Nejlepší sluchátka na běhání 2024 + recenze
Hledáte odolná sluchátka s kvalitním zvukem? Oproti klasickým modelům se ty sportovní liší. Abyste však nemuseli detailně zkoumat jejich parametry, provedli jsme spotřebitelský test sluchátek na běhání za vás. Po důkladné analýze a srovnávání modelů se nakonec vítězem testu stala bezdrátová sluchátka Intezze Wings s lehkou, ale stabilní konstrukcí, 8hodinovou výdrží a také pozitivním hodnocením spotřebitelů.
Jaká sluchátka na běhání koupit?
Drátová, bezdrátová, do uší nebo na uši. Modely sluchátek na běhání naleznete nejen v různých cenách, ale také v několika konstrukčních provedeních. Která z nich se tedy skutečně vyplatí? Abychom váš čas co nejvíce ušetřili, nabízíme vám kromě komplexních recenzí také přehledný výběr 3 produktů, které v našem spotřebitelském testu obstály s velmi slušným hodnocením. V krátkosti vám představíme vítěze testu, také sluchátka, která jsou cenově dostupná, a nakonec se seznámíte s tipem naší redakce.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Intezze Wings ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Intezze Core ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt | |
Adidas FWD-02 Sport ✔ Pre náročných | Zobrazit produkt |
Intezze Wings
10hodinová výdrž, odolnost vůči vodě IPX5, Bluetooth 5.2, integrovaný mikrofon.
Zobrazit více infoLehké, 22 g provedení, 10hodinovou výdrž, odolnost vůči vodě IPX5 a podporu Bluetooth ve verzi 5.2 řadíme k hlavním výhodám modelu Intezze Wings. Jedná se o bezdrátová sluchátka do ucha s integrovaným mikrofonem a možností handsfree volání. Frekvenci 20 – 20 000 Hz a citlivost 114 dB/mW řadíme ke zvukovým parametrům kvalitních modelů, přičemž právě úroveň zvuku ocenili i více spotřebitelů.
Xiaomi Mi Airdots Basic
Čtyřhodinová výdrž, odolnost proti vodě IPX4, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon.
Zobrazit více infoLevnější Xiaomi Mi Airdots Basic představují bezdrátová sluchátka do uší s hmotností pouhých 4,2 g/sluchátko. Model disponuje rozsahem 20 – 20 000 Hz, citlivostí 93 dB/mW a impedancí 16 ohmů. Sluchátka s integrovaným mikrofonem zvládnou 4hodinový provoz, podporují hovory handsfree, ovládání hudby, nastavování hlasitosti a možnost hlasového asistenta. S ohledem na cenu je výhodou i technologie Bluetooth ve verzi 5.0 a voděodolnost IPX4.
Sudio B1
6hodinová výdrž, odolnost vůči vodě IPX4, Bluetooth 5.2, integrovaný mikrofon.
Zobrazit více infoBezdrátová sluchátka Sudio B1 s technologií Bone Conduction potěší 6hodinovou výdrží aktivního poslechu. Díky 4 mikrofonům je zajištěna čistota zvuku při handsfree hovorech. Sluchátka s odolností IPX4 umožňují ovládání hlasitosti a přepínání skladeb, přičemž přenos zvuku zajišťuje Bluetooth 5.2.
Hodnocené parametry
Sport a hudba neodmyslitelně patří k sobě, a proto již řada výrobců sluchátek představila speciální modely na běhání. Ty by měly kromě kvalitního zvuku poskytovat odolnost minimálně proti vlhkosti a potu. Samozřejmostí by měly být kompaktní rozměry, nízká hmotnost a to nejdůležitější – pevnost a stabilita při pohybu. Přestože trh nabízí rozdílná sluchátka, ať už konstrukčně, nebo způsobem připojení, při sportu bývají preferovány jejich praktické, bezdrátové verze. A jelikož se průzkum týkal sluchátek vhodných na běhání, náš výběr zahrnuje pouze bezdrátové modely. Ty jsme na základě odborně stanovených kritérií hodnotili a porovnávali. Na rozdíl od klasických sluchátek je u nich navíc podstatná výdrž baterie či podpora bezdrátové technologie. Ke kterým dalším parametrům jsme tedy ve spotřebitelském testu přihlíželi?
Ve svém testu jsme se zaměřili na bezdrátové typy sluchátek, neboť při fyzické aktivitě představují vhodnější volbu. Abychom pokryli širší škálu, prostor jsme dali klasickým i méně tradičním provedením. Zahrnuli jsme pouze dostupné modely od ověřených výrobců jako Sony, Xiaomi, AfterShokz či Bose, ale také jsme v krátkosti zmínili oblíbenou značku JBL, Niceboy nebo Phillips. Při hodnocení jsme informačně vycházeli z portálu Heureka, známých e-shopů jako Mall.cz, Datart.cz, Alza.cz nebo Kasa.cz a odborných testů, přičemž jsme kladli důraz nejen na pozitivní, ale i negativní postřehy ze strany spotřebitelů.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze sluchátek na běhání
Díky široké nabídce kvalitních sluchátek si i náročnější zákazník bez problémů najde model s pohodlnou konstrukcí, vyhovujícími parametry i praktickými funkcemi. V porovnání s klasickými sluchátky by ta na sport měla zajistit o něco větší stálost a pevnost v uchu, přičemž stejně tak důležitá je i odolnost proti vlhkosti či potu. Přestože sportovní sluchátka jsou i v klasickém, drátovém provedení, výběr našeho testu zahrnuje pouze bezdrátové varianty. Naleznete zde sluchátka různých konstrukcí, s výrazně menší i větší výdrží a také z odlišných cenových tříd. Modely jsme analyzovali desítky hodin, abychom vám přinesli nezávislá a přehledná hodnocení a usnadnili tak váš výběr. To, která sluchátka se skutečně vyplatí zvážit, vám už dále prozradí shrnutí výsledků našeho testu.
Intezze Wings
10hodinová výdrž, odolnost vůči vodě IPX5, Bluetooth 5.2, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuBezdrátová Bluetooth sluchátka Intezze disponují otevřenou konstrukcí se silikonovou fixací za uši. Vhodné jsou tak pro poslech hudby i během dynamičtějších sportovních aktivit, protože perfektně drží na svém místě. Mají ergonomické tvarování, takže by měly vyhovovat většině posluchačů. Open-ear konstrukce nevytváří nadměrný tlak na zvukovod a uživatel tak není zcela izolován od vnějšího hluku. To však někdo může považovat za nevýhodu. Například právě během takového cyklistiky, kdy dovnitř proniká nápor vzduchu a poslech hudby narušují určité ruchy. Obecně však 16,2 mm měniče disponují skvělou interpretací basů i vysokých tónů.
Na jedno nabití sluchátka zvládnou provoz přibližně 10 hodin. Výdrž jednoduše prodloužíte o 48 hodin díky přenosnému nabíjecímu boxu s 1 000 mAh baterií. Nabíjení pouzdra probíhá díky USB-C připojení (kabel v balení). Spárování s mobilním telefonem probíhá klasicky přes Bluetooth a zákazníci avizují větší než 10 m dosah. Integrován je i mikrofon pro telefonování. Využívat můžete jen jedno sluchátko jako handsfree. Recenze kvalitu mikrofonu vyzdvihují. Ovládání dotykem je přímo na těle sluchátek – nastavení hlasitosti, stop, pauza nebo přijetí/odmítnutí hovoru. Sluchátka disponují základní odolností vůči potu a vodě IPX5. V rámci příslušenství spotřebitel obdrží také dva páry gumových návleků na sluchátka.
Hmotnost: 22 g ● Typ: bezdrátová sluchátka do ucha s mikrofonem, otevřená konstrukce s fixací za ucho ● Výdrž sluchátek: 10 + 48 hodin ● Připojení: Bluetooth 5.2, USB-C ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: 114 dB/mW ● Impedance: 20 Ohm ● Odolnost: IPX5
Xiaomi Mi Airdots Basic
Čtyřhodinová výdrž, odolnost proti vodě IPX4, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuXiaomi Mi Airdots Basic jsou bezdrátová sluchátka do uší s hmotností pouhých 4,2 g/sluchátko. Model s frekvenčním rozsahem 20 – 20 000 Hz a impedancí 16 ohmů má nižší akustický tlak 93 dB/mW, což znamená horší zvukový signál a hlasitost. Přesto však nejde o výrazný rozdíl a zvuk by měl být stále poměrně kvalitní.
Integrovaná baterie s kapacitou 40 mAh zajistí 4 hodiny přehrávání. Následně je možné sluchátka plně nabít v pouzdře s 350mAh akumulátorem. Model však potěší vestavěným mikrofonem, čímž umožňuje handsfree hovory, ovládáním hudby, nastavováním hlasitosti či možností aktivovat hlasového asistenta. Bezdrátový přenos s dosahem na 10 m zajistí technologie Bluetooth ve verzi 5.0. Ta je výhodná zejména pro nižší spotřebu energie, ale také kompatibilitu s přístroji se starší verzí.
Sluchátka jsou odolná podle stupně IPX4, což u modelů na běhání představuje minimální hranici – zvládnou tak vlhkost i stříkající vodu. Výhodou jsou i 3 nástavce do uší v různých velikostech. S ohledem na nízkou cenu ocenili produkt i mnozí spotřebitelé. Podle recenzí neměli problém s vypadáváním během běhu, vyzdvihli také rychlé připojení, dobrý zvuk, hluboké basy a slušnou hlasitost. Několik z nich mělo naopak zkušenost se šuměním, když nehrála hudba, a s občasným sekáním, přesto však sluchátka hodnotili jako produkt s dobrým poměrem ceny a kvality.
Hmotnost: 8,4 g ● Typ: bezdrátová, do uší ● Výdrž sluchátek: 4 hodiny ● Připojení: Bluetooth 5.0 ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: 93 dB/mW ● Impedance 16 ohmů ● Odolnost: IPX4
Sudio B1
6hodinová výdrž, odolnost vůči vodě IPX4, Bluetooth 5.2, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuVelmi praktická a stylová Bluetooth sluchátka určená pro sportovce. Zaujmou unikátní otevřenou konstrukcí s praktickou fixací za hlavou. Sluchátka tak skvěle drží na hlavě i během běhu či jiných pohybových aktivit. Využívají technologii Bone Conduction – zvuk je veden přes lícní kost. Sluchátka mají 10 mm měniče. Na kvalitu zvuku si uživatelé v recenzích nestěžují. Naopak, kromě zvuku se jim líbí také design, komfort a praktičnost. Sluchátka s otevřenou konstrukcí se sice reprodukcí zvuku nevyrovnají těm s uzavřenou, ale na sport je takové provedení naprosto ideální. Konstrukce je také voděodolná a má stupeň krytí IPX4.
Sluchátka Sudio B1 na jedno nabití vydrží přibližně 6 hodin. Nabíjení probíhá za pomoci praktického magnetického kabelu. Dotykové ovládání vám umožňuje ovládat hlasitost či přepínat skladby. Díky čtyřem všesměrovým mikrofonům je handsfree telefonování velmi kvalitní a zvuk čistý. Párování s konkrétním zařízením je možné za pomoci Bluetooth rozhraní.
Hmotnost: 35,2 g ● Typ: bezdrátová sluchátka do ucha s mikrofonem, otevřená konstrukce s fixací za hlavou ● Výdrž sluchátek: 6 hodin ● Připojení: Bluetooth 5.2 ● Frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: - dB/mW ● Impedance: 8 Ohm ● Odolnost: IPX4
Sony WI-XB400
Patnáctihodinová výdrž, technologie Bluetooth, vestavěný mikrofon, funkce rychlonabíjení.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKvalita za poměrně nízkou cenu. Sluchátka Sony WI-XB400 zaujmou hlavně 15hodinovou výdrží během aktivního přehrávání nebo komunikace. Plné dobíjení trvá 3 hodiny. Model však potěší funkcí 10minutového rychlonabíjení, po kterém sluchátka vydrží v provozu další hodinu.
Co se týče konstrukce sluchátek, jde o lehký, 21g model s měkkými silikonovými špunty do uší a praktickým kabelem kolem krku. Se zdrojem hudby se spáruje díky technologii Bluetooth s dosahem 10 m, zatímco kvalitní zvuk zajišťují 12mm měniče, neodymové magnety a standardní frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz. Technologie EXTRA BASS by měla zajistit silné basy a zároveň zachování jasných vokálů. Model také umožňuje nastavení hlasitosti, má zabudovaný mikrofon pro handsfree hovory a je kompatibilní s hlasovým ovládáním v zařízeních Apple a Android. Jako nevýhodu vnímáme slabší informační stránku produktu, neboť chybí uvedené zvukové parametry či odolnost. Navzdory chybějícím parametrům však recenze vyzdvihovaly právě kvalitu zvuku a také 15hodinovou výdrž baterie. Na druhou stranu se u vícero spotřebitelů ukázaly jako problematické silikonové špunty do uší, které během běhu vypadávaly.
Hmotnost: 21 g ● Typ: bezdrátové špunty do uší, upevnění na krk ● Výdrž sluchátek: 15 hodin ● Připojení: technologie Bluetooth ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: - ● Impedance: - ● Odolnost: -
Shokz OpenRun Pro
10hodinová výdrž, odolnost vůči prachu a vodě IP55, Bluetooth 5.1, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuNa úvod je třeba říci, že bezdrátová sportovní sluchátka pro běhání Shokz OpenRun Pro ani náhodou nepatří k nejlevnějším. Vzhledem k tomu mají přinášet vyšší standard. Co se však týká kvality zvuku, většina zákazníků hodnotí kvalitu zvuku negativně. Hlavní příčinou je otevřená konstrukce sluchátek a reprodukci zvuku proto není férové srovnávat se sluchátky s uzavřenou konstrukcí. Sluchátka pro sport běžně umožňují sportovci být součástí okolního dění a potlačení hluku není primárním účelem. Důležité je komfortní nošení sluchátek a kvalitní fixace přes lícní kosti za hlavou. Sluchátka tak nepadají během běhu nebo cvičení v posilovně.
Bezdrátová sluchátka pro běhání využívají pro konektivitu Bluetooth rozhraní. Výdrž na jedno nabití je přibližně 10 hodin. Nabíjení je možné za pomoci speciálního magnetického kabelu. Nabíjení doplna trvá přibližně 1 hodinu. Sluchátka mají ovládání dotykem na těle, umožňují přepínat skladby, ovládat hlasitost nebo realizovat telefonáty. Shokz OpenRun Pro mají totiž integrovaný mikrofon pro funkci handsfree. Konstrukce disponuje jen základní odolností vůči potu a vlhkosti IP55. Odradit může především vyšší cena a vzhledem ke konkurenci Shokz nemusí být první volbou. Zvukovou reprodukcí totiž konkurenci výrazněji nepřekonávají.
Hmotnost: 29 g ● Typ: bezdrátová sluchátka do ucha s mikrofonem, otevřená konstrukce s fixací za hlavou ● Výdrž sluchátek: 10 hodin ● Připojení: Bluetooth 5.1 ● Frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: 105 dB/mW ● Impedance: 8,5 Ohmů ● Odolnost: IP55
Další zajímavé produkty
Konstrukčně odlišné modely levnější i dražší kategorie. I v případě sluchátek na běhání máte rozhodně z čeho vybírat. A jelikož na trhu najdete nabídku různých modelů, přinášíme vám výběr těch, které rovněž představují dobrou volbu. Pokud vás tedy výše recenzovaná sluchátka příliš neoslovila, prohlédněte si přehled kvalitních alternativ od ověřených výrobců.
Bezdrátová sluchátka do uší Beats by Dr. Dre Powerbeats Pro s nastavitelnými háčky vynikají pevnou konstrukcí a 9hodinovou výdrží. Vhodná jsou pro zařízení s iOS a díky čipu Apple H1 umožňují rychlejší a stabilnější připojení. Model s odolností IPX4 podporuje technologii Bluetooth, funkci hlasového asistenta, má integrovaný mikrofon, umožňuje ovládání hlasitosti i nastavení skladeb. Nabízí také vyvážený zvuk a izolaci hluku.
Bezdrátová technologie Bluetooth, ochrana proti potu i vlhkosti IP68 a integrovaný mikrofon pro volání handsfree. Model do uší JBL Reflect Aero slibuje výdrž až 21 hodin a také možnost rychlého nabíjení. Potěší rozsah 20 až 20 000 Hz, impedance 16 ohmů a 6,8mm měniče, které zajistí čistý zvuk i výrazné basy.
Lehké, 73g špunty do uší Creative Outlier Pro zvládnou aktivní 15hodinový provoz. Bezdrátová Bluetooth sluchátka nabízejí kvalitní zvuk, který zajistí rozsah 20 až 20 000 Hz. Model je odolný vůči vodě a potu dle krytí IPX5. Funkce hlasový asistent (kompatibilní s Google Assistant a Siri), přijímání hovorů a možnost potlačení hluku (ANC) či bezdrátového nabíjení jsou plusy tohoto modelu.
Rozsah 20 až 20 000 Hz a impedance 16 ohmů. Bezdrátový model do uší Swissten Gym Air Conduction umožní 10hodinový poslech hudby a díky mikrofonu i handsfree volání. Sluchátka podporují technologii Bluetooth.
Bezdrátová sluchátka přes uši JBL Live650BTNC s mostem přes hlavu a skládací konstrukcí potěší funkcí rychlého nabíjení i aktivního potlačení ruchu. Rozsah 20 až 20 000 Hz, citlivost 100 dB/mW, impedance 32 ohmů a 40mm měniče poskytnou kvalitní zvuk až na 30 hodin. Model disponuje také mikrofonem pro handsfree volání, podporuje technologii Bluetooth 4.2 i hlasové asistenty Google a Alexa.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Při výběru si kromě porovnávání parametrů, cen či výrobců můžeme pomoci i zkušenostmi spotřebitelů. Pokud i vy přihlížíte k tomu, který model lidé kupují na domácím trhu nejvíce, máme tu pro vás seznam nejprodávanějších sluchátek na běhání. Vycházeli jsme z aktuálních informací z cenového portálu Heureka.cz, ale jelikož se prodejnost i dostupnost výrobků mění, uvedená data se snažíme pravidelně kontrolovat.
Návod, jak vybrat sluchátka na běhání
Bez sluchátek se dnes obejde málokdo, obzvláště to platí pro sportovní nadšence. I proto už v současnosti naleznete modely vhodné na konkrétní sport či pohybovou aktivitu. Náš spotřebitelský test tak zahrnuje sluchátka na běhání, která by v kvalitním provedení měla splňovat jisté zásady. Před koupí je prvořadé zjistit, jaký typ a jakou konstrukci vlastně preferujete. Na základě toho se následně zaměříte na zvukové parametry, odolnost, požadované funkce či vlastnosti a v případě bezdrátových modelů na velmi důležitou výdrž. To, jak při výběru postupovat a co všechno je potřeba zvážit, vám už dále prozradí náš průvodce, který vás celým procesem provede a jednotlivé kroky vysvětlí.
- Typy sluchátek a způsob nošení
- Drátové a bezdrátové modely
- Výdrž baterie
- Zvukové parametry
- Odolnost
- Funkce a vlastnosti
- Cena a oblíbení výrobci
Typy sluchátek: vybírejte komfort a stabilitu
Pro začátek je potřeba určit typ sluchátek, o která máte zájem. Modely na běhání se primárně dělí na sluchátka do uší, sluchátka na uši a sluchátka přes uši. Jelikož se na trhu setkáte se všemi z nich, v krátkosti vás s jednotlivými typy seznámíme a přiblížíme jejich hlavní výhody i nevýhody.
První skupinu představují špunty do uší, které jsou mezi běžci nejrozšířenější. Najdete je běžně dostupné za přijatelnou cenu a jejich největší výhodou je snadná přenosnost a skladnost. Standardně jsou součástí balení mobilních telefonů, a tak je nemusíte dokupovat. I u těchto modelů však najdeme nevýhody, přičemž jednou z nich je rozložitelnost. V praxi to znamená, že se pěnové návleky, gumové špičky nebo křidélka k zajištění v uchu obvykle dříve či později odpojí nebo odlomí.
Dalším typem jsou sluchátka na uši, která patří rovněž mezi dostupné modely s poměrně velkým výběrem. Jejich hlavní výhodou je kvalitnější zvuk, jelikož velikost reproduktorů ve sluchátkách ovlivňuje vlastnosti zvuku. Ve srovnání se špunty, jejichž reproduktor má jen pár milimetrů, jsou reproduktory v modelech na uši velké až několik centimetrů.
Třetím typem jsou sluchátka přes uši, která sice poskytují kvalitnější zvuk, ovšem kvůli rozměrům je řadíme k ne zcela praktickým. Většina takových modelů je totiž na běhání příliš těžká. Pro srovnání: špunty do uší mohou vážit do 50 g, sluchátka na uši 100 g či 300 g, ale sluchátka přes uši od 300 g až do 700 g. Velké rozměry a materiálové provedení (často plast nebo umělá kůže) mohou také při fyzické aktivitě ucho zahřívat, což ovšem oceníte při běhu v zimních měsících. Je proto nutné zmínit, že obzvláště při sportu a cvičení mají jednoznačnou výhodu lehká a kompaktní sluchátka.
Bez ohledu na typ sluchátek, který si zvolíte, je důležité, aby během běhu spolehlivě držela a nevypadávala. Proto se můžete setkat s několika prvky k zajištění pevnosti a stability v uchu. Jednou z možností je využití různých druhů nástavců podle velikosti ucha. Některé modely disponují mechanismem k zavěšení nebo speciálními silikonovými oporami. Pro pohodlnější a bezpečnější používání mohou být zmíněné typy do uší a na uši zároveň dostupné v 5 konstrukčních formách – volně vkládaná (špunty), se zajištěním ve zvukovodu (špunty), zavěšená kolem ucha, zavěšená přes hlavu a nakonec zavěšená kolem temene hlavy.
Drátová vs. bezdrátová – sluchátka při pohybu nesmí omezovat
U dělení sluchátek zůstaneme i nadále. Podle způsobu připojení totiž rozeznáváme 2 základní typy – kabelové (drátové) modely a bezkabelové (bezdrátové) modely s podporou technologie Bluetooth nebo NFC.
Klasická drátová sluchátka jsou k přehrávači nebo telefonu připojená pomocí kabelu s konektorem (obvykle 3,5mm jack). Potěší širokou nabídkou, zpravidla jsou levnější, a jelikož v sobě nemají integrovanou baterii, nemohou se vybít, a jsou tedy téměř bezúdržbová. Nevýhodu však představuje samotný kabel, který může při fyzické aktivitě překážet, a také nemožnost připojení k zařízením, která streamují hudbu pouze přes bluetooth (např. smart hodinky).
Na běhání jsou tak obecně preferována bezdrátová sluchátka. K mobilu či ke smart hodinkám se nejčastěji připojují pomocí technologie Bluetooth, ovšem u nejnovějších modelů se setkáte i s technologií NFC. Sluchátka poskytují větší komfort, v některých případech také kvalitnější zvuk a rozšířené funkce. Nevýhodou je nutnost nabíjení v kratších nebo delších intervalech, přestože již v současnosti naleznete i modely, které na jedno nabití vydrží více než 10 hodin. Je třeba také zmínit, že bezdrátový přenos navíc vybíjí nejen sluchátka, ale také samotný přehrávač či smartphone. Kvalitní produkty využívají technologii Bluetooth ve verzi 4.0 nebo vyšší, čímž spotřebují mnohem méně energie na obou stranách. U bezdrátových modelů si tak všímejte dostatečné výdrže, technologie připojení a také kvalitního provedení, které si nyní v krátkosti představíme.
Bezdrátová sluchátka najdete nejčastěji ve 4 základních provedeních.
- Peckový model představuje sluchátka klasicky vložená do uší. Při nižší hlasitosti propouštějí zvuk z okolí a jejich nevýhodou je větší náchylnost k vypadávání.
- Špunty jsou sice podobné jako pecky, lépe však drží v uších a tím, že pronikají do ucha, tlumí okolní zvuk.
- Sluchátka za uši můžete pořídit jak v peckovém, tak i špuntovém provedení. Modely se pomocí speciálního klipsu připevňují za ucho, čímž zajistí, že při běhu nevypadnou.
- Posledním typem jsou sluchátka na lícní kosti, která se přikládají na kost, čímž nezakrývají zvukovod. Umožňují poslouchání hudby, ale zároveň i zvuků okolí.
Výdrž baterie
Na výdrž baterie se zaměřte jen u bezdrátových modelů. V případě kabelového provedení jsou totiž sluchátka závislá na kapacitě akumulátoru chytrého telefonu či jiného přehrávače, tudíž tento parametr ani nenajdete. Bezdrátová sluchátka však disponují integrovanou baterií, jejíž kapacita se obvykle pohybuje okolo několika desítek až stovek mAh, od čehož se následně odvíjí její výdrž. Ta je u kvalitnějších modelů minimálně kolem 8 hodin, zatímco u levnějších sluchátek jde o poloviční výdrž (kolem 4 hodin). Mezi parametry některých produktů naleznete i dobu pohotovostního režimu, která je standardně v desítkách až stovkách hodin.
Zvuk ovlivní frekvenční rozsah, citlivost i impedance
Zvukové parametry patří samozřejmě k jedněm z těch nejdůležitějších, ke kterým při koupi přihlížejte. V první řadě se ale zaměřte na frekvenční rozsah. Ten je udáván v Hz a hovoří o tom, jaké frekvence zvuku zvládne model reprodukovat. Obecně platí, že čím je rozsah větší, tím lépe. U kvalitních modelů se nejčastěji setkáte s intervalem od 20 do 20 000 Hz.
Z hlediska kvality poslechu je důležitá také citlivost sluchátek, nicméně tento parametr občas najdete i pod označením akustický tlak. Je udáván v dB/mW, přičemž hodnota nad 100 dB/mW představuje dobrou volbu. Opět platí, že vyšší hodnota znamená lepší zvukový signál a hlasitost.
Na hlasitost sluchátek má vliv i impedance. Jedná se o elektrický odpor měniče udávaný v ohmech. V tomto případě naopak platí, že čím je hodnota nižší, tím je nižší i napětí potřebné k napájení sluchátek. Modely s impedancí do 100 ohmů můžete klasicky připojit k mobilu. Pokud by sluchátka měla hodnotu odporu vyšší, vyžadovala by výkonnější zdroj napájení. Menší odpor by měl být obzvlášť u bezdrátových modelů. Ideálem by tak měla být impedance do 80 ohmů, aby sluchátka nevyžadovala vysoké napětí, ale aby zároveň poskytovala dostatečnou hlasitost.
Při výběru můžete zohlednit i výkon. Udává se v miliwattech, přičemž určuje, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Je potřeba myslet také na to, že čím hlasitěji budete hudbu pouštět, tím rychleji se bude baterie bezdrátových sluchátek vybíjet.
Sluchátka na běh musí být odolná
Odolnost proti vodě či potu je u sportovních modelů obzvlášť důležitá. U produktů tak naleznete informaci o stupni krytí s příslušným označením, přičemž se doporučuje vzít v úvahu i konstrukci náušníků. Aby vám sluchátka na běhání vydržela co nejdéle, měla by mít minimální stupeň krytí IPX4, který zajistí odolnost proti vlhkosti, jemným kapkám vody i potu.
Parametr odolnosti se udává ve stupních krytí s označením IPX a číslem, které vyjadřuje úroveň voděodolnosti. Pro lepší přehled přikládáme seznam úrovní se stručným vysvětlením.
- IPX0 – bez ochrany
- IPX1 – kapající voda
- IPX2 – kapající voda z několika stran
- IPX3 – vodní tříšť
- IPX4 – stříkající voda
- IPX5 – silně stříkající voda
- IPX6 – intenzivně stříkající voda / vlnobití
- IPX7 – ponoření do vody (1 m) po dobu 30 minut
- IPX8 – potopení do vody
- IPX9 – tlaková voda
Setkat se však můžete i s označením IP, přičemž budou následovat 2 číslice. První označuje odolnost proti prachu nebo jiným částečkám. Nejvyšší hodnotou, a tudíž i nejvyšším stupněm krytí, je v tomto případě číslo 6. Poté následuje druhé číslo, které vyjadřuje voděodolnost ve výše uvedených stupních. Skutečně kvalitní modely obvykle disponují úrovní IP67.
Poté se můžete zaměřit i na celkové materiálové provedení a odolnost proti mechanickému poškození i teplotě. Při běhu v zimních i letních měsících dostává baterie bezdrátových sluchátek pořádně zabrat. Některé modely se právě v takových případech mohou dočasně vypnout, aby tak chránily baterii buď před příliš nízkou, nebo příliš vysokou teplotou.
Mikrofon, hlasový asistent a další zajímavé funkce
V současnosti už i sluchátka na běhání disponují praktickými i zajímavými funkcemi. Mezi ty úplné základní patří přítomnost mikrofonu, a tudíž možnost využití sluchátek k handsfree volání. Některé modely jsou zase konstruované tak, aby umožnily přepínání písniček, pozastavení přehrávání či ovládání hlasitosti. Dokonce se můžete setkat i se sluchátky s funkcí ANC, osobním trenérem či vlastním úložištěm. Jaké jsou tedy běžné vymoženosti sportovních modelů?
- Sluchátka s mikrofonem – přítomnost mikrofonu řadíme ke standardním vlastnostem sluchátek, díky které umožňují handsfree volání. Hovor obvykle přijmete jednoduchým stisknutím tlačítka nebo poklepáním na sluchátko. U modelů na běhání se můžete setkat se 2 typy mikrofonů: Modely se všesměrovým mikrofonem zachycují během hovoru i prostředí, ve kterém se aktuálně nacházíte, zatímco jednosměrový mikrofon zpracuje zvuk pouze z jednoho směru, čímž potlačí okolní ruchy.
- Hlasový asistent – na základě vašeho hlasového povelu přepne skladbu, vybere jiné album nebo zavolá konkrétní osobě z kontaktů.
- ANC – na kvalitu zvuku má vliv i smart funkce ANC. Jedná se o aktivní potlačení okolního ruchu, které omezí nežádoucí zvuky z okolí. Sluchátka s touto funkcí využijete k běhu po městě či na jiných hlučnějších místech. Kvalitnější modely však pro lepší bezpečnost nabízejí možnost funkci částečně nebo úplně vypnout, abyste měli přehled o svém okolí (projíždějící auta atd.).
- Sluchátka s MP3 – nabídnou úložiště pro hudbu, díky čemuž skladby jednoduše nahrajete do paměti zařízení. Při běhu vás proto nebude zatěžovat mobil nebo jiný přehrávač, postačí vám pouze sluchátka.
- Funkce osobního trenéra – automaticky monitoruje pohybovou aktivitu – čas, počet spálených kalorií.
Kvalitní modely najdete i za dostupné ceny
Při výběru produktu je v neposlední řadě důležitá také jeho cena. A přestože sluchátka nepatří mezi velká zařízení, cenově se dokážou vyšplhat na vysoké příčky. V rámci svého průzkumu jsme zjišťovali, v jakých cenových hladinách se sportovní sluchátka na trhu běžně pohybují. Dobrou zprávou je, že kvalitní modely můžete pořídit i za dostupné ceny.
Nejlevnější modely naleznete za cenu kolem 80 Kč, přičemž jde o skutečně jednoduché kabelové špunty s nižší kvalitou zvuku a slabší odolností. Dalo by se však říci, že v rozmezí od 170 do 300 Kč už najdete i bezdrátové verze – verze do uší, na uši i za uši, které splňují základní normy, poskytnou funkci mikrofonu a některé i možnost přepínání skladeb.
Sluchátka od 500 do 1 000 Kč rovněž představují levnější verze, ale slibují už o něco kvalitnější zvuk, dostatečnou odolnost proti vodě a potu i praktické funkce. Co se týče bezdrátových modelů, v této cenové kategorii naleznete převážně sluchátka se slabou výdrží baterie (kolem 4 hodin).
Ve větším rozmezí 1 500 až něco nad 2 500 Kč se nabídka rozšiřuje o kvalitní modely na běhání různého typu (do uší, na uši, za uši), mnohdy se speciálními nástavci na oporu při rychlejším pohybu, praktickými funkcemi, systémem potlačení okolního ruchu, podporou hlasových asistentů nebo i technologie NFC. Dokonce i bezdrátové modely už v tomto případě disponují větší výdrží baterie (někdy i kolem 15 hodin).
Na trhu naleznete také sluchátka na běhání za cenu kolem 5 000 Kč. Mělo by jít o skutečně propracovaná sluchátka, ať už na uši, nebo ve formě špuntů, ovšem největší rozdíl pravděpodobně zaznamenáte pouze ve výdrži baterie nebo technologii připojení (většinou i NFC).
Recenze chválí Xiaomi, Sony i AfterShokz
Kromě známých výrobců nabízí sluchátka na běhání i různé jiné značky. Opět vám však doporučujeme kupovat je jen od ověřených výrobců, na které jsme se zaměřili i v rámci svého průzkumu. Mezi nejoblíbenějšími bezdrátovými sluchátky se objevily značky Xiaomi (levnější) a Beats (dražší). Ty nejlevnější drátové modely patřily výrobcům Defender, Sony či Phillips. Vyšší cenovou kategorii drátových i bezdrátových modelů zastupovala opět značka Sony a také výrobce AfterShokz. Z nejdražších modelů na uši a do uší vynikla i tentokrát značka Sony, ovšem oblibě se těší také výrobce JBL, který zaujal zejména většími modely s konstrukcí přes hlavu.
Otázky a odpovědi – FAQ
Máte další nejasnosti ohledně sportovních sluchátek? Možná právě v této sekci naleznete odpovědi, které hledáte. Pokud vám ani nejčastěji kladené dotazy nepomohou, klidně nám napište do komentáře. Vaše reakce pravidelně sledujeme a rádi vám na dotazy ohledně sluchátek na běhání odpovíme.
Vyplatí se více bezdrátová, nebo drátová sluchátka?
Jak je na tom kvalita zvuku u bezdrátových modelů?
Jaká odolnost by měla být u sluchátek na běhání?
Sony WF-SP800N
Devítihodinová výdrž, odolnost proti prachu a vodě IP55, technologie Bluetooth, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuBezdrátová sluchátka s praktickými závěsnými oblouky Sony WF-SP800N mají odlehčenou konstrukci a ergonomicky zakřivený tvar, který slibuje přesné pasování do ucha. Model potěší možností rychlého nabíjení a 9hodinovou výdrží, která se s nabíjecím pouzdrem zdvojnásobí na 18 hodin. Jde o stejnou dobu jako v případě Sony WF-XB700 a srovnatelnou s vítězem testu AfterShokz Aeropex. Klasická frekvence 20 až 20 000 Hz, 6mm měniče, funkce Extra Bass pro výrazné basové frekvence a možnost aktivního potlačení ruchu patří k důležitým zvukovým vlastnostem tohoto modelu. Samozřejmostí je bezdrátová technologie Bluetooth s dosahem 10 m a vestavěný mikrofon, který umožňuje handsfree volání.
Přijímání hovorů, nastavení hlasitosti či přepínání skladeb by mělo být dotykové, ale díky podpoře hlasových asistentů Google, Siri a Alexa můžete využít i ovládání hlasem. Důležitým parametrem je i odolnost sluchátek IP55, která by měla být částečně odolná proti prachu a také potu či silně stříkající vodě. Celkově se spotřebitelé těšili z 9hodinové výdrže, kvality zvuku a ocenili také řadu funkcí včetně aktivního potlačení ruchu. Chválili ergonomický tvar sluchátek a dostatečnou pevnost při běhu, nicméně některým sluchátka nesedla a během fyzické aktivity vypadávala.
Hmotnost: - ● Typ: bezdrátová, do uší ● Výdrž sluchátek: 9 hodin ● Připojení: technologie Bluetooth ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: - ● Impedance: - ● Odolnost: IP55
AfterShokz Aeropex
Osmihodinová výdrž, odolnost proti prachu a vodě IP67, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuVítězný model AfterShokz Aeropex zaujal nejen řadou výborných ohlasů ze strany spotřebitelů. Bezdrátová sluchátka připomínají klasické špunty, přičemž jsou konstrukčně stavěná tak, aby se přichytila před uši na lícní kosti. Celá čelenka se nosí za ušima, na zadní straně hlavy, čímž zajišťuje pevnost a stabilitu. Tato otevřená konstrukce spolu s technologií Bone Conduction zajistí bezpečné sportování, neboť vedle hudby slyšíte i projíždějící auta, cyklisty nebo zvířata.
Nabíjení sluchátek s baterií Li-lon vyžaduje 2 hodiny, přičemž na jedno nabití vydrží přehrávat až 8 hodin, což vnímáme jako dostatečnou kapacitu. Frekvenční rozsah od 20 do 20 000 Hz splňuje u sluchátek standard, ale akustický tlak či citlivost 105 dB/mW představuje dobrou volbu. Sluchátka navíc slibují dynamické basy a méně vibrací. Disponují duálním mikrofonem pro handsfree hovory a ovládáním hlasitosti, přičemž bezdrátový přenos signálu zajišťuje Bluetooth 5.0 s dosahem 10 metrů.
Model s lehkou, 26g konstrukcí nepatří mezi nejlevnější, ale rozhodně potěší odolností proti nečistotám a vodě ve stupni krytí IP67. Navíc má zabudovaný senzor vlhkosti, který zabraňuje poškození sluchátek při delším kontaktu s vodou. Součástí balení jsou kromě obalu i 2 magnetické kabely pro nabíjení a 2 špunty do uší, kterými můžete ucpat zvukovody v případě, že chcete vnímat pouze hudbu. Spotřebitele si model získal zejména atypickou konstrukcí ideální na sport, nízkou váhou, zvukem, dobrou výdrží a také vyšší odolností.
Hmotnost: 26 g ● Typ: bezdrátové špunty na lícní kosti, otevřená konstrukce ● Výdrž sluchátek: 8 hodin ● Připojení: Bluetooth 5.0 ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: 105 dB/mW ● Impedance: - ● Odolnost: IP67
Sony WF-XB700
Devítihodinová výdrž, odolnost proti vodě IPX4, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuJednou z výhod bezdrátových sluchátek Sony WF-XB700 je jejich ergonomické zpracování Tri-hold, které by mělo zajistit dostatečnou pevnost a nevypadávání během běhu. Recenze chválily dynamický zvuk a zvýrazněné basy, což zajišťuje speciální režim ULTRA BASS. Ze zvukových parametrů byl však uveden pouze frekvenční rozsah, který se pohybuje standardně od 20 do 20 000 Hz. Dobíjení sluchátek by mělo trvat 2,5 hodiny, ovšem silnou stránkou je následně 9hodinová výdrž při aktivním poslechu, 5hodinová při handsfree a v případě použití pouzdra až 18hodinová výdrž, což představuje výhodu i oproti vítězi testu AfterShokz Aeropex. Vítaná je i možnost rychlého, 10minutového nabíjení, které vám postačí pro další hodinu poslechu.
Rovnoměrný přenos zvuku zajišťuje technologie Bluetooth 5.0 s dosahem připojení přibližně 10 m. Sluchátka také disponují mikrofonem, funkcí hlasového asistenta a pomocí tlačítka umožňují přijímání hovorů či handsfree volání. Integrovaným tlačítkem rovněž zvládnou získat přístup k vašemu smartphonu, pouštět a zastavovat hudbu, přepínat písně a měnit hlasitost. Voděodolnost sluchátek splňuje standard pro běžecké modely a je stejná jako v případě levnějších Xiaomi Mi Airdots Basic – IPX4. S ohledem na cenu produktu bychom proto uvítali i vyšší stupeň krytí.
Hmotnost: - ● Typ: bezdrátové špunty do uší ● Výdrž sluchátek: 9 hodin ● Připojení: Bluetooth 5.0 ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: - ● Impedance: - ● Odolnost: IPX4
Bose SoundSport Wireless
Šestihodinová výdrž, odolnost proti vodě IPX4, technologie Bluetooth a NFC, integrovaný mikrofon.
Prohlédnout nejlepší nabídkuI model na běhání Bose SoundSport Wireless prezentuje vyšší cenovou třídu. Přesto Li-ion baterie bezdrátových sluchátek umožní pouhých 6 hodin provozu na jedno nabití, což je mezi vybranými modely jen o něco více než u levných Xiaomi Mi Airdots Basic, 23gramová sluchátka jsou však konstrukčně navržená pro maximální komfort a stabilitu. Náušníky StayHear + Sport mají speciální tvar a měkký silikonový materiál, který by měl spolu s prodlouženými flexibilními „křídly“ zajistit pevnost při běhání a zároveň zlepšit zvukový výkon.
Model splňuje standardní frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz, a přestože nejsou uvedeny ostatní zvukové parametry, slibuje vyvážený výkon při různých úrovních hlasitosti. Oproti vybraným produktům vyniká nejen připojením bluetooth s dosahem 10 m, ale i kompatibilitou s NFC. Nápomocná je přitom aplikace Bose Connect, která spáruje přístroj a přizpůsobí uživatelské nastavení. Samozřejmostí sluchátek je mikrofon, možnost přijímat hovory, ovládání hlasitosti a také přeskočení či zastavení skladby. Součástí balení jsou kromě sluchátek, pouzdra a nabíjecího USB kabelu i 3 velikosti StayHear + Sport náušníků. Odolnost produktu proti vlhkosti a potu je dána úrovní krytí IPX4, což je srovnatelné s cenovým trhákem Xiaomi Mi Airdots Basic. Ačkoliv sluchátka vynikají hydrofobní tkaninou, která udržuje vlhkost vně sluchátek, s ohledem na cenu bychom přece jen uvítali vyšší úroveň krytí.
Recenze spotřebitelů však model hodnotily velmi pozitivně. Sluchátka jsou podle jejich slov kvalitní, dobře upevněná, a tak během běhu nevypadávají. Také rychle reagují, jsou dynamická a mají skvělý zvuk. Spotřebitelé negativně vnímali vysokou cenu a při delším nošení občasnou bolest či tlak v uších.
Hmotnost: 23 g ● Typ: bezdrátové špunty do uší ● Výdrž sluchátek: 6 hodin ● Připojení: technologie Bluetooth a NFC ● Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz ● Citlivost: - ● Impedance: - ● Odolnost: IPX4
Ďalšie články z kategórie Sluchátka
Komentáre
Dotaz ke sluchátkům na běhání.
Zkusil jsem již několiké (drátové i bezdrátové) a bohužel pokaždé stejná zkušenost - při chůzi (běhu ani nemluvě) ve sluchátkách slyším ozvěnu svých kroků, když moje noha došlápne na zem, tak slyším hluboký dusot). Je chyba u mě nebo je nějaká rada?
Poslouchám mluvené slovo, tak ten dusot je hodně rušivý.
Odpovedať