Nejlepší ventilátory 2024 + recenze
Ventilátor je levnější, i když o něco méně efektivní alternativou přenosných či klasických klimatizací a ochlazovačů vzduchu. V letním období patří tyto spotřebiče k nejprodávanějším, a právě proto jsme si pro vás připravili srovnávací test s kompletními recenzemi vybraných produktů. Jeho vítězem se stal ventilátor Meaco Fan 1056P, který vyniká poměrem mezi cenou a výkonem. Pokud by tento kousek nekorespondoval s vašimi požadavky, máme pro vás i další recenze výkonných ventilátorů od ověřených výrobců a také mnoho praktických rad, které vám pomohou při samotném výběru.
Jaký ventilátor koupit?
Chápeme, že ne každý z vás chce nebo může věnovat našim recenzím desítky minut času. I přesto bychom vám rádi poradili, a proto jsme si pro vás připravili krátké shrnutí klíčových parametrů 3 ventilátorů, které v našem testu obsadily přední místa.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Xiaomi Mi Smart | Zobrazit produkt | |
Duux Whisper Gray | Zobrazit produkt | |
Hausmeister HM 8403 | Zobrazit produkt |
Meaco Fan 1056P
Stojanový ventilátor, průtok vzduchu 1 653 m3/hod., 12 rychlostí a 4 provozní režimy, průměr vrtule 24 cm, hlučnost 60 dB.
Zobrazit více infoBílý stojanový ventilátor Meaco disponuje poměrně vysokým průtokem vzduchu na úrovni 1 653 m3/hod. Vhodný je jak do obýváků a ložnic, tak i do kanceláří či tělocvičen. Zařízení disponuje možností horizontální i vertikální oscilace. Rychlost lze regulovat na 12stupňové škále. Spotřebitel má na výběr čtyři režimy, a to normální, přirozený, spánkový a ECO režim. Ovládání je umožněno prostřednictvím dálkového ovládání nebo dotykového ovládacího panelu. Zařízení také umožňuje nastavení automatického vypnutí v časovém rozpětí 1 až 12 hodin.
Sencor SFN 4047WH
Stojanový ventilátor, objem průtoku vzduchu 2 940 m³/h, 3 rychlosti, nastavitelná výška, hlučnost 50 dB.
Zobrazit více infoJeden ze spotřebitelů, který Sencor SFN 4047WH ohodnotil na portálu Heureka.cz, nám sebral všechna slova: „Větrá, fouká, co na něm hodnotit?“ Tento model patří do kategorie levných ventilátorů se základními funkcemi a průměrným výkonem, proto od něj opravdu nic víc neočekávejte. Pokud však hledáte cenově dostupnou alternativu, která splní svůj účel, můžeme vám ho jen doporučit.
Xiaomi Mi Smart Standing Fan
Stojanový ventilátor, 14m dosah proudění vzduchu, 3 rychlosti a 2 ventilační režimy, 90° oscilace, hlučnost cca 27 dB, smart ovládání, možnost bezdrátového provozu.
Zobrazit více infoXiaomi Mi Smart Standing Fan má dosah 14 až 16 m. Disponuje 2 ventilačními režimy – denním a nočním, 3 rychlostmi proudění vzduchu a 90° oscilací. Můžete ho ovládat prostřednictvím Wi-Fi. V jeho těle je ukrytý akumulátor s kapacitou 2 800 mAh a výdrží 20 hodin. Potěší nízkou hlučností – cca 27 dB.
Hodnocené parametry
Ventilátory patří ke spotřebičům, které se navzájem odlišují především pořizovací cenou, výkonem a funkcemi. Tyto parametry jsou zároveň těmi nejdůležitějšími při jejich výběru. Právě proto jsme k nim při našem hodnocení a porovnávání přihlíželi nejvíce. Na začátku recenzování jednotlivých produktů jsme si sestavili pomyslný žebříček parametrů, které následně rozhodly o udělení jednotlivých štítků v našem testu ventilátorů.
Nedílnou součástí našeho testu byl i samotný výběr konkrétních produktů. Na trhu najdete tisíce kvalitních a výkonných ventilátorů za přijatelnou pořizovací cenu, tato část testování proto nebyla nejjednodušší. Nakonec jsme se rozhodli zaměřit na modely, které mají dobrá spotřebitelská hodnocení na známých portálech jako Heureka, Mall, Alza či Kasa, disponují vysokým výkonem, praktickými funkcemi, mají přiměřenou pořizovací cenu a pocházejí od ověřených výrobců. Na základě těchto aspektů jsme pro vás recenzovali modely značek Dyson, Rowenta, Klarstein a Sencor.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze ventilátorů
Příprava recenzí ventilátorů v našem testu byla během na dlouhou trať. Hodnocení jednotlivých parametrů jsme věnovali desítky hodin. Následně jsme je museli porovnat mezi sebou, a abychom vám poskytli co nejobjektivnější pohled, naše recenze jsme porovnali i s těmi spotřebitelskými. Výsledkem jsou komplexní a podrobná hodnocení několika šikovných, výkonných, cenově dostupných a kvalitních ventilátorů, do kterých nezasahoval žádný z výrobců ani prodejců.
Meaco Fan 1056P
Stojanový ventilátor, průtok vzduchu 1 653 m3/hod., 12 rychlostí a 4 provozní režimy, průměr vrtule 24 cm, hlučnost 60 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZ hlediska efektivnějšího rozproudění vzduchu ve smyslu celoročního využití se vyplatí popřemýšlet nad koupí kvalitního stojanového ventilátoru Meaco, který designově působí velmi vkusně a moderně, a tak zapadne do obývacího pokoje, ložnice, kanceláře, ale i tělocvičny. Stejně jako většina klasických ventilátorů tohoto typu disponuje Meaco Fan funkcí automatické oscilace, a to ve vodorovném i svislém směru. Také je zde možnost zastavení hlavy ventilátoru, tím pádem zaměřit vzdušný proud na jeden konkrétní směr.
Ventilátor má vestavěný kvalitní a nízkoenergetický motor s DC technologií, která jednak snižuje hlučnost a provozní náklady, jednak prodlužuje životnost zařízení. Ventilátor není nejtišší, hladina hluku dosahuje úrovně 60 dB. Hlučnost se vyššími otáčkami zvyšuje, při výběru z 12 rychlostních stupňů je optimálně zohlednit i tento aspekt. Nejdůležitějším aspektem ventilátorů je vzdušný průtok, a tedy objem vzduchu, který ventilátor „přežene“ během jedné hodiny. V tomto případě jde o hodnotu 1 653 m3/hod.
Možnosti ovládání ventilátorového zařízení Meaco jsou četné a poměrně intuitivní. Primárně je k dispozici dotykový ovládací panel, na kterém lze regulovat rychlost, oscilaci, zvolit konkrétní režim a nastavit časovač automatického vypnutí s časovým rozpětím 1 až 12 hodin. Totéž lze dosáhnout pomocí dálkového ovládání, které lze magneticky uchytit o střed přístroje. Na výběr jsou čtyři nakonfigurované režimy, a to přirozený, normální, spánkový a ECO režim. Zatímco spánkový program bere v úvahu načasování vypnutí a nutnost co nejtiššího provozu, ECO režim přizpůsobuje otáčky naměřené teplotě v dané místnosti.
Stojanový ventilátor Meaco domácnost obohatí svým moderním, kompaktním designem a vysokým výkonem. Na třímetrovou vzdálenost je dostačující dokonce i třetí rychlostní stupeň z 12 dostupných regulačních úrovní. Praktickou výhodou z hlediska manipulace s ventilátorem je rukojeť, avšak při umístění zařízení je třeba brát ohled na příliš krátký kabel.
Objem průtoku vzduchu: 1 653 m3/hod. ● Příkon: 23 W ● Průměr vrtule: 24 cm ● Hlučnost: 60 dB ● Počet rychlostí: 12 ● Rozměry (v x š): 95,5 x 33,9 cm ● Hmotnost: 4,7 kg
Sencor SFN 4047WH
Stojanový ventilátor, objem průtoku vzduchu 2 940 m³/h, 3 rychlosti, nastavitelná výška, hlučnost 50 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuSencor SFN 4047WH je levný základní ventilátor, u kterého nenajdete žádné pokrokové funkce, ale svůj hlavní účel – provětrání a ochlazení místnosti – splní zodpovědně. Tento kousek má poměrně malý objem průtoku vzduchu, který dosahuje jen 2 940 m³/h, proto je ideálním řešením pro majitele menších bytů.
I přes menší výkon má celkem vysoký příkon 50 W a hlučnost, která dosahuje 50 dB. Upozorňujeme, že tyto parametry jsou příznačné pro většinu levných modelů. Na výběr máte 3 rychlostní režimy + plus polohu „0“ pro vypnutí ventilátoru. Ovládání je velmi jednoduché a probíhá pomocí otočného kolečka na stojanu. Dálkové ovládání v tomto případě nehledejte.
Stojan ventilátoru je výškově nastavitelný, a to od 103 do 126 cm. Oscilace probíhá v 90° úhlu, přičemž rotaci můžete zastavit v kterékoliv poloze pomocí klasické páčky na zadní straně. „Hlava“ ventilátoru, tedy část s lopatkami, je polohovatelná ve směru nahoru a dolů, ale pouze manuálně a fixně. Sencor SFN 4047WH je velmi lehký. Má necelé 3 kg, jeho stabilita proto není nejlepší. Ventilátor je vybaven křížovou základnou s protiskluzovou úpravou na její spodní části, což je alespoň určitou záchranou. Jaký je tedy náš konečný verdikt? Sencor SFN 4047WH hodnotíme jako šikovný a funkční ventilátor za přiměřenou cenu, který uspokojí nenáročné spotřebitele nebo majitele bytů s menšími místnostmi.
Objem průtoku vzduchu = 2 940 m³/h ● Příkon = 50 W ● Průměr vrtule = 40 cm ● Hlučnost = 50 dB ● Počet rychlostí = 3 ● Rozměry (v × š) = 126 × 62,5 cm ● Hmotnost = cca 2,7 kg
Xiaomi Mi Smart Standing Fan
Stojanový ventilátor, 14m dosah proudění vzduchu, 3 rychlosti a 2 ventilační režimy, 90° oscilace, hlučnost cca 27 dB, smart ovládání, možnost bezdrátového provozu.
Prohlédnout nejlepší nabídkuXiaomi Mi Smart Standing Fan se z hlediska výkonu řadí mezi základní stojanové ventilátory, které jsou vhodné do menších místností a jejichž efektivita dosahuje maxima pouze při nižších teplotách. Dosah proudění tohoto ventilátoru je 14 až 16 m, v praxi vás „ofouká“ opravdu parádně minimálně do 8 m. Standing Fan Pro disponuje 2 ventilačními režimy – denním (klasickým) a nočním (tichým), 3 rychlostmi proudění vzduchu a 90° oscilací s možností jejího zastavení, podobně jako u levnějšího Sencor SFN 4047WH.
Extrémní výkon nepatří k hlavním přednostem tohoto modelu. Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro totiž patří do rodiny smart spotřebičů. Můžete ho ovládat prostřednictvím Wi-Fi a aplikace Xiaomi Home, přes Google Assistant či Amazon Alexa. Další výjimečnou vlastností ventilátoru je možnost bezdrátového provozu pouze při 15W spotřebě elektřiny. V jeho těle je ukrytý akumulátor s kapacitou 2 800 mAh, který na jedno nabití přes dokovací stanici POGO vydrží v provozu neuvěřitelných 20 hod. Ptáte se, k čemu slouží takováto funkce? Tak např. k tomu, abyste se mohli chladit i v exteriéru.
Při použití v domácnosti ventilátor připojíte pomocí klasického kabelu do elektrické zásuvky. V této chvíli vám bude „žrát“ přijatelných 45 W. Dalším nevyvratitelným plusem tohoto modelu od Xiaomi je jeho extrémně nízká hlučnost. Výrobce hovoří o necelých 27 dB – a my můžeme potvrdit, že tento kousek je opravdu tím nejtišším z aktuální nabídky trhu.
Kvalitu zpracování považujeme za docela dobrou. Ventilátor váží 3,5 kg, čemuž odpovídá i jeho stabilita. Jak už to u výrobků Xiaomi bývá, z hlediska designu působí minimalistickým a futuristickým dojmem. K negativům řadíme pořizovací cenu, ale pouze napůl. V poměru k funkcím je více než přiměřená, ovšem vzhledem k výkonu by mohla být o něco nižší.
Dosah proudění vzduchu = 14 m ● Příkon = 15/45 W ● Kapacita akumulátoru = 2 800 mAh / 12 V ● Průměr vrtule = 35,56 cm ● Hlučnost = 26,6 dB ● Počet rychlostí = 3 ● Rozměry (v × š) = cca 95 × 34 cm ● Hmotnost = 3,5 kg
Goodline FS40A
Stojanový ventilátor, 3 rychlosti, příkon 45 W, nastavitelná výška a směr foukání, hlučnost 53,5 dB.
Prohlédnout nejlepší nabídkuVybraný ventilátor nepatří k produktům renomovaných výrobců, ale náš srovnávací test zaujal dobrými recenzemi a nízkou cenou. Jedná se o levný stojanový ventilátor s teleskopickým stojanem a nastavitelným směrem foukání. Zvolit lze také intenzitu foukání vzduchu.
Stojanový ventilátor Goodline FS40A nepatří do kategorie inovativních modelů. V daném segmentu se jedná o standardní ventilátor, který nabízí příjemné osvěžení během horkých letních dnů. Průměr vrtule je 40 cm. Horní část tvoří také motor o příkonu 45 W a vrtule je pod typickou kovovou ochrannou mřížkou. Třemi tlačítky lze jednoduše regulovat tři výkonnostní stupně pro intenzitu foukání. Kromě toho nechybí funkce oscilace, při které ventilátor mění směr foukání.
Praktickým prvkem je teleskopický stojan, který lze jednoduchým pohybem ovládat. Díky tomu může mít ventilátor 106 nebo až 125 cm. Stojan má čtyři stabilní nohy, které zajišťují jeho stabilitu. Levný ventilátor neruší ani hlukem, ačkoli v případě nejvyššího výkonnostního stupně je svištění vzduchu docela slyšet. Za danou cenu tak ventilátor nabídne praktický účel a ničím nezklame.
Goodline FS40A je stojanovým ventilátorem, který nabídne základní výkon pro osvěžení během horkých dnů. Disponuje příkonem 45 W a vrtulí o průměru 40 cm. Ventilátor má teleskopický stojan. Standardem, který se očekává, je funkce oscilace. Ventilátor tak může foukat více směry. K dispozici jsou tři úrovně intenzity foukání.
Zařízení je kompaktní, váží pouhých 2,2 kg. Hlučnost je výrobcem uváděna na úrovni maximálně 53,5 dB. Při třetím výkonnostním stupni je ventilátor hlučnější. Mezi nejtišší našeho výběru patří ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan s hlučností na úrovni cca 27 dB. Navíc umožňuje bezdrátový provoz.
Objem průtoku vzduchu = - m³/hod. ● Příkon = 45 W ● Průměr vrtule = 40 cm ● Hlučnost = 53,5 dB ● Počet rychlostí = 3 ● Rozměry (v x š) = 106/125 x 43 cm ● Hmotnost = cca 2,2 kg
Dyson AM07
Sloupový (bezlopatkový) ventilátor, objem průtoku vzduchu 1 800 m³/h, 10 ventilačních režimů, hlučnost 29 dB, možnost ovládání na dálku.
Prohlédnout nejlepší nabídkuDyson AM07 není jen tak ledajaký ventilátor, ale sloupový, bezlopatkový model s futuristickým designem, dobrou stabilitou, vysokým výkonem a mnoha pokrokovými funkcemi. Ale pěkně popořádku. Jako první vám nepochybně udeří do očí jeho pořizovací cena. Ano, je poměrně vysoká, což je daň za funkčnost a kvalitu.
Ventilátor Dyson AM07 má v porovnání s levnějšími kousky (dokonce i s naším cenovým trhákem Sencor SFN 4047WH) podstatně menší objem průtoku vzduchu, který představuje 1 800 m³/h. Avšak pozor, mluvíme o zástupci bezlopatkových modelů, které normálně dosahují mnohem menšího výkonu. Jinak řečeno, schopnost ochlazovat a provětrat vzduch tento kousek zvládá s přehledem.
Co se týče režimů, funkcí a ovládání, v tomto směru nemáme žádné výhrady. Dyson AM07 je vybaven 10 ventilačními režimy a 10hod. časovačem s funkcí automatického vypnutí. Jako velké pozitivum vnímáme možnost oscilace a ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Příkon a spotřebu modelu Dyson AM07 hodnotíme jako přiměřenou. Celkem 56 W není nejméně, ale ani nejvíce. Hlučnost je v tomto případě opravdu nízká.
V rámci prvních 3 režimů dosahuje hladiny kolem 29 dB. Kvalita zpracování je vysoká, slim design si zaslouží jedničku s hvězdičkou a velmi dobrá je i stabilita. Ventilátor váží sice jen necelé 3 kg, na druhou stranu má robustní základnu a jeho horní část je vysloveně útlá.
Objem průtoku vzduchu = 1 800 m³/h ● Příkon = 56 W ● Hlučnost = 29 dB ● Počet rychlostí = 10 ● Rozměry (v × š) = 100,7 × 19 cm ● Hmotnost = cca 2,8 kg
Další zajímavé produkty
Do testu ventilátorů byly zařazeny klasické stojanové a sloupové modely k běžnému domácímu použití za nízkou pořizovací cenu. Při našem hledání, porovnávání a prozkoumávání trhu jsme však narazili i na další zajímavé produkty se specifickými vlastnostmi, které nemusí vyhovovat každému z vás. Některé však mohou doslova zaujmout. Proto jsme si pro vás připravili rychlý přehled jejich základních vlastností a parametrů.
Prvním takovým kouskem je opravdu levný stropní ventilátor Klarstein Spin Doctor. K jeho přednostem patří celkem nízká hlučnost, vysoký výkon, 3 rychlostní režimy, 122cm průměr vrtule a již zmíněná pořizovací cena. Ventilátor spotřebovává přijatelných 55 W, působí elegantním dojmem a jeho instalace není nijak zvlášť náročná. K minusům patří nutnost zásahu do elektroinstalace při montáži ventilátoru, což je však „problémem“ všech stropních modelů.
Stojanový model Goodline FS40A jsme vybrali pro ty z vás, kteří nepotřebují extrémně výkonný ventilátor a při jeho koupi chtějí co nejvíce ušetřit. Goodline je opravdu levný kousek s příkonem 45 W, 90° oscilací a 3 rychlostními režimy, který dosahuje hlučnosti okolo 53 dB. Jeho výkon, stabilita a funkce jsou srovnatelné s jakýmikoliv jinými stojanovými modely v cenové kategorii do 500 Kč.
Tristar VE-5884 je ventilátor s vodou, a tudíž i funkcí zvlhčování vzduchu za velmi výhodnou cenu. Má vysoký objem průtoku vzduchu, až 3 108 m³/h, je vybaven 40cm vrtulemi, 3 ventilačními režimy, automatickou oscilací a má celkem nízký příkon (50 W). Ventilátor Tristar disponuje také funkcí studené mlhy a dálkovým ovladačem. K minusům řadíme dost vysokou hlučnost, a to 59 dB.
Black&Decker BXEFD41E patří mezi stolní ventilátory, které oceníte např. v kanceláři nebo při práci v home office. Tento model je vybaven třemi 40cm lopatkami, motorem s příkonem 40 W, 3 rychlostmi a systémem tiché oscilace Push & Pull. K plusům řadíme protiskluzovou úpravu na jeho spodní části, dlouhou životnost měděného vinutí motoru a vcelku přiměřenou pořizovací cenu.
Maxxo PP40w je jedním z nejlevnějších stojanových ventilátorů, které najdete na našem trhu, čemuž odpovídá i jeho výkon a funkce. Koupí tohoto modelu získáte základ, ke kterému patří 3 rychlostní režimy, možnost výškového nastavení, 80° oscilace a 40W spotřeba elektřiny. Maxxo PP40w ve vaší domácnosti nevytvoří supersilný průvan, pokud však hledáte pouze „něco“ na rozproudění vzduchu, jde o dobrou volbu.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
Pokud je ventilátor dobrý, nepochybně se to odrazí i na jeho prodejnosti a celkové popularitě mezi spotřebiteli. Jedním z aspektů, které rozhodovaly při sestavování našich recenzí, byla právě míra prodejnosti jednotlivých modelů na známých českých webových portálech. Proto jsme si pro vás připravili aktuální přehled nejprodávanějších klasických ventilátorů na Heureka.cz, na základě kterého můžete získat lepší představu o tom, které kousky patří ke spotřebitelsky atraktivním.
Návod, jak vybrat ventilátor
V našem návodu na výběr ventilátoru do domácnosti, kanceláře či auta vás nejprve provedeme všemi důležitými technickými parametry, které souvisejí s reálným výkonem tohoto spotřebiče. Kromě toho vám představíme jednotlivé typy ventilátorů, podíváme se na jejich hlavní specifikace, možnosti použití, plusy, minusy i způsob a náročnost montáže. V závěru návodu jsme si pro vás připravili orientační přehled cen ventilátorů a tipy na renomované a ověřené výrobce.
- Typy ventilátorů
- Průtok vzduchu a výkon ventilátoru
- Velké vs. malé ventilátory
- Hlučnost
- Funkce a vlastnosti ventilátorů
- Bezpečnostní prvky
- Cena a renomovaní výrobci
Stojanové, stolní, stropní, nebo sloupové?
Podstatnou část výběru tvoří právě rozhodování o tom, který z typů ventilátorů je vhodný právě pro vás. Na trhu je dostupné obrovské množství modelů, které se neliší pouze designem, výkonem a funkcemi, ale také způsobem umístění, celkovým provedením a cenou. Pozor, od těchto parametrů se odvíjejí také některé funkční vlastnosti.
Tyto spotřebiče můžeme v první řadě rozdělit na pokojové a průmyslové. Náš návod je zaměřen přednostně na ventilátory do bytu, průmyslovým ventilátorům proto nebudeme věnovat speciální pozornost.
Z hlediska provedení a způsobu umístění se ventilátory do bytu dělí na:
- Stolní ventilátory
- Stojanové a sloupové ventilátory
- Stropní ventilátory
- Nástěnné ventilátory
- Podlahové ventilátory
Nakonec tu máme speciální typy ventilátorů, na které se podíváme pouze ve zkratce. Tyto alternativy jsou totiž buď poměrně drahé, náročné na instalaci, nebo mají extrémně nízký výkon.
- Radiální a axiální ventilátory se instalují, přesněji „zapouštějí“ do zdi, jejich montáž proto vyžaduje elektroinstalační i stavební zásahy. Nejčastěji jsou využívány jako ventilátory do koupelny, kde plní funkci sušičky vzduchu. Do této kategorie patří také odsávací ventilátory, se kterými se setkáte např. v kuřáckých místnostech v podnicích. Radiální ventilátory mají menší tlak vzduchu při delších ventilačních větvích, ty axiální zase větší objem vzduchu, ale menší statický tlak.
- USB ventilátory a malé ventilátory na baterky slouží k ochlazení obličeje či jiných částí těla, nikoliv celé místnosti. Jejich výkon je velmi nízký. Oceníte je např. při práci na počítači, který se zároveň stane zdrojem jejich energie.
- Solární ventilátory se instalují podobně jako klimatizace – musí „projít“ přes zeď. Jde o autonomní způsob ochlazování a výměny vzduchu v domácnosti. Základní solární modely jsou dostupné od cca 1 500 Kč. Jsou vhodné do malých až středně velkých místností. Svou funkci zastanou také v roli koupelnových ventilátorů.
- Ventilátory do auta jsou výborným řešením pro majitele automobilů bez klimatizace. Jejich napájení je řešeno přes autozapalovač, proto se s nimi setkáte i pod označením 12V ventilátory. Výkon je v tomto případě velmi nízký, ale dostatečný do malého prostoru.
Stolní ventilátory
Stolní ventilátor je ideálním řešením pro ty, kteří chtějí být „ovíváni“ pěkně zblízka. Jde o jednu z nejlevnějších alternativ, kterou můžete vlastnit již za cenu od 250 Kč. Její nevýhodou a výhodou zároveň je slabší výkon a menší rozměry. Lopatky stolních ventilátorů mají průměr okolo 20–30 cm. Údaj o rychlosti průtoku vzduchu u nich zpravidla nenajdete.
Stolní ventilátor se dá za efektivní označit pouze tehdy, pokud ho umístíte ve své bezprostřední blízkosti, což je praktické např. v kanceláři bez klimatizace. Plusem je nízká hlučnost a velmi malá spotřeba elektřiny, která se většinou pohybuje okolo 15–20 W.
Stojanové ventilátory
Stojanový ventilátor je větším a vyšším bratrem toho stolního. Výkon těchto spotřebičů je o něco vyšší než v předešlém případě, ve většině případů to však stále není žádná sláva. Tyto kousky bývají plastové, lehké, jejich lopatky mají průměr do 40 cm, hlučnost se pohybuje v rozmezí od 30 do 50 dB a příkon jen málokdy přesáhne 50 W.
Objem průtoku vzduchu základních stojanových ventilátorů dosahuje velmi nízkých hodnot. Pokud tuto informaci v popisu vůbec najdete, tak většinou ve formě metrů krychlových za minutu. Za průměr se dá označit průtok 40 m³/min. Při přepočtu na hodinový průtok vzduchu mluvíme o 0,6 m³/h, což by teoreticky bylo dostačující např. k ochlazení místnosti o rozměrech 0,5 × 0,5 × 0,5 m.
V nabídce prodejců najdete i různé pokrokové stojanové ventilátory, jež vynikají designem, speciálními funkcemi i podstatně vyšším objemem průtoku vzduchu, který může překročit hranici 4 000 m³/h. Zpravidla mají nízkou hlučnost a spotřebu elektřiny.
Sloupové ventilátory
Jde o velmi designové, praktické, ale i bezpečné řešení. Tyto ventilátory nedisponují lopatkami a mají velmi dobrou stabilitu. Výkon je přímo úměrný jejich pořizovací ceně. U modelů za 750–1 000 Kč tento údaj většinou nenajdete, což znamená, že jde o poměrně slabé mašinky. Sloupové ventilátory za 1 500 a více Kč již dosahují celkem slušného objemu průtoku vzduchu, který začíná na 300–400 m³/h.
Stropní ventilátory
Stropní ventilátory jsou levnější alternativou klimatizace. Mají opravdu vysoký výkon, montáž není příliš náročná, přesněji řečeno nevyžaduje stavební úpravy. Objem průtoku vzduchu levných stropních ventilátorů (za cca 2 200 Kč) přesahuje rychlost 8 000 m³/h. Zároveň mají celkem nízkou spotřebu (v průměru 60–70 W) a nejsou hlučné. Hladina akustického tlaku v tomto případě dosahuje hodnot kolem 30–40 dB.
Na trhu jsou dostupné i takové modely, které můžete v zimě proměnit v horkovzdušný ventilátor. Zajímavými jsou také ty bez lopatek. Obrovskou výhodou stropních ventilátorů je, že vzduch nerozfukují bodově, např. přímo do vašeho obličeje, ale plošně po celé místnosti. Za nevýhodu pokládáme náročnější montáž, při které se nevyhnete zásahům do elektroinstalace. Na výběr máte:
- Stropní ventilátory se světlem se skládají ze svítidla a lopatek. Jejich montáž je poměrně snadná, jelikož je namontujete namísto samotného svítidla.
- Samostatný stropní ventilátor se skládá pouze z dlouhých lopatek uchycených na držák. Montáž se v tomto případě stává náročnější. Samostatný stropní ventilátor nenahradí lustr se světlem, proto jej musíte umístit jinam. To znamená, že se nevyhnete „tahání“ nových kabelů a „babrání se“ s vypínači – jedním ovládáte ventilátor, druhým světlo. U některých modelů je navíc nutné použít prodlužovací tyč a dodržet několik zásad, jako např. správnou vzdálenost od stropu a přilehlé stěny či nosnost instalačního materiálu a stropu.
Nástěnné ventilátory
Nástěnný ventilátor pro domácí použití je pouze jakousi trochu výkonnější obměnou stolních modelů. Na rozdíl od nich jej musíte pomocí šroubů připevnit přímo na zeď – nemá stojan.
Minusy:
- Náročnější instalace
- Nemožnost přemisťovat ventilátor dle aktuálních požadavků
- Vyšší cena – 1 500 až 10 000 Kč
- Výkon – průtok vzduchu se odvíjí zejména od ceny. Pro lepší představu: modely za 1 700 Kč dosahují rychlosti proudění vzduchu okolo vcelku slabých 60 m³/h, výjimkou jsou průmyslové ventilátory za 10 000 a více Kč s průtokem vzduchu od 10 000 m³/h.
Plusy:
- Pokrokové funkce, jako např. možnost ovládání prostřednictvím dálkového ovladače, nastavení automatického vypnutí/zapnutí atd.
- Absence rizika pádu ventilátoru (ideální pro majitele domácích mazlíčků i rodiče malých dětí)
Podlahové ventilátory
Podlahové ventilátory považujeme za velmi dobrý kompromis, a to z hlediska ceny i výkonu. Na první pohled si je můžete splést se stolními modely. Jsou však podstatně robustnější, stabilnější, rozměrnější a výkonnější. Nejlevnější ventilátory do bytu seženete od cca 500 do 1 000 Kč. Ty výkonnější, které najdou využití i v průmyslovém prostředí, stojí od 2 500 do 7 500 Kč a umí vytvořit pěkný průvan. K negativním vlastnostem patří větší hlučnost, která se pohybuje kolem 50–60 dB, a vysoký příkon. Už modely za 1 500 Kč mohou mít spotřebu okolo 200 W.
Průtok vzduchu a výkon ventilátoru
Průtok vzduchu je nejdůležitějším technickým parametrem. V závislosti na něm si vyberete ventilátor, který bude schopen ochlazovat danou místnost dostatečně efektivně. Tento údaj je uváděn v metrech krychlových za hodinu a hovoří o tom, jaký objem vzduchu dokáže daný ventilátor „prohnat“ během hodiny.
Aby byl ventilátor opravdu účinný, je potřeba přihlédnout k velikosti, resp. objemu místnosti, ve které bude umístěný, ale také k tomu, o jakou místnost jde. V kuchyni se nacházejí spotřebiče, které produkují teplo, v kancelářích se pohybuje více lidí, v koupelně je větší vlhkost. Obecná doporučení na počet výměn vzduchu v jednotlivých typech místností vypadají takto:
- Obytné místnosti – 1 až 3 výměny vzduchu během hodiny
- Kancelářské prostory – cca 9 výměn/hod.
- Kuchyně a koupelny – 6, ideálně až 10 výměn vzduchu/hod.
Objem místnosti vypočítáte pomocí vzorce: šířka × délka × výška = objem místnosti. Následný výběr ventilátoru s dostatečným objemem průtoku vzduchu je už jednoduchý. Pokud např. chcete ochladit obývák, který má 50 m³, potřebujete ventilátor s minimálním průtokem vzduchu 100 m³/h, v praxi však i několikanásobně větším. Pozor, bezlopatkové ventilátory mají podstatně nižší průtok vzduchu. Zároveň fungují na jiném principu, tento parametr tedy při jejich výběru není zcela klíčový.
U ventilátorů můžete najít také informaci o jejich dosahu, která udává, do jaké vzdálenosti „foukají“ ochlazený vzduch. Dosah středně výkonných bezlopatkových modelů se pohybuje okolo 8 m. Ventilátory s lopatkami jsou většinou schopné chladný vzduch dofouknout o něco dál, což však není neměnným pravidlem.
Velké vs. malé ventilátory
Větší ventilátor = vyšší výkon, malý ventilátor = nižší výkon. Ano, u těchto spotřebičů platí, že větší je téměř vždy výkonnější. Rozměrnější ventilátory jsou vybaveny většími lopatkami a zpravidla mají i vyšší příkon.
Příkon a s ním související výkon je docela důležitý faktor, k němuž byste měli při výběru přihlížet. Nezapomeňte, že tento spotřebič v letních měsících „poběží“ bez přestávky celé dny, možná i noci. Za přijatelný lze označit příkon do 40 W. Slabší modely mohou mít méně než 20 W, ty výkonnější naopak i více než 200 W.
Velikost ventilátoru souvisí i s jeho hmotností, která se může pohybovat od 1 až do více než 10 kg. Tento parametr je důležitý zejména u stolních a stojanových modelů. Pokud nemáte domácí zvířata, klidně sáhněte po lehčím kousku. Pozor, extra lehké a vysoké ventilátory může převrátit i silnější průvan.
Posledním důležitým parametrem z hlediska výkonu ventilátorů je průměr lopatek a počet otáček za minutu. Větší (širší) lopatky jsou efektivnější. V závislosti na konkrétním typu ventilátoru se setkáte s menšími lopatkami, které dosahují průměru do 20 cm, a těmi výkonnějšími s průměrem 40 až 50 cm.
Hlučnost
Velikost a výkon ventilátoru jde ruku v ruce s jeho hlučností. Zatímco u jiných spotřebičů na krátké používání tento parametr není až tak důležitý, v případě těchto pomocníků je alfou a omegou. Hlučnosti věnujte pozornost zejména tehdy, pokud budete ventilátor využívat v ložnici během noci, v kanceláři či v home office, tedy při práci.
- Hlučnost do 30 dB je více než snesitelná, neměla by vám vadit ani během spánku.
- Hodnota 30–50 dB je ekvivalentem k hluku, který produkují dešťové kapky či lidé při tlumeném rozhovoru, při denním používání ventilátoru by pro vás měla být přijatelná.
- Ventilátory s hlučností nad 50 dB určitě nepřeslechnete, proto vám raději doporučujeme hledat v předešlých kategoriích.
Ventilátory s vodou, chlazením, ionizací i dálkovým ovládáním
Základní modely ventilátorů mají pouze funkci zapnutí/vypnutí a možnost nastavení několika rychlostních stupňů (většinou 3). Pokrokovější kousky mohou disponovat opravdu šikovnými funkcemi, které je povyšují na multifunkční domácí spotřebiče.
- Dálkové ovládání je velkým plusem, zvláště pokud ventilátor nemáte umístěný přímo u hlavy (upozorňujeme, že takové používání není nejrozumnější, můžete si přivodit „průvan“ ucha a očí či bolest v krku).
- Časovač je velmi praktickou funkcí. Na ventilátoru si nastavíte přesnou dobu zapnutí nebo vypnutí a po práci se vrátíte už do příjemně vychlazeného bytu.
- Displej najdete jen na moderních ventilátorech s pokrokovými funkcemi. Můžete na něm sledovat právě nastavený režim, stupeň rychlosti proudění vzduchu či aktuální spotřebu.
- Speciální režimy jako „vánek“ či noční program nejsou nezbytností, zároveň však dokážou používání ventilátoru celkem zpříjemnit.
- Oscilace, tedy schopnost otáčení ventilátoru, je samozřejmostí u většiny modelů. Klasikou je horizontální oscilace (otáčení doleva a doprava), s vertikální se setkáte jen u novějších a dražších modelů. Všímejte si údaje o jejím úhlu. Minimem je 80°, průměrem 90° a ideálem 120°. Pozor, každý ventilátor musí jít zastavit v požadované poloze.
- Výškové nastavení se týká zejména stojanových ventilátorů. Určitě vám doporučujeme hledat modely s touto funkcí.
- Ionizace je výsadou dražších a novějších modelů. V praxi jde o obohacení vzduchu o negativně nabité ionty, které zlepšují jeho kvalitu.
- Ventilátory s vodou jsou spojením ventilátoru a zvlhčovače vzduchu. Zpravidla jde o stojanová nebo sloupová zařízení se širokou základnou, do které nalijete vodu. Ta je následně „distribuována“ do prostoru. Podobnými verzemi jsou ventilátory s chlazením nebo ty s funkcí vodní páry.
- Smart funkce najdete pouze u těch nejnovějších modelů, které lze ovládat přes Wi-Fi a příslušnou aplikaci.
- Bezdrátový provoz vám umožní ventilátor využívat i v exteriéru. Zaměřte se na kapacitu a výdrž akumulátoru.
Bezpečnostní prvky
Bezlopatkové ventilátory se dají označit za trochu bezpečnější, protože nejsou vybavené lopatkami, které rotují vysokou rychlostí. Ty klasické mohou představovat vážné riziko vzniku úrazu či škody na majetku. Při výběru proto nepřehlédněte několik důležitých prvků, které mají přímý vliv na vaši bezpečnost.
- Mřížka rotoru (vrtule) je asi nejdůležitějším bezpečnostním prvkem. Ujistěte se, že je vyrobená z dostatečně pevného materiálu a že je dokonale upevněná – neměla by se rozletět ani při pádu z větší výšky. Pokud máte děti nebo zvířata, všímejte si velikosti otvorů v mřížce. Měly by být dostatečné malé, aby do nich někdo nestrčil ruku, tlapku, vousy nebo křídlo.
- Stabilita souvisí s hmotností a celkovým provedením ventilátoru. Soustřeďte se na ni u stolních a stojanových modelů. Základem je dostatečně široká a těžká základna. Celokovové kousky jsou obecně stabilnější, ty plastové mají podstatně horší stabilitu.
- Protiskluzové nožičky zlepšují stabilitu ventilátoru.
- Bezpečnostní senzor najdete na dražších modelech. Slouží k vypnutí ventilátoru ve chvíli, kdy se ho někdo nebo něco dotkne. Tuto funkci ocení rodiče i chovatelé.
- Třída ochrany je důležitou ochranou před úrazem elektrickým proudem. U elektrospotřebičů rozlišujeme 4 třídy ochrany. Za nejlepší volbu považujeme ventilátory z třídy 2 a 3, které disponují základní ochranou při normálním chodu + ochranou při jejich případném poškození.
I levné ventilátory ochladí
Ventilátory jsou levnou alternativou ke klimatizacím a ochlazovačům vzduchu. Ty nejlevnější koupíte již za pár eur, musíte však počítat s tím, že vám nenabídnou vysoký výkon a ani kvalitu. Za stolní ventilátory zaplatíte cca 250 až 350 Kč. Jde o příjemné ochlazení při práci za počítačem nebo při vaření. Za cenu od 350 do 1 000 Kč už koupíte výkonnější stojanové ventilátory, které se pyšní dobrými recenzemi. V případě těch nejkvalitnějších může cena vystoupat na 1 700 až 5 000 Kč.
Se stoupající cenou většinou stoupá i výkon a kvalita provedení. Sloupové ventilátory se pohybují v cenové hladině od 750 do 1 700 Kč, za ty nejdražší zaplatíte několik tisíc korun. Stropní ventilátory můžete vlastnit za 1 500 až 10 000 Kč. Nejdražší modely jsou pro běžného uživatele cenově nedostupné, stojí několik desítek tisíc Kč.
Dyson, Klarstein nebo Westinghouse jsou správnou volbou
Ze značek vám můžeme doporučit ventilátory Dyson, Westinghouse, AEG, Klarstein či oneConcept. Pokud hledáte modely určené do koupelny, prohlédněte si např. nabídku ventilátorů Vents. Zajímavé stropní verze těchto spotřebičů najdete u výrobců jako Globo, Bayside a Zonda.
Otázky a odpovědi – FAQ
Nenarazili jste na parametry, které považujete za klíčové, případně jsou pro vás některé z nich nesrozumitelné? V takových případech oceníme, pokud nám v diskusi pod článkem zanecháte své otázky. Pokusíme se na ně odpovědět co nejlépe a co nejdříve.
Jaký je rozdíl mezi bezlopatkovým ventilátorem a ventilátorem s lopatkami?
Co je to krbový ventilátor?
Co je to ventilátor s doběhem?
Rowenta VU5670F0
Stojanový ventilátor, objem průtoku vzduchu 4 800 m³/h, 5 ventilačních režimů, 120° oscilace, nastavitelná výška, hlučnost 35 dB, možnost ovládání na dálku.
Prohlédnout nejlepší nabídkuRowenta VU5670F0 s podtitulem Turbo Silence Extreme není nejlevnějším ventilátorem. Upřímně řečeno, vzhledem k ne zrovna nejkvalitnějšímu zpracování jeho horní části bychom určitě přijali nižší pořizovací cenu. Z hlediska funkčnosti mu však opravdu nemáme co vytknout. Turbo Silence Extreme je další nadprůměrně výkonný stojanový ventilátor s objemem průtoku vzduchu 4 800 m³/h, což je více než v případě vítěze našeho testu, modelu Klarstein Silent Storm. Vysoký objem se projevil na celkové spotřebě, která představuje až 70 W. Takovýto příkon je z našeho pohledu u ventilátorů trošku „přes čáru“.
Průměr lopatek je dostačující – mají 41 cm, pozitivně vnímáme také možnosti regulace rychlosti proudění vzduchu. Tento model disponuje 5 ventilačními režimy. První z nich – „silent night“ – vyniká pomalinkým prouděním vzduchu a extrémně tichým provozem. Jeho protějškem je režim „turbo boost“, který je opravdu silný, proto ho doporučujeme využívat spíše ve velkých místnostech a určitě pouze během dne. Zbývající 3 režimy jsou něco mezi minimálním a maximálním výkonem ventilátoru.
Na tomto modelu nás zaujal i režim „decrescendo“ pro automatické zpomalení proudění vzduchu každých 15 min. Dále oceňujeme přítomnost digitálního 8hod. časovače se 4 pozicemi a možností vypnutí po 1, 2, 4 nebo 8 hod., který je „funkční“ i v kombinaci s režimem „silent night“. Ovládání ventilátoru není náročné a plusem je možnost použití digitálního dálkového ovladače. 120° oscilace distribuuje ochlazený vzduch opravdu rovnoměrně a do každé části místnosti, v případě potřeby můžete vrchní část ventilátoru zafixovat.
Největším zklamáním u modelu Rowenta Turbo Silence Extreme je jeho zpracování. Naoko působí velmi pěkně a na jedničku hodnotíme i stabilitu, za níž stojí skutečně robustní základna a hmotnost, která se blíží 9 kg. Vrchní, výsuvná část ventilátoru však není nejpevnější ani nejkvalitnější. V režimu „turbo boost“ se chvílemi zdá, že odletí. Výšku tohoto modelu můžete nastavit v rozmezí od 110 do 140 cm, což je jakási klasika. Milým doplňkem je rukojeť k přenášení, i když nepoměr mezi hmotností základny a horní části ji neumožňuje využívat naplno.
Objem průtoku vzduchu = 4 800 m³/h ● Příkon = 70 W ● Průměr vrtule = 40 cm ● Hlučnost = 35 dB ● Počet rychlostí = 5 ● Rozměry (v × š) = 110–140 × 40 cm ● Hmotnost = cca 8,9 kg
Klarstein Silent Storm
Stojanový ventilátor, pro místnosti do 80 m³, 12 rychlostí a 5 ventilačních režimů, nastavitelná výška, hlučnost 32 dB, možnost ovládání na dálku.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKlarstein Silent Storm se může jevit jako trochu dražší stojanový ventilátor, ale při pohledu na jeho funkce, vlastnosti a výkon hodnotíme pořizovací cenu jako vysloveně nízkou. Silent Storm s nízkým příkonem, a tedy i spotřebou 35 W dosahuje opravdu obrovského objemu průtoku vzduchu, který představuje 4 600 m³/h. Díky tomu účinně vychladí místnosti o objemu do 80 m³, což je ekvivalentem k cca 30 m². K jeho vysokému výkonu přispívají i lopatky s průměrem 41 cm.
Tento model není určený pouze pro doslova velké prostory. Můžete si ho bez obav pořídit i tehdy, pokud potřebujete ochladit miniaturní ložnici či obývací pokoj. Silent Storm totiž disponuje 5 ventilačními programy a až 12 rychlostními režimy. K dispozici máte režim „přírodní vánek“, noční režim s možností automatického vypnutí, tichý režim (ideální např. při práci) a režim „komfort“, při kterém se ventilátor aktivuje pouze v případě, že teplota v místnosti vystoupá nad 20 °C.
Možnost zastavení ventilátoru ve fixní poloze je už jakousi samozřejmostí. Z funkcí stojí dále za zmínku 12hod. časovač automatického vypnutí a zapnutí, který je nastavitelný v 30min. intervalech. K praktickým vychytávkám patří malý LCD displej na přední straně ventilátoru, na kterém je zobrazený aktuálně nastavený režim i rychlost proudění vzduchu. Samotné ovládání, které probíhá buď pomocí 2 tlačítek a kolečka přímo pod LCD displejem, nebo prostřednictvím dálkového ovladače, hodnotíme i přes řadu režimů jako velmi jednoduché.
Ventilátor Silent Storm nás oslovil velmi elegantním a jakýmsi nenásilným designem. Z našeho pohledu zapadne do každé místnosti, a to bez ohledu na styl, který v ní převládá. Díky vyšší hmotnosti 7,8 kg má tento kousek velmi dobrou stabilitu, kterou připisujeme těžší základně.
K benefitům dále řadíme velmi nízkou hlučnost 32 dB. Při tichém režimu je navíc tento ventilátor uchem opravdu téměř nepostřehnutelný. Popravdě řečeno, na modelu Klarstein Silent Storm se negativa hledala těžko. Jedno jsme však přece jen našli. V případě nejsilnějšího režimu tento kousek není až tak tichý, právě naopak – dokáže celkem pěkně potrápit vaše uši.
Objem průtoku vzduchu = 4 600 m³/h ● Příkon = 35 W ● Průměr vrtule = 41 cm ● Hlučnost = 32 dB ● Počet rychlostí = 12 ● Rozměry (v × š) = 137 × 40 cm ● Hmotnost = cca 7,8 kg