůře venkovní modely, které nabízejí vysoký výkon. Naopak vnitřní modely se jí mohou chlubit. Zatímco hodnota spotřeby u vnitřních modelů dosahuje kolem 305 g/hod, u venkovních modelů se může údaj vyšplhat až na 1 000 g/hod.
Cena závisí na mnoha aspektech
Nelze zcela jednoznačně určit, kolik zaplatíte za plynové ohřívače. Jejich cena se mění v závislosti na typu ohřívače, na jeho určení, výkonu, spotřebě a jiných doplňkových parametrech. I když vám vysoká cena nezaručuje nejlepší výsledky, určitě nedoporučujeme sahat po nejlevnějším modelu. Ideální volbou je u nás často zmiňovaná zlatá střední cesta. Pro jednodušší vysvětlení a orientaci jsme si rozdělili cenu plynových topidel do tří kategorií.
V první naleznete levné ohřívače, jejichž cena se pohybuje kolem 2 500 Kč. Nečekejte od nich příliš propracované funkce a ani vysoký výkon. Ten často dosahuje 4,2 kW. Napájejí se na klasické propan-butanové láhve. Pokud byste v této kategorii hledali venkovní plynové ohřívače, hledali byste neúspěšně.
Stále cenově dostupné, ale o to více kvalitnější a výkonnější jsou modely s cenou do 5 000 Kč. Přestože často nabízejí podobný výkon jako levnější modely (4,2 kW), disponují jinými přednostmi. Mezi nimi může být kvalita provedení, design, manipulace či vybavení. Jedná se stále hlavně o vnitřní plynové ohřívače.
V ceně od 7 500 Kč byste již neměli problém najít venkovní ohřívače. Čím vyšší výkon nabízejí, tím jsou dražší. Pro domácí používání vám však modely venkovních ohřívačů v této ceně bohatě postačí. Nemáte problém najít ani ohřívače s cenou kolem 15 000 Kč, ale ty se hodí víceméně do restaurací a jiných provozů. Za 7 500 Kč si však můžete pořídit kromě vnějších i mnohem výkonnější vnitřní plynový ohřívač. Často je kromě výkonu 6 až 10 kW vybaven řadou různých funkcí.
Mezi spolehlivé značky patří Blumfeldt, Meva či Landmann
Výběr může ovlivnit nejen cena, ale také značka. Výrobky od ověřených výrobců totiž nabízejí nejvyšší kvalitu a záruku spokojenosti. K nejpopulárnějším značkám v tomto segmentu patří například Blumfeldt, který se specializuje na výrobu nábytku a zařízení do zahrady. Dobrou volbou jsou výrobky značky Meva. Kvalitu nabízí i společnost Landmann, která je nejen v Evropě jednou z předních značek v kategorii grilů a ohřívačů. Za zmínku stojí společnosti Güde, Magg nebo Strend.
Otázky a odpovědi – FAQ
Pokud jste se dostali až na závěr našeho článku, věříme, že jsme vám s výběrem plynového ohřívače dostatečně pomohli. V případě, že vás ještě něco ohledně výběru tohoto zařízení zajímá nebo jste nenašli v článku odpověď na vaši otázku, můžete nám ji napsat. Pod článkem je možnost vložení komentáře. Vaše otázky zodpovíme co nejdříve. Budeme se těšit také na vaši zpětnou vazbu. Ještě před tím si můžete projít naši závěrečnou sekci, kterou jsme věnovali odpovědím na nejčastěji kladené otázky, týkající se výběru plynového ohřívače.