Nejlepší štípačky na dřevo 2024 + recenze
Topná sezóna v našich zeměpisných šířkách začíná na přelomu října a listopadu. Pokud jste majiteli kotlů na dřevo nebo krbů, které využíváte k vytápění jako zdroj tepla, příprava palivového dřeva je nezbytností. Pokud nepatříte k těm, kterým se chce dlouhé měsíce ohánět sekerou, ale nepreferujete ani předem naštípané palivové dřevo z obchodu, štípačka na dřevo je něco, co vám může přípravu dřeva na zimu výrazně usnadnit. Štípačky dřeva práci usnadňují, šetří čas, energii a z dlouhodobého hlediska i peníze. My jsme se na tyto stroje podívali blíže a porovnali je. Vítězem testu se stala výkonná horizontální štípačka na dřevo Scheppach HL 760 LS. Přečíst si můžete i náš návod, jak štípačku na dřevo vybrat.
Jakou štípačku na dřevo koupit?
Pokud se blíže podíváme na to, jaká je situace v tomto segmentu, vězte, že ačkoli se nabídka jeví jako omezená, možností je dostatek. Rozhodovat se mezi elektrickou štípačkou a štípačkou s benzinovým motorem je pro někoho náročné. Někdo naopak potřebuje profesionální štípačku na dřevo za traktor. Jak si tedy vybrat? Můžete si přečíst naše recenze nebo se podívat na náš výběr TOP 3 štípaček na dřevo. Vybrali jsme nejen vítěze testu, máme pro vás i své doporučení. Chcete-li ušetřit co nejvíce, sáhněte po cenově dostupné alternativě. Vždy však doporučujeme přečíst si základní informace. V tomto případě se totiž jedná o specifické stroje. Berte proto v úvahu své preference.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Scheppach HL 760 LS ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Hecht 670 ✔ Cenový trhák | Zobrazit produkt | |
Scheppach HL 810 ✔ Dobré recenzie | Zobrazit produkt |
Scheppach HL 760 LS
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm.
Zobrazit více infoHorizontální štípačka na dřevo s ideálním poměrem ceny a výkonu. Štípací tlak dosahuje hodnoty 7 tun. Zásluhu na tom má také výkonný elektromotor s příkonem 2 200 W. Štípačku stačí zapojit do klasické el. sítě na 230 V. Hmotnost konstrukce je 63 kg. Maximální průměr štípaného materiálu je 25 cm, maximální délka 52 cm. Štípač má systém Vario, můžete tak plynule regulovat doraz klínu.
Hecht 670
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm.
Zobrazit více infoHorizontální štípačka na dřevo s maximálním tlakem 7 tun. Motor o příkonu 2 000 W si poradí s poleny o délce do 52 cm a šířce max. 25 cm. Hecht 670 disponuje ochranným rámem, který zabraňuje naštípanému dřevu padat dolů.
Proteco 51.06-SH-2300
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm
Zobrazit více infoV daném segmentu patří štípačka na dřevo Proteco mezi levné štípačky, které pokryjí nároky domácnosti v domě i na chatě. Štípačka umožňuje připravit palivové dříví na topnou sezónu díky dostatečnému výkonu a optimálním parametrům. Konstrukce disponuje také praktickou klecí. Na štípání se podílí masivní ocelový klín.
Hodnocené parametry
Ve svém srovnávacím testu jsme v tomto případě vycházeli především z poznatků zákazníků. Při hodnocení jsme proto zohlednili parametry, které spotřebitelé berou v úvahu nejvíce. Výběr začíná od typu štípačky: horizontální nebo vertikální. Zde je podstatné zejména to, jaký princip štípačka na dřevo využívá. Následně je třeba znát parametry, jako je výkon motoru, případně příkon. To ovlivňuje i typ pohonu. Efektivitou ovlivňuje i tlak štípání (uvádí se v tunách), resp. štípací tlak. Tyto výkonnostní parametry mají vliv na celkovou rychlost štípání.
Spotřebitele zajímá i to, jaké rozměry dřeva (průměr polen) umožňuje štípačka štípat. Dřevo je totiž vždy zapotřebí nařezat na požadovanou délku. Kvalita stroje se projeví na materiálech a stabilitě konstrukce. V neposlední řadě je důležité ovládání a bezpečnost při práci. Štípačka nepatří k příliš inovativním zařízením, nicméně příslušenství někdy rovněž může výběr spotřebitele ovlivnit.
Při hodnocení jednotlivých štípaček na dřevo vycházíme právě z výše uvedené metodiky. Na základě těchto parametrů vybíráme to nejlepší, co český trh nabízí. V úvahu bereme také cenové hledisko. Profesionální štípačky na dřevo mohou nabídnout lepší výkon a více funkcí, ale z praktického hlediska nejde o variantu, kterou pro své potřeby většina spotřebitelů vyžaduje. Dostupnost produktů jsme sledovali díky databázi portálu Heureka. Do našeho výběru se dostaly štípačky na dřevo Scheppach, Hecht nebo štípačka Güde. Ve srovnávacím testu se nachází také štípačky Vega, Al-ko či Proteco. Tyto stroje na štípání dříví má v nabídce několik specializovaných prodejců, od kterých jsme získávali potřebné informace, aby bylo možné zpracovat praktické recenze.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze štípaček na dřevo
Chcete-li mít přehled o nejlepších štípačkách na trhu a vědět o nich více, naše recenze vám nabídnou objektivní informace. Štípačky jsme hodnotili na základě dostupných informací a referencí spotřebitelů. V recenzích jsou zohledněny nejen technické parametry, ale také názory a zkušenosti zákazníků. Můžete se tak dozvědět, jaké jsou silné stránky a slabiny jednotlivých modelů. Žádný z výrobců či prodejců není upřednostněn a cíleně propagován.
Scheppach HL 760 LS
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuHorizontální štípačka na dřevo disponuje výkonným elektromotorem a dostatečně pevnou konstrukcí ke štípání i tvrdšího dřeva. Průměr polen by neměl být více než 25–30 cm. Výrobce doporučuje štípat polena o maximální délce 52 cm. Velkým plusem z hlediska bezpečnosti je i ochranná klec, která je součástí příslušenství.
Štípačka Scheppach ke svému chodu používá elektromotor s příkonem 2 200 W. Díky tomu vám stačí využívat klasické napájení ze sítě na 230 V. Chod je navíc velmi tichý. Samotná konstrukce je na práci poněkud nízká (61 cm), proto doporučujeme štípačku upevnit na vyšší stabilní konstrukci. Konstrukce má k dispozici také kolečka, hmotnost je 63 kg. Kvalita zpracování je na dobré úrovni, samotný rozšiřující klín je z odolné, kované oceli. Vyšší klín by byl o něco praktičtějším řešením.
Uživatelé si pochvalují jednoduché ovládání. Pozitivem je systém Vario, jenž vám umožňuje nastavit dráhu pístu, kterou můžete přizpůsobit velikosti polen. Hydraulický píst tak nemusí jít celou dráhu a štípání dřeva je rychlejší. Samotná tlačná síla je až 7 tun. Při využívání ochranné klece je nutné dávat pozor na to, aby se poleno nezaklínilo. Celý proces řídíte jedním tlačítkem. Pracovní stůl je prodloužený, po naštípání tak dřevo nepadá na zem, ale zůstává na bočních částech konstrukce.
Štípačku na dřevo Scheppach HL 760 LS řadíme do kategorie „hobby“ zařízení, která však v poměru k ceně nabídnou solidní výkon a dobrou efektivitu práce. Štípačka na dřevo disponuje dostatečným štípacím tlakem (7 tun) a i na základě názorů spotřebitelů Scheppach plní očekávání. Nám se zamlouvá také bezpečnostní klec, která je již ve výbavě. Zákazníci jsou rádi i za tichý chod a nižší hmotnost štípačky. Výška štípačky je pouhých 61 cm, při práci ji doporučujeme umístit na podstavec, aby byla v optimální pracovní výšce. Za danou cenu se jedná o vynikající výrobek určený k přípravě palivového dřeva na zimu.
Typ štípačky: horizontální ● Typ pohonu: elektrický ● Příkon: 2 200 W ● Štípací tlak: 7 tun ● Max. délka polena: 52 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Hmotnost: 63 kg
Hecht 670
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuHobby štípačka dřeva Hecht se řadí k levnějším modelům, které však v poměru k ceně nabídnou slušný výkon. Štípací tlak je až 7 tun a bez problémů zvládne štípačka i tvrdší bukové či dubové dřevo. Konstrukce je poměrně lehká, váží 46 kg. Rovnoramenný klín dokáže za pomoci hydraulické síly rozdělit polena o průměru 25 až 30 cm.
Stroj od výrobce Hecht můžeme řadit k levnějším alternativám. V našem testu se však nenachází jen díky poměru ceny a výkonu, štípačka Hecht zaujme i konstrukčně. Jedná se o horizontální provedení, které disponuje hydraulickým pístem, ten vyvíjí díky elektromotoru tlak až 7 tun. Nepřehlédnutelný je velký ochranný rám (klec), který zabraňuje naštípanému dříví padat dolů, zároveň chrání i před létajícími třískami.
Příkon 2 000 W patří v dané kategorii ke standardu. Proces štípání je pomalejší, protože nelze regulovat míru dorazu. Píst tak vždy absolvuje pohyb po celé dráze. Maximální délka polena by neměla překročit 52 cm. Napájecí kabel mohl být delší, stačí však klasické, 230V napájení. Motor musíme pochválit za tichý chod. Součástí příslušenství je pouze jeden rovnoramenný klín.
Na našem trhu jde o dobře známého výrobce, což je výhoda, kterou vnímají i zákazníci. Štípačka na dřevo Hecht 670 se řadí k hobby modelům s dostatečně velkou štípací silou (až 7 tun). Boduje primárně nižší cenou. Výkon elektromotoru je 2 000 W. Spotřebitelé jsou rádi za praktickou ochrannou konstrukci, která je zárukou bezpečnosti a zabraňuje vypadávání dřeva. Pohyb hydraulického pístu je pomalejší a jeho doraz nelze regulovat. Konstrukce není tak masivní. Častou referencí je však dobrý poměr ceny a výkonu.
Typ štípačky: horizontální ● Typ pohonu: elektrický ● Příkon: 2 000 W ● Štípací tlak: 7 t ● Max. délka polena: 52 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Hmotnost: 46 kg
Proteco 51.06-SH-2300
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 7 tun, max. délka polena 52 cm, max. průměr polena 25 cm
Prohlédnout nejlepší nabídkuElektrická horizontální štípačka na dřevo dokáže vyvinout maximální štípací tlak až 7 tun, což je na poměry horizontálních modelů velmi dobrý výkon. Bez problémů si zařízení poradí s průměrem špalku do 25 cm. Štípat dokáže špalky dlouhé maximálně 52 cm. Rychlost štípání přítlačného mechanismu během štípání je 3,08 cm/s. Uživatelé si mezi recenzemi na rychlost pohybu nestěžují. Doba zpětného chodu je přibližně 5,29 cm/s. Příkon štípačky je 2 300 W a stačí klasické napájení na 230 W, jelikož se jedná o jednofázový elektrický motor. Objem nádrže na hydraulický olej je 3,5 litru.
Konstrukce štípačky je masivní. Hmotnost celého zařízení je 55 kg. Z hlediska bezpečnosti i praktičnosti je pozitivem ochranná klec, která zabraňuje případnému odletování třísek během štípání. Složení přístroje je nenáročné, stejně jako obsluha. Pro snazší manipulaci jsou k dispozici také praktická transportní kola. Celkové zpracování štípačky Proteco působí velmi kvalitně a zároveň je konstrukce velice stabilní. Štípačka je dodávána s doplněnou olejovou náplní. Má výšku 116 cm, ale lze dokoupit praktický stojan SH-01, který zvýší komfort při štípání dřeva.
Svou roli plní štípačka na výbornou. Nepatří mezi nejprodávanější produkty v daném segmentu, ale svým poměrem ceny a kvality si zaslouží pozornost. Proteco 51.06-SH-2300 je horizontální štípačkou s maximálním výkonem 2,3 kW a štípacím tlakem 7 tun. Výkon si spotřebitelé velmi pochvalují. Štípací klín je masivní a poradí si i s průměrem polen přes 20 cm, maximální délka špalku by neměla přesáhnout 52 cm.
Dokoupit lze i praktický stojan. Štípací zařízení je dodáváno s olejovou náplní. Celkové provedení je kvalitní a stroj působí odolně. Vhodný je pro přípravu palivového dříví v domácnosti nebo na chatu. Obsluha je velmi jednoduchá. Bezpečnost během manipulace znásobuje ochranná klec, která dodává štípačce zajímavý vzhled. Podvozek je vybaven kolečky.
Typ štípačky: horizontální ● Typ pohonu: elektrický ● Příkon: 2 300 W ● Štípací tlak: 7 tun ● Max. délka polena: 52 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Hmotnost: 55 kg
Güde GHS 500/8TED
Vertikální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 8 tun, max. délka polena 50 cm, max. průměr polena 35 cm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPerfektní pomocník při přípravě dřeva na zimní sezónu. Štípačka dřeva od německého výrobce disponuje solidním výkonem a tlačnou silou dostatečnou ke štípání i tvrdšího či mokrého dřeva. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Maximální průměr polena je 35 cm, maximální povolená délka je 50 cm.
Výhodou vertikálních strojů určených ke štípání je obvykle to, že lze štípat větší kusy dřeva, především vyšší polena. Güde v tomto parametru zaostává a maximální výška polena je 50 cm, což je běžná hodnota u horizontálních modelů. Výkon přitom určitě nechybí. Tlak štípání je až 8 tun a elektromotor disponuje výkonem 3 kW. Z hlediska používání bychom měli námitku jen k malým kolečkům, což je rovněž výhradou spotřebitelů. Také nás však mrzí pouze dvě polohy platformy. Nicméně nejde o tak velký nedostatek, protože lze plynule regulovat výšku pístu – polohu klínu.
Štípání vůbec není pomalé, klín se vrací rychle. Konstrukce váží 112 kg a jde o celokovové provedení z oceli s označením C 40. Zdá se tak, že potenciál je poněkud nevyužitý, protože by si štípačka na dřevo Güde poradila i s delšími poleny. Boční ramena pro naštípané dřevo usnadňují používání. Montáž je rychlá a dokoupit lze i náhradní klíny.
Štípačka s plynule nastavitelným zdvihem pístu a tlačnou silou až 8 tun. I přesto konstrukce dovoluje štípat polena o maximální délce pouze 50 cm. Platforma pro uložení polen má jen dvě polohy. Pochválit můžeme pomocná madla po stranách, která zároveň slouží jako plochy pro naštípaná polena. Spotřebitelé kritizují malá kolečka, která jsou na váhu 112 kg příliš malá.
Typ štípačky: vertikální ● Typ pohonu: elektrický ● Výkon: 3 000 W ● Štípací tlak: 8 t ● Max. délka polena: 50 cm ● Max. průměr polena: 35 cm ● Hmotnost: 112 kg
Profi Tools PM4T-370
Horizontální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 4 tuny, max. délka polena 37 cm, max. průměr polena 25 cm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuV našem srovnávacím testu patří k nejlevnějším štípačkám na dřevo. Od nižší ceny se odvíjí i hodnota výkonu elektromotoru. Elektrická štípačka na dřevo je napájena z klasické el. sítě na 230 V. Maximální délka štípaného polena by neměla přesahovat 37 cm. Výhodou je opravdu malá konstrukce a nízká hmotnost – pouze 40 kg.
Štípačka dřeva značky Profi Tools se řadí k hobby modelům, které zaujmou především cenou. Štípací tlak 4 tuny patří k nižším. Mezi horizontálními štípačkami se však jedná o standardní výkon. Elektromotor má příkon 1 500 W. Síla štípačce určitě nechybí a poradí si s poleny, jejichž průměr činí 25 až 30 cm. Během chodu si však dávejte pozor na přehřívání elektromotoru, občas je potřeba mu dopřát pauzu.
Hydraulický píst neumožňuje regulovat doraz, dráha je tak často delší a proces pomalejší, což je na škodu. Štípačka na dřevo Scheppach HL 760 LS touto možností disponuje. Vzhledem k parametrům však nejde o nic tragického. Ovládání je jednoduché, a to za pomoci jednoho tlačítka. Elektromotor je tichý. Konstrukce má dokonce kolečka, jejichž montáž je náročnější. Štípačka je vysoká jen 51 cm, proto je určitě lepší, pokud ji umístíte na stabilní podstavec nebo pracovní stůl. Použit je klasický rozšiřovací klín, jehož upevnění vždy kontrolujte, uživatelé reklamují jeho větší vůli, lze dokoupit i čtyřramenný klín.
Cenově výhodná hobby horizontální štípačka na dřevo s výkonem odpovídajícím ceně. Štípačka na dřevo je velmi nízká a je potřeba ji umístit na vyšší podstavec / pracovní stůl. Navzdory štípacímu tlaku 4 tuny zařízení zvládá i štípání tvrdšího dřeva. Maximální délka polena je pouhých 37 cm. Hydraulický píst nedisponuje možností nastavení dorazu, štípání je pomalejší. Uživatelé avizují i uvolňování klínu, šroub je nutné častěji dotahovat. Spotřebitelé oceňují jednoduchou obsluhu, nízkou cenu a kompaktní rozměry.
Typ štípačky: horizontální ● Typ pohonu: elektrický ● Příkon: 1 500 W ● Štípací tlak: 4 t ● Max. délka polena: 37 cm ● Max. průměr polena: 25 cm ● Hmotnost: 40 kg
Další zajímavé produkty
Štípačky dřeva za traktor, benzinové, elektrické štípačky i další typy. Na trhu je poměrně široký výběr těchto zařízení, která významně usnadňují práci – sekání dřeva. Stejně jako zahradní traktor poseká trávník a pomůže v zahradě, štípačka na dřevo se postará o nasekání dřeva, aby se vešlo do kotle, kamen či krbu. V následujících odstavcích naleznete náš širší výběr štípaček. Najdete zde vertikální i horizontální štípačky na dřevo, které zaujaly výkonem, kvalitou či zpracováním. Pokud tedy mezi recenzemi nenajdete požadované parametry, přečtěte si krátké charakteristiky, které vám mohou výběr usnadnit. V případě otázek nás neváhejte kontaktovat.
Vega LS700 Vario je cenově dostupná hobby štípačka na dřevo s horizontální konstrukcí. Je vybavena elektromotorem s příkonem 2 200 W. Štípací tlak je 7 tun. Maximální délka štípaného materiálu je 52 cm, maximální průměr 25 cm. Díky systému Vario můžete pohodlně regulovat výšku zdvihu a urychlit tak štípání dřeva. V ceně je také ochranná klec.
Do našeho výběru se dostala i kompaktní horizontální štípačka na dřevo Güde GHS 500/6,5TE. Štípací síla 6,5 tuny je zajištěna i díky kvalitnímu elektromotoru o výkonu 2,6 kW. Štípačka váží 73 kg. Má velmi ergonomický tvar a za účelem vyšší bezpečnosti je rovněž vybavena ochranným rámem. Poradí si s poleny o průměru maximálně 25 cm, přičemž by neměla být delší než 52 cm.
Ke kvalitním modelům ze svého výběru řadíme i vertikální štípačku Scheppach HL 810. Dokáže vyvinout hydraulický tlak až 8 tun. Štípat lze polena o maximální délce 55 cm a průměru až 30 cm. Za účelem rychlejšího štípání zařízení umožňuje nastavit výšku pístu. Pro zapojení je nutná 400V el. síť. Indukční motor bez uhlíků je tichý a velmi výkonný.
K alternativám jsme zařadili také štípačku na dřevo Lumag HOS 9N. Štípací klín dokáže vyvinout tlak až 8 tun. Průměr polen by neměl být větší než 35 cm. Konstrukce působí velmi masivně a hmotnost celého zařízení je 118 kg. Maximální výška polen je 55 cm. Vertikální štípačka je o něco pomalejší, nicméně můžete plynule nastavovat doraz rovnoramenného klínu.
Vertikální štípačka AL-KO LSV 560/8 je určena pro ty, kteří vyžadují dostatečný výkon a zároveň skladné zařízení. Štípačka váží 103 kg a štípací tlak má hodnotu až 8 tun. Konstrukce je z kvalitní oceli. Po stranách jsou boční profily k ovládání na pracovním stole a uchycení polena. Maximální průměr štípaného polena je 30 cm, délka pak 55 cm. Výšku klínu lze plynule regulovat.
Nejprodávanější podle portálu Heureka
Který model je ke štípání dřeva nejlepší? Často lidé sahají po nejprodávanějších modelech. V případě zahradní techniky nemusí jít o špatnou nákupní taktiku. Výhodou je totiž to, že řada spotřebitelů už má stroj odzkoušený, díky čemuž máte k dispozici názory i dlouhodobé zkušenosti. Vypracovali jsme pro vás tabulku nejprodávanějších štípaček na dřevo, které jsou na našem trhu dostupné. Dostupnost se může na základě prodejů rychle měnit, tabulky však v pravidelných intervalech aktualizujeme, tak abychom vám nabídli aktuální údaje. Určitě vám však kromě názorů spotřebitelů doporučujeme nastudovat si také technické parametry, aby stroj splňoval vaše kritéria.
Návod, jak vybrat štípačku na dřevo
Na základě desítky hodin trvajícího průzkumu trhu a zpracovaných recenzí jsme se dokonale seznámili se všemi parametry a vlastnostmi, které jsou důležité k tomu, abychom vám pomohli s výběrem štípačky na dřevo. Zimní sezóna je neúprosná a snižující se teploty nás přimějí k tomu, abychom v domácnostech využívali efektivní zdroje tepla. V některých oblastech Česka jsou to právě kotle na dřevo, kamna či krby, které se o teplo starají. Důvodem může být i narůstající cena el. energie nebo chybějící síť plynovodů. Příprava dřeva na topení by měla probíhat ještě před samotnou sezónou, tak aby naštípaná polínka nechyběla.
Pokud se vám stroj, jako je štípačka dřeva, doma či na chalupě opravdu hodí, přečtěte si, podle čeho si ji vybrat. Je důležité, aby se spotřebitel dokázal v základních parametrech zorientovat. V našem návodu naleznete všechny potřebné informace a vysvětlené pojmy i parametry, které s výběrem tohoto zařízení souvisí.
- Základní typy štípaček na dřevo
- Typ pohonu
- Výkon/příkon
- Štípací tlak – rychlost štípání
- Materiály a konstrukce
- Hmotnost a rozměry
- Bezpečnostní prvky
- Cena a renomovaní výrobci
Typy štípaček na dřevo
Konstrukce štípačky, ale také princip štípání dřeva se mohou výrazně lišit. Mechanismus, který zařízení používá, je odlišný – štípačky můžeme podle samotné konstrukce rozdělit na dva základní typy – horizontální nebo vertikální. Specifickou kategorii představují z pohledu konstrukce i štípačky dřeva za traktor.
Horizontální štípačky na dřevo
Často preferovaná konstrukce štípaček na dřevo. Dřevěná polena se pokládají vodorovně a následně je dřevo posouváno směrem ke klínu, který v protitlaku dřevo rozštípne na dvě nebo více částí. Dřevo padá směrem od uživatele, což je zárukou vyšší bezpečnosti. Na trhu jsou dostupné štípačky na dřevo, které je nutné připevnit nebo položit na pracovní stůl.
Na trhu se rovněž nachází samonosné modely, které mají vlastní konstrukci. Stačí je postavit na stabilní místo a proces štípání může začít. Jejich štípací tlak se pohybuje od 4 do 7 tun. Rozměry kmene závisí na výkonu motoru a štípacím tlaku. Maximální délka polena je v průměru 40 až 70 cm, průměr kmene od 10 až do 40 cm. O pohon se stará elektromotor, jde tedy o elektrické štípačky na dřevo, které stačí zapojit do elektrické sítě na 230 V. Dostupné jsou také profesionální štípačky, které jsou výkonnější a vejdou se do nich větší kusy štípaného materiálu. Základní typ doporučujeme všem spotřebitelům, kteří toto zařízení využívají sezónně k přípravě palivového dřeva na topení.
Vertikální štípačky na dřevo
Od předchozí konstrukce se liší štípacím mechanismem. Štípaný materiál, dřevěné poleno, je umístěno na podstavec. Klín je umístěn shora a následně pod vysokým tlakem pronikne polenem a rozdělí jej na dvě nebo více částí (záleží na typu klínu). Vertikální mechanismus se vyznačuje vyšším výkonem (od 6 do 20 tun). Tato zařízení jsou vhodná pro ty uživatele, kteří na sezónu připravují velký počet kubíků palivového dřeva. Díky vyššímu výkonu je práce rychlejší a efektivnější.
Díky vyššímu výkonu si poradí s poleny, jejichž průměr je 30–60 cm. Dražší modely vám umožňují vkládat do štípačky také polena o délce 100 cm. Výhodou těchto strojů je stabilnější konstrukce. Není nutné je upevňovat, jelikož mají vlastní konstrukci. Jsou však mohutnější a manipulace s nimi je obtížnější. Napájení elektrických štípaček na dřevo může být řešeno pomocí 230 V, ale u výkonnějších modelů bude nutné řešit třífázový proud prostřednictvím 400V zásuvky.
Štípačky dřeva za traktor
Tento druh štípačky na dřevo je určený do terénu. Obvykle se po tomto typu štípačky poohlížejí uživatelé, kteří dřevo sekají v terénu, například přímo v lese, a následně ho hned vyvážejí. Máte-li traktor, štípačka na dřevo tohoto druhu může být rozumnou volbou. Takováto štípačka je totiž poháněna motorem traktoru.
Štípačka má speciální tříbodový upevňovací systém, který se připevní k hřídeli traktoru, následně se motor stará o její chod. Tato zařízení lze táhnout i za traktorem, protože jsou vybavena pojezdovými koly. Nejdražší modely mají i vlastní benzinový nebo naftový motor v případě, že palivo traktoru potřebujete šetřit.
Benzin, nafta, nebo elektrická štípačka na dřevo?
Na základě svého průzkumu trhu můžeme konstatovat, že v drtivé většině případů se u prodejců setkáte s elektrickými štípačkami. Pokud však hledáte jiný druh pohonu, naftové nebo benzinové motory jsou rovněž k dispozici. Případně lze pohon kombinovat. Výše zmiňujeme také štípačky dřeva za traktor, které jsou poháněné motorem traktoru.
Elektrické štípačky na dřevo
Štípačky s elektrickým motorem jsou vyhledávány nejčastěji. Práce s nimi je jednodušší, jsou levnější a také jsou nenáročné z hlediska údržby. Největší nevýhodou je však právě jejich pohon, protože je nutné mít přístup k elektrické síti. Zpravidla postačuje běžná zásuvka na 230 V, výkonnější stroje potřebují napájení na silnoproud – 400 V.
Štípačka na dřevo s benzinovým motorem
Výkonnější štípačky na dřevo, které si najdou uplatnění spíše v terénu. Jedná se o větší stroje, jež jsou vybavené spalovacím motorem, který pohání pohonná hmota – benzin nebo nafta. Jejich výkon si poradí s velmi tvrdým dřevem i větších rozměrů. Největší naftové štípačky dokážou štípat i kmeny menších stromů. Kromě velkých rozměrů a vysoké hmotnosti je nevýhodou také náročnější údržba těchto zařízení. Jejich odolnost je vyšší než u elektrických štípaček, musíte však počítat s vyšší hladinou hluku.
Příkon a výkon
Tento faktor závisí na typu pohonu. Pokud jde o štípačku poháněnou elektrickou energií a elektromotorem, udává se počet wattů nebo kilowattů. Příkon se v průměru pohybuje od 1 500 do 3 000 W u levnějších horizontálních štípaček, výkonnější vertikální štípačky na dřevo mají příkon vyšší, od 3 500 do 7 000 W.
Výkonnější naftové nebo benzinové štípačky na dřevo mají výkon udávaný obvykle prostřednictvím kilowattů nebo HP – „koňské síly“. Rozhodující je také objem motoru. Výkon se může pohybovat od 2,6 kW do 6 kW. U profesionálních štípaček určených ke štípání velkého množství dřeva v terénu je to i více.
Štípací tlak
Může se označovat také jako tlačná síla nebo objem výtlaku, ale vždy jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, který spotřebitele zajímá nejvíce. Čím je tlak štípání u štípačky na dřevo vyšší, tím lépe. Štípačka je výkonnější a snadněji si poradí s tvrdým či mokrým dřevem.
Vyšší štípací tlak nabízí vždy vertikální štípačky na dřevo (od 6 až do 30 tun). Bez problémů jím naštípete tvrdé dubové, bukové či březové dřevo, a to i bez ohledu na to, zda je čerstvé nebo je průměr polen větší. Štípání je v případě větší tlačné síly rychlejší.
Menší štípací tlak, který však většině spotřebitelů stačí, nabízejí horizontální štípačky dřeva. Tlak začíná na úrovni 4 tun a dosahuje maximální hodnoty 7–8 tun. Ideální jsou tyto štípačky na dřevo jehličnatých stromů – borovice či smrk. Poradí si i s tvrdším dřevem, ale rychlost štípání je nižší a stroj se rovněž více namáhá. Při nižším výkonu je lepší štípat kratší polena s menším průměrem. Odborníci ke štípání tvrdého dřeva doporučují tlak alespoň 7 tun.
Použité materiály a konstrukce
Štípačky na dřevo jsou poměrně robustní zařízení. I ty nejmenší štípačky váží od 40 do 50 kg. Dražší a kvalitnější modely klidně přesáhnou hmotnost 100 kg. Jejich konstrukce je masivnější. Největší vertikální štípačky na dřevo mají hmotnost 150 až 200 kg. Profesionální modely s benzinovým či naftový agregátem klidně přesáhnou hmotnost 300 kg. Obvykle jsou vybaveny pojezdovými koly.
Nejčastěji jsou používány kovy (ocel) a kompozitní materiály. Konstrukce je vyrobena většinou z masivní oceli, proto je váha strojů vyšší. Pokud jde o levnější štípačky na dřevo, nemusí být použita hrubostěnná ocel, ale tenčí profily. Štípačka však musí vydržet štípací tlak, který má předepsaný.
Konstrukci může na první pohled odlišit štípací klín. Může se jednat o standardní rozšiřující klín, který polena rozdělí na dvě části. Frekventovaný je i kuželový nebo čtyřramenný klín, který dřevo dělí na čtyři části. Na špalky s menším průměrem se může používat dokonce šestiramenný klín. Vhodnější je používat ho na měkčí dřevo. Tyto klíny lze u některých modelů dokoupit a vyměnit. Někdy mohou být součástí příslušenství.
Bezpečnost a ovládání
Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby uživatel při práci dodržoval bezpečné postupy. Vyžaduje se soustředěnost a také využívání ochranných pomůcek – ochranné brýle, pracovní rukavice, boty se zpevněnou špičkou a pracovní oděv. Pozor je třeba dávat především na odlétávající kusy dřeva a drobné třísky. Štípaný materiál vypadává směrem od uživatele, nicméně opatrnost je vždy namístě. Některé vertikální či horizontální štípačky na dřevo jsou vybavené ochrannou klecí v případě štípání dřeva špatným směrem.
Štípačku umisťujte na stabilní podklad. Při procesu štípání by se neměly v blízkosti pohybovat žádné osoby, pozor také na auta, okna nebo jiné předměty, které by se mohly poškodit. S nasekaným dřevem manipulujte až poté, co proces štípání skončí. Samotné ovládání je velmi jednoduché a obvykle se jedná o aktivaci dorazu jedním tlačítkem.
Levná štípačka na dřevo splní zadání
Cena štípačky na dřevo se může lišit na základě několika parametrů. Nejčastěji se cena zvyšuje s výkonem a také štípacím tlakem, který zařízení dokáže vyprodukovat. Nižší cena však nemusí znamenat nekvalitu, použity mohou být rovněž kvalitní materiály. Levné štípačky na dřevo do 12 000 Kč jsou obvykle s horizontální konstrukcí. Disponují tlakem od 4 do 7 tun a dokážou štípat polena o průměru 10 až 40 cm. Vyšší průměr zvládnou ty výkonnější. Délka polena by neměla být větší než půl metru. Tyto štípačky bez problému zvládnou připravit palivové dřevo na zimní sezónu.
Střední cestu představuje cenová hladina od 12 000 do 25 000 Kč. Na výběr máte z vertikálních i horizontálních zařízení, která disponují vyšším výkonem a také vyšším štípacím tlakem (7 až 15 tun). Poradí si s delšími poleny o průměru 40 až 60 cm. Profesionální štípačky na dřevo jsou v kategorii od 25 000 Kč výše. Běžně disponují tlakem v rozmezí 15 až 30 tun. Jsou určené k práci s tvrdým, mokrým či sukovitým dřevem. Často jsou poháněny výkonnými elektromotory nebo spalovacími agregáty (benzin nebo nafta). Cena nejdražších štípaček se velmi snadno dostane přes hranici 50 000 Kč.
Oblíbené jsou štípačky na dřevo Scheppach a Powerlog
Spotřebitelům doporučujeme sáhnout po ověřených značkách. Štípačky jsou zařízeními, která vyžadují poctivou kvalitu zpracování. V případě ověřených výrobců máte minimálně garanci toho, že výrobce nechce hazardovat se svým renomé, a proto by měl nabízet zaručenou kvalitu.
Štípačky na dřevo Scheppach do této kategorie zaručeně patří, což potvrzují i reference zákazníků. V jejich nabídce naleznete horizontální i vertikální štípačky na dřevo, a to i v různých cenových relacích. Velmi oblíbenými se staly také štípačky na dřevo Powerlog, které nabízí prodejce Mountfield. Důvodem je cenová dostupnost štípaček.
Mezi kvalitu určitě můžeme řadit zařízení výrobců Proteco, Vari nebo Hecht, kteří jsou rovněž tradičním výrobcem zahradní a pracovní techniky. Méně známé jsou štípačky na dřevo Profi, které však také patří k oblíbeným mezi spotřebiteli v Česku i zahraničí. Zmínit můžeme i značky jako Al-ko nebo Güde.
Otázky a odpovědi – FAQ
Neumíte si vybrat vertikální štípačku na dřevo? Nedokážete se rozhodnout, jaký výkon by měla vaše horizontální štípačka na dřevo mít? Je lepší elektrický, nebo benzinový pohon? Máte-li jakékoli dotazy týkající se výběru, napište komentář s otázkou do diskuze, případně nás kontaktujte e-mailem. Pokud vám budeme umět poradit, co nejdříve odpovíme. Jestliže máte osobní zkušenosti nebo konkrétní doporučení, která mohou pomoci ostatním spotřebitelům, podělte se o ně, mnohým možná usnadníte rozhodování.
Co je to kinetická štípačka na dřevo?
Jak se o štípačky starat?
Výkon štípačky na dřevo ovlivňuje i to, jaké dřevo mohu štípat?
Jak funguje klínová štípačka na dřevo?
Co jsou to kombinované štípačky na dřevo?
Scheppach HL 1050 400 V
Vertikální štípačka s elektrickým pohonem, štípací tlak 10 tun, max. délka polena 104 cm, max. průměr polena 41,5 cm.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPořádný výkon a kvalitní konstrukce. Pokud nehledáte horizontální štípačku na dřevo, jakou je například Scheppach HL 760 LS, a chcete štípat dřevo o průměru přes 40 cm a délce přes 100 cm, tato vertikální štípačka na dřevo splní vaše nároky. K tomu si připočítejte také výkonný indukční motor a vyšší rychlost štípání.
Indukční elektromotor (bez uhlíků) disponuje příkonem až 3 000 W, jmenovitý výkon je 2,1 kW. Upozorňujeme, že je potřeba třífázové napájení do sítě – 400 V. Někteří spotřebitelé to vnímají jako problém. Díky výkonu motoru je tlačná síla až 10 tun. Stroj si poradí s tvrdým, mokrým nebo sukovitým dřevem. Maximální průměr polena by neměl přesáhnout 41,5 cm, délka pak 104 cm. Dovolíme si však tvrdit, že i tlustší poleno vertikální štípačka zvládne.
S kvalitní konstrukcí souvisí další vychytávka, kterou je integrovaný (boční) zvedák. Ten použijete v případě těžkých polen, kdy vám poleno postaví do polohy přímo pod klín. Podvozek má kola, která jsou však poměrně malá, proto je manipulace někdy složitější. Na druhou stranu má platforma lepší stabilitu. Systém Vario vám umožňuje nastavit doraz hydraulického pístu, nemusíte tedy nutně čekat, až se po štípání píst vrátí do počáteční polohy. To, že je štípačka z kvalitní jakostní oceli, napoví i hmotnost 174 kg. Klín má tvar sekery a perfektně proniká poleny – dělí je na dvě části.
Vertikální štípačky dřeva mají své výhody. Scheppach HL 1050 je výkonným modelem s velkou tlačnou silou až 10 tun, což je výhoda, kterou avizují i spotřebitelé. Výrobce nezapře kvalitní zpracování a stabilní konstrukci. Vzhledem k výkonu je zapotřebí třífázové síťové napájení (400 V). Štípačka má zabudovaný systém Vario pro vymezení pohybu pístu. Za vše mluví i názor spotřebitelů – jednoduchá obsluha. Při výměně obsahuje hydraulický píst až 7,5 litru oleje. Hmotnost zařízení je poměrně vysoká (až 174 kg).
Typ štípačky: vertikální ● Typ pohonu: elektrický ● Příkon: 3 000 W ● Štípací tlak: 10 t ● Max. délka polena: 104 cm ● Max. průměr polena: 41,5 cm ● Hmotnost: 174 kg