Nejlepší zmrzlinovače 2024 + recenze
Domácí zmrzlina má hned několik výhod. Můžete si ji připravit kdykoli, přesně podle své chuti a v neposlední řadě budete znát její přesné složení. Chcete-li si tuto lahůdku připravovat sami, budete potřebovat speciální zařízení, kterým je zmrzlinovač. Na výběr máte ruční i automatické modely. Na několik z nich jsme si posvítili ve svém testu zmrzlinovačů, který vyhrál model Guzzanti GZ 151A. V závěru testu jsme si pro vás připravili podrobný návod na výběr nejlepšího zmrzlinovače, ve kterém naleznete vše, na co byste se měli před koupí tohoto kuchyňského spotřebiče soustředit.
Jaký zmrzlinovač koupit?
V zásadě rozlišujeme dva základní typy zmrzlinovačů, a to elektrické a ruční. Elektrické modely se dále dělí na ty bez kompresoru, u kterých musíte zmrzlinovou směs i nádobu předem vychladit, a ty s kompresorem, které zmrzlinu nejen míchají, ale zároveň chladí. Dalším důležitým parametrem při výběru tohoto spotřebiče je jeho objem. Ostatní specifikace jsou spíše detaily. Nejlepší zmrzlinovač si proto můžete vybrat také na základě následujících krátkých popisů, ve kterých jsme pro vás shrnuli to nejdůležitější o třech vybraných modelech. Jedná se o dva kousky s kompresorem a jeden ruční zmrzlinovač, který je vhodnou volbou pro ty z vás, kteří si zmrzlinu připravují jen čas od času.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Guzzanti GZ 151A | Zobrazit produkt | |
Sage BCI600 | Zobrazit produkt | |
Vanilla Sky | Zobrazit produkt |
Guzzanti GZ 151A
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 135 W, objem 1 200 ml, chlazení v rozmezí -18 až -35 °C.
Zobrazit více infoNerezový automatický zmrzlinovač Guzzanti o příkonu 135 wattů disponuje vestavěným úsporným kompresorem, který zajišťuje samochladící funkci, díky čemuž žádnou část přístroje není třeba vkládat do mrazničky. Výrobu zmrzliny, sorbetů či mražených jogurtů lze sledovat přes průhledné víko. Jednotlivé parametry přípravného procesu jako doba přípravy či teplota jsou zobrazovány na LED displeji. Vyjímatelná nádoba na zmrzlinu má objem 1 200 mililitrů.
Tescoma Della Casa
Ruční zmrzlinovač, objem 600 ml, doba předmrazení nádoby 18 hod.
Zobrazit více infoTescoma Della Casa je ruční zmrzlinovač s průměrně objemnou nádobou, kterou je nutné před přípravou zmrzliny předmrazit. Jedná se o cenově dostupný a multifunkční model, ve kterém si připravíte i jiné pochoutky, např. granitu či ledový koktejl. Model Della Casa je vyroben z plastu, sestává z několika komponentů, které jsou nenáročné na údržbu, a k plusům řadíme i poměrně rychlou přípravu chlazených dobrot.
Klarstein Vanilla Sky
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 180 W, objem 2 000 ml, manuální časovač na 30–40 min.
Zobrazit více infoZmrzlinovač s kompresorem Klarstein Vanilla Sky je vcelku drahým modelem, který má však vysoký výkon, velký objem a praktické funkce. K výrazným pozitivům patří také velmi dobrá kvalita zpracování, kvalitní našlehání zmrzlinové směsi a funkce automatického chlazení. Nevýhodou je časovač s omezenějšími možnostmi nastavení a víko, které je někdy nutné přidržovat.
Hodnocené parametry
Ve svých nezávislých testech se pro vás snažíme zpracovat co nejpodrobnější a nejobjektivnější recenze vybraných produktů, ale také jejich vzájemné srovnání. I na jeho základě si totiž můžete vybrat model, který odpovídá přesně vašim požadavkům. V testu zmrzlinovačů najdete zástupce všech tří výše zmíněných kategorií, tedy modely s kompresorem i bez něj a také ty, které se ovládají jen manuálně. Mezi parametry, ke kterým jsme při hodnocení přihlíželi nejvíce, jsme proto zařadili pouze ty vlastnosti zmrzlinovačů, které souvisí s jejich výkonem, ovládáním a údržbou. To, zda daný spotřebič disponuje, nebo nedisponuje kompresorem, totiž nelze považovat za výhodu či nevýhodu, jelikož jde o velmi individuální parametr.
Předtím než jsme se mohli pustit do sestavování recenzí zmrzlinovačů, jsme si museli vybrat z desítek stávajících produktů. Abychom vám nedoporučili nekvalitní spotřebič, zmrzlinovače jsme hledali jen mezi ověřenými značkami Klarstein, Tescoma, Silvercrest a Guzzanti, v jejichž nabídce se nacházejí levnější i dražší modely. Gros našeho výběru tvořilo hodnocení a porovnávání samotných specifikací. Z velké části jsme však své závěry porovnávali s těmi vašimi ve spotřebitelských recenzích na portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz, okay.cz, datart.cz či planeo.cz.
Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.
Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.
Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze zmrzlinovačů
Naše nezávislá hodnocení vznikla na základě detailního průzkumu aktuální nabídky výrobníků zmrzliny dostupných na našem trhu a jejich vzájemným porovnáváním. Při recenzování jsme se opírali také o zkušenosti spotřebitelů s danými modely a jiné recenze na nezávislých webových portálech z tuzemska i zahraničí. Prodejci ani výrobci zmrzlinovačů neměli na tento proces žádný vliv. Test zmrzlinovačů obsahuje i naše vlastní hodnocení a závěry, v rámci nichž jsme se drželi zejména faktů, tedy technických specifikací a skutečných vlastností daného produktu.
Guzzanti GZ 151A
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 135 W, objem 1 200 ml, chlazení v rozmezí -18 až -35 °C.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZmrzlinovač Guzzanti je dokonalým pomocníkem při výrobě domácí zmrzliny, sorbetů či osvěžujících mražených jogurtů. Je plně automatický a svým nerezovým povrchem je parádním doplňkem v jakékoli modernější kuchyni. Z hlediska příslušnosti k té které cenové hladině lze hovořit o dražším modelu, jehož cena se však přímo úměrně odráží na kvalitě zpracování a účinnosti stroje v produkci studených dobrot.
S příkonem 135 wattů se řadí spíše k průměrným modelům zmrzlinovačů, ale i přesto dokáže kvalitně zasytit dvou až čtyřčlennou rodinu. Vděčit za to lze objemu zmrzlinové nádoby, která je na úrovni 1 200 mililitrů. Nádobu lze ze stroje jednoduše vyjmout, což pomáhá zejména při nabírání pochoutek do misek či sklenic. Příprava zmrzliny trvá přibližně 35 minut, přičemž konkrétní čas je zobrazován na LED displeji v přední části zmrzlinovače. Displej také slouží k odečítání teploty v nádobě na zmrzlinu.
Automatický zmrzlinovač je vybaven vestavěným úsporným kompresorem, který ve značné míře přispívá k funkci samochlazení. Teploty ve zmrzlinové nádobě se pohybují v rozmezí -18 až -35 stupňů Celsia. Samotnou výrobu studených pokrmů lze sledovat přes průhledné uzavíratelné víko stroje.
Zmrzlinovač z řady Guzzanti nabízí domácí výrobu opravdu výborné zmrzliny, jejíž doba přípravy překoná očekávání nejednoho spotřebitele. Kvalita zpracování a účinnost stroje se sice odrazí na vyšší ceně, ale do výroby produktů na základě vlastních požadavků se většinou vyplatí investovat. Nádrž by sice mohla být větší, ale vezmeme-li v úvahu přípravný čas a fakt, že stroj dokáže připravit najednou zmrzlinu pro čtyřčlennou rodinu, toto negativum se poměrně rychle ztratí.
Typ: zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon: 135 W ● Časovač: ano ● Displej: ano ● Samochlazení: ano ● Funkce: výroba zmrzliny, sorbetů, mražených jogurtů ● Objem: 1 200 ml ● Rozměry: 35 x 25 x 27,5 cm ● Hmotnost: 10,2 kg
Tescoma Della Casa
Ruční zmrzlinovač, objem 600 ml, doba předmrazení nádoby 18 hod.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZmrzlinovač Della Casa je kompaktní ruční model s pěkným designem. Je určený k přípravě zmrzliny, sorbetu, koktejlů či granity. K jeho přednostem patří atraktivní pořizovací cena, snadná obsluha a velmi nenáročná údržba.
Tescoma Della Casa se skládá ze dvou nádob, vnější a vnitřní s chladicí náplní, kterou je nutné před přípravou zmrzliny předmrazit v mrazáku, a to minimálně po dobu 18 hod. Všechny části tohoto výrobníku zmrzliny, kromě chladicí nádoby, jsou vyrobeny z plastu, což je pozitivní z hlediska údržby i hmotnosti spotřebiče. Na druhou stranu se musíte připravit na několik nedokonalostí, mezi něž patří např. fakt, že plastová lopatka nemusí být dostatečně pevná ke šlehání vymražené zmrzlinové směsi.
Obsluhu hodnotíme jako jednoduchou, což je pro ruční modely příznačné. Namraženou vnitřní nádobu vložíte do té vnější, umístíte do ní lopatku, na zmrzlinovač nasadíte víko a k lopatce připevníte rukojeť k jejímu otáčení. Samotné šlehání zmrzlinové směsi s tímto modelem trvá 15 až 20 min. Přesná doba se odvíjí od jejího množství a počáteční teploty.
Do nádoby můžete nalít max. 600 ml zmrzlinové směsi. Po našlehání mírně zvětší objem, tak či onak, tento model slouží k přípravě menšího množství zmrzliny. K pozitivům řadíme nenáročnou údržbu, jelikož všechny plastové části zmrzlinovače můžete mýt v myčce nádobí. Výjimkou je vnitřní nádoba s chladicí náplní, kterou lze umývat ve vodě, avšak výhradně ručně.
Drtivá většina spotřebitelů, kteří na různých webových portálech hodnotili zmrzlinovač Tescoma Della Casa, ho považuje za dobrou volbu. V pozitivních recenzích se nejčastěji zmiňuje dobrá kvalita spotřebiče, nenáročná výroba zmrzliny, možnost mytí plastových komponentů v myčce nádobí, kompaktní rozměry a přiměřená pořizovací cena. V negativních hodnoceních spotřebitelé uvádí nedokonalosti, jako je nutnost přidržování víka během míchání zmrzlinové směsi, absence samostatného víka k uskladnění hotové zmrzliny či fakt, že plastové lopatky nejsou dostatečně silné k promíchávání v konečné fázi šlehání.
Typ = ruční zmrzlinovač ● Objem = 600 ml ● Doba předmrazení nádoby = 18 hod.
Klarstein Vanilla Sky
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 180 W, objem 2 000 ml, manuální časovač na 30–40 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKlarstein Vanilla Sky patří k dražším zmrzlinovačům. Na druhou stranu má nadstandardně vysoký výkon, velký objem, pěkný design a kvalita jeho zpracování je dobrá. Model Vanilla Sky je plnoautomatický, poradí si i s nepředchlazenými surovinami a zmrzlinu připraví velmi rychle.
Klarstein Vanilla Sky je vybaven kompresorem s příkonem 180 W, což je v kategorii domácích výrobníků zmrzliny vysoký nadprůměr. Díky tomu si v tomto spotřebiči připravíte opravdu velké množství zmrzliny za krátkou dobu. Zmrzlinovou směs přitom nemusíte předem chladit. Nádoba má velký objem, až 2 000 ml. Tento spotřebič je proto vhodný i pro příležitosti, jako jsou např. rodinné oslavy.
Na modelu Vanilla Sky dále naleznete praktický displej a tlačítko start/stop, kterým můžete proces přípravy zmrzliny kdykoli pozastavit a opětovně spustit. Díky tomu lze do zmrzliny i v průběhu šlehání přidat jakékoli ingredience. Po uplynutí vámi zvoleného času se spotřebič automaticky přepne na chladicí režim, který je přednastaven na 60 min.
Ovládání, které probíhá prostřednictvím čtyř tlačítek, je nenáročné. Do nádoby vložíte všechny požadované suroviny, nastavíte si vhodný čas a počkáte. V závislosti na množství zmrzliny trvá její příprava s tímto modelem 30 až 40 min. Časovač je ovladatelný i manuálně. Za minus považujeme menší časové rozpětí, které začíná až na 30 min. Údržba je příjemná. Části, které přicházejí do kontaktu s potravinami, můžete totiž snadno odmontovat a umýt ve vodě.
Zkušenosti spotřebitelů se zmrzlinovačem Klarstein Vanilla Sky jsou převážně pozitivní. K nevýhodám řadí např. omezené možnosti nastavení časovače či méně odolné víko. V pozitivních recenzích spotřebitelé zmiňují nerezovou nádobu, spolehlivý chod, kvalitní našlehání zmrzlinové směsi, jednoduchou obsluhu a údržbu a funkci chlazení po skončení přípravy zmrzliny.
Typ = zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon = 180 W ● Časovač = ano ● Objem = 2 000 ml ● Rozměry = 27 × 36 × 31 cm ● Hmotnost = 10 kg
Sage BCI600
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 200 W, objem 1 000 ml, manuální časovač na 5–180 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuPokud hledáte profesionální zmrzlinovač, Sage BCI600 je určený přímo pro vás. Jedná se o model z cenové kategorie do 10 000 Kč, který má vysoký příkon a který je vybaven zajímavými režimy a smart funkcemi. Objem nádoby není ohromující, tuto nedokonalost však vyrovnává vysoká kvalita zpracování a několik praktických detailů.
Sage BCI600 není obyčejný zmrzlinovač. Je vybaven kompresorem, proto není nutné předem chladit nádobu ani směs na zmrzlinu, a má nadstandardně vysoký příkon, který činí 200 W, což je typické pro profesionální modely. Asi nejzajímavějším parametrem je 12 programů k nastavení struktury výsledného pokrmu, pomocí kterých připravíte nejen zmrzlinu, ale také pochoutky, jako je mražený jogurt, gelato či sorbet. Zmrzlinovač přitom dokáže hustotu krému rozpoznat automaticky.
Kromě automatických režimů máte k dispozici také manuální časovač, který lze nastavit na 5 až 180 min., což hodnotíme jako vysoký nadstandard. Model Sage BCI600 dále disponuje automatickým režimem chlazení po skončení šlehání směsi, a to až na 3 hod. a teplotu minus 30 °C.
Tento výrobník zmrzliny má menší, pouze 1 000ml nádobu. Sage BCI600 na druhou stranu pracuje extrémně rychle. Kilogram zmrzliny vyrobí za jednu až dvě hodiny. Ovládání je elektronické. Probíhá pomocí LCD displeje s podsvícením, proto vyžaduje trochu praxe. K praktickým detailům řadíme transparentní víko, skrze které můžete sledovat právě připravovaný dezert. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Spotřebič je vyroben ze slitiny ušlechtilých kovů v kombinaci s nerezovou ocelí, což se odrazilo i na zmiňované vysoké pořizovací ceně.
Spotřebitelé, kteří si zakoupili zmrzlinovač Sage BCI600, ho hodnotí převážně kladně. Pozitivně vnímají zejména perfektně připravenou domácí zmrzlinu za krátkou dobu, až tři hodiny chlazení po skončení šlehání, možnost odnětí nádoby, jednoduché ovládání a podsvícený LCD displej. V negativních hodnoceních jsme narazili na tvrzení, že lopatky zmrzlinovače nedokážou dostatečně efektivně promíchávat již ztuhlou zmrzlinu. Při přípravě sorbetu či jogurtu, tedy dezertů s jemnější konzistencí, tento problém spotřebitelé nezaznamenali.
Typ = zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon = 200 W ● Časovač = ano ● Objem = 1 000 ml ● Rozměry = 39 × 26 × 23 cm
Guzzanti GZ 152
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 150 W, objem 1 500 ml, manuální časovač na 10–60 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZmrzlinovač Guzzanti GZ 152 s kompresorem je dalším dražším a velmi výkonným modelem. Má poněkud menší objem, naleznete na něm časovač, je vybaven kvalitní nádobou s nepřilnavým povrchem a je určený k přípravě různých mražených dezertů.
Guzzanti GZ 152 z hlediska výkonu i pořizovací ceny spadá do podobné kategorie zmrzlinovačů jako model Sage BCI600 či Klarstein Vanilla Sky. Je vybaven kompresorem s příkonem 150 W, příprava zmrzliny je proto velmi rychlá. V průměru se pohybuje kolem 30 až 35 min. Na spotřebiči se nachází i manuální časovač, který lze nastavit od 10 do 60 min., model Guzzanti GZ 152 je tudíž dalším multifunkčním kouskem, ve kterém si kromě zmrzliny připravíte i jiné pochoutky, např. sorbet či mražený jogurt.
Teplotní rozsah při chlazení, který můžete regulovat také manuálně, činí minus 18 až 5 °C, což je srovnatelné s teplotou v mrazáku. Ovládání je příjemné a nenáročné. Na spotřebiči najdete také LED displej, který zobrazuje zbývající dobu šlehání a právě nastavenou teplotu.
Nádoba zmrzlinovače má objem 1 500 ml. V praxi si v ní připravíte max. 800 g zmrzliny, což není nejvíce. K plusům řadíme její kvalitu. Je vyrobena z nerezové oceli a má nepřilnavou povrchovou úpravu z teflonu, což má příznivý vliv na údržbu spotřebiče. Víko a lopatky navíc můžete mýt v myčce nádobí. Víko nádoby je transparentní a hermeticky uzavíratelné, takže lze sledovat celý proces šlehání. V balení naleznete i několik doplňků, konkrétně lopatku a lžíci na zmrzlinu.
V souvislosti s modelem Guzzanti GZ 152 upozorňujeme také na další modely od tohoto výrobce. V jeho nabídce najdete vysloveně levné zmrzlinovače bez kompresoru, např. Guzzanti GZ 157 nebo Guzzanti GZ 158 s digitálním časovačem, které vám zmrzlinu připraví za méně než 30 min. Pokud hledáte zmrzlinovač s kompresorem, podívejte se na model GZ 151A za vcelku přívětivou pořizovací cenu.
Automatický zmrzlinovač Guzzanti GZ 152 udělal na spotřebitele dobrý dojem. V recenzích na portálu Heureka zmiňují rychlou výrobu kvalitní zmrzliny bez hrudek, nenáročnou údržbu a obsluhu, pěkný design a široké možnosti manuálního programování času a teploty. V negativních hodnoceních spotřebitelé zmiňují hlučnost, velké rozměry a vyšší pořizovací cenu. Pár uživatelů uvádí, že příprava zmrzliny ve skutečnosti trvá déle než 30 min., motor má poněkud slabší výkon a lopatky nejsou dostatečně pevné.
Typ = zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon = 150 W ● Časovač = ano ● Objem = 1 500 ml ● Rozměry = 33 × 32 × 38 cm ● Hmotnost = 10,3 kg
Domo DO9207I
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 180 W, objem 2000 ml, manuální časovač 5–60 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZmrzlinovač Domo nerezové barvy je kompaktním a oku lahodícím pomocníkem do kuchyně pro každého spotřebitele, který si dává záležet na podomácku vyrobených produktech. V tomto případě mezi ně můžeme zařadit zmrzlinu, ovocné sorbety i mražené jogurty. Díky vestavěnému kompresoru lze mluvit o samochladícím mechanismu, který udrží zmrzlinu v chladu i hodinu po ukončení přípravy. Takto zůstává zmrzlina připravená k přímé konzumaci nějaký čas po jejím zhotovení. Nejednoho spotřebitele rozhodně potěší vyjímatelná metla na míchání, odměrka a naběračka na zmrzlinu, které jsou součástí balení.
Domácí zmrzlinovač disponuje vyjímatelnou nádobou na zmrzlinu o objemu 2 000 mililitrů. Nádoba je zhotovena z eloxovaného hliníku, což znamená, že má povrch předem zpracovaný tak, aby nedocházelo k jeho korozi. Výhodou tohoto modelu je také průhledné víko, díky čemuž lze sledovat proces odehrávající se uvnitř zmrzlinové nádoby, přičemž tento ochranný poklop disponuje otvorem pro přidávání dalších ingrediencí během chodu. Co se týká materiálů, rozhodně stojí za zmínku tělo stroje, jehož stavbu tvoří broušený nerez.
Zmrzlinovač Domo disponuje třemi automatickými programy. Zmrzlinový sestává z kombinace chlazení a míchání, přičemž zbývající dva programy pokrývají tyto dvě funkce samostatně (jeden se stará o chlazení a druhý zvlášť o míchání). Délka jednotlivých programů je v rámci tohoto výrobku nastavitelná, a to v rozsahu pěti minut až jedné hodiny. Přístroj směs ušlehá a vychladí, přičemž funkce ochrany motoru dokáže identifikovat hrozbu v podobě příliš tvrdé zmrzliny, což vede k samovolnému zastavení motoru ještě před ukončením přípravy zmrzliny. Model také disponuje podsvíceným displejem, na kterém se zobrazují informace ohledně zvoleného programu a zbývajícího času. Ovládání funguje na principu tlačítek, která vypínají stroj, vybírají program, přerušují nebo spouštějí zvolený program a nastavují čas přípravy.
Jedná se o poněkud dražší a těžší model, který však lze jednoduše obsluhovat. Spotřebitele potěší zejména kvalitní zpracování v podobě stavby kostry stroje, ale také jednotlivých částí. Výkonnost odnímatelné metly na míchání nemusí uspokojit každého spotřebitele, ale na domácí výrobu zmrzliny a jiných chlazených pochoutek rozhodně stojí za zmínku a zvážení.
Typ: zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon: 180 W ● Časovač: ano ● Displej: ano ● Samochlazení: ano ● Funkce: výroba zmrzliny, sorbetů, mražených jogurtů ● Objem: 2 000 ml ● Rozměry: 41 x 27 x 25 cm ● Hmotnost: 12,5 kg
Další zajímavé produkty
Své testy se snažíme vždy sestavit tak, aby si v nich na své přišlo co nejvíce spotřebitelů. Proto v nich naleznete vysloveně levné a základní, ale i dražší modely s pokrokovými funkcemi či nadstandardní kvalitou zpracování. Zpracování podrobných recenzí je časově náročná aktivita, do našeho testu bylo proto možné zařadit jen několik kousků. Pokud jste mezi nimi nenašli ten ideální pro vás, nahlédněte na naše další tipy na šikovné zmrzlinovače od ověřených výrobců. V sekci alternativních produktů naleznete několik téměř profesionálních spotřebičů, ale také ty bez kompresoru, které jsou dostupné za velmi atraktivní pořizovací cenu.
Samochladící zmrzlinovač Klarstein Dolce Bacio Smart patří do vyšší cenové kategorie. Má vysoký výkon, přehledný LCD displej, jeho obsluha je nenáročná, zmrzlinu připraví již za 5 až 60 min. Zmrzlinovač má objem 2 000 ml a 5 funkcí, mimo jiné výroba jogurtů. K nevýhodám řadíme vysokou pořizovací cenu a hmotnost, která 13 kg.
Primo PR401IM je další model s kompresorem, který je dostupný za přívětivou pořizovací cenu. Má příkon 135 W, menší objem, který činí 1,2 l, nachází se na něm praktické ovládání a příprava zmrzliny mu zabere v průměru 60 min. Primo je vybaven programem automatického chlazení. K plusům patří dobrá kvalita zpracování a nenáročná údržba.
Pro ty z vás, kteří hledají levný zmrzlinovač bez kompresoru, zmiňujeme model Ariete Gran Gelato 642. Jeho objem činí 1,5 l a příkon dosahuje 12 W. Příprava zmrzliny je rychlá, v průměru trvá cca 30 min., spotřebič se jednoduše rozebírá, co oceníte při jeho čištění, má kompaktní rozměry a vcelku nízkou hmotnost (cca 3 kg). Upozorňujeme, že u tohoto modelu se nevyhnete předmrazení nádoby v mrazáku a předchlazení zmrzlinové směsi.
Zmrzlinovač Domo DO2309I si zamilují ti z vás, kteří si zmrzlinu připravují jen občas a v menším množství. Jedná se o další kompaktní model s 1 000ml objemem bez kompresoru, který je nutné předmrazit. Jeho příkon činí 12 W, příprava zmrzliny trvá méně než 30 min., je vybaven ochranou proti přehřátí, obsluha je nenáročná a totéž platí i o jeho údržbě.
Jako poslední jsme pro vás vybrali další cenově dostupný zmrzlinovač, a sice Bosch MUZ 5EB2. Jedná se o vysloveně miniaturní model bez kompresoru, jehož objem činí 550 ml. Zmrzlinu si v něm připravíte za cca 30 min. Chladicí nádoba, kterou je nutné předmrazit, má dvojité stěny a praktický držák. K pozitivům patří nízká hmotnost, velmi kompaktní rozměry a vcelku dobrá kvalita zpracování.
Nejprodávanější podle Heureka.cz
V závěru testu zmrzlinovačů jsme si pro vás připravili tabulku nejprodávanějších modelů na portálu Heureka. Průběžně ji aktualizujeme, proto se z ní dozvíte, které kousky patří v současnosti k těm nejoblíbenějším. Míra prodejnosti je jedním z parametrů, které jsou při výběru tohoto kuchyňského pomocníka velmi nápomocné. Přihlížíme k němu i my, a to při výběru spotřebičů do svých testů i jejich následném recenzování a porovnávání. Proto vám určitě doporučujeme, abyste mu před konečným verdiktem věnovali alespoň pár minut pozornosti.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Silvercrest SEM 90 C3 | Zobrazit produkt | |
Guzzanti GZ 151A | Zobrazit produkt | |
Guzzanti GZ 158 | Zobrazit produkt | |
Tescoma GrandChef | Zobrazit produkt | |
Sage BCI600 | Zobrazit produkt |
Návod, jak vybrat zmrzlinovač
Zmrzlinu si doma připravíte i bez zmrzlinovače. Přestože recepty, které najdete na internetu, mohou na první pohled působit jednoduše, ve skutečnosti jde o neskutečně zdlouhavý proces. Ve zkratce: zmrzlinovou směs nalijete do nerezové nádoby, vložíte ji do mrazáku a jednou za cca dvě hodiny ji musíte promíchat. Příprava několika gramů zmrzliny vám proto může zabrat celý den.
Pokud patříte k milovníkům této chlazené pochoutky, určitě vám doporučujeme, abyste si pořídili zmrzlinovač. Tyto spotřebiče jsou dostupné ve více verzích, přičemž mnoho z nich můžete pořídit již za pár korun. V našem návodu na výběr se podíváme na všechny typy zmrzlinovačů, včetně jejich krátké specifikace, výhod a nevýhod, a všechny důležité parametry, ke kterým je nutné při nákupu přihlížet. Připravili jsme si pro vás také přehled aktuálních cen a ověřených výrobců, jejichž produkty jsou dostupné na našem trhu.
- Jak zmrzlinovač funguje
- Typy zmrzlinovačů
- Objem zmrzlinovače
- Příkon a výkon
- Ovládání a možnosti programování
- Výrobní materiály, provedení a údržba
- Funkce, doplňky a příslušenství
- Cena a renomovaní výrobci
Jak zmrzlinovač funguje
Předtím než se pustíme do návodu na výběr, se v krátkosti podíváme na princip, na jakém zmrzlinovače fungují. Jak bylo zmíněno výše, domácí zmrzlinu si vyrobíte i bez tohoto speciálního zařízení, nicméně s ním je to podstatně jednodušší a rychlejší. Zmrzlinovač je v podstatě velmi jednoduchý spotřebič, který se skládá ze tří základních částí: nádoby, víka a metličky.
Do nádoby vložíte zmrzlinovou směs podle svého oblíbeného receptu a metlička se postará o její vyšlehání do hladkého krému, který nebude obsahovat hrudky či jiné nedokonalosti. Modely s kompresorem zajistí i samotné vychlazení směsi. Zmrzlinovače jsou tudíž jakýmisi míchačkami s chlazením, případně speciálními chladicími nádobami, které za vás zrealizují nekonečné šlehání zmrzliny.
Typy zmrzlinovačů
Na výběr máte ruční a elektrické zmrzlinovače. Ruční modely, které pracují bez zdroje energie, jsou levnější, práce s nimi však vyžaduje vaši aktivitu a delší čas. Nevýhodou může být i méně kvalitní vyšlehání zmrzlinového krému. Elektrické spotřebiče za vás udělají podstatnou část, nebo dokonce veškerou práci. Do misky jednoduše vložíte všechny promíchané přísady, zavřete víko s metličkou a zmáčknete tlačítko. Elektrické zmrzlinovače se dále dělí na ty s kompresorem a bez něj.
Zmrzlinovače bez kompresoru
Zmrzlinovače bez kompresoru neboli tzv. zmrzlinovače s chladicí nádobou jsou kompaktní a levnější zařízení se speciální nádobou, která obsahuje chladicí médium. To zajišťuje chlazení zmrzlinového krému během jeho šlehání. Nevýhodou této alternativy je, že nádobu musíte předem vymrazit v mrazáku, což vyžaduje prostor i čas. Přesná doba předmrazení se u jednotlivých modelů liší. Zpravidla jde o osm až 24 hod.
Pozor, dostatečně vychlazená musí být i samotná směs. Zmrzlinovače bez kompresoru jsou vhodné k přípravě menšího množství zmrzliny, kterou si v nich připravíte za cca 20 až 50 min., což je v porovnání s modely s kompresorem o něco rychlejší.
Zmrzlinovače s kompresorem
Zmrzlinovače s kompresorem neboli tzv. samochladící zmrzlinovače jsou plnoautomatická elektrická zařízení, která neslouží jen ke šlehání, ale také k chlazení zmrzlinového krému. Do misky vložíte směs, stisknete tlačítko a počkáte potřebnou dobu. Nádobu v tomto případě není nutné předem mrazit. Tato alternativa je vhodná k přípravě většího množství zmrzliny. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, větší rozměry, vyšší hmotnost a delší doba přípravy, která se pohybuje od 30 do 60 min.
Objem zmrzlinovače
Objem zmrzlinovače, resp. jeho nádoby, přímo souvisí s tím, kolik zmrzliny si připravíte na jedno použití. Nejmenší, většinou ruční modely mají jen 400–600 ml, což je dostačující k občasné přípravě malého množství této pochoutky. Za průměr lze označit spotřebiče o objemu od 1 000 do 1 500 ml. Ty najdou své využití v domácnostech se třemi až čtyřmi členy. Pokud plánujete zmrzlinu připravovat opravdu ve velkém a často, můžete sáhnout po profesionálním kousku o objemu 1 500 až 2 000 ml.
Upozorňujeme, že objem nádoby není přímo úměrný množství hotové zmrzliny. Jinak řečeno, v 1 000ml nádobě si zpravidla připravíte cca 800 g zmrzliny. Někteří výrobci uvádějí oba údaje, jiní zase ne. Pokud si nejste jistí, doporučujeme vám, abyste se ohledně tohoto parametru předem informovali.
Příkon a výkon
V případě zmrzlinovačů platí, že čím mají vyšší příkon, tím rychleji a efektivněji budou pracovat. Modely bez kompresoru mají jen málokdy příkon vyšší než 12 W, což je pozitivní z hlediska spotřeby. Za minimum považujeme příkon 10 W. „Slabší“ modely budou pracovat velmi pomalu a problémem může být i promíchávání zmrzlé směsi v závěru přípravy.
Příkon plnoautomatických spotřebičů s kompresorem k domácímu použití se pohybuje od 135 do 180 W. V případě, že hledáte nadstandardní spotřebič s vysloveně vysokým výkonem, budete potřebovat profesionální zmrzlinovač s příkonem od 200 W výše. S výkonem zmrzlinovačů souvisí také pomyslná síla motoru. Pokud si pořídíte model s příkonem 200 W, ale příliš „slabým“ motorem, s největší pravděpodobností se nevyhnete problémům v poslední fázi promíchávání již zmrzlé směsi. Tento údaj si nejlépe ověříte přímo ve spotřebitelských nebo nezávislých recenzích.
Ovládání a možnosti programování
Ovládání zmrzlinovačů je v zásadě velmi jednoduché. Na výběr máte modely s několika tlačítky či otočnými knoflíčky a také ty s dotykovým panelem a displejem, na kterém můžete sledovat zbývající dobu šlehání nebo nastavenou teplotu. V tomto směru se proto zaměřte hlavně na možnosti programování.
- Časovač: Jednou z nejdůležitějších funkcí je časovač. Na trhu jsou dostupné zmrzlinovače s fixně přednastavenou dobou míchání zmrzlinové směsi a ty, u kterých si můžete dobu nastavit přesně podle svých požadavků. Možnost manuálního nastavení pokládáme za lepší volbu.
- Teplotní rozsah a nastavení teploty: V první řadě si všímejte, na jakou max. teplotu dokáže daný model zmrzlinu vychladit. U levnějších a méně výkonných zmrzlinovačů je to cca minus 20, u těch výkonnějších klidně i více než minus 30 °C. Některé spotřebiče disponují možností manuálního nastavení teploty, což je velká výhoda.
- Tlačítko stop/start: Určitě vám doporučujeme sáhnout po modelu, který můžete kdykoli pozastavit. Díky této funkci můžete do zmrzlinové směsi kdykoli přidat další ingredience. Jakousi obměnou jsou zmrzlinovače s víkem, na kterém se nachází odnímatelná část.
Výrobní materiály, provedení a údržba
Levné zmrzlinovače, zejména ruční a modely bez kompresoru, jsou vyrobeny z plastu. Mluvíme zejména o samotném těle spotřebiče a také metličkách na míchání. Chladicí nádoba je vždy nerezová. Plast je levný, lehký a nenáročný na údržbu, proto se nejedná o nejhorší volbu. Na druhou stranu nejde o ten nejpevnější materiál, což může být problémem zejména v případě metliček. Plastové metličky totiž nemusí být dostatečně silné na to, aby efektivně promíchávaly již vychlazenou zmrzlinu. Na trhu jsou dostupné i celonerezové modely, které jsou o něco dražší. Jejich výhodou je dlouhá životnost, pěkný design a vysoká odolnost proti poškození.
S materiály souvisí také údržba. Při výběru si všímejte, zda lze části, které přicházejí do přímého kontaktu s potravinami, jednoduše vyjmout. Dalším důležitým parametrem je možnost jejich mytí v myčce nádobí. Pozor, nerezovou nádobu s chladicí vložkou musíte umývat výhradně ručně.
Funkce, doplňky a příslušenství
Nabídka funkcí a doplňků zmrzlinovačů není příliš široká. K jakýmsi základním funkcím patří automatické chlazení, které slouží k chlazení zmrzliny po skončení její přípravy, což znamená, že ji nemusíte okamžitě odložit do mrazáku. Na některých modelech naleznete několik přednastavených automatických režimů, které slouží k přípravě mražených dezertů s různou konzistencí.
Z praktických doplňků můžeme zmínit LED indikátory, které vás upozorní na začátek/konec přípravy zmrzliny či zapnutí spotřebiče. K nejčastěji dodávanému příslušenství patří odměrky na dávkování ingrediencí, servírovací lžíce k nabírání zmrzliny a různé nářadí na míchání zmrzlinové směsi.
Výrobník zmrzliny za 700 i 10 000 Kč
Cena výrobníků zmrzliny se odvíjí od jejich výkonu a kvality. Nejzásadnější rozdíly v ceně samozřejmě souvisí s typem spotřebiče. Nejlevnější volbou jsou ruční modely. Ty můžete pořídit již od necelých 700 Kč. Hned za nimi se nacházejí elektrické zmrzlinovače bez kompresoru. Jejich cena začíná na cca 1 000 a končí na 2 500 Kč. Pokud nechcete zažít zklamání, doporučujeme vám sáhnout po kousku za cenu od 1 500 Kč výše.
Nejlevnější zmrzlinovače s kompresorem jsou dostupné od 2 500 Kč, za jakýsi průměr je však možné označit cenu kolem 3 700–4 500 Kč. V případě, že si plánujete pořídit profesionální spotřebič s nadstandardně vysokým výkonem, připravte si 5 000 až 10 000 Kč.
Za vyzkoušení stojí zmrzlinovače Klarstein, Domo, Tescoma nebo Sage
Zmrzlinovače naleznete v nabídce vícero výrobců. My vám představíme ty z nich, které považujeme za dobrou volbu. Pokud hledáte levný zmrzlinovač bez kompresoru s dostatečně vysokým výkonem a přiměřenou kvalitou zpracování, poohlédněte se po modelech od značky Sencor, Domo, Klarstein, Silvercrest či Tescoma.
Kvalitní, výkonné a cenově dostupné zmrzlinovače s kompresorem, které jsou určené k domácímu použití, ale také profi výrobníky zmrzliny najdete v nabídce značky Klarstein či Guzzanti. Těm z vás, kteří plánují zmrzlinu připravovat denně nebo pro velký počet lidí, doporučujeme zmrzlinovače Sage.
Otázky a odpovědi – FAQ
V závěru svého návodu jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky, které souvisejí se zmrzlinovači. Povíme si něco o možnostech jejich využití, správném používání a jedné alternativě, která je dobrou volbou pro majitele kuchyňských robotů. Máte-li jakékoli další otázky, položte nám je v diskuzi, kterou najdete pod touto sekcí. Vaše komentáře průběžně kontrolujeme a postupně na všechny odpovídáme.
K čemu všemu můžu zmrzlinovač využít?
Jak zefektivnit výrobu zmrzliny ve zmrzlinovači bez kompresoru?
Existují vedle zmrzlinovačů alternativní spotřebiče, které dokážou vyrobit zmrzlinu?
Klarstein Creamberry
Zmrzlinovač bez kompresoru, příkon 10 W, objem 1 500 ml, manuální časovač na 20–40 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuKlarstein Creamberry je další zmrzlinovač bez kompresoru s velkým objemem, který i přes nižší příkon zmrzlinu či jiné mražené pochoutky připraví za poměrně krátkou dobu. K plusům patří jeho pěkný design, praktické funkce a přiměřená pořizovací cena.
Klarstein Creamberry nás zaujal velkým objemem a vcelku vysokým výkonem. Tento model má příkon jen 10 W, zmrzlinu však připraví již za 20 až 40 min. Dobu přípravy si přitom můžete nastavit i manuálně, a to prostřednictvím digitálního displeje. Tento fakt vnímáme pozitivně zejména vzhledem k velkému objemu nádoby, která má až 1 500 ml.
Tento domácí výrobník zmrzliny nedisponuje kompresorem, nádobu proto musíte předem namrazit. Výrazným plusem je, že ji do mrazáku stačí vložit jen na 8 hod., což je ve srovnání s dalšími bezkompresorovými modely opravdu málo. K plusům dále patří multifunkční využití. Klarstein Creamberry kromě přípravy zmrzliny totiž můžete využít také k míchání různých drinků nebo rychlému vychlazení lahví.
Ovládání modelu Klarstein Creamberry je vysloveně jednoduché. Najdete na něm dvě tlačítka a zmiňovaný digitální displej, na kterém můžete sledovat zbývající dobu míchání. K praktickým drobnostem patří odnímatelná část horního víka, díky čemuž můžete zmrzlinu dochutit či obohatit o další ingredience i v průběhu jejího šlehání, protiskluzové nožičky, které plní důležitou bezpečnostní funkci, plastový držák na mrazicí nádobě a kompaktní rozměry spotřebiče.
V recenzích spotřebitelů jsme narazili na pozitivní zkušenosti, které souvisejí s jednoduchou obsluhou, dobrou kvalitou zpracování a přiměřenou pořizovací cenou. Negativní hodnocení jsme nenašli. Některým spotřebitelům nevyhovuje nutnost předmrazení nádoby, což však nelze považovat za chybu, neboť jde o model bez kompresoru.
Typ = zmrzlinovač bez kompresoru ● Příkon = 10 W ● Časovač = ano ● Objem = 1 500 ml ● Hmotnost = 2,8 kg ● Doba předmrazení nádoby = 8 hod.
Klarstein Sweet Dreams
Zmrzlinovač s kompresorem, příkon 150 W, objem 1 500 ml, manuální časovač nastavitelný na 10–60 min.
Prohlédnout nejlepší nabídkuZmrzlinovač s kompresorem Klarstein Sweet Dreams je ideální k přípravě velkého množství zmrzliny, kterou díky vysokému výkonu vyšlehá za krátkou dobu. Nacházejí se na něm praktické funkce, je kvalitní, nenáročný na údržbu a k pozitivům řadíme i přiměřenou pořizovací cenu. Zásadnější negativa jsme nenašli.
Stejně jako Klarstein Vanilla Sky, Sage BCI600 a Guzzanti GZ 152 patří model Klarstein Sweet Dreams ke zmrzlinovačům s kompresorem, proto není potřeba předchlazovat nádobu. Jednoduše do ní vložíte požadované suroviny, zapnete spotřebič a počkáte. Ovládání, které probíhá prostřednictvím dvou tlačítek na jeho horní straně, hodnotíme jako velmi jednoduché. Na zmrzlinovači najdete i praktický digitální displej, na kterém můžete sledovat zbývající dobu přípravy své pochoutky.
Tento model nás zaujal také bezpečnostními prvky. K těm nejdůležitějším patří bezpečnostní uzávěr na horním víku a protiskluzové nožičky. Údržba je nenáročná. Komponenty, které se během přípravy zmrzliny zašpiní, totiž můžete pohodlně vyjmout a umýt pod tekoucí vodou. Pozitivně hodnotíme i dodávané příslušenství. Spolu s výrobníkem zmrzliny dostanete praktickou naběračku na zmrzlinu a odměrku na dávkování ingrediencí.
K pozitivům zmrzlinovače dále patří velká nádoba o průměru 12 cm, ve které si najednou připravíte až 1,5 l zmrzliny. Velký objem se odráží na poměrně vysoké hmotnosti, která činí cca 10 kg. Klarstein Sweet Dreams má vysoký příkon, a to 150 W, díky čemuž zmrzlinu připravuje opravdu rychle.
Nachází se na něm časovač, který je nastavitelný na 10 až 60 min., a to v krocích po 10 min. Po skončení procesu přípravy zmrzliny se zařízení automaticky přepne do chladicího režimu, díky čemuž nemusíte svůj výrobek okamžitě vložit do mrazáku. Teplotní rozsah tohoto modelu je −18 až −24 °C.
Spotřebitelé si Klarstein Sweet Dreams pouze a jen pochvalují. Oceňují na něm jednoduchou obsluhu a manipulaci, rychlou přípravu zmrzliny, spolehlivý chod a přiměřenou pořizovací cenu. Negativní spotřebitelské recenze jsme nenašli.
Typ = zmrzlinovač s kompresorem ● Příkon = 150 W ● Časovač = ano ● Objem = 1 500 ml ● Rozměry = 29 × 32 × 37 cm ● Hmotnost = cca 10 kg