Nejlepší WiFi zesilovače 2024 + recenze
Vypadává vám v určitých částech domu internet? Chtěli byste si rozšířit pokrytí bezdrátového připojení i do exteriéru, resp. na terasu, do zahrady či pod altán? Řešením je WiFi zesilovač, který všechny vyjmenované atributy a ještě více skrývá ve svém malém, kompaktním provedení. V našem testu jsme si pro vás připravili zhodnocení nejlepších WiFi zesilovačů na trhu, z nichž se vítězem stal TP-Link RE315. Také jsme sestavili návod, který vám pomůže při výběru toho nejspolehlivějšího produktu.
Jaký WiFi zesilovač si koupit?
Detailní rozbory, resp. recenze vybraných produktů jsou určeny pro náročné spotřebitele, jejichž rozhodnutí dokáže ovlivnit i nejmenší aspekt, ale pro ty, co se zaměřují na to nejdůležitější, jsme sepsali krátký přehled klíčových parametrů zvolených modelů.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TP-Link RE315 ✔ Víťaz testu | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Mi WiFi Range ✔ Cenový trhák | Zobrazit produkt | |
TP-Link RE305 ✔ Náš TIP | Zobrazit produkt |
TP-Link RE315
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 867 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Zobrazit více infoZesilovač se dvěma fixními anténami se bezdrátově připojí k jakémukoli routeru či přístupovému bodu, přičemž komunikuje v obou pásmech. Ve 2,4 GHz pásmu disponuje rychlostí 300 Mb/s, zatímco v 5 GHz pásmu dosahuje přenos dat rychlosti až 867 Mb/s. Kompatibilní je se všemi zařízeními s WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac. Velkou výhodou je vysokorychlostní režim či vestavěný LAN port pro zjednodušení šíření sítě a maximalizaci rozsahu síťového pásma.
Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro
Jednopásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s, WiFi standardy 802.11 b/g/n
Zobrazit více infoJednoduchý a lehký WiFi zesilovač za výbornou cenu podporuje šíření bezdrátového připojení v jednom pásmu 2,4 GHz s rychlostí přenosu 300 Mb/s, přičemž se k němu může najednou připojit až 16 různých zařízení podporujících WiFi standardy 802.11 b/g/n. Zprovoznění zařízení je usnadněno díky přehledné aplikaci Mi Home. S nízkou cenou klesá i možný dosah zařízení, ale výhodou je možnost libovolného přemisťování zesilovače po jedné konfiguraci, a to bez nutnosti opětovného nastavování.
TP-Link RE305
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 867 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Zobrazit více infoZařízení vytváří vysokorychlostní dvoupásmovou WiFi síť pro lepší připojení, přičemž pásmo 2,4 GHz určené pro běžné surfování po internetu disponuje rychlostí 300 Mb/s a pásmo 5 GHz umožňující streamování videí v HD rozlišení dosahuje rychlosti až 867 Mb/s. Model je kompatibilní s jakýmkoli routerem či zařízením s podporou standardů 802.11 a/b/g/n/ac, lze jej ovládat přes bezplatnou aplikaci Tether a díky přibalenému eternetovému kabelu se do něj dá napojit zařízení nedisponující možností bezdrátového připojení.
Hodnocené parametry
K nejdůležitějším parametrům, které podstatně zaváží při koupi toho nejspolehlivějšího zařízení pro zesílení WiFi signálu, rozhodně patří dosah, rychlost přenosu dat, zabezpečení či podporované WiFi standardy. Abychom pro vás zpracovali co nejobsažnější recenze těch nejlepších modelů a určili samotného vítěze testu, předem jsme si vytyčili faktory, kterým budeme během testu, porovnávání a hodnocení přikládat největší váhu. Vybrané parametry rozhodují zejména o kvalitě a rychlosti šířeného signálu bezdrátové sítě.
Uvedené parametry dopomohly k zúžení výběru modelů na ty nejvýkonnější a kvalitativně nejlepší, kterým jsme se později obšírněji věnovali. Do našeho top žebříčku WiFi zesilovačů se dostala zařízení různých značek, avšak podstatně převyšovala zařízení od společnosti TP-Link, ale své zastoupení měli i Xiaomi, Mercusys, Asus či Tenda. Všichni zmiňovaní výrobci se snaží na trh přivést stále modernější produkty s inovativními funkcemi, ale v našem hodnocení jsme se odráželi zejména od vytyčených parametrů a spotřebitelských recenzí dostupných na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz či Datart.cz.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze WiFi zesilovačů
Vzájemnému porovnávání jednotlivých modelů, jejich hodnocení a přiřazení příslušných štítků předcházelo několikahodinové studium a analýza dostupných údajů o nejpodstatnějších technických parametrech vybraných WiFi zesilovačů, ale také jejich výhod a nevýhod uvedených ve spotřebitelských názorech. Naše recenze se zaměřují na detailní shrnutí vytyčených parametrů zvolených zesilovačů a našich primárních dojmů z nich.
TP-Link RE315
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 867 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Prohlédnout nejlepší nabídkuWiFi zesilovač TP-Link se díky dvěma fixním externím anténám bezdrátově připojuje k WiFi routeru, čímž je umožněno rozšiřování signálu do oblastí, na které nemůže router dosáhnout. Někomu může překážet větší rozměr antén, ale pokud pro zesilovač máte správné místo, problém to určitě nebude. Během testování oceňujeme stabilitu signálu. TP-Link RE315 zajišťuje spolehlivé pokrytí WiFi v celé domácnosti a při správném umístění dokáže signál šířit v realtivně dobrých rychlostech. Model je více než jen rozšiřovač dosahu, protože jedním připojením ethernetového kabelu (LAN) k příslušnému portu snadno přeměníte vaše kabelové propojení k internetu ve dvoupásmový bezdrátový přístupový bod.
Pro lepší stabilitu a rychlost připojení komunikuje zařízení dvoupásmově, přičemž ve 2,4 GHz pásmu disponuje modulační rychlostí 300 Mb/s a v 5 GHz pásmu přenáší data rychlostí až 867 Mb/s. Funkčnost obou pásem během testování nedosahovala zcela očekávané rychlosti, ale rozhodně nezklamala. Zařízení lze jednoduchým stisknutím tlačítka WPS propojit s jakýmkoli WiFi routerem či bezdrátovým přenosovým bodem za předpokladu, že podporují standardy 802.11 a/b/g/n/ac. Pro některé uživatele lze komplikovanější způsob propojení funguje prostřednictvím webového rozhraní nebo oficiální aplikace společnosti TP-Link s názvem Tether. Instalace aplikace i samotný proces nastavování a spouštění extenderu je maximálně intuitivní.
Zařízení disponuje hned několika praktickými funkcemi. Bezproblémové pokrytí celé domácnosti je umocněno režimem OneMesh, který také pomáhá s šířením signálu v podobě nejvyšší rychlosti, a to adaptivním způsobem výběru nejrychlejší cesty připojení k routeru. WiFi zesilovač nabízí také přístup k režimu AP, čímž se vytvoří nový přístupový bod WiFi pro vylepšení kabelové sítě pomocí sítě bezdrátové. Základní součástí a funkcí zařízení je přítomnost chytrého indikátoru signálu, který ukazováním síly signálu pomáhá najít to nejideálnější umístění pro optimální pokrytí domácnosti bezdrátovou sítí. Přestože v případě červené kontrolky příjem není ideální, zesilovač dokáže překvapivě dobře stabilizovat příjem i distribuci signálu. Samozřejmě, zázraky očekávat nelze.
I přes větší rozměry, které způsobují, že po zapojení zařízení do elektrické sítě již do nejbližší zásuvky nic nezapojíte, toto dvoupásmové zařízení funguje bez větších výpadků a instalace je také díky dostupné aplikaci bezproblémová. Rozhodně velkou výhodou je pokrytí přibližně 15 metrů přes okno až do zahrady, ale v takové situaci už je třeba počítat s adekvátním poklesem rychlosti. Plusem je také vestavěný LAN port, který podstatně zjednodušuje rozšíření sítě a umožňuje kabelové propojení zařízení s absentující schopností bezdrátového připojení.
Frekvenční pásma: dvoupásmová ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s (2,4 GHz) + 867 Mb/s (5 GHz) ● WiFi standardy: 802.11 a/b/g/n/ac ● Zabezpečení: WPA-PSK, WPA2 -PSK ● Antény: 2 fixní, externí ● LAN port: ano ● LED indikátory: ano ● Další funkce: režim přístupového bodu, režim OneMesh ● Způsob instalace: WPS tlačítko, webové rozhraní, aplikace Tether ● Spotřeba: 9,5 W ● Rozměry : 124,1 x 89 x 35 mm
Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro
Jednopásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s, WiFi standardy 802.11 b/g/n
Prohlédnout nejlepší nabídkuMalý, kompaktní WiFi zesilovač se sice ocitá v nižších cenových hladinách, přesto je skvělým pomocníkem při zesílení signálu a jeho rozšířením všech, i hůře dostupných zón domácnosti, jako jsou koupelny, balkony či garáže. K zesilovači, resp. k domácí síti se může připojit široká paleta nejrůznějších zařízení. Přístroj stačí zapojit do klasické elektrické zásuvky v prostoru mezi routerem a „mrtvou zónou“, tedy částí domu se slabým nebo žádným signálem, a bezdrátově spárovat s primárním vysílačem bezdrátového signálu. A to vše za pomoci příslušné mobilní aplikace Mi Home.
Toto zařízení v porovnání s vítězem testu TP-Link RE315 disponuje pouze jedním 2,4 GHz pásmem, které dosahuje rychlosti 300 Mb/s. Co se týče standardů, podporovány jsou zejména 802.11 b/g/n. Přítomny jsou dvě externí antény, které sice nelze odnímat, ale lze se s nimi hýbat, resp. je nasměrovat tak, aby efektivně vykonávaly svůj úkol, a tedy poskytovaly současné připojení až 16 různým zařízením. Není však třeba se tohoto počtu uživatelů leknout. O bezpečnost odesílaných dat se totiž starají šifrovací protokoly WPA-PSK a WPA2-PSK.
Velmi důležitou součástí WiFi zesilovačů je indikátor signálu, který vám napoví, zda je umístění zařízení ideální nebo ne. V případě tohoto zesilovače se jedná o modré světlo, které se rozsvítí v momentě, kdy bude zařízení připraveno k pokrytí místa se slabým signálem. Dále už jen stačí nakonfigurovat potřebná data prostřednictvím aplikace a zařízení lze libovolně přesouvat podle potřeby bez obavy, že by se požadovaná nastavení po odpojení ztratila.
Nízká cena napovídá, že nepůjde o nejkvalitnější zařízení, nicméně i takový levný kousek dokáže dostatečně pokrýt místa se slabým signálem. Instalace je sice možná jen prostřednictvím aplikace, ale nastavení je velmi rychlé, účinné a jednoduché. Výhodou je, že po prvotní konfiguraci není nutné opětovné instalování v případě, že přístroj odpojíte od zdroje elektrické energie. K nevýhodám patří slabý signál či krátký dosah přes maximálně jednu stěnu, čímž se z něho stává malý pomocník do nenáročných a menších domácností.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s ● WiFi standardy: 802.11 b/g/n ● Zabezpečení: WPA-PSK, WPA2-PSK ● Antény: 2 směrové, externí ● LAN port: ne ● LED indikátory: ano ● Další funkce: žádné ● Způsob instalace: aplikace Mi Home ● Spotřeba: 3,57 W ● Rozměry: 80 x 70 x 54 mm
TP-Link RE305
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 867 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Prohlédnout nejlepší nabídkuUž hned na první pohled se tento zesilovač bezdrátové v mnohém shoduje s vítězem testu stejné značky TP-Link RE315. Mezi jinými jsou to hlavně podporované WiFi standardy, dostupná frekvenční pásma dosahující stejné rychlosti či podobné provedení způsobené dvěma externími anténami. Jelikož jsou z hlediska technických parametrů tato dvě zařízení téměř stejná, rozhodujícím faktorem ve výběru vítěze testu byly spotřebitelské názory vypovídající o silných a slabých stránkách obou WiFi zesilovačů.
Robustní, ale stále kompaktní zesilovač disponuje vysokorychlostní dvoupásmovou WiFi sítí, která umožňuje připojení většího počtu zařízení současně, a to právě díky tomu, že pracuje v pásmech 2,4 GHz s rychlostí 300 Mb/s a 5 GHz, kde rychlost přenosu dat dosahuje až 867 Mb/s. Díky dostupnému síťovému portu a také v balení dodávanému LAN kabelu lze snadno přeměnit váš internet na bezdrátový, a to přepnutím do režimu dvoupásmového přístupového bodu.
Instalace a samotné ovládání zesilovače je zjednodušeno díky bezplatné aplikaci Tether, čili stačí, že máte po ruce jakékoli zařízení s operačním systémem Android nebo iOS, a váš WiFi zesilovač bude během několika minut připraven k rozšíření a zkvalitnění přijímaného signálu. Nalezení optimálního umístění zesilovače s cílem pokrýt co nejvíce „mrtvých zón“ pomáhá kontrolka síly signálu. Přístroj také disponuje technologií Mesh, díky které si zařízení vždy najde to nejstabilnější a nejlepší možné spojení, přestože se pohybujete po domácnosti.
Jak jsme již výše uvedli, rozhodujícími v určení vítěze testu byly právě spotřebitelské zkušenosti. V případě tohoto zařízení jde o znevýhodnění v podobě více negativ. Ve srovnání s TP-Link RE315 několik uživatelů uvedlo, že se RE305 přehřívá i při nižší teplotě vzduchu v dané místnosti. Nicméně výkonnostně také zaostává. Zařízení sice disponuje možností připojení ethernet kabelu, ale rychlost se v tomto případě snižuje pod 100 Mb/s. Co se týče jiných atributů, v cihlových domech docházelo k problémům se stabilním dosahem, ale toto může být zapříčiněno hlavně použitým materiálem při stavbě domu. Jinak má zařízení dobrý dosah a také výborné zesílení WiFi v celém domě. Mnozí si také pochvalovali bezproblémovou instalaci prostřednictvím aplikace.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz a 5 GHz ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s (2,4 GHz) + 867 Mb/s (5 GHz) ● WiFi standardy: 802.11 a/b/g/n/ac ● Zabezpečení: WPA2-PSK ● Antény: 2 fixní, externí ● LAN port: ano ● LED indikátory: ano ● Další funkce: technologie Mesh ● Způsob instalace: tlačítko WPS, aplikace Tether ● Spotřeba: 7,3 W ● Rozměry: 80 x 78 x 77 mm
TP-Link EAP245
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 450 Mb/s + 1 300 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Prohlédnout nejlepší nabídkuDalší WiFi zesilovač z řady TP-Link je určen ne tak pro náročné jako pro prostředí náročné na provozování bezdrátové sítě. Toto zařízení je speciálním klíčem ke stabilitě WiFi signálu v „multiuživatelském“ podnikovém prostředí. Designově připomíná běžné svítidlo, čemuž napovídá i možný způsob instalace na stěnu či strop. Co se týče podporovaných WiFi standardů, jsou to 802.11 a/b/g/n/ac, přičemž řešení 802.11ac je navrženo tak, aby zvládalo silné multiuživatelské využití ve velkých oblastech bez problémů se stabilitou.
Jelikož je zesilovač většinou využíván v podnikovém prostředí, musí v porovnání s běžnými WiFi zesilovači do domácností, jako je TP-Link RE305 nebo Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro, disponovat i vyšší dvoupásmovou rychlostí. V tomto případě zajišťuje pokrytí na bezdrátových pásmech 2,4 GHz s rychlostí 450 Mb/s a 5 GHz až 1 300 Mb/s. Zařízení navíc obsahuje 6 interních všesměrových antén a disponuje tak širokým pokrytím s dlouhým dosahem, že může být do sítě připojeno současně až 70 klientů. Proto se hodí zejména do motelů, salonů, obchodních řetězců či škol.
Z hlediska funkcí také nezahálí a nabízí opravdu širokou paletu rozličných praktických režimů a nastavení. Například funkce Load Balance zajišťuje rozložení zátěže při velkém počtu uživatelů, přičemž Airtime Fairness zase zlepšuje propustnost sítě omezením zařízení se staršími Wi-Fi standardy. Beamforming je vhodný pro dynamické vysílání signálu podle polohy uživatelů, kdežto funkce Mesh bezdrátově propojuje jednotlivé přenosové body a umožňuje bezpečný přenos dat mezi nimi.
Za zmínku stojí i bezpečnostní šifrování bezdrátové sítě šířené tímto WiFi zesilovačem. Funguje zde totiž tvz. Captive portál pro ověření klientů, což je v podstatě metoda požadující od uživatelů provedení určitých činností před povolením přístupu do sítě. Zařízení také zajišťuje bezdrátovou izolaci mezi klienty, což znamená, že přenášená data jednotlivých uživatelů nebudou dostupná pro ostatní. Funkce filtrování MAC adres zajišťuje přeředění identifikačních čísel zařízení, která smějí nebo naopak nesmějí být připojena do sítě.
Sílu signálu udává stavová LED dioda, kterou lze vypnout prostřednictvím aplikace. Kromě dostatečné přenosové rychlosti je velkou výhodou také oddělení sítě pro hosta od té domácí. Toto zařízení, jak to již příslušnost do cenové relace předurčuje, má nejlepší propustnost a dosah sítě, přičemž maximální rychlost dosahuje i v pásmu 5 GHz. Snadná obsluha zesilovače a adaptér na elektrickou síť v balení je jen několik bonusů, které v souvislosti s tímto modelem rozhodně stojí za zvážení.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz a 5 GHz ● Rychlost přenosu dat: 450 Mb/s (2,4 GHz) + 1 300 Mb/s (5 GHz) ● WiFi standardy: 802.11 a/b/g/n/ ac ● Zabezpečení: WEP 64 bit, WEP 128 bit, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise ● Antény: 6x všesměrové, interní ● LAN port: ano ● LED indikátory: ano ● Další funkce: Mesh, Beamforming, Airtime Fairness ● Způsob instalace: webové rozhraní, aplikace Tether ● Spotřeba: 12,7 W ● Rozměry: 205,5 x 181,5 x 37,1 mm
TP-Link RE200
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 433 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Prohlédnout nejlepší nabídkuWiFi zesilovač schopný připojit se k routeru jedním tlačítkem WPS na routeru a tlačítkem RE (Range Extender) na zesilovači poskytuje širokopásmové a duální WiFi připojení s rychlostí až 750 Mb/s. Z WiFi standardů podporuje klasicky 802.11 a/b/g/n/ac, jakož i ostatní modely od společnosti TP-Link v našem testu (TP-Link EAP245, TP-Link RE305 a TP-Link RE315). Díky portu pro kabelové připojení stolního počítače, herní konzole či jiného zařízení bez možnosti bezdrátového připojení má model možnost fungovat jako adaptér.
Zařízení pro zesílení bezdrátového připojení do sítě disponuje oběma frekvenčními pásmy, přičemž v pásmu 2,4 GHz dosahuje rychlosti 300 Mb/s, zatímco v pásmu 5 GHz je to podle teorie až 433 Mb/s. Zesilovač díky těmto atributům dokáže pokrýt plochu až 185 m2. Co se týče konstrukce, model kompaktních rozměrů ukrývající ve svém nitru 3 interní antény lze osadit kdekoli na zeď s elektrickou zásuvkou, přičemž provedení na sebe neupozorňuje, a tak zapadne do jakkoli komponovaného stylu domácnosti.
Z hlediska funkcí má zařízení základní inteligentní kontrolky informující o intenzitě signálu, ale také technologii OneMesh, díky které dokáže síťově pokrýt celou domácnost. V případě, že ve vaší domácnosti nastane změna spárovaného routeru, není nutné WiFi zesilovač resetovat, a to zejména díky profilové funkci, která si pamatuje dříve spárované bezdrátové sítě. Zprovoznění, jakož i další chod zařízení, je zjednodušeno prostřednictvím dostupné aplikace Tether.
V případě tohoto WiFi zesilovače může nastat problém v neustálém vypadávání sítě v pásmu 2,4 GHz, zatímco v pásmu 5 GHz je provoz naprosto v pořádku. To však může být způsobeno nedostatečnou kvalitou přijímaného signálu. Zařízení dokáže poskytnout dostačující rychlost i přes jednu 40centimetrovou stěnu do vzdálenosti 30 metrů (zahrada za domem), a to bez výpadků. Velkou výhodou pro uživatele, které ruší byť jen nejmenší světélko, je možnost vypnutí blikající kontrolky síly signálu prostřednictvím aplikace.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz a 5 GHz ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s (2,4 GHz) + 433 Mb/s (5 GHz) ● WiFi standardy: 802.11 a/b/g/n/ac ● Zabezpečení: WPA-PSK, WPA2-PSK ● Antény: 3 interní ● LAN port: ano ● LED indikátory: ano ● Další funkce: technologie OneMesh, profilová funkce ● Způsob instalace: tlačítko, webové rozhraní, aplikace Tether ● Spotřeba: 6, 5 W ● Rozměry: 110 x 65,8 x 75,2 mm
Mercusys MW300RE
Jednopásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s, WiFi standardy 802.11 b/g/n
Prohlédnout nejlepší nabídkuZesilovač bezdrátového připojení eliminuje problém s mrtvými body posilováním a rozšiřováním signálu pocházejícího z routeru. Jako každý jiný zesilovač i tento snižuje rušení signálu, aby zajistil spolehlivé pokrytí WiFi v celé domácnosti. K tomu slouží zejména technologie MIMO, která vylepšuje rychlost bezdrátového připojení i v době, kdy je do sítě připojeno více uživatelů současně.
Tak jako jednoduchý model Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro, i společnost Mercusys přišla s produktem, který podporuje výhradně standardy 802.11 b/g/n. Stejně tak disponuje i jedním frekvenčním pásmem 2,4 GHz dosahujícím rychlosti 300 Mb/s, což není převratné, avšak do běžné, nenáročné domácnosti naprosto dostačující. Zařízení má 2 externí antény, které zajišťují stabilní bezdrátové připojení v každém koutě domácnosti, zatímco miniaturní rozměry nenápadného modelu umožňují jakékoli umístění do elektrické zásuvky, aniž by působil „vyzývavě“. Opravdu správné umístění pomůže nalézt vícebarevná LED dioda.
Výrobce myslel také na zjednodušení konfigurace WiFi zesilovače s routerem, a proto tato funkce přischla jednomu tlačítku WPS, díky kterému proběhne načtení WiFi sítě během několika vteřin. Po spárování dvou zařízení můžete zesilovač odpojit a přemístit jej podle potřeby, aniž byste museli instalaci znovu opakovat. Co se týče bezpečnosti, zařízení funguje na bázi šifrování WPA-PSK a WPA2-PSK, které vyžaduje pro zpřístupnění sítě zápis hesla.
Zařízení poskytuje dlouhý dosah s kvalitním pokrytím signálu, a to i v rodinném domě přes betonovou armaturu a dvě stěny. Malý, chytrý, cenově výhodný produkt znatelně rozšíří síť a dostupnými funkcemi si získá nejednoho spotřebitele. Pozor však na nastavení, která nejsou tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. I přes dobrý výkon se může stát, že chod nebude vždy stoprocentní a signál bude někdy nekonzistentní. Mnohé závisí na výchozím signálu, čili signálu přicházejícího z WiFi routeru.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s ● WiFi standardy: 802.11 b/g/n ● Zabezpečení: WPA-PSK, WPA2-PSK ● Antény: 2 externí ● LAN port: neuvedeno ● LED indikátory: ano ● Další funkce: technologie MIMO ● Způsob instalace: tlačítko WPS ● Spotřeba: 4,3 W ● Rozměry: 101 x 75 x 39 mm
Další zajímavé produkty
Mezi detailně recenzované produkty se dostaly ty kvalitativní, funkčně a cenově nejpřijatelnější modely, ovšem během analýzy jsme natrefili i na další zajímavé WiFi zesilovače, které rozhodně stojí za zmínku.
Dvoupásmový WiFi zesilovač TP-Link RE500X je určen pro velmi náročné uživatele, a to zejména pro rychlost, kterou dosahují jeho frekvenční pásma. V případě pásma 2,4 GHz je to 300 Mb/s, zatímco u 5 GHz pásmu dosahuje až neuvěřitelných 1 201 Mb/s. Zajímavé jsou také podporované WiFi standardy 802.11 a/n/ac/ax, což znamená, že zařízení podporuje WiFi 6, a tudíž je kompatibilní s většinou modelů na trhu. Mezi další pronikavé atributy patří konektivita přístroje rozšířená o integrovaný USB port, díky kterému je umožněn přenos dat o rychlosti až 16 GB/s. Zařízení také obsahuje 4 vysoce výkonné interní antény na pokrytí sítě až 1 300 m2 a funkce ve formě rodičovské kontroly a omezovače doby provozu.
Levný, bezdrátový WiFi zesilovač Tenda A9 slouží také jako přístupový bod, přičemž disponuje jedním frekvenčním pásmem 2,4 GHz s klasickou rychlostí přenosu dat 300 Mb/s. Přístroj má 2 nevyjímatelné, všesměrové antény. Přístroj dokáže pokrýt všechna hluchá místa, ale je příliš citlivý na kvalitu zdrojového signálu. Tendu A9 můžete volně přemisťovat po domě, nastavení zůstává stále uloženo a není nutná nová konfigurace.
Další z řady TP-Link, tentokrát TP-Link TL-WA854RE, umožňuje nastavení bez odborných znalostí a komplikovaných procesů. Díky kompaktnímu provedení lze zesilovač umístit prakticky kamkoli. Výjimečným ho dělá světelný indikátor s pěti diodami, ze kterých musí svítit alespoň tři, aby signalizovaly dobrý přístupový signál. LED kontrolky lze vypnout, aby vás v noci nerušily. Tento noční režim, ale i jiné funkce můžete mít pod palcem prostřednictvím aplikace Tether. Díky podpoře nejrozšířenějších WiFi standardů (802.11 b/g/n) je zařízení vhodné do bytů, domů či menších kanceláří. Disponuje jedním frekvenčním pásmem 2,4 GHz s rychlostí 300 Mb/s. Sice nemá LAN port, ale uplatní se v mezonetovém (vícepodlažním) bytě či v případě požadovaného dosahu až do garáže.
WiFi zesilovač Zyxel WRE6605-EU0101F dosahuje rychlosti 300 Mb/s ve 2,4 GHz pásmu a 867 Mb/s v pásmu 5 GHz. Z WiFi standardů podporuje zejména 802.11 a/b/g/n/ac. Indikátorem síly signálu je tříbarevná dioda, která červenou barvou ohlašuje dobrý signál, žlutou zlepšený a zelenou barvou nejlepší dostupný signál. Velkou výhodou je úsporný režim, do kterého se zařízení automaticky přepne v momentě, kdy nezaznamená aktivní přenos dat.
WiFi zesilovač Rebel KOM1030 dokáže současně vysílat bezdrátové připojení pro 10 uživatelů, a to jen za pomoci 2,4 GHz frekvenčního pásma s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s. Zařízení podporuje klasické WiFi standardy 802.11 b/g/n. Co se týče konektorů, má k dispozici jeden LAN port. Produkt připomínající zvonek na přímé elektrické napájení ze zásuvky má dvě vestavěné antény, přičemž v závislosti na podmínkách je zařízení schopno bezdrátově pokrýt plochu na dosah 100 metrů. Patří k dostupným WiFi zesilovačům, které neohouří, ale ani nezklamou. Svou kompaktností a nenápadností zapadnou do jakékoli domácnosti.
Nejprodávanější podle portáluHeureka.cz
Popularita produktů z jakékoli kategorie se neustále mění, a proto vám přinášíme konstantně aktualizovaný přehled nejprodávanějších WiFi zesilovačů podle portálu Heureka.cz.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TP-Link TL-WA854RE | Zobrazit produkt | |
TP-Link RE315 | Zobrazit produkt | |
TP-Link RE200 | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Mi Wi-Fi Range | Zobrazit produkt | |
TP-LINK RE550 | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat WiFi zesilovač
V následujícím návodu na výběr WiFi zesilovače vám přinášíme shrnutí nejdůležitějších parametrů, které by měly podstatně zavážit, chcete-li si zakoupit opravdu prospěšné a účinné zařízení. Všechny uvedené parametry jistým způsobem zajišťují rychlý, stabilní, ale především kvalitní signál bezdrátového připojení. V závěru jsme sepsali krátký přehled cen a nejznámějších výrobců WiFi zesilovačů na našem trhu.
- Frekvenční pásma
- WiFi standardy
- Napájení WiFi zesilovače
- Dosah zařízení
- Antény
- Konektory
- Zabezpečení WiFi zesilovače
- Dodatečné funkce
- Cena a renomovaní výrobci
Frekvenční pásma
Frekvenční pásma jsou prvním kritériem, které musí být kompatibilní s používaným WiFi routerem. Na výběr jsou zařízení se třemi typy frekvenčních pásem. Klasikou je 2,4GHz pásmo, se kterým je kompatibilní většina zařízení. Dokáže se jednodušeji dostat přes pevné překážky, a tudíž má i delší dosah.
V novějších zařízeních je přítomno 5GHz pásmo, které zaručuje stabilnější signál z důvodu nižšího vytížení a vysokou rychlost, čímž nabízí možnost provádět i náročné úkony. Nevýhodou je kratší dosah, ale také fakt, že WiFi zesilovače s tímto frekvenčním pásmem nejsou kompatibilní s každým zařízením. Ideální je proto kombinace obou pásem, tedy dražší zařízení s podporou duálního pásma. Takový zesilovač dokáže z obou pásem zužitkovat to nejlepší.
WiFi standardy
V případě tohoto parametru platí, čím vyšší požadavky na datový tok máte, tím vyšší třídu byste měli volit. Ve zkratce to znamená, že pokud plánujete sledovat filmy ve vysokém rozlišení nebo hrát graficky a rychlostně náročné hry, určitě byste měli zvážit koupi zařízení s vyšším WiFi standardem. Důležité je, aby WiFi router i zesilovač podporovaly stejné standardy bezdrátové sítě.
Klasické varianty 802.11b (WiFi 2) nebo 802.11g (WiFi 3) disponují rychlostmi 11 a 54 Mbit/s, což postačuje nenáročným uživatelům, kteří neplánují svoji síť zatěžovat ve větší míře. Modernější zařízení, která dokáží využívat obě frekvenční pásma, mají standardy 802.11n (WiFi 4) s rychlostí 600 Mbit/s nebo 802.11ac (WiFi 5), jehož rychlost dosahuje až 1 000 Mbit/s.
Nejnovější standard 802.11ax, také známý jako WiFi 6, má jednu velkou přednost, a to vyšší přenosovou rychlost pohybující se v hodnotách až 9,6 Gb/s. Od zařízení s uvedeným standardem můžete očekávat vylepšenou bezpečnost a zejména mnoho použitých technologií, které dokážou lépe pracovat s rozdělením signálu na větší počet připojených zařízení. Proto je WiFi 6 vhodná do moderních domácností a na veřejná místa, kde se ve stejné době připojuje velký počet lidí, resp. zařízení.
Napájení WiFi zesilovače
Nejběžnější modely WiFi zesilovačů fungují na bázi napájení do běžné elektrické zásuvky. Mají většinou kompaktní rozměry a nepotřebují zbytečné kabely navíc. Aby se předešlo zabírání potřebného místa v zásuvce, nabízejí některé modely možnost připojit do zásuvky jakýkoli spotřebič prostřednictvím zesilovače.
Jiné WiFi zesilovače mají zase svůj vlastní kabel, díky kterému je lze umístit na stůl, poličku či okenní parapet tak, aby byla nablízku elektrická zásuvka. Nejpraktičtějším řešením jsou zesilovače s konektorem USB, které lze napájet z počítačů, notebooků či dokonce externích nabíječek. Nabíječky telefonu jsou také jedním z možných zdrojů napájení takového typu zařízení. Výhodou je zejména neomezená mobilita, a tedy schopnost používání na více místech.
Dosah zařízení do 300 metrů
Tento parametr udává, jak konkrétně se instalováním zesilovače bezdrátového připojení zlepší pokrytí vaší WiFi sítě. Přesné údaje je bez detailních propočtů obtížné odhadnout, jelikož výsledné pokrytí signálu ve velkém ovlivňuje členitost místností nebo materiály použité pro výstavbu stěn. Jedná se o velmi individuální a vnějšími faktory ovlivnitelné parametry.
V teorii se však přesně uvádějí dosahy zařízení v závislosti na WiFi standardech. Pro WiFi 2 (802.11b) a WiFi 3 (802.11g) platí, že mají dosah přibližně 140 metrů, WiFi 4 (802.11n) kolem 250 metrů, přičemž v případě rychlejších a kvalitnějších variant WiFi 5 (802.11ac) a WiFi 6 ( 802.11ax) je to až 300 metrů.
Interní a externí antény
Je třeba si hned na začátek uvědomit, že více antén nezajistí lepší dosah signálu, ale přinese lepší stabilitu připojení a o něco vyšší rychlost přenosu dat. V případě WiFi zesilovačů rozlišujeme interní antény schované v těle přístroje a externí, viditelné antény, které se dále dělí na pevné a směrové (lze je nastavit podle potřeby).
U kvalitnějších zesilovačů WiFi signálu naleznete antény využívající technologii MIMO, která pomáhá zlepšit výkon sítě tím, že prostřednictvím rozšířeného systému antén vytváří více datových toků současně.
Rozmanitost konektorů
Zařízení zesilující WiFi signál mohou obsahovat různé možnosti pro konektory. Některé modely mají využitelné USB porty, které umožňují připojit k modulu externí disky či jiná USB zařízení. Ty pomáhají zjednodušit sdílení dat v rámci vaší sítě. Speciálním konektorem je audio jack, který sice nebude rozhodujícím parametrem, ale neuškodí jej mít po ruce. Chcete-li přenášet audio ze zesilovače pomocí vaší WiFi sítě, je dobré si vybrat právě zařízení s audio výstupem.
Nejklasičtějším konektorem, kterým disponuje většina modelů WiFi zesilovačů, je LAN konektor, a tedy klasický RJ-45 využívaný v souvislosti s kabelovým WiFi připojením. Tato funkce se hodí v případě, že je třeba k internetu připojit zařízení, které nemá možnost bezdrátového připojení. V dnešní době se stále rozhodně naskytne příležitost, kdy takový konektor padne vhod.
Na zabezpečení WiFi zesilovače záleží
Netřeba zapomenout, že zesilovač je vstupním místem do vaší sítě, a to by rozhodně mělo být patřičně chráněno. Současné zesilovače dosahu podporují pro zabezpečení WiFi bezpečnostní protokol WPA2, který je jednou z nejvyšších úrovní zabezpečení dostupných pro domácí uživatele. Abyste se ujistili, že je síť v bezpečí, vždy si tuto skutečnost zkontrolujte v popisu produktu. Nicméně platí, že jakékoli zabezpečení bude bez nastaveného hesla naprosto zbytečné.
Dodatečné funkce – WPS tlačítko, časovač i nastavení rychlosti
Mezi základní funkce patří rozhodně LED indikátory, které fungují jako kontrolky síly signálu. Jsou dobrými pomocníky při umísťování zařízení a samotném provozu. WPS tlačítko je technologií speciálně navrženou tak, aby usnadnila přístup vámi určených zařízení k WiFi síti. Pokud tuto funkci podporuje i váš kompatibilní WiFi router, stačí už jen na obou zařízeních stisknout zmíněné WPS tlačítko, díky kterému se dvě zařízení automaticky propojí, a to bez zadávání hesla.
K dalším velmi praktickým funkcím WiFi zesilovačů se řadí ovládání času používání bezdrátového připojení, které koriguje čas, kdy se signál vysílá (když připojení využíváte) a kdy naopak ne (omezení signálu po dětské večírce). Podobně funguje i ekologický režim, který v době nečinnosti část svých funkcí vypíná nebo je tlumí. Nápomocné je nastavení rychlosti pro jednotlivá zařízení, tedy určení prioritního zařízení, které by mělo přijímat kvalitnější a rychlejší signál.
Některé modely disponují funkcí možnosti určení konkrétních MAC (Media Access Control) adres, čili identifikačních čísel zařízení, resp. jejich síťových adaptérů, přes které se daná zařízení do sítě připojují. Je to podobná funkce jako černá listina, jen funguje opačným způsobem. Zatímco na černou listinu jsou uvedena zařízení, která se nemohou připojit k síti, funkce s MAC adresami udává zařízení s povolením k připojení.
Se stoupající cenou přibývá i rychlost
V kategorii WiFi zesilovačů vznikají cenové rozdíly zejména v důsledku modernosti, praktičnosti či dobrého jména značky. Každopádně jsou na prvním místě vaše nároky na pokrytí a samozřejmě váš stanovený rozpočet.
Do 500 Kč si zaopatříte základní modely WiFi zesilovačů, které splní očekávání zejména nenáročných uživatelů. Pracují v jednom frekvenčním pásmu (většinou 2,4 GHz) ve standardu 802.11 b/g/n s rychlostí 300 Mb/s. Samozřejmostí v případě této cenové relace by mělo být nejvyšší šifrované zabezpečení a indikátor signálu. Na některých se najde i WPS tlačítko. V důsledku nízké ceny a menšího počtu antén však počítejte s prodloužením signálu jen o několik metrů.
Ve střední cenové kategorii od 500 do 1 500 Kč jsou nabízeny nejprodávanější WiFi zesilovače, které disponují většinou oběma frekvenčními pásmy a vyšší přenosovou rychlostí (standard 802.11 b/g/n/ac) až 750 Mb/s. Největší důraz byste měli klást na spolupráci mezi zařízením a WiFi routerem či přístupovým bodem. Vyšší frekvenční pásmo umožňuje pohodlné streamování videí a hraní her bez kolísavé stability signálu.
V cenové hladině od 1 500 Kč je výběr WiFi zesilovačů opravdu bohatý. Tato cenová kategorie nabízí řešení nejen pro domácnosti, ale také komplexní systémy pro provozy, kanceláře a společné prostory. Tyto dražší modely disponují modernějšími technologiemi a vysokou spolehlivostí zesílení dosahu WiFi signálu. Dražší a kvalitnější zařízení jsou stavěna na vyšší vytížení v jednom čase. Nastavení takového modulu je určeno spíše pro pokročilejší uživatele.
Nejznámější výrobci jsou TP-Link, Asus, Xiaomi či Tenda
Na trhu se pohybuje velké množství výrobců věnujících se zařízením souvisejícím s WiFi připojením. K nejznámějším rozhodně patří TP-Link zhotovující zařízení ve všech cenových relacích s výborným poměrem ceny a výkonu. Další kvalitní značkou je Xiaomi, která nabízí nenápadná elegantní zařízení na dobré cenové i funkční úrovni. Oblíbené jsou také produkty za přijatelné ceny od značky Tenda či modely Asus určené také pro náročné uživatele. Za zmínku stojí výrobci WiFi zesilovačů ZyXEL, Mercusys či D-Link.
Otázky a odpovědi – FAQ
Zajímají vás i jiné aspekty související s tématem WiFi zesilovačů? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v návodu ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit odpovídat co nejdříve.
Je frekvenční pásmo opravdu tak důležité?
Mohu umístit WiFi zesilovač na zahradu?
Musí být výrobce WiFi routeru a WiFi zesilovače totožný?
Asus RP-AC51
Dvoupásmový WiFi zesilovač s rychlostí přenosu dat 300 Mb/s + 433 Mb/s, WiFi standardy 802.11 a/b/g/n/ac
Prohlédnout nejlepší nabídkuBezdrátový dvoupásmový WiFi zesilovač je výborným rozšířením bezdrátové sítě z routeru. V případě tohoto zařízení nezáleží na jeho umístění, neboť signál bude silný po celém domě a bude vás o něm informovat velmi praktický světelný indikátor. Dvoupásmové pokrytí dokáže dosáhnout celkové rychlosti až 750 Mb/s jako TP-Link RE200. Zařízení také disponuje LAN portem a třemi tlačítky (WPS, Reset a hlavní vypínač).
Nastavení tohoto ne zrovna přívětivě a moderně vypadajícího WiFi zesilovače umožňuje jedno kliknutí na tlačítko WPS a následné sledování LED indikátoru, který pomáhá při detekci síly signálu. Další ovládání a provozování zařízení umožňuje dostupná aplikace od výrobce – Asus Extender. Z hlediska rychlosti přenosu dat je to v případě 2,4 GHz pásma přibližně 300 Mb/s, přičemž u 5 GHz pásma je dosahována rychlosti až 433 Mb/s, což je velkou výhodou při vykonávání úkolů náročných na šířku pásma bez kabelového připojení (online hry, surfování na internetu atd.).
Výjimečností tohoto modelu je možnost přepínání režimů dle aktuálních preferencí. Vybírat si můžete ze 3 dostupných režimů. Zatímco režim Repeater, nebo opakovač, je určen k rozšiřování pokrytí, Access Point je funkcí, která z WiFi zesilovače vytváří hot-spot, resp. přístupový bod bezdrátové sítě. Posledním možným režimem je Media Bridge, který plní funkci multimediálního mostu mezi všemi zařízeními se síťovým portem.
Instalace tohoto zařízení nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Komplikují to právě LED indikátory, resp. LED šipky, které ne vždy svítí, když má zařízení signál. Fungování tohoto indikátoru se tak stává těžko pochopitelným. Výhodou tohoto zařízení je však možnost připojení dalšího zařízení prostřednictvím kabelu do sítě WiFi. Nepotěší vás fakt, že i po menším výpadku proudu bude zapotřebí opětovného spárování produktu s WiFi routerem. V případě tohoto modelu také platí, že je-li nestabilní přijímaný signál, bude takový i ten vysílaný.
Frekvenční pásma: 2,4 GHz a 5 GHz ● Rychlost přenosu dat: 300 Mb/s (2,4 GHz) + 433 Mb/s (5 GHz) ● WiFi standardy: 802.11 a/b/g/n/ac ● Zabezpečení: WPA-PSK, WPA2-PSK ● Antény: 2 externí ● LAN port: ano ● LED indikátory: ano ● Další funkce: přepínání režimů Repeater / Access Point / Media Bridge ● Způsob instalace: tlačítko WPS, aplikace Asus Extender ● Spotřeba: 2,6 W ● Rozměry: 81 x 55 x 34 mm