Povrchová zahradní čerpadla na vodu

Nejlepší povrchová zahradní čerpadla na vodu 2024 + recenze

Určitě to znáte. Koupili jste si nový bazén, do kterého potřebujete efektivně přečerpat vodu, nebo pracujete na zavlažování zahrady a rádi byste k zavlažování použili povrchové čerpadlo. Případně jste měli smůlu a vydatné deště způsobily neplechu ve vašem sklepě. Možností je mnoho. Se všemi si však poradí povrchové zahradní čerpadlo. Představíme vám ta nejlepší čerpadla, která můžete na českém trhu najít. V našem srovnávacím testu zvítězilo čerpadlo Elpumps JPV 2000 B, nicméně neváhejte článek dočíst do konce. Celkově vám přineseme nejen tipy na 10 skvělých povrchových čerpadel, ale poradíme vám také to, na co se při jejich koupi zaměřit.

Publikované: 15.07.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jaké povrchové zahradní čerpadlo koupit?

S čerpadly je to jako s auty – na trhu jich je spousta a vybrat si tu nejlepší možnost může být pořádně náročné. Avšak díky našemu srovnávacímu testu můžete být klidní. Většinu práce jsme totiž udělali za vás. Pokud se vám nechce číst podrobné recenze povrchových zahradních čerpadel, můžete si hned na začátku vybrat ze tří produktů označených štítkem.

Názov Hodnotenie Detail
Elpumps JPV 2000 B   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Gardena 3700/4   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Elpumps JPV 1500 B   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Elpumps JPV 2000 B

Elpumps JPV 2000 B

Výkon 2 kW, průtok 10 200 l/h, maximální hloubka ponoru 48 m, mosazné oběžné kolo.

Zobrazit více info

Absolutním vítězem v našem srovnání se stalo čerpadlo Elpumps JPV 2000 B. To ve svém robustním těle vážícím 24,5 kilogramu ukrývá výkonný, 2kW motor. Díky němu je čerpadlo schopné za hodinu přečerpat až 10 200 litrů vody, a to při maximální hloubce ponoru a výtlaku na úrovni 48 metrů. Přívodní kabel přitom dosahuje délky 1,5 metru. Zařízení se těší širokým možnostem využití – vedle funkce nouzového čerpadla při zaplavení může sloužit i k přečerpávání pitné vody v domácnosti či firmách.

Náš TIP
Elpumps JPV 1500 B

Elpumps JPV 1500 B

Výkon 1,5 kW, průtok 6 300 l/h, maximální hloubka ponoru 9 m, litinové tělo, axiální těsnění s keramickou vložkou.

Zobrazit více info

Model Elpumps JPV 1500 B na trh přichází s motorem o výkonu 1,5 kW a s maximální hloubkou ponoru na úrovni 9 metrů. Za hodinu přečerpá 6 300 litrů vody, a to při nejvyšším pracovním tlaku 4,8 baru. I v tomto případě platí výtlak na úrovni 48 metrů a 1,5metrový přívodní kabel.

Lacná kvalita
Omnigena JET 100A

Omnigena JET 100A

Výkon 1 kW, průtok 3 600 l/h, maximální výtlak 50 m, tělo z litiny, mosazné oběžné kolo, hřídel z nerezové oceli.

Zobrazit více info

Pokud si vystačíte i s něčím slabším, nepřehlédněte čerpadlo Omnigena JET 100A – cenově dostupné zařízení, které vám k běžnému použití v domácnosti postačí. Disponuje 1kW motorem. Ten je schopný za hodinu přečerpat 3 600 litrů vody, a to při maximální sací výšce na úrovni 50 metrů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náhodný výběr zahradní techniky nemusí skončit dobře. Pokud ve své dílně nechcete předražené a nefunkční pomocníky, jejich koupi si dobře promyslete. S koupí správného povrchového zahradního čerpadla vám pomůže naše srovnání. Detailně vám představí všechny parametry, na které je při výběru třeba brát zřetel. Které to jsou?

Typ čerpadla podle použití
Maximální průtok a tlak
Druh pohonu
Kvalita provedení
Kompaktnost

Našemu výběru produktů předcházel detailní průzkum trhu a desítek zahradních čerpadel. Při hledání konkrétních modelů jsme nevycházeli jen z produktových katalogů a současné nabídky výrobců, ale zohlednili jsme i krátkodobé či dlouhodobé uživatelské zkušenosti. Výsledkem byly desítky hodin strávených porovnáváním a analyzováním vhodnosti použití konkrétních zahradních čerpadel. Nápomocnými se nám staly vedle zahraničních zdrojů i srovnávač Heureka.cz, nabídka prodejců zahradní techniky či weby Mall.cz, Alza.cz, Hornbach a Obi.cz.

Proč důvěřovat našemu testu? 

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze povrchových zahradních čerpadel

Díky našemu výběru těch nejlepších produktů si můžete být jistí, že v rozhodující chvíli trefíte do černého. Přinášíme vám podrobné recenze povrchových zahradních čerpadel, které vám pomohou při koupi a při výběru vás utvrdí v rozhodování. Přinášíme vám nejdůležitější informace shrnuté na jednom místě, soubor technických specifikací a dlouhodobých zkušeností spotřebitelů, díky kterým si můžete o produktech vytvořit ucelený obraz.

Víťaz testu

Elpumps JPV 2000 B

Výkon 2 kW, průtok 10 200 l/h, maximální hloubka ponoru 48 m, mosazné oběžné kolo.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho srovnávacího testu se stalo povrchové zahradní čerpadlo Elpumps JPV 2000 B. To v robustním těle vážícím 24,5 kilogramu ukrývá výkonný, 2kW elektromotor. Ten čerpadlu pomáhá v efektivní práci, výsledkem čehož je až 10 200 litrů přečerpané kapaliny za hodinu provozu a možnost připojení celkem 8 postřikovačů v jednom okamžiku. Postačí vám 4? V takovém případě sáhněte po čerpadle Elpumps JPV 1500 B.

Výkonný model z dílny společnosti Elpumps navíc podporuje čerpání až z hloubky 48 metrů, díky čemuž vám odpadá potřeba rozhodování mezi využitím ve studni či v hlubším vrtu. Čerpadlo disponuje mosazným oběžným kolem s dobrými antikorozními vlastnostmi a vysokou odolností vůči abrazivnímu vlivu nečistot, teplu či běhu naprázdno. Skříň zařízení je vyrobena z nerezové oceli, některé z vnitřních konstrukčních prvků jsou však plastové. Samotné čerpadlo lze dovybavit účinným předfiltrem. Pomocí hydrokontroly ho uživatel také může jednoduše upravit na automatickou vodárnu.

Pozitíva

Vysoký výkon
Množství čerpané vody

Negatíva

Některé prvky jsou plastové
Hmotnost

Výkon: 2 kW ● Max. hloubka ponoru: 48 m ● Max. čerpané množství: 10 200 l/h ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 24,5 kg

Náš TIP

Elpumps JPV 1500 B

Výkon 1,5 kW, průtok 6 300 l/h, maximální hloubka ponoru 9 m, litinové tělo, axiální těsnění s keramickou vložkou.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte povrchové zahradní čerpadlo střední třídy, řešení můžete objevit v modelu Elpumps JPV 1500 B. Ten kombinuje zajímavé parametry v robustním těle. Srdcem zařízení se stal 1,5kW elektromotor pracující při standardním napětí 230 V, díky čemuž můžete čerpadlo napájet z kterékoliv zásuvky ve své domácnosti. Maximální hloubka ponoru v tomto případě dosahuje hodnoty 9 metrů, přičemž zařízení zvládne přečerpat úctyhodných 6 300 litrů vody za hodinu.

Výrobce v tomto případě udává široké spektrum možností využití. Samotné čerpadlo je vhodné využít při plnění, vyprazdňování či přečerpávání vody z bazénů, kropení či čištění tlakovou vodou. Díky samonasávací konstrukci je při uvedení zařízení do provozu potřeba naplnit pouze samotné čerpadlo. To dále disponuje kvalitním provedením v podobě litinového těla či axiálního těsnění s keramickou vložkou. Zoufat však nemusíte ani v případě, že se vám zdá příliš slabé. Jeho větší bratr Elpumps JPV 2000 B vám poskytne stejnou kvalitu, přidá však ještě vyšší výkon.

Pozitíva

Vysoký výkon
Množství čerpané vody

Negatíva

Hmotnost

Výkon: 1,5 kW ● Max. hloubka ponoru: 9 m ● Max. čerpané množství: 6 300 l/h ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 15 kg

Lacná kvalita

Omnigena JET 100A

Výkon 1 kW, průtok 3 600 l/h, maximální výtlak 50 m, tělo z litiny, mosazné oběžné kolo, hřídel z nerezové oceli.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Řada povrchových čerpadel na trhu přeje i uživatelům, kteří hledají kombinaci slušného výkonu a rozumné ceny. Právě takovou nabízí model Omnigena JET 100A, disponující 1kW elektromotorem napájitelným z tradiční zásuvky s napětím 230 V. Ten zvládne přepumpovat 60 litrů vody za minutu, resp. 3 600 litrů vody za hodinu provozu. Maximální výtlak se v tomto případě zastavil na hodnotě 50 metrů, potěší vás i tichý chod, během kterého čerpadlo vyprodukuje hluk na úrovni 82 dB.

Výhodou je také kvalitní provedení pláště a vnitřních prvků. Výrobce v tomto případě volil tělo z litiny, mosazné oběžné kolo a hřídel z nerezové oceli. Hmotnost tohoto samonasávacího povrchového čerpadla není nízká – 16,5 kilogramu.

Pozitíva

Kvalitní provedení
Nízká hlučnost

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 1 kW ● Max. výtlak: 50 m ● Max. čerpané množství: 3 600 l/h ● Hlučnost: 82 dB

Pre náročných

AL-KO Jet 5000 Comfort

Výkon 1,3 kW, průtok 4 500 l/h, maximální hloubka ponoru 8 m, tělo z ušlechtilé oceli INOX, pojistka proti chodu naprázdno.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Test ponorných čerpadel uzavírá model AL-KO Jet 5000 Comfort. Ten v sobě kombinuje vše, co jeho konkurenti – pozoruhodný výkon, kvalitní provedení, a přitom stále příznivé rozměry a váhu. V jeho útrobách bije 1,3kW srdce v podobě elektromotoru pracujícího s napětím 230 V. I v tomto případě tedy platí, že si vystačíte s klasickou zásuvkou. Maximální hloubka ponoru dosahuje 8 metrů, z ní se voda dopraví do požadovaného cíle rychlostí 4 500 litrů za hodinu.

Čerpadlo dokáže vodu přepravit ze studní, zásobníků i nádrží na vodu. Vyrobeno je z ušlechtilé oceli INOX. Navíc v sobě implementuje několik kvalitně zpracovaných materiálů, například mosazné vložky v připojovacích závitech či filtr zachycující velké nečistoty. Uživatele potěší i integrovaná pojistka proti chodu naprázdno a možnost vyprázdnění a naplnění zásobníků pomocí ručního otáčení šroubových spojů. Zařízení tak v mnoha ohledech připomíná model Elpumps JPV 1500 B. Avšak s jedním rozdílem – oproti konkurentovi z dílny Elpumps má o 200 W menší výkon.

Pozitíva

Kvalitní zpracování
Dostatečný výkon

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Výkon: 1,3 kW ● Max. hloubka ponoru: 8 m ● Max. čerpané množství: 4 500 l/h ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 11 kg

Další zajímavé produkty 

Pokud jste si z výše porovnávaných zařízení nevybrali, máme pro vás bonus. Přinášíme vám 5 dalších povrchových zahradních čerpadel. Ta se nepyšní jen zajímavými technickými specifikacemi, ale také kvalitou zpracování či pozitivními ohlasy mezi dlouhodobými uživateli. Která to jsou?

Široká nabídka společnosti Elpumps se odrazila i v představení modelu Elpumps JPV 1300 B. Ten cílí na středně náročné uživatele, kterým nabízí 1,3 kW čistého výkonu, 5 400 litrů přečerpané vody za hodinu či výtlak na úrovni 47 metrů. To vše v kvalitně zpracovaném těle o váze 15 kilogramů.

Řešením může být také čerpadlo Omnigena MH 1300 INOX. Jistě, výkon v tomto případě klesl na úroveň 1 kW, stále se však můžete těšit na maximální hloubku ponoru 8 metrů, 12kilové tělo, tichý chod při hlučnosti 75 dB, tepelný spínač bojující proti přehřátí, oběžná kola z nerezové INOX oceli či napájení z tradiční, 230V zásuvky.

S čerpadly o výkonu 1 kW ještě nekončíme. Vhodnou alternativou v této výkonnostní kategorii totiž může být i německé zařízení Güde JG 1000 E 94657. To za hodinu přečerpá 3 600 litrů vody, a to při maximální hloubce ponoru na úrovni 8 metrů. Výtlak představuje 42 metrů, váha čerpadla se zastavila na hodnotě více než přijatelných 10 kilogramů.

Elpumps počtvrté. Tentokrát nepřehlédněte model Elpumps JPP 1300 F, disponující 1,3kW elektromotorem a maximálním čerpaným množstvím vody na úrovni 5 400 litrů za hodinu. Potěší 47metrový výtlak či 9metrová maximální hloubka ponoru. Samozřejmostí je také přítomnost elektrického napájení s napětím 230 V.

Posledním porovnávaným modelem je Gardena 9010-29 3000/4. Ten nenadchne výkonem, který se zde zastavil na hodnotě 0,6 kW, na druhou stranu však nabídne zajímavé provedení i cenu. S tímto čerpadlem dosáhnete výtlaku 35 metrů, výtlačné kapacity 3 000 litrů za hodinu a maximálního tlaku 3,5 baru. Samozřejmostí je odolnost na úrovni IPX4.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Ne vždy platí, že nejlepší produkty bývají i těmi nejprodávanějšími, řada spotřebitelů si produkty vybírá i podle jejich oblíbenosti. Proto jsme se rozhodli do srovnání zařadit žebříček nejprodávanějších povrchových čerpadel na českém trhu podle portálu Heureka.cz. A jelikož se nabídka neustále mění, můžete se těšit na jeho pravidelnou aktualizaci.

Názov Hodnotenie Detail
Parkside PGPS 1100 B25*Zobrazit produkt
Gardena 3000/4 9010-295*Zobrazit produkt
Gardena 9014-295*Zobrazit produkt
Güde GP 60355*Zobrazit produkt
Fieldmann FVC 80205*Zobrazit produkt

Pokud zvažujete koupi nového zahradního povrchového čerpadla, zbytečně nespěchejte. Při výběru postupujte systematicky. Nezapomeňte vycházet nejen z technických specifikací, ale zohledněte také dlouhodobé uživatelské zkušenosti. Ty vám totiž ve skutečnosti poodhalí kvalitu výrobku a jeho reálné výsledky v praxi. Pozor byste si však měli dát také na několik dalších parametrů. Které to jsou? To se dozvíte v našem návodě, jak vybrat povrchové zahradní čerpadlo.

Jak vybrat povrchové zahradní čerpadlo

  • Odstředivé, vřetenové, nebo vibrační čerpadlo?
  • Povrchová vs. ponorná čerpadla
  • Výběr podle kvality vody
  • Tlaková a netlaková čerpadla
  • Benzinová vs. elektrická čerpadla na vodu
  • Materiál: plast a ocel
  • Maximální průtok
  • Délka hadice
  • Napětí
  • Kompaktnost
  • Cena a renomovaní výrobci

Odstředivé, vřetenové, nebo vibrační čerpadlo?

Na úvod si odpovězme na otázku, co dělá výběr správného zahradního čerpadla tak náročným? Faktorů je hned několik. Jedním z nich je řada druhů samotných čerpadel, která jsou na trhu dostupná. Jaký je mezi nimi rozdíl a které je to nejlepší?

Odstředivá čerpadla

Jedná se o nejrozšířenější druh čerpadel, se kterým se s největší pravděpodobností setkáte ve všech zahradnictvích. Mluvíme o takovém čerpadle, které při přečerpávání využívá účinku odstředivé síly. Ke svému chodu využívá kolo s lopatkami, otáčející se ve spirálovité komoře. Některá z odstředivých čerpadel disponují i statickým difuzorem, který si za cíl klade snížení ztrát elektrické energie. Výhodou tohoto druhu přečerpávání tekutin je rovnoměrný tok, snadná regulace průtoku ve výtlačném potrubí či fakt, že při ucpání potrubí se čerpadlo neporouchá. Musíte však počítat i s podstatně nižší pracovní výškou a efektivitou práce než v případě pístových čerpadel. Samotná odstředivá čerpadla lze přitom dále rozdělit na:

  • Samonasávací odstředivá čerpadla – tato čerpadla nasávají tekutinu bez pomoci.
  • Samonasávací odstředivá čerpadla s ejektorem – aby čerpadlo pracovalo, je potřeba jej zalít vodou.
  • Odstředivá čerpadla bez samonasávacího mechanismu – jedná se o nejjednodušší odstředivá čerpadla. V tomto případě je před spuštěním potřeba zalít nejen čerpadlo, ale i sací potrubí. 

Vřetenová čerpadla 

Využívaná jsou zejména k přečerpávání čisté a mírně zakalené vody či vysoce viskózních kapalin. Pomohou vám také při čerpání suspenzí s obsahem menších částic. Kapalinu zvládne přečerpat i z velké hloubky, díky čemuž je vhodné k použití ve studni či ve vrtu s velkým převýšením. Výhodou takového typu čerpadel je vhodnost jejich stálého ponoření ve vodě. Naopak nikdy nemohou pracovat na sucho. V případě vřetenových čerpadel je proto vhodné volit taková, která již disponují pojistkou proti chodu na sucho.

Benzinové povrchové zahradní čerpadlo

Vibrační čerpadla 

Na rozdíl od svých konkurentů vibrační čerpadla nedisponují vlastním elektromotorem. V jejich těle chybí rotující části, které v tomto případě zastupuje elektromagnet pracující na principu vibrací. Výhodou vibračního čerpadla je fakt, že dokáže pracovat ve vodě s vysokým obsahem minerálních solí, alkálií a zvládá velký rozsah teplot. Uživatele naopak určitě nepotěší nutnost jeho častého čištění. Vibrační čerpadlo si totiž nerozumí s písčitým podkladem, který jej zanáší. Nevýhodou je i malá hloubka ponoření (do 3 metrů) nebo časté přerušování činnosti – vibrační čerpadlo nemůže pracovat nepřetržitě po delší dobu.

Čerpadlo může pracovat na suchu i ve vodě

Čerpadla lze dále dělit podle prostředí, ve kterém svou práci vykonávají. V tomto ohledu rozlišujeme: 

  • Povrchová čerpadla: Jak již napovídá jejich název, práci budou vykonávat na suchu. Přestože je povrchových čerpadel na trhu relativně málo, pro práci v domácnosti jsou velmi vhodná. Mezi jejich největší výhody patří fakt, že zpravidla disponují vysokým průtokem. Ten si ovšem svoji daň vybral v podobě maximální sací hloubky, tedy hloubky, z níž je čerpadlo schopné tekutinu odčerpat. Ta nepřesahuje 6–8 metrů. Svému uživateli tak povrchové čerpadlo poslouží zejména při přečerpávání vody z bazénu, sudu, případně jiných vodních nádrží. K použití ve vrtaných studnách vhodné není.
  • Ponorná čerpadla: Údaj o sací hloubce byste v tomto případě hledali marně. Důležitá je hodnota maximální hloubky ponoru. Ta totiž rozhoduje o tom, jestli budete moci čerpadlo umístit do svého septiku či studny. V drtivé většině případů jsou ponorná čerpadla vhodná do hloubky několika desítek metrů, problém tak nebudou mít ani s kopanými či vrtanými studnami. Při jejich koupi si však dávejte pozor na kvalitu zpracování – v opačném případě na ně může mít tekutina nepříznivý vliv a neodvratně je poškodit.

Čerpadlo vybírejte podle kvality vody

Jak jste se již přesvědčili, nabídka zahradních čerpadel je pořádně pestrá. Ne všechna jsou vhodná ke každé pracovní činnosti a odčerpávání v různých prostředích. I proto byste měli ještě před koupí zvážit, jaké kvality dosahuje voda, kterou potřebujete přečerpat. V tomto ohledu rozeznáváme: 

  • Čerpadla na pitnou vodu – využijete je zejména v případě, že potřebujete přečerpat vodu z kopaných či vrtaných studní, resp. jiných zdrojů pitné vody. Důležitá je v případě čerpadla na pitnou vodu jeho mezinárodní certifikace. Při čerpání pitné vody můžete využít oba typy čerpadel (povrchová i ponorná), v případě koupě vycházejte z hloubky, z jaké potřebujete vodu přečerpat.
  • Čerpadla na užitkovou vodu – nebo též čerpadla na vodu dešťovou. Vhodná jsou zejména k přečerpávání dešťové vody ze sudů, případně odčerpávání kapalin z jezera či rybníka. Taková čerpadla by měla disponovat filtrem v podobě sacího koše. Ten bezpečně odfiltruje hrubé nečistoty, které by mohly zařízení v opačném případě poškodit.
  • Čerpadla na výrazně znečištěnou vodu – vhodná jsou zejména při odsávání vody během záplav a povodní. Disponují řezacím systémem, případně mělničem, který si dokáže poradit s nečistotami, aniž by tělo čerpadla zůstalo poškozené. Tento typ čerpadla je využitelný i při čištění septiku. 

Tlaková, nebo netlaková: Jaké čerpadlo si vybrat?

S dělením čerpadel do různých kategorií stále nekončíme. Je totiž potřeba si zvolit i mezi tlakovým a netlakovým čerpadlem. Zatímco první zmiňované disponuje vysokým výtlakem, jeho průtok je zpravidla nízký. Znamená to tedy, že čerpadlo převede vodu z velké hloubky, avšak za minutu nedokáže přečerpat velké množství kapaliny. Je proto vhodné zejména k zalévání a jiným pracím v domácnosti.

Čerpadlo na vodu v zahradě

Netlaková čerpadla jsou určená k přečerpávání vody ze zatopených sklepů, případně bazénů či jiných vodních ploch. Disponují nízkým výtlakem, tudíž kapalinu nedokážou přečerpat z velké hloubky. Naopak v jejich případě stoupá míra průtoku, v nízkých hladinách tak pracují rychle a efektivně

Na trhu najdete modely na benzin i elektřinu

V případě, že své čerpadlo potřebujete často přenášet, může být řešením spalovací jednotka. Ta ke svému chodu využívá palivo ve formě benzinu. Výhodou je sice poměrně vysoká mobilita, s takovým typem čerpadla vám však zároveň stoupají náklady na provoz. Benzinová čerpadla jsou navíc zpravidla hlučnější a méně ekologická.

V případě elektrických čerpadel budete muset sledovat hned několik údajů. Důležitými parametry jsou příkon a napětí, které rozhodují o tom, jak (a zda vůbec) bude konkrétní zařízení schopné pracovat ve vaší domácnosti. V případě příkonu můžeme mluvit o jakési vstupní síle, která bude mít vliv na rychlost a efektivitu přečerpávání vody. Platí, že čím vyšší hodnotu příkonu bude vaše čerpadlo využívat, tím efektivněji dokáže pracovat. V praxi se většinou setkáte s příkonem na úrovni od několika stovek až po několik tisíc wattů.

V případě plastu ušetříte, ocel vydrží déle

Čerpadla můžete nalézt v různé kvalitě i způsobu provedení. Zpravidla je můžeme rozdělit na dvě kategorie:

  • Plastová zahradní čerpadla – postačí vám k běžnému použití v domácnosti a zahradě. Využít je můžete k zalévání své úrody. Nejsou určená k přečerpávání nadměrně znečištěných tekutin, v opačném případě může dojít k jejich poškození. Pozor si dávejte také na jejich dlouhodobé používání, poměrně snadno se totiž mohou přehřát.
  • Ocelová vodní čerpadla – jedná se o profesionálnější jednotky, které jsou uzpůsobené do náročnějších prostředí. Ve srovnání se svými plastovými konkurenty snesou i znečištěnější tekutiny. I v tomto případě však mějte na paměti, že žádné čerpadlo není nezničitelné. Důležité je vždy vycházet z uživatelského manuálu. 

Jaké bude maximální množství přečerpané vody?

Tento údaj rozhoduje o tom, kolik vody dokážete svým čerpadlem přečerpat během hodiny jeho nepřetržitého provozu. Můžeme ho nazvat i maximálním možným průtokem udávaným v metrech krychlových za hodinu práce. Přímo se podílí na efektivitě práce a rychlosti, jakou dokáže dané čerpadlo pracovat. Parametr maximálního možného množství přečerpané vody je důležitý zejména v případě profesionálního použití či nouzového použití během povodní. V případě nedostatečné přečerpávací rychlosti můžete narazit na vážný problém. Jaké čerpadlo byste si tedy měli vybrat? 

  • Množství čerpané vody pod 4 000 l/h – čerpadlo schopné přečerpat za hodinu do 4 000 litrů vody vám postačí k běžným činnostem v zahradě. Dostanete jím vodu ze studny a poslouží i při zalévání úrody.
  • Množství čerpané vody od 4 000 do 7 500 l/h – v tomto případě si ke zmíněným činnostem můžete připočítat i čerpání z větších vodních ploch, jezírek, nádrží nebo bazénů.
  • Množství čerpané vody nad 7 500 l/h – čerpadlo schopné přečerpat více než 7 500 litrů vody za hodinu se vám bude hodit zejména během sezóny záplav. Výborně si poradí i s přečerpáváním vody z větších vodních ploch, odčerpáváním septiku apod. 

Prietok povrchového záhradného čerpadla

Pozor si dejte na délku hadice

Hned na úvod je třeba zdůraznit, že sací výšku každého čerpadla do jisté míry ovlivní ztráta sací síly použité hadice. Pokud si zakoupíte čerpadlo s velkým výtlakem, budete muset počítat se ztrátou jednoho metru na každých deset metrů hadice. Jinak řečeno, čím delší hadici při výtlaku zvolíte, tím větší ztráty sací síly pocítíte. Při koupi čerpadla tak neváhejte sáhnout po modelu s vyšším výtlakem. I když se vám může zdát, že vyšší hodnoty pro vás budou irelevantní, praxe ukáže pravý opak. Čerpadlo vám totiž vykompenzuje případné ztráty způsobené délkou výtlakové hadice. 

Nespalte se z hlediska nesprávného napětí

Přestože se to může zdát jako banalita, při koupi svého nového pomocníka na odčerpávání vody ze septiku, studny či bazénu se nezapomeňte zaměřit také na to, jaké napětí k jeho provozu potřebujete. Odvíjet se bude od výkonu a počtu otáček elektrického motoru, ale také od konstrukčního zpracování samotného zařízení. V praxi se nejčastěji setkáte s čerpadly o napětí 230 V, tedy klasickým jednofázovým zásuvkovým připojením. Výjimkou však už dnes není ani 400V vodní čerpadlo. To ke svému chodu využívá princip třífázového připojení

Kompaktnost v době skladování

Opomíjet byste při koupi čerpadla neměli ani jeho rozměry a hmotnost. Kompaktnost zařízení vám koneckonců výrazně pomůže při jeho uskladnění v případě delší nečinnosti. Vězte, že velikost a hmotnost samotných povrchových zahradních čerpadel bude ovlivňovat několik faktorů v čele s použitými materiály. Pokud hledáte menší a nenápadnější model, sáhněte po plastovém provedení čerpadla. V takovém případě však budete muset zpravidla počítat i s nižším výkonem, ostatně kvalitnější a výkonnější komponenty se nepříznivě podepíšou i na samotné váze. Obecně platí, že se v segmentu zahradních čerpadel setkáte nejčastěji se zařízeními o hmotnosti od 5 do 20 kilogramů. Velikost by neměla přesáhnout standardní sekačku či tepelné čerpadlo ve vaší domácnosti. Samozřejmě se můžete setkat i s čerpadly o velikosti přívěsného vozíku, ale v těchto případech jde většinou o mimořádně výkonné modely, které jednoduše nevyužijete. 

Povrchové čerpadlo potěší příjemnou cenou

Ptáte se, kolik stojí zahradní čerpadlo? Odpověď na tuto otázku však není vůbec jednoduchá. Má na ni totiž vliv nejen výkonnostní provedení, ale také kvalita zpracování, použité materiály či značka samotného zařízení. Obecně by se měla standardní povrchová zahradní čerpadla pohybovat v cenové relaci od 1 500 do 5 000 Kč. Na trhu samozřejmě najdete i modely za několik desíte tisíc, ty však zůstanou při neprofesionálním či hobby použití z drtivé části nevyužité. Nedoporučujeme vám ani vydat se cestou opačného extrému. Přestože si můžete pořídit čerpadlo i pod 1 500 Kč, jeho kvalita a funkčnost už budou velmi sporné. Při koupi proto nezapomeňte vždy vycházet z dlouhodobých uživatelských zkušeností.

Kvalita zpoza hranic: boduje Elpumps i Güde

Při výběru nového pomocníka do zahrady je třeba zohlednit dlouhodobé zkušenosti s používáním zařízení konkrétních výrobců. Dlouhodobě a zodpovědně vám sice může posloužit i zařízení neznámé značky, přesto byste se však měli zaměřit na produkty z dílen ověřených výrobců.

V segmentu povrchových zahradních čerpadel dominuje výrobce Elpumps, což se koneckonců projevilo i na našem srovnání, ve kterém jej zastupují hned čtyři čerpadla. Elpumps působí na trhu od roku 1994, přičemž za téměř 30 let své existence si postupně vybudoval silnou pozici na středoevropském i západoevropském trhu. Uživatelé čerpadel Elpumps oceňují zejména dlouhou životnost, vysokou kvalitu zpracování či příznivý poměr cena–výkon.

Z hlediska oblíbenosti najdeme v těsném závěsu německého výrobce vodních čerpadel Güde. Ten se ubírá cestou vysokého výkonu za dostupné ceny. Dlouhodobí uživatelé jsou s německými produkty spokojení. A to již od roku 1979, kdy výrobce ponorných a povrchových čerpadel na trh s vodní technikou vstoupil.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud plánujete koupi povrchového zahradního čerpadla, hlavou vám nepochybně proudí řada otázek. Nezoufejte, ty nejčastější jsme pro vás sesbírali a odpověděli na ně. V případě jakýchkoli dalších nejasností se na nás neváhejte obrátit v komentářích. Sekci otázek a odpovědí budeme pravidelně aktualizovat a doplňovat, a to tak, abychom společně pomohli potenciálním spotřebitelům v tomto segmentu. 

Sílu čerpadla ovlivňuje hned několik faktorů – požadovaný výsledek a efektivita práce, ale také hloubka vodního zdroje, ze kterého budete vodu čerpat. Potřebujete-li vodu dostat z hloubky přibližně 5 metrů, postačí vám čerpadlo s průtokem 2 000 litrů za hodinu a hydrodynamickým tlakem na úrovni 1,5 baru. 

Samotný rozdíl vychází již z označení daných čerpadel. Povrchové čerpadlo musí pracovat na suchu, případný ponor do kapaliny čerpadlo poškodí. Zpravidla disponuje vysokým průtokem, ale menší sací hloubkou. Ponorné čerpadlo naopak dokáže pracovat ponořené v hloubce několika desítek metrů. Maximální sací hloubka se tak zvětšuje, v tomto případě však klesá využitelný průtok. 

Pokud budete své čerpadlo používat správně a nevynecháte ani pravidelné kontroly, vážnějším poškozením byste se měli vyhnout. Důležitou v případě zahradních čerpadel bude zejména pravidelná kontrola filtrů, jejich čištění či výměna. Pozor si dejte také na to, aby zařízení nepracovalo bez přítomnosti tekutiny – naprázdno. V opačném případě se může jeho pumpa poškodit. V zimním období celý systém čerpadla vypusťte. Předejdete tak zamrznutí kapaliny a poškození potrubí.

Cenový trhák

Güde JG 3100

Výkon 0,6 kW, průtok 3 200 l/h, maximální hloubka ponoru 8 m, odvzdušňovací a odvodňovací šroub součástí balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Je pro vás čerpadlo Elpumps JPV 2000 B zbytečně výkonné? Žádný problém, stačí sáhnout o kategorii níže. Právě tam totiž najdete nenápadný model Güde JG 3100, vážící jen 5,9 kilogramu. Přesto však ve svém skladném těle ukrývá 0,6kW elektromotor schopný přepumpovat 3 200 litrů vody za hodinu. To vám postačí na běžné práce v domácnosti a zahradě. S pomocí modelu Güde JG 3100 zvládnete zavlažovat trávník či zalít úrodu, a to jednoduchým přečerpáním vody z vaší studny.

Samonasávací povrchové čerpadlo disponuje výtlakem na úrovni 28 metrů a maximální hloubka ponoru dosahuje v tomto případě hodnoty 8 metrů. Přípojka motoru pracuje na standardních 50 Hz, samotné čerpadlo tak poběží při napětí 230 V. Jeho tělo je vyrobené z plastu, závit však obsahuje mosazné prvky. Součástí balení je také odvzdušňovací a odvodňovací šroub.

Pozitíva

Kompaktnost
Standardní napětí

Negatíva

Nižší výkon
Plastové tělo

Výkon: 0,6 kW ● Max. hloubka ponoru: 8 m ● Max. čerpané množství: 3 200 l/h ● Napětí: 230 V ● Hmotnost: 5,9 kg

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(89.4%)