Trávníkové hnojivo

Trávníkové hnojivo – jak, kdy a čím hnojit trávník

Pokud bydlíte v rodinném domě, určitě toužíte mít zahradu s krásným, sytě zeleným trávníkem. Jelikož je trávník základem zahrady, je důležité poskytnout mu kvalitní péči a příslušné hnojivo. Při nesprávném výběru a použití může hnojivo nadělat více škody než užitku. Mnoho lidí však hnojení trávníku zcela vynechává, protože nevědí, jaké hnojivo použít a kdy jej aplikovat. Abychom vám s tímto problémem pomohli, připravili jsme si pro vás přehled důležitých zásad, které byste při hnojení trávníku měli dodržovat, a toho, jakým chybám byste se měli vyhnout.

Publikované: 09.08.2022
Aktualizované: 18.07.2024

Jaké trávníkové hnojivo koupit?

Častým sečením a sběrem posečené trávy neustále z půdy odebíráme živiny, které tráva potřebuje ke svému růstu. Hnojení je důležité nejen pro růst trávníku, ale i jeho zbarvení, přezimování či odolnost proti zatěžování. Hnojit můžete průmyslovými nebo organickými hnojivy ve formě granulí či vodorozpustného postřiku. Chcete-li mít během celé sezóny svůj trávník zelený, vitální a odolný proti různým chorobám či škůdcům, je vhodné investovat do kvalitního trávníkového hnojiva. Pro začátek vám nabízíme tabulku s vybranými produkty, které nás zaujaly z hlediska poměru ceny a kvality. Pokračování článku bude dále zaměřeno na výběr a používání hnojiva.

Názov Hodnotenie Detail
Agro trávnikové hnojivo   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Forestina Expert Plus Start   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Forestina Expert   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Při výběru produktu je pro mnohé zákazníky rozhodující i jeho prodejnost. Může totiž naznačovat, že se jedná o kvalitní produkt, po kterém sahá mnoho spotřebitelů. Ne vždy je to však pravda. Před výběrem si kromě prodejnosti prohlédněte také spotřebitelské recenze. Pokud vás zajímá, která trávníková hnojiva jsou na našem trhu oblíbená a nejprodávanější, představujeme vám žebříček, ve kterém se to dozvíte. Informace nám poskytl oblíbený cenový srovnávač Heureka. Jelikož se prodejnost časem mění, přizpůsobujeme tomu i svůj seznam, který pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Agro Floria Travin 20 kg5*Zobrazit produkt
Agro trávníkové hnojivo 20 kg5*Zobrazit produkt
Agro CS Floria Travin 8 kg5*Zobrazit produkt
Agro Mech-stop 10 kg5*Zobrazit produkt
Agro trávník START 10 kg5*Zobrazit produkt

Proč je důležité trávník pravidelně hnojit?

Protože to trávník vyžaduje. S každým kilogramem posečené trávy odstraníte kolem 30 gramů dusíku, 20 gramů draslíku a 10 gramů fosforu. Tyto živiny musí být nahrazeny. Ozdobné trávníky potřebují o něco méně hnojiva než trávníky, po kterých se chodí nebo jsou jinak namáhané. Trávník byste měli hnojit před zimou, aby byl připraven přečkat mrazy, ale také v létě. V létě bývají dny delší a trávník dostává více slunečního světla. Díky tomu roste rychleji, to znamená i vyšší spotřebu živin. V tomto období není cílem růst trávníku zpomalit, ale naopak ho podpořit. Setkali jsme se i s názorem, že trávník v létě není třeba podporovat, protože jeho růst je rychlejší a vyžaduje častější sečení. Tento názor sice má logiku, ale pravdou je, že rychlost růstu souvisí se zvýšeným slunečním zářením, s teplotou vzduchu i půdy a vodou. Jinak řečeno, trávník bude růst víc než kdy jindy tak jako tak. Pokud mu však neposkytnete živiny, nebude mít zdravou barvu, nebude silný a zdravý a časem bude mít velmi křehká stébla.

Kdy a jak často hnojit trávník?

Málo udržované trávníky stačí hnojit většinou dvakrát až třikrát do roka. Při údržbě intenzivních trávníků, které sečete nejméně dvakrát týdně, hnojte jednou za měsíc v období od dubna do října (šestkrát až sedmkrát za rok). Záleží na typu hnojiva a rovněž je důležité, na jakém podkladu trávník roste.

Ruční hnojení trávníku

Hnojení začněte provádět hned na jaře, v závislosti na počasí. Rostlina reaguje na hnojivo až při určité teplotě. Konkrétně tráva začíná růst při 6 °C. Ideální je však teplota kolem 12 °C. Pokud začnete s hnojením trávníku příliš brzy, vyvolá to změnu v přirozeném cyklu růstu. Tráva bude investovat energii do tvorby listů předčasně, což může způsobit problémy v létě během období sucha. Potom pokračujte v hnojení v létě a důležité je i zimní hnojení.

  • Jarní hnojení trávníku (začíná koncem března až začátkem dubna): U nových trávníků by se mělo na první hnojení použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu, aby se podpořila tvorba kořenů. U starších trávníků jarní hnojení spočívá v aplikaci hnojiv s vysokým obsahem dusíku za účelem rychlejšího nastartování růstu.
  • Letní hnojení trávníku (konec května až konec července): Během hlavního vegetačního období by se měla používat hnojiva s vyšším obsahem dusíku na podporu zdravého růstu a optimálního odnožování trav.
  • Podzimní hnojení trávníku (konec září): Je důležité pro přezimování trávníku. V tomto období se aplikuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Právě tento prvek podpoří odolnost trávníku proti zimě.

Tipy k pravidelnému hnojení

  • Intervaly hnojení závisí zejména na zvoleném typu hnojiva. Krátce působící hnojiva je třeba používat častěji. Naopak u hnojiv s tříměsíčním uvolňováním bude stačit jedna dávka koncem jara (duben), jedna v létě (červen, červenec) a jedna na podzim (konec září).
  • Hnojivo vám doporučujeme aplikovat před lehkým deštěm, který mu pomůže se rozpustit a vsáknout do půdy. Pokud budete hnojit během sucha, budete muset trávník po hnojení polít, jinak se hnojivo nedostane do půdy. Pokud je to možné, vyhněte se hnojení před bouřkou. Průtrž mračen totiž většinu hnojiva odplaví dříve, než se stihne vsáknout do půdy.
  • Abyste hnojili opravdu bezpečně, veďte si záznany o hnojení v průběhu roku. Pravidelně si zapisujte datum hnojení trávníku spolu s množstvím a typem použitého hnojiva. Pomůže vám to v dalších letech lépe odhadnout frekvenci hnojení a množství hnojiva.
  • Dávkování sice určuje výrobce, avšak doporučená dávka je zpravidla vypočtena pro rychlé nastartování růstu a viditelného účinku. Nebojte se proto dávku snížit klidně i na polovinu. Vždy lze trávník opakovaně přihnojit, pokud to však s hnojivem přeženete, zpět už to vzít nejde.
  • Při aplikaci hnojiva se nespoléhejte na to, že jej rovnoměrně rozsypete rukou. Nerovnoměrné hnojení bude mít za následek strakatou plochu s nerovnoměrnou kvalitou trávníku. Za pár korun se dají pořídit rozmetače nebo posypové vozíky a věřte, že tato drobná investice se při hnojení vyplatí.
  • Nezapomeňte na pravidelné zalévání trávníku, hlavně pak v létě.

Základní živiny pro zdravý trávník

Hnojením zajistíte přísun živin, které jsou nezbytné pro zdravý růst trávníku a také hustý kořenový systém. Čím je trávník hustší, tím větší je šance, že rozmáhající se plevel bude menší. Zároveň platí, že čím je trávník hustší, tím lépe odolává horku a vysychání. Mezi základní živiny pro trávník patří dusík, fosfor a draslík. Důležité jsou také hořčík, síra, vápník a stopové prvky železo, měď, mangan, bor, nikl atd.

Posypový vozík na hnojení trávníku

Nejdůležitější je dusík, fosfor a draslík

  • Dusík patří mezi základní prvky nezbytné pro správnou výživu vašeho trávníku. Podporuje růst listových čepelí a zlepšuje regenerační vlastnosti trávníku. Tento prvek je známý tím, že stojí i za zdravým, tmavě zeleným zbarvením trávníku. Nedostatek dusíku zpomaluje růst a zvyšuje náchylnost trávníku k zažloutnutí, rovněž se zhoršuje jeho odolnost proti zátěži. Nadbytek dusíku pro změnu způsobuje zpomalování vývoje a horší přezimování trávníku. Je vhodné doplňovat ho na jaře a v létě.
  • Fosfor je další důležitou živinou vašeho trávníku. Je přímo zodpovědný za tvorbu a růst kořenového systému. Nezbytný je pro trávník v období zimy, proto jej doporučujeme aplikovat na podzim. Fosfor vyrovnává působení dusíku a jejich poměr musí být vyvážený. Nedostatek fosforu způsobuje zvýšenou křehkost listů a velkou lámavost při zatěžování trávníku. Nadbytek fosforu zase vede k poruchám růstu, blokuje se zásobování železem a dochází i k nedostatku dalších mikroživin, jako je mangan, bor, zinek či měď.
  • Draslík v první řadě posiluje stavbu buněčných stěn rostliny a reguluje zásobování vodou. Napomáhá samotnému růstu nové trávy. Aplikujeme ho na jaře nebo na podzim. Jeho optimální koncentrace podporuje odolnost trávníku proti mrazu, suchu a zvyšuje odolnost proti chorobám. Nedostatek draslíku v rostlinách způsobuje horší reagování na sucho a vysoké teploty. Nadbytek draslíku brzdí růst trávníku a může vést až k odumření rostlin.

Hořčík, síra a vápník

  • Hořčík je důležitý pro správnou tvorbu zeleného barviva chlorofyl. Zajišťuje optimální průběh fotosyntézy. Při nedostatku hořčíku rostliny blednou a žloutnou.
  • Síra je důležitá pro výživu rostlin obecně. Podporuje přijímání dusíku.
  • Vápník podporuje posílení buněčných stěn, díky čemuž odolávají útokům nemocí.

Stopové prvky – železo, mangan, měď a bor

  • Železo zajistí lepší odolnost proti chorobám a činí trávník silnějším.
  • Mangan je důležitý pro produkci chlorofylu. Pozor však dejte na nadbytek, který může být toxický.
  • Měď zajišťuje látkovou přeměnu.
  • Bor pomáhá při příjmu živin.

Poměr živin

Optimální poměr živin pro trávník je univerzálně daný:

  • čtyři díly dusíku (N),
  • jeden díl fosfátu (P2O5),
  • dva díly draslíku (K),
  • tři díly hořčíku (Mg).

Hnojení trávníku

Běžná chemická hnojiva obsahují základní živiny přibližně v poměru čtyři díly dusíku (N), jeden díl fosforu (P) a dva díly draslíku (K) – 4 : 1 : 2. Tento poměr najdete napsaný velkými čísly na obalu hnojiva, například v podobě 20 : 5 : 10. To znamená, že daný produkt obsahuje 20 % dusíku, 5 % fosforu a 10 % draslíku. Tento poměr je ideální k hnojení většiny trávníků.

Zakládáte-li však nový trávník, rostlinky budou potřebovat zvýšené množství fosforu na podporu tvorby kořínků. Tehdy sáhněte po hnojivu s poměrem živin N : P : K přibližně 2 : 2 : 1. K běžnému hnojení stačí hnojiva obsahující pouze dusík a draslík. Nemusíte do půdy přidávat fosfor, jestliže jste při rozboru nezjistili jeho nedostatek.

Kolik živin trávník potřebuje?

Na to má vliv vícero faktorů, nejvíce snad typ trávníku a jeho funkce, klimatické podmínky, půdní poměry a zásoba organické hmoty a živin v půdě. Potřebné množství živin můžete stanovit rozborem půdy a vizuálním zhodnocením porostu. Určitě je však nejspolehlivější nechat si udělat rozbor půdy, jenž zaručeně zjistí, které živiny váš trávník ztrácí. Rovněž zjistíte půdní reakci, jak se případně liší od ideálního pH 5,5–6,5 a také to, zda k hnojení použít spíše kysele, nebo zásaditě působící hnojiva.

Jaké hnojivo vybrat na trávník?

Na trhu se dnes setkáte s více druhy trávníkových hnojiv. V základu se dělí na chemická a organická hnojiva. Oba druhy najdete ve formě granulí nebo v tekuté formě – vodorozpustná hnojiva aplikovaná na list. Dělit je lze také podle toho, jak dlouho půdě poskytují živiny důležité pro růst trávníku.

Dělení podle typu hnojiva

Na výběr jsou dvě možnosti – chemické nebo organické hnojivo. Přírodní hnojiva jsou šetrnější k životnímu prostředí, chemická většinou působí rychleji, je však potřeba je aplikovat častěji.

Chemická hnojiva

Kolem hnojení trávníku chemickými hnojivy koluje mnoho rozporuplných názorů. Jejich největší nevýhodou je negativní vliv na životní prostředí. Potvrdily to už i mnohé vědecké studie. Velkou část takového hnojiva totiž z trávníku smyje déšť krátce po aplikaci a odplaví ho až do kanalizace. Odtud může kontaminovat podzemní vody, potoky a řeky. Ve většině vodních toků se nachází zvýšená míra dusíkatých a fosforečných látek, za kterou mohou mimo jiné i chemické postřiky. Právě proto mnoho zahrádkářů upřednostňuje organické hnojení trávníku. Výživu trávníku zajišťují maximálně na 8 až 14 dní. Počítejte však s tím, že budete trávník hnojit často a v malých dávkách, každých 10 až 15 dní. V opačném případě hrozí poškození porostu. Přírodní hnojiva podstatně méně zatěžují životní prostředí, a to díky nižší koncentraci dusíku a také jeho pomalejšímu uvolňování.

Chemické trávníkové hnojivo

Organická hnojiva

Tato hnojiva jsou vyrobena z přírodních látek. U organických hnojiv je plusem, že dokážou zlepšovat i fyzikální vlastnosti půdy. Kromě toho zvyšují dostupnost živin v půdním komplexu. Organická hnojiva mají výhodu v pomalejším uvolňování živin, takže trávník nemusíte hnojit tak často. Na druhé straně organická hnojiva nejsou, co se týče obsahu živin, velmi koncentrovaná (obsahují jen 3–4 %), ovšem jejich podpora užitečných půdních organismů a zvýšení humusu v půdě je opravdu neocenitelná. Na rozdíl od peletovaných hnojiv, která se běžně prodávají a používají na zahradě (kravský, slepičí, koňský, ovčí, …), se ta trávníková vyrábějí jako menší granule, které v trávě ani není vidět. Kvalitní hnojivo nebude obsahovat žádná semena plevelů ani choroboplodné zárodky. Poohlédnout se můžete například po přírodním Hoštickém hnojivu od značky Forestina, avšak oblíbená jsou i trávníková hnojiva Agro Natura.

Dělení podle formy hnojiva

Oba typy trávníkových hnojiv seženete ve formě granulí nebo v tekuté formě.

Granulovaná hnojiva

Jsou nejjednodušším způsobem aplikování trávníkových hnojiv. Navíc je jejich výhodou, že působí dlouhodobě. Granule jsou obalované speciální pryskyřicí, díky čemuž se do půdy uvolňují postupně. Doba jejich působení činí několik týdnů až měsíců. Mezi oblíbená granulovaná hnojiva patří Forestina Expert Plus Start nebo Forestina Expert. Pokud hledáte hnojivo primárně na podzim, pak se vám bude líbit Podzimní hnojivo Agro. Dalším u spotřebitelů oblíbeným výběrem je trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům Agro Floria. S řešením problému s růstem mechu vám zase pomůže hnojivo Agro Floria proti mechu.

Tekutá hnojiva

Jejich výhodou je, že trávníku dodají okamžitou vzpruhu. Kromě kořenové soustavy přijímá tráva živiny také listem. Tato aplikace je však o něco náročnější a hodí se spíše pro menší plochy. Z tekutých hnojiv jsme pro vás vybrali hnojivo na trávník Expert, které obsahuje základní živiny ve vyváženém poměru. Dalším oblíbeným je vodorozpustné univerzální hnojivo Agro Kristalon nebo Forestina Kapka.

Tekuté trávníkové hnojivo

Dělení podle doby účinku

  • třítýdenní – patří k levnějším minerálním hnojivům, která by se měla používat častěji a v menších dávkách (20–35 g/m2),
  • tříměsíční – dražší hnojiva, kterými postačí hnojit třikrát až čtyřikrát za sezónu, trávníku zajistí rovnoměrný a zdravý růst po celou sezónu,
  • celoroční – hnojení jednou za rok, nejpozději však v dubnu.
  • Hnojivo na trávník s dlouhodobým účinkem – v případě tohoto hnojiva se živiny do půdy uvolňují průběžně a rovnoměrně. Nejčastěji jde o hnojiva s komplexním, univerzálním složením k použití v hlavní sezóně, tedy od dubna do podzimu. Kromě živin k udržení zdravého a zeleného trávníku mohou současně poskytovat doplňkovou ochranu před prorůstáním mechu a plevele.
  • Hnojivo na trávník s krátkodobým účinkem – hlavním úkolem tohoto typu hnojiv je okamžité nastartování růstu trávníku (na jaře), ale také rychlá obnova kořenového systému po rozsáhlé vertikutaci (na podzim). Jsou určená k řešení konkrétních problémů s trávníkem a poskytují rychlou vzpruhu pro zdravé obnovení růstu.

Způsoby aplikace jednotlivých trávníkových hnojiv

Aplikace granulovaných hnojiv je nejjednodušší. Jelikož jsou ve formě granulí, hodí se i na velké trávníky. Při aplikaci je klíčová střídmost a opatrnost. Výrobci často udávají dávkování, které je příliš vysoké. Hrozí vám, že trávník spálíte a nebude rovnoměrně růst. Doporučujeme dávku snížit i na polovinu. Postupně můžete účinek sledovat a v případě potřeby dávku zvýšit. Granulovaná hnojiva aplikujte nejlépe pomocí rotačních rozmetadel nebo štěrbinových vozíků. Chcete-li to zkusit ručně, můžete. Riskujete však, že rozhození hnojiva bude nerovnoměrné, a v konečném důsledku se projeví tvorbou fleků. Po aplikaci granulovaného hnojiva je vždy nutná závlaha, která dostane živiny tam, kde je rostlina potřebuje, tedy do půdy ke kořenům. Rovněž nehnojte těsně po sečení – taktéž ho můžete spálit.

Aplikace trávníkového hnojiva

Tekutá hnojiva se zase aplikují postřikem přímo na list trávy – za sucha. Rovněž je dobré, pokud se budete vyhýbat aplikaci během horkého léta ve dne, protože hrozí spálení a tepelný šok. Ideální doba je buď brzy ráno, nebo pozdě večer.

Hnojení trávníku a zvířata

Máte-li psa nebo kočku s volným přístupem na trávník, určitě vás zajímá, jestli je pro ně bezpečné se po hnojení trávníku po trávě volně pohybovat. Domácím zvířatům totiž může po zkonzumování některých hnojiv hrozit otrava. Týká se to zejména menších zvířat s citlivějším zažíváním. Po čerstvě pohnojeném trávníku by pes neměl chodit. Hnojivo se mu může dostat na tlapky a při jejich olizování se může přiotrávit. Důležité informace o toxicitě pro lidi a domácí zvířata by měly být uvedeny na balení hnojiva, proto si pečlivě přečtěte celý návod k použití. Na některých hnojivech se dočtete, že se musíte vyhýbat kontaktu s očima, sliznicemi a pokožkou. Pokud je tedy kontakt nebezpečný pro člověka, je zde riziko, že může ohrozit i vaše zvíře.

Dobrou zprávou však je, že hnojivo s obsahem čpavku psům páchne. Chcete-li mít jistotu, že hnojivo nezůstane na vzrostlé trávě, dejte si záležet na polévání trávníku. Pokud se obáváte celoplošné aplikace hnojiva za přítomnosti zvířat, musíte se vydat cestou kompromisu. Aplikujte ekologické bio hnojivo na nejvíce zasažená místa trávy nebo postižený úsek dočasně ohraďte, popřípadě psovi omezte výběh na zahradě. Totéž samozřejmě platí i pro kočky.

Cena trávníkového hnojiva není příliš vysoká

Cena hnojiv se odvíjí od typu hnojiva, funkce, složení, ale také velikosti balení. Na trhu se trávníková hnojiva pohybují v různých cenových kategoriích. My jsme ceny rozdělili do tří kategorií.

Levnější hnojiva na trávník za cenu do 250 Kč jsou nejčastěji tekutá nebo ve vodě rozpustná hnojiva. Pokud hledáte granulované hnojivo za tuto cenu, naleznete jej jedině v menším balení. Zlatou střední cestou jsou hnojiva na trávník za cenu do 750 Kč. V této cenové kategorii naleznete nejširší výběr hnojiv. Setkáte se zde s různými typy i účely hnojiv, nejvíce jsou v nabídce granulovaná hnojiva ve větším, 10kg balení. Mezi hnojivy za cenu od 750 Kč najdete 25kg balení syntetického i přírodního složení.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chystáte se i vy po přečtení našeho článku zásobit svůj trávník živinami? Věříme, že jsme vám v textu o potřebných živinách, výběru, aplikaci i různých druzích hnojiv řekli vše důležité. V případě, že vás zajímá něco, co v textu nezaznělo, nebo máte jakékoli jiné dotazy týkající se výběru trávníkového hnojiva, neváhejte a napište nám je do komentáře. Svými otázkami a připomínkami můžete pomoci při výběru i ostatním. Na vaše otázky zareagujeme přímo v textu nebo v části Otázky a odpovědi. Sekci FAQ pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme. Na závěr vám ještě přinášíme výběr nejčastěji kladených otázek.

Herbicid je chemická látka, která se používá k hubení plevele. Zasažené plevele díky ní zastaví svůj růst a vývoj. Patří mezi pesticidy. Hnojiva s obsahem prostředků k ničení plevele používejte jen tehdy, když se vyskytnou specifické problémy s plevelem. Pro váš trávník totiž nemusí být tou nejlepší volbou, a to ani z hlediska životního prostředí. Bodové ošetření plevele může být účinnější než použití přípravku na celý trávník.

V hnojivech musí být tři hlavní živiny potřebné pro růst – dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Nejdůležitější živinou, kterou je třeba pravidelně doplňovat, je dusík. Rostliny však potřebují i mnoho dalších živin, ale ve velmi malém množství. Je to například síra, vápník a hořčík a ze stopových prvků železo, mangan a měď.

Rychlost, jakou jsou živiny v hnojivu uvolňovány, se liší v závislosti na produktu. Přírodní a organická hnojiva se obvykle uvolňují pomalu. Dodávají živiny během určitého časového období. Chemická hnojiva dodávají trávníku rychlou vzpruhu.

Ke spálení může dojít, pokud je hnojivo příliš koncentrováno kolem kořenů, jakmile vytáhne z rostliny veškerou vodu. Nejčastěji se vám to může stát, budete-li trávník hnojit v horkém počasí bez zavlažování. K tomuto problému dochází nejvíce u hnojiv s rychlým uvolňováním. Přírodní produkty s pomalým uvolňováním obvykle nehromadí v půdě tak vysoké koncentrace. Spálení trávníku můžete jednoduše předejít tak, že vždy po aplikaci hnojiva trávník polijete.

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(91.8%)