Nejlepší solární nabíječky 2024 + recenze
Většinou jsme zvyklí na to, že pokud se nám mobilní telefon vybije, sáhneme po nabíječce nebo powerbance a „šťávu“ pohodlně doplníme. Někdy však elektrická síť není k dispozici a klasické powerbance už došla kapacita. Solární nabíječky jsou v takovém případě alternativou, která udrží vaši elektroniku stále při životě. Ideálně se toto zařízení hodí při turistice, kempování, cyklovýletech či různých jiných outdoorových aktivitách. Pomocí solární nabíječky můžete nabíjet mobily, tablety, notebooky či jinou elektroniku. Specifické jsou také solární nabíječky do auta. Vybrali jsme ty nejlepší solární nabíječky na našem trhu. Vítězem srovnávacího testu se stala solární nabíječka Crossio SolarPower 100 W s integrovanou baterií a výkonem až 21 W. Abyste se při výběru dokázali lépe zorientovat, zpracovali jsme i praktický návod, jak vybrat solární nabíječku.
Jakou solární nabíječku koupit?
Řada spotřebitelů se při výběru solární nabíječky zaměřuje na to, jaký výkon nabízí. Není to však jen o tomto parametru. Důležité je zvážit i jiné důležité aspekty výběru a uvážit musíte i to, k jakému účelu plánujete solární nabíječku používat. Jiné požadavky má spotřebitel, který hledá solární nabíječku na mobil, a jiné ten, který hledá solární nabíječku autobaterie. Abychom vám nákup usnadnili, připravili jsme pro vás výběr toho nejlepšího, co český trh nabízí. K produktům jsme zpracovali také krátké charakteristiky, abyste se seznámili s důležitými vlastnostmi. Níže naleznete kompletní recenze s hodnocením a všemi výhodami i nevýhodami.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Crossio SolarPower 100 W ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Viking L60 ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt | |
PowerPlus Gibbon ✔ Cenový trhák | Zobrazit produkt |
Crossio SolarPower 100W
100W solární nabíječka odolná vůči vodě, výstupní napětí 20 V, konektivita USB-A 5V/2,4, USB-A Quick Charge, USB-C PD 45 W.
Zobrazit více infoSkládatelná solární nabíječka o maximálním výkonu 100 W dosahuje účinnosti 23 %. Provozní teplota je v rozmezí -10 °C až +65 °C. Nabíječka je voděodolná, můžete ji používat i v dešti.
PowerPlus Gibbon ETFE 5 W USB 5 V
5W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 5 V, jeden USB konektor.
Zobrazit více infoV jednoduchosti se ukrývá krása. Solární nabíječka PowerPlus Gibbon patří k naprosto základním modelům. Zákazníci tento model preferují z důvodu nízké ceny, ale také díky praktičnosti. Nabíječka je velmi kompaktní, lehká a zároveň svůj účel splňuje na jedničku.
Jackery SolarSaga
100W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 18 V, konektivita USB-A a USB-C
Zobrazit více infoVýkonný solární panel vybaven dvěma výstupy – USB-A i USB-C. Výkon solárního panelu s monokrystalickou strukturou je až 100 W. Potěší nízkou hmotností 4,69 kg a kompaktními rozměry. Pyšní se vysokou energetickou účinností až 23 %. Kompatibilní je s výkonnými nabíjecími stanicemi Jackery Explorer. Má také ochranu proti přepětí a přebíjení.
Hodnocené parametry
Naše srovnávací testy jsou vždy strukturovány podle toho, které parametry a vlastnosti zajímají samotné spotřebitele. Stanovením metodologie testování dokážeme přesně vyhodnotit, které vlastnosti a parametry jsou nejdůležitější. Solární nabíječky představují specifický segment trhu a před koupí je dobré vědět, které parametry a vlastnosti jsou nejdůležitější.
Při porovnávání je potřeba zohlednit, o který typ nabíječky jde. Základní dělení představují solární nabíječka s integrovaným akumulátorem a solární nabíječka k přímému nabíjení. Jejich vlastnosti se liší. Dále je důležitý výkon solární nabíječky a to, zda můžete různé druhy elektroniky nabíjet, ovlivňuje samotná konektivita. Je dobré zohlednit také rozměry solární nabíječky a při detailnějším výběru se liší i solární panely, kterými jsou jednotlivé modely vybaveny. Ty mohou ovlivňovat schopnost absorbování sluneční energie a následně tak efektivitu nabíječky. Při hodnocení jsme nezapomněli ani na použité materiály a další příslušenství, které může být součástí výbavy.
Provedený průzkum trhu nám ukázal, že i mezi solárními nabíječkami je překvapivě velká konkurence. Průzkum jsme zrealizovali i díky portálu cenového srovnávače Heureka. Do našeho srovnávacího testu se dostaly solární nabíječky Powerplus nebo Sunen. Velmi bohaté zastoupení mají na trhu solární nabíječky Goal Zero nebo Crossio, které jsou rovněž součástí našeho testu. Dostupnost na našem trhu jsme ověřovali u samotných prodejců.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze solárních nabíječek
Pokud jste rozhodnutí, že by solární nabíječka ve vaší výbavě neměla chybět, ať už se chystáte na turistiku, nebo výlet do přírody, určitě pro vás naše recenze mohou být nápomocné. Naše recenze solárních nabíječek jsou objektivní. Vycházíme z dostupných dat a parametrů. Významný podíl na hodnocení produktů mají také názory/reference zákazníků, kteří si dané produkty měli možnost vyzkoušet. Recenze uvádějí kvality produktů, ale i nedostatky a nevýhody.
Crossio SolarPower 100W
100W solární nabíječka odolná vůči vodě, výstupní napětí 20 V, konektivita USB-A 5V/2,4, USB-A Quick Charge, USB-C PD 45 W.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud vás čeká delší pobyt mimo civilizaci, výjezd na kole či turistika a vy potřebujete vaše zařízení nabíjet, solární panel ve vaší výbavě nesmí chybět. Crossio SolarPower je produktem české výroby. Nabízí maximální výkon 100 W, průměrně nabíjí na úrovni 70 až 80 W. Solární panel Crossio se skládá ze dvou panelů. Ty jsou vybaveny kvalitními monokrystalickými články. Ucelená plocha dosahuje účinnosti 23 %, což je mezi konkurenty nadprůměr. Vaše zařízení můžete nabíjet až prostřednictvím čtyř výstupů s různými parametry.
Současně můžete solárním panelem napájet i nabíjecí stanici, například Crossio LifePower 600, kterou doporučuje i výrobce. Mimo jiné klidně nabijete telefon, sluchátka, smart hodinky, GoPro kameru, notebook či fotoaparát. Po složení je panel kompaktní a pohodlně se přenáší. Panel lze také uchytit na batoh. Díky voděodolnosti IPX4 mu nevadí ani déšť. Provozní teplota je v rozmezí -10 °C až +65 °C. V balení je rovněž speciální kabel XT-DC5525 v případě, že chcete propojit dva takové panely a dosáhnout tak vyšší účinnosti. Mnozí zákazníci chválí panel a jeho rychlost nabíjení. To jen prokazuje, že efektivita solárního panelu přeměňovat sluneční paprsky na energii je opravdu vysoká.
Výkon: 100 W ● Napájecí port: 12 V DC ● Maximální napětí: 20 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: USB-A 5V/2,4, USB-A Quick Charge, USB-C PD 45 W, DC – 20 V/2,25A ● Hmotnost: 4,8 kg ● Rozměry: 105,2 x 76,5 x 0,4 cm (rozloženo)
PowerPlus Gibbon ETFE 5 W USB 5 V
5W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 5 V, jeden USB konektor.
Prohlédnout nejlepší nabídkuV jednoduchosti se ukrývá krása. Solární nabíječka PowerPlus Gibbon patří k naprosto základním modelům. Zákazníci tento model preferují z důvodu nízké ceny, ale také díky praktičnosti. Nabíječka je velmi kompaktní, lehká a zároveň svůj účel splňuje na jedničku.
Faktem je, že výkonem solární nabíječka nenadchne a samotný proces nabíjení nepatří k nejrychlejším. Výkon se v praxi za dobrých slunečních podmínek pohybuje na úrovni 3,5 W. Nabíjet telefon či jinou drobnou elektroniku zvládne jako kterákoliv jiná solární nabíječka. Výstupní napětí je 5 V (0,7 A). K dispozici je jeden USB výstup.
PowerPlus Gibbon ETFE je solární nabíječka s přímým nabíjením. Energii nikde neuchovává. Konstrukce je vybavena jedním solárním panelem se speciálně upraveným povrchem pro co nejlepší absorpci slunečního svitu. Povrch je ošetřen ETFE vrstvou, která chrání panel před poškrábáním, prachem či vodou. Solární nabíječka není voděodolná, disponuje pouze standardní odolností. Co však oceňujeme ze všeho nejvíce, je praktická konstrukce a kompaktní rozměry. Neurazí ani malá hmotnost, která činí pouze 256 g.
Od této solární nabíječky dostanete přesně to, co uvádí výrobce. Spotřebitelé jsou toho názoru, že v dané cenové třídě jde o nejlepší volbu. Rozhodně nelze mluvit o výkonné a rychlé solární přenosné nabíječce, ale určitě splní svůj účel. Bez problémů si ji můžete vzít na cesty, túry či na kolo. Je velmi kompaktní a skladná. Oceňujeme i umístění nabíjecího vstupu na střed. Zákazníci pozitivně hodnotí také kvalitu zpracování. Solární panel za ideálních slunečních podmínek nabíjí stabilně bez zbytečných výpadků. Z našeho pohledu dostanete za danou cenu vskutku přidanou hodnotu, které není výrazněji co vytknout.
Výkon: 5 W ● Výstupní napětí: 5 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 1× USB-A / 5 V / 0,7 A ● Hmotnost: 256 g ● Rozměry: 260 × 160 × 20 mm
Jackery SolarSaga
100W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 18 V, konektivita USB-A a USB-C
Prohlédnout nejlepší nabídkuPřenosný solární panel ideální pro kempování, ale také jako společník na dlouhé túry spolu se stanováním. Pozor, solární panel není voděodolný. Jeho hlavní devizou je vysoká efektivita monokrystalického solárního panelu ve spojení s vysokou účinností. Zařízení vybaveno dvěma výstupy – USB-A i USB-C. Ve složeném stavu má panel rozměry 61 x 53,5 x 3,5 cm.
Výkon jednoho solárního panelu Jackery SolarSaga je až 100 W, přičemž výrobcem naměřená účinnost je za ideálních podmínek až 23 % odevzdané elektrické energie. Oproti běžným monokrystalickým solárním panelům je tak efektivita čerpání energie ze slunečního záření vyšší. Výstupní napětí je 18 V a výstupní proud až 5,5 A. Solární panel však není vodotěsný a nemá integrovanou baterii pro uchovávání energie. Zvládne však fungovat i v podmínkách mrazu či při vysokých teplotách. Nabíjí jen v okamžiku, kdy je vystaven slunečním paprskům. Vhodný je pro nabíjení drobné elektroniky – mobilní telefony, fotoaparáty, tablety, Bluetooth sluchátka či smart hodinky. Panel je vybaven ochranou proti přebíjení i přepětí.
Výhodou je kompatibilita s externí powerbankou Jackery Explorer 240 nebo Jackery Explorer 500. Panel dokáže tento generátor napájet a on následně kumuluje energii. Menší z dvojice nabíjecích stanic nabije za přibližně 6 až 8 hodin při větším je doba nabíjení kolem 10 až 12 hodin. Získáte tak relativně velký zdroj energie. O stavu nabíjení informuje LED indikátorem. Oproti menšímu 40W Jackeru SolarSaga panelu je tento model vybaven samostatnými výstupy. Jeden vstup generace USB-A 5 V / 2,4 A a druhý USB-C 5 V / 3 A.
Solární panel je velmi kompaktní. Hmotnost poměrně rozlehlého panelu je 4,69 kg a v rozloženém stavu má na šířku 122 cm, na výšku 53,5 cm. Uživatelům se velmi líbí systém skládání, který je velmi šetrný vůči samotnému panelu. Výhodou solárního panelu je držák na zadní stěně, který poskytuje dostatečnou oporu.
Spotřebitelé si solární panel oblíbili. Důvodem je především jeho výkon a efektivita, kterou nabízí. Samotný panel Jackery SolarSaga je kompatibilní také se systémem Jackery Explorer 500, což je přenosná externí baterie, resp. nabíjecí stanice (powerbanka). Taková soustava je vhodná i pro delší kempování či túry. Škoda jen, že není panel vodotěsný. Celkově je však solární panel kompaktní a uživatelům nabízí výkon až 100 W. Přičemž jde o dva monokrystalické bloky.
Potěší přítomnost dvou USB vstupů – USB-A i USB-C. Chcete-li vstupů více, řešením je USB hub. Jackery SolarSaga 100 W má ochranu proti přebíjení i přepětí. Nehrozí tak žádný zkrat ani při nabíjení drobné elektroniky. Zahraniční recenze poukazují také na rychlé nabíjení. Solární panel využívají zahraniční klienti také k dobíjení akumulátorů elektrického nářadí při práci v odlehlých oblastech.
Výkon: 100 W ● Výstupní napětí: 18 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 1x USB-A /2,4 A / 5 V - 1x USB-C / 3 A / 5 V ● Hmotnost: 4 ,69 kg ● Rozměry: 122 x 53,5 x 0,5 cm (rozloženo)
Goal Zero Boulder 100
100W solární nabíječka bez integrované baterie, zapotřebí je speciální powerbanka, výstupní napětí je 14–22 V.
Prohlédnout nejlepší nabídkuSolární panel Goal Zero Boulder 100 je perfektním pomocníkem a efektivním zdrojem energie, který vám poslouží při kempování, stanování nebo na rybách. Díky velké ploše solárního panelu je přísun energie velmi efektivní. Solární panel je však dražším řešením, které nemusí vyhovovat každému. Zapotřebí je dokoupit i další příslušenství.
Goal Zero Boulder 100 je solární panel konstruovaný k tomu, aby dokázal zajistit stabilní přísun elektrické energie, kterou získává díky slunečnímu svitu. Samotný solární panel je vyrobený z tvrzeného skla a celá konstrukce je ukrytá v hliníkovém rámu. Do batohu si ho určitě nesbalíte, neboť má více než 9 kg a velké rozměry.
Celkový výkon monokrystalického solárního panelu je až 100 W. Disponuje 8mm solárním portem, který je určený k napájení výkonných powerbanek. Hodnota výstupního napětí dosahuje 14 až 22 V (7 A). Solární nabíječka je vybavena praktickým stojanem, jímž dokážete přizpůsobovat úhel, pod kterým panel sluneční světlo absorbuje.
Za toto řešení si poměrně dost připlatíte. Pokud však víte, že solární zdroj energie využijete, určitě se jedná o velmi ekonomické řešení, a to v případě, že na chatě, chalupě či v kempu nemáte přístup k elektrické síti. Solární panel na autě během kempování nebo na zahradě chalupy může mít opravdu smysl. Je však nutné dokoupit samotný záložní zdroj, osvědčil se např. Goal Zero Yeti 200 X. Samotný solární panel totiž nedisponuje USB porty, kterými byste dokázali nabíjet mobil, notebook nebo jiná zařízení. Tento záložní zdroj můžete dobíjet solárním panelem. Disponuje měničem střídavého proudu do max. 1 200 W. Zapojit už můžete i rychlovarnou konvici, přenosnou lednici či jinou energeticky náročnější elektroniku. Bez tohoto příslušenství je však solární panel jen málo využitelný.
Náročnější spotřebitelé, kteří hledají efektivní možnost napájení elektroniky mimo civilizaci, na chalupě, na chatě či při kempování, takovéto řešení určitě ocení. Musíte počítat s vyšší počáteční investicí, rovněž je nutné dokoupit záložní zdroj energie, pomocí kterého budete napájet různé elektrospotřebiče. Solární panel Goale Zero Boudler 100 disponuje vysokým výkonem a kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Velmi praktické je také nastavování sklonu, jelikož konstrukce je vybavena praktickým stojanem. Povrch solárního panelu má zvýšenou odolnost. Pochvalovat si jistě budete nejen bohatou konektivitu (po zakoupení zdroje Goal Zero Yeti 200 X), ale také vysoký výkon a rychlost nabíjení. Přestože je cena vyšší, tak pro ty, kteří toto řešení hledají, může jít v konečném důsledku o velmi efektivní řešení.
Výkon: 100 W ● Výstupní napětí: 14–22 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: zapojení speciální powerbanky ● Hmotnost: 9,1 kg ● Rozměry: 101,6 × 70 × 4,4 cm
Sandberg 420-40
13W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 18 V, 2x USB-A konektor
Prohlédnout nejlepší nabídkuVoděodolný solární panel bez integrované baterie je ideálním společníkem pro pěší túry po horách a lesích. Vybaven je dvěma standardními USB výstupy. Turisty potěší především nízkou hmotností a kompaktními rozměry.
Solární panel nabízí výkon 13 W, což je v poměru ceny a výkonu relativně dobrý parametr. Skládatelný panel Sandberg přeměňuje sluneční paprsky na účinnou elektrickou energii. Využívá jednoduché monokrystalické panely. Samotná konstrukce má tvar knihy a je ze dvou částí. Rozložení i složení je otázkou několika vteřin. Panel má k dispozici dva výstupní porty. Sám o sobě má USB-A vstup elektrický proud 2,1 A a výstupní napětí 5 V. Pokud jsou porty aktivní současně, výkon se sníží na 1 A.
Pro vášnivé turisty, kteří během několikahodinových túr potřebují doplňovat energii pro jejich chytrý telefon, tablet, chytré hodinky či jinou elektroniku, je toto řešení velmi vhodné. Případně může napájet během cesty vaši powerbanku a můžete tak energii uchovávat. Výhodou je, že jej lze připevnit na vak. Nevadí mu ani déšť, mráz či vysoké teploty. Výrobce garantuje jeho bezproblémovou funkčnost až po dobu 5 let. Potěší extrémně nízká hmotnost pouhých 0,52 kg a také kompaktní rozměry.
V případě vybraného solárního panelu je důležité, že má své určení. Primárně je vhodný pro turisty či pro krátké pobyty v přírodě. Solární panel má výkon 13 W, což není rozhodně mnoho, ale v poměru k ceně nejde o špatnou hodnotu. Rozhodně však není určen k dlouhodobému napájení elektroniky či spotřebičů. V takovém případě doporučujeme používat powerbanku jako mezičlánek. Během cest však skvěle poslouží jako vhodný zdroj energie. Výhodou je jeho nízká hmotnost a kompaktnost, co nejvíce skloňují v recenzích i zákazníci.
Solární panel je voděodolný a nepřekáží mu ani vysoká teplota či mráz. Na túry se můžete vyjmout spolu s panelem i v mrazivém počasí. Při dostatečném přísunu přímého slunce je energetická účinnost velmi dobrá. K dispozici jsou dva USB vstupy umístěné v praktické kapse na zip, čímž jsou dobře chráněny. V kapse je dostatek místa i pro váš chytrý telefon či smart hodinky. Koneckonců, bude-li u vás při výběru rozhodovat cena, Sandberg Solar Charger 420-40 může rozhodně získat pozitivní body.
Výkon: 13 W ● Výstupní napětí: 18 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 2x USB-A / 2,1 A / 5 V ● Hmotnost: 0,52 kg ● Rozměry: 29 x16,3 x 1,2 cm (rozloženo)
Další zajímavé produkty
Vzhledem k tomu, že jsme v průběhu realizace průzkumu trhu objevili řadu zajímavých modelů, jsme se rozhodli další solární nabíječky, které nejsou součástí recenzí, zařadit do širšího výběru. Tyto nabíječky na solární energii nás zaujaly buď svými parametry, pozitivními referencemi, nebo cenou. Zpracovali jsme k nim také krátké charakteristiky, které vám přiblíží jednotlivé parametry a vlastnosti těchto modelů. Pokud vás nezaujaly vybrané recenzované produkty, možná právě mezi těmito alternativami naleznete svého favorita, který vyhoví vašim požadavkům. Rozhodně je z výběru nevynechávejte.
V našem výběru se nachází i solární nabíječka Crossio SolarPower 28 W, která se skládá až ze čtyř solárních panelů, přičemž každý z nich má samostatný výkon 7 W. Celkový výkon solární nabíječky s přímým nabíjením je 28 W. Výhodou je, že jsou integrovány i 2 USB vstupy s výstupním napětím 5 V (2,4 A). Solární nabíječka má skládací konstrukci a je dodávána s praktickým pouzdrem. Samotný solární panel disponuje zvýšenou odolností IPX4, takže odolá i dešti či stříkající vodě.
Odolná a přenosná solární nabíječka BigBlue Solar 28 W zaujme cenou, ale také kvalitním provedením. Solární panel je vhodný k dobíjení malé elektroniky. Ideální na turistiku nebo cyklovýlety. Výstupní napětí USB portu je 5 V / 4 A. Výkon solární nabíječky dosahuje hodnoty 28 W. Za účelem lepšího transportu má také speciální otvory a háčky na zavěšení. Celá nabíječka váží 660 g a celkově se skládá ze čtyř panelů.
Goal Zero Nomad 10 je kompaktní, přenosný panel určený k nabíjení drobné elektroniky, mobilních telefonů, smart hodinek či bezdrátových sluchátek. Rozměry jsou velmi skladné a má skládací konstrukci. Výkon činí maximálně 7,5 W při výstupním napětí USB portu 5 V (1,5 A). Solární panely obsahují monokrystalické fotovoltaické články. Konstrukce má praktický stojan a solární panel lze přichytit i k batohu.
Solární nabíječka Neo Tools 140 W nabízí flexibilní využití a výkon 140 W. Podporuje výstupní napětí 10 V. Potěší stupeň ochrany IP64. Tento model je vhodný pro nabíjení chytrých telefonů, tabletů, notebooků i powerbank. Solární nabíječka váží téměr 6 kg. Má 2 USB výstupy.
Výkonný solární panel určený pro milovníky přírody. Goal Zero Nomad 20 patří k výkonným solárním nabíječkám, které disponují maximálním výkonem 20 W, v praxi je v případě slunečního záření výstupní výkon 5V USB portu 10,5 W. Díky 8mm kabelu lze vzájemně propojovat více panelů a dosáhnout tak vyššího výkonu. Solární nabíječka má robustní konstrukci, která je skládací. Hmotnost činí něco přes 1 kg.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Vybírat z nejprodávanějších produktů je rovněž jedna z možností, kterou spotřebitelé při výběru spotřebičů či elektroniky preferují. Upozorňujeme, že vždy by měly být prioritou vaše preference a požadavky. Zároveň však nejprodávanější solární nabíječky nabízejí potenciálním zákazníkům větší množství názorů a zkušeností ostatních zákazníků, kteří již měli možnost si nejprodávanější produkty vyzkoušet. Zároveň je důležité, že vyšší prodejnost musí mít svůj důvod – cena, kvalita, funkce, design nebo jiné aspekty. Ve své tabulce vám přinášíme výběr TOP 5 aktuálně nejprodávanějších solárních nabíječek na našem trhu. Prodejnost se může rychle měnit, proto se snažíme tabulku pravidelně aktualizovat.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Allpowers 21 W | Zobrazit produkt | |
Berger SC-21 21 W | Zobrazit produkt | |
Choetech SC005 | Zobrazit produkt | |
Speed 16V/15W | Zobrazit produkt | |
Speed S2002 | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat solární nabíječku
Solární nabíječky představují ideálního pomocníka v případech, kdy nelze využít elektrickou síť, například mimo civilizaci. Standardní přenosné powerbanky mají své výhody, avšak ke své činnosti rovněž vyžadují zdroj energie. Výhodou tohoto typu nabíječek je to, že jsou vybaveny solárními panely, které dokážou sluneční světlo přeměňovat na energii. Solární nabíječky následně mohou přímo nabíjet jiná zařízení nebo uchovávat energii v Li-ion bateriích s určitou kapacitou.
Náš průvodce výběrem vám přiblíží, jak solární nabíječky na mobil, notebook, tablet či autobaterii fungují. Představíme vám ty nejdůležitější technické parametry a další vlastnosti, které by měl spotřebitel při výběru zvažovat. Vyhnete se tak klasickým chybám, které spotřebitelé v případě uspěchaného výběru dělají.
- Typy solárních nabíječek
- Solární panel
- Výkon solární nabíječky
- Výstup nabíjení
- Rozměry nabíječky a použité materiály
- Funkce a vlastnosti
- Cena a renomovaní výrobci
Solární nabíječka s akumulátorem nebo bez něj
U solárních nabíječek rozlišujeme dvě základní varianty, které se liší používanými technologiemi. Každá z technologií má své výhody i nevýhody a je především na spotřebiteli, k jakému účelu bude solární zdroj energie využívat.
Solární nabíječka s akumulátorem
V zásadě jde o solární powerbanky, jež disponují integrovaným akumulátorem, který uchovává energii stejně jako klasická powerbanka. Tento externí zdroj lze napájet jak prostřednictvím solární energie, tak i ze sítě. Proces nabíjení je oproti přímému solárnímu nabíjení pomalejší. Zároveň však v případě nedostupnosti elektrické sítě nebo slunečního světla máte určité množství kapacity baterie k dispozici.
Při tomto typu berte v úvahu také kapacitu baterie samotné nabíječky, jakož i zařízení, která chcete nabíjet. Kapacita integrované baterie v solární nabíječce se může lišit. K dispozici jsou modely s 5 000 mAh nebo i 20 000 mAh. Záleží na vašich nárocích.
Solární nabíječky s přímým nabíjením
Princip jejich nabíjení je založen na solárním článku, který zpracovává sluneční světlo a připojená zařízení nabíjí přímo. Výhodou je vysoká rychlost nabíjení díky výkonu, ale zároveň je nevýhodou to, že tato varianta nedokáže energii ukládat. V případě horšího počasí (méně slunce) tak dochází k tomu, že je nabíjení pomalejší či méně účinné. Výkon této solární nabíječky musí být dostatečně velký, abyste dokázali nabíjet i zařízení s větší kapacitou baterie. Minimum by mělo být 0,5 A, optimálně 1 až 2 A.
Solární panely – fotovoltaické články
V souvislosti s technologickým provedením je třeba také poukázat na podstatný rozdíl, který souvisí s typem fotovoltaického článku, resp. typem solárního panelu. Jedná se o komponent, bez kterého nemůže solární nabíječka fungovat. Jeho technologické řešení ovlivňuje i různé jiné parametry, které jsou důležitější. Při detailnějším zkoumání produktu však může rozdíl představovat i tento technologický komponent.
- Amorfní fotovoltaický článek – solární panel s tímto druhem fotovoltaických článků dokáže zachycovat větší množství slunečního světla, ale zároveň má nižší účinnost (o 5–8 %) a kratší životnost absorbované energie. Proto jde spíše o solární nabíječky bez akumulátoru a pouze s přímým nabíjením.
- Monokrystalický fotovoltaický článek – rovněž může jít o polykrystalický fotovoltaický článek, jehož výhodou je vyšší účinnost (o 10 až 16 %) při pohlcování přímého slunečního světla. Energii dokáže uchovávat efektivněji. Menší nevýhodou je to, že hůře absorbuje rozptýlené sluneční záření. Tento typ fotovoltaického článku už dnes využívá většina výrobců.
Výkon solární nabíječky
Tento parametr je při výběru pro mnohé spotřebitele nejdůležitějším ukazatelem. Nepochybně jde o jeden z nepodstatnějších, protože výkon je v praxi velmi důležitý. Tento údaj uživatele informuje o tom, kolik energie dokáže solární nabíječka zařízení dodat. Udává se ve wattech a čím je toto číslo vyšší, tím je nabíjení zpravidla rychlejší.
Doporučujeme vám vždy sáhnout po modelech s vyšším výkonem. U solárních nabíječek totiž platí, že se při nabíjení určité množství energie produkované slunečním svitem ztrácí. Vyšším výkonem tak získáte větší rychlost přenosu energie. Ta by měla dosahovat hodnoty minimálně 0,5 A, ideální 1 až 3 A, aby nabíjení bylo co nejrychlejší.
K dobíjení drobné elektroniky, jako jsou bluetooth sluchátka, reproduktory, MP3 přehrávače a podobně, vám bude stačit solární nabíječka s výkonem od 2 do 4 W. S výkonem 5 až 10 W už zvládnete nabíjet i chytré telefony, GPS navigace či fotoaparáty. Pokud máte v plánu při turistice nebo kempování nabíjet notebooky či tablety, rozhodně sáhněte po solárních nabíječkách s výkonem alespoň 20 W.
TIP: Je nutné si uvědomit, že solární nabíječky dokážou generovat optimální množství elektrické energie v závislosti na několika faktorech. Ty mohou proces nabíjení urychlovat, nebo naopak zpomalovat. Vliv na výkon má samotná velikost solárního panelu, typ solárního článku, úhel, pod kterým sluneční světlo dopadá, a v neposlední řadě také samotná hustota slunečního záření. Maximální výkon proto nikdy není zcela možný, jelikož ho ovlivňuje velké množství proměnných.
12V, či 5V solární nabíječky?
Při tomto rozhodování platí jedno základní pravidlo. A věřte či ne, při nákupu ho již opomněla řada spotřebitelů. Tento číselný údaj odpovídá výstupu nabíjení, který je kompatibilní se samotnou elektronikou.
5V solární nabíječky jsou přesně tím druhem externího zdroje energie, kterým dokážete nabíjet smartphony, fotoaparáty, MP3 přehrávače, GPS navigaci či kameru. Disponují jedním nebo více USB vstupy. 12V solární nabíječky jsou vhodné k napájení autobaterií nebo akumulátorů motocyklu či elektroniky/spotřebičů v karavanech. Často nejsou kompatibilní s drobnou elektronikou, protože nedisponují USB konektory, ale jen adaptérem do autozapalovače a nabíjecími kabely.
Obecně si však vždy před koupí zkontrolujte a ověřte, zda je solární nabíječka kompatibilní se zařízením, resp. zařízeními, která chcete nabíjet. Výstupy jsou nejčastěji klasické USB konektory, případně microUSB vstupy. Výjimkou už dnes nejsou ani konektory k nabíjení iPhonů. Velmi oblíbené jsou flexibilní solární nabíječky, které disponují 5V USB výstupy, ale také 12V adaptérem do autozapalovače.
Hmotnost solární nabíječky a kvalitní materiály
Zde hraje roli samotné technologické zpracování solární nabíječky a velikost solárního panelu. Nabíječka s integrovaným akumulátorem má obvykle vyšší hmotnost. Rozměry se mohou lišit, protože záleží na velikosti solárního panelu. Čím je solární panel větší, tím je vyšší předpoklad většího výkonu nabíjení, není to však pravidlem. Daní jsou větší rozměry a horší kompaktnost. Výhodou mnoha modelů je skládací konstrukce.
Pokud tedy chcete kompaktní solární nabíječku, kterou během túry připevníte na batoh, budete muset sáhnout po modelech s menším solárním panelem nebo skládací konstrukcí. Při náročných túrách určitě oceníte menší zátěž, proto je na vás, zda vám integrovaný akumulátor bude, či nebude překážet. Materiály jsou většinou plasty nebo guma. Speciální materiál využívají samotné absorpční plochy s integrovanými fotovoltaickými články. V případě voděodolných modelů si výrazněji připlatíte. Pokud model voděodolností nedisponuje, řešením může být voděodolné pouzdro.
Doplňkové funkce a příslušenství
Jelikož většina solárních nabíječek slouží primárně k outdoorovým účelům, je výhodou, disponují-li praktickými prvky. Výhodou je například LED indikace intenzity slunečního svitu (solární panel detekuje, zda je pod optimálním úhlem a zda absorbuje optimální množství světla). Solární nabíječky s integrovaným akumulátorem někdy bývají vybaveny LED osvětlením.
Součástí příslušenství je u některých výrobců například cestovní pouzdro, někdy dokonce vodotěsné. Pro turisty jsou někdy s nabíječkou dodávány i karabiny, za pomoci nichž lze solární nabíječku připevnit například na batoh. U solárních nabíječek na 12 V určených pro autobaterie potěší funkce monitorování stavu autobaterie. Díky tomu přesně víte, v jaké kondici baterie je.
Cena solárních nabíječek
Abyste měli lepší představu o tom, v jakých cenových relacích se solární nabíječky pohybují, během průzkumu trhu jsme si všímali i tohoto rozhodovacího faktoru. Cenou se řídí velká většina spotřebitelů a stanovit si rozpočet určitě není špatné.
První cenové pásmo do 1 700 Kč vůbec nelze považovat za kategorii nekvalitních nebo nevýkonných solárních nabíječek. V tomto cenovém pásmu bez problémů koupíte solární nabíječku s integrovaným akumulátorem, jakož i model s přímým solárním nabíjením. Výkon se může pohybovat v širokém rozpětí 5 až 25 W. V této kategorii si většina spotřebitelů najde to, co potřebuje.
Od 1 700 do 3 700 Kč najdete solární nabíječky s vyšším výkonem a z kvalitnějších materiálů. Také jsou zde výkonné solární nabíječky i s funkcí powerbanky nebo výkonné solární nabíječky s vysokým výkonem (nad 20 W). Právě v této cenové třídě narazíte i na solární nabíječky na 12 V, zvládnete tak napájet i autobaterii svého vozidla. Někdy je výhodou to, že ačkoli se kapacitou či výkonem od levnějších modelů neliší, může rozhodovat nižší hmotnost. Nad 3 700, nebo spíše 7 500 Kč jsou již k dispozici plošné solární nabíječky, kterými zvládnete pohánět i větší spotřebiče či elektroniku. Mají však větší rozměry a určitě nejsou určené na cesty.
Sáhněte po spolehlivých modelech
Faktem je, že ačkoli v kategorii solárních nabíječek působí několik výrobců, nelze mluvit o výhradně renomovaných značkách. Při průzkumu trhu jsme však našli několik modelů, jejichž reference jsou velmi pozitivní. Patří sem solární nabíječky Goal Zero, které mají na našem trhu velmi bohaté zastoupení výkonných i méně výkonných modelů. Dále jsou to solární nabíječky PowerPlus či Allpowers. U turistů jsou oblíbené solární nabíječky Crossio a Berger.
Otázky a odpovědi – FAQ
Máte zkušenosti se solárními nabíječkami? Chcete se podělit o své zkušenosti s výběrem? Potřebujete poradit s výběrem nebo se nedokážete rozhodnout? V tom případě nás neváhejte kontaktovat. Níže napište komentář a my vám co nejdříve odpovíme a poradíme s výběrem. Jsme v kontaktu s odborníky a prodejci vybraných produktů. V případě, že vám v našem článku něco chybí, rádi dané informace doplníme, stačí, když nám dáte vědět.
Jaký je rozdíl mezi 5V a 12V solární nabíječkou?
Mohu solární nabíječku vystavit i vodě či vlhkosti?
Jak funguje solární nabíječka autobaterií?
Je možné zakoupit solární nabíječku na kolo?
PowerPlus Tiger USB 12V 5W
5W solární nabíječka bez integrované baterie, má jeden USB konektor, je vhodná i do autozapalovače.
Prohlédnout nejlepší nabídkuSolární nabíječka s modelovým označením Tiger patří k nejprodávanějším na našem trhu. Zaujme nejen nízkou cenou, ale také svojí univerzálností. Solární nabíječka na mobil disponuje nejen USB vstupem, ale také má adaptér do autozapalovače na 12 V. Nemá integrovanou baterii.
PowerPlus Tiger je levná solární nabíječka, která je vybavena solárním panelem. Je určená k přímému nabíjení, protože energii nedokáže uchovávat, ale přímo ji předávat. Solární článek má maximální výkon 5 W, v praxi však efektivní nabíjení činí 3,5 W. Solární panel má navzdory menší absorpční ploše velmi dobrou efektivitu a při přímém slunci je proud nabíjení poměrně stabilní. Za hodinu dokáže solární nabíječka předat zhruba 600 až 700 mAh.
Výhodou této levné nabíječky je fakt, že disponuje dvojicí konektorů. Zařízení můžete nabíjet za pomoci 5V USB vstupu, ovšem k dispozici je i 12V adaptér do autozapalovače. Záleží tak pouze na vás, kterou variantu budete využívat častěji. Chytrý USB nabíjecí kabel přesně ví, jakým proudem bude zařízení nabíjet. Výrobce chválíme i za praktické pouzdro, které je součástí balení. Opomenout nemůžeme ani nízkou hmotnost solární nabíječky (pouze 300 g). Konstrukce je skládací, což ušetří místo v batohu.
Přenosný solární panel vám poslouží při různých outdoorových aktivitách. Nutný je však přísun slunečního světla. Jedná se totiž o přímou solární nabíječku bez integrované baterie. Výhodou je nízká hmotnost a kompaktní rozměry – skládací konstrukce. Zákazníci jsou rádi i za dva výstupy (5 V a také 12 V). Nabíječka je skládací a je dodávána s praktickým pouzdrem. Výkon nabíječky neohromí, v průměru se nabíjecí výkon pohybuje kolem 3,5 W, pokud je solární panel pod správným úhlem a dopadá na něj husté sluneční záření. Čím však u většiny spotřebitelů boduje, je nízká cena.
Výkon: 5 W ● Výstupní napětí: 5 V / 12 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 1× USB / 5 V, autozapalovač / 12 V ● Hmotnost: 300 g ● Rozměry: 183 × 153 mm
Crossio SolarPower 21 W
21W solární nabíječka bez integrované baterie, výstupní napětí 5 V, jeden konektor USB-C a jeden konektor USB-A.
Prohlédnout nejlepší nabídkuTento solární zdroj energie disponuje až třemi solárními panely s výkonnými fotovoltaickými články. Každý z nich má výkon až 7 W. Velkou výhodou jsou dva USB výstupy a potěší také zvýšená odolnost. Solárním panelům nevadí ani zvýšená vlhkost. Konstrukce je skládací. Hmotnost je vyšší, až 556 g.
Solární nabíječka Crossio je stvořená přímo pro milovníky cestování, kteří se nezřídka ocitnou mimo civilizaci. Nabíjecí zařízení je vybaveno třemi samostatnými solárními panely, z nichž každý má výkon 7 W. Dohromady činí maximální výkon až 21 W. Výrobce uvádí, že účinnost jeho solárních článků je o 17 % vyšší. Bez problémů tak můžete nabíjet mobilní telefon, bluetooth sluchátka, smart hodinky nebo i tablet či netbook. Díky dvěma USB výstupům (jeden USB-C a jeden USB-A) s napětím 5 V můžete nabíjet dokonce dvě zařízení současně. Energie se rovnoměrně přerozděluje, nabíjení jednoho zařízení je opravdu rychlé (2,4 A).
Čím je ještě model Crossio SolarPower 2.0 výjimečný a získal si naši přízeň? Kvalitou svého zpracování. Materiály jsou masivní, odolné, a ačkoli je daní za tento parametr hmotnost, která přesahuje půl kilogramu, zvýšená odolnost IPX4 má své opodstatnění. Solární nabíječka je voděodolná a dokáže pracovat i při −25 °C nebo až +65 °C. Přestože má větší rozměry, díky skládací konstrukci jí místo v batohu určitě najdete. Doporučujeme ji především uživatelům, kteří se rádi vydávají na vícedenní túry nebo cyklovýlety, kdy možná potřebují napájet i svou GPS. Nabíječka má také poutka k pohodlnému zavěšení, například na batoh.
V zásadě si v případě tohoto modelu není na co stěžovat, což potvrzují i reference ostatních zákazníků. Sice nejde o kombinaci nabíječky a powerbanky, integrovaný akumulátor v něm tudíž nenajdete, nicméně model Crossio nabídne perfektní výkon nabíjení a velmi efektivní (až tři) solární panely s celkovým výkonem 21 W. Líbí se nám také fakt, že nechybí ani rychlejší USB-C výstup. Zvýšená odolnost proti prachu a stříkající vodě IPX4 je velkou výhodou především pro ty uživatele, kteří vědí, že těmto jevům bude solární nabíječka vystavena. Dobíjení je rychlé, současně můžete nabíjet dvě zařízení. Spotřebitelům nevadí ani o něco větší hmotnost. Účinnost panelu je podle jejich slov velmi dobrá. Rádi jsou i za skládací konstrukci.
Výkon: 21 W ● Výstupní napětí: 5 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 1× USB-C a 1× USB-A / 5 V / 2,4 A ● Hmotnost: 556 g ● Rozměry: 280 × 155 × 30 mm
Eco-Worthy 120 W / 20 A
120W solární nabíječka odolná proti vodě, výstupní napětí 18 V, konektivita: 2 USB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuEco-Worthy nabízí celkový výkon až 120 W. Solární nabíječka se skládá ze čtyř solárních panelů, z nichž každý má jmenovitý výkon 30 W. Články jsou z monokrystalického křemíku a výrobce garantuje, že výkon těchto článků je o 20 % vyšší než u konkurenčních modelů. Solární port má napětí 18 V, napájecí DC port má 12 V. Solární panel připojíte pomocí DC adaptéru ke kabelu a následně k solárnímu výstupu.
Solární nabíječka je kompatibilní i se solárními generátory, které si můžete zakoupit a využít je tak k praktičtějšímu napájení. Součástí balení je až osm DC adaptérů, stačí si vybrat kompatibilní. Regulátor, který automaticky detekuje elektrické napětí, nedokáže současně napájet DC adaptér a port pro baterii. Nemůžete tak například současně nabíjet laptop a 12V baterii. Vše je velmi dobře vysvětleno v přibaleném návodu od výrobce.
Díky svému vysokému výkonu je solární nabíječka vhodná na turistiku, kempink nebo k podpůrnému nabíjení 12V akumulátoru v autě. V balení naleznete i upínací svorky. Důležité je zmínit také parametry regulátoru. Ten dokáže automaticky detekovat 12/24V napětí a vybaven je LCD displejem, na němž zobrazuje výšku el. napětí. Maximální zatěžovací a nabíjecí proud je 20 A. Právě na regulátoru se nacházejí dva USB porty (5 V / 2 A).
Solární nabíječce nevadí ani déšť. Konstrukce je voděodolná a potažená speciální ochranou textilií. Lze ji i připevnit na batoh. Samotná nabíječka váží 3,86 kg. Pro turisty trochu vyšší hmotnost, ale vzhledem k rozměrům je přiměřená. V rámci příslušenství dostanete potřebné adaptéry, zmíněný regulátor a také 55palcový kabel s objímkami na baterie.
Výhodou nabíječky je nejen vysoký výkon a široké možnosti využití, ale také skládací konstrukce. Eco-Worthy má navíc konstrukci odolnou proti vodě a speciální textilní úpravu. Spotřebitele těší příslušenství, které je součástí dodávky. Nabíječka se podle názorů vícero lidí snadno používá. Velkou výhodou je právě regulátor napětí s USB porty. Samozřejmě je třeba myslet na to, co chcete nabíjet, a nezapomínat, že nabíječka pracuje díky slunečnímu UV záření – nezapomínejte na vhodné umístění. Celkově se jedná o čtyři propojené solární panely, každý má výkon 30 W. Pozitivem je podle zákazníků také kvalitní provedení a dobře řešené spoje konstrukce.
Výkon: 4 × 30 W ● Napájecí port: 12 V DC ● Výstupní napětí: 16–18 V ● Integrovaná baterie: ne ● Kapacita baterie: - ● Konektivita: 2× USB / 2 A / 5 V ● Hmotnost: 3,86 kg ● Rozměry: 157 × 54,6 × 50 cm (rozložené)