Nejlepší ponorná kalová čerpadla 2024 + recenze
Náš test ponorných kalových čerpadel jsme zaměřili na hodnocení a srovnání několika modelů, které se ukazují jako spotřebitelsky přívětivé, jsou cenově dostupné a dostatečně výkonné. Kromě výherce testu – čerpadla AL-KO Drain 20000 HD – jsme pro vás recenzovali i další zajímavé kousky od ověřených výrobců. Připravili jsme si také krátké tipy na několik šikovných kalových čerpadel a podrobný návod na výběr tohoto praktického pomocníka.
Jaké ponorné kalové čerpadlo koupit?
Předtím než se dostaneme k podrobným recenzím ponorných kalových čerpadel v našem srovnávacím testu, podíváme se v krátkosti na 3 modely, které vynikají vysokým výkonem, velmi nízkou cenou nebo dobrým poměrem mezi těmito dvěma parametry. Toto krátké shrnutí je určené zejména pro ty z vás, kteří mají rádi rychlá rozhodnutí.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
AL-KO Drain 20000 HD ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Fieldmann 4001-EK ✔ Cenový trhák | Zobrazit produkt | |
Güde GS 1103 ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt |
AL-KO Drain 20000 HD
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10m výtlak, 7m hloubka ponoru, průtok 20 000 l/h, průchodnost částic do 38 mm, kompaktní rozměry a nízká hmotnost.
Zobrazit více infoAL-KO Drain 20000 HD patří k nejvýkonnějším modelům v cenové kategorii elektrických benzinových čerpadel do 200 eur. Jeho „highlightem“ je průchodnost pevných částí do velikosti 38 mm. AL-KO Drain tedy můžete využít k odčerpávání znečištěných studní či sklepů po záplavách, ale také žump. Má dostatečný výtlak i rychlost průtoku vody, použité materiály jsou kvalitní a odolné a k plusům patří i jeho kompaktní rozměry a poměrně nízká hmotnost.
Fieldmann FVC 4001-EK
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8m výtlak a hloubka ponoru, průtok 12 000 l/h, průchodnost částic do 35 mm, plovákový spínač.
Zobrazit více infoFieldmann FVC 4001-EK je doslova levné ponorné kalové čerpadlo, které nás oslovilo vcelku vysokým výtlakem, a tedy i reálným výkonem. Je vybaveno plovákovým spínačem, má dostatečně dlouhý přívodní kabel a zejména vzhledem k nízké pořizovací ceně je milým překvapením průchodnost pevných částic do průměru 35 mm. Fieldmann FVC 4001-EK není nejodolnější, proto ho doporučujeme především méně náročným spotřebitelům.
Güde GSX 1101
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak, ponorná hloubka 7 m, průtok 19 000 l/hod., průchodnost částic do 35 mm.
Zobrazit více infoCenově dostupná a velmi výkonná alternativa, to je ponorné kalové čerpadlo Güde GSX 1101 94604. Má opravdu rychlý průtok vody, poměrně vysoký výtlak a postačující je i průchodnost pevných částic. Tento model je vhodný na odčerpávání čisté i znečištěné vody, je vybavený plovákovým regulovatelným spínačem na automatické vypnutí a zapnutí, je robustní a odolný. Na základě těchto parametrů ho hodnotíme jako ideální volbu pro všechny středně náročné spotřebitele.
Hodnocené parametry
Náš test ponorných kalových čerpadel není zaměřen jen na samotné recenze jednotlivých modelů, ale také na jejich porovnání mezi sebou. Právě díky srovnání mohla vybraná kalová čerpadla obdržet jednotlivé štítky. Abychom mohli tento úkol splnit co nejzodpovědněji, museli jsme si stanovit několik rozhodujících parametrů, na základě kterých následně probíhalo naše hodnocení.
Před samotným hodnocením jednotlivých modelů jsme je do našeho testu nejprve museli vybrat. V tomto bodě jsme se opírali zejména o míru prodejnosti na populárních portálech a webech ověřených prodejců, např. na Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz či Datart.cz, a spolehlivé značky jako AL-KO, Güde, Fieldmann, Elpumps a Riwall. Při hodnocení pro nás byly rozhodující i spotřebitelské recenze a samotné specifikace vybraných čerpadel.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze ponorných kalových čerpadel
Testování ponorných kalových čerpadel nám zabralo několik dní. Nejprve jsme si prostudovali jejich parametry, poté jsme své „závěry“ porovnali s reálnými spotřebitelskými zkušenostmi a ve finále jsme se snažili zohlednit všechny klíčové vlastnosti, jako jsou výkon, cena a kvalita daných modelů, na což neměl vliv žádný z jejich výrobců ani prodejců.
AL-KO Drain 20000 HD
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10m výtlak, 7m hloubka ponoru, průtok 20 000 l/h, průchodnost částic do 38 mm, kompaktní rozměry a nízká hmotnost.
Prohlédnout nejlepší nabídkuAL-KO Drain 20000 HD nás zaujal vysokým výkonem v kombinaci se skutečně přijatelnou pořizovací cenou. Dokonce si dovolíme tvrdit, že jde o jeden z nejvýkonnějších modelů v kategorii ponorných kalových čerpadel do 5 000 Kč. Max. hloubka ponoru modelu AL-KO Drain představuje 7 m a výtlak 10 m, v praxi však s přehledem zvládne i o metr či dva více. Délku přívodního kabelu hodnotíme jako dostačující, má 10 m. Max. průtok vody dosahuje nadprůměrné rychlosti 20 000 l/h, což je více než v případě čerpadla Elpumps BT 4877 K, které v našem testu získalo štítek „pro náročné“.
Zejména vzhledem k jeho pořizovací ceně považujeme max. výtlak a průtok tohoto modelu za nadprůměr, stejně jako velikost částic, které jím mohou projít. Pomocí AL-KO Drain můžete „nasávat“ vodu s 5% podílem pevných částic o velikosti do 38 mm, k čemuž přispívá i výstup čerpadla o průměru 59,6 mm. To znamená, že je vhodné nejen k odčerpávání dešťové vody z jam, znečištěné vody ze studní či např. vody ze sklepa, ale také k čištění žump, a to i přesto, že tento model není propagovaný jako vysloveně ponorné kalové čerpadlo do žumpy.
Ponorné kalové čerpadlo AL-KO Drain 20000 HD je vybaveno motorem s jmenovitým výkonem 1 300 W, který nevyžaduje žádnou údržbu a má integrovaný tepelný spínač pro ochranu před přetížením. Z funkcí nás zaujal plovákový spínač, který čerpadlo při poklesu vody pod stanovenou hranici nejen vypne, ale také automaticky reguluje jeho vypnutí a opětovné zapnutí.
K plusovým vlastnostem dále patří velmi kvalitní provedení. Z materiálů převládají ty kovové a nerezové, např. tělesa a motorové hřídele z chromniklové nebo rotor z nerezové oceli. Na jistých částech, např. na koleně na výstupu z čerpadla, se setkáte také s plastem, naštěstí s tím pevnějším a odolnějším.
Čerpadlo na nás působí robustně a stabilně, ale zároveň velmi kompaktně. Hmotnost, která se pohybuje kolem 8 kg, hodnotíme jako přijatelnou. Praktickým detailem je integrované držadlo k přenášení. Jedinou nedokonalostí ponorného kalového čerpadla AL-KO Drain je, že k uchycení hadice je určena pouze jedna (nejmenší) část se závitem.
Typ motoru = elektromotor ● Příkon / jmenovitý výkon motoru = 1 300 W ● Max. výtlak = 10 m ● Max. průtok = 20 000 l/h ● Max. hloubka ponoru = 7 m ● Délka přívodního kabelu = 10 m ● Max. průměr pevných částic = 38 mm ● Rozměry = 23,2 × 23,2 × 37,4 cm ● Hmotnost = 8 kg
Fieldmann FVC 4001-EK
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8m výtlak a hloubka ponoru, průtok 12 000 l/h, průchodnost částic do 35 mm, plovákový spínač.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud hledáte levné, ale dostatečně výkonné ponorné kalové čerpadlo, Fieldmann FVC 4001-EK je pro vás ideální volbou. Ve srovnání s několikanásobně dražšími modely je jeho výkon logicky o něco slabší, ale v kategorii čerpadel do 1 000 Kč jde o výrazný nadprůměr. Hloubka ponoru i max. výtlak představují 8 m, což je pouze o něco méně než v případě čerpadla AL-KO Drain 20000 HD, které se stalo vítězem našeho testu.
Výrobce v popisu čerpadla uvádí, že má průtok 12 000 l/h. Není to nejvíce, jako větší problém vnímáme to, že jeho „rychlost“ se v praxi ukazuje jako podstatně nižší. Potvrzují to i mnohé spotřebitelské recenze. Model od značky Fieldmann proto doporučujeme těm, kteří nikam nespěchají. Teorii o pomalejším průtoku vody podporuje i slabší elektromotor s příkonem 750 W.
Průchodnost hodnotíme na jedničku. Tímto kouskem můžete „prohnat“ pevné částice o průměru do 35 mm, což je ekvivalent k dražšímu modelu Güde GSX 1101 94604. Plusovou je možnost použití hadic s různým průměrem ústí, standardním jednopalcovým nebo dvoupalcovým. Součástí čerpadla Fieldmann FVC 4001-EK je plovák, který slouží k jeho automatickému vypnutí při poklesu hladiny vody pod 5 cm a zapnutí při jejím opětovném stoupnutí.
Obsluha čerpadla se dá popsat jako praktická, a to zejména díky přívodnímu kabelu, který má 10 m. K jeho zapojení do sítě vám proto s největší pravděpodobností postačí pouze opravdu krátká prodlužovací šňůra. Největší nedokonalostí tohoto modelu je kvalita jeho zpracování. Většina „povrchových“ komponentů je plastová. Platí to i o integrovaném držadle, které se ukazuje jako dosti křehké.
Typ motoru = elektromotor ● Příkon / jmenovitý výkon motoru = 750 W ● Max. výtlak = 8 m ● Max. průtok vody = 12 000 l/h ● Max. hloubka ponoru = 8 m ● Délka přívodního kabelu = 10 m ● Max. průměr pevných částic = 35 mm
Güde GSX 1101
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 8 m výtlak, ponorná hloubka 7 m, průtok 19 000 l/hod., průchodnost částic do 35 mm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuGüde GSX 1101 94604 nás zaujal nízkou cenou, vysokým výkonem a velmi dobrou kvalitou zpracování. Jde o ponorné kalové čerpadlo s 1 100W elektromotorem a průchodností pevných částic do 35 mm, proto ho můžete využít při odčerpávání čisté i vysloveně znečištěné vody. Podobně jako u modelu Fieldmann FVC 4001-EK i u tohoto čerpadla je možné použít hadice s různým průměrem ústí (1 nebo 2 palce).
Max. výtlak Güde GSX 1101 94604 je 8 m. Ponorná hloubka je jen o něco menší, představuje 7 m. Délka přívodního kabelu, 10 m, je postačující, měli byste si s ním tedy vystačit bez nejmenších problémů. Průtok vody je tak trošku diskutabilní. 19 000 l/hod. je v kategorii čerpadel do 1 000 Kč výrazným nadprůměrem. Ve spotřebitelských recenzích jsme však narazili na tvrzení, že čerpadlo ve skutečnosti podává podstatně pomalejší „výkon“.
Kvalitě zpracování nemáme co vytknout. Čerpadlo i přes nízkouj hmotnost, která představuje cca 7 kg, působí vysloveně robustně, je pevné a odolné. Těleso je vyrobené z ušlechtilé oceli, těsnění je plně funkční a motor disponuje tepelnou ochranou. Šikovným detailem je ergonomicky tvarovaná rukojeť. Její tvar umožňuje jednoduché pootočení přívodním kabelem, který tak můžete nastavit podle aktuálních požadavků.
Z praktických funkcí stojí za připomenutí nastavitelný plovákový spínač. Spínací hloubka tedy není fixní. Minimální, ale i maximální výšku vody, při které se čerpadlo zapne a vypne, si můžete nastavit vy sami. Min. provozní výška vody je 110 mm, což hodnotíme jako velký benefit. V souvislosti s plovákem musíme připomenout jedno drobné mínus. Přípojný kabel je poměrně tuhý, proto si budete muset „pohrát“ s jeho správným umístěním na hladině.
Typ motoru = elektromotor ● Příkon/jmenovitý výkon motoru = 1 100 W ● Max. výtlak = 8 m ● Max. průtok vody = 19 000 l/hod. ● Max. ponorná hloubka = 7 m ● Délka přívodního kabelu = 10 m ● Max. průměr pevných částic = 35 mm ● Hmotnost = 7,4 kg
Riwall PRO REP 1100 Inox
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 9,5 m výtlak, ponorná hloubka 7 m, průtok 15 000 l/hod., průchodnost částic do 35 mm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPonorné kalové čerpadlo Riwall PRO REP 1100 Inox je z hlediska ceny, výkonu i kvality zpracování kompromisem mezi levnějším Fieldmann FVC 4001-EK a dražším modelem Güde GSX 1101 94604. Jeho max. ponorná hloubka představuje 7 m, max. výtlak vody až 9,5 m. K těmto parametrům tedy nemáme žádné výhrady.
O něco horší je to s max. průtokem vody. Čerpadlo Riwall dosahuje rychlost 15 000 l/hod. Tuto laťku podlezl pouze náš nejlevnější „cenový trhák“ od Fieldmannu. Opět však platí, že pokud při odčerpávání vody nikam nespěcháte, tato vlastnost produktu pro vás nemusí být vysloveně negativní. Navíc při pohledu na opravdu nízkou pořizovací cenu a další pozitiva Riwall PRO REP 1100 Inox mu tuto nedokonalost můžeme odpustit.
Průchodnost pevných příměsí ve vodě je postačující. Čerpadlo „přežije“ nasátí kousků s velikostí do 35 mm. Na výběr máte použití hadice s průměrem 1 nebo 2 palce. Stejně jako u čerpadla Güde GSX 1101 94604 se dá i u tohoto modelu plovák zafixovat v různých polohách a tzv. spínací hladinu nastavit podle vašich požadavků.
Z hlediska kvality použitých materiálů a celkového zpracování je ponorné kalové čerpadlo Riwall skutečným výhodným nákupem. Hřídele motoru jsou vybavené kvalitním těsněním, pouzdro je vyrobené z kyselinovzdorné nerezové oceli Inox a motor disponuje ochranou před přehřátím. Čerpadlo působí pevným a odolným dojmem, zároveň má kompaktní rozměry a opravdu nízkou hmotnost, která představuje necelých 6 kg.
Typ motoru = elektromotor ● Příkon/jmenovitý výkon motoru = 1 100 W ● Max. výtlak = 9,5 m ● Max. průtok vody = 15 000 l/hod. ● Max. ponorná hloubka = 7 m ● Délka přívodního kabelu = 10 m ● Max. průměr pevných částic = 35 mm ● Hmotnost = 5,75 kg
Elpumps BT 4877 K
Elektrické ponorné kalové čerpadlo, 10m výtlak, průtok 18 000 l/h, průchodnost částic do 50 mm, integrované řezací nože.
Prohlédnout nejlepší nabídkuElpumps BT 4877 K je ponorné kalové čerpadlo, které uspokojí i ty nejnáročnější. Má vysoký výkon a je vhodné k odčerpávání jakkoli znečištěné vody i kalu, a to včetně žump. Pozitivem je jeho pořizovací cena, která je v poměru k reálnému výkonu poměrně nízká. Výtlak tohoto modelu činí 10 m. Stejně dlouhý je i přívodní kabel, což je velmi praktické.
Rychlost průtoku vody dosahuje 18 000 l/h, což je o něco méně než v případě našeho vítěze, čerpadla AL-KO Drain 20000 HD, i „našeho tipu“, čerpadla Güde GSX 1101 94604. Toto minus dorovnává max. velikost průchozích pevných částic. Modelem Elpumps můžete odčerpávat vodu s až 50mm částicemi o koncentraci 50 mg/m³. Za touto jeho vlastností stojí silný motor, ale zejména 2 integrované řezací nože z kvalitní a odolné slitiny, které se nacházejí přímo nad otvorem ve tvaru Archimedovy spirály. Kromě toho dokážou rozmělnit i větší pevné částice, díky čemuž je čerpadlo nasaje a vytáhne spolu s vodou. Pomocí Elpumps BT 4877 K tedy můžete odčerpávat vodu s vláknitým i kusovým odpadem.
Provedení není skutečně co vytknout. Vnější pouzdro je litinové, kryt elektromotoru je vyroben z velmi odolné, chromové oceli a hřídel je vybavena dvojitým těsněním. Pravoúhlá koncovka pro připojení hadice je plastová, což je u ponorných kalových čerpadel jakýmsi nepsaným standardem. I v tomto případě můžete použít hadice s různými průměry (5 nebo 4 palce).
Robustní provedení, jež stojí za dlouhou životností tohoto modelu, má i jednu stinnou stránku, kterou je jeho vyšší hmotnost. Elpumps BT 4877 K váží 15 kg, což není ideální zejména při přenášení. U takto výkonného a kvalitního modelu snad ani není třeba mluvit o přítomnosti tepelné ochrany motoru a automatického plovákového spínače pro vypnutí a zapnutí čerpadla v závislosti na stavu hladiny vody. Takže pouze pro jistotu: ano, tyto ochranné prvky se na něm nacházejí.
Typ motoru = elektromotor ● Příkon / jmenovitý výkon motoru = 900 / 1 600 W ● Max. výtlak = 10 m ● Max. průtok vody = 18 000 l/h ● Délka přívodního kabelu = 10 m ● Max. průměr pevných částic = 50 mm ● Rozměry = 20 × 20 × 60 cm ● Hmotnost = cca 15,5 kg
Další zajímavé produkty
Do testu ponorných kalových čerpadel byly zařazeny zejména takové modely, které dosahují v kategorii spotřebičů pro domácí použití nadstandardního výkonu. Jsme však přesvědčení, že se mezi vámi najdou i tací, kteří nehledají supervýkonné, ale zejména levné, spolehlivé a funkční čerpadlo. Pokud patříte do této skupiny spotřebitelů, následující tipy na cenově dostupné a přiměřeně výkonné kousky jsou určené právě vám.
Einhell GH-DP 7835 patří mezi levná ponorná kalová čerpadla, která uspokojí středně náročné spotřebitele. Osmimetrový výtlak, sedmimetrová hloubka ponoru a průměrná rychlost průtoku 15 700 l/h v kombinaci s 10m napájecím kabelem ho předurčují k odčerpávání vody ze studní, bazénů či zahradních jezírek. Čerpadlem můžete nasát pevné částice o velikosti do 35 mm a na výběr máte použití 25mm, 32mm nebo 33,3mm hadic. K plusům patří nízká hmotnost a kvalita zpracování.
AL-KO Twin 14000 Premium považujeme za spolehlivý, kvalitně zpracovaný, výkonný model pro domácí použití. Elektromotor s příkonem 950 W se nejeví jako nejsilnější, v praxi má však tento model celkem dobrý tah. Má dostatečný výtlak (10 m), trochu podprůměrnou max. hloubku ponoru (7 m), 10m kabel, rychlost průtoku max. 15 000 l/h a je schopné nasávat pevné nečistoty o průměru do 30 mm.
Model Fieldmann FVC 4002-EK můžeme doporučit těm z vás, kteří nehledají to nejvýkonnější, ale zejména levné a spolehlivé ponorné kalové čerpadlo do studní a septiků. Tento model má 10m výtlak a jeho průtok představuje 14 500 l/h, v praxi se však ukazuje jako trochu nižší. Max. velikost pevných příměsí nesmí přesáhnout 25 mm. Fieldmann FVC 4002-EK je tichý, lehký, kompaktní, bohužel kvalitu jeho zpracování nelze ohodnotit na výbornou.
Hecht 3752 vyniká poměrem mezi cenou a výkonem. Jde o další ponorné kalové čerpadlo na občasné používání v domácnosti. Max. výtlak čerpadla je 8 m, hloubka ponoru 5 m, přívodní kabel má 10 m a rychlost průtoku vody dosahuje 12 500 l/h. Nasávané nečistoty mohou mít průměr do 25 mm, čerpadlo je vybaveno plovákovým spínačem, má nízkou hmotnost a vcelku kompaktní rozměry.
Levné, ale opravdu výkonné ponorné kalové čerpadlo s 11m výtlakem, to je Extol 414163 1100W. Jeho max. ponorná hloubka představuje 7 m, průměr pevných částic nesmí přesáhnout 35 mm a přívodní kabel má 10 m. Sací výkon čerpadla je 16 500 l/h. Plovákový spínač na něm samozřejmě nechybí.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Parametry, recenze, značka a vaše požadavky. To jsou základní aspekty, ke kterým byste měli přihlížet při výběru ponorného kalového čerpadla. Dalším faktorem, který vám dokáže napovědět ohledně kvality a výkonu konkrétních modelů, je míra jejich prodejnosti. Která ponorná kalová čerpadla patří v současnosti k těm nejprodávanějším na Heureka.cz? Na to se můžete podívat v následující tabulce, kterou pro vás průběžně aktualizujeme.
Návod, jak vybrat ponorné kalové čerpadlo
Výběr kvalitního ponorného kalového čerpadla není až tak náročný, jak se může na první pohled zdát. Tato zařízení nejsou příliš komplikovaná a „trefit“ model, jenž bude ideální právě pro účely, ke kterým ho budete využívat, vyžaduje znalost pouze několika klíčových parametrů. Mezi ty patří výtlak, hloubka ponoru, rychlost průtoku vody a průchodnost pevných částic, resp. jejich max. průměr.
- Typy kalových čerpadel
- Typ pohonu
- Maximální výtlak kalového čerpadla
- Maximální hloubka ponoru
- Maximální průtok vody
- Průchodnost částic
- Hadice ke kalovému čerpadlu
- Plovákový spínač
- Příkon, jmenovitý výkon, napětí a přívodní kabel
- Rozměry, hmotnost, materiály a provedení
- Ochranné a bezpečnostní prvky
- Jak vybrat čerpadlo podle jeho hlavního využití
- Cena a renomovaní výrobci
Typy kalových čerpadel
Úplně první otázka, kterou byste si měli položit předtím, než se zaměříte na jednotlivé parametry daného kalového čerpadla, je, jaký typ tohoto zařízení je vhodný pro vás, jelikož známe 2 základní verze kalových čerpadel:
Povrchová/stacionární/samonasávací kalová čerpadla
Povrchová nebo také stacionární kalová čerpadla, která jsou často nazývána rovněž jako samonasávací, je nezbytné umístit na zem/souš. Jinak řečeno, neponořují se do vody. K čerpadlu připojíte hadici, kterou spustíte do studny či sklepa, a vodu odčerpáte pomocí ní. Toto řešení je nejčastěji využíváno v průmyslovém prostředí, a to zejména z toho důvodu, že samonasávací kalová čerpadla dosahují vyššího výkonu.
Ponorná kalová čerpadla
Ponorným kalovým čerpadlům bude věnován náš návod, v této chvíli se na ně tedy podíváme pouze ve zkratce. Jde o zařízení, které ponoříte přímo do vody. Ta do něj není nasávána prostřednictvím hadice, ale přímo přes vstupní otvory. Použití hadice se nevyhnete ani v tomto případě. Musíte ji připojit k čerpadlu a vyvést ven ze studny či jiného prostoru, ze kterého právě odčerpáváte vodu.
Typ pohonu
V řadě návodů na výběr ponorných kalových čerpadel narazíte na stať o výběru vhodného pohonu. Už po krátkém zamyšlení vám musí být jasné, že ve skutečnosti máte na výběr pouze 1 typ pohonu, kterým je elektromotor. Na trhu jsou samozřejmě dostupná i benzinová kalová čerpadla, ta jsou však zásadně povrchová, nikoliv ponorná.
Výjimečně můžete narazit také na akumulátorová čerpadla, která však nelze označit za kalová. Zpravidla jsou určená na dešťovou vodu, což znamená, že jsou schopná nasát i drobné nečistoty. Své využití najdou např. při zalévání záhonů ze sudů se zachycenou dešťovou vodou.
Maximální výtlak kalového čerpadla
Maximální výtlak ponorného kalového čerpadla patří ke klíčovým parametrům. Hovoří o tom, do jaké výšky je daný model schopen „dopravit“ nasátou vodu.
- Za průměr lze u modelů k domácímu a občasnému použití označit 8 až 11 m, což by mělo být dostačující, jelikož většina studní, sklepů, jezírek či žump není hlubší.
- Ponorná kalová čerpadla za několik tisíc až desítek tisíc Kč vodu vytlačí i do více než 20–30m výšky.
Pozor, výtlak = výška. Udávaný max. výtlak tedy platí pouze v případě hadice umístěné ve svislé poloze. Pokud ji umístíte „naležato“, přesněji v menším sklonu, např. při odčerpávání mělkého zahradního jezírka, výtlak čerpadla se zvýší. V praxi tedy pomocí modelu s výtlakem 8 m budete moci vodu „dopravit“ i do větší vzdálenosti, ale ne výšky.
Povrchová kalová čerpadla jsou v tomto směru trochu odlišná. Najdete u nich údaj o výtlaku a max. sací hloubce. Ta udává, do jaké hloubky je čerpadlo schopné nasávat vodu (jak dlouhou hadici k němu můžete připojit). Abyste získali reálnou představu o tom, z jaké max. hloubky pomocí povrchového čerpadla odčerpáte vodu, musíte sečíst jeho výtlak a sací hloubku.
Čerpadlo však musí být tak či onak na souši umístěné pouze v takové výšce, jaká je jeho max. sací hloubka. Pro lepší představu: pomocí modelu se sací hloubkou 10 m a výtlakem 10 m dokážete vyčerpat vodu z 20m „jámy“, musíte ho položit na suché místo ve výšce max. 10 m.
Maximální hloubka ponoru
U ponorných kalových čerpadel informaci o max. sací hloubce nenajdete. Nahrazuje ji ta o max. hloubce ponoru, která udává, jak hluboko je možné dané čerpadlo ponořit. Ponorná hloubka je zpravidla stejná nebo o metr až dva menší než max. výtlak. Na tento parametr by se měli zaměřit zejména ti, kteří plánují čerpadlo využívat ve studnách či jiných hlubokých „jámách“.
Maximální průtok vody
Max. průtok vody hovoří o rychlosti, jakou ji dané čerpadlo dokáže odčerpávat. Kalová čerpadla jsou v tomto směru velmi výkonná, protože jsou uzpůsobena k práci se znečištěnou vodou. Tento údaj je nejčastěji uváděn v litrech za hodinu, případně v litrech za minutu nebo metrech krychlových za hodinu.
- Levnější modely pro domácí použití mají průtok zpravidla mezi 7 000 až 15 000 l/h.
- Výkonnější čerpadla dokážou vodu nasávat rychlostí okolo 20 000 l/h.
- Na trhu jsou dostupné i extra výkonné kousky s mnohem vyšším průtokem, které stojí tisíce až desetitisíce korun.
Při našem průzkumu recenzí jsme nejednou narazili na „stížnosti“ spotřebitelů, že dané čerpadlo ve skutečnosti nedosahuje takového průtoku, jaký je uveden v jeho popisu. Problémem je, že údaj o max. průtoku vody platí jen při nulovém výtlaku, tedy v případě hadice v nulové výšce (umístěná naležato). Zjednodušeně řečeno, čím výše umístíte hadici, tím pomaleji jí bude voda protékat.
Důležitý je také poměr mezi výtlakem a rychlostí průtoku vody. Mezi těmito 2 „veličinami“ by měla být dostatečná rezerva. U čerpadel s extrémně vysokým výtlakem a podprůměrnou rychlostí průtoku se totiž může stát, že se průtok při dosažení max. výtlaku přiblíží nebo bude rovnat nule.
Průchodnost částic
Vodní čerpadla jsou uzpůsobena pouze k odčerpávání čisté vody bez pevných příměsí, těmi kalovými můžete nasát i různé nečistoty. Údaj o max. průměru pevných částic, které jimi mohou projít, je proto extrémně důležitý.
- Nejlevnější ponorná kalová čerpadla zvládnou nasávat jen opravdu malé nečistoty o průměru do 25 mm.
- Průměrně výkonné modely pro domácí použití mají průchodnost zpravidla od 25 do 35 mm.
- Výkonná kalová čerpadla, která jsou vhodná např. k čištění žump, mohou odčerpávat částice s průměrem od 50 mm výše.
V souvislosti s průchodností ponorného kalového čerpadla nepřehlédněte ani údaj o max. koncentraci či množství pevných příměsí. Jako pomůcka vám poslouží informace, že kalová čerpadla na fekálie by měla mít průchodnost alespoň kolem 50 mg/m³.
Hadice ke kalovému čerpadlu
Využívaný typ hadice ke kalovému čerpadlu do jisté míry souvisí s průchodností pevných částic. U většiny ponorných kalových čerpadel si můžete vybrat, zda použijete hadici s klasickým průměrem 1 palec (2,54 cm), nebo větším průměrem 2 palce (5,08 cm). Max. velikost pevných částic se u těchto modelů pohybuje mezi 25 a 35 mm.
Ponorná kalová čerpadla na žumpu s průchodností pevných částic kolem 50 mm musí být vybavena širší hadicí. Nejčastěji se setkáte s hadicemi o průměru 4 nebo 5 palců. I v tomto případě je dobré, pokud si můžete vybrat, kterou z nich použijete.
Plovákový spínač
Plovákový spínač je velmi důležitou součástí ponorného kalového čerpadla. Jde o malý plovák, který je k čerpadlu připevněn pomocí kabelu (v podstatě jde o krátkou gumovou hadičku). Slouží k automatickému vypnutí čerpadla ve chvíli, kdy voda dosáhne tzv. spínacího bodu, tedy klesne na určitou výšku, a zapnutí, když voda opět stoupne nad ni.
U levnějších modelů má kabel, kterým je plováček připevněn k čerpadlu, fixní délku, což znamená, že i spínací bod je nastaven fixně. U těch dražších jej můžete regulovat podle potřeby, a to prodloužením nebo zkrácením plovákového kabelu. To je zároveň další důležitý parametr. Nepřehlédněte informaci o minimálních rozměrech nádrže, ve které je plovák schopen správně pracovat. U hobby modelů jde většinou o rozměry 40 × 40 cm (výška × šířka).
Spínací bod u kvalitnějších ponorných kalových čerpadel můžete nastavit na opravdu minimální výšku vody, např. na 5 cm. U těch levnějších se musíte smířit s tím, že vodu nikdy neodčerpáte až úplně do dna.
V souvislosti s čerpadly poměrně často narazíte na pojem tlakový spínač, který má velmi podobnou funkci jako ten plovákový. Tlakovými spínači jsou vybavena vodní, nikoliv kalová čerpadla. Slouží k vypnutí a zapnutí čerpadla při zvýšení/snížení tlaku. K tomuto „jevu“ dochází např. ve studni, a to tehdy, když otevřete kohoutky v domě. Tlak na určitou dobu klesne, tlakový spínač to zaregistruje a podle toho sepne čerpadlo.
Příkon, jmenovitý výkon, napětí a přívodní kabel
Příkon a jmenovitý výkon levných ponorných kalových čerpadel se pohybuje v rozmezí od 400 do 800 W. Průměrně výkonná čerpadla mají výkon okolo 900 až 1 100 W, ta nejpokrokovější klidně i více než 1 600 W. Údaj o příkonu elektromotoru vám napoví o celkovém výkonu daného čerpadla. Avšak pozor, mnohdy narazíte i na kousky s velmi nízkým příkonem, ale vysokým skutečným výkonem. Proto nedoporučujeme, abyste výběr zaměřili pouze na tento parametr. S elektromotorem souvisí i typ napětí, které daný model využívá.
- Čerpadla s napětím 230–240 V~, 50 Hz můžete zapojit do „klasické“ jednofázové sítě.
- Čerpadla s napětím 400 V lze zapojit pouze do třífázové sítě.
Posledním parametrem souvisejícím s elektřinou je délka přívodního kabelu. Ten je zpravidla stejně dlouhý, případně o pár metrů kratší, než je max. hloubka ponoru čerpadla. Takové řešení je přijatelné. Příliš krátký kabel = nutnost používání prodlužovačky, což není pohodlné ani bezpečné. Spoj přívodního a prodlužovacího kabelu by se za žádných okolností neměl nacházet v „jámě“, z níž právě odčerpáváte vodu, ale pěkně v bezpečí, na souši a v dostatečné vzdálenosti od vlhkosti.
Rozměry, hmotnost, materiály a provedení
Levná ponorná kalová čerpadla nebývají příliš rozměrná a těžká. Zpravidla mají hmotnost do 8 kg. U výkonnějších modelů se můžete setkat s váhou okolo 15–20 kg. Na hmotnost čerpadla má vliv elektromotor, ale zejména použité materiály. Levné, plastové kousky jsou lehké, dražší, celokovové, a tedy i kvalitnější jsou podstatně těžší. Na rozměry se zaměřte zejména tehdy, pokud plánujete vodu odčerpávat z těžko dostupných (úzkých) prostorů, protože čerpadlo se musí do daného prostoru „fyzicky“ vejít.
K vhodným, odolným a pevným materiálům, které mají dlouhou životnost, patří různé druhy nerezové (legované) ocele a slitiny hliníku. U ponorných kalových čerpadel se nejčastěji setkáte s klasickým „nerezem“ a chromovou nebo chromniklovou ocelí. Z těchto materiálů by měly být vyrobeny zejména komponenty na elektromotoru, např. jeho kryt, rotor či hřídele, a také kryt čerpadla.
Pozornost věnujte i kvalitě těsnění. Pokud voda zateče do čerpadla, můžete jej okamžitě vyměnit. Dalším důležitým prvkem je rukojeť. Zejména nejlevnější ponorná kalová čerpadla bývají vybavena plastovou rukojetí, která se může již po krátkém používání odlomit. V případě takovéto nehody lze čerpadlo i nadále využívat, i když s jistými omezeními.
Ochranné a bezpečnostní prvky
Nejdůležitějším ochranným prvkem je teplotní ochrana motoru, která zabraňuje jeho přehřátí. Na škodu není ani přítomnost aktivního chlazení, pojistky proti přetížení motoru a chodu čerpadla naprázdno. K tomuto jevu může dojít v případě modelů bez plovákového spínače (jejich absence je spíše výjimkou) nebo tehdy, když dojde k poruše na spínači.
Z hlediska bezpečnosti uživatele by mělo mít každé ponorné kalové čerpadlo kvalitní ochranu proti dotyku. U elektrických zařízení rozlišujeme 4 třídy ochrany.
- Třída ochrany 0: Jde o zařízení se základní izolací. Ta poskytuje základní ochranu před úrazem el. proudem, a to pouze tehdy, když na čerpadle nedojde k poruše.
- Třída ochrany I: Tato čerpadla mají také základní izolaci, která však zajišťuje i ochranu při jejich poruše.
- Třída ochrany II: Do této třídy patří čerpadla, která disponují buď základní a přídavnou, nebo tzv. zesílenou izolací. V obou případech poskytují základní ochranu i ochranu při poruše.
- Třída ochrany III: Jde o zařízení založená na omezení napětí na hodnoty malého napětí (ELV) = zajišťují základní ochranu při normálním chodu čerpadla. Pozor, ochrana při poruše není zajištěna ani v tomto případě.
Jak vybrat čerpadlo podle jeho hlavního využití
V této chvíli se dostáváme k velmi důležitému parametru, kterým je hlavní využití ponorného kalového čerpadla. To, k čemu přesně budete čerpadlo využívat, byste měli vědět už před jeho nákupem. V případě, že hledáte čerpadlo na občasné vysátí vody ze studny či sklepa, nemusíte investovat do extrémně drahého modelu. Naopak při použití v žumpě, znečištěných stavebních jámách či zahradních jezírkách je nezbytné sáhnout po dostatečně výkonném čerpadle.
Ponorná kalová čerpadla do vrtu
Ponorná kalová čerpadla do vrtu využijete v domácích podmínkách zejména k odčerpávání vody z vrtaných studní. Průměr vrtaných studní se pohybuje v rozmezí 100 až 300 mm, což je opravdu úzký prostor. Pro přívod vody do domácnosti jsou používány klasické „ponorky“, tedy vodní čerpadla. Pokud potřebujete vrt vyčistit např. po záplavách nebo těsně po jeho vyvrtání, musíte počítat s tím, že voda bude obsahovat i tuhé příměsi. V takových případech jsou nejčastěji využívána ponorná vřetenová čerpadla se šířkou kolem 6–9 cm, kterými můžete nasávat písek a jiné drobné nečistoty. Originální ponorná kalová čerpadla do vrtů nejsou běžně dostupným zbožím.
Ponorné kalové čerpadlo do žumpy
První důležitá informace: neexistují žádná speciální ponorná kalová čerpadla na septik/žumpu. Pokud hledáte model k tomuto využití, doporučujeme vám, abyste se zaměřili na parametr o max. průměru a koncentraci pevných příměsí ve vodě. Obecně se do žumpy doporučuje použít kalové čerpadlo s průchodností pevných částic od 40 mm výše.
Údaj o tom, zda je daný produkt vhodný pro takové použití, byste měli najít přímo v jeho popisu. Mnozí spotřebitelé však k čištění septiků s vodou a fekáliemi používají i vysloveně levná čerpadla s menší průchodností. Pokud se pro takový krok rozhodnete i vy, upozorňujeme, že v případě poruchy či poškození čerpadla vám nemusí být uznána reklamace.
Ponorné kalové čerpadlo s drtičem
Kalová čerpadla s řezacím nožem jsou určená k odčerpávání vody s velkým množstvím větších pevných částic. Nejčastěji narazíte na modely s 2 noži, které jsou umístěné těsně nad vstupním otvorem do čerpadla. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, nepřehlédněte údaj o materiálech nožů. Ideální je ocel nebo litina.
Kalová čerpadla s drtičem jsou ideální k odčerpávání vody ze septiků, ale také bazénů či zahradních jezírek, ve kterých se nacházejí tzv. vláknité nečistoty, tedy např. listí a menší větvičky.
Nejlevnější ponorná kalová čerpadla nepřekvapí
Cena kalových čerpadel pro domácí použití začíná už na 700 Kč. Nejlevnější ponorná kalová čerpadla se vyznačují pomalejším průtokem vody (7 000 až 12 000 l/h) a horší průchodností pevných částic (do 10–25 mm). Výtlak je většinou podobný jako u dražších kousků, hloubka ponoru bývá o jeden dva metry menší. Častým problémem bývají méně kvalitní materiály a absence ochranných i bezpečnostních prvků. Tato alternativa je vhodná pro spotřebitele, kteří hledají čerpadlo k občasnému odčerpávání vody s menším množstvím a menším průměrem tuhých příměsí.
Levná ponorná kalová čerpadla z cenové kategorie od 1 000 do 1 500 Kč jsou již celkem výkonné stroje, které jsou vhodné pro pravidelné používání v domácnosti. Přestože většina těchto kousků není určena k „tahání“ žump, v praxi by měly takovouto výzvu zvládnout. Max. průměr pevných částí v tomto případě představuje cca 35–40 mm, průtok vody dosahuje rychlosti v rozmezí 15 000 až 19 000 l/h a výtlak se pohybuje od 8 do 10 m, což platí i o max. hloubce ponoru. Hlavní nedokonalostí takto levných ponorných kalových čerpadel je horší kvalita použitých materiálů. Velmi často narazíte např. na plastové rukojeti, které nejsou odolné a mají velmi krátkou životnost.
Pokud hledáte opravdu výkonné kalové čerpadlo, kterým můžete vyčistit sklep po záplavách, žumpu či opravdu znečištěný bazén, doporučujeme vám sáhnout po modelech za 2 500 až 5 000 Kč. Za tuto cenu získáte zařízení s rychlým průtokem, vysokým výtlakem, velmi dobrou průchodností pevných částic, nastavitelným plovákovým spínačem, vysokou kvalitou zpracování a všemi potřebnými ochrannými i bezpečnostními prvky.
Kvalitní kalová čerpadla nabízí Sigma, AL-KO, Riwall i Gardena
Výrobci ponorných kalových čerpadel se dají rozdělit do dvou pomyslných kategorií. První z nich nabízejí modely pro domácí použití za cenu do cca 5 000 Kč. Druhou kategorii tvoří výrobci profesionálních kalových čerpadel pro průmyslové účely. Tyto kousky mohou stát i více než 250 000 Kč, proto jim nebudeme věnovat větší pozornost. Pro zajímavost: profesionální ponorná kalová čerpadla najdete v nabídce výrobců, jako jsou Sigma, HCP nebo Omnigena.
Pokud hledáte levný, ale docela výkonný kousek pro občasné použití a nenáročné práce, přičemž si nepotrpíte na extrémně odolné zpracování, poohlédněte se po ponorných kalových čerpadlech Fieldmann, Güde či Extol. Výkonná kalová čerpadla s celkem dobrou kvalitou zpracování za cenu do 1 200 Kč najdete také v nabídce výrobců Hecht, Riwall, Verto, MAR-POL nebo Kraft & Dele. K dražším patří např. kalová čerpadla Sigma, Gardena a AL-KO.
Otázky a odpovědi – FAQ
Výběr ideálního ponorného kalového čerpadla zahrnuje i řadu specifických a individuálních parametrů, o kterých nelze mluvit v obecné rovině. V případě, že jste je nenašli v našem návodu, oceníme, pokud se nás na to, co zajímá právě vás, zeptáte. Vaše otázky budeme průběžně zodpovídat.