Vakuovačky

Nejlepší vakuovačky 2024 + recenze

Vakuovačky už dávno nepatří jen do profesionálních kuchyní či rukou gurmánů. Široké možnosti využití najdou v každé klasické domácnosti. Prodlužují trvanlivost potravin a zároveň šetří úložný prostor. Pokud právě přemýšlíte nad koupí tohoto praktického kuchyňského spotřebiče, věříme, že vám pomůže i náš test. Recenzovali jsme pro vás jeho vítěze, a sice vakuovačku Maxxo VM Profi, která nás zaujala dobrým poměrem mezi cenou a výkonem, a pár dalších ověřených a spolehlivých produktů.

Publikované: 01.12.2021
Aktualizované: 16.07.2024

Jakou vakuovačku koupit?

Při výběru vakuovačky k domácímu použití je potřeba přihlížet jen k několika technickým parametrům. Recenze vybraných spotřebičů v našem testu obsahují nejen jejich souhrn, ale také naše osobní hodnocení a vzájemné srovnání nejdůležitějších parametrů. V případě, že vás zajímají jen základní informace, se nemusíte zdržovat čtením našich podrobných recenzí. V následující tabulce naleznete pouze to nejdůležitější o 3 vybraných modelech.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SV125C5 5* Zobrazit produkt
Maxxo VM Profi 5* Zobrazit produkt
Domo DO331L 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Maxxo VM Profi

Maxxo VM Profi

Automatická vakuovačka, podtlak 0,9 baru, rychlost odsávání 20 l/min., příkon 130 W, rozměry 40 × 11 × 20 cm.

Zobrazit více info

Vakuovačka Maxxo VM Profi s výkonem 0,9 baru a rychlostí odsávání 20 l/min. vyniká z hlediska funkcí. Disponuje režimy svařování a marinování, na výběr máte ze 3 druhů svarů. Ovládání je nenáročné, potěší také dostupné příslušenství.

Cenový trhák
Concept Fresh VA-0010

Concept Fresh VA-0010

Automatická vakuovačka, podtlak 0,75 baru, příkon 90 W, rozměry 37 × 14,4 × 7,4 cm.

Zobrazit více info

Pokud hledáte levnou vakuovačku, která nevyniká moderním designem ani extrémně vysokou kvalitou zpracování, Concept Fresh VA-0010 je pro vás ideálním produktem. Vzhledem k nízké pořizovací ceně má nadprůměrný výkon, který je dostačující k vakuování většiny potravin. K vakuovačce si můžete dokoupit zajímavé příslušenství včetně kvalitních sáčků vhodných k opakovanému použití.

Náš TIP
ETA Freshie 2762

ETA Freshie 2762

Automatická vakuovačka, příkon 110 W, rozměry 37 × 13,2 × 6,5 cm.

Zobrazit více info

Automatická vakuovačka ETA Freshie 2762 je ideálním modelem k domácímu použití. Má kompaktní rozměry, vyznačuje se dobrou kvalitou zpracování, pěkným designem a výkonem přiměřeným pořizovací ceně. K plusům patří samostatná funkce svařování, možnost opakovaného použití originálních sáčků do svářečky a světelná signalizace odsávání nebo svařování.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při hodnocení vybraných vakuovaček potravin ve svém testu jsme si museli jasně stanovit, ke kterým parametrům budeme přihlížet nejvíce. V případě těchto kuchyňských spotřebičů nás zajímal zejména poměr mezi cenou a výkonem. Ne každý spotřebitel totiž hledá jen to nejvýkonnější a nejdražší na trhu. Důležitý byl samozřejmě i samotný výkon vakuovaček. V neposlední řadě jsme se při recenzování dívali na vlastnosti originálních vakuovacích sáčků nebo fólií, jelikož jsou nedílnou součástí těchto spotřebičů.

Poměr mezi cenou a výkonem
Podtlak a rychlost odsávání
Funkce
Ovládání
Příslušenství
Kvalita zpracování
Vlastnosti originálních sáčků/fólií do vakuovačky
Cena a dostupnost náhradních sáčků/fólií
Design

Už víte, na základě čeho byly jednotlivé produkty v našem testu nejlepších vakuovaček hodnoceny. Před samotným recenzováním jsme je museli vybrat ze stovek modelů, které jsou dostupné v nabídce českých prodejců. V první řadě jsme se zaměřili jen na ověřené značky. Do testu se proto dostaly modely od Klarstein, Concept, ETA, Maxxo a G21. K základním kritériím výběru dále patřily samotné vlastnosti vakuovaček a spotřebitelské recenze na heureka.cz, alza.cz, kasa.cz, mall.cz, datart.cz či okay.cz. Do určité míry jsme přihlíželi i k míře prodejnosti, která přímo souvisí se skutečnou kvalitou a výkonem těchto spotřebičů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vakuovaček

Naše recenze vakuovaček jsou výsledkem důkladného prostudování klíčových technických parametrů, funkcí i doplňkových vlastností vybraných kousků. V praxi by proto měly být spolehlivou pomůckou při vašem výběru a následné koupi tohoto kuchyňského spotřebiče. Do našeho hodnocení nezasahovaly žádné třetí strany. Výsledky testu jsou proto nezávislé a objektivní.

Víťaz testu

Maxxo VM Profi

Automatická vakuovačka, podtlak 0,9 baru, rychlost odsávání 20 l/min., příkon 130 W, rozměry 40 × 11 × 20 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Profi vakuovačka Maxxo VM Profi je vhodná pro náročné spotřebitele, čemuž odpovídá i její pořizovací cena. Má nadstandardní výkon, disponuje praktickými funkcemi a v případě dokoupení příslušenství ji proměníte v „marinovací zařízení“.

Podtlak u modelu Maxxo VM Profi činí nadstandardních 0,9 baru a rychlost odsávání dosahuje až 20 l/min. Z hlediska výkonu tudíž o tomto modelu není nutné pochybovat. Díky větším rozměrům, které představují 40 × 11 × 20 cm, můžete ve vakuovačce používat sáčky a folie o šířce do 30 cm. Maxxo VM Profi vyniká dostupnými funkcemi. V tomto směru se jí vyrovná jen model G21 Nefrit, který rovněž patří do vyšší cenové kategorie. Vakuovačka disponuje samostatnými režimy svařování a marinování. Při vakuování máte na výběr 3 druhy svarů, a to standardní dvojitý svar „dry“ pro zpracování suchých potravin, svar „moist“ pro vlhké a svar „extended“ pro extrémně vlhké nebo tekuté potraviny.

Hlavním výrobním materiálem je nerezová ocel, zpracování je tudíž na vysoké úrovni. Designu nemáme co vytknout. Vakuovačka působí elegantním a vysloveně kvalitním dojmem. Praktickým detailem je integrovaná řezačka na fólii, díky které nemusíte používat nůžky či jiné řezné nástroje.

Široké možnosti nastavení jsou dostupné i při regulaci vakuovacího výkonu. V tomto případě si můžete vybrat z režimů vakuování „normálních“ potravin a potravin, které jsou citlivé na tlak. Tlačítko k manuální regulaci výkonu je v této cenové kategorii vakuovaček již jakousi samozřejmostí. Ovládání hodnotíme jako intuitivní a nenáročné, vzhledem k většímu počtu funkcí si však na něj budete muset zvyknout.

K Maxxo VM Profi si můžete dokoupit hadičku na odsávání vzduchu z dóz a také speciální marinovací dózu Maxxo VC1800. Součástí balení je 3metrová role vakuovací fólie o šířce 28 cm, stejně dlouhá role o šířče 20 cm a 5 sáčků o rozměrech 22 × 28 cm.

Stovky spotřebitelských recenzí a fakt, že ty vysloveně negativní lze spočítat na prstech jedné ruky, mluví samy za sebe. Uživatelé oceňují profesionální výkon, pohodlnou obsluhu a kvalitní zpracování. V negativních recenzích spotřebitelé zmiňují sice vysoký, ale nikoliv profi výkon a absenci hadičky na dózy v balení.

Pozitíva

Nadstandardně vysoký výkon
Velký počet funkcí
Možnost dokoupení bohatého příslušenství

Negatíva

Vysoká cena
Dodávána bez hadičky na dózy

Max. podtlak = 0,9 baru ● Rychlost odsávání = 20 l/min. ● Příkon = 130 W ● Rozměry = 40 × 11 × 20 cm ● Hmotnost = 2,8 kg ● Délka napájecího kabelu = 1,05 m

Cenový trhák

Concept Fresh VA-0010

Automatická vakuovačka, podtlak 0,75 baru, příkon 90 W, rozměry 37 × 14,4 × 7,4 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Automatická vakuovačka Concept Fresh VA-0010 je jako stvořená k občasnému a nenáročnému používání v domácnosti. Má dobrý výkon, její cena je vysloveně nízká, její rozměry jsou kompaktní a chod bezproblémový. K vakuovačce si můžete dokoupit zajímavé originální příslušenství.

Podtlak modelu Concept Fresh VA-0010 činí 0,75 baru. V praxi si poradí se všemi typy potravin, s jistými nedokonalostmi v podobě postupného nasávání vzduchu se můžete setkat jen při použití větších sáčků. Jako negativum vnímáme absenci funkce samostatného sváření a nemožnost manuální regulace výkonu při vakuování potravin citlivých na tlak. Jinak řečeno, spotřebič funguje jen automaticky.

Z hlediska rozměrů jde o standardní model, který má 37 × 14,4 × 7,4 cm. Kvalita zpracování je průměrná, jelikož hlavním výrobním materiálem spotřebiče je plast, který už na první pohled nepůsobí příliš odolně. Fresh VA-0010 nás nezaujala ani z hlediska designu, což ovšem nemá vliv na její funkční stránku.

Velkou výhodou vakuovačky Concept Fresh VA-0010 jsou originální vakuovací sáčky, které jsou vhodné k mrazení, ohřívání, a především je můžete používat opakovaně. Tento fakt je pozitivní zejména vzhledem k tomu, že jsou dostupné za poněkud vyšší pořizovací cenu. S tímto problémem jsme se ale setkali i u dalších modelů, např. u ETA Freshie 2762. V balení naleznete 5 sáčků o rozměrech 22 × 30 cm a 5 sáčků o rozměrech 28 × 40 cm. K vakuovačce si můžete dokoupit zajímavé příslušenství, a to včetně hadičky na dózy, různých druhů vakuovacích dóz nebo vakuovací zátky na víno.

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem, snadná obsluha a bezproblémový chod, to jsou věci, které na vakuovačce Concept Fresh VA-0010 spotřebitelé oceňují nejčastěji. Negativní hodnocení souvisí téměř výhradně s vyšší pořizovací cenou náhradních sáčků a fólií.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Možnost opakovaného použití, mrazení a ohřívání fólií
Možnost dokoupení pestrého příslušenství

Negatíva

Vyšší pořizovací cena náhradních fólií
Horší kvalita zpracování
Bez možnosti manuální regulace vakuování

Max. podtlak = 0,75 baru ● Příkon = 90 W ● Rozměry = 37 × 14,4 × 7,4 cm ● Hmotnost = 1,2 kg

Náš TIP

ETA Freshie 2762

Automatická vakuovačka, příkon 110 W, rozměry 37 × 13,2 × 6,5 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vakuovačku ETA Freshie 2762 s plně automatickým chodem využijete při vakuování různých potravin. Má vcelku vysoký výkon a vyznačuje se nenáročnou obsluhou a dobrou kvalitou zpracování. Výrazným pozitivem je, že disponuje všemi potřebnými bezpečnostními funkcemi a několika samostatnými režimy.

Výrobce neuvádí přesný podtlak ani rychlost odsávání, vakuovačka ETA Freshie 2762 se však v praxi jeví jako dostatečně výkonná. Její rozměry jsou 37 × 13,2 × 6,5 cm, kvalita zpracování je na dobré úrovni a k zahození není ani její design. Tento model nás zaujal zejména z hlediska funkcí. Kromě automatického svařování nabízí také možnost samostatného sváření sáčků nebo fólií. Na spotřebiči naleznete několik tlačítek, přičemž každé z nich slouží ke spuštění jednoho z programů. Na výběr máte samostatné svařování nebo svařování s vakuováním a manuální regulaci výkonu pomocí tlačítka STOP. Z hlediska režimů se tento model podobá vakuovačkám Maxxo VM5000 a Maxxo VM Profi.

Na vakuovačce ETA Freshie 2762 se nacházejí světelné kontrolky, které vás upozorní na ukončení vakuování či svařování. K bezpečnosti přispívá i ochrana před přehřátím. Originální sáčky můžete použít opakovaně, jsou vhodné k mrazení i ohřívání. Nevýhodou je, že model ETA Freshie 2762 je kompatibilní výhradně s originálními sáčky a fóliemi, které jsou poměrně drahé. Přímo v balení naleznete 5 sáčků o rozměrech 20 × 30 cm a fólii o délce 2 m a šířce 20 cm.

Spotřebitelské recenze vakuovačky ETA Freshie 2762 jsou výhradně pozitivní. Souvisí s jednoduchostí použití a dobrým výkonem. Několik negativních hodnocení hovoří o větší hlučnosti a vysoké pořizovací ceně originálních vakuovacích sáčků a fólií.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Samostatná funkce svařování
Možnost manuální regulace vakuování

Negatíva

Větší hlučnost
Kompatibilní jen s dražšími, originálními sáčky

Příkon = 110 W ● Rozměry = 37 × 13,2 × 6,5 cm ● Hmotnost = 1,2 kg

Klarstein Foodlocker

Automatická vakuovačka, podtlak 0,8 baru, rychlost odsávání 16 l/min., příkon 175 W, rozměry 34 × 7 × 15 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Klarstein Foodlocker je ideální vakuovačka k domácímu použití. Celý proces probíhá automaticky, ale v případě potřeby můžete její výkon regulovat i manuálně. Jedná se o kompaktní model s vysokým výkonem, přiměřenou pořizovací cenou, dobrou kvalitou zpracování a elegantním designem.

Na automatické vakuovačce Klarstein Foodlocker Standard nás zaujal zejména vysoký výkon a zajímavá pořizovací cena. Sací síla, tedy podtlak spotřebiče dosahuje 0,8 baru, což je jen o něco méně než v případě podstatně dražších profi vakuovaček Maxxo VM Profi a G21 Nefrit. Rychlost odsávání, která představuje cca 16 l/min., lze také označit za nadprůměr. K výrazným benefitům patří pevný, dvojitý svar.

Celý proces vakuování probíhá automaticky. Do zařízení vložíte sáček/fólii a stisknete tlačítko. Poté, co z něj vakuovačka vysaje veškerý vzduch, se sama vypne. V případě, že budete vakuovat potraviny citlivé na tlak, máte k dispozici pulzní tlačítko pro manuální ovládání sacího výkonu. Vakuovačka má kompaktní rozměry 34 × 7 × 15 cm a váží přiměřených 1,4 kg. Zpracování hodnotíme jako kvalitní a k zahození není ani její design. Je vyrobena z nerezové oceli, je odolná a působí elegantním a nenápadným dojmem. Napájecí kabel má přibližně 1 m, což je poněkud málo. V balení naleznete 10 vakuových sáčků. Minusem modelu Klarstein Foodlocker je poměrně vysoká pořizovací cena originálních náhradních sáčků a vyšší hlučnost.

Vakuovačka Klarstein Foodlocker je spotřebiteli hodnocena poměrně často. V pozitivních recenzích jsme narazili zejména na poměr mezi cenou a výkonem, jednoduchou obsluhu, přítomnost pulzního tlačítka pro vakuování jemnějších potravin, dostatečný podtlak i rychlost odsávání, dvojitý svar a kompaktní rozměry. Negativní recenze souvisí s vyšší pořizovací cenou originálních vakuových sáčků a vyšší hlučností.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Možnost manuální regulace výkonu
Pevný, dvojitý svar

Negatíva

Větší hlučnost
Vyšší pořizovací cena originálních fólií do svářečky

Max. podtlak = 0,8 baru ● Rychlost odsávání = 16 l/min. ● Příkon = 175 W ● Rozměry = 34 × 7 × 15 cm ● Hmotnost = 1,4 kg ● Délka napájecího kabelu = 1,05 m

Lacná kvalita

Maxxo VM5000

Automatická vakuovačka, podtlak 0,8 baru, rychlost odsávání 12 l/min., příkon 120 W, rozměry 36 × 9 × 15 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vakuovačka Maxxo VM5000 má vysoký výkon, bohatou nabídku funkcí a je vybavena protiskluzovou úpravou na spodní straně. Obsluhu lze označit za jednoduchou a chod za bezproblémový. Kvalita zpracování je na dobré, i když ne nejvyšší úrovni. K výrazným plusům patří poměr mezi cenou a výkonem.

Pokud se spokojíte s modelem, který nevyniká propracovaným designem, je vyrobený převážně z plastu, ale disponuje velkým počtem praktických funkcí, vakuovačka Maxxo VM5000 je pro vás tím pravým ořechovým. Má vysoký podtlak 0,8 baru. Rychlost odsávání 12 l/min. je poněkud nižší, ale zcela dostačující.

Na modelu Maxxo VM5000 se nachází několik samostatných režimů. Kromě základního režimu „pressure“ pro automatické vakuování a následné svaření sáčku nebo fólie jde o režim „turbo“ pro extrémně rychlé vakuování, režim „moist“ pro vakuování suchých potravin a režim „dry“ pro mokré potraviny. Na spotřebiči dále naleznete tlačítko k samostatnému svařování a pozastavení vakuování, tedy k jeho manuální regulaci.

K pozitivním parametrům dále řadíme protiskluzovou úpravu, úložný prostor na napájecí kabel na spodní straně spotřebiče a možnost dokoupení hadičky k odsávání dóz. V balení se nachází 5 sáčků o rozměrech 22 × 30 a 5 sáčků o rozměrech 28 × 40 cm.

Na základě množství recenzí usuzujeme, že vakuovačka Maxxo VM5000 patří mezi spotřebiteli k velice populární volbě. Na negativní zkušenosti jsme nenarazili ani po delším pátrání. Pozitivní hodnocení souvisí s vysokým výkonem, snadnou obsluhou a celkovou kvalitou.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Možnost dokoupení hadičky na dózy
Bohatá nabídka režimů včetně samostatného svařování

Negatíva

Neatraktivní design
Vyrobena z méně odolného plastu

Max. podtlak = 0,8 baru ● Rychlost odsávání = 12 l/min. ● Příkon = 120 W ● Rozměry = 36 × 9 × 15 cm ● Hmotnost = 1,3 kg

Pre náročných

G21 Nefrit

Automatická vakuovačka, podtlak 0,958 baru, příkon 200 W, rozměry 38 × 10,8 × 20 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

G21 Nefrit je v našem testu nejpokrokovějším a nejdražším modelem. Z hlediska výkonu a funkcí předběhl i vakuovačku Maxxo VM Profi. Spotřebič vyniká vysokým výkonem, disponuje praktickými doplňky a má multifunkční využití.

G21 Nefrit s podtlakem 0,958 baru a duální pumpou je nejvýkonnější vakuovačkou v našem testu, což se odrazilo i na vysoké pořizovací ceně. Je vybavena integrovanou řezačkou a zásobníkem na fólie a kromě automatického režimu na ní naleznete i ten manuální. Vakuovačka na sáčcích a fóliích vytváří pevný, dvojitý svar. Dobu vakuování můžete nastavit v závislosti na právě zpracovávaném typu potravin. Nachází se na ní i speciální funkce marinování, kterou využijete při dokoupení vakuovací marinovací nádoby G21.

Vakuovačka G21 Nefrit je vhodná k použití v kombinaci se speciálními dózami. Hadička není její součástí, naleznete ji však v balení při zakoupení originálních nádob na vakuování. Nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena. Ovládání lze označit za jednoduché, vzhledem k většímu počtu funkcí si však na něj budete muset zvyknout. Rozměry G21 Nefrit jsou 38 × 10,8 × 20 cm, proto je určená na sáčky a fólie o šířce do 28 cm. Hlavním výrobním materiálem je plast, i přesto však působí kvalitním, robustním a odolným dojmem.

Spotřebitelům se na vakuovačce G21 Nefrit líbí kvalitní zpracování, vysoký výkon a snadná obsluha. Za negativum pokládají jen fakt, že je dodávána bez jakéhokoli příslušenství. Negativní recenze jsme nenašli.

Pozitíva

Nadstandardně vysoký výkon a několik režimů
Integrovaný zásobník a řezačka na fólie
Snadná obsluha

Negatíva

Vysoká cena
Dodávána bez sáčků/fólií a dalšího příslušenství

Max. podtlak = 0,958 baru ● Příkon = 200 W ● Rozměry = 38 × 10,8 × 20 cm ● Hmotnost = 2,8 kg ● Délka napájecího kabelu = 1,2 m

Lauben Vacuum Sealer 60SB

Automatická vakuovačka, tlak vakua = 60 kPa, příkon 110 W, rozměry 40 x 8,5 x 16 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vakuovaní je pro dlouhodobé uskladnění potravin nejlepší možností. Lauben Vacuum Sealer 60 SB je praktická vakuovačka / svářečka fólií, která vzduch odsaje zároveň vytvoří pevný a kvalitní svar. Její ovládání je velmi jednoduché a praktické. K dispozici jsou 4 tlačítka. Vybrat můžete režim, jestli budete vakuovat suché nebo vlhké potraviny. Vytvářet můžete samostatné svary pro uzavření sáčků nebo využijete automatickou funkci vytvoření svaru a pulzního odsávání. Odsávání probíhá účinným cirkulačním systémem. Používání je velmi jednoduché, přičemž se čerstvost potravin výrazně prodlouží.

Výkon vakuovačky je 110 W. Dokáže vytvořit svar na šířku maximálně 30 cm. Disponuje teplotním senzorem, aby nedošlo k přehřívání vakuovačky. Plusem je také integrovaný podavač a řezačka fólie, díky čemuž si můžete předem nařezat sáček o takové velikosti, jakou potřebujete. Zákazníci se potěší kvalitním materiálům. Nerezové tělo je odolné a snadno se myje. Spodní část má protiskluzovou úpravu. Délka přívodního kabelu je 1,2 metru. Součástí balení je odsávací hadička pro odsávání z externích nádob a také kotouč vakuovací fólie.

Recenze zákazníků k této vakuovačce jsou velmi pozitivní. Spotřebitelům se líbí jednoduchá obsluha a funkčnost. Oproti některým jiným modelům je svar na obou stranách pevný a odsávání tak je maximálně efektivní. Řada zákazníků oceňuje i poměr ceny a efektivity.

Pozitíva

Rychlé a efektivní odsávání
Poměr cena a výkon
Integrovaná řezačka fólií i podavač

Negatíva

Žádné

Typ = vakuovačka / svářečka fólií ● Tlak vakua = 60 kPa ● Max. šířka svaru = 30 cm ● Příkon = 110 W ● Rozměry = 40 x 8,5 x 16 cm (Š x V x H) ● Hmotnost = 1,7 kg ● Délka napájecího kabelu = 1,2 m

Další zajímavé produkty

Při výběru produktů do testu vakuovaček potravin jsme se snažili uspokojit co největší škálu spotřebitelů. Proto jsme do něj zařadili levnější i dražší modely s různými funkcemi, výkonem či kvalitou zpracování. Zároveň nevylučujeme to, že jsme někoho neoslovili. Pokud zrovna vy patříte ke skupině spotřebitelů, kteří v našich recenzích nenašli ideální spotřebič, zkuste si prohlédnout naše další tipy na zajímavé produkty.

Vakuovačka Gorenje VS120E je modelem ze střední cenové kategorie. Má přiměřeně vysoký výkon, kompaktní rozměry, její obsluha je doslova snadná, nachází se na ní displej, úložný prostor a protiskluzová úprava na spodní straně a nechybí ani praktická LED kontrolka. Součástí balení je 10 vakuovacích sáčků. Využití vakuovačky můžete rozšířit dokoupením dalšího příslušenství.

Profi cook VK 1080 je standardní vakuovačka potravin s kompaktními rozměry a výkonem dostatečným k domácímu použití. Nachází se na ní režim TURBO pro efektivnější odsávání vzduchu, svar na sáčcích a fóliích je pevný, ovládání je jednoduché a v její spodní části naleznete praktický úložný prostor na napájecí kabel.

Automatická vakuovačka Laica VT3225 patří k dražším spotřebičům. Její podtlak dosahuje síly 0,8 baru a odsávání rychlosti 15 l/min. Kromě klasického svaru máte k dispozici dvojitý svar nebo svar na tekuté potraviny. Nechybí ani samostatná funkce svařování či automatický a manuální režim. V balení naleznete hadičku na odsávání vakuovacích dóz a jednu 6metrovou roli fólie o šířce 25 cm.

Levná vakuovačka potravin Catler VS 812 je ideální volbou pro všechny středně náročné spotřebitele. Má dobrý výkon, nacházejí se na ní 2 různé režimy odsávání vzduchu a na sáčcích či fóliích vytváří velmi pevné svary. Díky kompaktním rozměrům a praktickému úložnému prostoru na spodní straně ji s sebou můžete vzít i na cesty.

Vakuovačka Maxxo VM Comfort s rychlostí odsávání 12 l/min. a podtlakem 0,7 baru patří k výkonným a dražším modelům. Je vybavena integrovaným řezákem, nádobkou na přebytečnou tekutinu a hadičkou na odsávání nádob. Najdete na ní 4 režimy včetně manuální regulace, samostatného svařování sáčků a fólií a vakuování vlhkých či tekutých pokrmů.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

V úvodu svého testu nejlepších vakuovaček jsme naznačili, že prodejnost daného produktu do jisté míry napovídá o jeho skutečných kvalitách. Jinak řečeno, nekvalitní spotřebič se mezi spotřebiteli stane oblíbeným asi jen stěží. Pokud se při výběru podle tohoto parametru obvykle orientujete i vy, nepřehlédněte následující přehled nejprodávanějších vakuovaček na portálu Heureka. Abychom vám přinášeli co nejužitečnější informace, přehled pro vás na základě současné situace na trhu neustále upravujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SVEB 160 B2 5* Zobrazit produkt
Maxxo VM Profi 5* Zobrazit produkt
Silvercrest SV 125 C5 5* Zobrazit produkt
Concept VA0060 5* Zobrazit produkt
FoodSaver VS3190X 5* Zobrazit produkt

Vakuovačka je velmi oblíbeným způsobem efektivního skladování potravin. Využijete ji i při různých speciálních způsobech přípravy jídla, jako je sous-vide či marinování. Na trhu je dostupná řada rozdílných modelů s různým výkonem, funkcemi, velikostí i pořizovací cenou. V tomto návodu na výběr té nejlepší vakuovačky potravin vás provedeme všemi důležitými parametry, ke kterým je třeba přihlížet.

Zároveň je důležité, abyste věděli, jaké zařízení je vhodné pro vaše potřeby. Na začátku výběru si proto jasně stanovte, zda budete vakuovat jen občasně, nebo na každodenní bázi, k čemu přesně budete zavakuované potraviny využívat a zda je pro vás dostačující jen základní funkce odsávání vzduchu, nebo využijete i speciální režimy.

Jak vybrat vakuovačku

  • Proč uvažovat nad koupí vakuovačky?
  • Základní rozdělení vakuovaček
  • Rozměry
  • Výkon
  • Regulace
  • Funkce a doplňky
  • Kvalita svaru
  • Další důležité parametry
  • Příslušenství
  • Cena a ověření výrobci

Proč uvažovat nad koupí vakuovačky?

Těm z vás, kteří mají v oblibě moderní způsoby vaření, v tomto případě zejména metodu sous-vide, tedy přípravu jídla ve vakuu a vodní lázni s nízkou teplotou po delší dobu, určitě není nutné vysvětlovat, k čemu vakuovačka slouží. Tento spotřebič není určený pouze pro gurmány, kteří mají rádi experimentování v kuchyni. Vakuovačka najde své využití v každé domácnosti.

Potraviny skladované ve vakuu mají mnohem delší trvanlivost. Prostředí bez přístupu vzduchu je totiž nehostinné pro bakterie a jiné patogeny. V zásadě mluvíme o troj- až pětinásobně delší trvanlivosti. Kromě toho při skladování zabírají méně místa, což se odráží nejen na šetření úložného prostoru, ale také na snížených nákladech za energie, protože méně naplněný mrazák či lednička spotřebují méně elektřiny. Zavakuované potraviny oceníte i na cestách a při grilování, jelikož slouží k rychlému marinování masa a jiných potravin. V následující tabulce si můžete prohlédnout průměrnou trvanlivost nezavakuovaných a zavakuovaných potravin.

  • Ryby: 1–3 dny / 4–5 dní
  • Zelenina: 2–6 dní / 7–14 dní
  • Hovězí maso: 3–4 dny / 1–1,5 měsíce
  • Vepřové maso: 5–7 dní / 14–20 dní
  • Tvrdé sýry: 16–25 dní / 2–3 měsíce
  • Ořechy a semena: 5–8 měsíců / 2 roky
  • Káva: 1–3 měsíce / 1 rok
  • Chléb: 2–3 dny / 6–8 dní

Základní rozdělení vakuovaček

Vakuovačky lze v první řadě rozdělit na hobby a profesionální modely. Hobby vakuovačky k domácímu použití mají slabší výkon, menší rozměry, menší počet funkcí, méně přesnou regulaci odsávání vzduchu, jsou levnější a nevynikají ani nadprůměrnou kvalitou zpracování.

Hobby vakuovačka

Profesionální vakuovačky jsou podstatně dražší, pevnější, odolnější, mají vyšší výkon, na sáčcích a fóliích vytvářejí pevnější svar, často disponují různými doplňky, např. odkapávací nádobkou, a mají více režimů odsávání vzduchu. Vzhledem k jejich vysoké pořizovací ceně nejsou nezbytnou výbavou domácnosti. Jejich koupi vám doporučujeme jen tehdy, plánujete-li vakuovat pravidelně a ve větším množství.

Náš návod na výběr bude zaměřený především na externí automatické vakuovačky, které jsou v domácích podmínkách využívány nejčastěji. Pokud by pro vás tato alternativa nebyla vhodná, máte na výběr ještě několik možností.

  • Impulzní svářečky fólií nejsou vakuovačkami, jelikož ze sáčků neodsávají vzduch, zmiňujeme je tedy spíše pro zajímavost. Jedná se o levné pomůcky, které slouží k vytvoření svaru na igelitových sáčcích či fóliích.
  • Externí vakuovačky potravin jsou ideální k domácímu použití. V praxi do nich vložíte konec sáčku s potravinami, ze kterého odsají vzduch a následně ho svaří. Název „externí“ je spojený s tím, že sáček během procesu vakuování zůstává mimo zařízení.
  • Komorové vakuovačky potravin jsou využívány zejména v profesionálních kuchyních i domácnostech. Mají vyšší výkon, větší rozměry a mohou pracovat nepřetržitě. Sáčky se v tomto případě vkládají přímo do zařízení. Komorové modely jsou vhodné zejména k vakuování tekutých pokrmů.
  • Zatavovací vakuovačky potravin jsou profesionálnější obměnou předchozího typu zařízení. Fungují na podobném principu, v zásadě mají vyšší výkon a jsou určené ke komerčnímu použití.
  • Volně stojící vakuovačky potravin jsou další podobnou alternativou. Opět jde o ještě pokrokovější zařízení s vyšším výkonem, se kterými se setkáte výhradně v komerčních provozech.

Vakuovačky se dělí i na ruční a automatické. Ruční modely neboli tzv. vakuovací pumpy, které můžete použít v kombinaci se speciálními dózami nebo sáčky, jsou levnější, doslova kompaktní, mají slabší výkon, zpravidla nevytváří příliš pevné svary a mnohé z nich jsou napájené pouze bateriemi. Celý proces vakuování řídíte manuálně, což vyžaduje trochu cviku, a hlavně čas. Automatické vakuovačky se o všechno postarají za vás. Jednoduše do nich vložíte sáček, fólii nebo k nim připojíte dózu, stisknete tlačítko a do několika sekund máte potraviny zavakuované. Jedná se o trošku dražší, ale praktičtější a efektivnější řešení.

Rozměry

Rozměry vakuovačky přímo souvisí s jejím praktickým využitím. Výška a hloubka, které se většinou pohybují kolem 8–10 a 18–25 cm, jsou podstatné jen z důvodu prostorových možností vaší kuchyně. Na celkové rozměry se zaměřte i v případě, plánujete-li tento spotřebič využívat na dovolených či jiných místech mimo domov. Z hlediska funkčnosti je důležitá zejména šířka zařízení, jelikož rozhoduje o tom, jak široké sáčky v něm můžete použít. Šířka externích vakuovaček se tradičně pohybuje v rozmezí od 30 do 40 cm.

Vakuovačky rozměry

  • Vakuovačky se šířkou 30 cm jsou vhodné k vakuování sáčků/fólií o šířce do 25–28 cm.
  • Ve vakuovačkách se šířkou 40 cm můžete použít sáčky o šířce do 35–38 cm.

Výkon

Výkon vakuovačky je nejdůležitější parametr, se kterým souvisí příkon, podtlak a rychlost odsávání. Na základě výkonu můžete již na první pohled zjistit, zda se jedná o profesionální model, nebo ten k domácímu použití. Výkon přímo souvisí i s pořizovací cenou.

  • Příkon: Příkon spotřebičů k domácímu použití se pohybuje v rozmezí od 100 do 200 W. Profesionální vakuovačky ke komerčnímu využití mohou disponovat příkonem do 2 500 W. Příkon souvisí s reálným výkonem jen do určité míry. Při výběru se na něj proto dívejte až na druhém místě. Při příliš častém a dlouhém vakuování vás samozřejmě může zajímat také spotřeba elektřiny, vakuovačky však zpravidla nejsou energeticky náročnými spotřebiči.
  • Podtlak: Podtlak souvisí s výkonem asi nejvíce. Je uváděn v barech nebo milibarech (mbar). Přepočet je jednoduchý, 1 bar se rovná 1 000 mbar. Podtlak dostatečně výkonných domácích vakuovaček se pohybuje v rozmezí od 0,7 do 0,9 baru.
  • Rychlost odsávání: Rychlost odsávání se standardně pohybuje od 10 do 20 l/min. Pokud chcete, aby bylo vakuování dostatečně rychlé a efektivní, doporučujeme vám sáhnout po modelu s rychlostí odsávání od 12 l/min. výše.

Regulace

Automatické vakuovačky fungují tak, že do nich vložíte sáček s potravinami, stisknete tlačítko a celý proces zajistí samotný spotřebič. To je praktické, některým potravinám však „nesvědčí“ vysoký podtlak ani rychlost odsávání vzduchu. Nejnáchylnější jsou vlhké, vysloveně tekuté a samozřejmě křehké potraviny, např. některé druhy zeleniny či sušenky. Z tohoto důvodu vám doporučujeme, abyste sáhli po modelu s možností regulace výkonu. Na výběr máte modely, které disponují jen 2 režimy, tedy režimem automatického a manuálního vakuování, nebo ty s několika samostatnými režimy.

1. Vakuovačky potravin s funkcí manuální regulace

Tlačítka k manuální regulaci výkonu naleznete na většině vakuovaček, a to včetně těch levnějších. Někdy je nazýváno také jako pulzní tlačítko. V tomto případě většinou chybí samostatné režimy. Jedná se o vcelku praktické řešení, které by při občasném a nepříliš dlouhém vakuování nemělo být překážkou.

2. Vakuovačky potravin s režimy

Jde o pokročilejší modely, na kterých najdete vícero speciálních režimů i tlačítko k manuální regulaci výkonu. Nejčastěji se setkáte s těmito režimy:

  • Klasický – vakuování masa, zeleniny, sýrů či vařených pokrmů s nízkou vlhkostí.
  • Soft – vakuování jemných nebo mírně vlhkých potravin.
  • Dry – vysloveně vlhké nebo tekuté potraviny.
  • Turbo – extrémně rychlé vakuování potravin, které nejsou náchylné z hlediska podtlaku ani rychlosti odsávání vzduchu.

Vakuovačky ovládání, regulace

Funkce a doplňky

Kromě zmíněných režimů vakuování mohou být vakuovačky vybaveny i dalšími funkcemi. Asi nejpopulárnější z nich je funkce samostatného svařování, která slouží ke svaření sáčku nebo fólie bez odsávání vzduchu. Velice praktickým doplňkem je integrovaná řezačka, která slouží k pohodlnému odříznutí zavakuované folie. V případě použití sáčků je zbytečná. U některých (zejména dražších) modelů najdete i integrovaný zásobník na fólii.

Kvalita svaru

K vytvoření svaru slouží páska uvnitř vakuovačky. Bývá vyrobena z různých materiálů, často např. z teflonu. Při sestavování testu, recenzí a návodu na výběr jsme narazili na zkušenosti spotřebitelů, které souvisely s nemožností odlepení pásky na svařování. Přesněji řečeno, některé spotřebitele v domnění, že lze pásku odlepit, překvapilo, že tímto úkonem znefunkčnili celé zařízení.

Pokud se tedy budete chystat udělat něco podobného, v návodu k použití si tuto informaci důkladně ověřte. Svařovací páska zároveň patří k těm částem vakuovaček, které se poškozují jako první. Proto se zaměřte také na to, zda jsou dostupné náhradní pásky. Se svarem souvisí také jeho kvalita, nebo spíše pevnost a odolnost.

  • Klasický svar je vhodný pro suché nebo jen mírně vlhké potraviny. Výhodou je krátká doba vakuování, zpravidla do 60 s, nevýhodou fakt, že nemá příliš dlouhou životnost. Může postupně povolovat a do sáčku vpouštět vzduch.
  • Dvojitý svar má delší životnost a jeho vytvoření trvá déle (v závislosti na výkonu vakuovačky cca 120 s). Oceníte jej u vlhkých potravin.
  • Extra pevný svar slouží k vakuování tekutých pokrmů.

Hlučnost i bezpečnostní prvky hrají roli

  • Hlučnost: Hobby vakuovačky dosahují hlučnosti od 50 do 80 dB. Za přijatelnou horní hranici považujeme 60 dB. Na hlučnost se zaměřte zejména tehdy, plánujete-li vakuovat často. Při občasném použití by vám nemělo vadit ani hlučnější zařízení.
  • Délka napájecího kabelu: Za dostačující minimum lze označit délku kolem 1,1–1,5 m.
  • Úložný prostor na kabel: Najdete ho ve spodní části spotřebiče. Jedná se o velmi praktický detail, který oceníte při jeho skladování nebo přenášení.
  • Hmotnost: Vakuovačky k domácímu použití obvykle váží od 1,5 do 3 kg. Myslete na to, že příliš lehký spotřebič nemusí mít dobrou stabilitu.
  • Protiskluzová úprava: Měla by se nacházet na spodní straně každé dobré vakuovačky. Nejčastěji se setkáte s modely s protiskluzovými body/nožičkami.
  • Bezpečnostní prvky: K základním bezpečnostním prvkům patří ochrana proti přehřátí. Praktickou funkcí je také automatické vypnutí po určité době nečinnosti.
  • Kontrolky: Upozorní vás na právě probíhající proces vakuování, nastavený režim či zapnutý spotřebič.
  • Elektronické sledování teploty: Nejde o zcela běžnou funkci. Slouží ke sledování teploty uvnitř právě vakuovaného sáčku či dózy. Je užitečná zejména při zpracovávání potravin citlivých na teplo.
  • Displej: Najdete ho zejména na dražších modelech. Slouží k zobrazení nastaveného podtlaku, režimu, někdy i teploty uvnitř sáčku.

Vakuovačka vakuování masa

Příslušenství

Originální příslušenství nebývá nejlevnější, proto je dobré, pokud už přímo v balení naleznete alespoň několik fólií nebo sáčků do vakuovačky. Ověřte si kompatibilitu daného spotřebiče. Některé modely totiž můžete používat s jakýmikoli sáčky, jiné jen s těmi originálními od daného výrobce, u kterých se mohou provozní náklady vyšplhat na celkem „pěkné“ částky.

Sáčky a fólie do vakuovačky spolu s vakuovacími dózami jsou nedílnou součástí každé vakuovačky, při výběru spotřebiče se proto zaměřte i na ně. Kromě výše zmíněné kompatibility je důležité, zda je můžete použít opakovaně. Všímejte si i údaje o možnosti jejich mrazení nebo ohřívání. V případě dóz je dobré, pokud je můžete mýt v myčce nádobí.

Vakuovačky lze používat i v kombinaci se speciálními vakuovacími dózami a nádobami. V tomto případě se neobejdete bez speciální hadičky, která bývá součástí dodávky jen zřídka. Samotná hadička není velkou investicí. Její cena se pohybuje kolem 120 Kč. Někteří výrobci ji však nenabízejí samostatně, ale jen v balení s originálními dózami, které vás mohou vyjít i na více než 1 700 Kč.

Podkategorií vakuovacích jsou dózy na marinování. Pozor, k tomu, abyste je mohli použít, musí být daná vakuovačka vybavena funkcí Marinate, která slouží k marinování masa nebo jiných potravin v krátkém čase. Směs na marinování se totiž díky silnému podtlaku dostane hluboko do daného pokrmu.

Nadprůměrný výkon již za cenu do 2 500 Kč

Průměrně kvalitní a výkonné externí vakuovačky jsou dostupné za cenu 750–1 000 Kč. Chcete-li mít jistotu, že vás nepřekvapí nižší kvalita svaru, slabý podtlak či jiné problémy, doporučujeme vám hledat v kategorii vakuovaček za 1 200 až 1 700 Kč. Modely za 2 000 a více Kč mívají nadprůměrný výkon, velmi dobrou kvalitu zpracování, jsou odolné, disponují mnoha funkcemi a jsou kompatibilní s celou řadou zajímavého příslušenství.

Ruční vakuovací pumpy jsou dostupné za cenu od 500 do cca 2 500 Kč. Komorové vakuovačky, které jsou vhodné i k častému používání či komerčním účelům, stojí od 3 700 Kč výše. Jejich cena se nejčastěji pohybuje až kolem 7 500 Kč. Pořizovací cena univerzálních, „neznačkových“ vakuovacích sáčků a fólií se pohybuje kolem 20–30 centů za metr čtvereční. Šestimetrová role fólie do vakuovačky o šířce kolem 28 cm vás tedy vyjde na cca 120 Kč.

Vakuovací dózy koupíte již za cenu od 120 Kč za kus. Pozor, pokud se v balení nachází hadička, cena se může i zdvojnásobit. V případě „značkových“ sáčků, fólií a dóz počítejte s o něco vyšší cenou. Pokud se rozhodnete pro koupi originálního příslušenství, doporučujeme vám nakupovat větší balení, u kterých se cena za kus, resp. metr čtvereční podstatně snižuje.

Recenze chválí značku Maxxo, ETA, Concept i Sencor

Koupí vakuovačky od ověřeného výrobce získáte produkt, který splňuje základní kvalitativní požadavky, dostanete na něj záruku a nebudete mít problém při nákupu příslušenství. Na českém trhu máme několik značek, které lze označit za ověřené, spolehlivé a spotřebitelsky atraktivní.

Vakuovačky Sencor patří k časté volbě spotřebitelů, což potvrzují stovky stávajících recenzí na Heurece a jiných známých portálech. Důvodem je dobrý poměr mezi pořizovací cenou a výkonem. Minusem vakuovaček Sencor bývá nižší kvalita zpracování. Profi vakuovačky Maxxo patří do vyšší cenové kategorie. V nabídce výrobce naleznete i profesionální modely. Jejich doménou je vysoký výkon, který lze velmi přesně regulovat, dobrá kvalita zpracování, odolné materiály, jako je nerezová ocel, a vytváření pevných svarů. Vakuovačky Concept mají dobrý výkon, jsou cenově dostupné, kvalita zpracování je na pomyslné středně vyšší úrovni. Pozitivem je přijatelná cena originálních sáčků a dalšího příslušenství. Vakuovačky ETA jsou vhodné ke klasickému domácímu použití. Nečekejte od nich „nadlidský“ výkon, svůj úkol však splní dobře. K pozitivním parametrům patří velký počet zajímavých funkcí a bohatá nabídka příslušenství.

Otázky a odpovědi – FAQ

I přesto, že vakuovačky potravin nejsou vysloveně sofistikovanými spotřebiči a při jejich výběru je třeba přihlížet jen k několika klíčovým kritériím, není vyloučeno, že jste v našem testu, recenzích a návodu nenašli všechny potřebné informace. V případě, že vás zajímají jakékoli údaje o výkonu, funkcích či používání vakuovaček, budeme rádi, pokud nám své dotazy a postřehy napíšete v diskuzi pod článkem. Garantujeme vám, že se pokusíme na ně zareagovat co možná nejdříve.

Všechno. Do vakua můžete „uložit“ koření, bylinky, čaje, kávu, houby, sladkosti, maso, uzeniny, sýry, zeleninu, ovoce, uvařené pokrmy, dětské výživy, a dokonce i mléko nebo jiné tekuté potraviny.

Pokud se chystáte vakuovat omáčky, kaše či polévky, měli byste je předem zamrazit. V opačném případě může během procesu odsávání vzduchu docházet k přetékání tekutiny přes sáček nebo fólii, což sníží pevnost svaru. Pokud se rozhodnete zavakuovat nezmrazené tekuté pokrmy, postupujte jemně a pomalu, případně zvolte speciální režim Dry.

Ne, každá vakuovačka má univerzální využití. Některé modely mohou disponovat speciálními režimy k vakuování jemných, nebo naopak odolnějších potravin.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(92%)