Volně stojící myčky nádobí

Nejlepší volně stojící myčky 2024 + recenze

Vybrali jsme pro vás nejlepší myčku s volně stojící konstrukcí, která nabídne připojení k internetu přes WiFi, velkou vnitřní kapacitu, dávkovacího asistenta, a navíc je i úsporná. Po více než 60 hodinách strávených porovnáváním a studováním recenzí spotřebitelů jsme vybrali myčku AEG FFB64627ZM. Které myčky v tomto segmentu ještě uspěly? Jaká kritéria jsou pro výběr myčky nádobí důležitá?

Publikované: 02.03.2021
Aktualizované: 17.07.2024

Jakou volně stojící myčku koupit?

V úvodu pro vás máme přehlednou tabulku produktů, které nás v našem testu zaujaly nejvíce. Abyste nemuseli studovat rozsáhlé recenze, připravili jsme pro vás tento výběr, kde najdete nejen ten nejlepší produkt, ale i náš tip a nejlevnější myčku v rámci našeho spotřebitelského testu.

Názov Hodnotenie Detail
AEG FFB64627ZM   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Siguro DW-F453S   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Klarstein Amazonia 8   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Cenový trhák
Gorenje GS520E15W

Gorenje GS520E15W

Kapacita 9 sad nádobí, 5 programů, spotřeba vody 9 l, energetická třída E, bez smart funkcí.

Zobrazit více info

Model Gorenje GS520E15W umyje najednou 9 sad nádobí, spotřeba vody je 9 litrů. Na výběr je 5 programů, nechybí automatický program. Třída energetické účinnosti je nižší – E. Index sušící (1,065) i čistící schopnosti (1,125) jsou na dobré úrovni.

Náš TIP
Beko DFN 26422 X

Beko DFN 26422 X

Kapacita: 14 sad nádobí, 7 programů, funkce Fast+ pro zkrácení mycího cyklu, extra sušení.

Zobrazit více info

Myčka vhodná do vícečlenných domácností. Kapacitně pojme až 14 sad nádobí, vybrat si můžete ze 7 programů mytí. Mezi nimi i ECO režim nebo program InncerClean pro samočištění myčky. Potěší funkce poloviční náplně nebo Fast+ pro zkrácení programu. Na ovládacím panelu můžete aktivovat i odložený start. Myčka Beko je velmi tichá. Nedostatkem jsou jen některé méně kvalitní plastové části.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Certifikované spotřebitelské organizace každoročně podrobují nové i stávající modely myček normovaným testům. Ty se skládají z několika zkoušek, z nichž každý parametr má na výsledné hodnocení různý vliv. My jsme do našeho testu vybrali ty nejlepší myčky nádobí, při kterých jsme brali v úvahu nejdůležitější vlastnosti a parametry. Volně stojící myčky jsme také zhodnotili z pohledu spotřebitelů a brali jsme v úvahu ověřené reference uživatelů. Čeho si Test Magazín ve srovnávacím testu všímal?

Mytí a sušení nádobí
Spotřeba el. energie
Délka mycího cyklu
Hlučnost
Praktické funkce a obsluha
Zpracování a vybavení

Parametry, které jsme v rámci našeho spotřebitelského testu zvolili pro hodnocení produktů znáte, ale na základě, čeho jsme do našeho testu vybírali jednotlivé produkty? Dlouhé hodiny jsme strávili průzkumem trhu volně stojících myčkek nádobí. Zdroji informací o prodejnosti a uživatelských recenzích byly e-shopy Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz a Electroworld.cz. Zaměřili jsme se na různé výrobce jako Beko, Whirlpool, Bosch, Electrolux, Candy nebo myčka nádobí od AEG. Oblíbenost spotřebičů jsme sledovali přes porovnávač cen Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze volně stojících myček nádobí

To, co vám reklamy a propagační charakteristiky produktů neprozradí, vám odhalí naše objektivní a autorské recenze, jejichž účelem má být nezaujatý pohled na kvalitu produktů, které byly po detailní analýze a porovnávání vybrané do našeho spotřebitelského testu. Ačkoli má každý spotřebitel různé nároky, naše recenze mohou alespoň z malé části pomoci v rozhodování.

Cenový trhák

Gorenje GS520E15W

Kapacita 9 sad nádobí, 5 programů, spotřeba vody 9 l, energetická třída E, bez smart funkcí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Volně stojící myčka nádobí Gorenje GS520E15W potěší cenou i funkcionalitou. Samozřejmě s ohledem na nízkou cenu je třeba počítat s jistými kompromisy. Gorenje patří do energetické třídy E a spotřeba vody na jeden cyklus dosáhla hodnoty 9 litrů. Najednou v ní umyjete 9 sad nádobí, navzdory menší kapacitě je přítomna funkce poloviční náplně, kterou můžete použít s programy Eco, intenzivní nebo 1-hodinový program.

Myčka nádobí obsahuje koš na příbory a nabízí 2 zásuvky na nádobí – spodní slouží na vysoké nádobí, horní na nižší nádobí včetně šálků, jejich polohování není možné. Myčka nádobí nabízí 5 programů, mezi nimi i „automatický“ program, po jednoduché aktivaci myčka přizpůsobí cyklus mytí náplni. Program na sklo chybí, ale potěší rychlý program, Eco či intenzivní program.

Jedná se o vskutku jednoduchý model s poměrně dlouhou dobou Eco cyklu – až 235 min. Hlučnost dosahuje 47 dB. Nechybí indikace leštidla a soli, ani zvukový signál ukončení programu. Tento spotřebič osloví nejvíce cenou, nic nadstandardního totiž nenabízí. Přestože samotné čištění a sušení jsou na dobré úrovni, programy jsou delší.

Pozitíva

Nízká cena
Kvalitní čištění i sušení

Negatíva

Starší design
Absentuje samočistící cyklus

Šířka: 44,8 cm ● Hloubka: 60 cm ● Počet sad nádobí: 9 ● Počet programů: 5 ● Energetická třída: E ● Spotřeba vody: 9 l ● Hlučnost: 47 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: - ● Smart funkce: ne

Náš TIP

Beko DFN 26422 X

Kapacita: 14 sad nádobí, 7 programů, funkce Fast+ pro zkrácení mycího cyklu, extra sušení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z myček Beko jsme vybrali i model DFN 26422 X, který se do našeho výběru dostal díky pozitivním recenzím, kapacitě až 14 sad nádobí a dobré ceně. Díky větší kapacitě je myčka nádobí vhodná i pro větší domácnosti. Podle nových norem patří myčka sice do energetické třídy E, ale spotřeba není nijak závratná. Odborné testy při měření spotřeby vody na jeden cyklus prokázaly hodnotu kolem 9,5 litru. Vnitřní uspořádání košů je dobře známé: spodní koš na vysoké nádobí, horní koš na nižší nádobí a v horní části se nachází i prostorná příborová zásuvka, což hodnotíme velmi kladně. Koše lze výškově polohovat. Výhradu bychom měli jen k pojezdům košů, které působí velmi levně, což je škoda, neboť jde o poměrně namáhanou část.

Z programové nabídky máte k dispozici 7 programů. Z funkcí jistě oceníte funkci Fast+, díky čemuž až trojnásobně zkrátíte dobu mycího cyklu. Samozřejmě ji používejte pouze v případě, že je to nutné. Hodinový program Quick&Clean si oblíbilo vícero spotřebitelů. Výhodou je, že program nádobí rychle umyje a díky vysoké teplotě vody ho velmi dobře usuší. Aktivovat lze také funkci extra sušení SteamGloss. Myčka nádobí Beko je vybavena i senzorem míry znečištění vody, čemuž následně přizpůsobí volbu programu. Čas na obrazovce se tak může změnit. Výsledky mytí jsou na vysoké úrovni, může za to i patentovaný systém mycího ramene Aquaintense. Základní údaje uvidíte i na praktickém LCD displeji. Chcete-li myčce dopřát „wellness“, aktivujte funkci samočištění InncerClean.

Opravdu mile nás i spotřebitele překvapila velmi nízká hladina hlučnosti – 43 dB. Přestože se nejedná o ohromující údaj, myčka je při mytí i sušení velmi tichá, dokonce i zvukové projevy při napouštění či vypouštění vody nejsou nijak výrazné. Na ovládacím panelu můžete aktivovat i funkci odloženého startu. Mezi senzory nechybí indikace leštidla a indikace soli – potěší i možnost aktivace poloviční náplně. V případě, že myčka není plná, mycí cyklus se výrazně zkrátí a sníží se i spotřeba vody. Aktivovat lze i ECO režim. Mycí program je v takovém případě delší, ale úspornější z hlediska spotřeby vody i energie. Má také dětský zámek či ochranu proti přetečení AquaSafe.

Pozitíva

Krátký, hodinový program (58 min.)
Velmi tichý chod i při napouštění
Efektivní sušení u programů s vyšší teplotou

Negatíva

Méně kvalitní pojezdy a kvalita plastů
Nemá akustický signál ukončení programu

Šířka: 59,8 cm ● Hloubka: 60 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 7 ● Energetická třída: E ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 43 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Pre náročných

Bosch SMS8YCI01E

Inteligentní myčka nádobí se SMART funkcemi, programem sušení Perfect Dry a technologií Extraclean Zone.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro náročnější spotřebitele bude rozumné sáhnout po myčce nádobí Bosch SMS8YCI01E z osmé modelové řady výrobce Bosch – ten se pyšní i titulem nejméně poruchové myčky nádobí na trhu. Myčka nabízí nejen vysokou efektivitu umývání, ale také špičkové sušení nebo ovládání na dálku přes aplikaci ve vašem smartphonu. Díky košům MaxFlex a šířce 60 cm pojme až 14 souprav kuchyňského nádobí. Oželet nemusíte ani zásuvku na příbory jako v případě myčky Electrolux ESF5555LOX. Problémem není ani extra znečištěné nádobí. O efektivní čištění se starají vysokotlaké trysky, tzv. technologie Extraclean Zone využívá trysky, které při zvolení určitých programů dávkují větší množství vody pod vyšším tlakem. IntensiveZone zase zajistí zvýšení teploty vody ve spodním koši, kde můžete uložit více znečištěné nádobí.

K dispozici máte bohatou programovou nabídku. 8 programů a mezi nimi také 70 °C Intenzivní, ECO program, program na sklo, Rychlý program nebo Auto program se 6. smyslem díky LoadSensoru a AquaSensoru, které snímají množství nádobí a určují jeho stupeň znečištění. Spotřeba je tak optimalizovaná. Občas můžete využít také samočisticí program MachineCare. Filtr se udržuje čistý díky samočisticímu filtračnímu systému. V programové nabídce si můžete nastavit i váš Oblíbený program, kdy můžete kombinovat různé přídavné funkce. Myčce Bosch SMS8YCI01E nemůže chybět dávkovací asistent a ani připojení k WiFi přes aplikaci HomeConnect. Ovládat tak myčku můžete na dálku, a dokonce i hlasem.

Ovládání je kombinované za pomoci skrytého dotykového ovládacího panelu, ale i velkého předního panelu s TFT displejem, který zobrazuje podstatné informace – zbývající čas, indikátory nedostatku soli nebo leštidla, chybové hlášení a další.

Skvělé výsledky sušení má na svědomí systém PerfectDry a technologie Zeolith. Jde o přírodní materiál v nádobě, který pohlcuje vlhkost, přeměňuje ji na páru, a tak zvyšuje efektivitu sušení. Kromě automatického otevření dveří tak sušení a ochlazování nádobí napomáhá i tato inteligentní technologie. Tichý chod je doménou značky Bosch, invertorový motor EcoSilence Drive dosahuje úroveň hluku jen 43 dB. Při nastavení tichého programu je hluk ještě menší – 41 dB. Kvalita materiálů je na nejvyšší úrovni, jakož i design myčky, který působí velmi moderně. Srovnávací test nezapomněl ani na spotřebu – 9,5 litru je víc než uspokojivých, což potvrzuje i energetická třída A+++.

Pozitíva

Extraclean Zone – rotující trysky
IntensiveZone – vyšší tlak vody
Technologia sušení Zeolith

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Šířka: 60 cm ● Hloubka: 60 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 8 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 43 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ano

Electrolux ESF5555LOX

Model myčky s kapacitou 13 souprav nádobí, funkcí Fuzzy Logic a vynikající kvalitou zpracování.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Náš test myček nádobí nevynechal ani model Electrolux ESF5555LOX, který zaujme perfektními hodnoceními od spotřebitelů a vysokou kvalitou či bohatou nabídkou funkcí. V očích spotřebitelů je myčka Electrolux úsporným a tichým spotřebičem, který se postará o čistotu kuchyňského nádobí. 13 souprav nádobí není málo a se spotřebou 9,9 litru při standardním cyklu rozpočet také nezruinuje. Tichý chod je zásluhou invertorového motoru, hlučnost se pohybuje na úrovni 42 dB. Výsledky umývání i sušení dostaly shodně výsledné hodnocení (A). Systém sušení AirDry, a tedy automatické otevření dveří sušení nádobí výrazně napomáhá. K dispozci je také extra funkce XtraDry.

Dalších 6 programů vám při ovládání vrásky nezpůsobí. Automatický program AutoFlex je nejvíc používaným, ale nechybí ani rychlý 30minutový program, ECO nebo program na jemné umytí skleněného nádobí. Intenzivní program umývá až při 70 °C. Spotřebič se automaticky po skončení cyklu vypne, ale nechybí ani akustický signál. Ovládací panel na čelní straně je srozumitelný. Nápisy pod ikonami jsou v angličtině. Aktivovat je možné i odložený start a sledovat můžete i kontrolky pro indikaci nedostatku soli či leštidla. Ukazatel zbývajícího času také nechybí.

Vnitřný prostor nabídne dostatek místa, ale chybí příborová zásuvka, čehož si kromě našeho porovnávacího testu všimli i spotřebitelé. K dispozici je v dolním koši jen košík na příbory. Horní koš je výškově nastavitelný. Díky šířce a hloubce konstrukce je uložení nádobí velmi pohodlné a jednoduché. V porovnávacím testu myčky Electrolux ESF5555LOX pozitivně hodnotíme i kvalitu zpracování a materiály. Přední ovládací panel nemá dětskou pojistku. Před vytopením vás ochrání AquaStop i systém ochrany proti přetečení.

Pozitíva

Automatické vypnutí po skončení cyklu
Možnost zkrácení programu
FuzzyLogic – AutoFlex program

Negatíva

Chybí antibakteriální program
Nemá zásuvku na příbory
Absentuje samočisticí cyklus

Šířka: 60 cm ● Hloubka: 62,5 cm ● Počet souprav nádobí: 13 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9,9 l ● Hlučnost: 42 dB ● Odložený start: ano | Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Beko DFN 26421 W

Nabízí skvělý poměr ceny a kvality, funkci odloženého startu, samočisticí cyklus a má také velmi tichý chod.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Na základě kvalitních výsledků umývání a sušení nádobí se do našeho srovnávacího testu dostala volně stojící myčka nádobí Beko DFN 26421 W, která nabízí spotřebiteli perfektní poměr ceny a kvality. Zároveň jde o velmi úsporný model. Beko patří do energetické třídy A++ a spotřeba vody při standardním cyklu dosáhla v testu spotřeby hodnotu 9,5 litru. Myčka nádobí umyje maximálně 14 souprav nádobí. Když myčka není úplně naplněná, využijete i praktickou funkci poloviční náplně.

Systém košů (Acrobat System) umožňuje přizpůsobit výšku horního koše velmi jednoduše. Uvedená příborová zásuvka si svoje využití najde také. Myčka nádobí má 6 programů, mezi nimi i automatický program, který vyhodnotí úroveň naplnění myčky nádobí a rozhodne o mycím cyklu i délce umývání. Optimalizuje tak i spotřebu vody. Tradičně Beko využívá na mytí speciální rameno AquaIntense, které horkou vodu a mycí prostředek dostane na každé místo díky výkonným tryskám. Aktivovat můžete také funkci All in one, a to v případě, že na umývání využíváte tablety. Kdyby byl v zásobnících nedostatek leštidla či soli, indikátory vás na to upozorní. Dostupnost filtrů je podle referencí uživatelů poměrně jednoduchá, myčka disponuje i samočisticím cyklem vnitřku myčky – Inner Clean.

Ovládací panel je na přední straně, ovládání je dotykové, velmi intuitivní a srozumitelné. Oceňujeme, že displej zobrazuje i čas zbývající do konce mycího cyklu. Samozřejmostí je dětský zámek. Volně stojící myčka nádobí Beko DFN 26421 W má skvěle zvládnuté sušení nádobí (známka A). Vděčit za to může systému parního sušení SteamGloss. Po stránce designu nepatří mezi nejstylovější modely. Myčka nádobí nemá AquaStop, ale využívá systém WaterSafe+, který chrání myčku nádobí před rizikem nekontrolovaného napouštění vodou. Motor je velmi tichý a na samotný invertorový motor dává výrobce záruku až 10 let.

Pozitíva

Účinné sušení
Kvalita umývání
Flexibilita košů

Negatíva

Nemá AquaStop
Starší design
Příliš všeobecný manuál

Šířka: 59,8 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: A++ ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 43 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Další zajímavé produkty

Volně stojící myčky patří na trhu mezi méně zastoupené. Mnohem více spotřebitelé preferují vestavěné myčky nádobí. Přesto výrobci každý rok přicházejí s novými modely i v případě volně stojící konstrukce. V našem srovnávacím testu se nenacházejí všechny modely. Proto Test Magazín spotřebiteli přináší alternativy, jejichž výběrem nic nepokazí.

Jednou z možných alternativ je volně stojící myčka nádobí Bosch SPS2XMI04E. Jde o standardně velkou myčku, která pojme 10 sad nádobí. Nabídne 6 programů, a kromě toho i funkci extra sušení. Spotřeba vody na cyklus u programu Eco je 9,5 l. Spotřebič patří jen do energetické třídy F.

Za cenově dostupnou bychom mohli považovat myčku nádobí Philco PD 114 XE. Za poměrně levné peníze dostanete kompaktní myčku na nádobí o šířce 45 cm. Tichý chod, funkce odloženého startu, dětská pojistka a také velmi dobrá účinnost sušení i mytí. Se spotřebou 9 litrů nepatří mezi nejúspornější, potěší variabilní vnitřní uspořádání.

Velmi zajímavou volbou je i myčka Candy H CF 3C7LFW, která při své nízké ceně dokonce nabízí i připojení přes WiFi či Bluetooth. Určená je pro maximálně 13 souprav kuchyňského nádobí. Spadá do energetické třídy A +++, a přestože je o něco hlučnější a designem připomíná starší generace myček, výsledky odborných testů i reference spotřebitelů hrají v její prospěch. Samočisticí filtr, automatické otevření dveří nebo hlasové ovládání.

Úzká myčka nádobí Amica MV 447 ADX dokáže najednou umýt až 10 sad nádobí. Díky šířce jen 44,8 cm je vhodná i do menších prostorů. Slim myčka nádobí však zaujme i dobrou programovou výbavou a řadou praktických funkcí. Chybí sice poloviční náplň, ale myčka má automatické otevírání dveří po skončení cyklu, indikátor nedostatku soli či leštidla a také akusticky signalizuje i ukončení programu. Automaticky detekuje i míru znečištění vody. Plusem je i možnost zónového mytí.

Dražší myčka nádobí AEG FFB 8370 PM zaujme zřejmě i náročnější spotřebitele. Ve prospěch této myčky hovoří vysoká úspornost a kapacita až pro 15 sad nádobí. Automatické otevření dvířek, předoplachování, zónové mytí, XtraDry funkce pro lepší sušení a možnost zkrácení mycího programu. Vítaná je i příborová zásuvka. Podle slov některých spotřebitelů jsou však slabinou některé materiály, které nepůsobí kvalitně, a vyšší hlučnost v některých fázích mycího cyklu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Možná vás bude zajímat, které myčky s volně stojící konstrukcí jsou na českém trhu nejprodávanější. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku nejoblíbenějších produktů podle portálu Heureka.cz v tomto segmentu. Seznam nejprodávanějších produktů pravidelně aktualizujeme na základě samotné prodejnosti.

Názov Hodnotenie Detail
Amica DFV41E6aISMG5*Zobrazit produkt
Beko BDFN 26430X5*Zobrazit produkt
Whirlpool WSFO 3O34 PF X5*Zobrazit produkt
Mora SM 635 W5*Zobrazit produkt
Gorenje GS620C10W5*Zobrazit produkt

Mezi kuchyňské spotřebiče, bez kterých se v dnešní domácnosti jen těžko obejdeme, s určitostí patří i myčka nádobí. Hlavním důvodem je, že nás tento spotřebič zbaví neoblíbené aktivity, kterou mytí nádobí je. Velmi podstatné však je i to, že výrazně šetří spotřebu vody a el. energii. Myčka tak má význam i z hlediska úspornosti. Jak myčku vybrat? Test Magazín vám pomůže vybrat volně stojící myčku a prozradí vám, které parametry, funkce a vlastnosti jsou z pohledu spotřebitele nejdůležitější.

Jak vybrat volně stojící myčku nádobí?

  • Dvě varianty 
  • Objem myčky
  • Energetická třída
  • Účinnost sušení nádobí
  • Nabídka mycích programů
  • Ovládání a obsluha
  • Zajímavé funkce
  • Hlučnost myčky
  • Cena a renomované značky

Volně stojící nebo vestavné myčky

Pokud se spotřebitel rozhoduje pro myčku do domácnosti, bude vybírat ze dvou variant. Rozhodovat budou především preference spotřebitele, ale i dispoziční řešení prostoru, ve kterém bude myčka umístěna.

Přestože jsou volně stojící myčky méně vyhledávaným sortimentem v tomto segmentu, nejsou o nic horším pomocníkem v domácnosti než modernější vestavné myčky. Dokonce lze i některé volně stojící myčky zabudovat do kuchyňské linky. Ovšem s tím rozdílem, že dveře nelze mít v barvě kuchyně. Ve většině případů je přítomen i ovládací panel, který není skrytý. Výhodou takové myčky nádobí je, že ji můžete postavit kdekoliv, kde máte k dispozici přívod vody, odvod odpadu a přístup k elektrické síti. Z hlediska stránky designu tak oproti vestavěné konstrukci nemají žádné výrazné nevýhody.

Populárnější jsou vestavné myčky nádobí, které je možné zabudovat přímo mezi kuchyňskou linku, a na první pohled nevíte, zda se za dvířky nachází myčka nádobí nebo linka. V prostoru jsou tak nenápadným a designovým prvkem. Takových linek si můžete všimnout pouze v případě, že mají zabudovaný ovládací panel na přední straně a ne z horní strany dveří.

Třetí variantou může být stolová myčka nádobí nebo tzv. barová myčka. Ta má menší rozměry, menší kapacitu a poslouží spíše na mytí skleněného nádobí, příborů nebo menšího množství talířů. Vhodná volba pro bary a kavárny.

Myčka nádobí 45 cm nebo 60 cm – ideální kapacita

Standardní myčky nádobí mají šířku 50 až 65 cm. Jde o velikost, která postačuje čtyřčlenné rodině. Do takové volně stojící myčky se vejde přibližně 12 až 15 sad nádobí. Do určité míry záleží i na tom, jaké uspořádání má vnitřní prostor myčky. 

Vnitřní prostor bývá zpravidla členěný na tři sektory. Horní koš je určen pro drobné nádobí jako šálky, sklenice, sklo, dezertní talíře či misky. Vítány jsou sklopné trny, které jsou určeny pro vyšší skleněné poháry. Většina modelů umožňuje také výškové nastavení horního koše. Dolní koš je primárně určen pro talíře, hrnce, plechy či větší kuchyňské nádobí. Spodní koš by měl být výrazněji členěný, aby bylo možné nádobí pohodlně uložit.

Voľne stojaca umývačka riadu – objem

Samostatný koš na příbory se může nacházet ve spodním koši, který je méně praktickým řešením. Více doporučujeme spotřebitelům modely, které disponují zásuvkou na příbory. Každému však může vyhovovat něco jiného. Platí pravidlo, že do spodního koše patří více znečištěné nádobí. 

Menší myčky nádobí, tzv. úzké myčky o šířce 45 až 50 cm jsou vhodné pro kuchyně s menší dispozicí a pro domácnosti s dvěma či třemi členy. Kromě menší šířky se v ničem zásadně neliší. Jejich objem je menší a taková myčka pojme zhruba 6 až 10 sad nádobí.

Volně stojící myčky – spotřeba vody a elektřiny

Tento údaj vás informuje o míře úspornosti myčky. Na trhu se nenacházejí myčky nádobí, které by měly horší energetickou třídu než A +. Nejlepší – nejúspornější myčky patří do energetické třídy A +++. Ta je uváděná na energetickém štítku. Aby mohla myčka nádobí patřit do nejúspornější třídy, musí mít v průměru co nejnižší spotřebu vody i elektrické energie.

Při spotřebě vody je důležité všímat si údaje, který se na štítku nenachází. Jde totiž o spotřebu vody při standardním mycím cyklu. Dobře hodnocené jsou myčky se spotřebou 7 až 10,5 litrů vody. Na štítku najdete pouze údaj o průměrné roční spotřebě vody. Nemusíte se však bát, myčky nádobí energetické třídy A + či A ++ nejsou velkými požírači energií a jsou poměrně úsporné. V případě elektřiny si na energetickém štítku všímejte průměrné roční spotřeby.

Mokré nádobí z myčky – účinnost sušení je důležitá

Tuto informaci najdete rovněž na energetickém štítku. Ačkoli vám v tomto směru nejvíce napoví spotřebitelské testy a reference uživatelů, i samotné zařazení do třídy účinnosti sušení může při rozhodování sehrát roli. Myčky realizují sušení nádobí za pomoci různých technologií a přídavných funkcí. Podle toho, jaký je výsledek sušení, mohou dostat hodnocení od A po G. Nejhůře hodnocené myčky v kategorii sušení získají obvykle "nejhorší" známku (B).

Programy myčky

Množství programů není ani náhodou nejpodstatnějším parametrem. Pro spotřebitele je důležité, aby byl program co možná nejkratší a nejefektivnější. A právě ten bude uživatel také používat nejčastěji. Jaké jsou základní programy, které nesmějí chybět? Které programy mohou používání myčky usnadnit a zefektivnit výsledek mytí?

  • Automatický program – tento program automaticky nastaví spotřebu vody i délku cyklu podle množství nádobí v myčce a úrovně jeho znečištění. Takové optimalizování mycího cyklu umožňuje funkce 6. smysl, AUTO Sense nebo Fuzzy logic.
  • ECO program – program, který je často delší, ale zároveň spotřebuje nejméně litrů vody a el. Energie, a zároveň dobře suší nádobí.
  • Intenzivní program – méně úsporný program, který myje nádobí při vysoké teplotě, přibližně 70 ° C.
  • Rychlý program – krátký program, který umyje nádobí v krátkém čase, cca 30 až 45 minut
  • Standardní program – nejuniverzálnější program s průměrnou spotřebou a délkou mycího cyklu. 
  • Program na sklo – určený pro mytí jemného, skleněného nádobí.

Umývacie programy voľne stojacej umývačky riadu

U dražších modelů se setkáte i s dalšími programy jako například poloviční náplň, předoplach, samočisticí mycí cyklus, antibakteriální či noční program. Praktický je i oblíbený program, kdy je možné nastavit teplotu mycího cyklu, délku a také přidat další přídavné funkce.

Návod k obsluze myčky - intuitivní ovládání

Při ovládání rozhoduje především složitost a přehlednost ovládacího panelu. Volně stojící myčky mají většinou displej a ovládací prvky situované na přední straně. Rovněž však najdete v nabídce modely, jejichž ovládací panel je skrytý na horní straně dveří.

Obsluhovat myčku není nic náročného. Samozřejmě, že výrobci mají odlišné ovládací prvky i způsoby ovládání. Dotykové nebo mechanické ovládání, přehledný LCD displej nebo malý LED displej, který zobrazí jen to nutné. Podstatné je, aby byl ovládací panel srozumitelný. Pomáhá, pokud jsou pod tlačítky ikony a k nim české nápisy. V zásadě je však nutné pouze porozumět programům a vybrat si ten správný. Většinu dodatečných funkcí je možné aktivovat stlačením konkrétního tlačítka. 

Zajímavé funkce

Dražší modely často disponují funkcemi, které uživatel ani nevyužije. Proto je dobré soustředit se na zajímavé, ale zároveň praktické funkce, které spotřebitel zužitkuje. Které funkce mohou spotřebiteli pomoci nebo používání myčky zjednodušit?

  • Dětská pojistka / zámek – umožňuje uzamčení ovládacího panelu.
  • Odložený start – myčku lze spustit s odstupem času. Stačí nastavit konkrétní čas a myčka nádobí spustí mycí cyklus bez další asistence.
  • AquaStop / AquaSafe – chrání domácnost před možným únikem vody, aby nedošlo k nekontrolovanému napouštění a přetečení vody.
  • Automatické otevření dveří – kromě toho, že uživatele informuje o ukončení mycího cyklu, otevřením dveří je zajištěno efektivnější sušení nádobí.
  • AquaSensor / LoadSensor – jde o senzory naplnění, které se starají o to, aby myčka nádobí uměla vyhodnotit, jaké množství nádobí se uvnitř nachází a jak je znečištěné. Na základě toho stanoví délku mycího cyklu a množství použité vody. 
  • Dávkovací asistent – stará se o efektivní a postupné dávkování mycího prostředku.
  • Parní sušení – tzv. extra sušení se stará o to, aby bylo nádobí za pomoci páry vysušené důkladněji a rychleji.
  • Poloviční náplň – funkce, po jejímž spuštění je chod výrazně šetrnější, protože myčka vyhodnotí, že se v ní nachází menší množství nádobí a optimalizuje spotřebu.
  • Indikátor nedostatku soli / leštidla – LED indikátory informují o nutnosti doplnění leštidla či soli.
  • Akustická signalizace ukončení programu – akustickým signálem upozorní na ukončení mycího programu.
  • Zónové mytí – aktivací této funkce rozdělíte vnitřní prostor na dvě zóny. Pokud máte poloviční náplň a nádobí uložíte pouze do horního koše, myčka nádobí bude šetřit vodu a mycí cyklus spustí jen v horní části zařízení.
  • All in one – efektivní rozpouštění mycích tablet.
  • WiFi – SMART funkce, která umožňuje ovládání myčky přes mobilní aplikaci. V případě poruchy je také diagnostika jednodušší.

Otvorená voľne stojaca umývačka riadu

Hlučnost myčky

Jen zřídka dnes natrefíte na hlučné myčky. Většina výrobců využívá tiché, invertorové motory a kvalitní izolační materiály, které hluk dobře izolují. S výjimkou levnějších myček, jejichž hlučnost se pohybuje okolo 50 dB, většina modelů získává při testování tohoto parametru velmi pozitivní hodnocení. Standardní hladina hluku je kolem 43 až 45 dB. Tiché myčky se dostanou na hranici 40 dB.

Levné myčky nádobí jsou pro nenáročné

Levné myčky dnes koupíte pohodlně do 7 500 Kč. Natrefíte na menší slim myčky o šířce 45 cm, ale také na standardní myčky s kapacitou 12 až 15 sad nádobí. Je třeba počítat s menším množstvím funkcí a také trochu zastaralejší designem.

Zlatá střední cesta se pohybuje v rozmezí od 8 500 do 17 000 Kč. V tomto cenovém pásmu najdete modely s bohatou funkcionalitou, moderními ovládacími prvky, zajímavými a praktickým funkcemi i WiFi připojením. Spotřebitelé nejčastěji sáhnou po modelech v hodnotě 10 000 až 15 000 Kč.

Dražší myčky v hodnotě více než 22 000 Kč jsou již modely pro náročné spotřebitele. Volně stojící myčky v tomto segmentu nabídnou plnou výbavu, ještě efektivnější výsledky mytí, často i kratší programy nebo nižší spotřebu. Takové modely je možné i částečně zabudovat.

Myčky nádobí Bosch, Beko i Whirlpool jsou nejlepší

Mezi nejlepší určitě patří myčky Bosch, ale velmi dobře si v tomto segmentu vedou i myčky nádobí Whirlpool. Opomenout nelze ani myčky Beko, které mají velmi široké zastoupení. Myčky AEG či Candy také patří mezi oblíbené a preferované modely. Menší množství modelů spotřebiteli nabídne Siemens, jehož myčky jsou o něco dražší. Vedle nešlápnete ani při koupi myčky značky Electrolux nebo Mora.

Otázky a odpovědi – FAQ

Neprozradili jsme vám o volně stojících myčkách nádobí vše, co jste potřebovali vědět? Zeptejte se v komentářích na to, co vás zajímá. Jelikož sekci Otázky a odpovědi pravidelně aktualizujeme, odpovíme vám co nejdříve.

Stejně jako u vestavných myček i v případě volně stojící konstrukce se najdou hlučnější modely. Rozdíl je v průměru okolo 2-3 dB, což lidské ucho téměř vůbec nerozpozná.

Filtr myčky byste měli pravidelně čistit jednou za dva až tři měsíce. Ačkoli některé myčky disponují samočisticím filtračním systémem, je dobré, pokud filtr z času na čas zkontrolujete a vyčistíte.

Ano, můžete. Je však třeba počítat s tím, že se takové nádobí v myčce poškozuje ve větší míře a pravidelné mytí v myčce snižuje jeho životnost. Pokud je však na výrobku uvedeno, že je možné mýt jej v myčce, klidně tak čiňte.

Ano, pokud myčka disponuje speciálním antibakteriálním programem (např. HygienePlus), můžete spustit tento mycí cyklus a vydezinfikovat například kusadla, chrastítka či některé gumové hračky.

Whirlpool WKFO 3O32 P X

Kapacita až pro 14 souprav nádobí, 10 přednastavených programů, funkce zónového umývání a spotřeba vody jen 9 litrů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi tradiční značky v segmentu myček nádobí patří i výrobce Whirlpool. V tomto případě jde o velmi dobře zákazníky hodnocenou volně stojící myčku Whirlpool WKFO 3O32 P X. Pozornost si zaslouží i proto, že v ní umyjete až 14 souprav kuchyňského nádobí a na jeden mycí cyklus spotřebujete při standardním programu jen 9 litrů vody. I proto patří myčka nádobí Whirlpool mezi úsporné spotřebiče energetické třídy A+++. Myčka nádobí je vybavená i 6. smyslem, a proto umí vyhodnotit ideální spotřebu vody a délku mycího cyklu. Celkově máte k dispozici až 10 programů, včetně Tichého programu a samostatného programu Dezinfekce při teplotě 65 °C. SMART funkce Whirlpool ve svém portfoliu nemá.

Ve srovnávacím testu nesmíme opomenout i takové funkce jako odložený start, dávkovacího asistenta nebo tlačítko Turbo, které zkrátí dobu mycího cyklu. Nedisponuje však automatickým otevřením dveří jako konkurenční myčka Bosch SMS4EVI14E. Za účinnost sušení však získala známku (A) a na špatně vysušené nádobí si nestěžují ani spotřebitelé. V porovnání se staršími modely je myčka Whirlpool WKFO 3O32 P X velmi tichá. Potvrdili to i uživatelé i normovaný test, který určil hladinu hlučnosti na úrovni 44 dB. Nerezový design dělá z myčky opravdu moderně působíci spotřebič. Stejně dobře působí i intuitivní ovládací panel. Ten je možné uzamknout za pomoci dětské pojistky. Displej zobrazuje i zbývající čas. Také po ukončení mycího cyklu dá myčka nádobí najevo, že skončila, a to akustickým signálem.

Indikátory nedostatku soli či leštidla, nebo samočisticí program jsou přítomné také. Velkou výhodou myčky Whirlpool je i funkce zónového mytí, která umožňuje aktivovat režim mytí jen v té části myčky, ve které se nachází nádobí. Absentuje zásuvka na příbory, Whirlpool má dole jen koš na příbory, což je z našeho pohledu větší mínus. Všeobecně je však flexibilita košů na dobré úrovni. Horní koš je výškově nastavitelný, a dokonce je možné vložit do něj i dodatečný koš, který horní část ještě rozčlení a umožní například umýt víc sklenic. AquaStop i systém proti úniku vody chrání domácnost před vytopením.

Pozitíva

Účinné umývání
6. smysl
Antibakteriální program

Negatíva

Nemá zásuvku na příbory
Chybí automatické otevírání dveří
Bez WiFi

Šířka: 60 cm ● Hloubka: 60 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 10 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Bosch SMS4EVI14E

Úsporná myčka se Smart funkcemi, ovládáním na dálku, vysokou úsporností a automatickým otevřením dveří.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Myčka nádobí Bosch SMS4EVI14E patří mezi volně stojící myčky nádobí s vysokou úsporností a vynikajícími výsledky umývání i sušení nádobí v odborných testech. Sympatie si získala myčka i z řad spotřebitelů, kteří ji hodnotí velmi kladně. Myčka má povrchovou úpravu z nerezu – inoxLook, který je velmi odolný a působí dobře i na pohled. Více než designem však zaujme myčka Bosch 9,5litrovou spotřebou při standardním mycím cyklu. V kombinaci spotřeby vody a el. energie patří myčka nádobí do energetické třídy A+++. Standardně dobře je na tom Bosch s hlučností, což je zásluhou dobré izolace i tichého invertorového motoru EcoSilence Drive.

Počet 6 programů je dnes standardem, ale rozhodně neurazí 6. smysl myčky díky AquaSensoru a LoadSensoru, které monitorují množství nádobí a úroveň znečištění. Myčka nádobí umyje až 13 souprav kuchyňského nádobí. Za zmínku stojí také tichý program, který můžete pustit například v noci nebo oblíbený program, který si můžete nastavit a určit i délku cyklu. Myčka má samočisticí filtrační systém, což usnadňuje údržbu. Z programové výbavy ještě uvedeme fakt, že myčka nemá zvukový signál ukončení cyklu. Až takové mínus to však není, protože disponuje automatickým otevřením dveří, což signalizuje konec cyklu a zvyšuje efektivitu sušení. Vnitřní prostor je řešený flexibilními koši VarioFlex i s příborovou zásuvkou VarioDrawer. Horní koš je tradičně výškově nastavitelný ve třech polohách. 

Unikátní funkcí je WiFi připojení skrz aplikaci HomeConnect. Myčku tak můžete zapnout i na dálku a v rámci funkcí je i hlasové ovládání, které však náš srovnávací test považuje za velmi malou výhodu. Více uživatelů si však stěžuje na jeho komplikované ovládání a raději využijí klasický ovládací panel, který působí velmi moderně a přehledně. Jednoduše, díky němu zapnete odložený start, malý LCD displej zobrazí aktivní ikony, indikuje nedostatek soli či leštidla a ukazuje i zbývající čas cyklu. Umožňuje také aktivování poloviční náplně. Myčka však nemá zónové umývání, kdy by myčka šetřila vodu a umývala jen horní nebo spodní část podle toho, kde je uložené nádobí. Bezpečnost je jištěná funkcí AquaStop a také systémem proti úniku vody.

Pozitíva

6. smysl
WiFi – HomeConnect
Automatické otevření dveří

Negatíva

Nemá zvukový signál ukončení cyklu
Složitější ovládání přes aplikaci
Nemá funkci zónového umývání

Šířka: 60 cm ● Hloubka: 60 cm ● Počet souprav nádobí: 13 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9,5 l ●| Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Myčky nádobí

Vaše hodnocení:
(90.8%)