Polykarbonátové skleníky

Nejlepší polykarbonátové skleníky 2024 + recenze

Nakoupit si zeleninu v supermarketu je sice rychlejší a jednodušší, ale vypěstovat si domácí okurky, rajčata či papriku je určitě lepší varianta. Pokud máte možnost využít k pěstování fóliovník nebo skleník, rozhodně této příležitosti využijte. Díky skleníku můžete pěstovat i tehdy, když už je venku po sezóně. My jsme pro vás připravili srovnávací test nejlepších polykarbonátových skleníků, které jsou cenově dostupné a staly se velmi oblíbenými oproti standardním skleníkům či fóliovníkům do zahrady. Výběr je individuální. Z hlediska poměru ceny a užitku nás však o svých kvalitách přesvědčil polykarbonátový skleník Gutta Gardentec Classic. Kromě toho, že jsme zpracovali recenze skleníků, vám poradíme, jak si skleník vybrat, a také se dozvíte, jaké jsou výhody skleníků při pěstování.

Publikované: 19.07.2022
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký polykarbonátový skleník koupit?

Skleníky z lexanu jsou v zahradě jednoznačně velkým přínosem. Trh dnes nabízí vícero variant a faktem je, že při výběru spotřebitelé často nevědí, jaké jsou výhody materiálů konstrukce či jaké jsou rozdíly mezi sklem a polykarbonátem, nebo dokonce tvary skleníku. Tyto a další aspekty je třeba před výběrem zvážit. Pokud se vám při výběru příliš nechce zamýšlet nad těmito a ostatními parametry, určitě vám pomůže náš výběr a zpracované recenze produktů. Máte k dispozici spolehlivý průzkum trhu, který jistě vyhoví i vašim požadavkům.

Názov Hodnotenie Detail
Gutta Gardentec Classic   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Vitavia Target 2500 PC   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Palram Multiline   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Obloukový polykarbonátový skleník s ocelovou konstrukcí, plocha 6 m2, čelní větrací okno.

Zobrazit více info

Obloukový skleník o celkové výměře 6 m2. Rozměry patří k průměrným až kompaktním skleníkům. Šířka činí tři metry a dlouhý je dva metry. Konstrukce skleníku je vyrobena z pozinkovaných ocelových profilů o tloušťce 1 mm. Polykarbonátové desky Guttagliss Dual box jsou tlusté 4 mm a mají jednostrannou UV ochranu. Dveře jsou dvoudílné s větracím otvorem. Skleník lze fixovat „T“ kotvami přímo do země. Produkt je stabilní, ale čelní kusy polykarbonátu je nutné ořezávat. Součástí balení je návod.

Cenový trhák
Vitavia Target 2500 PC

Vitavia Target 2500 PC

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hliníkovou konstrukcí, plocha 2,53 m2, střešní větrací okno.

Zobrazit více info

Cenově dostupný skleník z lexanu se sedlovou střechou – jedná se o miniskleník určený pro nenáročné pěstitele. Ideální k pěstování v květináčích. Hliníkové profily jsou tlusté pouze 0,6 mm. Daní za nízkou cenu jsou samotné rozměry. Skleník má celkovou výměru jen 2,53 m2, což je rozměr menšího balkonu. Otevírání je řešeno posuvnými dveřmi a k větrání poslouží i střešní okno. Polykarbonát je silný 4 mm. Výhodou je, že jednotlivé části lexanu jsou přesně nařezané a připravené k osazení.

Náš TIP
Palram Multiline 6 x 12

Palram Multiline 6 x 12

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hlínikovou konstrukcí, plocha 6,9 m2, střešní větrací okno.

Zobrazit více info

Velice dobrého hodnocení dosáhl polykarbonátový skleník Palram vhodný do menších i větších zahrad. Šířka skleníku je 1,85 metru, dlouhý je až 3,7 metru. Celková výměra je tak 6,9 m2. Prosklení z dutinkového polykarbonátu je silné 4 mm. Hliníkové profily jsou tlusté 1 mm. Polykarbonát má kvalitní UV ochranu. Větrat lze prostřednictvím střešního okna. Slabinou jsou méně kvalitní panty dveří. Celkově je však skleník dobře zpracovaný a dveře mají praktický magnetický zámek. Záruka na konstrukci navíc činí až 10 let.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš průzkum trhu a následná analýza parametrů spolu se zpracováním recenzí trvaly více než 50 hodin. Jedná se o poměrně specifický segment trhu, který však vyhledává čím dál více lidí zajímajících se o pěstování plodin. Před průzkumem trhu jsme si stanovili parametry, které jsou při výběru nejdůležitější a které samotní spotřebitelé před koupí nejvíce zvažují.

Největší roli hraje velikost a tvar skleníku. Tvar se týká například i střechy – sedlová či oblouková. Stejně důležitá je kvalita výplně a způsob ukotvení skleníku. Přestože se polykarbonátové skleníky snadno skládají, je třeba řešit ukotvení skleníku, aby zůstal na svém místě. Ideální je použít betonový základ (bodový nebo obvodový). Velice důležité je to, jaké jsou použité materiály. Nejen výplně, ale také samotný kov použitý na konstrukci (hliník, ocel). To do značné míry ovlivňuje životnost skleníku. Zapomínat by se nemělo ani na takové parametry, jako je větrání. Větrat lze přes otevřené dveře, střešní nebo boční okna.

Velikost a rozměry
Materiály a odolnost konstrukce
Tvar skleníku
Způsob ukotvení
Možnosti větrání

Během srovnání naši redaktoři prováděli průzkum trhu díky cenovému srovnávači Heureka. Na základě dostupných databází jsme také ověřovali dostupnost produktů u prodejců. Polykarbonátové zahradní skleníky jsou velmi oblíbené a zastoupení výrobců je rozmanité. Zákazníci nejčastěji vyhledávají velké nebo malé skleníky. Četné zastoupení mají skleníky Kyklop od společnosti LanitPlast. Velmi populární jsou také skleníky Vitavia Garden, Scobalit nebo skleníky Gutta a Palram, které jsou zajímavé i z hlediska poměru ceny a kvality.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze polykarbonátových skleníků

Pokud hledáte kvalitní skleníky z polykarbonátu, zpracovali jsme pro spotřebitele komplexní srovnávací test, kde jsme hodnotili nejlepší skleníky z lexanu. Vycházeli jsme také z názorů a zkušeností zákazníků. Součástí našeho srovnání jsou objektivně zjištěné výhody i nevýhody jednotlivých produktů. Naše testy jsou nezávislé a hodnocení vychází z dostupných informací, parametrů a zkušeností zákazníků. Věříme, že naše srovnání bude pro váš výběr přínosem a že vám pomůžeme vybrat skleník z polykarbonátu.

Víťaz testu

Gutta Gardentec Classic 2 x 3

Obloukový polykarbonátový skleník s ocelovou konstrukcí, plocha 6 m2, čelní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kompaktní zahradní skleník o výměře 6 m2. Řadí se k malým skleníkům. Gutta patří k renomovaným výrobcům. Skleník lze kotvit na základy nebo zapuštěním do země za pomoci ocelových kotev. Polykarbonátové prosklení je ošetřené jednostrannou UV ochranou. Výplň je dodávána v celku v podobě plátů, které je třeba při montáži řezat.

Zahrádkáři, kterým stačí menší skleník o délce dva metry a šířce tři metry, budou určitě spokojení. Vadit nebude ani vyšší postava, protože uprostřed činí výška obloukové klenby až 2,18 metru. Velkou výhodou jsou kvalitní materiály. Polykarbonát ve verzi Classic má standardní tloušťku 4 mm. Dražší verze Profi dokonce nabízí zesílený izolující plast o tloušťce 6 mm. Jedná se o zdravotně nezávadný polykarbonát Guttagliss Dual Box s certifikátem toxikologické nezávadnosti. Výrobce kvalitu prosklení potvrzuje poskytnutou zárukou v délce trvání 10 let.

Nezaostává ani konstrukce, která je z pozinkované oceli. Profily jsou tlusté 1 mm a i díky tomu poskytují dostatečnou mechanickou odolnost a také nosnost. K dispozici jsou dvě čelní větrací okna. Skleník je vybaven dělenými dveřmi (dva panty), které tím pádem obsahují i ​​větrací okno – otevírat lze horní i dolní křídlo samostatně. Kliky jsou dodávány dvě. Za střešní okno si lze u výrobce připlatit. Výška dveří činí 188 cm, šířka pak 96 cm. Na samotnou konstrukci poskytuje výrobce tříletou záruku.

Pro instalaci konstrukce není nutný betonový základ, samonosná konstrukce je do země fixována kotvami ve tvaru „T“. Je potřeba vyhloubit rýhu po obvodu skleníku o hloubce 30 až 35 cm. Následně stačí osadit a přihrnout hlínou. Polykarbonátový obloukový skleník má v rámci konstrukce opěrné vzpěry, které zvyšují stabilitu konstrukce, a nevadí tak ani nárazový vítr či zatížení sněhem. Balení obsahuje profily pozinkované konstrukce a všechny potřebné spojovací materiály – šrouby, matice. Součástí balení jsou také dva kusy polykarbonátových panelů – plátů. Na návod si někteří spotřebitelé stěžují z důvodu nepřehlednosti. Konstrukci doporučujeme stavět minimálně ve dvou lidech.

Je pravda, že pro méně zručné spotřebitele může být osazování výplní komplikovanější. Nutné je také ořezávání výplně kolem čel skleníku. Kritika směřuje i k těsněním, která se obtížně montují.

Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o malý skleník z polykarbonátu, faktem je, že díky šířce tři metry a výšce 2,18 metru není s prostorností problém. Pozitivem je kvalita konstrukce, kterou zákazníci výrazně oceňují. Pozinkovaná ocel, ze které jsou profily vyrobeny, je odolná, a navíc nerezaví. Výrobce nabízí kromě kotvení do základu i možnost osazení do země za pomoci kotev ve tvaru „T“. Celkově je konstrukce velmi stabilní. Polykarbonátová výplň má průměr 4 mm. Výrobce poskytuje na její životnost záruku 10 let, na samotnou konstrukci tři roky. Dveře mají dva panty a dvě kliky k otevírání spodní nebo horní větrací části – čelní okna. Za střešní okno si lze připlatit v rámci příslušenství.

Nejčastěji avizovaným minusem, který se vyskytuje v referencích zákazníků, je, že návod není dostatečně přehledný, především co se týče nařezání oblouků na čela. Doporučujeme oblouk na čelo odříznout s přesahem a následně oříznout zbylý materiál po přichycení ke konstrukci. Máte tak jistotu, že nevzniknou žádné mezery. Druhým minusem je méně kvalitní těsnění a jeho montáž. Na stránce výrobce naleznete videa a fotografie ohledně montáže, které mohou být nápomocné. Za danou cenu však tento polykarbonátový skleník nabídne velmi dobré parametry a jedná se o jeden z velmi prodávaných modelů. Na základě domácích i zahraničních recenzí jej spotřebitelé spolehlivě doporučují.

Pozitíva

Kotvení přímo do země
Pevná konstrukce – 1mm pozinkovaná ocel
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Montáž těsnění
Jednotlivé díly polykarbonátu je potřeba řezat

Tvar: obloukový skleník ● Materiál konstrukce: pozinkovaná ocel – 1 mm ● Materiál zasklení: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 6 m2 ● Šířka: 3 m ● Délka: 2 m ● Výška: 2,18 m ● Hmotnost: 60 kg ● Větrání: čelní větrací okno

Cenový trhák

Vitavia Target 2500 PC

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hliníkovou konstrukcí, plocha 2,53 m2, střešní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V našem výběru se jedná o jeden z nejmenších skleníků. Pro potřeby některých spotřebitelů však tato levná volba dává smysl. Kromě nízké ceny je třeba ocenit i fakt, že součástí sedlové střechy je střešní ventilační okno. Dveře skleníku jsou posuvné a ke skleníku lze dokoupit řadu praktického příslušenství. Z hlediska prostoru je třeba se uskromnit.

Lákadlem tohoto provedení je především nízká cena, ovšem na úkor malých rozměrů. Skleník je široký jen 1,9 m a dlouhý 1,31 m. V hřebeni dosahuje výška 197 cm. Celková užitná plocha uvnitř skleníku je pouze 2,53 m2. Konstrukce je z eloxovaného hliníku a materiál podstavce z nerezové oceli. Polykarbonátové desky jsou při dodání již nařezané a tloušťka dutinkového plastu činí 4 mm, což je v dané cenové třídě optimální minimum. Na samotné výplně prodejci poskytují záruku v délce trvání 10 až 15 let, co se týče konstrukce, je garantována tříletá záruka.

Součástí dodávky jsou jednotlivé hliníkové profily, spojovací materiál, mechanismus střešního okna i posuvných dveří a samozřejmě nemohou chybět jednotlivé polykarbonátové panely daných rozměrů pro sedlovou střechu i boční stěny. Z hlediska montáže doporučujeme skládání minimálně ve dvou. Velice chválíme upevňování samotných střešních panelů za pomoci exteriérových kovových spon. Boční stěny a čela se šroubují a usazují do profilů. Dveře jsou posazeny do posuvné lišty. Velkou výhodou je, že dané části jsou nařezané přesně na požadovaný rozměr. Celkově se jedná o velmi intuitivní řešení instalace panelů. Důraz je třeba dávat na pevnost a stabilitu konstrukce.

Skleník můžete kotvit za pomoci zděného základu či podezdívky. Doporučuje se však použít kotvicí sloupky, které je ideální zapustit do země a zabetonovat. Navzdory nízké ceně spotřebitelé nekritizují kvalitu zpracování a velmi kladně vnímáme přítomnost střešního okna i posuvných dveří. U mnoha modelů se jedná o příslušenství, za které je nutné si připlatit. Ve skleníku těchto rozměrů nemáte prostoru na rozdávání, před koupí je nutné s tím počítat. Návod je velmi dobře zpracovaný.

Tento kompaktní miniskleník britské výroby Brett Martin patří k modelům, které jsou určené nenáročným spotřebitelům. Zákazníci po tomto skleníku sáhnou z důvodu ceny nebo v případě, že jim prostor pro daný objem pěstování stačí. Podle našeho názoru je tento skleník vhodný k pěstování exotických rostlin nebo běžných plodin v květináčích. V rámci příslušenství lze doobjednat i poličky. Pozitivně vnímáme názory zákazníků týkající se kvality zpracování, hliníkové konstrukce i plastových výplní o tloušťce 4 mm a s UV filtrem. Vzhledem k referencím je i montáž velmi intuitivní. Plusem jsou předem přesně nařezané panely polykarbonátu.

Chválíme, že součástí je také střešní okno a moderní posuvné dveře. Klasická sedlová střecha využívá osazování profilů do drážek a upevnění kovovými sponami, což je velmi efektivní řešení i v případě nutnosti výměny panelů. Jediným výraznějším minusem je pro pěstitele menší rozměr. Pokud však přesně něco takového hledáte, volba je jasná. Více užitku nabídne větší skleník z polykarbonátu Gutta Gardentec Classic 2 × 3.

Pozitíva

Nízká cena
Posuvné dveře a střešní okno
Jednotlivé díly polykarbonátu jsou nařezané

Negatíva

Malé rozměry

Tvar: skleník se sedlovou střechou ● Materiál konstrukce: hliník – 0,6 mm + ocelová základna ● Materiál zasklení: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 2,53 m2 ● Šířka: 1,9 m ● Délka: 1,31 m ● Výška: 1,97 m ● Hmotnost: 47 kg ● Větrání: střešní okno

Náš TIP

Palram Multiline 6 x 12

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hlínikovou konstrukcí, plocha 6,9 m2, střešní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Mezi recenzovanými modely se nachází také polykarbonátový skleník Palram s hliníkovou konstrukcí a kvalitním prosklením. Polykarbonát má kvalitní UV ochranu, která prodlužuje jeho životnost. Propustnost světla je na úrovni 70–80 %. Skleník je ideální k pěstování úrodných plodin i exotických rostlin.

Jednotlivé díly jsou skvěle zpracované. Konstrukce je z eloxovaného hliníku, ale tloušťka profilů činí až 1 mm, což je u ocelových konstrukcí standardem. Z pozinkované oceli je spodní konstrukce, kterou lze ukotvit základem do země nebo za pomoci efektivního kotvicího systému ocelových lan, která jsou přišroubována k pevnému základu „L“ kotvami či přímo do země. Lze také dokoupit různé příslušenství – police, regály, automatické otvírače střešních oken nebo okapy.

Nesmíme opomenout opláštění, které je tvořené zdravotně nezávadným polykarbonátem Palram s vysokou propustností světla. Plastové panely mají také jednostrannou UV ochranu, takže jsou odolnější, neztrácejí barvu a nežloutnou. Tloušťka dvoustěnného dutinkového panelu činí 4 mm. Zasklení je vyráběno ve Velké Británii. Panely jsou v balení přesně nařezané a osazují se do hliníkových „U“ profilů, díky čemuž perfektně sednou na své místo. Montáž je tak po sestavení konstrukce opravdu nenáročná a rychlá.

Součástí výbavy je jedno střešní okno a dveře s magnetickým zámkem, které jsou velmi praktické, ale zároveň jsou slabinou panty dveří, které magnet odtlačuje, čímž dochází ke špatnému přiléhání mezi spodním a horním pantem. Dveře jsou jednokřídlé a mají také uzamykatelnou rukojeť. Vstupní dveře lze montovat jako pravé nebo levé. Součástí balení je praktický návod i veškeré spojovací materiály potřebné ke složení konstrukce a osazení panelů.

Celé balení váží přibližně 60 kg. I v případě nedodání některého z dílů není problém nahlášení chyby a výrobce daný díl zašle dodatečně. Výhodou je také rozšířenost skleníků této značky. Prostor ve skleníku je komfortní k výsadbě jakýchkoli druhů úrodných plodin. Vnitřní prostor je široký 1,85 m a dlouhý 3,70 m. Celková užitná plocha daného modelu je 6,9 ​​m2.

Uživatele nejvíce těší samotná kvalita hliníkové konstrukce a její stabilita. Často se skloňuje také kvalitní a podrobný návod. Polykarbonátové desky se dvěma stěnami dobře izolují teplo a díky střešnímu oknu zajistíte dostatečné větrání. Konstrukci lze ukotvit více způsoby: přímo do země, betonový základ a za pomoci „U“ kotev (nejsou součástí balení). Lze dokoupit bohaté příslušenství, které je však podle některých zákazníků nákladné. Dobře řešený je odvod dešťové vody. Na rozích se nacházejí plastové odvody, pod které můžete umístit sběrnou nádobu na vodu.

Firma skleníky vyrábí již desetiletí, což je rovněž pozitivní. Výrobce na rám poskytuje záruku v délce trvání až 10 let. Z hlediska poměru ceny a užitku daný skleník rozhodně patří k tomu lepšímu, co trh nabízí. Zákazníkům se líbí také jednokřídlé dveře s magnetem. Občas však může docházet k nedoléhání mezi panty a hodilo by se, kdyby dveře měly přes střed výztuhu, protože je magnet lehce odtlačuje a nesvírají pravý úhel. Skleník je dostatečně prostorný a strop vysoký. Je vhodný pro vyšší, exotické rostliny. Základna konstrukce je ocelová, což je oproti ohebnějším hliníkovým profilům pro kotvení výhodou.

Pozitíva

Kvalitní zpracování – podrobný návod na montáž
Dvoustěnné polykarbonátové panely
Záruka na konstrukci až 10 let

Negatíva

Slabší panty dveří – nedoléhají

Tvar: skleník se sedlovou střechou ● Materiál konstrukce: hliník – 1,0 mm + pozinkovaná ocel ● Materiál zasklení: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 6,90 m2 ● Šířka: 1,85 m ● Délka: 3,70 m ● Výška: 2,09 m ● Hmotnost: 60 kg ● Větrání: střešní okno

Lacná kvalita

Palram Hybrid 6 x 6

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hliníkovou konstrukcí, plocha 3,44 m2, střešní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V našem testu se nachází také tento malý skleník z polykarbonátu, který kombinuje hliníkovou konstrukci a tenkostěnný polykarbonát. Celková užitná plocha je pouhých 3,44 m2 a délka i šířka skleníku činí 1,9 metru. Velkou výhodou je jednoduché a rychlé složení. Integrován je okap i střešní okno.

Polykarbonátový skleník Palram Hybrid patří k levnějším a menším modelům ve své kategorii. Svědčí o tom údaje o délce a šířce skleníku. V obou případech je hodnota 1,9 m důkazem, že jde o skleník s menší výměrou – 3,44 m2. Pro ty spotřebitele, kterým tento rozměr vyhovuje, však bude určitě dostatečný. Výška je až 2,08 m v hřebenu, takže ani vyšší osoby nebudou mít s pohybem problém. Výrobce na základní konstrukci využil profily z pozinkované oceli. Samotný rám je z eloxovaného hliníku. Jedná se o „U“ profily, do kterých samotné díly zasouváte.

Polykarbonátové desky na střechu jsou dutinkové a mají průměr 4 mm. Díky tomu propouštějí méně slunečního světla (kolem 70 až 80 %), mají také jednostrannou UV ochranu. Horší je to už s bočními stěnami a čelem. Ty jsou vyrobeny z tenkostěnného polykarbonátu o průměru 2 mm. Spotřebitelé avizují, že se plast ohýbá a je nestabilní – velmi náchylný k poškození. Rovněž nemá ideální UV ochranu jako dvoustěnný lexan, protože je průhledný. V tomto směru tak výrobce ušetřil právě na kvalitě obvodových stěn a výplňového materiálu. Polykarbonátové desky mají zdravotní certifikaci o neškodnosti.

Zákazníci pozitivně vnímají integrovaný okap a systém odvodu vody. Dveře mají magnetický systém otevírání a jsou uzamykatelné. Jde o jednodílné dveře s klasickými panty. Za účelem větrání lze použít střešní okno s manuálním otevíráním. Zakoupit lze automatický otvírák či další příslušenství ke skleníku. Konstrukci zvládnete sestavit svépomocí. Výrobce má dobře zpracované návody ke složení.

Vzhledem k rozměrům nejde o nijak náročné složení. Ideální však je, staví-li skleník alespoň dva lidé. Součástí balení jsou jednotlivé díly – nařezané střešní panely, boční panely, spojovací materiál a profily pro konstrukci. Kotvit doporučujeme do betonového základu nebo do země za pomoci lankového kotvicího systému. K dispozici je také volitelné příslušenství – poličky, regály, stínicí síť, automatické otevírání oken a jiné.

Názory zákazníků jsou mírně rozpačité. Zkušenosti říkají, že skleník je poměrně labilní a nestabilní. Rovněž není pozitivem kvalita bočních polykarbonátových panelů, které mají menší průměr (jen 2 mm). Průměr střešních panelů činí 4 mm. Zákazníci doporučují dobré ukotvení k zabetonovaným sloupkům nebo připevnění konstrukce k betonu za pomoci hmoždinek a kotev. Při nárazovém větru se podle některých zákazníků boční panely ohýbají, což je způsobeno pouze jednou vrstvou polykarbonátu. Na druhou stranu je celkové provedení zvládnuté, skleník plní svůj účel. K nenáročnému užívání je tato varianta cenově dostupná. Na konstrukci poskytuje výrobce záruku v délce trvání 10 let. Náročnějším spotřebitelům však kvalita provedení určitě vyhovovat nebude.

Malý skleník má integrovaný okap a rovněž nechybí střešní okno za účelem větrání. Dveře mají magnetické otevírání. Pokud je vaším požadavkem mít doma malý skleník na nenáročné pěstování, doporučujeme se podívat na model Vitavia Garden Target 2500 PC, který je sice ještě o něco menší, ale z hlediska stability a kvality zpracování nabídne z našeho pohledu o něco lepší poměr kvality a ceny.

Pozitíva

Poměrně jednoduchá montáž – detailní návod
Průhledné stěny – vysoká propustnost světla
Integrovaný okap

Negatíva

Stěny z průhledného 2mm polykarbonátu
Labilnější provedení – horší stabilita v případě větru

Tvar: skleník se sedlovou střechou ● Materiál konstrukce: hliník – 1,0 mm + pozinkovaná ocel ● Materiál zasklení: polykarbonát – 2–4 mm ● Plocha: 3,44 m2 ● Šířka: 1,90 m ● Délka: 1,90 m ● Výška: 2,08 m ● Hmotnost: 37 kg ● Větrání: střešní okno

Pre náročných

Vitavia Uranus 11500

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hliníkovou konstrukcí, plocha 11,44 m2, střešní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Prostorný skleník britského výrobce Brett Martin je vhodný pro zahrádkáře, kteří mají vyšší nároky ohledně prostoru. Konstrukce umožňuje variabilní zasklení 3mm čirým kaleným sklem nebo 4mm či 6mm polykarbonátovými panely. Celá konstrukce je z eloxovaného hliníku, s výjimkou základny, která je z pozinkované oceli.

Polykarbonátové či skleněné profily jsou do hliníkové konstrukce upevňovány ocelovými sponami, díky kterým jsou stabilně na svém místě. Polykarbonátové profily jsou tlusté 4 mm. Jedná se o dvoustěnný polykarbonát, který je jednostranně ošetřen i proti UV záření, díky čemuž je prodloužena jeho životnost. Za příplatek je možné nechat si dodat až 6 mm silné panely. Na prosklení poskytuje výrobce záruku v délce trvání 10 let. Všechny panely jsou předem nařezané a precizně zabalené. Kvalitní profily z eloxovaného hliníku jsou tlusté 1,2 mm, což je oproti konkurenci rovněž výhoda a znak kvalitního zpracování. Na konstrukci je záruka až 15 let.

Kotvení je možné za pomoci betonového základu a ukotvení za pomoci kotvicích patek. Konstrukce je dodávána se střešním oknem s manuálním otevíráním. Dokoupit lze automatický otvírák a další praktické příslušenství.

Díky svým rozměrům je skleník velmi prostorný. Celkový výměra plochy pro výsadbu je až 11,44 m2. Skleník je široký 2,57 m a dlouhý až 4,45 m. Krčit se v něm nebudou muset ani vyšší postavy, protože díky sedlové střeše je výška hřebene až 2,57 m. Boční stěny jsou vysoké 151 cm. Z praktického hlediska se nám velice líbí smýšlení výrobce, který v rámci konstrukce dodává posuvné dvoukřídlé dveře. Není proto nutné instalovat panty, ale v balení naleznete kolejnici, po níž lze dveře posouvat. Dveře skleníku Uranus jsou vysoké 191 cm a široké 122 cm.

Vzhledem k rozměrům je třeba počítat s náročnější montáží. Ta trvá déle a ideální je, jsou-li na ni minimálně dva. Chválíme však precizní balení a fakt, že polykarbonátové díly jsou nařezané a připravené k osazení.

Z hlediska recenzí a zkušeností zákazníků převládají jen pozitivní názory. Především je třeba počítat s tím, že jde o nákladnější investici, a to nejen na základě rozměrů, ale také z hlediska kvality zpracování. Profily konstrukce jsou tlusté, což je zárukou vysoké stability. Samotné polykarbonátové profily nejsou – vzhledem ke 4mm tloušťce – tak náchylné k poškození. Pozitivně spotřebitelé hodnotí i návod. Náročnost stavby je o něco větší. Líbí se nám posuvné dveře skleníku a jeho celkové rozměry. Součástí je střešní okno. Dokoupit lze spoustu příslušenství. Pokud by vám přece jen stačila poloviční výměra, doporučujeme skleník Palram Multiline 6 x 12, který má rovněž kvalitní, 4mm dvoustěnné polykarbonátové panely.

Pozitíva

Prostornost skleníku
Odolná konstrukce a zasklení
Posuvné dveře

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Náročnější montáž

Tvar: skleník se sedlovou střechou ● Materiál konstrukce: hliník – 1,2 mm + pozinkovaná ocel ● Materiál zasklení: polykarbonát – 4/6 mm ● Plocha: 11,44 m2 ● Šířka: 2,57 m ● Délka: 4,45 m ● Výška: 2,46 m ● Hmotnost: 104,5 kg ● Větrání: střešní okno

Gutta Gardentec F5

Polykarbonátový skleník se sedlovou střechou a hliníkovou konstrukcí, plocha 8,6 m2, střešní větrací okno.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výrobcem je označován za prémiový zahradní skleník. Důkazem toho mají být kvalitní, až 6 mm silné polykarbonátové desky. Masivnější jsou i samotné hliníkové profily. Skleník je dodáván se střešním oknem. Sérii Gardentec F si také můžete objednat v několika rozměrových variantách.

Prostorný polykarbonátový skleník je široký 2,3 m. Samotná délka konstrukce je dostupná ve více variantách. Konkrétní model disponuje délkou hřebene a spodní základny až 3,75 m. Celkově má zákazník pro výsadbu k dispozici plochu 8,6 m2. Rozhodně tak nejde o model, ve kterém by zahrádkář trpěl klaustrofobií. Výška bočních stěn je 130 cm, avšak po hřeben sedlové střechy jsou to rovné dva metry. Dodávaný materiál váží přibližně 60 až 70 kg. Ve střeše se nachází jedno střešní okno s manuálním otevíráním.

Součástí balení nejsou kotvicí zemní patky, které je nutné dokoupit. V balení není ani základový rám, který patří mezi volitelné příslušenství. Výrobce Gutta uvádí, že není nutné skleník ukotvit k betonovému základu. Robustní rám je z hliníkových profilů. Ve spodní části až 2 mm, samotný skelet se vyznačuje tloušťkou profilů 1,5 mm. Konstrukci výrobce doporučuje upevnit za pomoci zemních kotev. Na samotný rám poskytuje německý výrobce záruku v délce trvání až 15 let, zatímco na opláštění, které disponuje účinnou UV ochranou, nabízí 10letou záruku.

Spotřebitelé hodnotí maximálně pozitivně nejen rozměry a provedení skleníku, ale především vynikající kompatibilitu dílů. Polykarbonátové desky jsou spojovány za pomoci systému Gutta ClickTeck, perfektně tak zapadají do vodicích lišt. Tím se zamezí jakýmkoli otvorům. Všechny části přesně sedí a lícují.

Dveře jsou jednokřídlé a disponují dvěma částmi, které lze samostatně otevírat. Výhodou německé produkce a renomovaného výrobce je i široká dostupnost náhradních dílů nebo příslušenství. Návod je z pohledu zákazníků přehledný, nicméně pro některé jsou určité kroky nedostatečně popsané. V případě správného složení konstrukce je však zasouvání samotných plátů do zámkového systému Gutta ClickTeck opravdu maličkost. Skleník byste měli skládat ve dvou.

Z recenzí nejčastěji vyčnívají pozitivní ohlasy na kvalitu zpracování a celkový design skleníku. Může za to kvalitní opláštění tlusté až 6 mm a také masivní hliníkové profily. Stabilita konstrukce je velmi dobrá. Díky systému Gutta ClickTeck je osazování polykarbonátových panelů velmi rychlé a snadné. Navíc se nestává, že by některé části nelícovaly nebo byly osazeny nepřesně. Návod je občas méně detailní.

Výrobce na konstrukci poskytuje záruku v délce trvání 15 let, v případě opláštění pak 10 let. Navíc má zákazník k dispozici klientskou podporu. Skleník je dostatečně prostorný. Je nutné dokoupit kotvicí zemní patky. Výrobce uvádí, že vzhledem k vysoké míře stability není nutné konstrukci ukotvit do betonu. Z hlediska poměru ceny a kvality tento skleník překonává i větší a dražší konkurenty, jako například polykarbonátový skleník Vitavia Uranus 11500, který má však větší rozměry.

Pozitíva

Až 6 mm tlustý polykarbonát
Odolné hliníkové profily
Záruka 15 let na rám, 10 let na opláštění

Negatíva

Občas méně přehledný návod

Tvar: skleník se sedlovou střechou ● Materiál konstrukce: hliník – 1,5 mm / 2,0 mm ● Materiál zasklení: polykarbonát – 6 mm ● Plocha: 8,6 m2 ● Šířka: 2,3 m ● Délka: 3,75 m ● Výška: 2 m ● Hmotnost: 60 kg ● Větrání: střešní okno

LanitPlast DODO

Obloukový polykarbonátový skleník s ocelovou konstrukcí, plocha 12 m2, větrací otvor ve dveřích.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Cenově dostupný obloukový skleník z kvalitního polykarbonátového prosklení. Tento plastový skleník patří k těm větším na trhu a v poměru k ceně nabízí velice štědrou výměru k výsadbě – až 12 m2. Konstrukce je z pozinkované oceli a má antikorozní úpravu.

LanitPlast patří k firmám, které jsou v tomto segmentu dobře známé. Ve své nabídce mají širokou škálu skleníků různých rozměrů i kvalitativních tříd. Z hlediska poměru ceny a kvality je daný model rozumnou volbou. Oproti jiným obloukovým skleníkům rozhodně boduje také poměrem ceny a rozměrů. Plocha k výsadbě má až 12 m2. Konstrukce je ocelová s antikorozní úpravou (jekl). Jedná se o uzavřené kovové profily o průměru stěn až 1 mm. Tloušťka prosklení činí 4 mm, lze však zvolit i polykarbonát tlustý 6 nebo 8 mm.

Plastové desky se připevňují za pomoci šroubů s podložkou a disponují také jednostrannou UV ochranou. Polykarbonátové panely jsou britské výroby Brett Martin a platí na ně záruka až 10 let. Součástí balení jsou kotvicí patky, které kotvíte přímo do země. Možné je samozřejmě také kotvení se základy nebo k betonovým plochám. V hřebeni je skleník vysoký 198 cm, šířka je 314 cm a délka konstrukce činí 400 cm. Prostornost je tak silnou stránkou daného provedení.

Naopak slabinou je návod, který výrobci ke skleníku dodávají. V daném případě se v balení nachází šest polykarbonátových desek určených pro rám. Čelní části je nutné ořezat, aby bylo možné lexan osadit a připevnit šrouby s podložkami. Střešní okno není součástí konstrukce, ale lze si za něj připlatit. Rovněž je však zapotřebí řezání otvoru. Dveře mají panty a jsou dvoudílné. Nahoře se nachází menší část, která slouží jako větrací otvor. Celkově návod obsahuje méně vizuálních podkladů, což způsobuje nesrozumitelnost. Montáž je proto komplikovanější.

Celkový dojem ze skleníku je velmi dobrý, a přestože je návod velkým neduhem, který prodlužuje montáž, stavba je zvládnutelná. Lépe zpracovaný návod má určitě polykarbonátový skleník Gutta Gardentec Classic 2 x 3, který je ovšem o polovinu menší. Záleží tedy na vašich pěstitelských požadavcích. Výměra u modelu LanitPlast však činí  12 m2 a za dané peníze se skleník o této velikosti rozhodně vyplatí. Ocelová konstrukce má antikorozní úpravu a polykarbonátové desky mají dostatečnou tloušťku a ověřeného producenta.

Ve dveřích se nachází větrací otvor. Střešní okno není součástí, ale je možné si jej dokoupit. Jak už to tak u obloukových skleníků bývá, montáž čel je náročnější, protože pláty je nutné řezat a osazovat. Doporučujeme vám plát přirovnat, připevnit a oříznout přímo na konstrukci s přesahem, abyste případně mohli ještě upravovat. Až následně přejděte ke klenbám. Kotvení je řešeno zemními patkami. Cena hraje jednoznačně ve prospěch skleníku, i proto spotřebitelé tento model preferují.

Pozitíva

Pevná, ocelová konstrukce antikorozní úprava
Cena přiměřená kvalitě
Kotvicí patky v balení

Negatíva

U čelních stran je nutné řezat lexan
Méně přehledný návod

Tvar: obloukový skleník ● Materiál konstrukce: pozinkovaná ocel – 1 mm ● Materiál zasklení: polykarbonát – 4 mm ● Plocha: 12 m2 ● Šířka: 3,14 m ● Délka: 4 m ● Výška: 1,98 m ● Hmotnost: 80 kg ● Větrání: větrací otvor ve dveřích

Další zajímavé produkty

Vzhledem k širokému zastoupení výrobců v daném segmentu jsme se rozhodli připravit pro vás i sekci alternativních produktů. Jedná se o širší výběr v rámci našeho srovnání, kde naleznete kvalitní skleníky z lexanu, které nabízejí velmi dobré parametry. Ať už hledáte malý nebo velký zahradní skleník, v našem srovnání najdete zastoupení každé kategorie. Při výběru však dbejte na zohlednění svých požadavků. Abyste získali lepší přehled i o dalších produktech, připravili jsme k nim krátké charakteristiky se základními parametry a vlastnostmi.

V zahradě si své místo najde kompaktní skleník z polykarbonátu LanitPlast Domik o celkové výměře 5,2 m2. Speciální konstrukce z pozinkované oceli umožňuje osazení 4 až 16 mm silného polykarbonátu za pomoci U profilů a šroubů. Silnější polykarbonát se vyznačuje delší životností a vyšší odolností. Ocelové profily jsou tlusté 0,85 až 1,05 mm. Skleník je dodáván s průchodnými čely. Na obou koncích jsou jednokřídlé dveře s větracím otvorem. Součástí dodávky jsou i kotvicí zemní patky. Šířka skleníku je 2,6 m, dlouhý je přesně dva metry.

Skleníky Kyklop si získaly velkou popularitu. LanitPlast Kyklop je poměrně prostorný skleník s rozměry stran 4 × 3 m (D × Š). Celková výměra plochy pro výsadbu je až 12 m2. Skleník je cenově dostupný. Oblouková konstrukce je designová a velmi oblíbená. V základu je skleník dodáván s polykarbonátovými deskami tlustými 4 mm. Ocelové profily s pozinkováním jsou tenčí – 0,7 až 0,85 mm. Právě to některým spotřebitelům vadí, a to z důvodu stability konstrukce. Skleník má dvoudílné dveře s větracím otvorem.

Skleník G21 GZ 59 řadíme k zajímavým možnostem především z důvodu netypického výrobce v tomto segmentu. Polykarbonátový skleník má konstrukci se sedlovou střechou, ale se zvýšenými stěnami – 170 cm. Výška u hřebenu činí 2,02 m. Desky jsou tlusté 4 mm. Konstrukce z oceli je ošetřena antikorozní zinkovou vrstvou. Nechybí ani praktické větrání za pomoci střešního okna. Vybraný model disponuje celkovou výměrou 7,8 m2 (2,51 × 3,11).

K nejprodávanějším polykarbonátovým skleníkům na domácím trhu patří model Vitavia Target 7500 PC. Jedná se o skleník se sedlovou střechou. Konstrukce kombinuje ocelové a hliníkové profily o tloušťce 0,6 mm. Polykarbonátové díly jsou tlusté 4 mm a jde o dutinkový lexan s jednostrannou UV ochranou. Kotvicí zemní patky nejsou součástí balení. Skleník lze kotvit bodově nebo na zděný základ. Velmi prakticky řešené jsou posuvné dveře. V základu nechybí ani střešní okno. Zákazníci velmi chválí provedení a relativně jednoduchou montáž.

Gutta Gardentec Kompakt se v našem širším výběru nachází díky velmi dobrému poměru kvality a ceny. Skleník rozhodně nepatří k nejmenším. Vyznačuje se masivní konstrukcí z pozinkované oceli s tloušťkou profilů 1 mm. Lexan je tlustý 4 mm. Obloukový skleník nemá střešní větrání, avšak dveře jsou dvoudílné a horní část lze využívat k větrání. Skleník je možné zapustit do země nebo upevnit kotvami, které jsou součástí dodávky. Boční stěny jsou vyztužené, díky čemuž je stabilita konstrukce mnohem lepší, což bývá u oblouků často problém.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Během průzkumu trhu jsme si všímali také toho, které zahradní skleníky spotřebitelé nakupují nejčastěji. Faktem je, že nejprodávanějšími jsou levné skleníky z polykarbonátu s výměrou užitné plochy do 10 m2. Zpravidla se tak jedná o malé skleníky. Při výběru hraje roli nepochybně i cena. Profesionální skleníky představují větší investici, mají větší rozměry, kvalitnější konstrukci i odolnější materiály. Pokud například zvažujete celoroční používání skleníku, tato investice se vám určitě vyplatí. Kvalitní polykarbonátové skleníky však najdete i mezi cenově dostupnějšími modely. Vycházeli jsme z databáze cenového srovnávače Heureka. Tabulku pravidelně aktualizujeme, abyste měli k dispozici skutečná data.

Názov Hodnotenie Detail
Vitavia Target 62005*Zobrazit produkt
Lanit Plast Tiberus 3x4 m5*Zobrazit produkt
Lanit Plast Tiberus 3x6 m5*Zobrazit produkt
Lanit Plast Kyklop 3x4 m5*Zobrazit produkt
Gutta Gardentec Classic Profi 4x3 m5*Zobrazit produkt

Pokud se pro koupi skleníku z polykarbonátu rozhodnete, očekáváte, že bude investice dlouhodobá. Aby tomu tak opravdu bylo, vyplatí se vědět, jak vybírat, které parametry sledovat, jaké máte možnosti, případně co trh nabízí. My pro vás máme jednoduchého a praktického průvodce, ve kterém vám představíme ty nejdůležitější aspekty výběru, aby byl nový polykarbonátový skleník zárukou pěstitelského úspěchu. Na co se tedy při výběru skleníku zaměřit?

Jak vybrat polykarbonátový skleník

  • Materiál konstrukce
  • Druh výplně
  • Velikost a tvar skleníku
  • Typ střechy a tvar skleníku
  • Ukotvení a umístění skleníku
  • Způsoby větrání
  • Stínění a vytápění skleníku
  • Cena a renomovaní výrobci

Hliníkové skleníky jsou nejoblíbenější

Začneme parametrem, který při výběru zahradního skleníku mnozí podceňují, přitom předurčuje jeho technické vlastnosti. Jedná se o samotnou konstrukci, do které jsou osazovány polykarbonátové nebo skleněné výplně. Možností je víc.

  • Hliníkové profily – jde o nejčastější volbu spotřebitelů. Zároveň hliník nejčastěji používají i samotní výrobci. Důvodem je, že eloxovaný hliník je lehký, antikorozní a přitom odolný kov, který nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Ať už jde tvarem o klasický kvádr, kostku nebo ovál, hliník je dobře tvarovatelný a skvěle se s ním pracuje, a to i z hlediska montáže. Oproti oceli má však menší stabilitu, a proto se ocel před hliníkem upřednostňuje, jde-li o skleníky s větší výměrou. Mají totiž vyšší nosnost a stabilitu. Silnější hliníkové profily jsou rovněž k dispozici, ale oproti oceli jsou již podstatně dražší. Kotvení k betonovým základům by mělo být samozřejmostí.
  • Pozinkovaná ocel – spotřebitelům doporučujeme sáhnout po oceli, která je ošetřena zinkem. Důvod je jasný – antikorozní ochrana. Klasickou ocel totiž musíte pravidelně ošetřovat antikorozním nátěrem. Pozinkovaný kov vydrží celé roky, aniž byste ho museli speciálně ošetřovat. Ocelové nosníky a profily mají vyšší nosnost a stabilitu. Montáž není náročná, ale jednotlivé díly jsou oproti hliníku těžší. Přestože je hmotnost vyšší, kotvení se doporučuje. Výhodou a současně i nevýhodou ocelových profilů je fakt, že nejsou tak ohebné jako hliník. Ocelovou konstrukci je vhodné používat také v případě, že skleník budete využívat celoročně – odolá proto i nánosům sněhu.
  • Plastové profily – čím dál častěji na trhu naleznete miniskleníky, resp. malé skleníky, které využívají právě plastové profily. Výhodou je nízká cena a také nízká hmotnost. Plastová konstrukce využívá jako výplň výhradně polykarbonátové panely nebo klasickou farmářskou fólii. Výhodou je také jednoduchá montáž a tvarovatelnost. Pokud je konstrukce vystavena optimální zátěži, problémem není ani životnost.

Polykarbonátový skleník s hliníkovými profily

Skleníky z lexanu nebo ze skla

Ve svém návodu se zaměřujeme primárně na polykarbonátové skleníky, resp. skleníky z lexanu, ale existují i jiné druhy výplně. Každé opláštění má své výhody i nevýhody. Nejtypičtějšími druhy materiálů jsou tzv. rozptylové sklo a právě polykarbonát. Oba způsoby prosklení by měly garantovat odolnost proti UV záření. Standardní fóliovník používá k opláštění klasickou farmářskou fólii.

  • Polykarbonát – často označovaný jako lexan, představuje polykarbonátové panely, které jsou osazené do konstrukce. Tloušťka by neměla být menší než 4–6 mm. Polykarbonát má vysokou mechanickou odolnost. K poškození je mnohem méně náchylný než sklo. Oproti sklu se však vyznačuje o něco menší propustností světla – kolem 70 až 80 %. Z hlediska životnosti polykarbonátu se vyplatí investovat do tlustších panelů. Levné, tenké panely mají horší odolnost proti UV záření a časem se výrazně oslabují. Polykarbonát je složený z komůrek, které jsou více či méně průhledné. Díky neprůhlednosti, přestože je propustnost světla nižší, nevznikají ve skleníku horká místa a rozložení tepla je rovnoměrné. Takovýto skleník lze snadno smontovat i demontovat.
  • Rozptylové sklo – používá se u větších skleníků. Upřednostňují ho především lidé, kteří ve sklenících pěstují celoročně. Konstrukce bývají zhotovené z pozinkované oceli. Nevýhodou skleněné výplně je větší riziko rozbití (poškození). Výměna skleněných panelů je však v takovém případě možná. Kromě zahradnického skla o tloušťce kolem 3 mm je v nabídce i bezpečnostní sklo o tloušťce 5 mm a více, ale jeho pořizovací cena je samozřejmě výrazně vyšší.
  • Farmářská fólie – fólie je určena pro fóliovníky, nikoli pro skleníky. Odolná farmářská fólie vydrží i několik sezón. Jedná se o cenově nejdostupnější variantu. Montáž však vyžaduje určitou zručnost, především pak osazení čel. Důležitá je kvalita konstrukce, fólii budete muset po letech vždy měnit, jelikož působením vlivů počasí i věkem ztrácí své fyzikální vlastnosti.

Pěstování potravin v domácích podmínkách je levnějším a bezpečnějším způsobem než nakupování v hypermarketu. Jako pěstitel přesně víte, jakými metodami a způsoby jsou vaše potraviny vypěstované – bez chemie a konzervačních látek. Při správné péči je vypěstovaná zelenina a ovoce zdravější a nutričně vydatnější. Zároveň máte úrodu maximálně čerstvou. Pěstování ve skleníku uživatele nelimituje z hlediska vlivů počasí. Úroda není ohrožena bouřemi, větrem, deštěm, kroupami či mrazem. V případě vytápěného skleníku lze navíc úrodu pěstovat celoročně.

Velký skleník, nebo praktický miniskleník?

Rozměry skleníku jsou při výběru často rozhodující. Odvíjejí se totiž od pěstitelských záměrů spotřebitele. Proto je nutné před koupí zvážit, které plodiny a jaké množství chcete ve skleníku pěstovat. Na základě toho se následně můžete rozhodovat, jaké rozměry budou pro vaše potřeby ideální.

Polykarbonátový skleník velikost

Za malé skleníky považujeme ty, jejichž výměra zpravidla dosahuje hodnot 6 až 9 m2. Pro nenáročné pěstování základních druhů zeleniny však nic víc není potřeba. K dispozici jsou v různých rozměrech, nejčastěji se tato výměra pohybuje kolem 3 × 2 × 2 m (D × Š × V). Existují i menší miniskleníky, jejichž výměra je ještě menší. Výška skleníku by měla být minimálně dva metry.

Větší polykarbonátové skleníky mají výměru od 10 m2 do přibližně 16 m2. Největší skleníky se dostanou i přes hranici 20 m2. Takto velké skleníky jsou dlouhé zpravidla 4 až 8 metrů, šířka činí kolem 2,5 až 3,6 metru. Cenové rozdíly mezi velkými a malými skleníky z lexanu nejsou vůbec propastné a cena je přímo úměrná velikosti. Lišit se může na základě dalších prvků výbavy – větrání, dveře, střešní okna, ukotvení a podobně.

Typ střechy a tvar skleníku

Z hlediska nabídky trhu lze vybírat ze dvou typů zastřešení. Na typu střechy závisí i samotný tvar skleníku. Buď se rozhodnete pro skleník se sedlovou střechou, nebo oblíbený oblouk. Obě varianty mají svá pro i proti.

  • Skleníky se sedlovou střechou – jedná se o typický tvar, který má na našem trhu velké zastoupení. Hlavní výhodou skleníku se sedlovou střechou je způsob osazení a případné výměny skleněných nebo polykarbonátových tabulí. Výměna i osazení jsou maximálně nenáročné – kus za kus. Tyto skleníky lze také umístit ke zdi domu, pokud takovou možnost preferujete. Boční stěny i střecha mají přesný rozměr a osazené jsou do vymezených drážek, kde se upevňují svorkami či šrouby s těsněními. Výhodou této konstrukce je také možnost přidání střešního okna nebo větráků.
  • Obloukové skleníky – složení není nijak speciálně náročné a jedná se o jednoduchou stavebnici. Obloukový tvar je u nás velmi populární. Polykarbonátové desky se šroubují přímo ke konstrukci. Nevýhodou u větších konstrukcí může být to, že jeden plát může mít poměrně velké rozměry a v případě poškození a nutnosti výměny je tento proces oproti sedlové konstrukci komplikovanější. Také zde není ve většině případů k dispozici střešní větrání, což sedlové konstrukce nabízí. Pokud tedy budete vybírat obloukovou konstrukci, setkat se můžete s již nařezanými díly polykarbonátu nebo celými pláty, které můžete oříznout. Mnozí uživatelé považují za výhodu i samotný design obloukové konstrukce, což je ovšem už otázka preference. Pozitivem je také to, že oblouk na sobě nedrží sníh a také dobře odolává povětrnostním vlivům.

Umístění skleníku a způsoby ukotvení

Samotné umístění skleníku ani tak není parametrem, který by při výběru rozhodoval, je však důležité vědět, jaké jsou vaše prostorové možnosti. I umisťování skleníku má své zásady. Důležité je to z dlouhodobého hlediska, zvlášť pokud plánujete pokládat základy pro upevnění konstrukce. Jsou modely, které základ nepotřebují a postačuje položení konstrukce a její případné ukotvení skobami či svorkami zaraženými do země.

Tvar polykarbonátového skleníku

Skleníky byste měli umisťovat na místo, kde svítí slunce co možná nejdelší část dne, a na místo, kam nepadá žádný velký stín. Po délce by skleník měl směřovat z východu na západ, aby slunce během dne přecházelo po jeho podélné ose. Po šířce (kratší strany) by měl směřovat skleník ze severu na jih. Podklad by měl být rovný. Vyhnout byste se měli místům, kde se v blízkosti skleníku nacházejí stromy nebo jiné překážky. Orientovat se můžete i podle toho, jak si všímáte, že dopadá slunce do zahrady.

Pokud jste našli skleníku stabilní místo, kde ho budete dlouhodobě využívat, vybudovat základy určitě doporučujeme. Pro skleněné modely je to téměř pravidlem, že obvodové části konstrukce by měly být ukotveny do pevného, zděného základu. Polykarbonátové skleníky sice můžete položit přímo na zem, ale ani výrobci to nedoporučují.

Kotvení do pevných základů je nejlepší řešení. Buď může jít o obvodový základ, nebo o bodový základ po rozích konstrukce a uprostřed podélných stěn. Postačí tvárnice naplněné zdivem a zakopané do hloubky alespoň 60 cm. Okolní terén by měl samotný základ převyšovat o 10 až 20 cm. Pokud plánujete skleník jen položit, určitě použijte ukotvení minimálně za pomoci kotev a skob.

Tradičně jsou skleníky vhodné k pěstování sezónních plodin, jako jsou rajčata, papriky, salátové okurky, ředkvičky, květák, kedluben, celer, listový salát, citrusové plody, bylinky a různé jiné plodiny. Může však jít i o okrasné teplomilné rostliny, které vyžadují stabilní subtropickou teplotu. Vytápěné skleníky jsou také vhodné k přezimování mnoha druhů rostlin.

Větrání skleníku – střešní okna nebo ventilátor

Cílem skleníku je kumulovat teplo za účelem optimálních podmínek pro pěstování rostlin. Přesto je třeba teplotu uvnitř skleníku hlídat. Důležité je v horkém období pravidelné větrání skleníku. Zde má spotřebitel rovněž několik možností.

Standardem je, že každý skleník je vybaven dveřmi – jednokřídlé nebo dvoukřídlé, panty či posuvné. Pokud je venkovní teplota neúnosná a hrozí přehřívání vzduchu ve skleníku, dveře nechávejte otevřené, abyste předešli úhynu rostlin.

Větrání polykarbonátového skleníku

Druhou možností jsou střešní okna, která jsou výsadou konstrukcí se sedlovou střechou, nicméně větrací okno dnes není problém instalovat i v případě obloukové konstrukce. Střešní okno na skleníku také přispěje k zajištění přísunu chladnějšího vzduchu. Ideální je střešní okno kombinovat s otevřenými dveřmi. Nejmodernější skleníky mohou mít předpřípravu pro instalaci ventilátorů, které zajišťují neustálé proudění vzduchu uvnitř skleníku. Dokonce lze zapojit termostat, který teplotu hlídá a který při jejím nárůstu automaticky zapne ventilátory či odklopí střešní okna.

Stínění a vytápění skleníku

Polykarbonátové komorové desky nejsou zcela „světlopropustné“, což představuje oproti standardnímu sklu výhodu. Rostliny totiž nemusí být slunečnímu světlu vystavené neustále. Polykarbonát propouští přibližně 70 až 80 % slunečního světla. Stínění v odpoledních hodinách je dokonce prospěšné. Stítit lze i přirozenou výsadbou stromů, ideálně například tújí, na jihozápadní straně. Stínit lze i tzv. stínidly nebo rákosím z bambusu.

Vytápění skleníku se hodí v chladnějších měsících, především pokud plánujete skleník využívat celoročně nebo v něm zazimovat exotické rostliny. V první řadě je rozumné vytápět skleník s tlustším opláštěním. Polykarbonátové desky o tloušťce nad 6 mm nebo sklo tlusté více než 4 mm. Topení lze řešit klasickými horkovzdušnými elektrickými ohřívači nebo propanbutanovými lahvemi, které však uvolňují spaliny. Výhodou je, pokud má elektrický konvektor i ventilátor. Používají se i solární kolektory, které zachycují sluneční záření a následně ho dokážou přeměňovat na el. proud a pohánět ohřívače. Ještě jednou však určitě doporučujeme investovat do izolace. Počítat musíte i s nárůstem provozních nákladů.

Kvalitní polykarbonátové skleníky za rozumnou cenu

Jak už to tak bývá, i v tomto segmentu jsme rozdělili produkty do několika cenových kategorií. Ať je tomu jakkoli, rozpočet bude při výběru skleníku hrát důležitou roli. Skleníky z lexanu jsou dnes dostupné za velmi příznivé ceny, ale je důležité zvážit, zda daný model splní vaše očekávání.

Levné skleníky z polykarbonátu vás budou stát i méně než 12 500 Kč. Výměra plochy se pohybuje od 3 do 7 m2. Obvykle jde o malé nebo až miniskleníky s krátkými stěnami a buď posuvnými, nebo křídlovými dveřmi. Za tuto cenu najdete také skleníky bez zadní stěny vhodné k montáži k obvodové zdi domu. Platí, že obloukové skleníky jsou levnější než ty se sedlovou střechou.

Za cenu od 12 500 do 25 000 Kč už můžete mít zahradní skleník o výměře od 8 do 12 m2. Kromě větší plochy už může být takovýto skleník vybaven i střešními okny. V této cenové hladině naleznete větší konstrukce se sedlovou i obloukovou střechou, které svými parametry splní požadavky většiny spotřebitelů. Vyšší je kvalita zpracování, především co se průměru lexanových panelů týče. Pozitivem je, že u levnějších i dražších skleníků bývá záruka zhruba 10 let na prosklení a 10 až 15 let na konstrukci.

Moderní zahradní skleníky, které stojí 25 000 až 75 000 Kč, už lze považovat za profesionální polykarbonátové skleníky. Konstrukce je většinou z pozinkovaného hliníku nebo nerezové oceli. Jsou uzpůsobené pro větší zátěž. Opláštění je tlustší a díky tomu má skleník lepší izolační vlastnosti. Výrobci u dražších modelů poskytují záruku na konstrukci i prosklení v délce trvání 20 až 30 let.

Skleníky z polykarbonátu Palram, Gutta i LanitPlast

Na základě svého srovnávacího testu a průzkumu trhu jsme vybrali výrobce, kteří jsou v daném segmentu nejoblíbenější. Důkazem toho není jen míra prodejnosti, ale také pozitivní reference samotných zákazníků. K nejpopulárnějším výrobcům patří značka LanitPlast. Nabízí velké i malé skleníky solidní kvality i zpracování. Konstrukce jsou nejčastěji obloukové.

Populární jsou také polykarbonátové skleníky Palram nebo Gutta. Jsou dostupné za příznivé ceny a rovněž nabízí řadu modelů. Velké zastoupení na tuzemském trhu mají skleníky z polykarbonátu Vitavia, Galerica či Scobalit. Poslední jmenovaný výrobce má na trhu velké množství různých modelů s obloukovou i sedlovou střechou. Na své výrobky poskytuje také dlouhodobější záruky.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímáte se o koupi polykarbonátového skleníku? Chtěli byste se poradit ohledně výběru skleníku? Potřebujete vědět, jaký rozměr skleníku je pro vás ideální? Neváhejte se zapojit do diskuze a ptejte se. Zároveň můžete přispět svými poznatky o sklenících z polykarbonátu, kterými můžete poradit ostatním čtenářům a zahrádkářům. Sekci FAQ pravidelně kontrolujeme a odpovídáme na otázky svých čtenářů.

Rozdíl je poměrně zásadní, neboť se jedná o naprosto odlišný typ materiálu a konstrukce. Fóliovník využívá jako materiál fólii, která je buď úplně průsvitná, nebo může mít různý odstín bílé barvy. Fólie musí být odolná, aby dokázala odolat větru, dešti či kroupám. Fóliovníky zpravidla nejsou určené k celoročnímu využití. Fólie oproti polykarbonátu mnohem rychleji degraduje a jde o sezónní nebo vícesezónní záležitost. Polykarbonátové skleníky, jejichž detailní vlastnosti a parametry naleznete v našem návodu, mají delší životnost, jsou odolnější a dokážou sloužit během celého roku. Kvalita výplně se odvíjí i od tloušťky lexanu, který by měl být tlustý alespoň 4–6 mm. Je nutné si všímat i dalších vlastností, které najdete v našem návodu „Jak si vybrat polykarbonátový skleník“.

To, kde bude skleník stát, je velmi důležité především z hlediska efektivnosti jeho využití. Pokud bude skleník situován na špatném místě, pěstování v něm nemusí dosáhnout kýženého efektu. Ideální je místo na přímém slunci bez předmětů a překážek (stavby, stromy, přístřešky), které by mohly stínit. Po své délce by měl skleník směřovat z východu na západ, aby slunce působilo co nejdéle na celou plochu skleníku. Po šířce by tudíž měl směřovat ze severu na jih, resp. z jihu na sever. Podklad by měl být rovný. Ideální je mít vybudovaný obvodový základ po obvodu stěn nebo bodový základ po stranách, kde bude možné konstrukci upevnit za pomoci hmoždinek do betonu. Vyhněte se také místům, kde by mohly být tahavé nebo plazivé rostliny, které by mohly pravidelně obrůstat stěny skleníku.

Existuje několik způsobů vytápění skleníku. Základním opatřením pro udržení tepla mohou být například zdvojené stěny skleníku. Příchytkami můžete po ploše připevnit fólii. Nebo investujte do kvalitnějšího, tlustšího skla či polykarbonátu (dvojitý panel), které zlepší tepelněizolační vlastnosti opláštění. Mezi radami a tipy zahrádkářů naleznete také zřízení skleníkového pařeniště, které si uchovává své biologické teplo. Elektrické nebo plynové vytápění je nejběžnější, ačkoli je třeba počítat se zvýšenými náklady. Využívat lze elektrické ohřívače, tzv. konvektory, či ventilátory s funkcí ohřevu. Rostliny by neměly být nikdy vystaveny takovému druhu tepla přímo. Dražší investicí jsou solární kolektory a fotopanely, které uchovávají sluneční energii a přeměňují ji na el. proud, díky čemuž můžete napájet ohřívače, nebo dokonce ohřívat vodu na závlahu. Samotné rostliny lze ohřívat i infračerveným světlem. V případě větších skleníků se však jedná o mimořádně nákladnou investici. Zároveň se při této možnosti neohřívá vzduch v místnosti. Při plynovém vytápění se využívají propanbutanové láhve. Jednou z možností je také tepelné čerpadlo, které je však velmi nákladným vybavením.

Na úvod je potřeba říci, že nejlevnější alternativu představuje klasický fóliovník. Pokud plánujete investovat do stavby skleníku svépomocí, vězte, že při ceně dnešních materiálů příliš neušetříte a reálně se vyplatí investovat do konstrukcí skleníků, které jsou na trhu k dispozici a můžete je svépomocí smontovat. V takovém případě vám stačí postavit betonové základy. Ty doporučujeme především pokud skleník plánujete mít na stabilním místě dlouhodobě. Bez ohledu na to, zda se jedná o malý, nebo velký skleník, betonové základy doporučujeme. Myslete na správné umístění. Následně je třeba vyřešit, jaká bude konstrukce vašeho skleníku. Nejčastěji se používají hliníkové nebo ocelové profily. Ty za pomoci hmoždinek připevňujete k připraveným základům, horní příčné nosníky spojujete šrouby a plechovými spojkami. Výplňovým materiálem může být sklo nebo polykarbonát. Kupujete tedy skleněné nebo polykarbonátové desky požadovaných rozměrů. Následně je nutné je připevnit ke konstrukci. Aplikovat můžete silikon či tmel, nicméně musíte použít i plechové spony nebo kotvy, kterými sklo či lexan připevníte ke konstrukci. Střecha je kapitolou sama o sobě – podle toho, zda se jedná o sedlovou, nebo obloukovou střechu. Stavba skleníku je určena pro zručnější osoby. V opačném případě zkuste postavit fóliovník nebo sáhněte po některém ze skleníků z naší nabídky.

Za nejdolnější lze považovat skleněné skleníky s větší tloušťkou skla. U tenčích skleněných desek platí, že jsou velmi náchylné k rozbití. Sklo je ovšem v každém případě velmi odolným materiálem. Úspěšně mu sekunduje polykarbonát, tzv. lexan. Skleník z polykarbonátu je velmi odolný, ale rovněž je lepší, pokud jsou panely tlusté 6 mm a více, případně pokud jsou dvojité. Takovéto panely jsou zárukou vysoké mechanické odolnosti a mají delší životnost. Sklo i polykarbonát velmi dobře odolávají UV záření. Lexan je však levnější variantou.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(89.6%)